#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/05/2013 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόβλημα εγκεφαλικής… συνοχής των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ;



Τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ έχουν μάλλον πρόβλημα εγκεφαλικής… συνοχής. Διότι τόσες λεκτικές γκάφες δε μπορεί να τις κάνεις τυχαία. Είτε είσαι προβοκάτορας, είτε είσαι ανόητος είτε, το χειρότερο, τα πιστεύεις όλα αυτά.

Έχουμε κατά καιρούς αναφερθεί στις γκάφες των Συριζαίων, από τις μολότοφ που ήταν είδη οικιακής χρήσης μέχρι τις γιάφκες που ήταν πολιτιστικοί σύλλογοι.

Μια ακόμη, ας την πούμε γκάφα για να μην πούμε κάτι βαρύτερο, έκανε και βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Νίκος Βούτσης. Σε ερώτηση εάν θα ήταν θετικός σε μια συζήτηση να απαγορευθεί η οπλοφορία των βουλευτών, ο κ. Βούτσης απάντησε:

«Θα ήμουν θετικός στο να απαγορευθεί γενικώς η οπλοφορία στην κοινωνία. Το να λέμε μόνο για τους βουλευτές και να έχει όπλο ο τελευταίος... μπάτσος, μπράβος και οτιδήποτε κυκλοφορεί στη χώρα, την επικινδυνότητα για τον απλό πολίτη δυστυχώς τη μειώνουμε κατ΄ελάχιστο».

Η δήλωση αυτή φυσικά είναι τόσο βλακώδης που δεν χρήζει σχολιασμού αλλά εντύπωση κάνουν οι χαρακτηρισμοί για μπάτσους και η σύνδεση των κακοποιών στοιχείων με τους αστυνομικούς. Και φυσικά η σύγχυση που δημιουργείται για το αν η απαγόρευση οπλοφορίας αφορά και το χρόνο που βρίσκονται εν υπηρεσία οι αστυνομικοί.

Η ΝΔ δεν άφησε ασχολίαστο το γεγονός και σε ανακοίνωσή της αναφέρει: «Μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ να επιθυμεί τη χώρα ξέφραγο αμπέλι και τους πολίτες ανυπεράσπιστους σε κάθε εγκληματικό στοιχείο, όμως οι αστυνομικοί (“μπάτσοι” κατά το Γραμματέα του ΣΥΡΙΖΑ) ρισκάρουν ακόμα και τη ζωή τους για την ασφάλεια του κάθε Έλληνα». Συμφωνεί ο κ. Τσίπρας με τη φρασεολογία και τις θέσεις του κ. Βούτση; Αν όχι, οφείλει να τον "αδειάσει" άμεσα».

Άμεσα ανασκεύασε ο κ. Βούτσης της δήλωσή του καταλαβαίνοντας ότι τέτοιες γκάφες δεν περνάνε έτσι εύκολα. «Είναι αδιανόητο να δημιουργείται σύγχυση από την δήλωσή μου στην οποία με σαφήνεια αναφέρομαι στην ανάγκη γενικότερης απαγόρευσης οπλοφορίας όλων των πολιτών, εκτός των περιπτώσεων που αν κινδυνεύουν θα πρέπει να τυγχάνουν της φύλαξης από την αστυνομία. Από πουθενά δεν προκύπτει ότι εννοώ τη μη οπλοφορία εν ώρα υπηρεσίας αστυνομικών, άλλωστε η θέση μας είναι γνωστή για τη μη οπλοφορία στη διάρκεια των διαδηλώσεων», τόνισε.

Αποδεκτή η… έμμεση συγγνώμη του διότι σε άλλη περίπτωση θα έπρεπε ο ίδιος να ζητήσει απαγόρευση οπλοφορίας και από τον γιο του και τους συντρόφους του που έκαναν ληστείες για το «επαναστατικό» ταμείο. Ή για τη βόλεψή τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 31/05/2013 21:43:57

    Ἡ καλύτερη τιμωρία γιά τόν κ.βουλευτή,θά εἶναι νά μποῦν ληστές νύχτα στό σπίτι του,νά τοῦ βάλουν τό πιστόλι στόν κρόταφο καί νά μπεῖ μέσα ξαφνικά ὁ φρουρός του γιά βοήθεια μέ μιά μυγοσκοτώστρα στό χέρι...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κυθήριος 31/05/2013 23:12:33

      Ο μπάτλερ του Βούτση θα είναι κανένα χαριτωμενούλι μικροσκοπικό λάθρο-Μπαγκλαντεσιανό, η χαρά του Αλβανού ή Γεωργιανού ληστή....
      (Εντάξει, το ξέρω ότι ήταν κακεντρεχές, κρύο και ρατσιστικό το σχόλιό μου, μην μου το γράψετε...).

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΒΙΣ 01/06/2013 07:50:46

        Ἐχθροπαθή:-)

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Κυθήριος 31/05/2013 23:20:49

      Άοπλος φίλε Κυθήριε.Ξέρεις τι κακό μπορεί να κάνει ένας "μπάτσος" με μια μυγοσκοτώστρα;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Lichnee 01/06/2013 00:12:39

        Ἔχεις δίκιο γιατρέ μου,εἶναι ἰκανός ὁ Βούτσης νά τόν καταγγείλει γιά ὀπλοφορία κι αὐτόν...

    • dim avatar
      dim @ Κυθήριος 01/06/2013 01:46:58

      Αφού τον "ληστή" τον έχει κάθε νύχτα σπίτι του... Γιόκας του είναι...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ dim 01/06/2013 10:32:23

        Λέω κι εγώ... Δε θα πει κανείς το σοβαρό που δείχνει τα μυαλά του συγκεκριμένου που "διαπαιδαγώγησε" τέτοιο καμάρι;

  2. Παύλος avatar
    Παύλος 31/05/2013 21:51:30

    Αν είναι δυνατόν, να έχει τέτοιο θράσος !;!;
    Πού πάααααααααααααααααμε ρε, που πάμε ;

  3. drider avatar
    drider 31/05/2013 22:01:58

    Εγώ διαφωνώ με τον κ. Βούτση. Ας πάρουμε όλοι από ένα όπλο και ας γίνει ένας ωραίος εμφύλιος. Παραείναι βαρετά...

    Πάντως πέρα από τη πλάκα τi ρόλο βαράνε αυτοί (πατριωτική πολιτοφυλακή);
    h**p://tinyurl.com/l7uf4yz

  4. Αλέξ avatar
    Αλέξ 31/05/2013 22:18:11

    Με πολύ καλή θέληση και επιείκεια χαρακτηρίζεται ως γκάφα!

  5. fe avatar
    fe 31/05/2013 22:22:58

    Το ποιο εξοργιστικο ειναι η ανασκευη της δηλωσης.Αντι να πει συγνωμη ειπα και μια μ,,,,,,κια πηγε να μας βγαλει τρελους.

  6. panos mich avatar
    panos mich 31/05/2013 22:33:52

    στο ΄οτιδήποτε κυκλοφορεί στη χώρα΄ βαζει και τον γιο του μεσα? αλλα ξεχασα οτι κανουν οι αριστεροι ειναι καλο.....

  7. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 31/05/2013 22:35:41

    Και φυσικά για το "μπάτσοι" κουβέντα το γάτακι... Έτσι είναι! Και θέλουν και να κυβερνήσουν τρομάρα τους!

  8. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 31/05/2013 22:37:03

    Σε άλλες εποχές , όταν υπήρχε συναίσθηση του τι είναι κακό και τι όχι, ο πατέρας του οποίου ο γιός ήταν ληστής , θα είχε αποσυρθεί στο περιθώριο από τη ντροπή του και τις ενοχές του , για την ευθύνη που έφερε για την πορεία του παιδιού του . Τώρα απλά μας κάνει υποδείξεις με θράσος , ως προβεβλημένο και επώνυμο πρόσωπο, όταν δεν μας δουλεύει παίζοντας με τις λέξεις . Πόση κατάντια .....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Diamond Angel 01/06/2013 10:33:24

      Αφού υπάρχουν ελληνόφωνοι που τους ψηφίζουν τι να πεις...

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 31/05/2013 23:09:23

    Στον Γρέγο εκπυρσοκρότησε το όπλο. Στον Βούτση θα εκπυρσοκροτήσει το καλάσνικωφ.
    Το όπλο που δίνει το κράτος στον Βούτση το έχει για προσωπική του χρήση, ή το δανείζει και στον γιο του για καμιά "απαλλοτρίωση" όταν ξεμείνει το παιδί από ντουφέκι;

  10. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 31/05/2013 23:37:30

    ‘Εχει απόλυτο δίκιο ο κ.Βούτσης για τους μπάτσους. Ας πούμε ότι ένας νεαρός θέλει να κάνει μια ένοπλη απαλλοτρίωση σε ένα υποκατάστημα τραπέζης π.χ. στο Γκύζη και φεύγοντας συναντήσει ένα μπάτσο. Τι θα γίνει λοιπόν εκεί; Θα χρησιμοποιήσει όπλο ο μπράβος – μπάτσος; Μην είμαστε άδικοι λοιπόν για μια άποψη που εξέφρασε ένας συνεπής δημοκράτης πολιτικός που τόσες φορές έχει καταδικάσει όλες τις ένοπλες τρομοκρατικές επιθέσεις!

  11. karasumi avatar
    karasumi 01/06/2013 00:07:12

    Έτσι μιλάνε στο σπίτι του για τους αστυνομικούς, τι θέλετε τώρα...

  12. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 01/06/2013 01:03:59

    Aυτόν τον πολιτικό βόθρο επέλεξε ο Τσίπρας για Γραμματέα της Κοινοβουλευτικής Ομάδας...Και μετά γκρινιάζουν για την (ολόσωστη) θεωρία των δύο άκρων.
    Ας ελπίσουμε οι αστυνομικοί να καθήσουν στο σκαμνί για εξύβριση τον ακραίο αυτόν συριζαυγίτη.

  13. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 01/06/2013 01:08:14

    Καλημέρα σε όλες και όλους κυρίες και κύριοι στο antinews.
    Ναι μπάτσοι είναι αυτοί που κάνουν τα στραβά μάτια στο πρεζεμπόριο στον ηλεκτρονικό τζόγο και στην πορνεία που έχει παγιώσει την παρουσία της στην χώρα εδώ και πολλά χρόνια. Μπάτσοι είναι και όσοι συνεργάζονται και συμμετέχουν με το έγκλημα. Δεν είναι πολλοί όλοι αυτοί οι μπάτσοι. Ούτε το 3%. Όμως μπάτσοι για σένα ΒΟΥΤΣΗ - δεν προθέτω κύριε και ξέρεις πολύ καλά το γιατί - είναι και αυτοί που πάνω σε μία μοτοσυκλέτα τρέχουν ανάμεσα σε οχήματα για να αποσοβήσουν τα χειρότερα από μια ληστεία που διαπράττεται σε σπίτι ή κατάστημα παραπέρα με 600 ευρώ μισθό. Μπάτσοι για σένα Βούτση και τους πολιτικούς συνοδοιπόρους σου είναι και αυτοί που φυλάνε την ζωή σου και τις κάθε λογής εκδηλώσεις και ομιλίες των συντρόφων σου από το κόμμα σου. Μπάτσοι για σένα Βούτση πρέπει να είναι και αυτοί που φυλάνε τον κάποτε καταληψία αρχηγό σου τις οικίες σας και τις οικογένειες σας ακόμη και τις μετακινήσεις σας σε θέατρα, διασκεδάσεις και οικογενειακά γλέντια. Μπάτσοι για σένα πρέπει να είναι και αυτοί οι ένστολοι και μυστικοί που σαν δράκοντες φυλάνε το παρδαλό μαγαζί πολυχώρο της Κουμουνδούρου όπου παράγονται οι πιο ανέφικτες και αλληλοσυγκρουόμενες μεταξύ τους απόψεις που έχει ακούσει ποτέ ο έλληνας πολίτης. Άλλος στην θέση σου με τα κατορθώματα του γιού σου θα είχε εξαφανιστεί ντρεπόμενος τους συμπολίτες του. Εγώ θα είχα τινάξει τα μυαλά μου αφού θα τον σκότωνα πρώτα τον κανακάρη μου για να γλυτώσω τους συμπολίτες μου από χειρότερα δεινά αν θα μου έμελε να ζήσω τέτοια ντροπή από τον γιό μου. Εσύ βγαίνεις και κάνεις υβριστικές δηλώσεις για εργαζόμενους που παίρνουν το 1/10 σε αναλογία με τις δικές σου αποδοχές των 7.000 και άνω κάθε μήνα. Μισθούς που σου τους παρέχουν όλοι οι έλληνες πολίτες με τους φόρους τους, ανάμεσα τους και αυτοί που βρίζεις μπάτσους. Μισθούς που δεν κερδίζονται για κάποια σοβαρή και καταξιωμένη επαγγελματική απασχόληση. Σήμερα έβρισες τους αστυνομικούς, αύριο ποιοι άλλοι έχουν σειρά από τους πατρικίους του κόμματος σου εις ένδειξη σεβασμού σε αυτόν τον λαό που σας έβγαλε από την κοινωνική ανωνυμία και σας έδωσε αξιώματα, αποδοχές και παροχές. Αν δεν ήταν τα ψηφουλάκια και η λαϊκή άγνοια δεν θα σας έδινε σημασία ούτε και ο αλβανός περοπτεράς της γειτονιά σας. Το να σου πω να πας να ... θα είναι φραστικός πλεονασμός, σπατάλη λέξεων αφού αυτό είναι συνήθεια στο κόμμα σας. Μου ενίσχυσες Βούτση σήμερα με τα ανάρμοστα σχόλια σου την προϋπάρχουσα άποψη μου ότι δεν διαφέρεις εσύ και οι συνοδοιπόροι σου σε τίποτα από τους γκάου τραμπούκους της Χ.Α. και τους υπόλοιπους μέχρι τώρα κατεδαφιστές της Ελλάδας. Αυτά από έναν έλληνα που δεν έχει ούτε αστυνομικούς ούτε πολιτικάντηδες στην οικογένεια του. Από έναν έλληνα πολίτη που ξόδεψε 34 χρόνια από την ζωή του στους ωκεανούς, εργαζόμενος σε ένα έντιμο και σεβαστό σε όλες τις χώρες επάγγελμα. Ζούσα μακριά και ασφαλής από τις πολιτικάντικες αθλιότητες του κάθε αιρετού πρώην τίποτα, που μετά την εκλογή του θεωρεί ότι δύναται να ξεπερνά τα όρια σε εκφράσεις ύβρεις και δραστηριότητες. Αθλιότητα συμπολίτη Βούτση. Αθλιότητα και ντρέπομαι ως έλληνας που τέτοιοι σαν εσένα και είναι αρκετοί δυστυχώς μπαινοβγαίνουν στο Κοινοβούλιο. Σκέφτομαι τι θα έλεγε ένας άγγλος, καναδός, ή αμερικανός πολίτης αν άκουγε κάποιο πολιτικό πρόσωπο της χώρας του να υβρίζει τους αστυνομικούς όπως εσύ Βούτση. Σκέφτομαι ο αρχηγός του κόμματος πως θα τον απέβαλε πάραυτα από το κόμμα. Με επίπληξη, με κλωτσιές ή με φοκιλίκια κατ' ιδίαν εννοείται πάντα, μέσα στο γραφείο του.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 01/06/2013 07:54:44

      Συγχαρητήρια γιά τό σχόλιό σας,τά σέβη μου!

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 01/06/2013 09:01:01

      Εξαιρετικό!Συγχαρητήρια.

    • Γεώργιος avatar
      Γεώργιος @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 01/06/2013 12:08:33

      Συγχαρητήρια κ. Πολλάτε για το εύστοχο και μεστό σχόλιό σας!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 01/06/2013 14:12:56

      Μπράβο σας !!!

  14. kalel avatar
    kalel 01/06/2013 01:24:19

    Ξεχάσατε το καμάρι του, τον γιό του, με τις χειρομομβίδες στο σακκίδιο στη ληστεία της Τράπεζας? Ευτυχώς βρέθηκε ο θαραλέος ιδιώτης και τον συνέλαβε.

  15. Ψηφοκράτης avatar
    Ψηφοκράτης 01/06/2013 02:50:53

    1.
    Η λέξη εργάστηκα απουσιάζει, διαπίστωσα, από το βιογραφικό του κυρίου Νίκου.
    Αντιγράφω: «συμμετέχει ενεργά στο κίνημα» και η δράση του αφορά την «υπεράσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων», δραστηριότητες μη κερδοφόρες επίσημα.
    25 χρόνια επαγγελματίας πολιτικός, όχι μηχανικός.

    2.
    Γενικότερα ο οίκος έχει το θεματάκι του με την εργασία:
    «Η μισθωτή εργασία αποτελεί μια αλλοτριωμένη διαδικασία παραγωγής ανισοτήτων, θεμελιωμένη πάνω στην εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο»
    «Το σύμπλεγμα της ηθικής της εργασίας δημιουργεί το ρόλο του τίμιου εργαζόμενου»
    «…Εκείνο το πρωινό όλα ήταν έτοιμα για τη μεγάλη έφοδο στα ταμεία της Εθνικής Τράπεζας. Η αδρεναλίνη στο full, οι λεπτοδείκτες δίναν το τέμπο της αντίστροφης μέτρησης, τα πιστόλια οπλισμένα έκοβαν βόλτες γύρω από ανυποψίαστους πολίτες φυλαγμένα στην κρύπτη τους...
    Ο κόσμος της εργασίας υποκλίνεται στα βήματά σου και η αίσθηση του παρανόμου αγγίζει για λίγο την απόλυτη ελευθερία. Υπάρχει άραγε κάτι πιο όμορφο; Πιο όμορφο από αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα;»
    http://www.antinews.gr/2009/03/23/5695/

    Αναρωτιέμαι αν είχε κατα νου, περιπτώσεις όπως αυτή του Γιώργου, όταν μιλησε για τον «τελευταίο» και τον «οτιδήποτε κυκλοφορεί στη χώρα».

    3.
    Στη χώρα λοιπόν Νίκο, οι επαναστατημένοι εξουσιομανείς είναι ψωμοτύρι, οι κλέφτες ληστεύουν κουρεία, ψιλικατζίδικα και ζαχαροπλαστεία με αυτόματα
    και το πιο εύγλωτο- άεργοι γόνοι βουλευτών και βολεμένων (τεμπέληδες τους έλεγε η μάνα μου) φαντασιώνονται κοινωνικούς δογματικούς παραδείσους και κλέβουν υπό τη σκέπη θεωρητικού μοντέλου.

    Στη χώρα που λες Νίκο, οι κάτοικοι μιλούν μια γλώσσα που έχει κανόνες [Θα ήμουν θετικός στο να απαγορευθεί γενικώς η οπλοφορία στην κοινωνία].

    Στην ίδια χώρα αρχισύντροφε, όπου απαγορεύεται η οπλοφορία χρόνια τώρα, δεν υπάρχει «απλός» πολίτης. Ο πολίτης δεν είναι ουΐσκυ για να έχει απλό και σπέσιαλ. Υπάρχει μόνο σκέτος πολίτης και του οφείλεις τα πάντα.

  16. Αρης avatar
    Αρης 01/06/2013 03:09:11

    Το ανηλικο σταλινικο μυαλουδακι του ονειρευεται "αφοπλισμενες" κοινωνιες.
    Σε αυτες δεν συμπεριλαμβανονται οι "επαναστατες" συντροφοι με τα σκορπιον και τις χειροβομβιδες που μπουκαρουν στις τραπεζες.
    Ολα αυτα ειναι τα πασοκικα λυματα των τελευταιων 30 ετων....Λεω οτι μου κατεβει κανω το ασπρο μαυρο και εσυ λαε μ@λ@κισμενε με ψηφιζεις και με ξαναψηφιζεις.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Αρης 01/06/2013 09:03:02

      Πασοκικά ΒΟΘΡΟλύματα, που κάποιοι αφελείς ψήφισαν και ανέδειξαν, δυστυχώς.

  17. πολίτης avatar
    πολίτης 01/06/2013 08:41:17

    Τελικά πρέπει να αποφασίσετε τι θέλετε. Εδώ κατηγορείτε συνέχεια την αξιωματική αντιπολίτευση ότι δεν είναι συνεπής. Υπάρχει πιο συνεπής φράση για αριστερό; Το ότι ο καθωσπρεπισμός του βουλευτή επιβάλλει λεκτικό κώδικα δεν είναι πάντα εύκολο να τηρηθεί, μας ξεφεύγουν, τι να κάνουμε!
    Οι αριστεροί δεν είναι Φαρισαίοι και οι φράσεις δεν είναι ικανές να αναμετρηθούν με καταστάσεις πιο ουσιαστικές.
    Αλλά ποιος είμαι εγώ που θα σας στερήσω την απόλαυση...

  18. leak avatar
    leak 01/06/2013 11:52:51

    Άλλος ένας επαναστάτης της μπριζόλας. Πως θα κάνεις αντάρτικο με τα 200 κιλά που κουβαλάς ρε Βούτση?

  19. Nik avatar
    Nik 01/06/2013 19:22:44

    Ο Μάρξ δεν είχει πει κάτι για ένοπλο λαό;

  20. Economist avatar
    Economist 01/06/2013 22:02:32

    Τι γκάφες και σαχλαμάρες. Οι άνθρωποι δείχνουν απλά και καθαρά ποιοι είναι.

  21. ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ 02/06/2013 08:36:41

    Ας το πούμε άλλη μια φορά. Αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν σχέση με την αριστερά. Ανήκουν στην αριστερά του Τσαουσέσκου, του Στάλιν κλπ. Δυστυχώς η οικονομική κρίση που ταλανίζει τη χώρα, η μετανάστευση του κρατικοδιαιτου ΠΑΣΟΚ στο χωρο τους που έχασε τα προνομιά του, και η επιπόλαια και περιστασιακή ψήφος του Ελληνικού λαού κατέστησαν αυτο το πολιτικό μόρφωμα ρυθμιστή των πολιτικών εξελίξεων στη χώρα. Ελπίζω κάποια στιγμή να εκλείψουν οι λόγοι που τους ανέδειξαν στη σημερινή θέση και να επιστρέψουν στις πραγματικές τους ποσοστιαίες διαστάσεις. Οσον αφορά τον κ. Βουτση ας ζητήσει συγνώμη απο τις μαναδες των ατυχώς νεαρών ´´μπάτσων ´´ των 800€/μήνα που γαζώθηκαν πριν καιρό απο κουκουλοφόρους.