02/09/2013 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωτογενές πλεόνασμα 2,6 δισ. ευρώ στο επτάμηνο

Το στοίχημα του πρωτογενούς πλεονάσματος που θα επιτρέψει στην κυβέρνηση να διαπραγματευτεί με άλλους όρους, φαίνεται να κερδίζεται, τουλάχιστον σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών για το 7μηνο. Τα στοιχεία καταγράφουν πρωτογενές πλεόνασμα σε επίπεδο γενικής κυβέρνησης στα 2,6 δις. ευρώ στο επτάμηνο έναντι πλεονάσματος 325 εκατ. ευρώ που είχε πετύχει η κυβέρνηση ένα χρόνο πριν.

Βεβαίως, στο πλεόνασμα έχει προστεθεί 1,5 δισ. ευρώ από τη μεταφορά των αποδόσεων των Ελληνικών ομολόγων από τις Κεντρικές Τράπεζες του Ευρωσυστήματος, επομένως το καθαρό πρωτογενές πλεόνασμα είναι 1,1 δισ. ευρώ, σίγουρα πολύ υψηλότερο από τα 325 εκατ. πέρυσι.

Επίσης, σε ένα μήνα τα χρέη προς τους ιδιώτες μειώθηκαν κατά 500 εκατ. ευρώ (στα 6,3 δις. ευρώ από 6,8 δις. ευρώ), όπως ανακοίνωσε σήμερα ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Χρήστος Σταϊκούρας, κάτι που σημαίνει ότι πληρώθηκαν ορισμένοι, έστω κι ελάχιστοι.

Στα παραπάνω στοιχεία δεν προσμετρώνται οι πληρωμές εξόφλησης υποχρεώσεων προηγούμενων ετών του κράτους προς ιδιώτες, τα οποία στο 7μηνο έφτασαν στα 3,5 δις. ευρώ. Στο ποσό αυτό προστίθενται και επιστροφές φόρων 606 εκατ. ευρώ.

Επίσης, τα έσοδα είναι αυξημένα σε σχέση με πέρυσι στα 62,3 δις. ευρώ έναντι 58,8 δις. Ευρώ την ίδια περίοδο πέρυσι, αλλά και ότι οι δαπάνες έχουν αυξηθεί λίγο στα 59,65 δις. ευρώ έναντι 58,4 δις. ευρώ ένα χρόνο πριν.

Η αύξηση των δαπανών, σύμφωνα με τα ίδια στοιχεία δεν προέρχεται από την λειτουργία του κρατικού προϋπολογισμού (υπουργεία και πρόγραμμα επενδύσεων), καθώς εκεί παρατηρείται μεγάλη συγκράτηση δαπανών στα 28,2 δις. ευρώ από 30,7 δις. ευρώ το επτάμηνο του 2012.

Με όλα αυτά τα δεδομένα, εφόσον τα έσοδα από τους φόρους δεν καταρρεύσουν το επόμενο τετράμηνο θεωρείται σίγουρο ότι το πλεόνασμα στο τέλος του χρόνου θα αυξηθεί ακόμη περισσότερα, δημιουργώντας αμυδρά χαμόγελα μετά από πολλά χρόνια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 02/09/2013 14:55:49

    Η εθνική και οικονομική ανεξαρτησία απαιτεί θυσίες, καρτερικότητα και αφοσίωση στον αγώνα. Οι φωνές της επιπολαιότητας και του διχασμού δεν είναι δυνατόν να επικρατήσουν. Είμαστε στο σωστό δρόμο της ήπιας προσαρμογής η οποία ασφαλώς σήμερα δεν μπορεί να εμποδιστεί από κανέναν. Όποιος τολμήσει θα έχει την τύχη του Γιωργάκη. Όλοι μας πρέπει να στηρίξουμε την εθνική προσπάθεια και να δώσουμε τη δύναμη στον πρωθυπουργό να εντατικοποιήσει την προσπάθεια. ΤΥΦΛΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΣΑΜΑΡΑ!

    • (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη avatar
      (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη @ MantisKalhas 02/09/2013 16:56:24

      Αυτά που ήξερες, να τα ξεχάσεις κύριε Μάντη! Έκανα εγχείρηση με λέϊζερ και ΔΕΝ είμαι πλέον τυφλή! Ας κάνει λοιπόν κάτι για να με ....κερδίσει Αυτός που με χρειάζεται.

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη 03/09/2013 00:33:52

        Δεν το πιστεύω ότι δεν καταννοείς αυτά που γράφω! ΔΕΝ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ. ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο 8ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ 5ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΖΗΣΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΖΕΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΕΝΙΑ.

        • (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη avatar
          (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη @ MantisKalhas 03/09/2013 11:54:10

          Και ο κ. A.Σαμαράς και οι μικροί σας γιοί αγαπητέ, ΜΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ. Αλλά όχι τυφλή!!! Ως τυφλή, δεν έχω καμία αξία, παρά μόνο για τους θρησκευόμενους.
          Η Εμπιστοσύνη κερδίζεται. Δεν χαρίζεται. Αυτό να μάθετε στους γιούς σας.

          • Αγρότης avatar
            Αγρότης @ (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη 03/09/2013 12:19:50

            Να χαρώ (πρώην) υπηκόους στα εύκολα και όψιμους επαναστάτες στα δύσκολα!

          • (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη avatar
            (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη @ Αγρότης 03/09/2013 14:39:03

            Χάρου Αγρότη. Γιατί όχι;
            Χ΄ρου, όσο δεν απαγορεύεται ....ακόμη!

    • μονοφθαλμος avatar
      μονοφθαλμος @ MantisKalhas 02/09/2013 17:29:18

      Eσυ, ως μαντης Καλχας, εχεις προσωπικη εμπειρια απο τυφλοτητα.

      • (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη avatar
        (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη @ μονοφθαλμος 02/09/2013 23:07:05

        Πολύφημε, ο Τειρεσίας ήταν ο τυφλός Μάντης. Ο Κάλχας έβλεπε μεν, αλλά όχι πέρα από τη μύτη του.

        • MantisKalhas avatar
          MantisKalhas @ (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη 03/09/2013 00:37:38

          Πάντως εσένα ΒQ σε αναγνωρίζω από χλμ...

          • Μπι Κιού avatar
            Μπι Κιού @ MantisKalhas 03/09/2013 09:18:51

            Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημά σας αγαπητέ! Θέλετε να παραστήσετε τον χαρισματικό ...Μάντη, τον προορισμένον από τους Θεούς να βλέπει τα μελλούμενα, αλλά το μόνο που μπορείτε τελικά να ...''αναγνωρίσετε'', είναι αυτό που σας αποκαλύπτεται σκοπίμως!!!! Ανακαλύψατε την Αμερική πάλι σήμερα.
            Συγχαρητήρια και καλή σας ημέρα ! :-)

          • (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη avatar
            (πρώην) Τυφλή Εμπιστοσύνη @ MantisKalhas 03/09/2013 12:01:17

            Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημά σας αγαπητέ! Θέλετε να παραστήσετε τον χαρισματικό ...Μάντη, τον προορισμένον από τους Θεούς να βλέπει τα μελλούμενα, αλλά το μόνο που μπορείτε τελικά να ...''αναγνωρίσετε'', είναι αυτό που σας αποκαλύπτεται σκοπίμως!!!! Ανακαλύψατε την Αμερική πάλι σήμερα. Θερμά συγχαρητήρια και καλή σας ημέρα ! :-)

  2. tpe avatar
    tpe 02/09/2013 14:56:09

    Το ΦΠΑ πότε θα το επιστρέψουν; Ας αφήσουν τις εξυπνάδες και τη "δημιουργική λογιστική".
    Αλήθεια, τον συμψηφισμό των χρεών από και προς το δημόσιο, τον ρίξαμε στις διαβόητες καλένδες μας;

  3. εφήμερος avatar
    εφήμερος 02/09/2013 15:39:25

    Για το "πρωτογενές φέσι"στον ιδιωτικό τομέα γαργάρα οι φωστήρες μας.

  4. Σ/ς avatar
    Σ/ς 02/09/2013 16:15:00

    Η αύξηση δαπανών από που προέρχεται; δεν είσαι σαφης.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Σ/ς 02/09/2013 17:05:20

      Aπο τις πληρωμες χρεων προηγουμενων ετων που εφ οσον γινονται τωρα λογιζονται ως δαπανες του φετινου ετους.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Σ/ς 02/09/2013 17:36:57

      Σωστή απορία.

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/09/2013 17:00:17

    Θα βγάλω τα χρυσά κουτάλια..............

  6. Κ. avatar
    Κ. 02/09/2013 17:35:41

    Αν δεν το δούμε, όσο και να θέλουμε να το πιστέψουμε, δεν δημιουργεί καν...κλίμα. Κερδίζει πλέον, μόνο το αποδεδειγμένο και το υπαρκτό. Με νεφελώδεις εντυπώσεις, δουλειά δε γίνεται.

  7. και Κλεφτης και Απελατης avatar
    και Κλεφτης και Απελατης 02/09/2013 17:47:57

    Εχω την αισθηση οτι αυτου του ειδους οι εξαγγελειες βγαινουν κατευθειαν απο τους πολιτικους τσελεμεντεδες. Χρονια τωρα, οι ελληνες πολιτικοι εχουν αναδειχθει σε εκπληκτικους σεφ αφου ειναι αυθεντιες το μαγειρεμα των στοιχειων.

    • και Κλεφτης και Απελατης avatar
      και Κλεφτης και Απελατης @ και Κλεφτης και Απελατης 02/09/2013 17:48:37

      *εξαγγελιες

  8. δημης avatar
    δημης 02/09/2013 20:54:14

    Καλό να παίρνουμε κουραγιο..
    Αλλά ....
    υπάρχει και το ..."πρωτογενές " πλεόνασμα στην ανεργία στην ατιμωρησία ,στη συρρίκνωση της Εκπ/σης κλπ..

  9. daresome avatar
    daresome 02/09/2013 21:56:48

    Πάντως σήμερα έβλεπα τον Μιλτιάδη (ένας είναι ο Μιλτιάδης ... όπως έχω διαβάσει σε κάποιο σχόλιο εδώ) να το λέει πλέον ξεκάθαρα : "πουλήστε τα σπίτια σας για να πληρώσετε τον ενιαίο φόρο ακινήτων" . Ο άνθρωπος δεν κρύβεται πλέον, δεν κρατιέται ... δεν κρατιέται ...Αυτό που οι άλλοι το μασάνε από δω και το μασάνε από κει, αυτός το λέει καθαρά και ξάστερα : επιτέλους φύγετε από τα σπίτια σας, υπάρχουν πολλοί στη σειρά που ενδιαφέρονται για να τα πάρουν και εμείς δεν βλέπουμε την ώρα να τους εξυπηρετήσουμε. Άλλος Μπενίτο μας προέκυψε. Τώρα για το πλεόνασμα ... τι να σας πω ...

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/09/2013 22:52:34

    Πλεόνασμα: το αποτέλεσμα που προκύπτει όταν από τα έσοδα της γενικής κυβέρνησης, αφαιρεθούν οι δαπάνες, εξαιρουμένων των τόκων εξυπηρέτησης του δημοσίου χρέους

    Ελλάδα: πόση είναι η αύξηση στα ληξιπρόθεσμα σε ιδιώτες και εταιρείες το επτάμηνο; όχι τα παλιά τα φετινά μόνο για να δούμε το πλεόνασμα.

    ΥΓ

    το μεγαλύτερο γέλιο και η "ολοκληρωμένη πληροφόρηση"
    -πχ και η Αργεντινή όταν βάρεσε κανόνι και πλεόνασμα παρουσίαζε και το PSI της είχε ολοκληρώσει... μετά χρεοκόπησε.
    -κανένα νέο από την εξαφανισμένη Ισλανδία; ...μπα προς το παρόν είμαστε στη μια και μοναδική αλήθεια...