26/05/2013 23:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωτοφανούς αγριότητας επίθεση Αφγανού σε 20χρονη φοιτήτρια

Εκτός ελέγχου είναι η εγκληματικότητα αλλά και τα πρωτοφανή γεγονότα που καταγράφονται καθημερινά. Αυτό που σόκαρε την κοινωνία της Κέρκυρας και όλη την Ελλάδα είναι η πρωτοφανούς αγριότητας επίθεση που δέχθηκε 20χρονη φοιτήτρια από έναν νεαρό Αφγανό τα ξημερώματα της Κυριακής. Η νεαρή γυρνούσε μόνη της από διασκέδαση όταν ο κλέφτης προσπάθησε να της πάρει την τσάντα. Η κοπέλα αντιστάθηκε και τότε ο Αφγανός την άρπαξε από τη μέση, σήκωσε την 20χρονη και την πέταξε σε έναν γκρεμό σχεδόν 8 μέτρων

Η φοιτήτρια, σύμφωνα με πληροφορίες από αστυνομικές πηγές, φέρει βαριές σωματικές κακώσεις αλλά νοσηλεύεται εκτός κινδύνου στο νοσοκομείο της Κέρκυρας.

Επειτα από αναζητήσεις στην πόλη της Κέρκυρας, οι αστυνομικοί συνέλαβαν τον Αφγανό κακοποιό. Για τον εντοπισμό και τη σύλληψη του δράστη που ισχυρίζεται ότι είναι ανήλικος κρίσιμη ήταν η συμβολή της τραυματισμένης κοπέλας που από το νοσοκομείο περιέγραψε τα χαρακτηριστικά του κακοποιού. Στις ερωτήσεις των αντρών της ΕΛ.ΑΣ ο Αφγανός ισχυρίστηκε ότι είναι 17 ετών και ότι έχει υποβάλει αίτηση για παροχή πολιτικού ασύλου.

Μετά την ολοκλήρωση της προανάκρισης αναμένεται να γίνουν ανακοινώσεις τη Δευτέρα για την υπόθεση από την Αστυνομική Διεύθυνση Κέρκυρας. Ωστόσο, έχουμε ένα παρ’ ολίγο έγκλημα που ξεφεύγει από κάθε λογική και πλέον δείχνει ότι η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη καθώς υπάρχουν κακοποιοί, επαγγελματίες ή εξ ανάγκης, από κάθε μέρος της γης που μπορούν να σκοτώσουν για το τίποτε. Που δεν υπολογίζουν την ανθρώπινη ζωή και δεν μπορούν να διανοηθούν ότι είναι μέγιστο έγκλημα ο θάνατος ενός ανθρώπου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 26/05/2013 23:09:24

    'Ολοι οι λαθρομετανάστες είναι ανήλικοι. Εξ ορισμού.

    • Master avatar
      Master @ Στέργιος 27/05/2013 12:29:03

      Σε λίγο καιρό με τον αντιρατσιστικό νόμο η λέξη λαθρομετανάστης θα διώκεται ως ρατσιστική.

  2. aeroporos avatar
    aeroporos 26/05/2013 23:22:19

    Σκεφτείται μόνο αν γινόταν το αντίθετο. ΤΙ ΕΙΧΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΑΝΤΙΡΑΡΣΙΣΤΙΚΕΣ. ΧΑΜΟΣ.

    ΜΕΤΑ ΛΕΜΕ ΦΤΑΙΕΙ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ aeroporos 27/05/2013 07:51:57

      Αυτοί που στοχοποιούν για τους λάθος λόγους την ΧΑ (υποτιθέμενες επιθέσεις σε μετανάστες) την αβαντάρουν. Και επιβεβαιώνουν απόλυτα τη θεωρία των άκρων. Και είναι το ίδιο αντιδημοκράτες, μιας και η ιδεολογία τους (κομμουνισμός) δεν επιτρέπει εκλογές, αλλά είναι απολυταρχία όπου αλλάζουν μόνο τα πρόσωπα εντός του κόμματος. Βλέπε πρώην ανατολικό μπλοκ.

      • Περικλής avatar
        Περικλής @ Γεώργιος Τ. 27/05/2013 11:08:12

        Αυτοί που στοχοποιούν τη ΧΑ για επιθέσεις σε μετανάστες είναι κομμουνιστές; Από πού προκύπτει αυτό πάλι;

        • aparadektos avatar
          aparadektos @ Περικλής 27/05/2013 20:22:41

          Από την τρικυμία που έχει στο κεφάλι του ο μέσος Χρυσαυγίτης.

  3. parsifal avatar
    parsifal 26/05/2013 23:26:50

    ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ.
    Οργανωμένη, με Κρατική επίβλεψη και πλαισίωση. Τώρα, πρίν να είναι αργά. Γιατί θα γίνει, με μορφή Πολιτοφυλακής και πρωτοβουλία "ακραίων" . Γιατί το Κράτος μόνο του δεν επαρκεί (πιά)... Γιατί οι εντεταλμένοι να προστατεύουν πολίτες ψάχνουν για "εξωσχολικά" μεροκάματα πρός συμπλήρωση του γλίσχρου μισθού (η μήπως δεν το ξέρετε κκ. "αρμόδιοι" ;)
    Και μετά θα κλαψουρίζουν οι "δημοκράτες" γιατί ανεβαίνει η "ακροδεξιά". Που απλώς υποκαθιστά (η παριστάνει οτι) την Κρατική απουσία, παραίτηση, ανεπάρκεια ...
    Ενα εκατομύριο κυνηγετικά οπλα σε χέρια ΜΗ - Κυνηγών... Φαντάζεσθε τι θα γίνει εάν εχωμε επίθεση α λα Λονδίνο η Παρίσι η εάν τα περιστατικά της Πάρου και της Κέρκυρας πυκνώσουν και παρουσιασθούν στα προάστεια της Αττικής ; Θέμα χρόνου είναι !

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ parsifal 27/05/2013 00:12:07

      Μια φανταστική ιστορία.
      Κάποιος φανταστικός Έλληνας πολίτης που του λήστεψε το σπίτι ανυπόστατος αλλοδαπός ρώτησε ανύπαρκτο αστυνομικό :
      "Έχω σπίτι καραμπίνα, αν του έριχνα θα με κλείνατε φυλακή;"
      Η μυθιστορηματική απάντηση που δεν εκστομίστηκε ποτέ: "Κοίτα να τον πετύχεις στο σταυρό, μετά φόρτωσέ τον και στη θάλασσα. Δεν θέλουμε να σε ξέρουμε".

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Προφήτης 27/05/2013 07:34:01

        Δυστυχῶς,δέν θά εἶναι φανταστική τέτοια ἱστορία.
        Καί ἡ θάλασσα θά εἶναι μακρυά...

  4. aggelosview avatar
    aggelosview 26/05/2013 23:29:31

    "Αφγανό κακοποιό". Κύριοι σας παρακαλώ. Με το νέο αντιρατσιστικό ο θύτης μάλλον θα πάρει και πολιτικό άσυλο. Ένας σύγχρονος Γιάννης Αγιάννης είναι το "παιδί". Θα τον μαζέψει ο τοπικός ΣΥΡΙΖΑ πιθανότατα και ίσως βγει ότι φταίει η κοπέλα.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ aggelosview 27/05/2013 00:02:46

      Εαν ψηφιστει απο την Βουλη το μακαρθικο νομοσχεδιο Ρουπακιωτη, ο Αφγανος θα την κατηγορησει για ρατσιστικη βια (την αντισταση της κοπελλας θα την βαφτισουν ρατσιστικη βια) και θα βρει τον μπελα της .
      Θα ηταν χρησιμο να δωσουν οι συμβουλοι του στον Πρωθυπουργο μια λιστα με οσα εγκληματικα συνεβησαν την εβδομαδα που μας περασε σε Ελλαδα και αλλου (Σουηδια, Αγγλια, Γαλλια κλπ) με πρωταγωνιστες μεταναστες, παρανομους και μη, για να την δειξει στους Βενιζελο και Κουβελη και να τους πει οτι βρισκονται εκτος τοπου και χρονου οταν απαιτουν προωθηση του μακαρθικου νομοσχεδιου Ρουπακιωτη.

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 26/05/2013 23:30:02

    Όλοι οι Αφγανοί είναι ανήλικοι!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιώργος 27/05/2013 02:02:08

      Ποιοί τον είχανε δασκαλεμένο από πριν, να πει ότι τάχα είναι ανήλικος; Δεν φαντάζομαι στο Αφγανιστάν να ισχύουν αντίστοιχα ελαφρυντικά, ούτως ώστε να τα γνώριζε από εκεί... Και θα πρέπει οι αρχές να τον πιστέψουν, σώνει και καλά, επειδή έτσι δήλωσε;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΚΜ 27/05/2013 09:42:46

        Ερχονται όλοι τους πολύ καλά δασκαλεμένοι, το έχω μάθει και από συγγενή μου εισαγγελέα. Κακοποιοί είναι, δεν είναι χαζοί...

  6. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 27/05/2013 00:09:54

    Ο Αφγανός ήταν ρατσιστής. Τόσες άλλες κοπέλες διαφορετικών εθνικοτήτων υπάρχουν πλέον στην Ελλάδα. Το ότι διάλεξε Ελληνίδα φανερώνει τον ενδόμυχο ρατσισμό του.

    ΥΓ. Τι άλλο πρέπει να γίνει σε αυτή την χώρα για να βάλουμε το μεταναστευτικό Νο1 έννοια μας και να παραμείνει εκεί μέχρι να μείνουν στην Ελλάδα όσοι μετανάστες χρειάζονται (την παρούσα χρονική στιγμή κανέναν);

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Φοιτητης 27/05/2013 09:26:46

      Φυσικά και είναι ρατσιστής ο Αφγανός. ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, όπως και οι ομόθρησκοί του. Το διακηρυγμένο μίσος των ισλαμιστών, για το γυναικείο φύλο, (το οποίο θεωρούν κατώτερο από το ανδρικό), οι «ρατσιστικές» βιαιότητες στην πράξη σε βάρος των γυναικών, στις χώρες τους (αλλά και σε βάρος των γυναικών στην Ελλάδα) δεν αφήνουν αμφιβολίες, ότι εκφράζουν τον πιο επικίνδυνο ρατσισμό, κατά των γυναικών.
      Ποιος θα προστατέψει τις γυναίκες από τον ρατσισμό σε βάρος τους, από όλους τους Αφγανούς, Πακιστανούς κτλ. ; Όταν το ίδιο το κράτος, (εφόσον ψηφιστεί το αισχρό ν/σ Ρουπακιώτη) θα παρέχει πλήρη ομπρέλα προστασίας στους ισλαμιστές-ρατσιστές-διώκτες-εν δυνάμει εγκληματίες, εναντίον του γυναικείου φύλου;

      Όσα κόμματα (ΔΗΜΑΡ-ΣΥΡΙΖΑ κτλ) τάσσονται υπέρ του αντιρατσιστικού ν/σ , τίθενται εμμέσως, κατά των δικαιωμάτων των γυναικών και της ισότητας των δυο φύλων. Θα έπρεπε οι γυναικείες οργανώσεις να είχαν τοποθετηθεί, επί του προκειμένου.

  7. Kokovios avatar
    Kokovios 27/05/2013 00:23:07

    Δυστυχως εχουμε δυο επιλογες:ή να περιμενουμε τα δικαστηρια και να γινονται ξανα τα ιδια ή να πάνε με παραδειγματικο τροπο αυτος και ο αλλος που εσπασε το κεφαλι της κοπελιτσας στην Παρο. Μολις μαθευτει θα σφιξουν οι ..... Άλλη λυση δεν βλεπω ...

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/05/2013 00:32:57

    Καλά δασκαλεμένος. Οι "μαγικές" λέξεις "ανήλικος - άσυλο".
    Και η Μυρτούλα της Πάρου ένα χρόνο παλεύει για τη ζωή της, τώρα στις ΗΠΑ
    h**p://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113045257

    Θανατική ποινή.
    Μόνο ο φόβος για το σαρκίο επιβάλλει κοινωνικά συμβατή συμπεριφορά.
    Είναι "επιστροφή στο παρελθόν", αλλά τα επιτεύγματα του εθνικού κράτους (αρμονία συμβίωσης, με ασφάλεια) κατεδαφίστηκαν από την λαθροεισβολή.

    Ξέρω, απαγορεύεται.
    Ξέρω, είναι αδύνατον από την ΕΕ.
    Ξέρω, αντιδρούν οι συμπονετικοί εθνομηδενιστές απόγονοι των συμμοριτών. Ξέρω, αντίκειται στα "ανθρώπινα δικαιώματα".

    Όπως ξέρω ότι τα "δικαιώματα" του Αφγανού αντίκεινται στην δική μας ύπαρξη.
    Ή επιζούμε ή αυτοκτονούμε.

    Και ο Ξένιος Δένδιας να φροντίζει την ασφάλεια των πολιτών, όχι την παροχή της φύλαξης των στρατοπέδων συγκέντρωσης λαθρομεταναστών σε ιδιωτικές εταιρείες, ιδιωτικοποιώντας λαου-λαου τις κρατικές λειτουργίες.
    Βλέπετε γιατί οι εταιρείες λατρεύουν την λαθρομετανάστευση;

  9. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 27/05/2013 02:01:20

    Κύριε δημοσιογράφε
    Έχετε άραγε σκεφθεί ότι με το δημοσίευμά σας αυτό προκαλείτε εχθροπάθεια;Κι αν τυχόν ο ΑΣ δεχθεί το νομοσχέδιο-έκτρωμα (αντιρατσιστικό) ,τέτοια άρθρα θα απαγορεύονται...για να μη μιλήσουμε για τα σχόλια...Η αστυνομία μυαλού και προθέσεων θα καραδοκεί (στελεχωμένη από Συριζαίους,ΡΗΜΑΔίτες και άλλους υπέρμαχους των ...ανθρωπίνων δικαιωμάτων (των λάθρο βεβαίως κι όχι των Ελλήνων)).
    Πού είσαι Όργουελ να δεις να εφαρμόζεται η θεωρία σου περί "μοναδικής σκέψης" κλπ.
    Μήπως σκεφτήκαμε όμως μπας κι ήταν η νεαρή που επιτέθηκε στον Αφγανό;Μπας κι ο Αφγανός έπεσε θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης απ'τη νεαρά και προσπαθώντας να την απωθήσει την έριξε -δυστυχώς- στο γκρεμό;
    Μήπως λοιπόν ο κ.Δένδιας πρέπει να επισπεύσει την απόδοση πολιτικού ασύλου στο νεαρό Αφγανό ,χαρίζοντάς του μάλιστα κι ένα σπίτι -έστω και μικρό- προκειμένου αυτός να μας λυπηθεί και να μη μας καταγγείλει στη Διεθνή Αμνηστία,στα διάφορα ...Δίκτυα,στις ΜΚΟ του αξιότιμου κ.Σόρος κλπ

    ΥΓ. Εάν παρ'ελπίδα περάσει το αντιρατσιστικό,κάπως έτσι -σαν την τελευταία παράγραφο -θα γράφονται πια τα άρθρα!

    • helios avatar
      helios @ Δον Κιχώτης 27/05/2013 05:07:06

      Καταρχήν από που και ως που πρέπει να παρέχουμε πολιτικό άσυλο σε Αφγανούς (το ίδιο ισχύει βέβαια και για πολλούς άλλους) όταν εδώ και χρόνια το καθεστώς των Ταλιμπάν έχει ηττηθεί και δεν κυβερνά πλέον το Αφγανιστάν. Η μόνη υποχρέωση που έχουμε λοιπόν απέναντι σε αυτούς τους ανθρώπους είναι να απελαθούν και να επιστρέψουν πίσω στο Αφγανιστάν. Οι Γερμανοί σήμερα χτυπάνε το κεφάλι τους που τόσα χρόνια σχεδίαζαν τη μεταναστευτική τους πολιτική μέσω της παροχής πολιτικού ασύλου.

      Επίσης οι διάφορες στέγες προστασίας και φροντίδας ανηλίκων στην Ελλάδα έχουν γεμίσει με ανηλίκους λαθρομετανάστες. Θα πρέπει άμεσα η ελληνική κυβέρνηση να πιέσει την Ε.Ε. να χρηματοδοτήσει τη δημιουργία ανάλογων στεγών και αναμορφωτηρίων στις χώρες προέλευσης αυτών των ανηλίκων ώστε να απελαθούν και να επιστρέψουν τα παιδιά αυτά στις χώρες τους. Σε διαφορετική περίπτωση θα μας επιβάλουν να τους χορηγήσουμε σε λίγα χρόνια την ελληνική ιθαγένεια. Καταλαβαίνετε που μας οδηγεί όλο αυτό;

      Ας αφήσει επιτέλους τις πολλές ευαισθησίες ο κ. Σούρλας:

      Ασυνόδευτα Ανήλικα

      Ο κ. Γ. Σούρλας αναφερόμενος στο θέμα των ασυνόδευτων ανηλίκων τόνισε ότι τα παιδιά αυτά μας φέρνουν ως άτομα και ως Πολιτεία προ των ευθυνών μας και θέτουν σε δοκιμασία τον ανθρωπισμό και την αγάπη μας εν γένει για το παιδί. Για να το αποδείξουμε έμπρακτα αυτό πρέπει όχι μόνο να επαναλειτουργήσει ο ξενώνας της Αγιάσω Λέσβου, που μέχρι πρότινος φιλοξενούσε εξήντα (60) ανήλικα, αλλά να στεγαστούν το ταχύτερο δυνατό και τα εκατόν δέκα πέντε (115) που έχουν υποβάλει αίτηση στο Εθνικό Κέντρο Κοινωνικής Αλληλεγγύης (ΕΚΚΑ), αλλά σήμερα βρίσκονται - ελλείψει ικανών θέσεων στις υφιστάμενες δομές φιλοξενίας - είτε στα κρατητήρια της Αστυνομίας, είτε σε επισφαλείς χώρους.

      Ακόμη, πρέπει να αντιμετωπιστεί το θέμα των ασυνόδευτων ανηλίκων που εκτίουν ποινές κάθειρξης έως δέκα πέντε (15) έτη, επειδή χαρακτηρίζονται αρχηγοί αποστολών από τα κυκλώματα διακινητών μεταναστών. Σήμερα υπάρχουν στις ελληνικές φυλακές είκοσι οκτώ (28) τέτοια ανήλικα κάτω των δέκα οκτώ (18) ετών και αυτό είναι ένα ζήτημα που απασχολεί το Υπουργείο Δικαιοσύνης.


      Πηγή:www.capital.gr

  10. kkourk avatar
    kkourk 27/05/2013 03:18:47

    Με τον άλλο "ανήλικο" Αφγανό που σημάδεψαν στο κεφάλι έλληνες ρατσιστες, σύμφωνα με τις καταγγελίες των Γιατρων χωρίς σύνορα, τι γινεται?? Διέταξε ο εισαγγελέας προανάκριση και ανέλαβε η αστυνομία. Επιβεβαιώνουν την κατηγορία ή τσάμπα γινόμαστε ρεζίλι στην Ευρώπη από κάποιους, οι οποίοι παραμένουν ατιμώρητη??

  11. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 27/05/2013 04:43:40

    Λοιπον, το παιδι ηταν ανηλικο, και λογω της απελπισιας τους που δεν του εδιναν πολιτικο ασυλο, εκανε ενα λαθος. Αντε με το καθε ρατσιστη που το κατηγορει ΑΔΙΚΑ. Ολοι αυροι στην αντιρατσιστικη πορεια υποστηριξης του ανηλικου Αφγανου πολιτικου προσφυγα. Καλω και τη κυρια Δουρου να δωσει το παρον... ζητω ο ΣΥΡΙΖΑ, ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ μαζι με ΑΝ-ΕΛΛ και θα κυβερνησουμε συντομα.

  12. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 27/05/2013 09:21:55

    Κρεμάλα στον απιστο

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/05/2013 09:41:07

    Δυστυχώς, το υπάρχον ψευδοδημοκρατικό νομικό πλαίσιο δεν μπορεί να αντιμετωπίσει εχθρική εισβολή και τρομοκρατία αλλοδαπών κατά του ιθαγενούς πληθυσμού...Είμαστε καταδικασμένοι να είμαστε θύματα των Αφροασιατών και του όποιου άλλου εισβολέα, από το ίδιο το κράτος "μας"...

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ ΒΙΣ 27/05/2013 11:45:09

      +1000 !!

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΒΙΣ 27/05/2013 11:59:07

      Προς το παρον δρουν μεμονωμενα. Οταν θα δρασουν συλλογικα τι σκοπευει αραγε η χωρα να πραξει;

      • Master avatar
        Master @ Ρηνα 27/05/2013 12:40:18

        Μήπως να παραδώσει τα κλειδιά;

  14. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 27/05/2013 11:16:15

    "Στις ερωτήσεις των αντρών της ΕΛ.ΑΣ ο Αφγανός ισχυρίστηκε ότι είναι 17 ετών και ότι έχει υποβάλει αίτηση για παροχή πολιτικού ασύλου."

    Καρμπόν η ιστορία του Πάκι της Πάρου (αναφέρομαι στους ισχυρισμούς του ... μη τυπικού μετανάστου) και όχι μόνο. Δασκαλεμένοι είναι όλοι τους και φοβούμαι από οργανωμένα ελληνικά κυκλώματα. Όλοι ανήλικοι, όλοι πολιτικοί πρόσφυγες, όλοι οι αραβόφωνοι Παλαιστίνιοι κλπ. Έχουν πολύ συγκεκριμένες οδηγίες. Δεν αυτοσχεδιάζουν.

  15. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 27/05/2013 12:07:54

    Όπως κι ο άλλος της Πάρου, δήλωσε ανήλικος.
    Φαίνεται ότι το φροντιστήριο των ΜΚΟ και των άλλων ΟΡΚ τους τα λέει καλά.
    Άντε θα βρεθεί και κάποια αριστερή δικηγόρος να τον υποστηρίξει.
    Να του δωθεί κι άσυλο του παιδιού, επίδομα για να μην κλέβει...
    Αχ τα κόκκαλα του Κολοκοτρώνη θαχουν γίνει αλεύρι από το τρίξιμο....

  16. Antonis avatar
    Antonis 27/05/2013 12:35:34

    Η λαθροναζιστική κατοχή που βιώνουν οι ιθαγενείς Έλληνες έχει ξεπεράσει σε αγριότητα και βαρβαρότητα ακόμα και αυτή των Γερμανών και της Τουρκοκρατίας.

  17. panos avatar
    panos 27/05/2013 13:04:53

    Οπως πανε τα πραγματα μαλλον...........θελουν τον νοτο χαβουζα των ΛΑΘΡΟ και οι κυριλε βορειοι.........καθαροι απο λαθρο, και να τους στελνουν μαζικα στο νοτο.Το προβλημα ειναι πολυ χονδρο και επικινδυνο με απροβλεπτες διαστασεις αν η κυβερνηση δεν επεμβει αμμεσα.

  18. Tassos avatar
    Tassos 27/05/2013 13:40:45

    Τον Πακιστανικό στρατό χρειαζόμαστε για τους Αφγανούς... http://www.youtube.com/watch?v=v6loGAWDjq4

  19. ποπ avatar
    ποπ 27/05/2013 15:36:53

    Πόσοι γονείς δεν θα αφήσουν την κόρη τους να πάει μια βόλτα στην παραλία;; Πόσοι γονείς τώρα που καλοκαιριάζει δεν θα αφήσουν τα μικρά παιδιά τους να παίξουν μέχρι τις 10 μπάλα στην πλατεία;; Πόσοι θα ψάξουν να βρουν μια χαζή δικαιολογία για να τα κρατήσουν μέσα στο σπίτι;; Πόσοι γονείς δεν άφησαν τα παιδιά τους να γυρίσουν τις γειτονιές της πόλης τους και να πουν τα κάλαντα τα Χριστούγεννα -ή πόσοι ήταν αυτοί που τα συνόδευαν για ασφάλεια;; Πόσα παιδιά έχουν απαγόρευση εξόδου μόνα τους από το σπίτι ή ακόμα χειρότερα, το έχουν τα ίδια απαγορεύσει στον εαυτό τους... Μπορεί να κατηγορήσει κανείς αυτούς τους γονείς; Μπορεί να εξηγήσει κανείς στα παιδιά αυτά γιατί δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα με αυτά που είχαν οι γονείς τους όταν ήταν πιτσιρικάδες; Ποιος αντάλλαξε τα δικαιώματα αυτά και με τί αντίτιμο;;

    • kat avatar
      kat @ ποπ 27/05/2013 17:03:13

      Για να ζήσουν τα παιδιά μου ελευθερα, μετακομίζω τον άλλο μήνα απο μια πόλη 60.000 σε ενα νησάκι ελάχιστων χιλιάδων ψυχών.Θυσιάζω ευκαιρίες για μόρφωση και πολιτισμό για τα παιδιά μου και μένα, θα ζήσω τρέμοντας μην πάθουμε κάτι με το άθλιο ιατρικό σύστημα των νησιών αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι δεν θα φοβάμαι κάθε φορά που θα πηγαίνουν φροντιστήριο ή βόλτα με τους φίλους τους ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ να ειμαστε ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΙ στον τόπο μας και να μην μπορούμε να περπατήσουμε ελευθεροι όπου θελουμε.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ kat 27/05/2013 20:12:27

        Μπράβο!Καλή προσαρμογή.

      • ποπ avatar
        ποπ @ kat 27/05/2013 21:27:22

        Καλό νέο ξεκίνημα! Κι εμείς κάτι παρόμοιο κάναμε και δεν το μετανιώσαμε... :-)

      • helios avatar
        helios @ kat 27/05/2013 21:51:23

        όταν δεν μπορείς να ζήσεις πλέον με ασφάλεια σε μία μικρή πόλη 60.000 κατοίκων τότε υπάρχει τεράστιο πρόβλημα.

        • kat avatar
          kat @ helios 28/05/2013 11:59:02

          Σας ευχαριστώ ολους για τις ευχές σας...

    • helios avatar
      helios @ ποπ 27/05/2013 21:55:22

      Γιατί μπορεί πλέον ένας οικογενειάρχης να πάρει την οικογένειά του και να πάνε να απολαύσουν ένα μπάνιο ένα σαββατοκύριακο σε μια δημόσια παραλία;
      Δεν είναι μόνο η εγκληματικότητα με την οποία θα έρθεις αντιμέτωπος αλλά φοβάσαι μην κολλήσεις και καμία αρρώστια.

  20. helios avatar
    helios 27/05/2013 19:40:54

    Κοιτάξτε τους αριθμούς και δείτε πως μας κοροϊδεύουν αφού οι περισσότεροι έχουν πλέον νομιμοποιηθεί


    http://www.tovima.gr/society/article/?aid=514887

    ''Επίσης από τις υπηρεσίες της Αστυνομικής Διεύθυνσης Κέρκυρας κατά τη διάρκεια του 2012 πραγματοποιήθηκαν 30.810 έλεγχοι, εντοπίστηκαν 1.086 αλλοδαποί που παρέμεναν παράνομα στη χώρα και επιπλέον, εξιχνιάστηκαν το 2012 δεκαέξι υποθέσεις παράνομης διακίνησης μεταναστών και συνελήφθησαν δεκαεννέα διακινητές.''

  21. aparadektos avatar
    aparadektos 27/05/2013 20:24:08

    Θέλω να μου εξηγήσει κάποιος γιατί δεν γίνονται μαζικές απελάσεις. Όποιος δεν έχει μόνιμη εργασία το τελευταίο εξάμηνο να απελαθεί. Απλά και πολιτισμένα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ aparadektos 27/05/2013 22:48:40

      Μάλλον δεν ξέρεις ότι άνεργος αλλοδαπός (καταγεγραμμένος) παίρνει και επίδομα ανεργίας! Ενώ παράλληλα εργάζεται μαύρα. Γνωρίζω από συγκεκριμένη περίπτωση Αλβανού ότι αυτό οι Αλβανοί το έκαναν εκ συστήματος. Ο συγκεκριμένος Αλβανός, που εξαπατούσε εκ συστήματος το ελληνικό κράτος, λοιδωρεί παράλληλα το ελληνικό κράτος ότι είναι διαλυμένο. Και δικαίως...

      • helios avatar
        helios @ ΒΙΣ 27/05/2013 23:34:17

        Στην Ισπανία πλέον όποιος αλλοδαπός μένει άνεργος χάνει αμέσως και την άδεια παραμονής του.
        Γιατί δεν εφαρμόζεται και στην Ελλάδα;
        Στον ΟΑΕΔ συναντάς όλες τις φυλές,οι Έλληνες πολλές φορές είναι μειονότητα.

        • Αλέξ avatar
          Αλέξ @ helios 28/05/2013 23:05:07

          πολύ σωστή πρόταση!
          επίσης όλη αυτή η γραφειοκρατία με τις απελάσεις, είναι προκλητική φαντάζομαι και για την ίδια την αστυνομία... τόσος αγώνας για 800 απελάσεις μηνιαίως;; στρατόπεδα συγκέντρωσης, εταιρίες security... Ξέρω ότι το θέτω απλοϊκά, θα έπρεπε να βρεθεί ένας τρόπος να αλλάξει το θεσμικό πλαίσιο... 3 μέρες και στο αεροπλάνο της επιστροφής... Τώρα βέβαια τι να λέμε, οι τελευταίες εξελίξεις με γεμίζουν ανησυχία ακόμα και για τα στοιχειώδη.

  22. DebbyTant avatar
    DebbyTant 27/05/2013 21:07:08

    Ολο αποριες ειστε.
    Μια κρητικια σε εφορια αφησε τις αποριες και πηρε ενα μπαλτα.
    Τωρα δεν ξερω αν φοραγε φουστα.

  23. Φρέσκα Κουλούρια avatar
    Φρέσκα Κουλούρια 28/05/2013 23:21:52

    «Επειτα από αναζητήσεις στην πόλη της Κέρκυρας, οι αστυνομικοί συνέλαβαν τον Αφγανό κακοποιό»
    «οι αστυνομικοί συνέλαβαν τον Αφγανό κακοποιό»

    «...συνέλαβαν...»

    Αυτό είναι το λάθος.

    Όπως και στην περίπτωση της Πάρου και σε πολλές άλλες γνωστές ή και άγνωστες.

    «...συνέλαβαν...»

    Τέτοια λάθη δεν πρέπει να συγχωρούνται.
    Στους αστυνομικούς εννοώ.

    Και ο νοών νοείτω.

    Υπήρξαν και εποχές που οι αστυνομικοί σε ανάλογες περιπτώσεις έπρατταν το όντως σωστό και δίκαιο.
    Και το κυριότερο είναι ότι δεν απασχολούνταν ιδιαίτερα τα μέσα και τα δικαστήρια είχαν χρόνο για να ασχοληθούν με τις σοβαρές περιπτώσεις των ανθρώπων.

    υγ.
    δεν εννοώ τίποτε κακό, το κάθε άλλο μάλιστα!
    Δεν διακατέχομαι από εχθροπάθεια αλλά από δίκαιο αίσθημα δικαίου.