#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2010 16:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πρωθυπουργός της Ελλάδας είναι η Μέρκελ»

 

Μιλώντας σε δημοσιογράφους κατά την σημερινή εκδήλωση ο Αλέκος Αλαβάνος είπε: «Ο Γ. Παπανδρέου παίρνει τα ίδια ακριβώς μέτρα που  είχε πάρει ο Πινοσέτ και οι άλλες χούντες της Λατινικής Αμερικής και οδήγησαν τις κοινωνίες σε εξαθλίωση. Ο λαός σήμερα έδωσε ένα μήνυμα. Την Τετάρτη πρέπει να παραλύσει όλη η Ελλάδα. Καλούμε τους φίλους του ΠΑΣΟΚ σε ένα Μέτωπο Αλληλεγγύης και Ανατροπής. Αγώνα μέχρι να πέσει αυτή η κυβέρνηση».

Σε ερώτηση δημοσιογράφου «αν τα μέτρα του Πρωθυπουργού ανατραπούν» ο Αλ. Αλαβάνος απάντησε: «Ποιού πρωθυπουργού; Ο Παπανδρέου διαβάζει τα σημειώματα της Μέρκελ. Πρωθυπουργός της Ελλάδας είναι η Μέρκελ»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 01/05/2010 16:23:14

    μακαρι να ηταν μονο η μερκελ..οι αμερικανοι του Δντ εχουν κατσει στο κεφαλι μας..αυτους να φοβαστε περισσοτερο..

  2. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 01/05/2010 16:49:34

    Ο Ομπάμα είναι. Δεν είναι τυχαίο που δεν έκαναν κοινή εμφάνιση μετά τη συνάντησή τους. Δεν ήθελε να μπει η εικόνα του στο κάδρο με τον Παπανδρέου.

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 01/05/2010 16:54:07

    Σωστός ο Αλαβάνος! Βλέποντας και τον Τσίπρα χθές στην Βουλή να αποστομώνει τον ΓΑΠ δεν μπορώ παρά να παρατηρήσω τη γύμνια της ΝΔ όσον αφορά το στελεχιακό της δυναμικό. Καλός ο Αντώνης [τον περιμένω βέβαια την τρίτη στη βουλή] αλλά ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ρε αδερφέ από τους βουλευτές μας. Και δυστυχώς φαίνεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 01/05/2010 17:06:07

    Κατά πώς λέγεται (από τον ίδιο τον φιλο-Μερκελικό spiegel.de), ο Ομπάμα πίεσε τη Μέρκελ να κόψει τις μακακίες και να βοηθήσει την Ελλάδα. Και τώρα ο Αλέκος πιέζει τον Αντώνη να κόψει τα χλιαρά και να γίνει πραγματικός αντιιμπεριαλίστας- αντικαπιταλίστας!
    Τα ύστερα του κόσμου! Ποιός σεναριογράφος θα τό γραφε;

  5. Orestios avatar
    Orestios 01/05/2010 17:16:02

    Ο Αλαβάνος είναι δεκανίκι του GAP. Ποιά Μέρκελ βρε γέρο?
    Το ΔΝΤ είναι Αμερικανικής έμπνευσης Ίδρυμα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Orestios 01/05/2010 17:24:33

      Χα χα, ο Γκάιτνερ πίεσε τον Βέστερβέλε (κι ο μπασκετμπωλίστας από το Τσίκαγκο έρριξε κάτι βρισίδια για την παπαδοκόρη)!
      Τους χάλαγαν τα "screens" στο Κογκρέσο, ή προστάτευαν με "τάπες" το Ρεπουμπλικάνικο καλάθι;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Sic transit gloria mundi 01/05/2010 17:26:27

        Ο Γκάιτνερ με ποιόν τρόπο πίεσε? Με την όπισθεν? χο! χο!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 01/05/2010 17:28:28

        Στο σύγχρονο μπάσκετ εναλλάσσονται οι ρόλοι. Ο Βέστερβέλε, απ' ότι διαβάζω, έγινε τελικά πίβοτ!

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ Orestios 01/05/2010 17:37:09

      Και ο σημερινός πρόεδρος του Dominique Strauss Kahn ΕΒραίος.
      Ετσι για να μην ξεχνιόμαστε http://kostasxan.blogspot.com/2010/05/blog-post_01.html

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μούσα 01/05/2010 18:00:16

        Ορθόν το θρήσκευμα της οικογενείας, μάλιστα τον πατέρα του τον λέγανε Ζιλμπέρ, τη μητέρα του Ζακελίν. Παιδί ζούσε στο Αγαδίρ του Μαρόκου, γλύτωσε από το μεγάλο σεισμό του Αγαδίρ και γύρισαν στη Γαλλία. Tο επώνυμο Strauss δείχνει ότι δεν είναι Sefarad (Μαροκινής ή Ισπανικής καταγωγής) αλλά Ashkenaz (Γάλλοι Εβραίοι υπάρχουν τόσο λατίνοι όσο και γερμανόφωνης - γίντις καταγωγής).

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Orestios 01/05/2010 18:51:44

      Πάρα πολύ σωστά Ορέστιε.

      Και η Μέρκελ δεν μπορεί να κάνει τίποτα , εκτός των ορίων που της θέτει το παντοδύναμο Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας. Μην δαιμονοποιούμε λοιπόν την Μέρκελ. Κάνει ότι μπορεί για τους Γερμανούς.

      Ο δαίμων είναι εντός των τειχών. Εντός της επικράτειας . Αυτόν πρέπει να εξοστρακίσουμε.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/05/2010 18:55:21

        Όποιος ζεί σε υαλοπωλείο δεν πρέπει να πετάει πέτρες. Και καλό είναι να κρατάει σε απόσταση τους ταύρους.

  6. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 01/05/2010 17:42:02

    O spiegel.de, Πρωτομαγιά ανήμερα, βγάζει το ένα λαυράκι μετά το άλλο:
    Ο Γύργκεν Τρίττιν, Πρόεδρος της κοινοβουλευτικής ομάδας των Πρασίνων (αντιπολίτευση) στην Γερμανική Ομοσπονδιακή Βουλή, παροτρύνει την Άνγκελα Μέρκελ να κόψει τους λαικισμούς και να ακολουθήσει την Ευρωπαική πολιτική του "πολιτικού πατέρα" στο CDU και προκατόχου της στην Καγκελλαρία Χέλμουτ Κόλ.
    Ο "θείος" από το διπλανό, αντίπαλο "οινοποιείο", ξαναδείχνει στη "γιαγιά" τ' αμπελοχώραφά της, που τα 'χει παρατήσει ακαλλιέργητα!
    h**p://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,692458,00.html

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 01/05/2010 17:50:12

      Προχτές είχε βγεί ο ίδιος ο γερο-Κόλ και έσυρε τα εξ αμάξης. Μετά ο Ζισκάρ Ντ' Εσταίν, ως φιλέλλην (έχει το δικαίωμα, νομίζω). Ώρα είναι να δούμε το φάντασμα του Βίλλυ Μπράντ με κανένα ρόπαλο.
      Ολική επαναφορά της "παλαιάς φρουράς" εις τας Ευρώπας. Ελπίζω αυτό να μη σημαίνει εις τα καθ' ημάς Σημίτης + Μητσοτάκης (εντάξει, μη βαράτε, αγγλοσαξωνικό συτό το αστείο, ουδεμία σχέση κύρους, ούτε ο Κώστας είναι Βίλλυ, ούτε ο άλλος νέοτερος Κώστας Χέλμουτ).

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 01/05/2010 18:20:31

      'Από Madame Non σε λίγες μέρες έγινε Mademoiselle Vielleicht (Δεσποινίς ίσως) και στο τέλος Erbtante Oui (Θεία που αφήνει κληρονομιά το Ναί"!
      Τουλάχιστον οι Γερμανοί πολιτικοί έχουν χιούμορ (βοηθά και η μπύρα), εδώ έναν Πάγκαλο έχουμε, κι αυτός αρκετά άγαρμπος.
      Γενικώς, η εδώ πολλή σοβαροφάνεια δεν καταμαρτυρά σοβαρότητα.

  7. xaroylhs avatar
    xaroylhs 01/05/2010 17:59:25

    ..μακάρι να ήταν παληκάρια για 5-6 χρόνια ,τα θέλει ο κόλος μα αυτά , με αυτήν θα στρώναμε με τον GAP όμως που δυστυχώς θα τον έχουμε τουλάχιστον 3,5 χρονάκια ακόμη δεν ξέρω πως θα πάμε...μάλλον θα ξεσαλώσουμε.

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 01/05/2010 18:07:56

    Χα χα, είμαστε μιά ωραία οικογένεια!
    Ο Παπανδρέου διαβάζει τα αυστηρά σημειώματα της Μέρκελ, ο Βέστερβέλε τρώει τις βαρειές σφαλιάρες του Γκάιτνερ, η Μέρκελ τρώει το δούλεμα της αρκούδας από τον Τρίττιν και ο Αλαβάνος με τον Τσίπρα θέλουν να γίνουν αμέσως εκλογές για να γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ (τυπικά!) κόμμα της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς.

  9. δημητρης avatar
    δημητρης 01/05/2010 18:17:43

    Τον Αντωνη θα τον δουμε και θα καταλαβουμε την ΤΡΙΤΗ στη ΒΟΥΛΗ.
    Αν και δεν εχω αυταπατες ...ελπιζω.

  10. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/05/2010 18:53:25

    Φάκτορα, άσχετο αλλά θέλω απάντηση: Δεν ειπώθηκε ότι το ΒΗΜΑ θα είχε σήμερα συνέντευξη Σαμαρά; Τί συνέβη;

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/05/2010 19:04:36

      δεν το ξερω. θα ρωτησω και θα σου πω.

  11. Iούλιος avatar
    Iούλιος 01/05/2010 19:24:36

    ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!!!!!!Η χώρα πρέπει να σημαιοστολιστεί. Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της για την ημέρα της ανακοίνωσης της υπογραφής της συμφωνίας με το ΔΝΤ.

    Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της για να σταλεί ένα ισχυρότατο μήνυμα ανεξαρτησίας ενάντια σε αυτούς τους έσχατους.

    Για να τονιστεί και να εμπεδωθεί σε όλους του ΔΝΤαριους και άλλους το μη διαπραγματεύσιμο της εθνικής μας ανεξαρτησίας πέρα από λεγόμενα των κυβερνώντων.

    Για να γίνει αντιληπτή παντού η ισχύς της λαϊκής κυριαρχίας.

    Να σταλεί το μήνυμα ότι ο απόλυτος κυρίαρχος εδώ κάτω είναι ο Ελληνικός Λαός.

    Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της και να ομορφύνει για να υποδεχτούμε τα μουσαιφιριά που μας κουβάλησε το αφεντικό.

    Και με αυτή την σοφή κίνηση να γίνει το πρώτο βήμα προς την κοινωνική απελευθέρωση του Ελληνικού Λαού από κληρονόμους και δυναστείες από τους πρίγκιπες και τις αυλές τους.

    Η χώρα πρέπει να σημαιοστολιστεί την Κυριακή από το πρωί και για μια εβδομάδα. Και αυτός ο Σημαιοστολισμός πρέπει να γίνει παγκόσμια είδηση.

    Ακόμη και για το χαβαλέ μας. Γιατί απλά μπορούμε και γουστάρουμε να το κάνουμε.

    Βγάλτε την σημαία στο Μπαλκόνι λοιπόν και Διαδώστε το.
    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ!!!!!!!!

  12. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 01/05/2010 20:33:25

    Ya,ya, mein Fuhrer

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/05/2010 21:15:22

    Χέλμουτ Σμιτ: Αδύναμη και ανίκανη η Ε.Ε. μπροστά στην ελληνική κρίση

    Κεραυνούς κατά της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά και της γερμανικής κυβέρνησης και Τύπου για τους χειρισμούς τους σε σχέση με την ελληνική κρίση χρέους εξαπέλυσε ο πρώην καγκελάριος, Χέλμουτ Σμιτ, στο περιθώριο της βράβευσής του από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων. Παρόλα αυτά, εμφανίστηκε αισιόδοξος για τις προοπτικές της Ευρώπης, λέγοντας ότι η παρούσα κατάσταση είναι ανώδυνη, αν τη συγκρίνει κανείς με την κατάσταση της Ευρώπης το 1944 ή το 1914.

    "Ήταν γνωστό από τον Ιανουάριο ότι η Ελλάδα εισέρχεται σε κρίση χρέους. Αλλά άφησαν να περάσει ο καιρός με φλυαρίες και φιλολογίες, χωρίς να αναλάβουν δράση", είπε ο ιστορικός ηγέτης της Γερμανίας. Χαρακτήρισε σοβαρό λάθος το πλήθος δηλώσεων, τους τελευταίους τρεις μήνες, εκτιμώντας ότι όλα έπρεπε να γίνουν κεκλεισμένων των θυρών.

    Όσον αφορά στις ευθύνες των Βρυξελλών, τόνισε ότι "οι δυσκολίες της Ελλάδας μεγεθύνθηκαν τεχνητά από το γεγονός ότι η Ε.Ε. αποδείχτηκε αδύναμη - θα μπορούσε να πει κανείς ακόμα και ανίκανη να δράσει".

    Ο πρώην καγκελάριος άσκησε έντονη κριτική και σε μερίδα του Γερμανικού Τύπου, λέγοντας πως "το πράγμα έγινε τεχνητά δυσκολότερο με την προσέλκυση της προσοχής της κοινής γνώμης και τα φτηνά δημοσιεύματα των εφημερίδων, ορισμένα εκ των οποίων μάλιστα, πολύ ανόητα". Άφησε αιχμές και για τον ρόλο των οίκων αξιολόγησης, λέγοντας ότι "τρελαίνουν τις αγορές, χωρίς να υπάρχει ο παραμικρός λόγος επί της ουσίας"

    Εκτίμησε ότι έπονται και άλλες οικονομικές δυσκολίες για τη γηραιά ήπειρο, αλλά και τις ΗΠΑ και τόνισε ότι μεγάλος κερδισμένος είναι η Κίνα. Πρόσθεσε, όμως, ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα, δεδομένου ότι διανύουμε μια μεγάλη περίοδο ειρήνης.
    (h**p://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=157701)

  14. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 01/05/2010 22:16:46

    Ορθότατος και ο "έτερος Καππαδόκης" Χέλμουτ (SPD ο Σμίτ, CDU ο Κόλ), ειδικά για την Κίνα. Περίπου τα ίδια λένε οι δύο Χέλμουτ, αλλά και νεότεροι την ηλικία Γερμανποί ηγέτες, όπως ο Γύργκεν Τρίττιν των Πρασίνων. Διακομματική συναίνεση. Παράξενο για μας, αλλά ...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 01/05/2010 22:23:13

      Το σημαντικό είναι, ότι αντίθετα από την Mademoiselle Vielleicht, όλοι αυτοί, γέροντες και νεότεροι, έχουν πνεύμα Ευρωπαίου πολιτικού μαχητή: "Ακόμη κι άν είναι να μας φάνε οι Κινέζοι, έχει σημασία να παλέψουμε". Έτσι είναι νομίζω και ο Ομπάμα. Οι άλλοι, οι φετιχιστές των αγορών και των ΜΜΕ, δεν πιστεύουν στην πολιτική, μόνο συο χρήμα και στις δημοσκοπήσεις. Κατά παράδοξο τρόπο, είναι η "σχολή της Μέρκελ" που έχει νοοτροπία Ελλήνων πολιτικών.