#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2011 16:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωθυπουργό έχουμε;



Οι Αντιπρόεδροι του κ. Παπανδρέου έχουν ξεκάθαρους ρόλους.

Ο ένας έχει αναλάβει να καθυβρίζει και  να συκοφαντεί  του Έλληνες και να στρέφει τη μια κοινωνική τάξη εναντίον της άλλης.

Οι δημόσιοι  υπάλληλοι είναι  «κοπρίτες», οι ένστολοι «αντιπαραγωγικοί» και χθές, μέσα από συνέντευξή του σε ελβετική εφημερίδα πληροφορηθήκαμε ότι  οι ελεύθεροι επαγγελματίες «κλέβουν συστηματικά το κράτος».

Ο επί των Οικονομικών Αντιπρόεδρος, έχει αναλάβει  να  μας …τρομοκρατεί.

Χθές, ενώπιον του Προέδρου της  Δημοκρατίας μάλιστα, μας  είπε να  είμαστε …..ευχαριστημένοι !  Γιατί αυτό που ζούμε «δεν είναι κρίση»! Και μας προειδοποίησε ότι κρίση είναι να γίνουμε ….Αργεντινή! Αργότερα, μιλώντας στην ΚΤΕ Οικονομικών του Κινήματος  παρουσίασε τα …τρία του σενάρια, ένα εκ των οποίων ….προφητεύει την ανεξέλεγκτη χρεοκοπία  μας!!!

Αυτό ούτε οι …Γερμανοί δεν τόλμησαν να το πούνε! Εκτός και αν τους... δίνουμε ιδέες! Ύστερα ο κ. Αντιπρόεδρος κατηγορεί όλους τους άλλους, πλήν φυσικά εαυτού,  ότι αναπαράγουν την κρίση!

Στην κρίση επενδύει ο  ίδιος.

Και το κάνει με τόσο χοντροκομμένο τρόπο που προκαλεί ανασφάλεια και διασπείρει φόβο.

Προφανώς,  όλα αυτά  δεν είναι  τυχαία.

Έχουμε ξαναρωτήσει: ο Πρωθυπουργός συμφωνεί με τη μεθοδολογία, τα λεγόμενα και το ύφος  των Αντιπροέδρων του;

Τον ικανοποιεί να γίνεται ο πολιτικός διάλογος με τέτοιους όρους;

Είναι το στύλ διακυβέρνησης του κ. Παπανδρέου;

Έτσι θα κυβερνάει από εδώ και στο εξής;

Ύστερα, έχει αντιληφθεί τη ζημιά που προκαλούν;

Εικάζω, ότι οι Αντιπρόεδροι δεν λένε ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι;

Γιατί, αν λένε, τότε δεν έχουμε πρωθυπουργό!

ΚΡ 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xzetta avatar
    xzetta 23/09/2011 16:16:24

    εχουμε προεδρο όμως που κάνει για δέκα. και τον πληρώνουμε να κααθεται.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/09/2011 16:32:55

    ίσως ο ΓΑΠ νομίζει ότι είναι ο ...Παπούλιας

  3. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΠΕΡΝΕΙ ΔΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟ avatar
    ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΠΕΡΝΕΙ ΔΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟ 23/09/2011 16:58:57

    Τα λόγια και τα χρόνια τα χαμένα
    και τους καημούς που σκέπασε καπνός
    η ξενιτιά τα βρήκε αδελφωμένα
    Κι οι ξαφνικές χαρές που ήρθαν για μένα
    ήταν σε δάσος μαύρο κεραυνός
    κι οι λογισμοί που μπόρεσα για σένα

    Και σου μιλώ σ' αυλές και σε μπαλκόνια
    και σε χαμένους κήπους του Θεού
    κι όλο θαρρώ πως έρχονται τ' αηδόνια
    με τα χαμένα λόγια και τα χρόνια
    εκεί που πρώτα ήσουνα παντού
    και τώρα μες στο κρύο και στα χιόνια

    Η μοίρα κι ο καιρός το 'χαν ορίσει
    στον κόσμο αυτό να ρίξω πετονιά
    κι η νύχτα χίλια χρόνια να γυρίσει
    Στο τέλος της γιορτής να τραγουδήσει
    αυτός που δεν εγνώρισε γενιά
    και του καημού την πόρτα να χτυπήσει
    και του καημού την πόρτα να χτυπήσει
    και του καημού την πόρτα να χτυπήσει

    Δεν ήτανε ρολόι σταματημένο
    σε ρημαγμένο κι άδειο σπιτικό
    οι δρόμοι που με πήραν και προσμένω
    Τα λόγια που δεν ξέρω σου τα δένω
    με τους ανθρώπους που 'δαν το κακό
    και το 'χουν στ' όνομά τους κεντημένο

    Αυτός που σπέρνει δάκρυα και πόνο
    θερίζει την αυγή ωκεανό
    μαύρα πουλιά τού δείχνουνε το δρόμο
    Κι έχει τη ζωγραφιά κοντά στον ώμο,
    σημάδι μυστικό και ριζικό
    πως ξέφυγε απ' τον ʼδη κι απ' τον κόσμο

    Η μοίρα κι ο καιρός...

  4. Θετταλός avatar
    Θετταλός 23/09/2011 17:05:26

    Έχουμε και είναι σε εργασιακή εφεδρία

  5. juliet avatar
    juliet 23/09/2011 17:08:54

    Αρχαίε,μην ξεχνάμε ότι πρόεδρος είναι ένας πρώην δανειστής,ποιός τον πρότεινε αλήθεια για Πρόεδρο;

  6. Orestios avatar
    Orestios 23/09/2011 17:30:31

    Λέγεται ότι η Κυβέρνηση ζήτησε από τους "αντιπαραγωγικούς" να είναι σε επιφυλακή γιατί μπορεί ο κόσμος να ξεσηκωθεί και να ζητά κεφάλια πολιτικών.
    Οι αντιπαραγωγικοί πλήττωνται ιδιαίτερα από τα μέτρα αφενός και αφετέρου αντιμετωπίζουν την απόλυση.
    Τί θα κάνουν?
    Θα προστατευσουν αυτούς που τους πληγώνουν συνεχώς?
    Δεν νομίζω

  7. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 23/09/2011 18:10:28

    Πρωθυπουργό έχουμε καθώς και αντιπροέδρους έχουμε, δυο μάλιστα.
    Και ακριβώς γιατί έχουμε πρωθυπουργό και δυο αντιπροέδρους δυο πασίγνωστοι επιχειρηματίες δηλώνουν ο ένας ετήσιου εισόδημα 1.764 ευρώ και ο άλλος ετήσιου εισόδημα 32.000 ευρώ.
    Αλλά μην ανησυχείτε έχουν λεφτά οι άνεργοι! Θα σώσουν αυτοί την χώρα τούτη.
    Κατά τα άλλα οι «σοσιαλδημοκράτες» του ΠΑΣΟΚ, του Γεωργίου Ανδρέα Παπανδρέου και του Ε Βενιζέλου - τους οποίους έχουμε - μας λένε πως εάν δεν πληρώσουν οι άνεργοι, εάν δεν πληρώσουν οι εργαζόμενοι των 300, 400, 600, 700, 1000, 1200 ευρώ το μήνα, εάν δεν πληρώσουν όλοι αυτοί ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά, δεν θα σωθεί η χώρα.
    Και τέλος πάντων δεν έγινε και τίποτε κατά τον Βενιζέλο εάν χρεοκοπήσουν οι εργαζόμενοι των 300, 400, 600, 700, 1000, 1200 ευρώ τον μήνα. Το θέμα κατά το ΠΑΣΟΚ, τον Πρωθυπουργό και τους δυο αντιπροέδρους του, είναι να μην χρεοκοπήσει η χώρα, καθώς ΤΟΤΕ θα κινδυνεύσουν οι μπίζνες των «κυρίων» που δηλώνουν εισόδημα 32.000, 12.419 και .. 1.764 ευρώ…. Λες και οι άνθρωποι, οι πολίτες αυτής της χώρας δεν είναι η χώρα η ίδια. Είναι κάτι άλλο… όπως λέγαμε παλιά «Βασιλέας της Ελλάδος» και όχι «Βασιλέας των Ελλήνων».. κάπως έτσι.. «Της Ελλάδος».. κατά τον σοσιαλδημοκράτη Βενιζέλο , τον Πάγκαλο και τον Γεώργιο Ανδρέα Παπανδρέου…. «Της Ελλάδος» .. και όχι «Των Ελλήνων»… καθώς οι έλληνες να πάνε να γ…κατά τον Πρωθυπουργό που έχουμε και τους δυο αντιπροέδρους που έχουμε, , και εάν δεν τους αρέσει στους έλληνες.... να σηκωθούν να φύγουν από τον τόπο αυτό….. να πάνε μετανάστες……
    Όμως ΟΧΙ, το οικοπεδάκι κατά τον Πρωθυπουργό που έχουμε και τους δυο αντιπροέδρους που έχουμε, το οικοπεδάκι αυτό που λέγετε Ελλάδα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ….ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ιδιοκτησία των «κκ» μεγαλοεπιχειρηματιών που δηλώνουν ετήσιο εισόδημα 1.764 ευρώ και 32.000 ευρώ… και δεν τους φορολογεί κανένας, παρότι έχουν από τις πιο γνωστές επιχειρήσεις σε αυτόν τον τόπο και είναι παράγοντες της δεύτερης μεγαλύτερης ποδοσφαιρικής ομάδας της χώρας.
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ, είναι του λαού και των ανθρώπων που το δουλεύουν. Είναι των ανθρώπων των 300, 400, 600, 700, 1000, 1200, 2000 ευρώ τον μήνα.

    ΥΓ: Κατά άλλα ο Πάγκαλος ξιφουλκεί ενάντια στους έλληνες πολίτες που δεν παίρνουν απόδειξη από τον υδραυλικό… και για τους «κυρίους» που δηλώνουν ετήσιο εισοδήματος 32.000, 12.419 και .. 1.764 ευρώ … ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, Τέτοια ηθική! Τέτοιο πολιτικό ανάστημα.

  8. μαρικα avatar
    μαρικα 23/09/2011 18:13:00

    Αυτοι δεν μιλαναι ουτε καν ανοδο τις Ελλαδας παρα μονο για καταστροφη.Την θελουν και την επιδιωκουν.Ειναι πολλα τα χρηματα που θα εισπραξουν απο τα
    CDS :O νοων νοητο.Γιασου Ιουλιετα

    • juliet avatar
      juliet @ μαρικα 23/09/2011 20:50:32

      Γειά και σε σένα!!!

  9. firiki2010 avatar
    firiki2010 23/09/2011 18:14:38

    Πολύ το κουρ'αζεις Κώστα. Στο ερώτημα σου "Πρωθυπουργό έχουμε;" η απάντηση είναι "Οχι πια! ". Δεν νομίζω ότι είναι το χειρότερο που μας συμβαίνει!