10/11/2008 21:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωθυπουργός πέντε σκανδάλων και δυο καταστροφών

Δεν ξέρω τι είναι πιο απαξιωτικό για τον Κώστα Καραμανλή. Το γεγονός ότι η διαγραφή του Τατούλη επιβεβαιώνει πως η κατάσταση στη ΝΔ είναι πλέον εκτός ελέγχου, αφού δεν σταματούν οι αντάρτικες φωνές, όπως ζήτησε ο ίδιος στην τελευταία Κεντρική Επιτροπή; Ή αυτό που γράφουν όλοι για το παρασκήνιο που προηγήθηκε της διαγραφής; Ο,τι δηλαδή εκτός από τους κ. Αγγέλου και Ανδριανό συμβουλεύτηκε προηγουμένως «τα κορυφαία στελέχη Γιώργο Σουφλιά, Προκόπη Παυλόπουλο, Δημήτρη Σιούφα, Βαγγέλη Μειμαράκη και Ντόρα Μπακογιάννη».

Δεν αποφασίζει δηλαδή μόνος του ο Πρωθυπουργός; Χρειάζεται προηγουμένως και την γνώμη του άτυπου αλλά πολύ υπαρκτού, όπως φαίνεται, επιτροπάτου εξ΄ υπουργών; Τι είναι, πρωθυπουργός υπο κηδεμονία ή προστασία; Δεν αντιλαμβάνεται ότι εφόσον απομάκρυναν τον Ρουσόπουλο και συνεχίζονται οι επιθέσεις, ο στόχος είναι ο ίδιος; Ήταν ο ίδιος εξ΄ αρχής.

Πολύ φοβάμαι ότι όπως και στην περίπτωση Βουλγαράκη και Ρουσόπουλου άργησε πολύ να αντιδράσει, έτσι και τώρα. Η διαγραφή  Τατούλη αντι να αποδείξει την ισχύ του, θα επιβεβαιώσει την αδυναμία του. Επειδή ο κόσμος της ΝΔ δεν ήθελε να ακούσει για διαγραφή Τατούλη. Για απομάκρυνση ...Αλογοσκούφη και Αθανασόπουλου και Αράπογλου ήθελε να ακούσει.

Και φυσικά δεν είναι ο Τατούλης το μεγάλο πρόβλημα του Καραμανλή. Αν θέλετε την ταπεινή μας γνώμη, κανένας «Τατούλης» στη σημερινή ΝΔ δεν θα είχε τα κότσια να αντιπαρατεθεί έτσι με τον Καραμανλή. Είναι η Αγία Οικογένεια; Είναι η απανταχού παρούσα διαπλοκή; Είναι όλοι μαζί; Αργά η γρήγορα θα το μάθουμε. Όποιοι κι αν είναι όμως οι «υπονομευτές» είναι οι απαράδεκτες πρακτικές του στενού και ευρύτερου περιβάλλοντος του Καραμανλή, της περίφημης παρέας του Μαξίμου», με η χωρίς τον Θόδωρο, που τον έφεραν μέχρις εδώ. Μαζί με αυτόν τον ιδιότυπο προσωπικό αναχωρητισμό του.

Αν όμως θέλει να περισώσει κάτι, ο κ. Καραμανλή οφείλει να συνέλθει γρήγορα. Διαφορετικά θα μείνει στην ιστορία σαν ο πρωθυπουργός των πέντε σκανδάλων και των δυο καταστροφών. Ο οποίος κατάφερε (επιπλέον) να παλινορθώσει το ΠΑΣΟΚ κα να παραδώσει τη ΝΔ στην οικογένεια Μητσοτάκη.

(ΣΣ Τα πέντε σκάνδαλα τα ξέρετε. Οι δυο «καταστροφές» είναι η οικολογική με τις περυσινές καταστροφές και η παρούσα οικονομική κρίση)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τσουκνίδα avatar
    Τσουκνίδα 10/11/2008 21:57:55

    Λοιπόν έχω την αίσθηση ότι ο Πρωθυπουργός επιχειρεί ένα πολιτικό αυτοχειριασμό.
    Αν πάει να πολώσει το κλίμα με σενάριο αποστασίας δεν θα πετύχει.
    Ο κόσμος δεν του φεύγει απ' τα σκανδάλα..
    τα σκάνδαλα απλά είναι το καψούλι, η γόμωση της έκρηξης οφείλεται στη νέα φτώχεια, στις απολύσεις, στους μισθούς πείνας, στα χρέη των μικρομεσαίων, στην κατάρευση κάθε ελπίδας για προσωπική και οικογενειακή ανάπτυξη. Πολιτική πρέπει να αλλάξει ...

  2. kaskanter avatar
    kaskanter 10/11/2008 22:16:44

    φακτορα για την κυριότητα της βιστωνίδας αλλά και την κατάθεση του Διονυσόπουλου, μέλους του Γνωμοδοτικού Συμβουλίου Δημοσίων Κτημάτων και Ακίνητης Περιουσίας δεν γράφουμε τίποτα;
    10 μέρες πριν τις εκλογές του Μαρτίου του 2004 έκανε την περίφημη αναπομπή ο Φωτιάδης και όχι τον Οκτώβριο του 2003 όπως τα παπαγαλάκια του ΠΑΣΟΚ έλεγαν 10 μέρες πριν τις εκλογές τα λαμόγια.

  3. κοσμος avatar
    κοσμος 10/11/2008 22:19:07

    ο κοσμος της δεξιας φαινεται διαβαζει πολυ τα εντυπα του δολ-πηγασου.
    αυτοι εχουν στοχοποιησει αραπογλου επειδη εχει κλεψει ολη την ρευστοτητα απο τους αλλους τραπεζιτες.
    τον αθανασοπουλο επειδη υπερασπιζει τα συμφεροντα της δεη εναντια στους ενεργονταβαδες,π.χ μυτιληναιο.
    τον αλογοσκουφη γιατι δεν τους κανει ολα τα χατηρια,προτιμουν τον σουφλια τον αγαπημενο των εργολαβων στο υπουργειο οικονομιας.

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/11/2008 22:28:21

    "Dirty Deeds done Dirt Cheap"

    Αθανατοι ACDC.. σωστος ο στιχος και αυτοκολλητος !


    ΠΠ

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/11/2008 22:44:29

    Ως προς τις δύο καταστροφές παρατηρώ ότι οι μεν φωτιές όπως και οι σεισμοί ή τα ναυάγια κατα καιρούς συμβαίνουν ως προς τα οικονομικά υπήρχε ανάπτυξη 4% τα προηγούμενα χρόνια και για το 2009 το ΔΝΤ προβλέπει ανάπτυξη του ΑΕΠ.
    Κρίση ορίζεται η ΜΕΙΩΣΗ του ΑΕΠ και τετοιο πράγμα στην Ελλάδα δεν έχει υπάρξει.Εάν κάποιοι ανοίγονται πέραν των δυνάμεων τους με δάνεια και καρτες είναι δικό τους θέμα.

  6. KaryID avatar
    KaryID 10/11/2008 22:48:58

    @ψυχραιμία: όταν ευημερούν οι αριθμοί δυστυχούν οι άνθρωποι

  7. tiramola avatar
    tiramola 10/11/2008 23:06:38

    Συμφωνα με τις σημερινες μαρτυριες στην εξεταστικη , η ΚΕΔ εμφανιζεται σαν η αρχη του σκανδαλου...
    Απο δασικη η εκταση "μετονομαζοταν" αρτια και οικοδομισιμη...
    Εκεινος ο Γκρατσιος , πως τον λενε , φιλος του ηθοποιου και εμπιστος του δεν ειναι?
    Αλλα τωρα που να ξερει ο καταλληλοτερος....
    Το πολυ-πολυ να "οργισθει"....

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/11/2008 23:07:53

    Πες μου ρε φακτορα ποιος Πρωθυπουργος της Ελλαδας σημερα θα ειχε λιγοτερα σκανδαλα απο τον Καραμανλη να τον ψηφισω!

    Δεν ημουν ποτε απαισιοδοξος,αλλα εκ των πραγματων
    φοβαμαι πως δεν ειναι θεμα προσωπου αλλα φαρας!

    Εχουν εκχυδαισθει τα παντα,μαζι με αυτα και καθε εννοια ηθικης...

  9. AnonymOs avatar
    AnonymOs 10/11/2008 23:18:52

    Αφήστε τα σκάνδαλα και μιλήστε για πολιτικές.
    Τα σκάνδαλα είναι για τους δικαστές.
    Επί Σημίτη ο Καραμανλής καθημερινά έκανε καταγγελίες για σκάνδαλα.
    Το ίδιο κάνει σήμερα ο Παπανδρέου.
    Επιτέλους μιλήστε για πολιτική.
    Λύστε προβλήματα (διοικητική αναδιάρθρωση, κλειστά επαγγέλματα, ΟΣΕ, δημόσια έργα και υποδομές).
    Επιτέλους!

  10. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 10/11/2008 23:26:52

    anonymos - η επιστολη σου ειναι μαλλον προς ΚΚ εδω ειμαστε καλα

  11. tiramola avatar
    tiramola 10/11/2008 23:49:27

    @anonymos 9
    Δεν διαφωνω σε οτι γραφεις...
    Για πολιτικη μιλαει αυτη την περιοδο και αγωνα δρομου δινει μονο ο ΓΑΠ.

    Ειναι ομως χρησιμο για ολους μας , οταν ο "καταλληλοτερος" αποδεικνυεται η μεγαλυτερη πολιτικη απατη στην ιστορια της μεταπολιτευσης , να βγαλουμε χρησιμα συμπερασματα για την αποβλακωση που μπορει να πετυχουν τα ΜΜΕ των νταβατζηδων αλλα και οι επικοινωνιολογοι...

  12. ANTIo avatar
    ANTIo 11/11/2008 02:04:05

    Παιδιά ψυχραιμία...πώς θα τη βγάλετε άλλα 3 χρόνια ακόμα???

  13. thanos avatar
    thanos 11/11/2008 04:02:51

    12-ANTIo Says:
    November 11th, 2008 at 2:04 am

    Ασφαλως θα ξερεις μια παροιμια που λεει,"Ο νηστικος καρβελια ονειρεβεται"

  14. archaeopteyx avatar
    archaeopteyx 11/11/2008 08:28:34

    Εγώ είμαι με τον «κόσμο» Νο3

    «εχουν στοχοποιησει αραπογλου επειδη εχει κλεψει ολη την ρευστοτητα απο τους αλλους τραπεζιτες.
    τον αθανασοπουλο επειδη υπερασπιζει τα συμφεροντα της δεη εναντια στους ενεργονταβαδες,π.χ μυτιληναιο.
    τον αλογοσκουφη γιατι δεν τους κανει ολα τα χατηρια,προτιμουν τον σουφλια τον αγαπημενο των εργολαβων στο υπουργειο οικονομιας».

  15. totost avatar
    totost 11/11/2008 09:37:36

    οι καταστροφες και τα σκανδαλα ειναι πολλαπλασια των δυο και πεντε αντιστοιχα.
    αγαπητε ''ψυχραιμια'' αμα εσυ τα βλεπεις ενταξει τα πραματα μαλλον δε βλεπεις καλα.
    και εσεις κυριοι που μου φαινεται οτι υπερασπιζεστε τον αραπογλου,αθανασοπουλο,αλογοσκουφη ξανασκεφτειτε το, εκτος και αν δεν εννοησα καλα

  16. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/11/2008 09:37:46

    Καλημερα,
    ακουω Τραγκα στον ρεαλ φμ. Εχω την εντυπωση οτι θα ειναι ο νεος Καρατζαφερης για τον ΚΚ.

    Θυμοσαστε τοτε με τη Σαλωμη κλπ κλπ

    ΠΠ

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/11/2008 09:59:54

    @totost
    Φυσικά ο καθένας έχει την αποψη του.
    Κρίνω μία κυβερνηση από τους βασικούς τομείς.Κατά την άποψή μου στην εξωτερική πολιτική χωρίς να έχει γίνει κάτι εντυπωσιακό δεν έχουν γίνει και λάθη.
    Στα οικονομικά που φωνάζουν όλοι όλα αυτά τα χρόνια υπήρχε ρυθμός ανάπτυξης 4% και ακόμη και για το 2009 προβλέπεται 2,5% όταν οι άλλες χώρες θα μπουν σε ύφεση.Η ανάπτυξη αυτή φυσικά είναι σε καπιταλιστικά πλαίσια όπως σε όλο τον κόσμο σήμερα.Επειδή κάποιοι ζουν πέρα των δυνάμεων τους και χρεωνονται με κάρτες δε σημαίνει ότι η πολιτική απέτυχε.Το ότι οι αντίπαλοι δεν έχουν σαφή εναλλακτική λύση φαίνεται από ότι δεν κάνουν ιδεολογική κριτική αλλά περιπτωσιολογία και ασχολούνται με σκάνδαλα.
    Φυσικά και έχω παράπονα από την κυβέρνηση της ΝΔ και μερικά από αυτά είναι : Δεν επέβαλε την ταξη και αφήνει τις συμμορίες των αναρχικών να καίνε και να καταστρέφουν.Η εκπαιδευτική μεταρρύθμιση ήταν άτολμη και ακόμη δεν υπάρχει σοβαρή αξιολόγηση των καθηγητών οποιασδήποτε βαθμίδας.Δεν συγκροτηθηκε μεταναστευτική πολιτική.Δεν καταργήθηκε το ενιαίο μισθολογιο -βαθμολόγιο του 1984 που καταστρέφει κάθε κίνητρο για εργασία στο Δημόσιο κλπ.Αλλά αυτοί δεν είναι λόγοι να ψηφίσει κανείς ΠΑΣΟΚ γιατί αυτό δημιούργησε πολλές από αυτές τις καταστάσεις.

  18. τιραμολα avatar
    τιραμολα 11/11/2008 10:36:34

    @ψυχραιμια
    Μηπως να μας ελεγες και για τα κατορθωματα της ΝΔ στην ΔΕΗ και το ΕΣΥ που ειναι υπο διαλυση?
    Μηπως να μας ελεγες για το εξωτερικο χρεος που δανειστηκαν επιπλεον 75 δις ευρα?
    Πολυ ψυχραιμο σε βλεπω...
    Εκτος και αν εχεις δεσει τον γαιδαρο σου και δεν ενδιαφερεσαι για την εξαθλιωση των περισοτερων πολιτων που θα λαβει χωρα απο τις αρχες του 2009...
    Εκτος και αν δεν βλεπεις περα απο το πληκτρολογιο...

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/11/2008 10:58:31

    Το εξωτερικό χρέος ως ποσοστό τους ΑΕΠ μειώθηκε.Ανέβηκε ως απόλυτος αριθμός και δεν ήταν δυνατόν να μην ανέβει όταν κάθε χρόνο πληρώνονται τόκοι για τα προηγούμενα δάνεια.Από τη στιγμή που δημιουργήθηκε τη δεκαετία του 80 θέλει πολύ μεγάλη προσπάθεια για να μειωθεί.
    Το ΕΣΥ είναι όπως ήταν και στη ΔΕΗ η διοίκηση απ ότι έχω κατάλαβει δεν μπορεί να διοικήσει γιατί χρέη διοίκησης θέλει να εκτελεί η ΓΕΝΟΠ - ΔΕΗ.
    Εάν θα υπάρξει εξαθλίωση δεν το γνωρίζω καθώς κανείς δεν ξέρει το βαθμό της παγκόσμιας κρίσης.

  20. τιραμολα avatar
    τιραμολα 11/11/2008 11:16:15

    Γιαυτο ανεβαζουν την τιμη του ρευματος συνεχεια?
    Επειδη διοικει η ΓΕΝΟΠ?
    Γιαυτο μενουν τα νοσοκομεια απο πρωτες υλες επειδη ετσι ηταν παντα?
    Και δεν μου λες ρε φιλε , επειδη φαινεσαι ψυχραιμος γιατι εγω δεν ειμαι καθολου αφου στην περιοχη μου στην Κορινθια η ανεργια αυξανει με ρυθμους απιστευτους...
    Τις εκλογες γιατι τις κανουμε καθε 4 χρονια?
    Δηλαδη για ποιο λογο ψηφιζουμε αφου ολα ειναι αυτορυθμιζομενα?
    Για να διοικουν την αστυνομια και το στρατο?

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/11/2008 11:26:23

    Πάρα πολλά είναι αυτορυθμιζόμενα από το Σύμφωνο Σταθερότητας του Μααστριχτ.Το ζήτημα είναι να βρεις ποια δεν είναι τα αυτορυθμιζόμενα και να κάνεις προτάσεις.
    Δεν έχω γνωση της κατάστασης στην Κορινθία αλλά στο σύνολο της Ελλάδος η ανεργία έχει μειωθεί από 11% σε 7%.Τώρα με την κρίση ίσως αυξηθεί πάλι.
    Εκλογές έχουμε σε λιγότερο από 4 χρόνια συνήθως και ο καθένας θα κρίνει και θα αποφασίσει.
    Η τιμή του ρεύματος ανεβαίνει και μεταξύ αλλων επειδή υπάρχει η συνθηκη του Κυότο και πληρωνουμε πρόστιμο για τα εκπεμπόμενα αέρια.

  22. πάτος avatar
    πάτος 11/11/2008 11:31:18

    ο πρωθυπουργός η κυβέρνηση το κόμα
    - της κοινωνικής αναλγησίας και ανισότητας
    - του γλυψίματος στούς οικονομικά ισχυρούς και της ωμότητας (ψύχραιμοι δήθεν) προς τους ανίσχυρους
    - της απαξίωσης του κράτους δικαίου, της καταστολής της δικαισύνης, των εξοντωτικών ποινών
    - του πολιτισμού των απολύσεων, του βούρδουλα του δεσμοφύλακα, της παράνοιας (τρομοκρατία του κράτους) της ζαρντινιέρας, των καμερών, των πυρκαγιών
    - της νομιμοποίησης της διαφθοράς, της νομιμοποίησης της αναξιοκρατίας, της νομιμοποίησης των οικολογικών καταστροφών
    - της αλλαζονικής εξουσίας, της απαξίωσης του πολιτισμού, της επαναφοράς της άκρας δεξιάς

  23. τιραμολα avatar
    τιραμολα 11/11/2008 11:35:11

    @πατος
    Δες το ψυχραιμα...
    Ολα αυτα ειναι λεπτομεριες...

  24. Κάλος avatar
    Κάλος 11/11/2008 11:54:52

    ...Και όμως κινείται ! Αυτή τη φράση που αποδίδουν στον Γαλιλαίο, ισχύει τώρα πιά και για τον Κωστάκη. Ξεμύτισε από τη Ραφήνα, διαβάζει εφημερίδες, συμβουλεύεται κόσμο... Μιράκολο ! Μιράκολο !
    Επιμύθιον : Και τώρα τί θα γένουμε χωρίς Τατούλη
    Ο άνθρωπος αυτός ήτο μιά κάποια λύσις.

  25. totost avatar
    totost 11/11/2008 13:00:02

    αγαπητε ''ψυχραιμια''
    καλα αυτα που λες για τους ρυθμους αναπτυξης στο καπιταλιστικο συστημα που ειναι σε ολο τον κοσμο σημερα και τα λοιπα...
    επισης καλα λες για καποια μεριδα ανθρωπων που χρεωνονται με καρτες ενω δεν τους παιρνει.
    αλλα αγαπητε εγω που τσουβαλιαζω πασοκ και νδ γιατι αυτοι κυβερνουν μονο μεχρι στιγμης τα τελευταια χρονια και επειδη εχουν ιδια πανω κατω πολιτικη και τους θεωρω απλα διαφορετικες συμμοριες, νομιζω πως εχουν κανει οτι μπορουν να εχουν χαμηλα τους μισθους που δεν φτανουν για να ζησουμε φυσιολογικα οι περισσοτεροι στην ελλαδα, εχουν αυξησει τους εμμεσους φορους που ολοι ξερουμε φανταζομαι πως παιρνουν μεγαλυτερο ποσοστο απο το εισοδημα του φτωχου και ελαχιστο απο του πλουσιου και αλλα πολλα μετρα για να μη πλατυαζω που κανουν το φτωχο φτωχοτερο και τον πλουσιο πλουσιοτερο με το ζορι κιολας. ειναι λογικο επομενως οταν φτανει το τελος του μηνα καποιοι για να καλυψουν τα εξοδα να χρησιμοποιουν καρτες και να υπερχρεωνονται γιατι ισως να μη μπορουν να κανουν κατι αλλο. αυτο εσυ δεν το ξερεις ή το αγνοεις επειδη δε σε νοιαζει;
    επισης καλα λες οτι αφηνουν αναρχικους να σπανε και να καινε. ομως ποσα απο αυτα γινονται απο ασφαλιτες; (σου θυμιζω πως την τελευταια φορα μετα απο επιθεση σε διμοιρια ματ ο προκοπης παυλοπουλος μετα απο δεκα λεπτα ηταν εκει με καμερες λες και το ηξερε ομως η κοινη γνωμη δε φανηκε να στρεφεται αλλου απο αυτο το γεγονος)
    ακομη δε μας λες τιποτα για τις συμμοριες αστυνομικων (βλεπε και ζαρτινιερα) που κανουν τα αισχη, ουτε για τις συμμοριες φασιστοειδων που χτυπανε και μαχαιρωνουν κοσμο (και με τη συμπαρασταση της αστυνομιας οπως ειχαμε δει ολοι).
    τελος γιατι να πληρωνουμε ρυτρα καυσιμων στο ρευμα σε μια χωρα με τοσο αερα και τοσο ηλιο και μαλιστα οταν η διοικηση της δεη ηθελε προσφατα να ανοιξει και αλλα εργοστασια εξαιρετικα ρυπογονα καιεπιβλαβη ειδικα για την υγεια κατοικων πολλων περιοχων;

  26. jkr avatar
    jkr 11/11/2008 13:14:24

    μόνο μια ατάκα του Λογοθετίδη: "... λος πρεσβείως λος πρεσβείως ... για να χτυπιέσαι έτσι δίκαιο θα χεις"...

  27. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/11/2008 14:03:34

    @ totost
    Δεν είμαι αστυνομικός για να γνωρίζω ποσοι και ποιοι από τους γνωστους αγνωστους είναι πράκτορες της αστυνομίας αν και βλέπω ότι υπάρχει πολιτικός χώρος που τους καλύπτει.Ζητώ την τήρηση της τάξης από όλους.Θεωρώ απαράδεκτη τη σημερινή κατάσταση και την καταλογισα στα μείον της κυβερνησεως.Πρέπει να ληφθούν μέτρα εναντίον όλων των συμμοριών βίας ,φασιστικών και αναρχικών και να επιβληθεί ο νόμος.
    Ρήτρα ρύπων στη ΔΕΗ πληρώνουμε γιατί παράγουμε ρεύμα από λιγντη.Καλές είανι οι ανανεώσιμες πηγές αλλα δεν φθάνουν.Η λιγνίτης θα χτησιμοποιείται ή φυσικό αεριο και πετρέλαιο που είναι ακριβά και εισαγόμενα ή πυρηνικά που θα φτιάξουν όλες οι γειτονικές χώρες αλλα εδώ είναι αδύνατον γιατί θα ξεσηκωθούν όλοι.
    Εχεις δίκιο στο ότι μόνο η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ έχουν κυβερνήσει.Πρακτικά όμως δεν υπάρχει άλλος ή μάλλον οι μόνοι που υπάρχουν κρίνονται εκ των αποτελεσμάτων της διακυβέρνησης των ομοιδεατών τους στις άλλες βαλκανικές χώρες που κατέστρεψαν και εξανάγκασαν πολλούς ανθρώπους εκεί να έλθουν στην Ελλάδα ως μετανάστες.

  28. totost avatar
    totost 11/11/2008 15:19:30

    αγαπητε "ψυχραιμια"
    ελπιζω οταν λες να ληφθουν μετρα κατα των συμμοριων βιας να εννοεις και τους αστυνομικους ή εστω μεριδα τους(εκτος των αλλων που αναφερεις) που ειναι και οι χειροτεροι.
    οσο για τη δεη συμφωνεις να πληρωνει τη ρητρα καυσιμων ο μεσος καταναλωτης τη στιγμη που επιχειρηματιες σαν το μυτηλιναιο παιρνουν ρευμα απο τη δεη με τιμη χαμηλοτερη του κοστους;
    επισης δεν ειδα καποια σοβαρη προσπαθεια να γινεται απο μεροιας δεη για τις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας(στη δανια τουλαχιστον εχουν ανεμογεννητριες μεσα στη θαλλασσα) που μπορουν σιγουρα να μειωσουν το κοστος του ρευματος και να μη χρειαζεται να πληρωνει ο καταναλωτης ρητρες, αντιθετως σχεδιαζαν μοναδες λιθανθρακα που και αυτος αν δε κανω λαθος ειναι εισαγομενος και εν πασει περιπτωση δημιουργει σχεσεις εξαρτησης με οτι συνεπαγεται αυτο και ολα αυτα ενω ο αθανασοπουλος παιρνει παχυλο μισθο και μπονους! απο μια εταιρεια που παρελαβε με λιγοτερα προβληματα ακομα και αν δεχτουμε οτι δε φταιει ο ιδιος.
    οσο για το αν υπαρχει αλλος να κυβερνησει, (συμφωνω μαζι σου για τους ομοιδεατες που λες)δε δινει αλλοθι σε νδ και πασοκ. παντως σου θυμιζω οτι ειδικα οι αλβανοι ηρθαν στην ελλαδα για πρωτη φορα μετα την επανασταση του 21 με παροτρυνση του μητσοτακη για να εχουν οι επιχειρηματιες της ελλαδας φθηνοτερα εργατικα χερια και για να δημιουργησουν τασεις να κρατηθουν οι μισθοι χαμηλα στα πλαισια της νεοφιλελευθερης πολιτικης που εφαρμοζε και που μεχρι και ο γκρινσπαν καταδικασε πολυ προσφατα.

  29. miaouth avatar
    miaouth 11/11/2008 18:56:12

    Θα διακινδυνεύσω μια "επικίνδυνη" πρόβλεψη:
    Ο Καραμανλής θα πέσει από τη ΔΕΗ. Όχι από τα συνήθως αναφερόμενα ως σκάνδαλα.
    Ο Αθανασόπουλος έχει, να το πώ Γερμανικά (μια και από κεί θα 'ρθουν οι σωτήρες, άν έλθουν), Vogel auf dem Kopf. Πώς το λένε, έχει χάσει χοντρή βίδα.
    Αλογοσκούφη, είναι δυνατόν, κανένα ψυχολόγο δεν έχεις στο Υπουργείο ;