19/11/2010 17:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωτοβουλία ΝΔ για αναθεώρηση του Συντάγματος

H Εκτελεστική Γραμματεία της ΝΔ που συνεδρίασε σήμερα υπο την προεδρία του Αντώνη Σαμαρά, επικύρωσε την απόφαση να αναλάβει η ΝΔ την πρωτοβουλία και να ζητήσει από την κυβέρνηση να ξεκινήσει τις διαδικασίες για την αναθεώρηση του Συντάγματος στην επόμενη Βουλή, η οποία θα πρέπει να είναι αναθεωρητική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 19/11/2010 17:25:48

    Kαι σε ποιά άρθρα θα αναθεωρήσουν το Σύνταγμα;
    Γιατί δεν λέει τίποτα ή ανακοίνωση;;

    • Μisha avatar
      Μisha @ παγωτατζής 19/11/2010 17:44:31

      Ο Παν Παν είπε για τα άρθρα που σχετίζονται με την Παιδεία , αναφερόμενος προφανώς στα ιδιωτικά «Πανεπιστήμια».
      Συγκυβέρνηση κανονική

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Μisha 19/11/2010 18:25:01

        Καλά αυτό είναι γνωστό..
        Τά άλλα τα ποιό ουσιώδη πού πιθανόν σκέφτονται καλό θα ήταν να ανακοινωθούν..
        Εστω και αν δυσαρεστήσουν εκ΄πρώτης ανάγνωσης
        Γιατί τήν Κυριακή υποψιάζομαι ότι θα έρθει ή Θοδώρα με προτάσεις να κάνει την αντιπολίτευση, και θα ψάχνονται πάλι στήν Ρηγίλλης

    • anonymos avatar
      anonymos @ παγωτατζής 19/11/2010 21:44:49

      ε καλά δεν κατάλαβες, ιδιωτικά Πανεπιστήμια, απολύσεις δημοσιών υπαλλήλων , ξεπόύλημα δημόσιας περιουσίας κλπ οτι του έχει πεί δηλαδή η λέσχη Μπίλντεμπεργκ

  2. Orestios avatar
    Orestios 19/11/2010 17:27:17

    Να τα βρούμε ρε παιδιά!

  3. what avatar
    what 19/11/2010 17:44:03

    Μην τους βάζεται τέτοιες σκέψεις γιατί το πρώτο που θα κάνουν είναι το πρώτο άρθρο να λέει ότι η Ελλάδα είναι μια πολυεθνική πολυπολιτισμική χώρα και όλα τα συμπαραμαρτούντα.

  4. man8os avatar
    man8os 19/11/2010 17:44:51

    Να γινουν αλλαγες στα θεμελιωδη αρθρα.
    Οριο ηλικιας. Να μην ειναι κανεις σε υπευθηνη θεση με ηλικια πανω απο καποιο οριο, ας πουμε 75.
    Ο Προεδρος της δημοκρατιας να εχει πιο ουσιαστικες αρμοδιοτητες.
    Να υπαρχει ασυμβιβαστο υπουργου-βουλευτη
    Να γινει πιο ανεξαρτητη η δικαιοσυνη
    Να αυξηθει η θητεια της κυβερνησης στα 5 χρονια, ωστε να εχουμε παραλληλες εκλογες, και να μην εκβιαζονται εκλογες με αφορμη τον προεδρο της Δημοκρατιας.
    Τελος να ειναι υποχρεωμενα τα υπουργεια να φερουν το ονομα Εθνικο.
    Οσοι πιστοι προτεινετε και αλλες ιδεες.

    • thanos avatar
      thanos @ man8os 20/11/2010 04:07:43

      1) Βολευτές 200 και πολύ είναι.
      2) Περί ευθύνης υπουργών νόμος κ όχι ανευθυνότητας όπως σήμερα.
      3) Όποιος λαδώνει δημόσιο υπάλληλο να μπαίνει φυλακή κ όχι μόνο να κατηγορούν τον λαδωμένο. Κ οι δύο φταίνε εξίσου.

      • anonymous avatar
        anonymous @ thanos 20/11/2010 13:02:04

        3) Όποιος λαδώνει δημόσιο υπάλληλο να μπαίνει φυλακή κ όχι μόνο να κατηγορούν τον λαδωμένο. Κ οι δύο φταίνε εξίσου.

        Μα έτσι είναι ο νόμος σήμερα. Γι αυτό δεν κάνει κανείς καταγγελία για να μην μπλέξει. Τον εκβιάζουν, τα παίρνουν και μετά σφυρίζουν αδιάφορα διότι αν μιλήσει θα τους κάνει παρέα στη φυλακή.

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 19/11/2010 18:01:17

    Μήπως να αλλάξει η επικρατούσα θρησκεία;
    Μήπως να αλλάξει ο εθνικός χαρακτήρας του Συντάγματος;
    ...
    Άντε από εκεί τους σιχάθηκα όλους πραγματικά!!!
    Τίποτα...Λυπάμαι την Ελλάδα!
    (ρε κοίτα που έπρεπε να απέχω!!! ή να πάρω τα όπλα...)

    Ντροπή στην ΝΔ. Προδότες όλοι!!!
    (με συγχωρείτε αλλά τα έχω παίξει πια, νόμιζα υπήρχε κάπου
    λίγο Ελλάδα!!!)

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 18:04:10

    Ποιο είναι το σχετικό δελτίο τύπου; Υπάρχει λινκ; Δεν το βρίσκω.

    Θραξ Αναρμόδιος

  7. sawas avatar
    sawas 19/11/2010 18:13:38

    Καιρος ητανε.

    Καλη προσπαθεια, να συνεχισει ετσι και να διαμορφωνει την θεματολογια η ΝΔ.

    Τις προτασεις της θα τις μαθουμε? και ποτε?
    Xωρος διαβουλευσης υπαρχει?

  8. anonymous avatar
    anonymous 19/11/2010 18:35:32

    Ένα πράγμα πρέπει να επιδιώξει. Να γίνονται όλες οι προσλήψεις στο Δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ και να μην υπάρχουν ούτε stage ούτε τίποτε.

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 19/11/2010 18:41:41

      Επίσης πρέπει να επιδιώξει να μπει διάταξη στο σύνταγμα που θα ρυθμίζει τα οικονομικά. Ειδικότερα:
      1) Ο δανεισμός να επιτρέπεται μόνο με πλειοψηφία 180 βουλευτών και μόνο μετά την κατάθεση πλήρους προγράμματος για το πόσα θα δανειστούμε, που θα πάνε και πως θα εξοφληθούν.
      2) Τη σταδιακή δημιουργία ειδικού αποθεματικού στην ΤτΕ ύψους 50 δις όσο τα έσοδα του προϋπολογισμού ενός έτους. Π.χ. 5 δις το χρόνο στα 10 χρόνια κάνουν 50 δις. Αυτό θα διατίθεται και θα αποδεσμεύεται μόνο με την πλειοψηφία των 180 βουλευτών και θα πρέπει να κατατίθεται πλήρες πρόγραμμα που θα πάνε και πως θα ξαναμπούν στη θέση τους.

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 19/11/2010 18:43:20

      Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας πρέπει να εκλέγεται από το Λαό και να του αποδοθούν οι εξουσίες που είχε από το σύνταγμα του 1975.

  9. deldio avatar
    deldio 20/11/2010 10:03:39

    Θεωρώ ότι ισχύουν τα περισσότερα από τα ενδεχόμενα που λέτε για τις αναθεωρητέες διατάξεις. Το σε ποία κατεύθυνση θα είναι η αναθεώρηση νομίζω ότι είναι αυτονόητο: Θωράκιση του πολιτικού συστήματος, κατευθυντήριες γραμμές για νέο εκλογικό νόμο, έλεγχος της χρηματοδότησης των κομμάτων, ίσως μείωση βουλευτών, κατευθυντήριες γραμμές για νόμο που θα περιορίζει υπό προϋποθέσεις τα ατομικά δικαιώματα, πολιτικά δικαιώματα, ψήφο ομογενών και μεταναστών, ιθαγένεια κλπ.

  10. Φερώνυμος avatar
    Φερώνυμος 20/11/2010 21:01:10

    Τι θα κάνει επί του θέματος των Δημοψηφισμάτων; Θα δώσει δυνατότητα στους πολίτες να εισηγούνται νόμους ή και να ακυρώνουν νόμους της Βουλής μέσω δημοψηφισμάτων κάτι που το υπάρχον Σύνταγμα δέν επιτρέπει;