12/09/2011 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόβλεψη – σοκ για έλλειμμα 9,5% το 2011 και 9,3% το 2012

(Ανανεωμένο).  Πρόβλεψη – σοκ για έλλειμμα 9,5% το 2011 και 9,3% το 2012, κάνει η Κομισιόν για την Ελλάδα, βυθίζοντας ακόμη περισσότερο την οικονομία μας και την αξιοπιστία μας φυσικά.

Να πούμε μόνο ότι ο προϋπολογισμός έκανε λόγο για έλλειμμα κάτω από 7,5% ενώ μετά την αναθεώρηση των τελευταίων ημερών το οικονομικό επιτελείο δεν ανέβαζε το ποσοστό πάνω από 8,5%. Αυτή η υστέρηση 2% ήταν που οδήγησε τον Ευ. Βενιζέλο στην ανακοίνωση των μέτρων από τη Θεσσαλονίκη και ειδικά στο νέο χαράτσι στα ακίνητα.

Αν λοιπόν το έλλειμμα είναι μεγαλύτερο κατά 2% του ΑΕΠ ή πάνω από 4,5 δις ευρώ κι αν η ύφεση είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από την αρχική πρόβλεψη τότε γεννάται το ερώτημα: Φτάνουν τα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες ή μέχρι το τέλος του έτους θα πάμε και σ’ άλλα, πιο σκληρά;

Και το ακόμη χειρότερο. Αν του χρόνου το έλλειμμα είναι πάνω από 9,3%, τι κουραφέξαλα για έξοδο από την κρίση και πρωτογενές πλεόνασμα μας έλεγε ο πρωθυπουργός; Και μήπως το 2012 είναι ακόμη χειρότερο για τους Ελληνες από πλευράς μέτρων;

Η Κομισιόν εκτίμησε επίσης ότι το δημόσιο χρέος της χώρας θα αγγίξει το 157,7% του ΑΕΠ φέτος και θα αυξηθεί στο 166,1% το 2012.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που δημοσιοποίησε σήμερα το υπουργείο Οικονομικών, το έλλειμμα στο επτάμηνο Ιανουαρίου-Ιουλίου αυξήθηκε κατά 22% σε 18,1 δισ. ευρώ, χαμηλότερα έναντι του αναθεωρημένου ενδεικτικού στόχου των 18,97 δισ. ευρώ.

Αν λοιπόν πιστεύατε ότι τα είδε όλα με την κυβέρνηση Παπανδρέου, γελαστήκατε. Κι αν περιμένετε ότι το ριφιφί στις τσέπες κάπου έχει τέλος με το… τέλος ακινήτων του Βενιζέλου, τότε δεν έχετε καταλάβει τίποτα από αυτούς που μας κυβερνούν

Αν κι έχουμε φτάσει στο αμήν, αν και όλοι βρίζουν την κυβέρνηση για το νέο χαράτσι στην ακίνητη περιουσία, πριν ακόμα δουν το φως οι σημερινές πληροφορίες για το έλλειμμα,  ο ίδιος ο πρωθυπουργός άφησε χθες ανοικτό το ενδεχόμενο να επιβληθούν κι άλλα μέτρα.

«Aν δεν είμαστε συνεπείς στις δεσμεύσεις μας, θα υπάρχουν πάντα διορθωτικές κινήσεις », απάντησε κυνικά σε σχετικη ερώτηση ο Γ. Παπανδρέου προαναγγέλλοντας δηλαδή ότι αν δεν πάμε και καλά και δεν κάνουμε ότι δεσμευτήκαμε θα φάμε κι άλλα μέτρα στο κεφάλι.

Την ίδια στιγμή που από όλους ομολογείται η αποτυχία της οικονομικής πολιτικής που βασίζεται στα μέτρα εισπρακτικού χαρακτήρα, η κυβέρνηση δεν ακούει τίποτε και ακολουθεί το δικό της δρόμο προς την καταστροφή.

Βέβαια, το αστείο είναι ότι ο πρωθυπουργός επιμένει ότι η φοροεπιδρομή γίνεται με… δίκαιο τρόπο ενώ ο Βενιζέλος επιμένει ότι δεν πρόκειται για επιπλέον επιβάρυνση για το 2011.

Το τραγικό όμως  της υπόθεσης είναι ότι ακόμη και με τα σκληρά μέτρα η κυβέρνηση δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να χρεοκοπήσουμε. Το είπε ο φωστήρας της οικονομικής σκέψης, Ευ. Βενιζέλος ο οποίος δεν απέκλεισε μια ελεγχόμενη χρεοκοπία της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 12/09/2011 08:42:18

    αχρηστοι ανικανοι ανιδεοι βλακες εκτελουν στα τρια μετρα τον ελληνικο λαο. κι μας απειλουν και με νεα μετρα. καμια πληρωμη καμιας εκτακτης εισφορας. εκτος των αλλων δε μπορουμε.
    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ χρησιμοποιουν το ονομα σου ταχα δηθεν οτι συνενεις τηλεφωνικα. ριξτους τωρα εχεις τον τροπο , και μη συνομιλεις μαζι τους σε εκμεταλευονται.

  2. ΑΡΜΕΛ avatar
    ΑΡΜΕΛ 12/09/2011 08:44:40

    ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ...
    ΤΕΛΙΚΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΟΣ...
    ΤΩΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ, ΕΑΝ ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ, ΔΕ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΞΥΛΟ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΧΥΘΕΙ ΑΙΜΑ...
    ΕΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ, ΕΙΘΕ Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

  3. ThW avatar
    ThW 12/09/2011 08:47:53

    Και φυσικα θα βαζουν νεα μετρα. Οσο τα νουμερα δεν βγαινουν & οσο υπαρχουν προβατα.
    Αραγε τι χριστουγεννιατικο "δώρο" να περιμένω???!!!!

    • Lampros avatar
      Lampros @ ThW 12/09/2011 14:55:06

      Ακυρο το χριστουγενιατικο δωρο. Τα χριστουγεννα θα καταργηθούν γιατι προσβάλλουν την πολυπολυτισμικότητα της Αννουλας.

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 12/09/2011 09:25:00

    Στο τέλος θα "βάζουν" νέα μέτρα κάθε 2 ώρες. Ο άλλος ο βλάκας ο Όλι ρεν μιλάμε μόλις άκουσε να νέα μέτρα έφτασε σε οργασμό! τι τρέλλα είναι αυτή...

  5. Απορία avatar
    Απορία 12/09/2011 10:05:56

    Για τα κομματόσκυλα προέχει η σωτηρία του κόμματος παρά της πατρίδας.

    • tsiftsidis elefterios avatar
      tsiftsidis elefterios @ Απορία 12/09/2011 14:31:37

      αυτο δεν το συζηταμε το θεωρουμε βεβαιο.
      παντως αυτη η αστεια κυβερνηση που ουτε ποδοσφαιρικο σωματειο της Γ΄κατηγοριας δεν μπορει να κουμανταρει περναει τα πιο αντιλαικα μετρα που εχουν ποτε συντελεστει στην νεοτερη ιστορια μας.
      καμμια αλλη κυβερνηση δεν θα μπορουσε να το κανει.θα ειχαν ξηλωσει ως και τα ραδικια απτα πεζοδρομια.σε αυτο τους βγαζω το καπελλο.

  6. Jimakos avatar
    Jimakos 12/09/2011 10:09:14

    Σύμφωνα με τη λογική Βενιζέλου, τα μέτρα δεν είναι νεα! Αμα σου λείπουν λέει τα λεφτά, τότε τα μέτρα δεν είναι νεα! Κάτι που φυσικά το αφομοίωσαν πρώτοι οι δημοσιογράφοι, γι αυτό δεν χρειάστηκε να επανέλθουν με ενοχλητικές ερωτήσεις.

  7. Stefanos avatar
    Stefanos 12/09/2011 10:22:11

    Φωνάζουμε, σκυλιάζουμε ΟΛΟΙ μας εδώ και παντού, αλλά δεν τολμάμε να κουνηθούμε από τον καναπέ μας, να βγεί ΟΛΟΣ ο λαός στος δρόμους και να τρέμουν. Αλλά μας πήραν είδηση προ πολλού, μας αποχαύνωσαν επί 30 χρόνια και δρέπουν τώρα τους καρπούς τους. Εμείς το χαβά μας...πλακωνόμαστε για τις ομάδες μας, μεταξύ μας γενικά και αυτοί κάνουν αυτά που θέλουν. Δεν έχω πλέον καμμία ελπίδα για αυτό τον λαό με αυτό το κατάντημα που έχει.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Stefanos 12/09/2011 10:26:15

      Περίμενε κανα χρόνο και θα δεις τι θα γίνεται.

      • ThW avatar
        ThW @ Απορία 12/09/2011 10:39:19

        κανα χρόνο????? ακόμα θα περιμένουμε ?? τι τα νεα χαρατσια??? Γιατι δεν συγκεντρωνεστε μπροστα απο τα γραφεία του Σαμαρα ΗΡΕΜΑ?? να απαιτήσετε να παρει θέση. (αν και δεν περιμενω πολλα και απο αυτον αλλα ε, κατι να γινει) Τι θα περιμένετε παλι? να έρθει το Σ/Κ που θα μιλησει?
        Ερωτηση (ετσι για να την κανω) Ο κ. Παπουλιας που έλεγε οτι ο λαος δεν αντεχει νεα μετρα , που είναι???

        • Lampros avatar
          Lampros @ ThW 12/09/2011 14:17:19

          εχεις απολυτο δίκιο. Ο Παπουλιας εχει πολύ μεγαλύτερη ευθύνη απο όση νομίζουμε. Εχει φερθεί σαν ένας γνήσιος πρασινοφρουρος και τιποτε άλλο.

  8. blue nile avatar
    blue nile 12/09/2011 10:33:14

    Φίλη μιας φίλης μου είχε κάπως περίεργη αντίληψη περί αισθητικής και αντί για άλλο κατοικίδιο είχε στο σπίτι της έναν πύθωνα. Για χρόνια τον τάιζε κανονικά τον πήγαινε σε ειδικό κτηνίατρο για τα φίδια τον πρόσεχε μέχρι που κάποια στιγμή ο πύθωνας σταμάτησε να τρώει τα προσφερόμενα. Η κοπέλα ανησύχησε και τηλεφώνησε στο γιατρό να του πει τα καθέκαστα φοβούμενη μην τυχόν το ερπετό έπασχε από κάποιου είδος κατάθλιψη. Ο γιατρός τη ρώτησε αν παρουσίαζε άλλα συμπτώματα και αυτή του απάντησε τον τελευταίο καιρό είχε αφήσει το φίδι την κουλουριαστή του στάση την πλησίαζε εκεί που καθόταν στον καναπέ και τεντωνόταν.
    Ο γιατρός την πρόσταξε αμέσως να φέρει το φίδι στο κτηνιατρείο του. Με την βοήθεια κάποιων φίλων τον μετέφερε στο κτηνιατρείο όπου εκεί ο γιατρός χωρίς να ρωτήσει την κοπέλα του έκανε μια ένεση με δηλητήριο και γοργά ο πύθωνας πήγε στον Άδη να συναντήσει τους προγόνους του.
    Στεναχωρημένη και απορημένη η κοπέλα ζήτησε εξηγήσεις για να λάβει την εξής απάντηση: Ο πύθωνας σ'έβαλε στο μάτι, βαρέθηκε αυτά που τον τάιζες και τεντωνόταν δίπλα σου για να δει αν χωράς μέσα του. Ήταν θέμα χρόνου να σε καταβροχθίσει και σου'παιρνε τα μέτρα ...

    • The Saint avatar
      The Saint @ blue nile 12/09/2011 10:46:43

      Αυτή τη φίλη της φίλης σου πάντως, δεν θα την έκανα ποτέ ...φίλη μου!

    • φωνη avatar
      φωνη @ blue nile 12/09/2011 12:16:20

      Αυτά παθαίνουν όσοι φέρνουν "πύθωνες" στο σπίτι τους....

  9. The Saint avatar
    The Saint 12/09/2011 10:56:22

    Το είπα και σε άλλη ανάρτηση σε απάντηση κάποιου που είπε ότι μας θέλουν "Σομαλία της Ευρώπης", ότι ήταν πολύ αισιόδοξος, και δεν έχει δεί τίποτα ακόμη...

    Τι να πώ ρε παιδιά, πάντως είμαστε και εμείς γιά τα πανηγύρια... Απο τη μιά φωνάζουμε (δικαίως) γιά τα φορομπηχτικά μέτρα, απο την άλλη, δεν περνάει μέρα που να μη δώ την πλατεία και τις καφετέριες ΤΙΓΚΑ στους ...νεολαίους, αλλά και άλλους, που πληρώνουν τον καφέ 3,5-4€....
    Αντί να κάνουμε εμπάργκο, έτσι γιά να "ανάψουν" τα αίματα στην αγορά πιό γρήγορα, εκεί εμείς, ατρόμητοι και χαμένοι στο virtual reality που έχει παγιώσει το σοσιαληστρικό καθεστώς εδώ και χρόνια...

    Αυτά βλέπουν οι ανίκανοι, και μας τα χώνουν....

    • Ρομαντικος avatar
      Ρομαντικος @ The Saint 12/09/2011 15:18:56

      Αφου τα καταφεραν μια χαρα μεχρι τωρα, δεν ειναι καθολου ανικανοι αλλα ικανοτατοι. Η ελληνικη κοινωνια ειναι λουμπεν.

  10. φωνη avatar
    φωνη 12/09/2011 12:51:39

    Το ΠΑΣΟΚ έχει εγκλωβιστεί μέσα στις επιλογές του.

    Δεν μπορούν να αλλάξουν δρόμο, γιατί έχουν δεσμευτεί στους δανειστές, γιατί δεν είχαν ποτέ δική τους αποτύπωση και πρόταση για την ελληνική οικονομία και γιατί πηγαίνουν από τη μια αποτυχία στην άλλη και τώρα δεν τους ρωτάει κανείς απλά εκτελούν εντολές μετά από απειλές και εκβιασμούς.

    Στο εσωτερικό παίρνουν μέτρα που τους φέρνουν σε σύγκρουση με τον ίδιο τους τον εαυτό και αναστατώνουν όλη την κοινωνία.

    Το χειρότερο είναι ότι δε λένε να καταλάβουν ότι η χώρα έχει το δικαίωμα να σωθεί ακόμα και αν το ΠΑΣΟΚ έχει αποτύχει. Η τελευταία ευκαιρία που έχουν για να κάνουν κάτι σωστό για τη χώρα, είναι να αναγνωρίσουν ότι δεν έχουν τρόπο να κυβερνήσουν, δεν έχουν διαπραγματευτική δυνατότητα, δεν έχουν τρόπο να βελτιώσουν την οικονομία, δεν έχουν περιθώρια.

    Ας βάλουν για μια φορά μπροστά το καλό της χώρας και να πάνε σε εκλογές. Δεν έχουν το δικαίωμα να παρασύρουν ολόκληρη τη χώρα και το λαό, επειδή δεν έχουν την τόλμη να αποδεχτούν την ήττα τους.

    • alakran avatar
      alakran @ φωνη 12/09/2011 13:32:21

      Έτσι ακριβώς είναι.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ φωνη 12/09/2011 14:19:41

      Σωστό...
      Αν όμως, αν λέω, αν τυχόν δεν έχουν αυτήν την τόλμη, τι θα κάνουμε οι υπόλοιποι;

  11. ataktos avatar
    ataktos 12/09/2011 13:37:28

    γιωργακης ..το παιδί που γκρέμισε τον .. καπιταλισμό!!!!!!

  12. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 12/09/2011 13:52:17

    Το 0,5 του Α.Ε.Π. αντίστοιχή σε 1δις ευρώ εάν το Α.Ε.Π. είναι 200 δις .Το ΕΛΛΗΝΙΚΌ Α.Ε.Π. ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΠΛΈΟΝ 200 δις , είναι κάτω από 190 δις και το 2012 θα είναι κάτω από 160 δις μην λέω και πολλά. Δηλαδή καληνύχτα σας.

  13. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 12/09/2011 14:05:02

    Η πατρίδα έχει καταστραφεί ανεπανόρθωτα,τα χτυπήματα διαδέχονται το ένα το άλλο.Οι Έλληνες ζαλισμένοι παρακολουθούν τα διαδοχικά οικονομικά μέτρα τα οποία βαθαίνουν την ύφεση και κατά συνέπεια την καταστροφή της μεσσαίας κυρίως τάξης.
    Σκαλίστε όμως λίγο τη μνήμη σας και θυμηθείτε τι είχε γίνει επί ημερών της (φαιδρής) Ν.Δ. Οι αγρότες της πράσινης Κρήτης θέλησαν να κάνουν απόβαση στον Πειραιά,με έξοδα της πράσινης διοίκησης της ΕΑΣΗ,τα τρακτέρ έδεναν τη νομαρχία,απέκλειαν το αεροδρόμιο και άλλες πράξεις λεβεντιάς κι αντίστασης!!
    Και τώρα;;Ησυχία!!!Όλα πάνε καλά..Φαντάζεστε να κυβερνούσε η Ν.Δ.;;θα είχαμε εμφύλιο,θα είχε καεί μέχρι κι η Ακρόπολη,οι εύζωνοι,ο Αγ.Μηνάς, η Κρητη θα ζητούσε ανεξαρτησία..

  14. Απορία avatar
    Απορία 12/09/2011 14:17:52

    ΑΡΗΣ ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ: «Σχολείο χωρίς βιβλία, είναι δωμάτιο χωρίς παράθυρο»

    Το τέλειωσε το ΠΑΣΟΚ ο Άρης, το έκανε αλοιφή, τέλος.
    Αύριο αναμένεται η παραίτηση του Παπανδρέου...

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Απορία 12/09/2011 15:05:21

      Αψογος

  15. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 12/09/2011 14:46:49

    Φαινεται πως εχει πετυχει τοσο καλα η τρομοκρατικη προπαγανδα που εξαπολυουν επι μηνες τα διαφορα διορισμενα παπαγαλακια των ΜΜΕ, ωστε ενα μεγαλο τμημα του κοσμου εξακολουθει να σκεφτεται με τους ορους και τους κανονες ενος στημενου παιγνιδιου που οριζουν αλλοι. Ας δουμε λοιπον oρισμενα στοιχεια αυτης της παραπληροφορηση που εμποδιζει καποιους συμπατριωτες μας να γνωριζουν, ωστε να ειναι σε θεση να παρουν και τις καταλληλες πολιτικες αποφασεις.
    Πρωτο ψεμμα. Τα χρηματα που μας δανειζουν δεν πηγαινουν για πληρωμες μισθων και συνταξεων, ουτε για δημοσια εργα, που θα δημιουργουσαν θεσεις εργασιας. Ολα αυτα τα χρηματα πηγαινουν για αποπληρωμη τοκογλυφικων τοκων προηγουμενων δανειων. Τα δανεια αυτα τα διασπαθισαν απο κοινου οι πολιτικοι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, τοσο για ψηφοθηρικους λογους ρουσφετολογικων διορισμων, οσο και –εξ’ ισου σημαντικο, αν οχι σημαντικωτερο- για την εξυπηρετηση μιας χουφτας κρατικοδιαιτων “επιχειρηματιων” που τα εχουν ηδη βγαλει στο εξωτερικο. Το ανταλλαγμα αυτης της “εξυπηρετησης” ηταν η προσφορα τηλεοπτικου-διαφημιστικου χρονου στους υπηρετες- πολιτικους και των δυο κομματων, ωστε να αποβλακωνονται οι ψηφοφοροι “οπαδοι” και να τους επανεκλεγουν, ειτε προσδοκωντας τα δικα τους ρουσφετια απο το καθε κομμα-μαγαζι, ειτε, επειδη πειθονταν –καλοπιστα, πλην αφελως- απο τις επαναλαμβανομενες ψευτικες υποσχεσεις. Αυτος ειναι κι’ ο λογος που δεν πατασσεται η περιφημη “φοροδιαφυγη” των μεγαλοοφειλετων. Ο υπηρετης δεν στρεφεται ποτε εναντια στο αφεντικο του. Επιπλεον, τα χρηματα που μας δανειζουν δεν προερχονται απο τους μισθωτους και τους συνταξιουχους των ευρωπαϊκων χωρων (κατι που εχει λεχθει κατα κορον για να δημιουργησει ενοχικα συμπλεγματα στον πληθυσμο). Προκειται για φανταστικα-συμβολικα χρηματα που ειναι καταγεγραμμενα σε λογιστικα βιβλια τραπεζων και οφειλονται στην κριση πλεονασματος, δηλαδη στην “φουσκα” που δημιουργηθηκε λογω της “οικονομιας-καζινο” που επικρατησε τις τελευταιες δεκαετιες. Συμφωνα με αναλυσεις, την στιγμη αυτη, απο τα 1000 περιπου τρισεκατομμυρια δολαρια που αποτελουν το ετησιο το “ακαθαριστο πλανητικο προϊον”, ενα ποσοστο της ταξης του 80% δεν υπαρχει ! Ειναι “λογιστικο χρημα” που φαινεται στις οθονες των computers των τραπεζων και των χρηματιστων και δεν αντιστοιχει σε κανενα πραγματικο αγαθο (πετρελαιο, χρυσαφι, γεωργικα και βιομηχανικα προϊοντα, κλπ). Αυτο το φανταστικο χρημα ομως πρεπει να γεννα διαρκως νεο χρημα, εξ΄ ου και οι παραπλανητικοι οροι “χρηματαγορες” και “κριση χρεους” (οταν το φανταστικο χρημα δεν αποφερει τους αναμενους τοκους απο νεο φανταστικο χρημα τοτε χαρακτηριζεται ως χρεος !) .Η αποπληρωμη λοιπον ενος τετοιου “χρεους” δεν ειναι θεμα “ηθικης ταξης”, δεν ειναι θεμα συνεπειας των “αχαϊρευτων Ελληνων” που πρεπει να φερθουν με εντιμο τροπο απεναντι στους “καλοπιστους” δανειστες.
    Δευτερο ψεμμα : Λογω των παραπανω, το “χρεος” που εχει η Ελλαδα δεν ειναι τοσο πραγματικο οσο επιμενουν να το εμφανιζουν οι υπηρετες των ελληνικων και των ξενων τραπεζων. Το μεγαλυτερο μερος του, γυρω στο 70-80% !) οφειλεται σ’ αυτους τους τοκογλυφικους τοκους, αποτελει λοιπον κλασσικη περιπτωση “επαχθους χρεους” που θα μπορουσε να διαγραφει μονομιας, συμφωνα και με διεθνεις κανονες και διεθνη προηγουμενα. Ο Σαϊλοκ (του Σαιξπηρ !) δεν δικαιουται ηθικα να παρει ενα κομματι κρεας απο τον πιστωτη του. Τοσο απλα. Αυτου του ειδους η “πτωχευση” λογω αρνησης αποπληρωμης θα εβλαπτε μονο τους τοκογλυφους κι’ οχι αναγκαστικα τους μισθωτους και τους συνταξιουχους. Επιπλεον, η διαγραφη του, οχι μονο δεν θα ειχε ως συνεπεια την αδυναμια πληρωμης μισθων και συνταξεων αλλα, αντιθετως, θα αφηνε περιθωριο ωστε τα –οποια- εσοδα του αχαϊρευτου ελληνικου κρατους να επενδυθουν, επιτελους, σε εργα αναπτυξης, υπερ του πληθυσμου, και σε βαρος βεβαιως των ξενων και ντοπιων τοκογλυφων, οι οποιοι φριττουν με την σκεψη μιας τετοιας “πτωχευσης” γι’ αυτο και εξαπολυουν προληπτικα την καταταλληλη τρομοκρατικη προπαγανδα . Σημειωτεον, απο τα 11-12 δις που απαιτουνται καθε μηνα ωστε να κινηθει το “μαγαζι- Ελλας”, γυρω στα 7,5 δις πηγαινει για αποπληρωμη τοκων και δανειων. Κι’ ακομα, η αρνηση αποπληρωμης του “επαχθους χρεους” δεν συνεπαγεται αδυναμια εισαγωγης βενζινης, καταναλωτικων αγαθων, φαρμακων, κλπ, με την οποια τρομοκρατουν σκοπιμα τον πληθυσμο. Ολες τουτες οι δραστηριοτητες βρισκονται στα χερια ιδιωτικων εταιρειων και οχι του κρατους. Ειδικωτερα για την βενζινη, ο τομεας των πετρελαιοειδων ειναι ο μονος που σημειωσε τους τελευταιους μηνες αυξηση, παρα την κριση, τα μνημονια, κλπ. Το ιδιο ισχυει και για τον τομεα των εξαγωγων ελληνικων προϊοντων, που σημειωσε επισης σχετικη αυξηση. Πολυ απλα, εφ’ οσον ο κοσμος θα εχει να πληρωνει θα εισαγονται αγαθα απο το εξωτερικο. Εαν δεν εχει χρηματα δεν θα εισαγονται, γιατι δεν θα τα αγοραζει κανεις.
    Τριτο παραμυθι : Φταιει το υπερτροφικο δημοσιο. Το ελληνικο δημοσιο φυσικα πασχει απο την εποχη του Καποδιστρια, λογω του πελατειακου κρατους που επικρατησε, σε αντισταθμισμα της ελλειψης θεσμων που θα γεννουσαν καποια ασφαλεια στον πληθυσμο και θα τον ενθαρρυναν να στραφει σε παραγωγικες δραστηριοτητες, αντι να διεκδικει ενα μερος του διορισμους και αργομισθιες. Ομως, το ελληνικο δημοσιο ειναι μεν αντιπαραγωγικο και ταλαιπωρει οντως τους πολιτες, δεν ειναι ομως “υπερτροφικο”. Ολες οι στατιστικες αποδεικνυουν οτι ο αριθμος των Ελληνων δημοσιων υπαλληλων ειναι κατω απο τον μεσο ευρωπαϊκο μεσο ορο. Αποτελει δε γνωρισμα ολων των ανεπτυγμενων δυτικων κοινωνιων η διογκωση του τομεα των υπηρεσιων. Τουτο -μεχρι να επικρατησει η νεοφιλευθερη προπαγανδα που θελει να μας γυρισει στον εργασιακο μεσαιωνα- αποτελουσε ενδειξη αναπτυξης κι’ οχι καθυστερησης ! Το πολιτικο ζητουμενο λοιπον δεν ειναι η συρρικνωση του δημοσιου, αλλα η βελτιωση του, ωστε να κανει την δουλεια για την οποια το πληρωνουμε μεσω της φορολογιας. Το ιδιο ακριβως ισχυει και για τις ΔΕΚΟ, που πειθουν τους αφελεις να τις αντιμετωπισουν ως εταιρειες με ιδιωτικα κριτηρια κερδοφοριας κι’ οχι ως “επιχειρησεις κοινης ωφελειας”, που σημαινει ως οργανισμους που σκοπος τους ειναι να μας εξυπηρετουν. Γι’ αυτο πληρωνουμε φορους. Περα απο τα παραμυθια που διασπειρουν σκοπιμως τα διορισμενα παπαγαλακια των καναλαρχων, η διεθνης εμπειρια αποδεικνυει πως, οταν οι δημοσιες επιχειρησεις κοινης ωφελειας γινονται ιδιωτικες, αυτοματως πεφτει το επιπεδο παροχης υπηρεσιων και ανεβαινει το κοστος τους. Οι ιδιωτες ενδιαφερονται να ελαχιστοποιησουν το κοστος και να μεγιστοποιησουν το κερδος. Τουτο εχει συνεπειες ακομα και σε ζητηματα ασφαλειας, λογω ατελους συντηρησης. (Στην Αγγλια π.χ αυξηθηκαν κατακορυφα τα σιδηροδρομικα δυστυχηματα μολις ιδιωτικοποιηθηκαν τα τραινα). Κι’ ακομα, δεν ειναι αληθεια οτι οι Ελληνες ειναι τεμπεληδες και δουλευουν λιγο. Ολες οι ευρωπαϊκες στατιστικες αποδεικνυουν οτι οι Ελληνες εχουν μεν χαμηλωτερο δεικτη παραγωγικοτητας (λογω κακιας οργανωσης, πολυνομιας, γραφειοκρατιας, κλπ) δουλευουν ομως κατα μεσο ορο περισσοτερο απο τους υπολοιπους Ευρωπαιους, αμοιβονται λιγωτερο, εχουν λιγωτερες διακοπες, κλπ.
    Τεταρτο παραμυθι : Η αδυναμια αποπληρωμης αυτου του χρεους οφειλεται στην ανικανοτητα της κυβερνησης να εφαρμοσει επακριβως τους ορους της δανειακης συμβασης. Αυτο πλεον αποτελει το αποκορυφωμα της αγυρτειας. Οταν ειναι μαθηματικα αποδεδειγμενο οτι η “συνταγη σωτηριας” ειναι δηλητηριο και οδηγει κατ’ ευθειαν στην καταστροφη (λογω υφεσης και ανεργιας που μειωνει τα κρατικα εσοδα), πως μπορει κανεις να απορει επειδη ο “ασθενης” –για να θυμηθουμε τον Παπαδοπουλο !- αντι να γινεται καλα χειροτερευει; Ποιος κοροϊδευει ποιον ; Θα μπορουσαμε να φερουμε διαφορες αλλες “αλληγοριες”, οπως το οτι τα εγκαυματα δεν θεραπευονται με θειϊκο οξυ, ή, οπως το οτι ενα αυτοκινητο που βρισκεται σε κλιση 90 μοιρων παυει να εξαρταται απο τα φρενα του, γιατι γλιστρανε τα λαστιχα των ακινητοποιημενων τροχων. Τη στιγμη αυτη το χρεος ειναι της ταξης του 170% του ΑΕΠ και ολο μεγαλωνει κι’ ολοι οι “αναλυτες”, ειτε ειναι νεοφιλελευθεροι δεξηοι, ειτε σοσιαλιζοντες. ειτε αριστεροι, ειτε απλοι ουδετεροι πολιτικα τεχνοκρατες λογιστες, διαβεβαιωνουν οτι ειναι αδυνατη η διαχειριση του. Ειναι ακριβως σαν τα πανωτοκια των τραπεζων, οπου καποιος μπορει να ειχε παρει ενα δανειο 10 εκατομμυριων δραχμων και μετα απο μερικα χρονια εφτανε να οφειλει εκατονταδες εκατομμυρια. Και γιατι αραγε εξακολουθουν οι “ξενοι” να μας δανειζουν ; Μα ακριβως για να αυξανονται διαρκως τα πανωτοκια και να γενναει το φανταστικο χρημα ακομα περισσοτερο φανταστικο χρημα, μεχρι να εξασθενισει τοσο πολυ η πραγματικη οικονομια της χωρας ωστε να ξεπουληθει ολοκληρη για ενα κομματι ψωμι, αποφερονται αλλου ειδους -πραγματικο πλεον - κερδος.
    Τελειωνω. Σε τετοιες περιπτωσεις η λυση του Γορδιου Δεσμου ειναι προφανης. Δεν προσπαθεις ματαιως να τον ξεμπλεξεις, απλως τον κοβεις. Κι’ οπως δηλωνει η διεθνης εμπειρια, αφου στην αρχη οι τοκογλυφοι και οι παπαγαλοι τους σηκωσουν γη και ουρανο με καταρες και κινδυνολογιες, αμεσως μετα επανερχονται για να σε ξαναδανεισουν με νεους ευνοϊκωτερους, για σενα, ορους, γιατι στην διεθνη οικονομικη σκηνη ειναι καλλιτερη μια αγελαδα που, αντι να σου δινει 100 λιτρα γαλα ημερησιως, σου δινει ωστοσο 10 ή 20 λιτρα, παρα μια ψοφια αγελαδα που δεν σου δινει τιποτα ! (Αυτοι βεβαια αποβλεπουν στο να ψοφησει οντως η αγελαδα ωστε να την πουλησουν μετα ως κρεας, μεσω των “αποκρατικοποιησεων”, δηλαδη του ξεπουληματος της εθνικης περιουσιας). Ομως η καταληξη εξαρταται απο την συμπεριφορα της αγελαδας. Και οπως επισημαινουν επισης πολλοι αναλυτες, υπαρχει ακομα χρονος, ωστε να επωφεληθει η Ελλαδα απο την διεθνη συγκυρια και να υψωσει το αναστημα της και να παψει να φερεται ως αγελαδα προς ολικο αρμεγμα, ή προς σφαγη.
    Επειδη λοιπον το προβλημα δεν ειναι “λογιστικο”, αλλα καθαρα πολιτικο, εναποκειται στους ενημερωμενους πολιτες να σκεφτουν τι ειδους μελλοντικη κυβερνηση θα επιθυμουσαν, ωστε να διασωθει η πατριδα μας. Θελουν μια κυβερνηση του γνωριμου παλαιοκομματικου τυπου, απο πολιτικους υπηρετες που θα εξακολουθουν να ειναι δεσμιοι της ιδιας χουφτας των Ελληνων και ξενων διαπλεκομενων και θα εξακολουθουν να παραμυθιαζουν ενα πληθυσμο “οπαδων” με λογιστικες ανοησιες και ψευτιες, ωστε να κερδιζουν –με το αζημιωτο- διαρκως χρονο υπερ των αφεντικων τους ; Εαν συμβει αυτο, τοτε η καταληξη ειναι δεδομενη. Η χωρα μας θα καταστραφει κοινωνικα και ισως ακολουθησει και καποια εθνικη καταστροφη. Γιατι μια αποδυναμωμενη χωρα δεν ειναι σε θεση να ασκησει εξωτερικη πολιτικη. Για μενα, ως πολιτη –αρα και συνιδιοκτητη- αυτης της χωρας η απαντηση ειναι προφανης. Τα παληα κομματικα “μαγαζια” πρεπει να διαλυθουν εντελως και να προκυψει κατι εντελως καινουργιο.

  16. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 12/09/2011 14:48:12

    9 και 9,2% θα είναι μάλλον το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ στις εκλογές (που πλησιάζουν με βήμα ταχύ)

  17. Bibilis avatar
    Bibilis 12/09/2011 14:54:50

    Η παρτίδα και η πατρίδα έχει τελειώσει (τουλάχιστον όπως ην ξέραμε). Εδώ που φθάσαμε το πρόβλημα θα λυθεί είτε με κοινωνική εξέγερση (που δεν έχει κανόνες), είτε με πόλεμο (που έχει κανόνες). Μήπως στα γεγονότα Τουρκίας-Ισραήλ-Κύπρου (και αναπόφευκτα Ελλάδος) κάποιοι δώσουν την διέξοδο που επιθυμούν ;

  18. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 12/09/2011 18:12:28

    Ποιές δημοσκοπήσεις ,αυτές με αδιευκρίνιστη ψήφο 50% και αναγωγή βάσει των δηλωμένων.
    Το 50% αγαπητοί θα πάει ΕΚΤΟΣ ΠΑΣΟΚ ΚΑΤΑ 95% και σε εκείνον που θα καταφέρει να πείσει, κατά 80%.
    Αλλιώς θα μοιρασθεί από λίγο σε ΟΛΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΠΑΣΟΚ.