26/08/2008 13:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωτοβουλία ΠΑΣΟΚ για τα εθνικά θέματα

Το ΠΑΣΟΚ σκοπεύει να αναλάβει πρωτοβουλία συζητήσεων με όλα τα κόμματα για τη χάραξη ενιαίας στρατηγικής στην εξωτερική πολιτική. Όπως μαθαίνουμε από στελέχη του κόμματος, εκτιμάται ότι η μετωπική γραμμή αντιπαράθεσης που ακολουθεί ο Α. Λοβέρδος προς την Ντόρα Μπακογιάννη αποδίδει και ως εκ τούτου σκέπτονται τώρα να ανεβάσουν κι άλλο τα εθνικά ζητήματα στην πολιτική ατζέντα του Κινήματος. Ο κύκλος επαφών θα ξεκινήσει μετά το ΕΣΕΠ της 4ης Σεπτεμβρίου. Είδες ο Λοβέρδος; Ανεβαίνει φουλ προς τα πάνω, όπως άλλωστε το έχουμε προβλέψει. Και ο Βενιζέλος κατεβαίνει. Άλλοι πάλι συγκρούονται με σιδηρολοστούς.

(Ενημέρωση 9:21 μμ) Αργότερα, ο κ. Λοβέρδος επιβεβαίωσε τις πληροφορίες μας και δήλωσε ότι «τα δεδομένα που συγκρότησαν στη δεκαετία του 1990 τα προτάγματα της εξωτερικής πολιτικής της Ελλάδας έχουν ριζικά μεταβληθεί. Το ΠΑΣΟΚ πρότεινε τον επανασχεδιασμό των βασικών σημείων της στρατηγικής της χώρας ως προς την εξωτερική της πολιτική. Την ανάγκη αυτή θα υποστηρίξουμε τόσο στην Επιτροπή των Εξωτερικών Υποθέσεων της Βουλής που συνέρχεται αύριο Τετάρτη, όσο και στο Εθνικό Συμβούλιο Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΣΕΠ) που συνέρχεται την επόμενη Πέμπτη 4 Σεπτεμβρίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Xase avatar
    Xase 26/08/2008 13:25:49

    Απο την μια λες με ολα τα κομματα, κιαπο την αλλη οτι εχει γραμμη αντιπαραθεσης με την ΝΔ. Και οτι αυτο αποδιδει. Καλο θα ηταν να συμφωνουσαν ολα τα κομματα για μια ενιαια εξ. πολιτικη αλλα το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ συμφωνουν με αυτη την προταση (ατυχως) μονο οταν ειναι στην αντιπολιτευση. Καλα θα ηταν ολοι μα ολοι ανεξαιρετως να μαζευτουν και να χαραξουν μια ενιαια γραμμη, χωρις τις κομματικες διαφορες που εχουν. Θα ειμασταν καλυτερα!

  2. Xase avatar
    Xase 26/08/2008 13:28:52

    Οσο για το ανεβασμα του κ. Λοβερδου, το βρισκω φυσικο. Μετα τα σουπερ βιαστικα βηματα του χοντρουλη τα διαπλεκομενα προσπαθουν να βρουν εναλλακτικες λυσεις.

  3. rs avatar
    rs 26/08/2008 13:36:14

    "'Ημουν νιός και γέρασα" με τις ....πρωτοβουλίες.
    Πότε έχει καρποφορίσει μία πρωτοβουλία σε εθνικό επίπεδο; Εγώ δεν θυμάμαι. Εσείς σαν αρμοδιότεροι (δημοσιογράφοι κλπ) θυμάστε;
    Εφόσον "η γραμμή αντιπαράθεσης αποδίδει" πώς είναι δυνατόν να αποδώσει και η "πρωτοβουλία συζητήσεων";
    Οι λέξεις πλέον έχουν χάσει το νόημά τους.
    Έχει καταντήσει τραγέλαφος το στύλ "σας τα λέγαμε εμείς αλλά..." την στιγμή που, τηρουμένων των αναλογιών οι περισσότεροι είναι στις κερκίδες διασκεδάζοντας με το θέαμα της αρένας.

  4. socrates avatar
    socrates 26/08/2008 14:09:04

    Εάν υποψιαστώ ότι προαλείφεται για διάδοχος ο Λοβέρδος, θα πεθάνω.
    Μα είναι δυνατόν να έχουν χαζέψει ΟΛΟΙ σε αυτό το κόμμα;
    Διάδοχος του Μπόμπ Σφουγγαράκη, ο μονίμως εκνευρισμένος και συγχυσμένος δασκαλάκος, ήμαρτον!
    Νάστε καλά παιδιά, φτιάχνουμε συκώτι.

  5. Basil avatar
    Basil 26/08/2008 15:25:23

    In a theatre near you:
    "O πατριώτης Λοβέρδος, και το τέρας της παγκοσμιοποίησης"

    Χα χα χα!!!

  6. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 26/08/2008 15:34:57

    ..επίσης ο μπερντες θα κατεβάσει επίσης

    " Ο Μεγαλέξανδροε Λομβέρδος και ο κατηραμένος οφη..εε..Κτθουλου..εε Ντορα..."

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/08/2008 16:13:02

    Αει σιχτιρ!


    (προς καθε πολιτικο που αρεσκεται να καταπατα την νοημοσυνη μου και ολων των Ελληνων)

  8. jkr avatar
    jkr 26/08/2008 17:59:14

    και να σκεφθεί κανείς ότι Λοβέρδος Ντόρα συμφωνούν απόλυτα στα ζητήματα εξωτερικής πολιτικής.

  9. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 26/08/2008 18:48:31

    Μήπως... Μήπως, λέω... Μήπως το ανέβασμα των εθνικών θεμάτων στη σκηνή είναι αποτελεί και κάποιου είδους ένδειξη ότι τα ζητήματα αυτά οξείνονται πραγματικά; Ο κόσμος από κάτω έχει αρχίσει και τα συζητάει. Κάποιες προσωπίδες έχουν αρχίσει να πέφτουν. Κάποιες βολικές αυταπάτες εξαχνίζονται. Κάποιοι μαϊμουδοκώλοι έλαμψαν κάτω από φράκα. Τα τα κόμματα δεν μπορούν πλέον να κάνουν ότι δε βλέπουν;
    Μήπως... Μήπως, λέω... Μήπως (έστω κι αν τα σπρώχνει στη σκηνή ο κάθε επίδοξος ηνίοχος της εξουσιάμαξας), ο λαός πρέπει να βρει τρόπο να πει τη γνώμη του κι εμείς (ως ''δημόσιο βήμα'') πρέπει να συντηρήσουμε την επικαιρότητα της συζήτησης, μια που οι ''άλλοι'', οι ''επίσημοι'' θα την προσπεράσουν σλαλομοειδώς.
    Μήπως... Μήπως, λέω... Μήπως εμείς οι ''αυθαίρετοι τολμητίες του δημόσιου διαλόγου'' αντί να παρακολουθούμε καγχάζοντες και κράζοντες την επανάλειψη των νηπίου στοιχειότητος τερτιπιών τους (''τσα! σας πιάσαμε και πάλι στα γνωστά πράσσα!'') πρέπει να τρέψουμε τη συζήτηση των ''πολιτικών'' μας στα πραγματικά εθνικά μας θέματα;
    Μιλάω γι' αυτά που έχουν να κάνουν με την ίδια την, έστω κουτσουρεμένη, εθνική ενθική υπόσταση, έτσι όπως αυτή διαμορφώθηκε (σε πείσμα της Ρεπούση) εδώ και αρκετούς αιώνες. Και τα οποία σήμερα έχουν γίνει μάρκες, τζογάρονται και ξανατζογάρονται στα μεγάλα καζίνα.
    Μιλάω για εμάς τους ίδιους - για το πως θέλουμε να είμαστε αύριο΄ για το αν, πού, πώς, πότε, για πόσον καιρό, με ποιους και για πόσα θα κάνουμε τα μπάνια μας΄ για το αν είναι σωστό να θεωρούμε εθνικούς μας ποιητές τον Κάλβο και τον Σολωμό ή πρέπει να πάμε σε κάτι πιο ποστμοδέρνικό' για μεγάλο μας ''ναι'' και το μεγάλο μας ''όχι''.
    Μιλάω για τη δυνατότητα αυτόβουλης επιλογής του τι μας φτιάχνει και τι μας μαυρίζει την ευγενική (δυνητικά, έστω, αν και στο παρελθόν έχουμε αποδείξει ότι διαθέτουμμε και τέτοια) ψυχή μας.
    Μιλάω, δηλαδή, για το ''γαμώτο''.
    Σ' αυτά, λοιπόν, τα εθνικά θέματα σαφώς συμπεριλαμβάνον ται και το λαθρομεταναστευτικό, και το Κυπριακό (στο οποίο δε γίνεται να μην έχουμε λόγο και μάλιστα ξεκάθαρα και ανυποχώρητα υπέρ των δικαίων του Ελληνισμού), και η αυτοχειριστική για την κοινωνική συνοχή οικονομική ανισότητα, και η Παιδεία, και ο πολιτιστικός μας εκφυλλισμός, και τα παρασιτικά προνόμια των κομματικών στρατών (ευφημιστικά τους λένε και ''δημοσίους υπαλλήλους''), και, τέλος, -γιατί όχι!- η αναζήτηση (αν όχι ''με αρετή και τόλμη'', τουλάχιστον με ''στοχαστικές προσαρμογές'')κάποιου φρέσκου συλλογικού οράματος. Που αν δεν μπορέσει να μας αναβαπτίσει, ίσως καταφέρει να μας ξεπλύνει την τσίμπλα από από τα μάτια. Ξυπνώντας μας, επιτέλους, ''να μαζέψουμε τα αρμαθιασμένα καπνά, γιατί μαζεύτηκαν σύννεφα σκέτη μαυρίλα από πάνω''...
    Μήπως... Μήπως, λέω... Μήπως όταν όποιοι ''πολιτικοί'' μας σερβίρουν στην κοινή μας τράπεζα τέτοια θέματα, πρέπει να τους παίρνουμε τη μπουκιά από το στόμα;

  10. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 26/08/2008 22:02:58

    Το Πανελλήνιο ΣΟΚ μέσα στην πολιτική ανυπαρξία του βοηθάει περισσότερο από ποτέ στην κατάρρευση του Καραμανλισμού. Θα αποτελέσει σεμινάριο στις Πολιτικές Επιστήμες, πως στον δικομματισμό μία αξιωματική αντιπολίτευση μπορεί να ρίξει μία κυβέρνηση … μην κάνοντας απολύτως τίποτα. Είναι οι κανόνες του παιχνιδιού αυτοί, όταν πέφτει ο ένας παρασύρει και τον άλλο. Βλέπετε ότι τα στελέχη της ΝΔ δεν έχουν που να εκτονωθούν ελλείψει ΠΑΣΟΚ, στερούνται προπετασμάτων καπνού και αυτό τους κάνει ευάλωτους και αναλώσιμους.