#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/08/2010 15:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωθυπουργός... Τουρισμού



Για ολιγοήμερες διακοπές στην περιοχή των Γουβών στο Ηράκλειο αναχώρησε χθες το βράδυ ο Γ. Παπανδρέου. Ο πρωθυπουργός μετέβη σε τοπικό ξενοδοχείο για να  ξεκουραστεί από τη δύσκολη προηγούμενη εβδομάδα όπου συναντήθηκε με τον Νετανιάχου και πήγε κρουαζιέρα στον Πόρο, συναντήθηκε με τον Παπακωνσταντίνου

και τον Προβόπουλο και επισημοποίησαν ότι η οικονομία έχει πάει άπατη και είχε  ραντεβού με την Μπιρμπίλη για να εισπράξει το όχι της για την περιφέρεια της  Αττικής.

Κουραστική εβδομάδα σίγουρα για τον πρωθυπουργό ο οποίος προέρχεται και από  τριών εβδομάδων διακοπές στην Πάρο, τη Ρόδο, την Ικαρία ή δε θυμόμαστε σε πιο άλλο νησί του Αιγαίου.

Βέβαια, για να λέμε την αλήθεια, είχε αρχίσει να χάνει το χρώμα που με τόσο κόπο  απέκτησε όλο το καλοκαίρι, οπότε ο κρητικός ήλιος θα τον ανανεώσει.

Για να μην είμαστε κακεντρεχείς, πάντως, ο Γ. Παπανδρέου μάλλον θέλει να  ενισχύσει τον ελληνικό τουρισμό και τα έσοδα που κατέρρευσαν, γι' αυτό και πάει συνέχεια διακοπές.

Αλλωστε, μια εβδομάδα ακόμη “λουκέτο” στο κράτος δεν είναι τίποτε μπροστά στο  λουκέτο που έρχεται από το φθινόπωρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bromoskylo avatar
    bromoskylo 20/08/2010 16:00:17

    Προφανώς είναι πολύ κουραστικό το επάγγελμα του πρωθυπουργού!

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ bromoskylo 20/08/2010 20:41:12

      Και ο Καραμανλής που κάθονταν στο Μαξίμου τι έκανε; Ούτε την αλληλογραφία δεν διάβαζε!

      • Ειρήνη avatar
        Ειρήνη @ mitsosms 21/08/2010 18:50:58

        Σοβαρά, Mitsosms??? Εσύ ήσουν στου.... Μαξίμου και παρακολουθούσες τι έκανε ο Κ. Καραμανλής???
        Σαν δεν ντρεπόμαστε....

      • Αγροφυλακας avatar
        Αγροφυλακας @ mitsosms 21/08/2010 20:39:36

        Ειρηνη,

        Ειρηνη ημιν! Ο mitsosms (Μητρους, κατ' εμέ) εχει δικαιο, και μαλιστα, αυτο που λεει δεν ισχυει μονο για τον Καραμανλη.
        Δες και κρινε:http://www.youtube.com/watch?v=L2UvUOFGIeY

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 20/08/2010 16:03:42

    Προτιμω να ειναι διακοπες παρα να ασχολειται με τα προβληματα της Ελλαδας.

    • ΛΕΩΝ avatar
      ΛΕΩΝ @ salmonellas 20/08/2010 16:38:48

      + 1.000.000

  3. Green St avatar
    Green St 20/08/2010 16:15:31

    Αν αντικαταστήσετε μόνο τον Παπανδρέου με τον Καραμανλή σε αυτό το άρθρο έχετε φανταστεί τι θα έγραφαν οι εφημερίδες και τι θα έλεγαν στα κανάλια;;

  4. lakis avatar
    lakis 20/08/2010 16:16:15

    bravo yorgo...
    kanei zwh tou, taxidia to pidi...

  5. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 20/08/2010 16:19:50

    Θέλω να βρίσω, αλλά ο Φάκτορας δεν το επιτρέπει.

    Ως εκ τούτου, αυτός ο απίθανος τύπος μας βιάζει και συγχρόνως μας φτύνει κατάμουτρα. Δεν διαθέτει ούτε σταγόνα ντροπή, ούτε μια στάλα ευαισθησία απέναντι στους πολίτες, που εξ αιτίας των μέτρων που έλαβε σε βάρος του εισοδήματός τους, δεν μπορούν να πάνε έστω και λίγες μέρες διακοπών.

    Έχει ο καιρός γυρίσματα. Θα μας βρεις μπροστά σου ....................... (οι τελείες για όσα θέλω να σου σούρω)

    Εσείς βάλτε τα γαλλικά που σας έρχονται στο μυαλό. Συμφωνώ απόλυτα.

  6. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 20/08/2010 16:28:59

    Είχε κυκλοφορίσει ότι το απόγεμα της ίδιας ημέρας που υπέγραψε για την παράδωση της χώρας στο ΔΝΤ, εθεάθη στην οδό Μεσογείων να δοκιμάζει ποδήλατα για να αγοράσει το "σωστό" και φυσικά το επόμενο Σ/Κ πήγε για κανώ. Φαντάζει τελείως αδιάφορος αν ισχύουν αυτά.

    Ξέρει κανείς περισσότερα;

    Από διακοπές πάντως δείχνει να περνάει καλά. Ζει τον μύθο του στην Ελλάδα...

  7. bromoskylo avatar
    bromoskylo 20/08/2010 16:35:59

    Για το κανώ δεν ξέρω. Για το ποδήλατο δες το http://bromoskylo.blogspot.com/2010/04/blog-post_29.html.
    Όμως είναι σίγουρο ότιξανάφυγε για διακοπές πάλι; Το τσεκάρατε; φαίνεται απίστευτο

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ bromoskylo 20/08/2010 16:49:18

      http://www.2810.gr/crete/krhth/sthn-krhth-brisketai-apo-xthes-anepishma-o-g-papandreoy

      • zonitis avatar
        zonitis @ ο Μήτσος 20/08/2010 20:07:23

        Ο συνδεσμος δεν δουλευει... αυτος ειναι ο σωστος

        http://www.2810.gr/crete/krhth/sthn-krhth-brisketai-gia-diakopes-o-g-papandreoy

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ ο Μήτσος 20/08/2010 23:54:13

        Όταν το ανέβασα δούλευε. Μάλλον θεωρούσε το 2810.gr την επίσκεψη ανεπίσημη ακόμα. Τώρα την επισημοποίησαν. Η άγνωστη κατεύθυνση προέκυψε σύμφωνα με τον Alverto να είναι το Amirandes, Grecotel Exclusive Resort. Από 400 έως 1500 € τη βραδιά. Προσφέρουν και Special Caviar Body Therapy για σοσιαλιστές!

  8. spiros avatar
    spiros 20/08/2010 16:37:49

    Κουράστηκε από την κατρακύλα που έμαθε και πήγε να συσκευφτεί στην Κρήτη. Ήθελε να προωθήσει τουριστικά την Κρήτη.

  9. Κικη avatar
    Κικη 20/08/2010 17:29:08

    Αντε απο Σεπτεμβρη,γιουρια και εμεις,και ας λειπει διακοπες,εμεις στους δρομους,γιουρια στα πουλημενα που θα ειναι εδω.Αντε ας κλαψει ο Καιλας αλλα αυτη την φορα για το ξυλο που θα φαει.
    Και ωρε Κρητικοι βαρατε αυτον τον τουριστα,η βαλτε τον στο καραβι να ερθει Λακωνια,να τον υποδεχθουμε ,μπορει να παει και στον Ροντο,για καμμια μερα.

  10. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 20/08/2010 17:37:09

    Με μπούργκα κυκλοφοράνε και δεν τους παίρνει χαμπάρι κανένας? Γιατί εγω άλλα ακούω. Όπου τους δούνε λέει πέφτει γιούχα.
    Δεν αποκλείεται να τον γυρνάνε γύρω τριγύρω μέχρις να μαζέψουν το απαραίτητο οπτικό υλικό για να έχουν να δείχνουν απο Σεπτέμβρη, οτι να τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ έχουν κατεβει στο κόσμο και ο κόσμος τους συγχαίρει.

  11. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/08/2010 17:50:42

    Πάλι διακοπές? Πάλι? Εμείς ψηνόμαστε στον καύσωνα κι αυτός συνεχώς διακοπούλες? Ε άντε ρε και στο @#*&!@#!!!

  12. laiki vasi avatar
    laiki vasi 20/08/2010 18:34:08

    Η κυβέρνηση της Ικαρίας, της Πάρου, της Σερίφου, της Ρόδου, του Πόρου και της Κρήτης.

    • GIO avatar
      GIO @ laiki vasi 20/08/2010 18:46:10

      Η ΟΛΙΓΟΗΜΕΡΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ,
      ΤΟΥ ΠΟΛΥΑΣΧΕΤΟΥ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΥ,
      ΤΗΣ ΠΟΛΥΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ,
      ΜΙΑ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ,
      ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΨΗΦΙΣΕ "ΔΟΥΛΕΥΕΙ"

      ΤΕΛΙΚΑ Ο ΠΙΟ ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΟΣ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΣ (ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ) ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ,ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΠΙΟ ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΨΗΦΟΥΣ...

      • zonitis avatar
        zonitis @ GIO 20/08/2010 20:09:33

        Θα προτιμουσα απο το ξυλο, αλλα ειμαστε και πολιτισμενοι ανθρωποι, δεν βαραμε (οταν μας βλεπουν αλλοι)

    • lpap avatar
      lpap @ laiki vasi 20/08/2010 20:34:42

      Για αυτό σκέφτονται την παραχώρηση του Αιγαίου!!! Πολύ κούραση το πηγαινέλα!!Σκορπισμένη στο αιγαίο η κυβέρνηση δεν συντονίζεται καλά..

  13. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 20/08/2010 18:59:02

    Μετρά κανείς πόσες μέρες έχει κάνει διακοπές και πόσες είναι στο Μαξίμου ή είναι ταξιδάκια;

  14. Dimi avatar
    Dimi 20/08/2010 19:00:17

    @salmonellas @ΛΕΩΝ Τέτοια ενθαρρυντικά + 1.000.000 διαβάζει κι ακούει ο Μineiko-Bilderberg κι επιβεβαιώνεται η πάγεια άποψη που έχει αυτός κι η χολερική δυναστεία του, γιά την πανηλιθιότητα των ανεκτικών Ελλήνων.

    Οι οποίοι Ελληνες, ενώ αυτός είναι μονίμως σε διακοπές με τις νεοταξικές λινάτσες και με ΟΛΑ! γιά ΟΛΟΥΣ και ΟΛΕΣ! πληρωμένα “FullBoard On The Greek House”, Eμείς, οι Ελληνίδες κι Ελληνες με την οικονομία μας στα τάρταρα και το μέλλον υποθηκευμένο γιά δύο τουλάχιστον αγέννητες γενεές Ελλήνων, του ΠΛΑΤΙΝΟπληρώνουμε: 6,000 Ευρώ την Ωρα! γιά να πετάει με VIP Corporate Jets. Να μάς χρεώνει, ερήμην μας, 1,500,000 Ευρώ τις πρώτες 100 ημέρες της Ηγεμονίας του γιά το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ και τις συνάξεις της σοσιαλιστικής διεθνούς στον Αγιο Δομίνικο. ΝΑΙ! Ακόμα κι αυτές τις διεθνείς σοσιαληστρικές αυνανίες, στις Ελληνίδες κι Ελληνες φορολογούμενους τις φόρτωσε. Tόσο καλά!

    Κι εμείς, οι εξαθλιωμένοι οικονομικά Ελληνίδες κι Ελληνες, συνεχίζουμε να του ΠΛΑΤΙΝΟπληρώνουμε τους μισθούς (αδημοσίευτοι καθόσον "προσωπικά δεδομένα", λέει), του πολυθεσίτη Πρωθυπουργού, Υπουργού Εξωτερικών, Αρχηγού Κόμματος, Βουλευτή, Προέδρου Σοσιαλιστικής Διεθνούς. Κι επειδή ο ιπτάμενος κωπηλάτης είναι αδιάφθορος και υπεράνω χρημάτων, Δεν συμπεριλαμβάνονται τα μαύρα των 2.5 Δις δολλαρίων bonus γιά τον εγκλωβισμό της Ελλάδας στις δαγκάνες του ΔΝΤ. Απ'αυτά τα κατάμαυρα, ούτε φοντανάκι ΔΕΝ άγγιξε ο αδιάφθορος.

    Και Δεν συμπεριλαμβάνεται ο ΠΑΚΤΩΛΟΣ των Εκατομμυρίων Ευρώ που πληρώνουμε ερήμην μας, με τα ατέρμονα ανεξόφλητα δανεικά του ΔΝΤ, γιά τις Στρατίες των νεοταξιτών "σοφών συμβούλων" του πρωκτού, που προσέλαβε γιά ν’αποδομήσουν κοινωνικά και ν'αφαιμάξουν οικονομικά την Ελλάδα.

    ΟΛΕΣ! οι πρωτοφανείς δαπάνες του πολυέξοδου-καλοπερασάκια-επιδειξία-μπρατσαρά-σουλατσαδόρου-«μαυρισμένου» από τους Ελληνες- δημοσιοσχεσίτη – ο οποίος έχει προσφέρει ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΞΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ μέχρι σήμερα - χρεώνονται στον Ελληνικο Προϋπολογισμο!

    Κι εμεις οι Ελληνίδες κι Ελληνες φορολογούμενοι, ερήμην μας, συνεχίζουμε να Πληρωνουμε σαν να μην υπάρχει αύριο, ΟΛΕΣ! τις νεοταξικές αχρηστείες μέσω της λαίλαπας του ΔΝΤ, ενώ αυτοί, οι μαφιοκράτες, Θησαυρίζουν στοιχηματίζοντας στο κουφάρι της δικής μας πτώχευσης κι εξαθλίωσης.
    Τόσο καλά!

    Ας Αφυπνησθούμε Επιτέλους Κάποτε οι Ελληνίδες κι Ελληνες!

    Μineiko-Bilderberg is the name of the blame game
    ή πέφτει αυτός, ή χάνεται η Ελλάδα
    ή τώρα, ή ποτέ!

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Dimi 20/08/2010 19:19:52

      Υπάρχει και τραγουδάκι-

      «Μας υποχρέωσε, μας υποχρέωσες
      Ως και τα πάμπερ της μαμάκας σου μας χρέωσες»

      • Dimi avatar
        Dimi @ ένας Άμλετ 20/08/2010 19:24:57

        Ωαίο!

      • zonitis avatar
        zonitis @ ένας Άμλετ 20/08/2010 20:17:30

        Του μπαμπακα του ηταν πιο ακριβα...

  15. Χρήστος avatar
    Χρήστος 20/08/2010 19:26:54

    Ξεσκίστηκε στις διακοπές ο ΓΑΠ...απίστευτος πρωθυπουργός μέσα στην κρίση πληρώνει 2813 ευρώ την βραδιά ο πρόεδρος της Σοσιαλιστικής διεθνούς...
    σοσιαλιστικά...όχι...βάρβαρα...

    http://hotels.xo.gr/hotel/gr/amirandes.html?aid=333460&lang=el&checkin_monthday=20&checkin_year_month=2010-8&checkout_monthday=21&checkout_year_month=2010-8

  16. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 20/08/2010 19:37:07

    αν τα ίδια έκανε ο καραμανλής, θα τον είχαν σταυρώσει τα νταβατζοΜΜΕ, αλλά και οι νεοδημοκράτες θα έβγαιναν και θα έλεγαν για ανύπαρκτο πρωθυπουργό, κλίκες του μαξίμου, περιβάλλον που κάνει κακό στον καραμανλή, κ.α.
    Μετά θα γίνονταν εκλογές και το πασοκ θα κέρδιζε με 10 μον'αδες...
    Τώρα που τα κάνει ο ΓΑΠ τουμπεκί τα νταβατζοΜΜΕ, οι δε πασόκοι τον υμνούν καθημερινά και θα βγαίνουν πάλι να του λένε μαντινάδες.
    Περαστικά μας.

  17. Alex avatar
    Alex 20/08/2010 19:43:01

    Μπα και πως και δεν πηγε Ελουντα...εκει εκανε διακοπες ο Μπαμπας καθε καλοκαιρι.Πρωτα στο τοτε κρατικο Elouda Bay..και μετα στο ξενοδοχειο του Κοκοτου...ειναι και η Σπιναλογκα εκει μπας και μεινει εγκλειστος και γλιτωσουμε

  18. Alverto avatar
    Alverto 20/08/2010 20:29:05

    πραγματικα εχω πια κουραστει απο αυτην την αθλια κυβερνηση/θιασο
    να ακουω καθε μερα νεα αντιλαικα αδικα μετρα,
    νεες προκλητικες χλιδες, συμπεριφορες και προνομια για καποιους,
    και νεα ψεμματα και μπουρδες απο τους ιδιους μεσω του ΜΕΓΚΑ.

    κουραστηκα πια.

    πρεπει να φυγουν.

    ειναι πια ζητημα ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.

  19. Dimi avatar
    Dimi 20/08/2010 20:39:50

    Επείγον!

    ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΗΜΑΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΑΝΩΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ Ο 16ΑΚΤΙΝΟΣ ΗΛΙΟΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΜΑΣ! Τεράστια πρόκληση στο αναθεωρημένο σκοπιανικό, κρατικό βιβλίο «Κοινωνίας» της Ε΄ Δημοτικού! http://bit.ly/cn2Rn5

    ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ ΕΘΝΙΚΑ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟΣ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΙ Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ LE FIGARO! 1.400.000 Βουλγαρικά Διαβατήρια μπορεί να χορηγήσει μελλοντικά η Βουλγαρία στους Σκοπιανούς! http://bit.ly/9Edmwr

    **

    Φωτιά και Τσεκούρι στον Νεοταξίτη Προδότη Αφορισμένο!

    • zonitis avatar
      zonitis @ Dimi 21/08/2010 01:10:10

      Δεν ειναι μαναχος (Χαρρυ Κλυνν, Τραμπακουλας), πρεπει να παρει κι αλλους η μπαλλα

      • Dimi avatar
        Dimi @ zonitis 21/08/2010 01:39:50

        Γιά όλους τους προδότες υπάρχει σχοινί!
        Ο Λαός ΔΕΝ ξεχνά. Τους Προδότες του κρεμά.

    • Μisha avatar
      Μisha @ Dimi 21/08/2010 19:01:33

      Με διαβατηρια της ΕΕ , οι σκοπιανοί έρχονται χωρίς προβλημα στην Ελλάδα , εγκαθίστανται , αγοράζουν γη.
      Το ίδιο μππορουν να κάνουν και οι τουρκοι της Γερμανίας ή της βουλγαρίας αν πάρουν άνωθεν εντολές.
      Μετά μιλάμε για Ελλάδα εντός ΕΕ;
      Τελειώσαμε , κυρίες και κύριοι.
      Όσα κερδήθηκαν με αίμα και δάκρυα τα χαρίζουμε αντί πινακίου φακής...

      • Dimi avatar
        Dimi @ Μisha 22/08/2010 14:16:58

        @ misha «Τελειώσαμε κυρίες και κύριοι» = Αυτοεκπληρούμενη προφητεία + βούτυρο στο μουχλιασμένο ψωμί των χολερικών Bilderbergs.

        Σε καμία των περιπτώσεων, οι Ελληνίδες κι Ελληνες ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ με τη νεοταξική ψώρα.

        Αντιθέτως, ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ! Λίαν συντόμως, πρόκειται να έχουμε γλέντια μεγάλα και νύχτες αξημέρωτες. Οι Ελληνες, ακονίζουν μαχαίρια κι δένουν μέτρα θηλειές από σχοινί.

        Οι Ελληνίδες, ενοχλούμε τις φαρμακερές οχιές να βγούν απ’τις φωλιές, γιά να τσακίσουμε τα βρωμοκέφαλά τους.

        Η Ελληνική απαίτηση, μία και νομοτελειακή:
        IMF, GET THE FUCK OUT OF GREECE

        η Dimi

      • Αγροφυλακας avatar
        Αγροφυλακας @ Μisha 22/08/2010 15:10:00

        You are my girl Dimi! Let them have it!

      • Dimi avatar
        Dimi @ Μisha 22/08/2010 20:00:44

        @Αγροφυλακας IMF will have it! Absolutely, Positively Greek Style!

  20. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 20/08/2010 20:42:28

    Και τι, καινούργιο είναι αυτό, η, παράξενο; Ο άνθρωπος μια ζωή αυτό κάνει. H φιλοδοξία του δεν ήταν ποτέ πως θα φανεί χρήσιμος στην Ελλάδα, αλλά πως θα χρησιμοποιήσει τις ευκαιρίες που το προσέφερε η Ελλάδα να την εκμεταλλευθεί σαν μπανανία και να κάνει δημόσιες (διεθνείς) σχέσεις, με το αζημίωτο, με απώτερο σκοπό μια διεθνή καριέρα.

    Μήπως και ο πατέρας του τα ίδια δεν έκανε ‘αγκαλιάζοντας’ τον Αραφάτ αλλά και τον Ηονεκεν της Α. Γερμανίας, την Γκαντι αλλά και τον Τίτο. Δεν έλεγε ‘έξω από το ΝΑΤΟ και την ΕΟΚ’ πριν τις εκλογές, και μετά τις εκλογές σφυραγε αδιάφορα; Δεν έπιασε γκόμενα το παιδάκι του και κοκορευότανε και από πάνω για τον ‘αντρισμό του’; Τι δείχνουν όλα αυτά; Δείχνουν ότι έδινε δεκάρα για τις συνέπειες της ανευθυνότητας τους, του άκρατου λαϊκισμού του, και της μεγαλομανίας του στην πορεία της πατρίδος μας;

    Το ίδιο δεν κάνει και ο νεότερος; Πριν της εκλογές ‘λεφτά υπάρχουν’ και μετά όργωσε την υφήλιο με κρατικά έξοδα για να ‘βρει δανεικά’. Συγχρόνως, έκανε και τις δημόσιες (διεθνείς) σχέσεις του, τόσο απαραίτητες για να εδραιώσει την θέση του σαν σημαντική διεθνή προσωπικότητα και μελλοντικά να διεκδικήσει και εφάμιλλη διεθνή καριέρα. Είχαμε ποτέ πρόβλημα να δανεισθούμε πριν γίνει ο ΓΑΠ πρωθυπουργός; Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, η προηγούμενη κυβέρνηση, παρόλο ότι ήταν καθαρό ότι το ΠΑΣΟΚ επρόκειτο να κερδίσει τις εκλογές, με περησιο αίσθημα ευθύνης δανείσθηκε 5 Δις επιπλέον των άμεσων αναγκών ώστε η νέα κυβέρνηση μετά τις εκλογές να πέσει στα μαλακά.

    Προφανώς, δεν έχω πεισθεί ότι πρωταρχική φροντίδα των Παπανδρέου υπηρξε ποτέ το εθνικό συμφέρον. Πάντα κατευθύνονταν από την μεγάλη ιδέα που είχαν/έχουν για τον εαυτό τους και την ψυχολογική τους ανάγκη να ακούν τα πλήθη να αλαλάζουν σε κάθε τους κάλεσμα. Πάντα υπήρξαν λαοπλάνοι ‘χαρισματικοί ηγέτες’ που ποτέ δεν νοιάσθηκαν για τις συνέπειες των πράξεων τους.

    Τώρα βεβαία θα πει κανείς, ‘Καλά βρε αδερφέ, είναι κακό να έχουμε και Έλληνες που διαπρέπουν στο Εξωτερικό’. Βεβαίως και όχι. Έχουμε πολλούς τέτοιους ήδη στο εξωτερικό που διαπρέπουν με το σπαθί τους, και, χωρίς να γίνουν ποτέ παράσιτα της Ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας.

    Εφόσον όμως πατήρ και υιός κατορθώνουν να πείθουν ότι ‘ότι είναι καλό για την διεθνή τους προσωπική προβολή και καριέρα είναι καλό και για την πατρίδα,’, από μια μεριά, καλά κάνουν. Ας προσέχατε!

    Ο θεός να μας φυλάει από ‘χαρισματικούς ηγέτες’!. Παραδείγματα υπάρχουν πολλά: Μεταξάς, Βενιζέλος, Χίτλερ, Λένιν, Παπαδόπουλος, Μακάριος, Παπανδρέου, και άλλοι, από όλα τα πολιτικά φάσματα. Στην αρχή φέρνουν την αποθέωση και μετά τον όλεθρο. Και ας μην βιασθεί κανένας να αρχίσει τον λιθοβολισμό επειδή έβαλα στην ίδια λίστα ακρως αντίθετες προσωπικότητες. Κατά γενική ομολογία, όλοι τους ήταν ‘χαρισματικοί ηγέτες’, διαφορετικά δεν θα είχαν κατορθώσει να επιβληθούν,…ο καθένας με τον τρόπο του.

    Οσο για τον 'Μητσος', "Μητρους" θα επρεπε να τον ελεγαν. Ξερει αυτος....!

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ Agrofylakas 20/08/2010 22:26:37

      Μήτρους?

      • Αγροφυλακας avatar
        Αγροφυλακας @ ο Μήτσος 21/08/2010 00:20:56

        Happy to see you again. Και ας λες εγω!

    • Αγροφυλακας avatar
      Αγροφυλακας @ Agrofylakas 22/08/2010 06:40:02

      Φίλε Πηλεα,

      Καινά δαιμόνια εισάγεις και την συζήτηση μας αποπροσανατολίζεις. Πολλά από τα θέματα που θίγεις εγώ ουδέποτε ανέφερα διότι όπως είπα ήθελα να επικεντρωθώ σε κάτι συγκεκριμένο. Εφόσον επιμένεις μπορώ να σου εκμηστερηθω ότι δεν έχω και καμία ιδιαίτερη αγάπη για τον Βενιζέλο διότι τον θεωρώ εξ ίσου υπεύθυνο (it takes two to have a fight! αν όχι και τον κυρίως υπεύθυνο) για τον μεγάλο διχασμό που οδήγησε και στην Μικρασιατική καταστροφή. Είναι ακρως ενημερωτικό για όποιον ενδιαφέρεται να αναζητήσει και να διαβάσει το βιβλίο που έχει δημοσιευθεί με τα γράμματα που αντάλλασαν ο Μεταξάς με τον Βενιζέλο μέσω της Καθημερινής. Επίσης έχω εκφράσει δημοσίως την διαφωνία μου με την απόφαση των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ να ονομάσουν το Διεθνές Αεροδρόμιο των Αθηνών, Αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος. Αυτά όμως είναι μεγάλα θέματα για να τα συζητήσουμε εδώ με τηλεγραφικά μηνύματα και αυτό απέφευγα να πάρω θέση. Όπως βλέπεις όμως δεν διαφωνώ και σε πολλά από αυτά που λες.

  21. Alverto avatar
    Alverto 20/08/2010 21:51:01

    "Σε ξενοδοχείο της περιοχής Γουβών του Ηρακλείου βρίσκεται ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου για ολιγοήμερες διακοπές.

    Ο πρωθυπουργός έφτασε αεροπορικώς αργά την Πέμπτη το βράδυ στο Ηράκλειο και αμέσως αναχώρησε για το ξενοδοχείο όπου και κατέλυσε."

    ο καθυστερημενος πηγε παλι διακοπες ρε??!!!!
    στην κρητη τωρα??!!

    3 μηνες κανο-ποδηλατο-ταβερνες και αραλικι δεν του φτασανε του καθαρματος ρε?

    ΨΗΦΙΣΤΕ ΠΑΣΟΚ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΖΩΑ ΖΩΑΡΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΣΧΑΡΙΑ

    ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ

    δειτε που κανει διακοπες αυτην την φορα στην κρητη:

    http://www.amirandes.com/resort-photo-gallery.php

  22. BlueSky avatar
    BlueSky 20/08/2010 22:58:02

    Εξαιρετικά ανδιαφέρουσα ανάρτηση από το http://cretanpatriot.blogspot.com/
    Ποιοι θάβουν την υπόθεση ΤΟΡΚΑΣΟ του ΤΣΟΧΑΤΣΟΠΟΥΛΟΥ;
    Ωραία και καλά με τους πολίτες φοροφυγάδες αλλά τι γίνεται με τους λογαριασμούς του Ακη του Τορκάσο;
    Τι κάνει ο ΣΔΟΕ, ο σκληροτράχηλος, με τον Ακη τον Τορκάσο, τον οff shore;
    Ποιος πασόκος προστατεύει τον Ακη τον Τορκάσο, περισότερο από τη νοημοσύνη μας;
    Μήπως οι παλαιοί συνήγοροί του στην περίφημη Εξεταστική για τα Εξοπλιστικά, οι κ.κ Βενιζέλος και Λοβέρδος;
    Έχουμε την εντύπωση ότι ο Παπανδρέου ανεβαίνει στη Θεσσαλονίκη για να υποστεί το στραπάτσο του Καραμανλή, ως συνεχιστής της ατιμωρησίας και της ανομίας .
    ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ:
    Ο ξάδελφος του πρώην υπουργού Άμυνας, Άκη Τσοχατζόπουλου, Νίκος Ζίβρας, είναι ο ιδρυτής της οφ σορ εταιρίας "Τορκάσο", όπως αποκάλυψε ο επικεφαλής της Αρχής Καταπολέμησης Νομιμοποίησης Εσόδων από παράνομες ενέργειες, Γιώργος Γκρόζος.
    Η εν λόγω εταιρία είναι η οφ σορ επιχείρηση στην οποία ανήκε στο παρελθόν η οικία του Άκη Τσοχατζόπουλου στη Διονυσίου Αεροπαγίτου, ενώ εμφανίζεται να έχει συναλλαγές με τη Μονή Βατοπεδίου.
    Πιο συγκεκριμένα, η Τορκάσο Investements Limited, όπως είναι το πλήρες της όνομα, θεωρείται σημαντικός κρίκος στην αλυσίδα η οποία κατά την αξιωματική αντιπολίτευση συνδέει την αγορά του νεοκλασικού του Άκη Τσοχατζόπουλου με το real estate της Μονής Βατοπεδίου.
    Στο μεταξύ, σύμφωνα με τον πρόεδρο της επιτροπής κεφαλαιαγοράς, ο οποίος κατέθεσε στην προανακριτική της Βουλής το μετοχολόγιο του ομίλου MIG, η πραγματική δικαιούχος της οφ σορ εταιρίας "Ρασσαντέλ" είναι η Μονή Βατοπεδίου.
    Η υπόθεση ως τώρα:
    Ο πρώην υπουργός Άκης Τσοχατζόπουλος αγόρασε το νεοκλασικό της Διονυσίου Αρεοπαγίτου από την εταιρία Nobilis τον Ιανουάριο του 2001 έναντι 136 εκατομμυρίων δραχμών.
    Σύμφωνα με τα όσα καταγγέλλουν οι βουλευτές της ΝΔ οι οποίοι συμμετέχουν στην εξεταστική για το Βατοπέδι, στην προηγούμενη εξεταστική και πιο συγκεκριμένα στο πόρισμα της Τράπεζας της Ελλάδας το 2008, η μονή Βατοπεδίου είχε πουλήσει όροφο της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού στην Κηφισίας στην εταιρία Τορκάσο.
    Μάλιστα, υποστηρίζουν οι βουλευτές, η μονή είχε πληρώσει τότε στην Τορκάσο και τον κ. Σαχπατζίδη έξι επιταγές του ενός εκατομμυρίου. Από αυτές, σύμφωνα με το πόρισμα της τράπεζας πάντα, αγνοείται η τύχη της μιας.
    Οι γαλάζιοι βουλευτές ζητάνε το άνοιγμα των λογαριασμών της Τορκάσο στην Κύπρo.

    Πανελλήνιο Σοσιαληστρικό Κύκλωμα: Ο σοσιαλισμός στην πράξη!

  23. Μ Μ avatar
    Μ Μ 21/08/2010 00:26:16

    ΄Καλά μιλάμε για θράσος ρε παιδιά.!!Έλεος
    Ρε αυτός θέλει με τις πέτρες.
    Ας ανέβει θεσσαλονίκη για τη ΔΕΘ τώρα το Σεπτέμβρη και να δεις τι έχει να γίνει. Ακόμη και εγώ (και χιλιάδες σαν και εμενα) που δεν έχουμε ξαναπάει σε πορείες , θα είμαστε τώρα ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ.
    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΡΕΕΕΕΕΕ
    ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ;;;;;;;

  24. anonymous avatar
    anonymous 21/08/2010 00:35:25

    zoomnews gr
    Ο πρωθυπουργός συνεχίζει ακάθεκτος τα μπάνια του στην Κρήτη
    Από το Μέγαρο Μαξίμου δεν ανακοινώθηκε το ιδιωτικό πρόγραμμα του πρωθυπουργού, αλλά τοπικά μέσα ενημέρωσης μετέδωσαν την πληροφορία όταν ενημερώθηκαν από πολίτες που είδαν τον Γιώργο Παπανδρέου στο αεροδρόμιο, ενώ σήμερα η είδηση κυκλοφορεί πλέον ευρύτατα. Είναι πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι ο Γιώργος Παπανδρέου καταφέρνει να συνδυάζει τη δουλειά με τη διασκέδαση και ότι πέρασε ένα μάλλον ευχάριστο και ξεκούραστο καλοκαίρι παρά τα εκρηκτικά προβλήματα της ελληνικής οικονομίας και τις σωρευμένες εκκρεμότητες. Είναι ακόμη πιο ενδιαφέρον ότι με τις μετακινήσεις του αιφνιδιάζει ακόμη και στενούς του συνεργάτες, ενώ η μυστικότητα που τηρείται σε σχέση με τις αποδράσεις του δίνει μία αίσθηση θρίλερ στις θερινές του διακοπές. Παρόλα αυτά, αποτελεί πρωτοφανή πρακτική η απόκρυψη του προγράμματος ενός πρωθυπουργού, ο οποίος ακόμη και ως ιδιώτης φέρει το βάρος της θεσμικής του ιδιότητα και συνεπώς δεν δικαιολογείται το πέπλο μυστηρίου σχετικά το σημείο της επικράτειας στο οποίο βρίσκεται. Αλλωστε, ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.

    τον σεπτέμβριο εκτος της ΔΕΘ εχει και δυο "μεγαλες" εκδηλωσεις στο εξωτερικο, η μια απο τις δυο ειναι η παγκοσμια συνδιασκεψη για την ανεργια που γινεται υπο την αιγιδα του Διεθνους ΝΤαβατζη

  25. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 21/08/2010 01:04:55

    Με την ευκαιρία του σχολίου του BlueSky, ξέρει κανείς τι απέγινε η εξεταστική για την SIEMENS? Τι εγιναν οι βουλευτές που τους ειχαμε κάθε βραδυ στα τηλεκαναλοπαραθυρα? Πηγαν Γερμανία και Dubai για να πάρουν καταθέσεις και απέμειναν εκει για διακοπές? Τον Κοκκαλη τον κάλεσαν να καταθέσει? Τον Τσοχατζόπουλο και τον Μαντέλη που τους πιάσανε στα πράσα τούς εχουνε δώσει την καλοκαιρινή άδεια που δικαιούνται? Μήπως έχω χάσει επεισόδια επειδή ελειψα 10 μερες διακοπές?

  26. Alex avatar
    Alex 21/08/2010 02:38:00

    Ωπαααα πεσιμο ο Σκαι στο ΓΑΠ.....απροκαλυπτα τον αποκαλεσαι Τουριστα πρωθυπουργο...τι εγινε ρε Αλαφουζο σε πειραξανε τα πρασινα ανθρωπακια?

  27. panagos avatar
    panagos 21/08/2010 03:06:00

    Μπανάκι μανάκι, μπανάκι μανάκι,
    μπανάκι να βουλώσουνε τα λούκια μανάκι,
    μπανάκι μανάκι, μπανάκι μανάκι,
    κουράγιο και τελειώνουν τα ΠΑΛΟΥΚΙΑ μανάκι.

    Ζητούνται συνταξιούχοι ή μισθωτοί που θα προσφέρουν τη σύνταξη ή το
    μισθό τους για τις ολιγοήμερες διακοπές του Εθνοσωτήρα πρωθυπουργού.
    Καταθέστε σήμερα κιόλας στο ταμείο υπέρ Δημοσίου χρέους τις αποταμιεύσεις
    από τα κάλαντα των παιδιών σας.
    Εσύ, άνεργε και χαμηλοσυνταξιούχε, τι έκανες σήμερα για να σώσεις τις διακοπές του πρωθυπουργού μας ; Δώστε στο χειμαζόμενο από τη φτώχεια και την ανέχεια Παπανδρέικο και Μητσοτακέικο την προσφορά σας και τη ψήφο σας.
    Επίσης, τεμπέλη Έλληνα, σε καλούμε να μετανοήσεις που βγήκες στα 30 έτη σύνταξη και να δουλέψεις μέχρι τα 80σου, όπως κάνουν πρωθυπουργοί και υπουργοί !!! Μαύρισμα τροπικό, ρεεεεεεεεεεεεε !Φτουοουυυ!

  28. liotsos avatar
    liotsos 21/08/2010 10:13:57

    Γιωργακι να κατεβαζεις λιγο το μαγιο για να μη γινει γραμμη απο το μαυρισμα.Αν το προσεξεις αυτο θα γινει -degrade- που εινα και της μοδας.Αν δεν το καταλαβες ρωτα την μαμα σου που ξερει.

  29. Κικη avatar
    Κικη 21/08/2010 13:06:03

    Ξεχασα παει στην Κρητη να κλεισει την βαση της Σουδας,και να επαναδιαπραγματευτει,τις μυστικες βασεις ,αγορες με τους Ισραηλινους που εχει η Κρητη.

  30. armageddon avatar
    armageddon 22/08/2010 17:37:34

    GAP ,L'EST ,C'ESTMOI

  31. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 22/08/2010 19:10:58

    Ρίξτε μια ματιά σχετικά με την παρουσίαση του θέματος από την Ηρακλειώτικη εφημερίδα "Πατρίδα"

    Τα μπάνια του πρωθυπουργού στις Γούβες
    http://www.patris.gr/articles/185823?PHPSESSID=qtoa4q1ed3ps1ssk77hcl18k26

    ...Κατά τα λοιπά είναι ο γνωστός Παπανδρέου. Ζήτησε μια από τις βιλίτσες που έχει το ξενοδοχείο, είναι ευγενικός και προσηνής με τους πελάτες και τους υπαλλήλους, προτίμησε την πρώτη βραδιά το κινέζικο εστιατόριο και μετά ό,τι είχε το μενού. Τίποτα ιδιαίτερο, τίποτα ξεχωριστό!