#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2010 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόβλεψη σοκ από το ΔΝΤ για 15% ανεργία



Εφιαλτικές διαστάσεις θα προσλάβει η μάστιγα της  ανεργίας στην χώρα μας, σύμφωνα με τις τελευταίες εκτιμήσεις που ανήρτησε στην ιστοσελίδα του το Διεθνές Νομισματικό  Ταμείο (ΔΝΤ).

Συγκεκριμένα, σε ειδική αναφορά με σειρά ερωταπαντήσεων για το ελληνικό πρόβλημα , τα στελέχη  του ΔΝΤ εκτιμούν ότι το ποσοστό της ανεργίας θα φτάσει στο 15% την επόμενη διετία και θα υποχωρήσει όταν επιστρέψει η εμπιστοσύνη των κεφαλαιαγορών στην Ελλάδα.   
 
Πάντως στην έκθεση αναφέρεται ότι η προσαρμογή της χώρας μας είναι πρωτοφανής, αλλά βιώσιμη, ενώ τονίζεται πως η επαναδιαπραγμάτευση του χρέους δεν είναι προς το συμφέρον ούτε της Ελλάδας ούτε της Ευρωζώνης.

Ειδικά για το χρέος αναφέρεται ότι θα φτάσει το 150% του ΑΕΠ το 2013, πριν αρχίσει να αποκλιμακώνεται. 
 
Παράλληλα, σε ό, τι αφορά τους όρους αποπληρωμής του δανείου, επισημαίνεται πως κάθε πληρωμή αποπληρώνεται σε οκτώ ισόποσες τριμηνιαίες δόσεις, αρχίζοντας 3 ¼ χρόνια μετά την καταβολή κάθε πληρωμής.

Με τις ερωταπαντήσεις, ακόμη, εξηγείται για ποιο λόγο θα πρέπει να κοπούν ο 13ος και ο 14ος μισθός στο Δημόσιο, αλλά εκτιμάται ότι «με την αποτελεσματική εφαρμογή των δημοσιονομικών και διαρθρωτικών πολιτικών, καθώς και με την υποστήριξη από τον ελληνικό λαό, η οικονομία θα βρεθεί σε πολύ καλύτερη θέση για τη δημιουργία υψηλότερων ρυθμών ανάπτυξης και θέσεων εργασίας σε σύγκριση με το παρελθόν».

Δείτε όλες τις ερωταπαντήσεις του ΔΝΤ για την Ελλάδα


(http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=68164)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenHorses avatar
    GreenHorses 11/05/2010 17:04:10

    Φιστίκι αράπικο και μάλιστα αλμυρό!

  2. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 11/05/2010 17:16:58

    Πείτε στον Στρος Καν και στον Τζέφρυ οτι η ανεργία καλπάζει άνω του 20%,ενώ σε περιοχές της Βορείου Ελλάδας και της Ηπείρου ξεπερνά το 45%!!!!Ας μην αναφερθώ στην ανεργία που πλήττει τα νέα παιδιά(ομοιοπαθής είμαι),τους νέους πτυχιούχους,τις γυναίκες....Αν γίνει λόγος και για το φαινόμενο της μερικής απασχόλησης με μισθούς 300 ευρώ θα κλαίνε και οι πέτρες.....Η καλύτερη προσδοκία είναι να γίνεις γκαρσόνι και πακετάς....Ελπίζω να είναι περήφανη η γενιά του πολυτεχνείου για την κατάντια της Ελλάδας

    • what avatar
      what @ Μαύρος Ιάκωβος 11/05/2010 17:26:02

      Η γενιά του πολυτεχνείου την έχει γραμμένη την Ελλάδα.
      Πήρε και 250.000 εφάπαξ και 3.000 σύνταξη.

      Στο κοντινό μέλλον θα πρότεινα να καταργηθεί η εορτή της 17 Νοέμβρη και να μετονομασθούν οι οδοί "Ηρώων Πολυτεχνείου" σε "Ακρίδες Πολυτεχνείου".

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Μαύρος Ιάκωβος 11/05/2010 20:09:00

      Εγω λεω να γίνει μαζική εξαγωγή των Δημοσίων υπαλλήλων στη Γερμανία και στην Ε.Ε για να μπορέσουμε οι υπόλοιποι που δε φταίμε τίποτε να ζήσουμε. Γιατί ούτε αυτό μπορούμε πλέον να το κάνουμε. Τον εμφύλιο δεν τον γλιτώνουμε, όπως πάει η κατάσταση γιατί δουλειές καινούριες ΔΕΝ πρόκειται να δημιουργήσουν, και οι υπάρχουσες λιγοστεύουν με αυξανόμενο ρυθμό και ιδιωτικές επιχειρήσεις κλείνουν δεξιά και αριστερά. Ας διαλέξουν, οι κομματικοί στρατοί τους, ή στο χώμα ή στη Γερμανία.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Μαύρος Ιάκωβος 11/05/2010 20:10:50

      ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ. ΘΑ ΧΥΘΕΙ ΑΙΜΑ ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Μαύρος Ιάκωβος 12/05/2010 01:29:31

      Προσθέτω:

      Πείτε το και στους ΑΘηναίους, που ζαλίστηκαν με τα σούσι μπαρ της ολυμπιακής Αθήνας και πίστεψαν τον Σημίτη που τους έλεγε ότι η Ελλάδα είναι μια από τις 20 ισχυρότερες χώρες τού πλανήτη.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Στέργιος 12/05/2010 10:06:26

        "ελντοράντο" λέγανε οι εραστές του Χρηματιστηρίου - τους χρυσώσαμε για τα καλά, βλέπεις

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/05/2010 17:20:53

    Εγώ πιστεύω ότι το 15% είναι αισιόδοξο (και μάλλον είναι θεμα τι ορίζεις "ανεργο" και να το δείτε, θα γίνει και αυτό: νέος ορισμός του "ανέργου").

    Το ότι θα πάμε σε 150% σημαίνει ΔΕΝ θα κάνουμε διαθρθωτικές αλλαγές. Δεν έιμαι μισέλλην αλλά το πρόβλημα είναι ότι έχουμε ορδές ανέργων που κάπως νομίζουν ότι απασχολούνται. Μετρήστε πόσοι έχουν την μαγική σφραγίδα και βάζουν σφαγίδες, επί 3.

    Το προβλημα δεν έιναι ο 13 και 14ος αυτού που έχει δουλειά, αλλά οι 12 αυτών που απλώς καταλαμβάνουν χώρο σε στριμωγμένα γραφεία (ή ακόμα χειρότερο, σε νεοδμητα που φτιάχτηκαν με δανεικά)

  4. ataktos avatar
    ataktos 11/05/2010 18:02:29

    Προβλέπω του χρόνου τέτοια εποχή ..επικεφαλής πορείας… προς βουλή για την ανεργία να είναι ο …ΓΑΠ με την Ντορα

  5. Αγγελος avatar
    Αγγελος 11/05/2010 18:19:56

    Αν και είμαι της γενιάς του πολυτεχνείου δεν νιώθω καθόλου υπερήφανος και συμφωνώ να καταργηθεί η επέτειος του Πολυτεχνίου ,αφού έχει ταυτισθεί με μια ολόκληρη γενιά η οποία καταλήστεψε την χώρα .

    • λοτοφαγος avatar
      λοτοφαγος @ Αγγελος 11/05/2010 18:34:31

      Μια προφαση για καταστροφη και λεηλασια εχει καταντησει πια. Ποσο κοστιζει καθε επετειος ξερετε? [Ο Δεκ 2008 κοστιζε 1.5 εκ στην ΑΣΟΕ].

  6. λοτοφαγος avatar
    λοτοφαγος 11/05/2010 18:31:07

    Μονο; seulement? Nur? only? yalniz?
    Αλλα ξεχασα οι οικογενειακες επιχειρησεις δεν μετρανε, ουτε τα παιδια που δουλευουν σ'αυτες...

  7. pizza avatar
    pizza 11/05/2010 18:33:06

    Η αριστερα θα παει στη Τραπεζα της Μαρφιν σημερα να τιμησει τους 3 νεκρους. Μετα λενε θα πανε στην βουλη για διαμαρτηρια. Να διαμαρτυρηθουν για πιο πραγμα????? Γιατι κανεις δεν απο αυτους δεν ετρεξε να σωση τους 3 που αδικα χαθηκαν απο εγληματικη ενεργεια? Στο βιντεο ειναι καθαρο οτι φωναζαν απο κατω οτι καιγονται ανθρωποι και κανενας δεν ετρεξε να κανη τιποτε!!!

    • ataktos avatar
      ataktos @ pizza 11/05/2010 18:39:08

      pizza-Καλά και γ αυτό φταίει η αριστερά …

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ataktos 12/05/2010 10:14:27

        Την απάντηση πρέπει να τη δώσεις μόνος σου, άτακτε. Καθώς και την απάντηση στο ερώτημα: το δικαίωμα στην εργασία είναι το ίδιο ιερό με εκείνο στην απεργία?

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2010 20:06:06

    Οσοι ειναι "εντος συστηματος" δεν αγχωνονται και δεν κανουν επαναστασεις.
    Οι πολιτικοι ειναι εντος συστηματος και εχουν δικαιωμα της καθε αποψης και προτασης. Δεν τους ακουμπαει κανενα μετρο.
    Μιλουν για διαρθρωτικες αλλαγες, αναγκη για αλλαγη νοοτροπιας κλπ αλλα ΓΙΑ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥΣ !!!..

    Να θυμαστε οτι η πραγματικη καταστροφη ερχεται οταν ο κοσμος αισθανεται αποκλεισμενος απο το συστημα, νιωθει αδικια και δεν εχει καμια ελπιδα. Τοτε ειναι ετοιμος για ολα. Καιει και κρατη ολοκληρα.

    ΠΠ