17/12/2008 05:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωτόγνωρη μείωση επιτοκίων από την FED

Σε πρωτόγνωρη μείωση του βασικού της επιτοκίου προχώρησε χθες η κεντρική τράπεζα των ΗΠΑ ( FED), μηδενίζοντάς τα σχεδόν, σε μια ύστατη προσπάθεια για την ενίσχυση της αμερικανικής οικονομίας και την αντιστροφή του κλίματος στην αγορά.  

Συγκεκριμένα, η Ομοσπονδιακή τράπεζα των ΗΠΑ διαμόρφωσε το εύρος του επιτοκίου της από 0% ως 0,25% μειώνοντάς το κατά τουλάχιστον -0,75%, καθώς μέχρι σήμερα βρισκόταν στο 1%. Οι αναλυτές ανέμεναν μείωση στο 0,5%.

O πρόεδρος της Μπεν Μπερνάνκι δήλωσε ότι  θα παραμείνουν μεταξύ του μηδενός και του 0,25% όσο διάστημα απαιτηθεί ώστε να βγει από την ύφεση η αμερικανική οικονομία. Παράλληλα, τόνισε πως θα επιστρατεύσει «όλα τα εργαλεία που έχει στη διάθεσή της» κατά της ύφεσης

«Η νομισματική πολιτική της Fed εισήλθε από σήμερα σε ένα παντελώς άγνωστο πεδίο», σχολίασε το πρακτορείο Ρόιτερς στην πρώτη ανάλυσή του μετά το ιστορικό γεγονός. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, θα διευκολυνθούν στο μέγιστο οι δανειολήπτες στεγαστικών δανείων. Σημειώνεται ότι τον Σεπτέμβριο του 2007 το βασικό επιτόκιο της Fed ήταν στο 5,25%.

Μετά τις σχετικές ανακοινώσεις στη Wall Street σημειώθηκε ράλι. Λίγο πριν την ολοκλήρωση της συνεδρίασης, ο Dow κατέγραφε κέρδη 4,20% στις

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/12/2008 07:25:52

    "Από το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών ανακοινώθηκε σήμερα ότι η έναρξη ισχύος του φόρου υπεραξίας μετοχών αναβάλλεται για τεχνικούς λόγους για την 1-4-2009".

    2011, εννοούν... Τι φόρο υπεραξίας σύντροφοι; πρέπει να έχει υπεραξίες για να τις φορολογήσεις. Εγώ λέω να φορολογήσουν τα ...γκαζόν. Έχεις γκαζόν; Έχεις λεφτά. Πλήρωνε.

    Κεφαλικό, φόρο, φόρο αναπνοής, φόρο ύπαρξης, φόρο blogs (μπρρρρ...)

  2. Evros avatar
    Evros 17/12/2008 08:59:57

    archaeopteryx

    Μην βάζεις ιδέες γιατί είναι έτοιμοι να τις υλοποιήσουν.

  3. Nick avatar
    Nick 17/12/2008 09:02:07

    Και τώρα θα φάμε τον υπερπληθωρισμό τους στο κ*λο μάς...

  4. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 17/12/2008 09:12:52

    τα αμερικάνικα τα γνωρίζεις καλλίτερα

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/12/2008 09:18:31

    λίγο εκτός θέματος:

    τον θυμάστε στον ΟΤΕ; αυτόν που πούληθηκε το 20% ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΝΑGΕΜΕΝΤ, μέσω Μαρφίν? λίγο ιδιωτικοποίηση, λίγο μη ιδιωτικοποίηση;

    Θα αλλάξει το Διοικητικό Συμβούλιο. 5 μέλη οι Έλληνες και 5 οι Γερμανοί. Και οι 3 στους 5 Έλληνες πουλημένοι ή χαϊδεμένοι;

    Γράψτε το:

    20% - 80%
    5 5
    δεν ιδρώνει κανείς καραγκιόζης;

  6. tony avatar
    tony 17/12/2008 09:42:09

    Παράλληλα, τόνισε πως θα επιστρατεύσει «όλα τα εργαλεία που έχει στη διάθεσή της» κατά της ύφεσης.
    Αυτό το όλα τά εργαλεία μέ τρομάζει λίγο.Αν αυτοι οι ίδιοι που την δημιούργησαν την αντιμετωπίσουν κλάφτα Χαράλαμπε.Δεν υπάρχει πραγματική ύφεση,οι άνθρωποι θέλουν να καταναλώσουν τά εργοστάσια θέλουν νά παράγουν.Απλά σέ μια αληθινά παγκόσμια οικονομία τά εθνικά τρωκτικά περισσεύουν.Τό φεουδαρχικό σύστημα διακυβέρνησης και διαχείρισής της οικονομίας από την Αρχαία Ρώμη μας έφερε μέχρι εδώ.Στον εικοστό πρώτο αιώνα ειναι άχρηστο πολυδάπανο και αντιπαραγωγικό.Δέκα χρόνια άντεξε με ενέσεις τώρα θά του κάνουν και μια μηχανική υποστήρηξη και μετά...........................
    Τό τσουνάμι του εικοστού πρώτου σαρώνει τά πάντα

  7. KRIMA avatar
    KRIMA 17/12/2008 09:42:34

    Το κράτος και το Υπουργείο Οικονομικών ,μέσω των φορολογικών αρχών συνεχίζει να συμπεριφέρεται ως νταβατζής απένατυ στις επιχειρήσεις ,κατά παράβαση της λογικής και του κοινοτικού δικαίου.
    Προσπαθεί να εισπράξει κατά φαντασία έξοδα ,παρακρατά προείσπαξη φόρων που δεν δικαιούται για 3-4 χρόνια και άν τα επιτρέψει τα επιστρέφει άτοκα ή άν καταβληθεί μαύρο επιστρεφώσημο κλπ
    Οι επιχειρήσεις κάθε μέρα κλείνουν ,κόσμος μένει χωρίς δουλειά ,η οικονομική κρίση συνεχώς πιέζει ασφυκτικά ,αλλά οι οικονομικοκρατικοδίαιτοι σύμβουλοι του Υπουργείου Οικονομικών ,που θεωρητικά και μόνο ξέρουν την αγορά ,επιτίθονται σαν να βλέπουν εχθρούς να πάρουν και να πάρουν απο τους μικρομεσαίους ,αδιαφορόντας άν θα κλείσου ή όχι,
    ΕΛΕΟΣ ΑΦΟΥΓΓΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ,ΒΑΣΑΝΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΣΑΣ,ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΤΕ

  8. KaryID avatar
    KaryID 17/12/2008 09:56:07

    #7: από ποιους ζητάς να αφουγκραστούν, κάθε μέρα εδώ και πέντε χρόνια αποδεικνύουν πόσο άσχετοι είναι, πόσο αριθμολάτρες και πόσο μακριά από την "πραγματική" οικονομία.
    Τους λάκισε και ο αγοραστής της Ολυμπιακής.

    Συνεχίζουν αδιάντροπα αυτή την αισχρή διαφήμιση για τη φορολογική συνείδηση. Είναι και σαδιστές με τα καμμένα μαγαζιά και την ψυχολογία του κόσμου.
    Δεν έχουν εισπράξει ούτε ΦΠΑ, ούτε από περαιώσεις, πως να εισπράξουν όταν έχει μηδενιστεί ο τζίρος;

  9. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 09:57:59

    Archaeopteryx -Γι αυτό βλέπεις μέχρι τώρα οι φτωχοί να ψηφίζουν κανέναν φτωχό ,ε τώρα να δεις ….….

  10. KaryID avatar
    KaryID 17/12/2008 09:58:47

    Αμφιβάλλων αν θα προλάβουν οι ΗΠΑ να εξάγουν τον υπερπληθωρισμό τους κατά δω, η κατάσταση δείχνει πως ότι μέτρα και να παίρνουν, πάλι στη μαύρη τρύπα καταλήγουν.

  11. tony avatar
    tony 17/12/2008 10:18:35

    Ειναι στα αλήθεια τεράστια η μαύρη τρύπα.Τα μέτρα που την δημιούργησαν δεν μπορούν να την κλείσουν.
    Κάθε σπασμωδική ενέργεια των φεουδαρχών την κάνει χειρότερη.Απλώς τέλειωσε η εποχή τους.Η νέα εποχή θα ξεκινήσει από εντελώς μηδενική βάση αξιών και ιδεών.Οχι δεν θά γυρίσουμε στά δέντρα.Θά γυρίσουμε
    στην μήτρα των ιδεών στον Ξενιο Δία και θα έχουμε την τεχνολογία του εικοστού πρώτου.Αυτό που καταρρέει είναι η φεουδαρχία.Όλο το σύστημα αξιών όπως το έχουμε δομημένο στο μυαλό μας.Δεν ειναι τυχαίο η κρίση ξεκίνησε από τους τίτλους ιδιοκτησίας.Απίστευτη υπεραξία βασισμένη στή δύναμη των όπλων.Σήμερα που όλα αυτά τά όπλα ειναι άχρηστα,επειδή οι Κινέζοι και οι Ινδοί παράγουν πολύ ανώτερα σέ χρόνο μηδέν.Αυτό τό σύστημα αξιών είναι άχρηστο.Τό τέλος της αντιπαροχής.Υπέροχο.

  12. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 10:30:15

    το έχω επισημάνει παλιά εδώ η ΥΠΑ έχουν επίσημα 30 φορές μεγαλύτερο ΑΕΠ από Κίνα ,Ινδία ,Ρωσία γίνετε αυτό ???? Συμπέρασμα που προκύπτει είναι απλό
    αφού παράγουν τόσα ας τους αγοράσουν όλους τους άλλους με την υπεραξία τους και ας την αράξουν κάπως όπως εμείς ,αν πάλι είναι φούσκα και τεχνητό ας ξεφουσκώσει βλέπετε άλλη λύσει .Η Ε.Ε. εδώ κέντρο της ζυγαριάς είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα πάντως έχουμε στο τιμόνι Άντρα (Σουμαχερ) !!!

  13. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 17/12/2008 10:33:50

    Αφού μετέτρεψαν την οικονομία σε στάχτη, τώρα πάνε να φυτέψουν πάνω της μαργαρίτες. Η πλήρης χρεωκοπία του κράτους και το κραχ έχουν προγραμματιστεί από καιρό. Οι διεθνείς θεσμοί μετά θα τα "σώσουν" όλα. Στα πλαίσια της παγκόσμιας δικτατορίας.
    Η κ. Διαμαντοπούλου της Μπίλντερμπεργκ ζητά στη συνέντευξη της ακόμη μαγαλύτερη διεθνή παρέμβαση, μέσω νέων διεθνών οργανισμών.
    Οι πολιτικοί και οι τραπεζίτες θυμίζουν κοκότες σε ιερά μονή.

  14. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 17/12/2008 10:34:49

    Anonymous 9.58 - τουαλέτα για να χέσης έχει ανοίξει εδώ και καιρό ο Εφρεμ με Κωστάκη η στο Βατοπεδι πας η στην Ραφήνα όπου είσαι ποιο κοντά μην τα κάνεις μονο πάνω σου τέκνο .

  15. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 17/12/2008 10:35:05

    Εχθές πέρασα από την eurobank, για να ρωτήσω τι χρειάζεται για να κάνω αίτηση δανείου μέσω του ΤΕΜΠΜΕ. Πέρα από τα τυπικά (Ε1, Ε3, κ.λ.π) μου είπαν ότι για να πάρω το δάνειο (30% του τζίρου του τελευταίου έτους) θα πρέπει να έχω σε μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο, στην τράπεζά τους, το 20% του τζίρου του τελευταίου έτους. Όταν τους επισήμανα ότι αυτός ο όρος δεν αναφέρεται πουθενά στην ανακοίνωση του Υπουργείου Οικονομικών, μου απάντησαν ότι αυτοί μόνο έτσι δέχονται αιτήσεις και ότι το ίδιο απαιτεί και η Εθνική. Όταν τους επεσήμανα ότι εάν είχα διαθέσιμο το 20% του τζίρου μου δεν θα χρειαζόμουνα το δάνειο μου απάντησαν ότι θα με συνέφερε έτσι και αλλοιώς διότι και θα το έπαιρνα άτοκο αλλά και ταυτόχρονα θα μου δίνανε τόκο σε προθεσμιακές καταθέσεις με 6%. Δηλαδή τους ρώτησα το ΤΕΜΠΜΕ είναι ένα εργαλείο για να μπορεί να δανείζει η τράπεζα, ενώ θα παιρνει το 80% των τόκων από το κράτος, χωρίς να εκταμιεύει δικά της κεφάλαια αλλά δανείζοντάς μου τα δικά μου χρήματα, ενώ εγώ ταυτόχρονα θα πρέπει να πληρώσω το 1% του κεφαλαίου ως προμήθεια στο κράτος; Απάντηση δεν πήρα.
    Παρακαλώ τους ειδήμονες περί των οικονομικών να σχολιάσουν.

  16. KaryID avatar
    KaryID 17/12/2008 10:56:04

    Δηλαδή το ΤΕΜΠΜΕ είναι για να αποκτήσουν οι τράπεζες ρευστότητα μέσω των μικρομεσαίων επαγγελματιών.
    Απορία: ποιες άλλες τράπεζες το εφαρμόζουν αυτό; Είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε.
    Ούτε γάτα ούτε ζημιά για το κράτος, τα 28 δις στην τσέπη του, τα δικά τους δικά τους και τα δικά μας δικά τους όπως πάντα.
    Ας είναι καλά λοιπόν τα νέα παιδιά και τα ακαριαία αντανακλαστικά τους. Αυτά δεν χρειάζονται οικονομικές αναλύσεις για να αντιδράσουν - ευτυχώς-.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/12/2008 11:01:07

    "...αυτοί μόνο έτσι δέχονται αιτήσεις και ότι το ίδιο απαιτεί και η Εθνική"...

    όλοι πίσω απο την ΕΤΕ κρύβονται. Η κρίση το φανέρωσε.

  18. Ελίσεως Ι. avatar
    Ελίσεως Ι. 17/12/2008 11:05:51

    Kary ID
    Το τεμων ,τεμων
    Και το
    Τεσων ,τεμων
    τεκνo.

  19. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 17/12/2008 11:23:10

    Πάρε μαζί Prosze και την μαντάμ Αννούλα, μην τα κάνει ...στην πλατιά μέσα του Νικήτα K. ,
    και μας χαλάσει της προγραμματισμένες δημόσιες εκδηλώσεις (λες το μήνυμα το διαβάζουν και στην λέσχη Bildenberg? Εννοώ τον άλλο εταίρο στο ΦΕΚ. .)

  20. KaryID avatar
    KaryID 17/12/2008 11:25:59

    @Ελίσεως: ευχαριστώ πολύ, αυτή τη στιγμή είμαι μακριά από τα λεξικά μου και δεν γνωρίζω την προέλευση των λέξεων, ποια είναι η ετυμολογία τους;

  21. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 17/12/2008 11:26:17

    Prosze -Παρακαλώ

  22. alone avatar
    alone 17/12/2008 11:28:09

    Στα πλαίσια της παγκόσμιας δικτατορίας.

    Etsi tha einai kai pio eukolh h pagkosmia exegersh.
    Skaboun to lakko tous.Oso pio poly sygklinoun
    kai ginontai allhloexartomenes oi ethnikes oikonomies toso pio eykola oi antidraseis tha apoktoun yperethnika xarakthristika

  23. Ελίσεως Ι. avatar
    Ελίσεως Ι. 17/12/2008 11:28:24

    δικα μου δικα μου
    και
    τα δικα σου δικα μου!!!

  24. popolaros avatar
    popolaros 17/12/2008 11:31:24

    θα χαρώ πολύ όταν 'σκάσει' επιτέλους η αμερικανική οικονομική φούσκα.

    Αρκετά ξεζούμισαν από τους λαούς, με τους 'διεθνείς' οργανισμούς τους.

  25. Ελίσεως Ι. avatar
    Ελίσεως Ι. 17/12/2008 11:34:54

    Kary ID- το παραπάνω δεν αφόρα εμάς εδώ , αλλά αυτούς.
    Είναι άλλωστε διάσημοι, επώνυμη ,όμορφοι και ωραίοι .

  26. KaryID avatar
    KaryID 17/12/2008 11:41:30

    Αυτό το κατάλαβα, ποια είναι η λέξη δεν ξέρω. Τε μών, τε σών;

  27. karagiozis avatar
    karagiozis 17/12/2008 12:05:40

    ανώνυμε 29
    πάθε, να δούμε και τι θόρυβο θα κάνεις

  28. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 17/12/2008 12:30:50

    @alone
    Σίγουρα. Αυτή όμως δεν πρόκειται να γίνει από τα τσουτσέκια του Σόρος, που θα το παίζουν τότε μελανοχίτονες.

  29. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 17/12/2008 12:40:54

    @tony
    Η αναφορά σου είναι σωστή. Πρώτα όμως θα ακούσουμε τον επιθανάτιο ρόγχο του θηρίου, που η καταστροφική του μανία καλό είναι να μην υποτιμηθεί.

  30. silegav avatar
    silegav 17/12/2008 12:57:29

    Όλοι αντιλαμβανόμαστε πως το οπλοστάσιο των επιτοκίων εξαντλείται. Και ο Ομπάμα το ίδιο:
    “We are running out of the traditional ammunition that’s used in a recession, which is to lower interest rates,” Mr. Obama said at a news conference Tuesday.

    Το επόμενο βήμα είναι οι δημόσιες δαπάνες (και η αύξηση του ήδη τεράστιου χρέους των ΗΠΑ):
    Some analysts predict that the Treasury will have to sell $2 trillion worth of new securities over the next year to finance its existing budget deficit, a new stimulus program and to refinance about $600 billion worth of maturing government debt.

    Η ουσία είναι πως οι ΗΠΑ φαίνεται πως έχουν και εφαρμόζουν ένα σχέδιο εξόδου από την κρίση.

    Αντίθετα η Ευρώπη είναι ακόμη στην διαφωνία. Ο σοσιαλδημοκράτης υπουργός Οικονομικών του μεγάλου συνασπισμού της Μέρκελ κατηγορεί το δίδυμο Brown-Darling για νεοκευνσιανισμό.
    "The switch from decades of supply-side politics all the way to a crass Keynesianism is breathtaking."

    Διαφωνεί με την ύπαρξη σχεδίου και προσδιορίζει την στρατηγική του στο βλέποντας και κάνοντας:
    "Dealing with an unprecedented crisis is a puzzle, a trial-and-error."
    (Newsweek: http://www.newsweek.com/id/172613)

    Και για όσους έχουν άνεση με τα μαθηματικά μιά σύντομη μακροοικονομική ανάλυση του Krugman για την σημασία του συντονισμού και της κοινής δράσης των χωρών-μελών της ΕΕ.
    http://krugman.blogs.nytimes.com/2008/12/14/european-macro-algebra-wonkish/

  31. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 17/12/2008 13:09:55

    Anonymous- me parasernis na se pao sto Maximou alla kalitero ine apo tin platia sintagmatos Dimokratis ehoume min kanoune ton Dimitraki S .DIKTATORA ke mas diagrapsi o kontohorianos tou .

  32. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 17/12/2008 13:21:53

    Anonymoys – συγγνώμη για την βιασύνη λύγο άργησα , πρέπει να κάμω φαγητό για το εταίρο μου.
    Τώρα σοβαρά(?) το καλύτερο αν ακόμα λειτουργεί είναι το Μαξίμου (σχεδόν Μονοπώλιο το έκαναν ) ηρέμησε πάρε καμία καραμελίτσα hols κάτι θα βρεις στο δρόμο σου.
    Όλα ο Μήτσος Σ. και ο Νικήτας Κ. που δεν πρόλαβαν να τα βανουν φωτιά τα εκαναν .

  33. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 17/12/2008 13:26:05

    Να μεινετε σεμνοι και ταπεινοι,να προσεχετε τι λετε,γιατι θα εμφανισθει παλι ο ΟΡΕΣΤΙΟΣ και θα τα παρει στο κρανιο με οσα γραφετε.

  34. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 17/12/2008 13:30:01

    Σχολιο ασχετο με το ποστ.
    Παραιτηθηκε ο υπουργο; Δικαιοσυνης στην Κυπρο γιατι απεδρασε βαρυποινιτης.
    Την πρωτη φορα η παραιτηση δεν ειχε γινει δεκτη,αλλα σημερα επεμεινε και τελος.
    Βρεεε επιμονη αυτοι οι Κυπριοι,ΕΡΤ δεν βλεπουν εκει κατω να μαθαινουν και πως το κανουν στην Ελλαδα ?

  35. πυγολαμπίδα avatar
    πυγολαμπίδα 17/12/2008 13:38:31

    αλήθεια που είναι αυτό το λεβεντόπαιδο
    ο Ορέστιος?

  36. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 17/12/2008 14:09:04

    Το αστείο με τα επιτόκια είναι ότι ενώ τα ρίχνουν μειώνοντας αξίες γενικώς (νομισματικά,δημοσιονομικά κτλ) συνεχίζουν να κόβουν χρήμα αβέρτα από FED μέχρι και Αγγλία μειώνοντας ακόμα περισσότερο τις αξίες .

    Ουσιαστικά αυτό που συμβαίνει είναι ότι μετά την διαγραφή αξιών (κυρίως από χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς) οι οποίες αποδεδειγμένα ήταν φούσκες ιδιωτικών πρωτοβουλιών άρχισαν και τα κράτη να παράγουν φούσκες αξίες (παράγοντας χρήμα από το πουθενά) για να κρατήσουν την πτώση των "αριθμών-δεικτών" σε επίπεδα που δεν επιτρέπουν παγκόσμια κατάρρευση .

    Πιθανολογώ ακόμα μια πενταετία χαμηλής ή μηδενικής ανάπτυξης και μετά νέο κραχ πολύ χειρότερο από το φετινό .

  37. alone avatar
    alone 17/12/2008 14:10:05

    @Μποτίλια στο πέλαγος

    Ξεκολλα με τον Soros. Η πλειονότητα που διαδηλώνει πιθανόν δεν ξέρει καν τι είναι αυτός.Σε εξεγέρσεις μαζικές
    η ευθύνη των στόχων ανήκει αντικειμενικά στο λαό
    που συμμετέχει και όχι σε ορατούς η αόρατους υποκινητές.Έτσι και αλλιώς υποκινητής με ευρεία έννοια είναι κάθε πολιτική και κοινωνική διεργασία και υποκείμενο που συμβάλλει και επηρεάζει τις επιλογές του καθενός.

  38. το κοστος avatar
    το κοστος 17/12/2008 14:14:40

    δεν πιστευω "εξεγερμενοι" μου να εχεται μετοχες?
    ξερετε οι επαναστασεις εχουν και καποιο κοστος.
    οι ξενοι εχουν αρχισει να την κανουν σιγα σιγα.
    πανικοβληθηκαν οι ανθρωποι απο το λαικο κινημα.
    πουληστε τωρα για να σωσετε τα λεφτα σας.

  39. πυγολαμπίδα avatar
    πυγολαμπίδα 17/12/2008 14:33:41

    ανώνυμε 1,57

    και ποιά γραμμή λες να πάρει σήμερα ο Ορέστιος...του τραμ ή του τρένου?

    εκτός κι αν έκλεισε ο λαιμός του (τα λαιμά του), από τις πολλές φωνές

  40. Nick avatar
    Nick 17/12/2008 14:57:24

    @greekpoliticalreview:

    Οι ΗΠΑ βαδίζουν στα χνάρια της Βαϊμάρης, της Αργεντινής και της Ζιμπαμπουε.

  41. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 17/12/2008 15:02:15

    @alone
    Καλά Χριστούγεννα και καλό Πάσχα.

  42. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 17/12/2008 15:02:57

    Οι ΗΠΑ μόνον φίλε Nick ?

  43. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 17/12/2008 15:08:31

    Έχω την εντύπωση ότι τα ίδια λάθη κάνουν όλοι .

    Όταν ο Μπράουν μειώνει έτσι εύκολα τον ΦΠΑ του , είναι πασιφανές ότι έχει καβάτζα φρέσκες φρέσκες λίρες (όχι από χρυσό εννοείται) κομμένες .

    Είπε ο άνθρωπος , "πόσα λεφτά χάσαμε από διαγραφές ενεργητικού? Τόσα κόψε πιεστήριο" και μετά μείωσε και τον ΦΠΑ .

    Και η Ευρώπη στα ίδια θα καταλήξει απλά και μόνο γιατί δεν θα μπορεί να ανταγωνιστεί τους άλλους δυο .

  44. alone avatar
    alone 17/12/2008 15:24:27

    @Μποτίλια
    Τι θέλεις δηλαδή;; Ας πούμε εγώ που εξεγείρομαι με τα A αιτήματα και στόχους να ψάχνω στις βιβλιοθήκες μήπως
    τα αιτήματα μου και η εξέγερση μου εξυπηρετούν τον κάθε Soros; Δικη μου ευθύνη είναι να κρίνω αν εξυπηρετούν εμενα με βάση γνήσια πολιτικά και διαφανη κριτήρια.

  45. Nick avatar
    Nick 17/12/2008 16:55:36

    @greekpoliticalreview:

    Όλο το Δυτικό Ημισφαίριο.