#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/03/2010 10:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωτοφανής πρόκληση των Τούρκων πάνω από το Φαρμακονήσι



Αλλεπάλληλες τουρκικές εναέριες παρενοχλήσεις δέχθηκε σήμερα το πρωί και ενώ εκτελούσε πτήση επιτήρησης των θαλασσίων συνόρων μεταξύ Κω και Σάμου, το ελικόπτερο τύπου Dauphin του Λιμενικού Σώματος, το οποίο έχει ενταχθεί στη δύναμη της FRONTEX.

    Σύμφωνα με το Αρχηγείο του Λιμενικού Σώματος το ελληνικό ελικόπτερο που έχει ως βάση την Κω, δέχθηκε στις 08:02 και ενώ πετούσε 200 πόδια πάνω από το Φαρμακονήσι την παρενόχληση δύο τουρκικών F16, τα οποία σε σχηματισμό πετούσαν στα 1.200 μέτρα. Αμέσως, ο πιλότος-αξιωματικός του Λιμενικού Σώματος ειδοποίησε τη βάση του, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην περιοχή δυο ελληνικά F16, τα οποία και ειδοποίησαν τους Τούρκους χειριστές ότι πετούν εντός του ελληνικού FIR.

    Έτσι, και ενώ το ελικόπτερο συνέχιζε την αναγνωριστική πτήση του εντός του ελληνικού FIR, τα τουρκικά F16 απεχώρησαν.

    Να τονιστεί ότι προηγουμένως, το ελικόπτερο του Λιμενικού Σώματος είχε ενοχληθεί έντεκα φορές, μέσω τουρκικών ραντάρ.-

Αλλεπάλληλες τουρκικές εναέριες παρενοχλήσεις δέχθηκε σήμερα το πρωί και ενώ εκτελούσε πτήση επιτήρησης των θαλασσίων συνόρων μεταξύ Κω και Σάμου, το ελικόπτερο τύπου Dauphin του Λιμενικού Σώματος, το οποίο έχει ενταχθεί στη δύναμη της FRONTEX.

    Σύμφωνα με το Αρχηγείο του Λιμενικού Σώματος το ελληνικό ελικόπτερο που έχει ως βάση την Κω, δέχθηκε στις 08:02 και ενώ πετούσε 200 πόδια πάνω από το Φαρμακονήσι την παρενόχληση δύο τουρκικών F16, τα οποία σε σχηματισμό πετούσαν στα 1.200 μέτρα. Αμέσως, ο πιλότος-αξιωματικός του Λιμενικού Σώματος ειδοποίησε τη βάση του, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην περιοχή δυο ελληνικά F16, τα οποία και ειδοποίησαν τους Τούρκους χειριστές ότι πετούν εντός του ελληνικού FIR.


    Έτσι, και ενώ το ελικόπτερο συνέχιζε την αναγνωριστική πτήση του εντός του ελληνικού FIR, τα τουρκικά F16 απεχώρησαν.

    Να τονιστεί ότι προηγουμένως, το ελικόπτερο του Λιμενικού Σώματος είχε ενοχληθεί έντεκα φορές, μέσω τουρκικών ραντάρ.-

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 19/03/2010 10:57:03

    Δεν ειναι αυτο πρωτοφανες, αν εισαι τουρκος. Το πρωτοφανες ειναι οτι τα ανεχομαστε, διχως συνεπειες για τους τουρκους. ενα σοβαρο κρατος δεν θα ανεχοταν ποτε τετοιου ειδους παραβιασεις απο γειτονα. αλλα μιλαμε για σοβαρα κρατη...

  2. Sir Μπι-Μπι avatar
    Sir Μπι-Μπι 19/03/2010 10:59:38

    Greeks be ready something serious cooking .......in short period of time.......

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 19/03/2010 11:08:38

    Το μέγα λάθος,είναι ότι δεν μπήκε η Καραχασάν, υπουργός στο ΥΠΕΘΑ.

  4. parsifal avatar
    parsifal 19/03/2010 11:24:01

    Εχει γραφεί κατά κόρον στο antinews οτι το πρόβλημα με το Αιγαίο θα βαίνει επιδεινούμενο λόγω συγκλίσεως των τουρκικών διεκδικήσεων με τις Συμμαχικές πιέσεις για "pairing". Tούρκοι και ΝΑΤΟ ΔΕΝ αναγνωρίζουν σύνορα στην περιοχή, το λένε και οι χάρτες τους ! Εμείς πώς αντιδρούμε ? Οι προκλήσεις θα γίνονται συχνότερες και σκληρότερες σε μια διαδικασία "ζυγίσματος" του ρίσκου για ανάφλεξη :Οταν η απουσία αντιδράσεων τους πείσει οτι η Ελλάδα μπορεί να δεχθεί τα πάντα, θα προβούν σε μια κατάληψη νησιού και θα απαιτήσουν επαναδιαπραγμάτευση ΟΛΟΥ του status quo και των συνθηκών της Λωζάννης και των Παρισίων.
    Οποιος παρακολουθεί σε βάθος χρόνου την συμπεριφορά των τούρκων στο Αιγαίο θα διακρίνει οτι τα ορια της προκλήσεως προχωρούν "ανεπαισθήτως" για την καθημερινότητα του νεοέλληνα και της ...Τζούλιας αλλά σταθερά και κλιμακούμενα.Με τις υγείες μας !

  5. laz avatar
    laz 19/03/2010 12:04:59

    απεναντι εχουμε μια πληθυσμιακη υπερδυναμη με συμπαγη εθνικο χαρακτηρα και ισχυρο στρατο...στην ελλαδα εχουμε ενα καλο ναυτικο ,μια καλη αεροπορια και ενα στρατο ξηρας που τον διαχειριστηκαν οι πολιτικοι με την ιδια επιτυχια που διαχειριστηκαν τοσα και τοσα πραγματα...εκτος των αλλων προωθειται απο τις υψηλοτερες θεσεις μια προσπαθεια αφελληνισμου,διοτι η εξιστορηση της ελληνικης ιστοριας με ολους τους ηρωες της θα οδηγησει λεει αυτη η θλιβερη μεινοτητα στον εθνικισμο...εκτος των αλλων η διαφθορα ειναι γιγαντιαια και καθετη στην κοινωνια... συνεπως ειναι λογικο οι τουρκοι με την απφοασιστικοτητα που τους διακατεχει τον πατριωτισμο τον πληθυσμο και τον στρατο να εχουν παερει το πανω χερι στην περιοχη και βεβαια να προσελκυουν το ενδιαφερον των παγκοσμιων δυναμεων...που το περιεργο?εδω ψηφιζουμε γιωργακη και απεναντι ερντογαν...

  6. laz avatar
    laz 19/03/2010 12:09:47

    αντι για προσπαθεια αφελληνισμου πιο σωστα μια προσπαθεια στρογγυλοποιησης της ελληνικης ιστοριας και αποηρωοποιησης...ακομα και ψεμματα οπως ψεμμα ειναι η αποσιωπηση η αποκρυψη της αληθειας π.χ της σφαγης της σμυρνης,των ποντιων...εχουν επιστρατευθει για τον σκοπο...
    δηλαδη βλεπουμε δυο πραγματικοτητες εκ διαμετρου αντιθετες...και δεν λεω βεβαια να γινουμε τουρκια...αλλα να γινουμε ενας συνδυασμος σπαρτης,αρχαιας αθηνας και ορθοδοξου βυζαντιου...το απαιτει η πραγματικοτητα της γειτονιας μας..ας ξεκινησουμε απο τους εαυτους μας

  7. El Gekko avatar
    El Gekko 19/03/2010 13:25:48

    Ενα παρόμοιο περιστατικό είχε συμβεί πριν απο καιρό και τότε είχε υποχρεωθεί στρατιωτικό μεταφορικό ελικόπτερό μας σε προσγείωση καθώς κινδύνευσε από τα καυσαέρια των τούρκικων.
    Μην αγχώνεστε, απλά δεν είχαν ξαναδεί τα συγκεκριμένα ελικόπτερα και πλησίασαν λίγο παραπάνω.
    Να ευχηθώ στους απέναντι να μην πέσουν (κυριολεκτικά) πάνω σε κανένα ξένο πλήρωμα γιατί τότε θα γελάσει κάθε πικραμένος.

  8. Poisonous avatar
    Poisonous 19/03/2010 15:46:45

    Θα γίνει και αυτό, είναι θέμα χρόνου. Και τότε θα αναγκαστούν να πάρουν θέσει και άλλες κυβερνήσεις..

  9. Dimi avatar
    Dimi 19/03/2010 16:23:53

    Του Αλέξανδρου Μασσαβέτα:

    «Οι Τούρκοι θέλουν να γίνουν Ελληνες!!!"

    "Η ελληνική κουλτούρα, σημείο αναφοράς από την Πόλη έως και τη Μικρά Ασία.
    Ο Ελληνας επισκέπτης μοιραία εντυπωσιάζεται με το φαινόμενο που πολλοί Τούρκοι αποκαλούν «Ελληνομανία» ή «Ελληνοϋστερία». Βρίθουν τα ελληνικά ονόματα σε καταστήματα, ξενοδοχεία και εστιατόρια.

    Ελληνική μουσική (από Χάρις Αλεξίου και Ευανθία Ρεμπούτσικα ώς Αντζελα και Ρουβά) κατακλύζει τους δρόμους αλλά και τις συχνότητες των ραδιοσταθμών, εκείνων μάλιστα που μεταδίδουν μόνο τουρκικά τραγούδια (η ελληνική μουσική δεν θεωρείται «ξένη», τόνισε παραγωγός).

    Η διακόσμηση χώρων διασκέδασης ενίοτε περιλαμβάνει από αρχαία αγάλματα έως απομιμήσεις εικονισμάτων της Παναγίας. Στην Κωνσταντινούπολη, το φαινόμενο συνδέεται με το κίνημα της νοσταλγίας για την παλιά, κοσμοπολίτικη μητρόπολη. Ωστόσο, η Ελληνομανία ως φαινόμενο, έχει καταλάβει όλη τη μικρασιατική ακτή όπου ζούσαν ελληνικοί πληθυσμοί πριν από την ανταλλαγή, όπως έμελλε να ανακαλύψω σε οδοιπορικό μου κατά την ακτογραμμή του Αιγαίου για την προηγούμενη έκδοση του περιοδικού «Passport».

    Πριν από δεκαπέντε μόλις χρόνια Ελληνες τουρίστες που επισκέπτονταν τα ερείπια της Εφέσου ή της Πριήνης πληροφορούνταν από τους ξεναγούς τους ότι τις εν λόγω πόλεις είχαν οικήσει οι Ιωνες, φυλή μη ελληνική. Οι ελληνικές επιγραφές παρουσιάζονταν ενίοτε ως γραμμένες στην παλαιοτουρκική(!).

    Μεγάλη η αλλαγή.

    «Θέλω Ελληνες για τη Σμύρνη μου»

    Η αποστροφή ανήκει στη δημοσιογράφο Μινέ Κιρίκανατ, κεμαλίστρια και ορκισμένη εχθρό των ισλαμιστών. Οπως τόνισαν παράγοντες της ομογένειας, εκπλήσσουν δηλώσεις παρόμοιου περιεχομένου από πρόσωπο του κεμαλικού χώρου (η Κιρίκανατ είναι μάλιστα κόρη στρατιωτικού).

    Παρόμοιες όμως δηλώσεις επαναλαμβάνονται από πολλούς Τούρκους αστούς. Αναλυτές τονίζουν ότι οι αποστροφές δεν υποδηλώνουν κάποια νοσταλγία για τον Ελληνα ως Ελληνα, αλλά για την αστική τάξη ιδιαίτερα της Κωνσταντινούπολης στην οποία ανήκε και την οποία προσωποποιούσε. «Οταν λένε πως τους λείπουμε, εννοούν πως δεν αντέχουν να συμβιώνουν με τους Κούρδους και τους Τούρκους χωριάτες που πήραν τη θέση των Ελλήνων στο Φανάρι, το Κοντοσκάλι αλλά και το Πέρα, και αποτελούν σήμερα την πλειοψηφία» εξηγεί στέλεχος που δουλεύει σε δημόσια υπηρεσία, και που αποφάσισε, παρά την άγνοια της ελληνικής, να βαπτισθεί Ελληνορθόδοξος. «Ανακάλυψα πως έχω ελληνική καταγωγή». Κρατά την αλλαγή θρησκεύματος κρυφή. «Φοβάμαι μη χάσω τη θέση μου».

    «Αρνούμαι κάθε σχέση με το ισλάμ»

    «Με θεωρώ Ελληνα, παρότι έχω τουρκικό όνομα και είμαι απόλυτα τουρκόφωνος, γιατί αισθάνομαι κοντύτερα στη Δύση και αρνούμαι κάθε σχέση με το ισλάμ» λέει.

    Οπως πολλοί, ερμηνεύει την Ελληνολατρεία ως κοινωνικό φαινόμενο. Ο συγγραφέας Ορχάν Παμούκ είχε κατηγορήσει τους «νοσταλγούς» των Ελλήνων της Πόλης για ανειλικρίνεια. Ο Αρμένιος δημοσιογράφος και εκδότης Χραντ Ντινκ είχε σε συνέδριο κατηγορήσει την πλειοψηφία ότι «μας αντιμετωπίζει, εμάς τους μειονοτικούς, σαν αντίκες», λέγοντας πως «αφού μας έκαναν να φύγουμε, τώρα προσπαθούν να περισώσουν τους λίγους που έμειναν για να μη χάσει η Πόλη το χρώμα της».

    Ο επίσης αρμενικής καταγωγής Σεβάν Νισανιάν, γνωστότερος συγγραφέας τουριστικών οδηγών της χώρας, εξηγεί πως παν Ελληνικόν είναι πια του συρμού, ιδίως μεταξύ των μορφωμένων αστών. «Πρόκειται αναμφίβολα για ταξικό φαινόμενο: είσαι cool και chic αν πίνεις ούζο αντί για ρακί, αν ακούς ρεμπέτικα αντί για τουρκική έντεχνη και ονομάσεις το μαγαζί σου "αδελφή μου" ή κάτι τέτοιο». Κατά τον Νισανιάν η Τένεδος ειδικότερα έχει γίνει η Μέκκα της τουρκικής Ελληνολαγνείας.

    Παντού ελληνικές επιγραφές. Τον κοινωνικό χαρακτήρα της Ελληνολαγνείας εξήγησε επαρκώς και ο δημοσιογράφος Αρης Χατζηστεφάνου στο βιβλίο του «Τουρκία, Ανατολικά της Ε.Ε.». Αφήνοντας τις ιδεολογίες κατά μέρος, δεν μπορεί κανείς να αγνοήσει τον καταιγισμό. Το όνομα Pera διακρίνει εστιατόρια, ξενοδοχεία, γκαλερί, μέχρι και μπακάλικα. Από τα πλέον trendy καφέ του Νεοχωρίου (Yenikοy) το Νέα Χώρα. Ξενοδοχεία όπως Δάφνη και Χρυσούν Κέρας βρίθουν στο Φανάρι και τον Κεράτιο. Smyrna ονόμασαν δύο Σμυρνιοί Εβραίοι το καφέ-εστιατόριο που άνοιξαν στην μποέμ συνοικία Τζιχάνγκιρ. Τα ελληνικά τοπωνύμια ανασταίνονται στην ακτογραμμή του Αιγαίου.

    Αμέτρητα ξενοδοχεία και καταστήματα ονομάζονται Levissi ή Μakri στις δύο παλιές ελληνικές πόλεις, κεντήματα (ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΟΝ ΠΑΣΧΑ) κοσμούν τους τοίχους καφέ στα Αλάτσατα. «Ο Ελληνας είναι ο Ευρωπαίος που καλύτερα ξέρουν οι Τούρκοι, τον οποίο ζηλεύουν και θέλουν να μιμηθούν» λέει η Τουρκάλα σύζυγός του.

    «Καταγόμαστε από την Κρήτη» «Είμαι Ελληνας» δηλώνει κατηγορηματικά ο Μεμέτ. Και εξηγεί: «Καταγόμαστε από την Κρήτη. Είμαστε Ελληνες που εξισλαμίσθηκαν με την οθωμανική κατάκτηση. Θέλω απλώς να αποκηρύξω κάθε σύνδεσμο με την ισλαμική κουλτούρα, που δεν αποτελεί σημείο αναφοράς για μένα» λέει.

    Το ζήτημα των σημείων αναφοράς απασχολεί πολλούς «Δυτικότροπους» αστούς. «Κοίτα με προσεκτικά. Σου μοιάζω να έχω έρθει από την Κεντρική Ασία;» ρωτά ο Ερτάν, καθηγητής κοινωνιολογίας σε γνωστό ιδιωτικό Πανεπιστήμιο. «Είμαστε οι απόγονοι όλων των λαών που ζούσαν στη Μικρασία, εκείνων που εξισλαμίσθηκαν και εκτουρκίσθηκαν. Είμαστε τόσο Ελληνες όσο και εσείς στην άλλη όχθη του Αιγαίου, γιατί είμαστε οι απόγονοι του εξισλαμισθέντος Μικρασιατικού Ελληνισμού» λέει. «Δεν το λέω αυτό για να οικειοποιηθώ μια κουλτούρα. Θέλω απλά να υπενθυμίσω στους συμπατριώτες μου ότι αυτά τα αρχαία μνημεία είναι δικά μας μνημεία, και πρέπει να αγωνιστούμε για την προστασία τους. Τα σημεία αναφοράς μας δεν είναι μόνο το Ισλάμ και ο Νασρεντίν Χότζας. Είναι και το Βυζάντιο, η λέξη Κωνσταντινούπολη, η αρχαία Ρώμη και οι Ιωνες φιλόσοφοι».

    * * * * * * *
    Οι πλαστογράφοι της Ιστορίας Τούρκοι, πάντα μέσω της παραβατικότητάς τους επιζητούν την επιβεβαίωση, που όμως, ΔΕΝ έρχεται ούτε και πρόκειται να έλθει Ποτέ! Οι αιματοβαμμένοι ΚΑΙ αρνητές των εγκλημάτων τους κατά της ανθρωπότητας μακελάρηδες Τούρκοι, αγνούν, ή υποκρίνονται ότι αγνοούν, ότι: Ελληνας Μόνο Γεννιέσαι και Πεθαίνεις.

    Αλλωστε, οι 4 Αιώνες βάρβαρης κατοχής της Ελλάδας από το Οθωμανικό Ισλάμ, τους έχουν επανειλλημένα και παγκοσμίως αποδείξει, ότι:
    "ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΟΤΕ!!!"

  10. περαστικός avatar
    περαστικός 19/03/2010 17:12:34

    ο Σαμαράς γιατί καθυστερεί να βγάζει σκληρές ανακοινώσεις για τέτοια θέματα; Αν βγάζει δηλαδή γιατί δεν έχω δει.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/03/2010 17:33:59

    Θα μπουμε σε πολεμο με την Τουρκια για να ερθει το νεο σχεδιο Μαρσαλ.

    Το Σχεδιο ΓΑΠταλ. Ετσι θα σβησουν και τα χρεη ιδιωτων αλλα και τα κρατικα. ΘΑ χαρουν οι Γερμανοι κ οι Αμερικανοί με τις προμηθειες, ΑΛΛΑ θα εχουν να περνουν.. receivables θα τα περασουν. Τελικα θα γινει οτι εγραφα περσυ.

    "Δεν εχουμε, ελατε να τα παρετε
    "

    ΠΠ

  12. Orestios avatar
    Orestios 19/03/2010 18:39:45

    Πόσο δυνατή χώρα είναι η Ελλάδα με το GAP?
    Η ελληνοτουρκικοί φιλία πάει περίπατο μαζί με τους υποστηρικτές της.
    Εμ, όταν απεμπολίζεις την μητέρα Πατρίδα πως να παίξεις τον Πατριώτη?
    Τους πήρε χαμπάρι όλος ο κόσμος. Οι Τούρκοι κάνουν πάρτυ από την ανύπαρκτη εξωτερική πολιτική και την ανύπαρκτη πολιτική άμυνας.

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 19/03/2010 19:45:21

    Dimi, το γραφω εδω και καιρο, και μερικοι με λοιδωρουσαν. οι σημερινοι τουρκοι ειναι, κατα πλειοψηφια, απογονοι των ελληνικων πληθυσμων της Ιωνιας, και το ξερουν, ιδιαιτερα οι μορφωμενοι. εχω γνωρισει πολλους στη Νεα Υορκη, συναδελφους, οι οποιοι και το δεχονται. κανενας ομως στην ελλαδα δεν αντιλαμβανεται το ισχυρο χαρτι για μας ειναι αυτο στον πολεμο με τους απεναντι. ΚΑΝΕΙΣ. Αν ειχαμε σοβαρο κρατος και ελιτ, οχι αλητ...