#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2011 12:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωθυπουργικά χαρακτηριστικά




Νομίζω ότι ακόμα και ο …κ. Καρχιμάκης θα συμφωνούσε ότι η επίσκεψη του Προέδρου της Ν.Δ. Αντώνη Σαμαρά στο Ισραήλ που αρχίζει σήμερα είναι βαρύνουσας  σημασίας.

Κατ’ αρχήν θα έχει την ευκαιρία να ενημερωθεί, αλλά και να ενημερώσει για  τις νέες γεωστρατηγικές συνθήκες που διαμορφώνονται στην περιοχή.

Συνθήκες τις οποίες  έχουμε, μετά από πολύ καιρό,  τη δυνατότητα να επηρεάσουμε για να ενισχύσουμε τα εθνικά μας συμφέροντα. Σε μια κρίσιμη περίοδο μάλιστα.

Αυτό είναι θετικό για τη χώρα.

Παράλληλα, όμως, ενισχύεται ουσιαστικά και το προσωπικό προφίλ του κ. Σαμαρά.

Κερδίζει πόντους με  άλλα λόγια. Όχι μόνο στο εξωτερικό, αλλά και στο εσωτερικό μέτωπο.

Αυτό βελτιώνει τα λεγόμενα «πρωθυπουργικά χαρακτηριστικά», τα οποία συνήθως  γέρνουν την πλάστιγγα  στον νικητή.

Με τις εθνικές εκλογές να μην είναι πολύ μακριά τέτοιες κινήσεις εμπεδώνουν στην κοινή γνώμη την  ηγετική εικόνα του κ. Σαμαρά.

Η επίσκεψη αυτή αποκτά μεγαλύτερο ενδιαφέρον, λόγω του πρόσφατου ψηφίσματος του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος στη Μασσαλία, όπου υιοθετήθηκαν οι θέσεις της Ν.Δ. για την ΑΟΖ.

Είχε προηγηθεί και η ομολογουμένως θετική παρουσία του κ. Δήμα,  τόσο στο Συμβούλιο Γενικών Υποθέσεων της ΕΕ, όσο και στο Συμβούλιο των Υπουργών του  ΝΑΤΟ για το θέμα των Σκοπίων.

Η Ν.Δ. βελτιώνει την δική της διεθνή εικόνα και μαζί και της Ελλάδος.

Αυτές οι εξελίξεις, αναμφίβολα, διευκολύνθηκαν από τη απόφαση του κ. Σαμαρά να αποδεχθεί την κυβέρνηση Παπαδήμου.

Στο εξωτερικό πλέον ο Πρόεδρος της Ν.Δ. αντιμετωπίζεται  μεν ως κυβερνητικός εταίρος (αυτό διευκολύνει πολύ τις διεθνείς επαφές του κ. Σαμαρά),  αλλά και  ως εν δυνάμει πρωθυπουργός, τον οποίον θέλουν να γνωρίσουν για την  επόμενη ημέρα.

 

Στο εξωτερικό  η απόφαση του κ. Σαμαρά   θεωρείται  πράξη πολιτικής ευθύνης.

Αυτό δεν σημαίνει ό,τι η Ν.Δ, πρέπει να συναινέσει στην προσπάθεια του ΠΑΣΟΚ  να παρατείνει τον βίο της κυβέρνησης Παπαδήμου.  Γιατί το ΠΑΣΟΚ αναζητά τη σωτηρία και επιδιώκει τη λήθη. Οι εκλογές πρέπει να γίνουν στις συμφωνηθείσες ημερομηνίες.

Όμως, όσο διαρκεί η κυβέρνηση Παπαδήμου, ο Πρόεδρος της Ν.Δ. μπορεί να εκμεταλλευτεί το χρόνο για να  βοηθήσει  τις σχέσεις της χώρας μας στο εξωτερικό και παράλληλα να ενισχύσει την προσωπική του εικόνα ως επόμενος πρωθυπουργός της Ελλάδος.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 13/12/2011 12:35:30

    Και φυσικά στην κάθε επιτυχία του Σαμαρά μην χάσει ευκαιρία να πεταχτεί και ο λούτσος ανοικτού πελάγους...

    "Ερώτηση Γ. Καρατζαφέρη στον Πρωθυπουργό για την ΑΟΖ"
    h--p://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2106861

    • Κλεόστρατος avatar
      Κλεόστρατος @ Απορία 13/12/2011 13:19:20

      Nα ψαρέψει κόσμο προσπαθεί ο Καρατζαφέρης παριστάνοντας ότι ασχολείται κι αυτός με την ΑΟΖ. Ας ασχοληθεί με τα υπουργεία στα οποία κατάφερε να τρυπώσει και ας αφήσει τα εθνικά θέματα για άλλους.

  2. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 13/12/2011 13:14:33

    Ναι, να εκμεταλλευτεί ο ΑΣ το χρόνο, όσο διαρκεί η κυβέρνηση Παπαδήμου, για να βοηθήσει τις σχέσεις της χώρας μας στο εξωτερικό, κυρίως όμως να τον εκμεταλλευτεί για να μεταδώσει το μήνυμα της ελπίδας στο εσωτερικό. Και αυτό πρέπει να γίνει με τον παλιό, τον παραδοσιακό, τον δοκιμασμένο τρόπο: περιοδεία. Αλλιώς ελλοχεύει ο κίνδυνος να τον δέχονται μεν στο εξωτερικό ως εν δυνάμει πρωθυπουργό, την ίδια ώρα όμως που στο εσωτερικό θα φθείρεται από τις αλχημείες απαθών τεχνοκρατών και τις τρικλοποδιές των... εξουθενωμένων πασόκων.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Τιγράνης 13/12/2011 13:16:51

      Μετά τις γιορτές, βουρ για εκλογές!

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/12/2011 13:17:15

    αδιόρατα επιφυλακτικός ο μπίμπι...

    διαβάστε την απόσταση μεταξύ τους που δεν ισομοιράζεται..., την τοποθέτηση των χεριών (ασπίδα) και τη γλώσσα σώματος

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ αλλενάκι 13/12/2011 14:14:51

      'Οντως οι Ισραηλινοί είχαν άγχος αν η ευφορία στις σχέσεις μας θα συνεχισθεί μετά την αποχώρηση (;) ΓΑΠ. Δείχνουν οτι καθησυχάζουν. Στο χέρι του Σαμαρά είναι να τον θεωρήσουν ως αξιόπιστο εταίρο.Μέχρι τώρα πολύ καλά τα πάει κι αποφεύγει τις ακρότητες του ΚΚ με τη Ρωσία.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ μεταρρυθμιστής 13/12/2011 15:08:55

        Άσε μας ρε υμνητή του ΓΑΠ, που είδες ... ακρότητες.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ μεταρρυθμιστής 13/12/2011 15:26:55

        Ποιος θα αποδειχθεί αξιόπιστος, ποιος όχι και ποιος θα κριθεί θα φανεί στην πορεία...
        Ο πρόεδρος της ΝΔ δεν έχει παρά να λειτουργήσει σαν Έλληνας, που χθες το βράδι μίλησε πολιτικά για τον Ελύτη...
        Η δε φωτό έχει πολλαπλές ερμηνείες
        Έδωσα μία.

        Όσον αφορά στις ακρότητες του ΚΚ, δεν είδα καμία ακρότητα, δεν πρόλαβε καν να αναπτυχθεί γεωπολιτική στρατηγική σχέση, πόσο μάλλον ακρότητες.

        Οι φωτιές του 2007 (όπου ΤΩΡΑ ΕΞΑΠΛΩΝΕΤΑΙ Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ - ΚΑΨΤΕ ΤΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ΜΕΤΑ...,) η δολοφονία Γρηγορόπουλου, τα πορτοκαλί δεκεμβριανά λείαναν το έδαφος για να καταλάβει ο τζέφρι την εξουσία και να ακυρωθούν μερικά καλά σχέδια του ΚΚ.

        Δεν λέω οτι είχε συμμετοχή ο ίδιος, αλλοίμονο...

        Αλλά καρπώθηκε τα αποτελέσματα...
        Τι να σου κάνει ο άνθρωπος...

  4. Agni avatar
    Agni 13/12/2011 13:21:45

    Μην είστε κορόιδα,πολυ μεγαλύτερη αξιοπιστία έχει ο Σαμ,στο εξωτερικό απο τον ψευτή εξτρεμιστή Νετανδρέου,και αν είδατε τη διαφορά,Αυτος γλύφει τον ΣΑΜ και τον έχει ανάγκη,ενω ο καταντισμένος ΦΑΠ,ετρεχε ο ίδιος σαν σκυλί απο πίσω του..

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Agni 13/12/2011 13:30:59

      Μην λες ανέκδοτα, ο Μπίμπι λόγω της θέσης του , ως πρωθυπουργός του Ισραήλ, γράφει στους γεννητικούς του αδένες τι θα πει κάθε λεχρίτης στην Άγκυρα, το Καράτσι, την Καμπούλ και την Κουμουνδούρου.
      Είναι ο μόνος ηγέτης που έχει δις τιμηθεί με πολύλεπτο standing ovation από το Κογκρέσο. Είναι πατριώτης, γενναίος και ως αξιωματικός του Sayeret Matkal το λέει η καρδιά του, δεν είναι χλεχλές.
      Πολύ καλά έκανε ο Σαμαράς και πήγε, αλλά ακόμα θέλει καρβέλια για να θεωρούνται ίδια πολιτικά μεγέθη.

      • tak avatar
        tak @ μεταρρυθμιστής 13/12/2011 13:59:31

        Αρχή άνδρα δείκνυσι...

  5. Agni avatar
    Agni 13/12/2011 14:00:11

    Εννοείται καλά έκανε,εφόσον τον κάλεσαν και δεν παρακάλεσε..Και ο Χίτλερ ρε κάτι αδένες να..Τι είναι αυτά?είναι δυνατόν να μην υπολογίζεις καν΄έναν και να θες να σύρεις τον πλανήτη σε έναν παγκόσμιο πόλεμο επειδή έχεις ψύχωση με τον Τσώρτσιλ?Εκφράζει ο εξτρεμισμός του τη μεγάλη μάζα των ισραηλινών που απλά θέλουν ειρήνη?Εκφράζει την πλειοψηφία των ηγετών του πλανήτη με εξαίρεση των ΓΑΠ?Εχει καμμια αντιστοιχία το Κογκρέσσο στη μεγάλη μάζα του Αμερικάνικου Λαού?Το να μην υπολογίζεις κανέναν και τίποτα,και πρώτα απο όλα την ασφάλεια του ίδιου του λαού σου δεν σε κάνει μεγάλο ηγέτη,αλλα άρρωστο,γιατί ο Νετανδρεου θα πίνει μοχίτο στη Χαβάη και ο κοσμάκης θα τρώει θάνατο στα κεφάλια του..Έλεος με τις ψυχώσεις στο 2011 ζουμε..

  6. ΜΠ avatar
    ΜΠ 13/12/2011 15:59:12

    Όλα καλά αλλά μία ερώτηση: επικοινωνιακά πώς καλύπτεται το θέμα; μόνον μέσω του Antinews; έχω την εντύπωση ότι η επίσκεψη θα περάσει στα ψιλά γράμματα. Αν έχω λάθος παρακαλώ διορθώστε με και ενημερώστε με. Ευχαριστώ.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ ΜΠ 13/12/2011 19:42:51

      καλύτερα ίσως που δεν καλύπτεται επικοινωνιακά..
      Ώρα είναι να κραυγαζουν οι λαγοί για το αν φόρεσε ή όχι το καπελάκι ο Σαμαράς στο μνημείο του Ολοκαυτώματος -αυτοί που μέχρι εκεί μπορούν να δουν...

  7. Stefanos avatar
    Stefanos 13/12/2011 22:20:04

    Αλήθεια χωρίς να θέλω να γίνω κακός, φόρεσε αυτό το καπελάκι στην επίσκεψη στο μνημείο(όχι ότι συμβαίνει κάτι αν το έκανε) του ολοκαυτώματος ή όχι; 'Ετσι για την ιστορία.

  8. ελέφας avatar
    ελέφας 13/12/2011 23:10:44

    Θυμίζω ότι η Ελλάδα αναγνώρισε επισήμως το κράτος του Ισραήλ με υπουργό Εξωτερικών το Σαμαρά. Πρεσβευτής τότε του Ισραήλ στην Ελλάδα ήταν ο Μωυσής Γκιλμπόα, που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στις εξελίξεις