10/09/2013 13:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωτογενές πλεόνασμα 3 δισ. στο οκτάμηνο

Πρωτογενές πλεόνασμα ύψους 3 δισ. ευρώ εμφάνισε ο κρατικός προϋπολογισμός σε επίπεδο κεντρικής κυβέρνησης στο πρώτο οκτάμηνο του έτους, έναντι στόχου για πρωτογενές έλλειμμα 2,5 δισ. την ίδια περίοδο, όπως ανακοίνωσε σήμερα ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Χρήστος Σταϊκούρας.

Ο κ. Σταϊκούρας διευκρίνισε ότι στα 3 δισ. συμπεριλαμβάνονται οι επιστροφές κερδών του ευρωσυστήματος (SMP's) από τα ελληνικά κρατικά ομόλογα. Χωρίς τα SMP's, το πρωτογενές πλεόνασμα διαμορφώθηκε σε 1,5 δισ. ευρώ.

Ειδικότερα, σύμφωνα με τα προσωρινά στοιχεία εκτέλεσης του κρατικού προϋπολογισμού, σε τροποποιημένη ταμειακή βάση, για το οκτάμηνο  Ιανουαρίου - Αυγούστου, παρουσιάζεται έλλειμμα  στο ισοζύγιο του κρατικού προϋπολογισμού ύψους 2.441 εκατ. ευρώ έναντι ελλείμματος 12.484 εκατ. ευρώ το αντίστοιχο διάστημα του 2012 και στόχου για έλλειμμα 7.833 εκατ. ευρώ.

Το πρωτογενές αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε πλεόνασμα ύψους 2.922 εκατ. ευρώ, έναντι πρωτογενούς ελλείμματος 1.414 εκατ. ευρώ για την ίδια περίοδο το 2012 και στόχου για πρωτογενές έλλειμμα 2.496  εκατ. ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ1 avatar
    ΣΠΥΡΟΣ1 10/09/2013 13:30:41

    Επομένως μπορώ να ελπίζω οτι θα πάρω τελικά τα 100 ευρώ για τα γυαλιά μου που μου χρωστάει το κράτος απο τον Απρίλιο? Και το κουτσουρεμένο εφ' άπαξ που μου χρωστάει απο πέρυσι τον Απρίλιο? Καί την κομμένη σύνταξη που μου χρωστάει 14 μήνες τώρα?

    • Περσέας avatar
      Περσέας @ ΣΠΥΡΟΣ1 10/09/2013 14:00:34

      Η αριστεροσύνη στο μεγαλείο της. ΟΛΑ για το ...τομάρι μας. Το μάθαμε το τρπάριο.
      Μήπως να ζητούσες και την Monica Beluci?

      • fevgwpali avatar
        fevgwpali @ Περσέας 10/09/2013 16:16:44

        μήπως, για να αποδείξεις την δεξιοσύνη σου, να του έδινες εσύ προσωπικά ό,τι ζητάει;;;

      • helios avatar
        helios @ Περσέας 10/09/2013 18:06:05

        +1000000

      • ΣΠΥΡΟΣ1 avatar
        ΣΠΥΡΟΣ1 @ Περσέας 10/09/2013 19:38:56

        Γιατί εμείς οι δεξιοί δεν θέλουμε τα χρεωστούμενα απο το κράτος?

      • kats avatar
        kats @ Περσέας 10/09/2013 20:20:22

        Μεγάλε, πιές κανά "καφεδάκι" και ξανασκέψου τι λες...... ;)

        http://www.forologoumenos.gr/permalink/23636.html

        Και δεν είν' ο μόνος........!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        Μάλλον έχεις μπερδευτεί....

        Άλλο τα "παιδιά απ' το Σικάγο" κι άλλο Λαική Δεξιά!

    • αλΈκτορας avatar
      αλΈκτορας @ ΣΠΥΡΟΣ1 10/09/2013 14:08:20

      Μη σας πούνε μιά ευχάριστη είδηση, αμέσως να πάτε στο γκισέ για ...είσπραξη! Δε γίνονται έτσι αυτά, πατάμε ένα κουμπί κι άλλαξε ο κόσμος. Υπομονή και όλα θα γίνουν.

    • daresome avatar
      daresome @ ΣΠΥΡΟΣ1 10/09/2013 15:44:15

      Τιιιιιι ?? Θέλεις να πάρεις λεφτά από το ταμείο τώρα για κάτι που κατέθεσες τον Απρίλιο ? Δεν είμαστε με τα καλά μας !! Εμένα το δικό μου ταμείο έχει ταρίφα ένα χρόνο για την επιστροφή χρημάτων !! Προσφάτως δε η ταρίφα αυτή ανέβηκε στα 2 χρόνια όπως μου είπαν ... Κατέθεσα κι εγώ για γυαλιά τον Οκτώβριο του ΄12 και είπα να κάνω ένα τηλέφωνο σήμερα μπας και - λέω μήπως - είχαν κάτι να μου δώσουν και η μαντάμ στο τηλέφωνο μου είπε : "όχι ένα χρόνο, τώρα πλέον χρειάζονται 2 χρόνια για να ετοιμαστούν αυτά ! Τι να σας κάνουμε ? "
      Τι να μας κάνετε ? Κι άλλα να μας κάνετε ?

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ΣΠΥΡΟΣ1 10/09/2013 16:41:05

      Με τις καθυστερήσεις μισθοδοσίες 4 - 6 μήνες στον ιδιωτικό τομέα τι θα γίνει;
      Κόφτε την πλάκα, εξασφαλισμένοι. Έ εξασφαλισμένοι!
      Και μια διευκρινηση παρακαλώ, για άγνωστες λέξεις, εδώ στην "άλλη εργασία":
      Τι σημαίνει "εφάπαξ";

      • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
        Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Uncle Stgm 10/09/2013 17:48:40

        Έτσι ακριβώς.
        Με τις καθυστερήσεις μισθοδοσίας 8-10 μηνών στον ιδιωτικό τομέα τι θα γίνει;
        Τ Ι Π Ο Τ Ε μάλλον Θείε. Τίποτε. Οι πελάτες οι νυν αλλά και οι πρώην, έχουν πιό....δυνατή φωνή και μεγαλύτερη ....πειθώ! Κλασσικά.

      • ΣΠΥΡΟΣ1 avatar
        ΣΠΥΡΟΣ1 @ Uncle Stgm 10/09/2013 19:18:40

        Τι σημαίνει ανέκαθεν τιμές Βρυξελλών και συντάξεις Αθηνών θείε?
        Σημαίνει ότι δεχόμαστε μετά χαράς κατάργηση του εφάπαξ αν μας δοθεί σύνταξη Βρυξελλών του αντίστοιχου συναδέλφου. Kαι επι πλέον αν μας δώσουν τέτοια σύνταξη χωρίς εφ' άπαξ, χαρίζουμε και 20% στο κράτος μέχρι να βγούμε απο την κρίση...
        Μην κάνεις πως δεν ξέρεις κι εσύ θείε τι γίνεται με τους μισθούς έξω. Εκεί δεν υπάρχουν εξωτικά ονόματα όπως "εφ' άπαξ", επίδομα θέρμανσης, επίδομα παραγωγικότητας, έγκαιρης παρουσίας κ.ο.κ που όταν τα αθροίζεις μετά βίας φτάνουν το 60% του ενός και μοναδικού μισθού Βρυξελλών και βεβαίως με ακέραιες κρατικές παροχές και όχι ΙΚΑ μόνο επι του βασικού μισθού που είναι μόλις το 40% του μέσου Ευρωπαικού. Δεν υπήρξα ευτυχώς ποτέ Δ.Υ....
        Η Ελλάδα ποτέ δεν έπαψε να είναι ψωροκώσταινα όσον αφορά τον λαό και χλιδάτη όσον αφορά τους άρχοντες (Νταβατζήδες,τραπεζίτες, παλαιά και νέα τζάκια και πολιτικούς με τα λαμόγια τους).
        Ηταν μόνιμα η φτωχότερη των 17, ακόμα και το 2004 που ισοβάθμισε στον πάτο με την Πορτογαλία και έχει μόνιμα ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΤΗΤΕΣ στην Ευρωζώνη. Για να αποκτήσουμε Ευρωπαικό κράτος πρέπει βεβαίως να απολύσουμε τους μισούς Δ.Υ. αλλά να τριπλασιάσουμε τους μισθούς αυτών που θα μείνουν, αφού θα παράγουν περισσότερο και αποδοτικώτερο έργο.
        Ούτε στο δημόσιο υπάρχει δωρεάν γεύμα στον καπιταλισμό. Δεν μπορείς να έχεις απόδοση Δανού Δ.Υ. με μισθό Ελληνα χωρίς εφάπαξ και επιδόματα...Ο,τι ισχύει στον Ιδωτικό τομέα πρέπει να ισχύει και στον Δημόσιο, όχι μόνο προς τα κάτω, αλλά και προς τα άνω. Ο Δ.Υ. που δουλεύει 16 πραγματικές ώρες πρέπει να παίρνει τα διπλά απο τον άλλο με το οχτάωρο κι ας μην έχει εφ' άπαξ.

        • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
          Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ ΣΠΥΡΟΣ1 10/09/2013 23:13:19

          ''Ο,τι ισχύει στον Ιδιωτικό τομέα πρέπει να ισχύει και στον Δημόσιο, όχι μόνο προς τα κάτω, αλλά και προς τα άνω.''
          Προς τα ....άνω στον Ιδιωτικό Τομέα συγκριτικά με τον Δημόσιο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Εκτός και αν μιλάτε για μισθούς και μπόνους μεγαλοστελεχών πολυεθνικών επιχειρήσεων και Βιομηχανιών αλλά εκεί, ο μέσος Δ.Υ, μάλλον ούτε ως καθαριστής τζαμιών δεν επρόκειτο ποτέ να προσληφθεί, λόγω έλλειψης προσόντων.... Με αυτό το μύθο του τάχα ....κακοπληρωμένου Δ.Υ έναντι του Ι.Υ, απορώ ποιόν κοροϊδεύουμε εν έτι 2013!! Πάντα ο Δ.Υ και μόνο για την αδιαπραγμάτευτη μονιμότητα και τη δεδομένη λειτουργία του στο ρελαντί, υπερείχε και υπερέχει. Και μισθολογικά όμως αν το εξετάσουμε, πάντα προνομιούχος ήταν και είναι. Απλά, για να μη λέμε βολικές ανακρίβειες.

  2. Hawk avatar
    Hawk 10/09/2013 14:20:57

    Εχω την εντύπωση ότι ο Σταϊκούρας δουλεύει για λογαριασμό της Μέρκελ....... δεν τα ανακοινώνουν αυτά άνθρωπέ μου, θέλεις να συνεχίσει να επιμένει στις πολιτικές λιτότητας που αποδίδουν....

  3. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 10/09/2013 14:32:53

    Αρα αφου ηδ εχουμε πλεονασμα 3 ΔΙΣ, δεν θα τσεκουρωθουν ΑΔΙΚΩΣ οι επικουρικες συνταξεις κατω των 300 Ευρω, στους ταλαιπωρους ηλικιωμενους μας. Οι οποιοι εχουν ηδη υποστει τεραστιες μειωσεις (σε επιπεδο μεσαιων και μικρο-μεσαιων συνταξιμων αποδοχων δλδ 12.000- 22.000 Ευρω το χρονο).

    Μακαρι...

  4. δημης avatar
    δημης 10/09/2013 14:58:51

    -ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΥΣ ,ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΝΤΕΣ ΚΛΠ ;;;;;;
    -ΕΥΤΥΧΩΣ ...ΣΩΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ -ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ-ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ-ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ.

    • kat avatar
      kat @ δημης 10/09/2013 16:39:14

      Δεν τα δίνουμε στον Κωστόπουλο ?Μόλις πτώχευσε και επίσημα.Α, και άφησε και απλήρωτους τα κορόιδα που δουλευαν γι' αυτόν.

  5. Nick avatar
    Nick 10/09/2013 15:03:13

    Στο πλεόνασμα υπολογίζεται και το ταμειακό έλλειμμα των 9 δισ. ΕΥΡΩ που ανακοίνωσε η ΤτΕ;

    Άντε, 2 εβδομάδες μείνανε για την εκλογή της Μέρκελ. Μετά, θα μας δώσουν λουκανικάρες Φρανκφούρτης...

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/09/2013 15:30:21

    Η Τράπεζα της Ελλάδος έχει διαφορετική...οπτική.
    h//p://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Bank/News/PressReleases/DispItem.aspx?Item_ID=4353&List_ID=1af869f3-57fb-4de6-b9ae-bdfd83c66c95&Filter_by=DT

  7. Άργος avatar
    Άργος 10/09/2013 16:20:17

    3 δις πλεόνασμα, μείον 1,5 δις από επιστροφές επαναγοράς ομολόγων μας κάνουν 1,5 δις.
    Τα βεβαιωμένα χρέη δεν υπολογίζονται στον προϋπολογισμό;
    Πόσα είναι πραγματικά;
    Υπάρχει πλεόνασμα;

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/09/2013 16:53:54

    Υπάρχει εξήγηση για την ασυμφωνία;
    Η TtE βλέπει ταμειακό έλειμμα έλλειμμα 9.041 εκατ. ευρώ, έναντι ελλείμματος 6.371 εκατ. ευρώ στην κεντρική κυβέρνηση για την περίοδο Ιανουαρίου-Αυγούστου σε ετήσια βάση (2013 έναντι 2012).
    Με άνοδο στις δαπάνες του τακτικού προϋπολογισμού σε 38.824 εκατ. ευρώ από 36.810 εκατ. ευρώ και πτώση στα έσοδα.

    Ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών βλέπει έλλειμμα στο ισοζύγιο του κρατικού προϋπολογισμού ύψους 2.441 εκατ. ευρώ έναντι ελλείμματος 12.484 εκατ. ευρώ, για την ίδια περίοδο.
    Και πρωτογενές αποτέλεσμα με πλεόνασμα ύψους 2.922 εκατ. ευρώ, έναντι πρωτογενούς ελλείμματος 1.414 εκατ. ευρώ για την ίδια περίοδο το 2012.
    "Λίγο" μπερδεμένα μας τα λένε (ύψιστη Ελληνική "αρετή" το μπέρδεμα απο την εποχή της Πυθίας). Δύσκολο είναι να συννενοηθούν προηγουμενως; Μάλλον πολύ δύσκολο στη χώρα με τις όρθιες μπανάνες στο τσαμπι της μπανανιάς...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Uncle Stgm 10/09/2013 18:20:58

      "...Με αφορμή τη διαφορά που προκύπτει στα μεγέθη του κρατικού προϋπολογισμού, ανάμεσα στην Τράπεζα της Ελλάδος και το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, στελέχη του υπουργείου Οικονομικών αναφέρουν ότι στους υπολογισμούς που κάνει η ΤτΕ περιλαμβάνονται οι δαπάνες ύψους περίπου 4,6 δισ. ευρώ που αφορούν την αποπληρωμή ληξιπρόθεσμων οφειλών.

      Όμως, σύμφωνα με τα στελέχη του υπουργείου Οικονομικών, το ποσό αυτό κατευθύνεται σε φορείς της γενικής κυβέρνησης και για αυτό δεν πρέπει να υπολογίζεται στην επεξεργασία των στοιχείων που κάνει η Τράπεζα της Ελλάδος..."

      Δηλαδή τι έχει σημασία; Που εγγράφεται η διαφορά ή ποιος την πληρώνει;

    • Samurai avatar
      Samurai @ Uncle Stgm 10/09/2013 19:28:20

      Καλησπέρα
      Θείε, περιμένεις τώρα εσύ ο μέσος Έλληνας να καταλάβει
      αυτά που του τσαμπουνάνε οι φωστήρες του υπουργείου οικονομικών ;
      Μα εδώ ακόμα και οι ειδήμονες τραβούν τα μαλλιά τους με αυτά που διαβάζουν !
      Εγώ πιστεύω πως όλα αυτά που βγαίνουν στη δημοσιότητα έχουν ένα και μοναδικό στόχο.
      Να μας μπερδέψουν.
      Η ταμπακιέρα μένει ερμητικά κλειστή για λόγους ασφαλείας.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Uncle Stgm 10/09/2013 19:43:47

      Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, εμένα μου φαίνεται πως λέει ότι:

      Στους υπολογισμούς που κάνει η Τράπεζα της Ελλάδος, περιλαμβάνονται οι δαπάνες της Κεντρικής Διοίκησης ύψους περίπου 4.632 εκατ. ευρώ, που αφορούν την αποπληρωμή ληξιπρόθεσμων οφειλών της Γενικής Κυβέρνησης. Εφόσον τώρα αυτές οι οφειλές εξοφλούνται, αφαιρούνται από τα ελλείμματα της Γενικής Κυβέρνησης, άρα εξισορροπείται η παραπάνω δαπάνη και το έλλειμμα της Γενικής Κυβέρνησης δεν επηρεάζεται (στο έλλειμμα υπολογίζονται φυσικά και οι ληξιπρόθεσμες οφειλές).

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ MAYRO XABIARI 10/09/2013 19:46:01

        Δηλ. πληρωμές και μείωση υποχρεώσεων εξισορροπούνται.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Uncle Stgm 10/09/2013 20:00:25

      Η βελτίωση του πρωτογενούς ισοζυγίου, αν και σημαντική, δεν
      αφήνει περιθώρια για εφησυχασμό στην κυβέρνηση. Η βελτίωση
      δεν μπορεί να αποδοθεί σε σημαντική βελτίωση των
      φορολογικών εσόδων αλλά σε μια σειρά από άλλους παράγοντες,
      όπως:
      1. Οι αυξημένες εισροές από την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ).
      2. Τα έσοδα από τη μεταφορά των αποδόσεων των Ελληνικών ομολόγων από τις Κεντρικές Τράπεζες του Ευρωσυστήματος.
      3. Η συνέχιση της πρακτικής της αναβολής επιστροφής των φόρων
      4. Η συνέχιση της πρακτικής της συγκράτησης συγκεκριμένων πρωτογενών δαπανών κάτω από τους μηνιαίους (σωρευτικούς) στόχους όπως αυτοί ορίζονται στον Προϋπολογισμό 2013.
      5. Η συνέχιση της πρακτικής μείωσης των δαπανών του ΠΔΕ.

      Αυτά λέει το εβδομαδιαίο δελτίο της Γιουρομπανκ.

      Το ζήτημα είναι πολιτικό. Πρέπει με κάθε τρόπο να παρουσιαστεί πρωτογενές πλεόνασμα, ασχέτως των λογιστικών αλχημειών. Για να μπορέσει να προχωρήσει ευρωπαϊκά η πολιτική απόφαση βιωσιμότητας του χρέους. Όχι πως θα λυθεί η διαρθρωτική νόσος της αποθνήσκουσας ελληνικής οικονομίας, αλλά λέμε τώρα.

  9. καπτεν avatar
    καπτεν 10/09/2013 17:35:55

    Το πλεονασμα μπορει να μην ειναι 3 δις αλλά ειναι αναμφισβητητο (θετικο προσημο). Μερικοι μπορει να μπερδεψουν το πρωτογενες πλεονασμα με το ταμειακο έλλειμμα που ανακοινωνει η ΤτΕ. Λοιπον, περσυ που το πρωτογ. ελλειμμα εκλεισε στα - 2 δις περιπου, παραταυτα το ταμειακο ελλειμμα ηταν 10,5 δις Τα δυο μεγεθη ειναι διαφορετικα.

    • Άργος avatar
      Άργος @ καπτεν 10/09/2013 19:00:14

      Το πρωτογενές αποτέλεσμα του οκταμήνου αποτελείται από έσοδα μείον δαπάνες, εάν δεν κάνω λάθος.
      Το ταμειακό, αποτελείται από εισπράξεις μείον πληρωμές.
      Ρωτάω εγώ τώρα, το οκτάμηνο !αν.-Αυγ. δημιούργησε ή όχι δαπάνες που δεν πληρώθηκαν, αλλά μεταφέρθηκαν στο ταμειακό έλλειμμα;
      Αυτές οι λογιστικές αλχημείες, κάνουν το άσπρο μαύρο.
      Γιατί να πιστέψει κάποιος το άσπρο, από την στιγμή που αποδεδειγμένα, μέχρι σήμερα, δεν υπάρχει καμμία φερεγγυότητα στο ΥΠΟΙΚ;

  10. fevgwpali avatar
    fevgwpali 10/09/2013 18:14:05

    η τράπεζα της ελλάδος ανακοίνωσε πρωτογενές έλλειμμα του κρατικού προϋπολογισμού κατά 3,2 δις για το ίδιο χρονικό διάστημα. καταργήστε πάραυτα τους πινόκιους της Τ.τ.Ε.....