#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/11/2011 18:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωθυπουργοί - κηπουροί των Δανειστών



Ο κ. Παπανδρέου δεν ήταν αυτός που στήριξε όλη τη ρητορική του (αστείο και να το λες) στο ότι ο προκάτοχός του ο Κώστας Καραμανλής ήταν "ρίψασπις"; Ότι δηλαδή εγκατέλειψε τη χώρα στα δύσκολα και πήγε στη Ραφήνα για γαρίδες;

Τώρα που ο κ. Παπανδρέου έκανε το ίδιο, τώρα που εγκατέλειψε την κυβέρνηση στα όρια της χρεοκοπίας και πήγε για κανό, γιατί κανείς δε λέει τίποτε;

Επομένως, το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να προσέχεις τι λες γιατί θα βρεθείς στην ίδια θέση και δε θα μπορείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Αλλά ο κ. Παπανδρέου είπε τόσα ψέματα, έκανε τόσες κωλοτούμπες που μια ακόμη δεν προξενεί πλέον έκπληξη και δυστυχώς ούτε και αγανάκτηση.

Στο προκείμενο τώρα. Ο κ. Παπανδρέου δεν ήταν ο εκλεκτός του Ομπάμα, του Σαρκοζί και της Μέρκελ; Αυτός δεν ήταν που πήγαινε στην Ευρώπη και του άνοιγαν παντού οι πόρτες, που επανέφερε την αξιοπιστία της χώρας, που οι Ευρωπαίοι έπιναν νερό στο ψωμί του διότι εφάρμοζε το πρόγραμμα δημοσιονομικής εξυγίανσης της τρόικας;

Πώς από όλα αυτά έγινε ο να μην πω, σύμφωνα με τον Σαρκοζί ή ο "τρελός" που δεν ξέρει τι κάνει σύμφωνα με τα ξένα ΜΜΕ; Εν μια νυχτί αποδομήθηκε και πήγε στο σπίτι του γιατί Μέρκελ, Σαρκοζί και Ομπάμα τον άδειασαν στην κυριολεξία. Προφανώς δεν τους έκανε καλά τη δουλειά τους, κι εκεί είναι το μυστικό. Όχι γιατί ο κ. Παπανδρέου αποφάσισε να υπηρετήσει το λαό αλλά επειδή ήταν ανίκανος να υπηρετήσει τους Ευρωπαίους ηγέτες και τη διαπλοκή, μπήκε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Έναν δικό τους άνθρωπο ήθελαν οι ξένοι και οι αγορές, να τους κάνει τη δουλειά όσο καλύτερα μπορεί. Και το βρήκαν στο πρόσωπο του Λ. Παπαδήμου. Αυτοί λοιπόν επέβαλαν το νέο πρωθυπουργό, έβαλαν με απλά λόγια τον… κηπουρό τους να καθαρίσει την αυλή.

'Έτσι λειτουργούν μέχρι σήμερα οι Έλληνες πρωθυπουργοί, σαν κηπουροί των Ευρωπαίων και των Αμερικανών κι ας πιστεύει ο κόσμος ότι είναι δική τους επιλογή.

Βέβαια, όταν ο κ. Παπαδήμος κάνει (ή δεν κάνει) τη δουλειά που του επεβλήθη, θα πεταχτεί κι αυτός σαν στημένη λεμονόκουπα.

Θα μου πείτε πως ο κόσμος τουμπάρεται κάθε φορά και νομίζει ότι είναι κυρίαρχος; Μα αυτή τη δουλειά την κάνουν τα καθεστωτικά Media που ξέρουν πώς να πλασάρουν «ηγέτες», πώς να κάνουν τον πολίτη να πιστεύει σ’ αυτούς και στο τέλος πώς να τους στρέφουν εναντίον τους.

Ας μη γελιέται λοιπόν ο κ. Παπαδήμος όταν βλέπει ότι 80% του κόσμου τον αποθεώνει και του στρώνει βάγια σαν σωτήρας. Με τον ίδιο τρόπο θα υποστεί τη χλεύη και τη σταύρωση…

Αριστερός Ψάλτης    

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/11/2011 18:37:58

    Άψογος.
    Φωτογράφισες σε μια σελίδα 3 χρόνια πολιτικής ζωής της χώρας....και ας βλέπει ο καθένας την φωτογραφία με τα μάτια του, όπως είναι ή όπως επιθυμεί ή όπως νομίζει ότι είναι.

    ΥΓ

    Απορία: όσοι στηρίζουν τους κηπουρούς τι είναι;

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Ο Ιθαγενής 13/11/2011 18:44:10

      Φυτά ίσως που περιμένουν τη φροντίδα τους;

  2. Μάριος avatar
    Μάριος 13/11/2011 18:53:22

    Το παρελθον μας εδωσε το παρον:

    http://www.youtube.com/watch?v=rK-B9vLHERQ&feature=related

  3. stam avatar
    stam 13/11/2011 18:56:40

    O Παπανδρεου παρατησε την εξουσια γιατι φοβηθηκε οτι θα τον πανε στο γουδι..., με αυτα που εκανε

  4. Maria-Maria avatar
    Maria-Maria 13/11/2011 19:01:31

    Οι ...Ομπαμιες και οι Σαρκοζιδες εβαλαν τον Παπανδρεου αρχηγο του Πασοκ γιατι πιστευαν οτι το ονομα του και μονο θα βοηθουσε στο σκοπο τους, αλλα και δεν ειχαν καταλαβει καποιες λεπτομερειες για αυτον. Τα 2 χρονια που περιμεναν απο αυτον να ξεπουλησει-ιδιωτικοποιησει την Ελλαδα, αυτος δεν εκανε τιποτε, οποτε δεν εγινε βλακας ετσι ξαφνικα, δεν επαιξε το παιχνιδι τους αθελα του βεβαια, λογω ανικανοτητας και αδυναμιας να τα βαλει με τα συνδικατα, οποτε και τον αντικατεστησαν με τον Βενιζελο το καλοκαιρι και τωρα, με εναν αλλο "Παπανδρεου" που δεν προκειται να καθυστερησει καθολου....
    Μηπως η επανασταση θα πρεπει να ξεκινησει μεσα απο την Βουλη? Απο τους βουλευτες εκεινους που εχουν αυτο το κατι μεσα τους που του λεει οτι πρεπει να σωσουν την Ελλαδα?

  5. boofos avatar
    boofos 13/11/2011 19:09:04

    o ΓΑΠ. την επομενη της εκλογης του παπαδημου εθεαθη στο καφενειο του εθνικου κηπου, οπου χαμογελαστος και ανετος σαν να μην συνεβη τιποτε , επινε τον καφε του , σαν να τελειωσε η δουλεια του με τον καλυτερο τροπο!!!!!!!!!!!
    ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ?
    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΩΤΗΡΕΣ???????

  6. www.kaliteros.blogspot.com avatar
    www.kaliteros.blogspot.com 13/11/2011 19:15:42

    Απο τη στιγμή που δεν θέλουμε κηπουρούς για πρωθυπουργους, μπορεί κάποιος να μου πει γαιτί δεν προωθείται (ούτε καν αναφέρεται) η λύση της Λιάνας Κανέλλη για πρωθυπουργός;;
    (οχι κκε, κανέλλη)

  7. Jean avatar
    Jean 13/11/2011 19:30:29

    Συγνώμη αλλά δεν είναι ίδια η συμπεριφορά Καραμανλή και Παπανδρέου. Ο Καραμανλής όταν του αμφισβητήθηκε η λαϊκή νομιμοποίηση έκανε ΕΚΛΟΓΕΣ, όπως κάνει κάθε δημοκράτης πολιτικός. Αντίθετα ο Παπανδρέου όταν βρέθηκε με προφανή δυσαρμονία με την λαϊκή βούληση καταπάτησε το Σύνταγμα, τους νόμους κι έφερε μια πραξικοπηματική κυβέρνηση όπως την ήθελαν οι νταβατζήδες. Οι τελευταίοι είναι ότι χειρότερο έχει συμβεί στην Ελλάδα της μεταπολίτευσης γιατί ελέγχουν τα ΜΜΕ. Δε βλέπετε τι κάνουν τελευταία με τα εκτελεστικά αποσπάσματα των 8μμ; Φταίνε οι ξένοι αλλά οι ντόπιοι είναι το κάτι άλλο. Θα πρέπει να στρέψουμε τους προσεχείς αγώνες εναντίον τους γιατί μ' αυτούς η δημοκρατία κι η πατρίδα είναι σε κίνδυνο.

  8. δρόμος avatar
    δρόμος 13/11/2011 19:32:55

    Σκοτίστηκε ο Παπαδήμος αν τον αποθεώσουνε ή όχι - κατηγορούνται εξ ίσου Παπανδρέου και Σαμαράς ότι βάζουν τα κόμματά τους πάνω από το συμφέρον των αγορών, γιαυτό και στείλανε τον κηπουρό, να το προωθήσει.

    Εκείνοι τη δουλειά τους, κι εμείς τη δική μας.

  9. Diogenis avatar
    Diogenis 13/11/2011 19:40:03

    Τουλάχιστον ο Καραμανλής μπροστά στο αδιέξοδο έκανε εκλογές (παρα το ότι έκρυψε από τους πολίτες τη μαύρη τρυπα στα κιτάπια...). Οι Παπανδρέου και Σαμαράς προτιμήσανε την απ' ευθείας ανάθεση "προ κυπουργιας"... Έμεις πρέπει να συνεχίσουμε να πληρώνουμε φόρους και χαράτσια για να παίρνουν τους παχυλούς μισθούς τους οι Αδωνις, ροντουληδες, Πάγκαλοι και οι περί αυτών;;; Τους εκλέξαμε;;

    • Παναγιώτης avatar
      Παναγιώτης @ Diogenis 14/11/2011 00:12:05

      H πληρωμή των χαρατσιών είναι πράξη εθνικής προδοσίας και ενίσχυσης του καθεστώτος. Είναι σαν να τους λέμε ότι δεν φτάνουν αυτά, πάρτε μας και άλλα, μη μας αφήσετε τίποτε.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Diogenis 14/11/2011 07:04:21

      Aλλη μια διαφορά του Καραμανλή από τον κατάπτυστο. Ο Καραμανλής είχε ορια, εκεί που του είπαν να κάνει πράγματα που δεν γίνονται έφυγε με Εκλογές. Ο κατάπτυστος τα έκανε όλα. Πούλησε Θεό (βέβαια δεν έχει το Θεό του), πατρίδα και λαό, δεν είχε όρια, έρεισμα και ηθικές αρχές.

  10. yianna avatar
    yianna 13/11/2011 19:48:21

    Αυτοί που κάνουν τη δουλειά, οι τεχνοκράτες εννοώ, δεν έχουν συναισθηματισμούς ακόμα και για τον εαυτό τους. Είναι αναλώσιμοι και το ξέρουν.

  11. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 13/11/2011 19:49:33

    Πρός τί η έκπληξη;
    Η Μέρκελ, Σαρκοζύ καί Χουσεΐν Ομπάμα είναι οι εξουσιαστές;
    Τομεάρχες είναι καί ο ρόλος τους είναι νά βρούν συνεργάσιμους υποτομεάρχες.
    Τήν δουλειά τους κάνουν.
    Ρόλο υποτομεάρχη καλείται νά παίξει καί ο Σαμαράς.
    Τό θέμα είναι νά ξέρει ακριβώς τί κάνει, μέχρι πού τόν παίρνει καί άν μπορεί νά αναβαθμίσει τόν υποτομέα του καί νά τόν κάνει περιφερειακό.
    Αλλιώς κινδυνεύει νά καταργηθεί ο υποτομέας καί νά ενσωματωθεί σέ ένα προϋπάρχοντα.
    Τούς δέ υπαλλήλους τού υποτομέα τούς περιμένει, ώς ανιδίκευτους, η «ελεύθερη αγορά».
    Η μετακόμιση τών υπαλλήλων στήν φυλή ώς νέο τόπο κατοικίας θά είναι η μοναδική επιλογή πού θά τούς μείνει.

  12. Planki avatar
    Planki 13/11/2011 19:53:35

    O Kαραμανλης δεν ηταν κηπουρος. ολοι ξερουμε γιατι συρθηκε σε εκλογες. οσο για την μαυρη τρυπα ξερουμε οτι τα στοιχεια ηταν μουφαα...το ιδιο εκανε και αυτος με τον Αλογοσκουφη. Ο Καραμανλης ειναι ισως οτι πιο πατριωτικο εχει δειξει η Ελλαδα μετα τον Βελουχιωτη!!!!για αυτο και ειχε αυτο το τελος....τελικα ο μονος μη πατριωτης ειναι ο ελληνικος λαος.....αφου αυτος τους εκλεγει....

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ Planki 13/11/2011 20:32:02

      Το μόνο κοινό που έχει ο Καραμανλής με τον Βελουχιώτη είναι πιθανό ότι και στους δύο άρεσαν τα... κοντοσούβλια. Ελεος, ιεροσυλία να κάνουμε έστω και αστεία τέτοιες συγκρίσεις. Και σιγά το τέλος που είχε. Του ενός παλούκωσαν το κεφάλι στη Λαμία κι ο άλλος τρώει μπριζόλες στη Ραφήνα. Μην τρελαθούμε τελείως

      • ΝΙΚΟΣ Π avatar
        ΝΙΚΟΣ Π @ Αριστερός Ψάλτης 13/11/2011 21:27:19

        ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ Ο ΑΡΗΣ ΕΧΥΣΕ ΑΦΘΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΤΑΓΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΟΥΛΗ.

        • θανος avatar
          θανος @ ΝΙΚΟΣ Π 13/11/2011 21:42:15

          ναι το αιμα των συνεργατων των γερμανων.αυτους που αργοτερα εσεις τους δινατε και υπουργεια,και τους κανατε και αξιωματικους

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ θανος 13/11/2011 22:02:43

            Οι απόψεις σου απηχούν το 5% του λαού. Μείνε σ΄ αυτό. Ο Βελουχιώτης πίστεψε σε μια αιματηρή χίμαιρα. Αν δεν το βλέπεις, απλά ζεις στην ψευδαίσθηση της στρούγκας του ΚΚΕ και των φαντασιώσεων της αριστερίστικης εκδοχής του ΣΥΡΙΖΑ

          • ΝΙΚΟΣ Π avatar
            ΝΙΚΟΣ Π @ θανος 13/11/2011 22:28:09

            ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙΣ Ν'ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΤΣΙ .ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΟΥΤΕ ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ .ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΕΖΗΣΑ ΑΛΛΑ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΧΑΣΕ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ .ΕΓΩΑΥΤΟ ΞΕΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΗΓΟΡΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΙΓΟΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΥΦΛΟΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ ΟΡΜΩΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ ΑΜΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΑ.

          • θανος avatar
            θανος @ ΝΙΚΟΣ Π 14/11/2011 09:50:40

            αγνοι,αμαθεια,κλπ.που το ειδες αυτο;και απο που φανατισμος;,στην ιστορια ειναι γραμμενα.αναρωτηθηκες ποτε ποσοι τσολακογλου υπηρχαν στην ελλαδα,;και μαλιστα με κουκουλες;και τι εγιναν μετα.Αλλα οποιαδηποτε αντισταση του λαου στους εκαστοτε δυναστες εγιναν απο ανθρωπους που δεν παζαρευαν.και για να γυρισω στο σημερα η αντισταση στο ξεπουλημα της εθνικης κυριαρχιας ,παλι απο αριστερους θα γινει,γιατι η δεξια οπως παντοτε μιλαει για πατριδες,για ελευθερια,μεχρι να σας τραβηξουν τα αυτια οι γαλλοαγλλογερμανοι ,και μετα γινοσαστε κολοτουμπες.Ξεκινησε ο καραντζαφυρερ ,με κωλοτουμπα,και ακολουθησε ο σαμαρας.με μεγαλυτερη ακομη κολοτουμπα.και αντι να δειτε ακομη μια φορα την πραγματικοτητα,και τα δεσμα που εχει η δεξιαπασοκοι,με τα υπερεθνικα αφεντικα,κατηγορειται την αριστερα που συνεχιζει την αντισταση.και το κυριοτερο δεν το κανει για υπουργεια και θωκους.κοιταξτε τους δικους σας γραβατωμενους ,που αν ο χοτζας τους καλουσε για υπουργειο τοτε θα ετρεχαν .σαφως η αριστερα εχει κανει λαθη,σαφως η αριστερα εχει στο αιμα της τις διασπασεις.αλλα το κανειμε τιμιοτητα.και αξιοπρεπεια ,και γιατι μεσα απο τις γραμμες της ξεπηδουν κουβεληδες,μπιστηδες και αλλα μπουμπουκια που θελουν την αριστερα να κανει καθε φορα αυτο που κανει και ο σαμαρας μολις τους τραβηξουν το αυτι.Και επειδη η αριστερα εχει περασει αποτην παιδικη ασθενεια να θεοποιει τον ηγετη,και οχι τις ιδεες,δεν μπορω να καταλαβω οτι οι περισσοτεροι απο σας ειστε με τον σαμαρα ,οπως ηταν οι αριστεροι με τον σταλιν πριν 60 χρονια,και με τον αστυφυλαξ και με τον χωροφυλακα δεν γινεται,μερικοι βεβαια υπερθεματιζουν σημερα υπερ των συμβασεων,οταν πριν μερικες μερες ηταν λαβροι εναντια στις συμβασεις.ξαναγυριστε μερικες μερες πισω να δειτε τι εγραφαν ορισμενοι,που σημερα εδω γραφουν ναι ,αλλα ,μηπως κατι ξερει ο αντωνης,και εχουν γινει χειροτεροι κολοτουμπες απο το λαος,και τον αντωνη

  13. ΑΚΗΣ avatar
    ΑΚΗΣ 13/11/2011 19:57:08

    Τελικά υπήρξε και χειρότερος πρωθυπουργός από τον μικρό Καραμανλή.
    Αλλά είναι πλέον προφανές οτι ο Καραμανλής δεν κατάλαβε καν οτι κυβέρνησε.

  14. Mara avatar
    Mara 13/11/2011 20:32:50

    Αγαπητέ Αριστερέ Ψάλτη,

    Υπάρχει μιά σημαντικότατη διαφορά. Ο Καραμανλής έκανε εκλογές. Έχασε και μετά πήγε σπίτι του.
    Ο Παπανδρέου μέχρι τελευταία στιγμή, απειλούσε και προσπαθούσε να κοροϊδεύσει τους πάντες για να έχει πάλι τον πλήρη έλεγχο.
    Έφθασε στο σημείο το αρρωστημένο του μυαλό να απειλεί και με πραξικόπημα.
    Γιατί άς μην κοροϊδευόμαστε, η αναφορά στο Σαρκοζί περί κινδύνου πραξικοπήματος, δεν ήταν τυχαία....
    Ήταν αυτή, που έκανε τον Γάλλο να θορυβηθεί και να εκραγεί...
    Ως παμπόνηρη αλεπού, προφανώς κατάλαβε ότι αυτή η αναφορά δεν ήταν ότι, κινδύνευε η κυβέρνηση Παπανδρέου από κάτι τέτοιο, αλλά ότι κάτι τέτοιο ετοίμαζε ο ίδιος, τα σατανικά μυαλά της οικογενείας του και η διεθνής συμμορία που ανήκουν.
    Γι΄αυτό ενεργοποιήθηκαν ταχύτατα και στριμώξανε τον Σαμαρά για άμεση λύση.
    Και ο Αντώνης προφανώς φοβήθηκε, ότι όσο και άν επέμενε στην λύση των άμεσων εκλογών, δεν ήταν σίγουρο ότι θα του έβγαινε... (και ήδη οι κερδοσκόποι, έκαναν ξέφρενο πάρτυ με απίστευτα κέρδη.)
    Ο Παπανδρέου δεν δήλωνε παραίτηση. Μας δούλευε όλους για να κερδίζει χρόνο
    Οι βουλευτές του λοιπόν, έπρεπε να τον ρίξουν.
    Θα το έκαναν όμως...???
    Μπορεί να τους έχει κανείς εμπιστοσύνη???
    Πάλι θα τους μπουρδούκλωνε ο ΓΑΠ, για να φθάσει μέχρι τις 17 Νοέμβρη....
    Εκεί στον χαμό.... και στις προβοκάτσιες του κράτους και του παρακράτους που ελέγχει.... θα του δινόταν η ευκαιρία να κάνει πράξη αυτό που τάχα μου φοβόταν...

    Ευφάνταστο σενάριο...???
    Δεν νομίζω, όταν έχεις να κάνεις με έναν άνθρωπο τόσο αδίστακτο και επικίνδυνο...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Mara 13/11/2011 22:05:29

      Μάρα, αυτή είναι μια καλή εξήγηση

      • Mara avatar