#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2011 07:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωτόγνωρη και απαράδεκτη η κατάσταση στα σχολεία, καταγγέλλουν οι δάσκαλοι



Για πρωτόγνωρη και απαράδεκτη κατάσταση στα σχολεία κάνουν λόγο οι δάσκαλοι, καταγγέλλοντας μάλιστα ότι τα έξοδα της εκτύπωσης φωτοτυπιών και DVD θα κληθούν να πληρώσουν οι ήδη υπερχρεωμένες και υποχρηματοδοτημένες σχολικές επιτροπές και οι γονείς.

Σύμφωνα με τη Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδας, υπάρχουν κέντρα διανομής βιβλίων που δεν έχουν κανένα βιβλίο και άλλα κέντρα που έχουν ελάχιστους από τους 126 τίτλους βιβλίων, για τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Το ΔΣ της ΔΟΕ καλεί:

1) Τα ΔΣ των συλλόγων να ενημερώσουν άμεσα τους συλλόγους διδασκόντων, να μην καλύψουν το πρόβλημα, να αρνηθούν κατηγορηματικά να ζητήσουν χρήματα από τους γονείς ή από κάθε λογής ιδιώτες-χορηγούς, και να προγραμματίσουν μαζί με τους συλλόγους εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΕ) και με τους συλλόγους γονέων, κοινές συνελεύσεις ενημέρωσης και απόφασης αγώνα, ώστε να μπλοκάρουν τη διάθεση χρημάτων από τις σχολικές επιτροπές γι' αυτό το λόγο.

2) Τους συλλόγους εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης να απαιτούν την άμεση απόδοση των χρημάτων των λειτουργικών δαπανών στις σχολικές επιτροπές από τις Δημοτικές Επιτροπές Παιδείας (ΔΕΠ) και την άμεση κατανομή τους στα σχολεία.

3) Εκπαιδευτικούς και γονείς να συσπειρωθούν και να παλέψουν μαζί για την υπεράσπιση και διεύρυνση της δωρεάν δημόσιας εκπαίδευσης και της δωρεάν παροχής βιβλίων σε όλα τα παιδιά.

Παρέμβαση εισαγγελέα

Την παρέμβαση του οικονομικού Εισαγγελέα προκάλεσε δημοσίευμα της εφημερίδας «ΤΟ ΠΑΡΟΝ» σχετικά με διαγωνισμό του Δημοσίου για την προμήθεια χαρτιού για την έκδοση σχολικών βιβλίων.

Ο εισαγγελέας διέταξε την διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης ώστε να διακριβωθεί η βασιμότητα των στοιχείων της εφημερίδας, σύμφωνα με την οποία προκλήθηκε ζημιά του δημοσίου άνω του 1,5 εκατομμυρίων ευρώ από υπερτιμολόγηση κατά 38%, στην προμήθεια χαρτιού.

Με την εισαγγελική εντολή ζητείται από τον αρμόδιο εισαγγελέα Πρωτοδικών, που θα αναλάβει την έρευνα, να εξετάσει αν τίθεται θέμα υπερκοστολόγησης υλικών και την διαδικασία που ακολουθήθηκε για την προμήθεια των τετραδίων που χρησιμοποιήθηκαν για τις πανελλαδικές εξετάσεις.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. irida avatar
    irida 06/09/2011 08:40:46

    Τώρα τα θυμήθηκε η ΔΟΕ; Το μπάχαλο στο οποίο είναι κι αυτή συνυπεύθυνη δε δημιουργήθηκε χτες ούτε σήμερα. Αλλά τι να περιμένεις από ανθρωπάκια που γίνονται σύμβουλοι υπουργών παιδείας ενώ θα πρεπε να ναι σε απόσταση από αυτούς και να τους ελέγχουν!! Ξέφτίλα, μια ακόμα. Κι ακόμα δε φάνηκε τίποτα. Τα βιβλία φέτος θα κοστίσουν διπλά και τριπλά. Και θα τυπωθούν, όποτε, και θα βγουν φωτοτυπίες και οι γονείς θα σπεύσουν να τα αγοράσουν, όσα απέμειναν, από τα βιβλιοπωλεία. Πως το χε πει η Αννούλα; Πρώτα ο μαθητής; χαχαχχαα
    Μη μιλήσουμε για όσα γίνανε για τις κρίσεις διευθυντών. Νομίζω πως της ξέφυγαν τελευταία πολλά της Αννούλας. Κι ενώ πήγε να κάνει 5 καλά, της τα αναγνωρίζω, έκανε 100 στραβά. Όλη η εκπαιδευτική κοινότητα είναι εναντίον της, Κι όχι επειδή ντε και καλά χάνει κεκτημένα(δεν αναφέρομαι σε πανεπιστημιακούς). Αλλά επειδή βλέπει τη σκληρότητα στο πρόσωπο της κυρίας και του σοσιαλιστικού ΠΑΣΟΚ φυσικά. Τι τα θέτε όμως; Παοκ βγάζουν οι δάσκαλοι. Ας το λουστούν!(όχι πως αν έβγαζαν ΝΔ θα σώζονταν).

    • irida avatar
      irida @ irida 06/09/2011 08:42:01

      πασοκ κι όχι παοκ!!!

      • NIK THE GR avatar
        NIK THE GR @ irida 06/09/2011 10:50:31

        Αστο ρε Ιριδα μην το χαλας κι ας ειναι ψεμμα και τυπογραφικο λαθος¨Παοκ βγαζουν οι δασκαλοι¨

        • irida avatar
          irida @ NIK THE GR 06/09/2011 12:49:22

          Εγώ είμαι ΠΑΟ οπότε...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ irida 06/09/2011 10:03:38

      Σωστά λες, ότι το βάρος θα πέσει στους γονείς.. αυτό που φαίνεται, είναι ότι προσπαθούν να ιδιωτικοποιήσουν την Παιδεία.
      Όσο για τις κρίσεις, έχουν φτιάξει στρατό Δ/ντών...Σε ολόκληρο νομό υπάρχουν 2 Δ/ντές της ΝΔ...μάντεψε από πού προέρχονται οι υπόλοιποι..
      Και να μην πω και για τις αποσπάσεις..ξέρεις πόσοι από μας φεύγουμε από το σπίτι μας; η λέξη ''σκληρότητα'' που χρησιμοποιείς για τη συγκεκριμένη, δε φτάνει..

      • irida avatar
        irida @ ΕΥΑ 06/09/2011 12:51:46

        Εγώ στην περιοχή μου έχω τσεκα΄ρει όλους τους συνδικαλιστές , όλων των χώρων, που γίνανε διευθυντές!!Που κατέβασαν αλλους με μετρήσιμα για να ανέβουν αυτοί που δεν είχαν καθόλου παρά μόνο προυπηρεσία!! Μεγάλο χειρουργείο!! Υπέρ φυσικά όλων των συνδικαλιστών όλων των παρατάξεων!! Αξίζει να γίνουν κι επερωτήσεις κι ένα σωρό άλλα. Αλλά ποιος να ρωτήσει; Ο Αρούλης;

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 06/09/2011 08:41:03

    Άλλο ένα σοσιαλΗστικό πείραμα στις πλάτες των παιδιών μας και της Εθνικής Παιδείας.
    Και μία ακόμα αρπαχτή (δωράκι θα το έλεγε ο Παπατζής) υπό Δικαστική διερεύνηση.

  3. ataktos avatar
    ataktos 06/09/2011 10:19:11

    και τι κάνει η ...ΟΛΜΕ ..ΤΙΠΟΤΑ!!!ΑΙΣΧΟΣ!!!

  4. arkastros avatar
    arkastros 06/09/2011 11:43:19

    Στο "ΝΕΟ - ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ" δεν χρειάζονται βιβλία, δάσκαλοι, σχολεία...!!!!!
    Η διδασκαλία θα γίνεται από DVD και η αγωγή των μαθητών απο τα κανάλια της τηλεόρασης!!!

  5. stefanos avatar
    stefanos 06/09/2011 11:52:26

    Καλά δε βλέπετε ρε συκοφάντες της τεράστιας Αννούλας της μπιλντεμπεργκ πόσο μπροστά πάμε χωρίς βιβλία; Ολοι με DVD και λαπτόπια θα δουλεύουν οι μαθητές. Θα συννενοούνται με κουμπιά και εις την νεα μας μητρική (κατα Αννούλα) γλώσσα ,την αγγλικήν.Τι να τα κάνουμε τα βιβλία, να χαλάμε τα δέντρα;(και οικολόγα η Αννούλα). Εγώ λέω προς τιμήν της να είναι η πρώτη γυναίκα που θα πάει στο Γουδί,το αξίζει και με το παραπάνω.

  6. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 06/09/2011 12:05:06

    Η λέξη ντροπή είναι ελάχιστη για το μέγεθος της απίστευτης ξεφτίλας με το θέμα των βιβλίων.Για παραίτηση βέβαια ούτε λόγος.Ο φίλος μου ο Δαναός που είναι και του χώρου τι λέει?Αντε και του έχω ένα πολύ καλό και εθιστικό για σήμερα....AWOLNATION-Sail Απίστευτη κομματάρα brother.....

  7. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 06/09/2011 12:13:53

    Η απαξίωση της δημόσιας παιδείας είναι πλέον γεγονός.Τι να πρωτογράψει κάποιος...Ο πασοκισμός ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙ τα πάντα στο πέρασμά του.Για τους εκπαιδευτικούς έρχεται ΤΣΟΥΝΑΜΙ μείωσης των,ήδη,χαμηλών μισθών τους....Ο οικονομικός εξευτελισμός ΟΛΩΝ των υπαλλήλων,δημόσιου και ιδιωτικού τομέα,είναι ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΣ...Άνθρωποι,αξίες,ιδανικά,τομείς,ΤΑ ΠΑΝΤΑ,έχουν εισέλθει στη περίοδο του πασοκικού μνημονιακού ΛΥΚΟΦΩΤΟΣ.....

    • anonymous avatar
      anonymous @ Komis Montechristo 06/09/2011 18:51:46

      Κοίτα γενικά η παιδεία είναι προβληματική. Σου αναφέρω απλά ότι το Κολέγιο Αθηνών πάτωσε στις εξετάσεις του international baccalaureate.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/09/2011 12:14:07

    μήπως όχι μόνο θέλουν να την ιδιωτικοποιήσουν, αλλά και να την "ιδιωτεύσουν", να την υποβαθμίσουν σε "ιδιωτεία", μάθηση εξ αποστάσεως, όλοι καλωδιωμένοι και κλεισμένοι μέσα στο σπίτι

    έτσι εξοικονομούνται κονδύλια για σχολεία, αίθουσες, διδακτικό υλικό και φυσικά εξοικονομείται δια παντός το κόστος των μισθών των δασκάλων και των καθηγητών

    τα ξένα αφεντικά τους θα λιποθυμούσαν απο τη χαρά τους μπροστά στο ενδεχόμενο αυτό

    μήπως θέλουν να καταργήσουν εντελώς την κοινωνικοποίηση του παιδιού μέσω του σχολείου και της συμμετοχής στην τάξη με τα συνομήλικά του ;

    τι ωραίο νεοφιλελεύθερο ζόμπι πείραμα ηχεί στα χαλασμένα από το ΜΠΑΦΟ μυαλά τους αυτό...

    μήπως είναι πολύ πιο μπροστά οι άνθρωποι και φέρουν εμάς και τους εκπαιδευτικούς προ τετελεσμένου γεγονότος;

    τα κατήργησαν όλα, σε λίγο θα καταργήσουν ΕΠΙΣΗΜΑ και τη χώρα την ίδια και τον πληθυσμό της (ανεπίσημα ήδη συντελείται), εισάγοντας συνεχώς φθηνούς δούλους, γιατί να κάνουν πίσω στα σχολεία;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ αλλενάκι 06/09/2011 12:18:01

      Φυσικά Αλλενάκι! αυτές είναι και οι δικές μου σκέψεις..

  9. sawas avatar
    sawas 06/09/2011 12:14:33

    Αληθεύει πως στα ιδιωτικά (1+2οβαθμια) δεν υφίσταται έλλειψη βιβλίων?
    Ξέρει κάποιος τι κατάσταση επικρατεί εκεί?

    • anonymous avatar
      anonymous @ sawas 06/09/2011 13:52:02

      Νομίζω ότι τα βιβλία στα ιδιωτικά σχολεία αγοράζονται. Έχουν από πίσω ένα ένσημο που το λένε βιβλιόσημο.
      Βέβαια ο αριθμός των βιβλίων που κυκλοφορεί στο εμπόριο είναι περιορισμένος.

      • sawas avatar
        sawas @ anonymous 06/09/2011 14:39:03

        Σωστά ως προς την αγορά, αλλά τώρα τίθεται το ερώτημα: έχουν δοθεί τα βιβλία στα 454 ιδιωτικά εκπαιδευτήρια? ποιος εκτυπώνει τα βιβλία αυτά εκτός από τον ΟΕΔΒ?

        Αν έχουν δοθεί, υπάρχει διάκριση μεταξύ ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων προς όφελος των ιδιωτικών!!!!

        bravo Anna

        h**p://www.patakis.gr/ViewShopArticle.aspx?ArticleId=1839

        • anonymous avatar
          anonymous @ sawas 06/09/2011 18:42:55

          Όπως σου έγραψα τα βιβλία αγοράζονται. Υπάρχει μικρός αριθμός βιβλίων στην αγορά προοριζόμενος για τα ιδιωτικά σχολεία. Τα είχαν προμηθευτεί από πέρυσι ή τα προμηθεύτηκαν από τα τυπογραφεία νωρίς εφέτος.
          Το παραπάνω δεν ισχύει για όλα τα βιβλία. Ισχύει μόνο για όσα ήταν σε χρήση πέρυσι. Εκείνα που είναι εντελώς καινούρια δηλ. διανέμονται για πρώτη φορά δεν έχουν τυπωθεί καθόλου αφού τυπώνονται για πρώτη φορά και δεν τα έχουν ούτε τα ιδιωτικά σχολεία.

          Για τη διαφορά αυτή δε φταίει η Διαμαντοπούλου.

          Επίσης το Βήμα έγραφε ότι ο διαγωνισμός ξεκίνησε από το Μάη του 2010 και σήμερα 15 μήνες μετά δεν έχει ολοκληρωθεί. Τον μπλόκαρε το ελεγκτικό συνέδριο. Δεν ξέρω για ποιον λόγο.

  10. ο ξένος avatar
    ο ξένος 06/09/2011 12:38:25

    Μα τί παχύδερμα είναι αυτά τα Πασόκ;