#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/07/2011 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωταθλήτρια κόσμου η Ελλάδα στο πόλο γυναικών!



Τη μεγαλύτερή της επιτυχία στον ομαδικό αθλητισμό πανηγυρίζει η Ελλάδα από το μεσημέρι της Παρασκευής. Η Εθνική γυναικών στην υδατοσφαίριση επικράτησε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου, που διεξάγεται στη Σαγκάη, της διοργανώτριας Κίνας με 9-8, ανεβαίνοντας έτσι στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα πιο γλυκά τους όνειρα οι Ελληνίδες «γοργόνες» ανταποκρίθηκαν της τεράστιας πρόκλησης του αγώνα του χρυσού μεταλλίου, αφού κατέβαλαν όλα τα ψυχικά και σωματικά τους αποθέματα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν βρέθηκε ούτε μια φορά πίσω στο σκορ, κόντρα σε μια ομάδα-φόβητρο όπως η Κίνα, ενώ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού διατηρούσε ένα άνετο προβάδισμα δυο και τριών τερμάτων.

Όλες οι Ελληνίδες αθλήτριες έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό του, συνεισφέροντας η καθεμιά τους στον τομέα της. Η αλάνθαστη Ασημάκη με τρία γκολ σε τρεις επιθέσεις, η Ρουμπέση και η αρχηγός Κική Λιόση έδωσαν τις επιθετικές λύσεις στο σκοράρισμα, την ώρα που το μεγάλο όπλο για την ομάδα του Γιώργου Μορφέση ήταν η εκπληκτική της άμυνα.

Περισσότερα σε λίγο...

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-2, 4-4, 2-1

Κίνα (Χουάν Ζανέ): Γιανγκ, Τενγκ 1, Λιου 2, Σουν Γιούχουν, Χε 1, Σουν Γιάτινγκ 1, Σονγκ 1, Τσεν, Γουάνγκ Γι 2, Μα, Σουν Χουίζι, Ζιάνγκ, Γουάνγκ Γιν

Ελλάδα (Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά, Μελιδώνη 1, Ψούνη, Λιόση 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 3, Ρουμπέση 3, Γερόλυμου, Μανωλιουδάκη 1, Αντωνάκου, Λαρά, Γούλα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/07/2011 17:35:51

    Το μεγαλύτερο μέχρι τώρα "χρυσό" του Ελληνικού αθλητισμού - και με τί αντίπαλο! Ένα τεράστιο μπράβο στα κορίτσια.

  2. alakran avatar
    alakran 29/07/2011 17:38:05

    Αυτή είναι η καλύτερη απάντηση στους Μπέους,Ψωμιάδηδες,Μαρινάκηδες,Πατέρες και στους οπαδούς τους.Ας κοιτάνε και να μαθαίνουν

    Ευχαριστούμε Γιώργο Μορφέση.
    Ευχαριστούμε κορίτσια.

  3. Κρης avatar
    Κρης 29/07/2011 17:43:48

    λες να βαλει ο ΓΑΠ και ενεχυρο τα χρυσά
    ..........................
    σημειολογική όλη η εικόνα της απονομής
    Η Ελλάδα στο μέσον και αριστερά και δεξιά σαν προστάτιδες οι
    Κίνα και Ρωσία !!!!!

    ...παει το δάνειο lol

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/07/2011 17:50:49

    Μπράβο! να ακούγεται ο Εθνικός μας Ύμνος!

  5. Wolf avatar
    Wolf 29/07/2011 17:55:01

    Μπράβο στα κορίτσια μας.
    Για αυτόν τον αθλητισμό είμαστε υπερήφανοι.
    Για αυτη την Ελλαδα είμαστε υπερήφανοι!!!

  6. Enzo avatar
    Enzo 29/07/2011 18:00:24

    Γαπ την βλεπεις την φανελα?
    HELLAS ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ NWO!!!!!

  7. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 29/07/2011 18:16:30

    Μπραβο στα κοριτσια μας

  8. Πρόμαχος avatar
    Πρόμαχος 29/07/2011 18:20:00

    ΕΤΣΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗ ΚΟΡΥΦΗ ΣΕ ΠΕΙΣΜΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ.

  9. Κρης avatar
    Κρης 29/07/2011 18:21:49

    h**p://img811.imageshack.us/img811/9444/hellas1.jpg

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 29/07/2011 18:22:08

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΟ.ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΕΝΕΒΑΣΑΝΕ ΣΤΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΣΚΑΛΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΤΥΧΙΕΣ,ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ.

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 29/07/2011 18:24:25

    Παρακολούθησα σχεδόν όλα τα παιχνίδια των κοριτσιών. Ομάδα με στόφα πρωταθλητή, οργανωμένη και προετοιμασμένη. Εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τα προσόντα της και έκρυψε όσο καλύτερα μπορούσε τα μειονεκτήματά της. Εξαιρετικός προπονητής ο Μορφέσης χωρίς πολλά λόγια (ξέρετε τώρα, δηλώσεις, σχέδια, μεγαλοστομίες, υποσχέσεις κλπ,κλπ...).
    Και είχαν τα κότσια να κερδίσουν τη διοργανώτρια Κίνα (του 1,5 δις κατοίκων!) μέσα στην έδρα της. Χίλια μπράβο.
    Τελικά αποδεικνύεται, για άλλη μια φορά, ότι την ιστορία τη γράφουν μικρές παρέες αφοσιωμένων ανθρώπων - το παράδειγμα των οποίων περιφρονούν δια των έργων τους και κατ' εξακολούθηση όλοι οι υπόλοιποι...

  12. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 29/07/2011 18:25:31

    Μπράβο στα Κορίτσια!
    Μας έκαναν υπερήφανους.

  13. geopan avatar
    geopan 29/07/2011 18:27:53

    ΕΛΛΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 29/07/2011 18:31:05

    Εύγε!
    Για να καταλάβουν κάποτε όλες οι καθημαγμένες γραικύλικες ψυχές ότι άλλο ποσότηα και άλλο ποιότητα.

  15. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 29/07/2011 18:42:37

    Ελλας το μεγαλειο σου.Μπραβο στα κοριτσια-ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.
    Αlakran εχεις απολυτο δικαιο,ψηφιζω με τα 1000!!

  16. ninio avatar
    ninio 29/07/2011 18:50:20

    ΟΝΤΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΗ Η ΑΠΟΝΟΜΗ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΡΩΣΣΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΑ. ΛΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?

  17. ΕΛΛΗΝΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ 29/07/2011 19:00:32

    ΑΞΙΕΣ !!! Το είχαμε ανάγκη γιατί αρκετή απογοήτευση έχουμε φάει τον τελευταίο χρόνο από τα εγχώρια παρτάλια ..... Άντε μην επεκταθώ μέρα που είναι .... ΕΛΛΑΣ !!! ΕΛΛΑΣ !!! ΕΛΛΑΣ !!! ΕΛΛΑΣ !!!

  18. Lewnidas avatar
    Lewnidas 29/07/2011 19:09:31

    να και ενα καλο νεο

  19. nik avatar
    nik 29/07/2011 20:07:05

    Ευτυχώς που υπάρχουν και οι αθλητές που φέρνουν επιτυχίες ,τελικά είναι από τους λίγους που δουλεύουν για την Ελλάδα και δεν μας δουλεύουν όπως οι βουλευτες που είναι υπάλληλοι των εργολάβων και των τραπεζιτών

  20. γιωργος avatar
    γιωργος 29/07/2011 20:27:41

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ!!
    Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΣΕ ΟΜΑΔΙΚΟ ΑΘΛΗΜΑ!!
    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

  21. juliet avatar
    juliet 29/07/2011 20:42:38

    Να ακουστεί στα πέρατα ο ύμνος της ΕΛΛΑΔΑΣ!!Μπράβο!!!!!!!!!!

  22. zame avatar
    zame 29/07/2011 20:43:08

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε αυτα τα παιδια..
    ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ στα ΚΑΜΑΡΙΑ μας..
    οφειλουμε να ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ αυτον τον ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ.

  23. Μπολιβάρ avatar
    Μπολιβάρ 29/07/2011 20:44:27

    Γιούπιιιιιιιιι!!!

  24. ierofantis avatar
    ierofantis 29/07/2011 20:52:01

    Συγχαρητήρια στις Γοργόνες μας. Επαξίως αγωνίστηκαν και δικαίως κατέκτησαν την πρώτη θέση αντιπαλεύοντας μεγαθήρια του παγκόσμιου αθλητισμού.

    Τίμησαν το εθνόσημο στα σκουφάκια τους.

    Συγχαρητήρια και στην ομάδα των προπονητών τους για το εξαίρετο αποτέλεσμα.

  25. dem avatar
    dem 29/07/2011 21:57:32

    Πράγματι. Η μεγαλύτερη επιτυχία ever του Ελληνικού αθλητισμού σε επίπεδο Εθνικής ομάδας! Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας. Ζήτω οι Ελληνίδες που μας κάνουν όλους περήφανους. Και μία ευχή. Να συνεχίσουν έτσι και να μην "μασάνε" γιατί πολλοί καλοθελητές θα προσπαθήσουν να ιδιοποιηθούν την επιτυχία τους για να αποκομίσουν "κέρδη"....

    • Ανδρεας avatar
      Ανδρεας @ dem 30/07/2011 08:50:38

      Καλα ρε dem εκεινο το euer γιατι το προσθεσες στην αναρτησι σου?Δεν νομιζω να μην υπαρχει αντιστοιχη Ελληνικη λεξη!!!!!

  26. dem avatar
    dem 29/07/2011 22:07:53

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ. Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΣ, ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΟΛΟ..

  27. m.s avatar
    m.s 29/07/2011 22:24:14

    Τι κορίτσαροι ήταν αυτοί!!!!!!!!!!!!!!!!
    Μπράβοοοοοοοοοο!!!!!!!
    Πάντα δυνατές, πάντα όμορφες πάντα πρώτες.

  28. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 30/07/2011 00:39:58

    Πολλά συγχαρητήρια στις κοπέλλες μας.

  29. karalis avatar
    karalis 30/07/2011 01:13:52

    γιατι? η ΝΕΤ στο νυχτερινο δελτιο ειδησεον δεν το ανεφερε ουτε λιγο?

    • Dora avatar
      Dora @ karalis 30/07/2011 02:47:15

      Επειδη δεν ηταν τουρκαλες η αλβανιδες,Karali,γι'αυτο!

  30. Dora avatar
    Dora 30/07/2011 02:45:35

    Koυκλαρες!Μπραβο!Ευγε!
    Μωρε καλα το λεω εγω οτι απ' τους αντρες δεν εχουμε να περιμενουμε τιποτα.
    Οι ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ θα σωσουν την Ελλαδα!
    Αερα!

  31. blue nile avatar
    blue nile 30/07/2011 03:13:59

    ο Enzo είπε:
    Γαπ την βλεπεις την φανελα?
    HELLAS ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ NWO!!!!!

    να συμπληρώσω HELLAS γράφει και όχι Creece... Έλληνες είμαστε δεν ςίμαστε γραικοί...

  32. xenios avatar
    xenios 30/07/2011 07:51:13

    Από την μία ο Γιανιώτης, από την άλλη τα κορίτσια στο πόλο, μας χάρισαν χαμόγελα, περηφάνια και ελπίδες, μέσα στο καταχείμωνο αυτού του καλοκαιριού.

    Σας ευχαριστούμε!

  33. Ένας avatar
    Ένας 30/07/2011 10:48:22

    Σε όλα τα άχρηστα είμαστε πρώτοι!
    Στη Γιουροβίζιον και στον εμπορευματοποιημένο πρωταθλητισμό, πρώτοι!

    Μην ξεχνάτε ότι η υπερπροβολή και υπερεκμετάλλευση του πρωταθλητισμού για λαϊκίστικους σκοπούς ("άρτος και θεάματα"), ήταν ο λόγος που η κοινωνία τής νότιας Ελλάδας ανέχτηκε και δέχτηκε το τρομακτικό φαγοπότι των Ολυμπιακών τής Αθήνας (στη βόρεια Ελλάδα ο κόσμος δυσανασχετούσε, αλλά επειδή οι Μακεδόνες και οι Θράκες είναι αισχροί και αναξιοπρεπείς ραγιάδες τού πολυχρονεμένου αθηναϊκού πασά, δεν αντέδρασε κανείς).

    Κάτι κορτσούδια σαν κι αυτά φταίνει που σύρουν την χώρα μας σε ολυμπιακούς αβδηριτισμούς. Κάτι κοπελίτσες σαν κι αυτές φταίνε, που η κάσα με το πτώμα τής "Hellas" είναι σήμερα τόσο βαθιά χωμένη.

    Αν είχαμε δυο δράμια νιονιό σε αυτή την χώρα (που δεν έχουμε), αντί να δηλώνουμε "υπερήφανοι" για κάτι που δεν πετύχαμε οι ίδιοι, άλλα κάποιες επαγγελματίες αθλήτριες που έκαναν τη δουλειά τους, θα έπρεπε να απαιτούμε να παύσει κάθε πρωταθλητική δραστηριότητα, η οποία είναι μη παραγωγική, πολυέξοδη (πόσα χρήματα έδωσε το κράτος για το ταξίδι και τη διαμονή τόσων ανθρώπων στην Κίνα;) και περνά όλα τα λάθος μηνύματα σε σχέση με τα αναβολικά, κλπ.

  34. Ιωαννης Δημητρουλας avatar
    Ιωαννης Δημητρουλας 31/07/2011 05:00:01

    Αν και τοσο μακρια σας εν τουτοις αισθανομαι ως να ειμαι εκει μαζυ σας. Βλεποντας το βιντεο και ακουγοντας τον Εθνικον μας Υμνον τεσσερις φορες, τεσσερες φορες δακρισα. Τιμη και δοξα σε σας Ελληνοπουλες μου που μας χαρισατε τοση υπερηφανεια σ' αυτες τις δυσκολες ημερες που διερχεται η Πατριδα μας. Ο Θεος ειναι μαζι μας διοτι δεν ειμαστε ενας αδικος λαος, ενα αδικο Εθνος.
    Οποιος εχει μια στοιχειωδη γνωση ιστοριας πρεπει να τα γνωριζει πως το Ελληνικον Εθνος ουδεποτε εκανε κατακτητικους και αποικιακους πολεμους. Ποτε δεν εξεστρατευσε εναντιον αλλων λαων, ποτε δεν εκυριευσε ξενες γαιες, απεναντιας πολλες γαιες λικνα του Ελληνικου πολιτισμου βρισκονται κατω απο Βαρβαρους λαους σημερα. Ποτε δεν εξανδραποδησε αλλους λαους στην τετρακισχιλιετη ιστοριαν του, απεναντιας μονον πολιτισμο και επιστημες σκορπισε δωρεαν σ'ολο τον κοσμο. Ποτε δεν φανταστηκαμε να φτιαξουμε οπλα και κανονια να σκοτωνουν ανθρωπους, ποτε δεν φτιαξαμε βομβες war planes and gun boats να τις ριχνουν σε σπιτια χωρια και πολεις επανω σε αθωους ανθρωπους, γυναικες και παιδακια. ποτε δεν φτιαξαμε κρεματορια να καιμε ανθρωπους.
    Όσο για τα δικά μας "όπλα θανάτου", τα ελληνικά, αυτά είναι τιμημένα διότι ποτέ δεν παραβίασαν αλλονών εναέριους χώρους, ποτέ δεν έκαναν άδικη επίθεση, αλλά τάχθηκαν -αναγκαστικά- να φυλάνε Θερμοπύλες. Να φυλάνε από άδικες και αιματηρές επιδρομές και συμφορές τους γονείς, τ' αδέλφια, τα παιδιά, τους τάφους των προγόνων, τα σπίτια, τις αυλές, τα εκκλησάκια, τα γιασεμιά και τους βασιλικούς, τα ποτισμένα με αίμα και ιδρώτα χωράφια μας.
    Αυτά που με μιά λέξη λέμα Πατρίδα.
    Δυο αληθειες ακομη:
    «Δεν υπάρχει λαός στον κόσμο ο οποίος να έχει προσφέρει τόσα πολλά στην ανθρωπότητα όσα ο Ελληνικός και να έχει καταπολεμηθεί τόσο πολύ από τόσο πολλούς λαούς, οι οποίοι δεν προσέφεραν τίποτα σε αυτήν». Friedrich Nietzsche. (Φρ. Νίτσε).

    Ολα τα δώσαμε στους ξένους. Το αίμα μας, τις νίκες μας, τη γλώσσα μας, τις τέχνες μας, τις επιστήμες, τη φιλοσοφία, τη δημοκρατία, την εθνική μας ανεξαρτησία. Τί άλλο θέλουν πια; Ας μας αφήσουν επιτέλους ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ. Γιαννης Δημητρουλας Μελβουρνη Αυστραλιας.


    A person with essential knowledge of history should know that the Greek nation has never pursued any invasive or colonial war. Greeks have never set out against another nation, have never seized others’ homeland, but in spite many regions, home of Greek civilization, are under occupation, still today.
    Greeks never wiped out other nations in their 4000 years history, in spite they dispersed buckshee civilization and science, to the rest of the world.
    We never thought to develop weapons and canons to kill people, we never manufactured bombs, war planes, and gun boats to hit on houses, to drop them on villages and cities, or on innocent civilians, women and little children. We never built crematories to burn people.
    Our “destruction” weapons, the Greek weapons, are honoured as never violated other countries’ aerospace, or territorial waters, never pursued an unfair attack, but used – forcedly – to guard “Thermopylae”; used to guard us from unjust and gory battles and from protect our parents, brothers, children, our ancestors’ tombs, the houses, the yards, the temples, the jasmines and basils, the blood and sweat irrigated fields, all what we call Home, Homeland.

    There are a couple more truths:
    "There never has been a nation in the world that contributed more substantially to the human race than Hellenism and one that has been persecuted so vigorously by other nations, which have never had any contribution whatsoever". Friedrich Nietzsche.

    “We have given everything to foreigners; including our blood, our battles, language, culture, science, philosophy, democracy, Olympic spirit, national integrity and passion for freedom. What else could they ask for? Why won't they allow us to live in peace”. John Dimi Melbourne Australia

  35. Παναγιώτης Δημήτρουλας avatar
    Παναγιώτης Δημήτρουλας 03/12/2011 20:47:15

    Συγχαρητήρια,θείε για την ωραία σου αναφορά στον πολιτισμό της Ελλάδας.Ο λόγος σου δείχνει άνθρωπο κατηρτισμένο,γνήσιο Έλληνα,παρόλο που βρίσκεται χρόνια μακριά από την πατρίδα. Αναρωτιέμαι άραγε ,πόσα θα μπορούσαμε να προσφέρουμε,αν το κυνήγι των εθνικά φρονίμων προς τους άτακτους και ανυπότακτους δεν μας έκοβε τα φτερά και τότε και ΤΩΡΑ
    Με εκτίμηση ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑΣ ΣΠΑΡΤΗ