17/12/2008 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προϋπολογισμός στο βρόντο

Άρχισε λέει στη Βουλή η συζήτηση για τον Προϋπολογισμό.

Όμως, «Προϋπολογισμός», τέτοιες μέρες είναι κουτουρού άσκηση.

Πέστε μου που θα είναι η υστέρηση εσόδων τον Απρίλιο; Τα επιτόκια τον Μάιο. Το ...δολάριο τον Ιούνιο.

Που θα είμαι εγώ τον Ιούλιο; Ο τουρισμός τον Αύγουστο. Η κυβέρνηση τον Σεπτέμβριο. Η Αθήνα τον Οκτώβριο.

Αντί να είναι στην Βουλή να αερολογούν μετ' ευτελείας και να χαλάνε ρεύμα, θα έπρεπε ή να προσεύχονται στην Μητρόπολη, ή να είναι σε κανέναν τεκέ και να τραγουδούν «όταν καπνίζει ο λουλάς»

Στον εταιρικό κόσμο, οι προϋπολογισμοί είναι μόνο ακαδημαϊκές ασκήσεις αλλά όλοι κοιτάνε τα μετρητά του πρώτου τριμήνου. Οι παραδοχές που ίσχυαν την περασμένη βδομάδα, δεν ισχύουν. Καλά κάνουν και παρουσιάζουν τον προϋπολογισμό, αλλά, από οικονομικής άποψης δεν έχει νόημα ούτε να τον εγκρίνεις ούτε να μην τον εγκρίνεις.

Ίσως θα είχε νόημα να δουν τις παραδοχές, για να μας τις πούνε και σε μας, να δούμε αν συμφωνούμε.

Καμιά διαρθρωτική αλλαγή;

Οι σοβαρές χώρες ασχολούνται με σοβαρά θέματα. Εμείς αυτοκτονούμε...

archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/12/2008 21:23:16

    συγνώμη κύριε Αλογσκούφη, ξέρω είναι δύσκολο το έργο, αλλά διαβάστε βρε παιδιά τι σας λένε... Διαρθρωτικές αλλαγές χρειάζονται. Ξέρω δύσκολα... αλλά αν είσαστε λίγο πιο ευθείς, λιγότερο «επικοινωνιακοί» (μπουρδολόγοι και ψεύτες), κι αν φαινόσαστε πιο τίμιοι...

    θα ήταν όλα ευκολότερα.

    Στην άλλη ζωή

  2. οκτώ avatar
    οκτώ 17/12/2008 21:25:02

    @1
    Δεν αυτοκτονούμε, αλλά όπως στρώσαμε θα κοιμηθούμε.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/12/2008 21:27:38

    το ίδιο δεν είναι στην προκειμένη περίπτωση;

  4. οκτώ avatar
    οκτώ 17/12/2008 21:36:34

    @3
    και τι μέλλει γενέσθαι ;

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/12/2008 21:41:44

    Διαρθρωτικές αλλαγές για το 2009 -αν προλάβουν να γίνουν- είναι η πώληση της Ολυμπιακής και η είσοδος μεσω ΣΔΙΤ ιδιωτών στα αεροδρόμια.
    Τώρα από τη στιγμή που σε μία χώρα γίνονται τέτοια επεισόδια όλα αυτά μπορεί και να μην έχουν νόημα.

  6. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 21:44:00

    Τόσες φορές «τα χρυσόπαιδα» έπεσαν έξω και πάλι έβαζαν της υπογραφές τους στα δανικά που μας φόρτωναν .Τι τον πειράζει άλλοι μια φορά ποιος θυμάται τώρα τον κάθε Παπαντωνίου ,Παχτα κλπ .Αυτά δεν τον και τους έμαθαν στο Μεγάλη Βρετανία, Βελγιο ,Αμερική κλπ τόσα χρόνια .Δεν τον έκαμαν??? K.Καθηγητή!!! .

  7. οκτώ avatar
    οκτώ 17/12/2008 21:49:15

    @5
    και περιμέναμε να φτάσουμε σε σημείο χρεοκοπίας για να πάρουμε απόφαση να ξεφορτωθούμε τα βαρίδια;

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/12/2008 21:57:55

    @ oκτώ
    Καλά σοβαρολογείς τώρα;Θυμάσαι τι έγινε το 1990-93;

  9. xxx- avatar
    xxx- 17/12/2008 22:07:33

    Ξέρετε εσείς μονοπώλια,να πέφτουν έξω?Τόσα βαρίδια ξεφορτώθηκε η υποτειθέμενη κυβέρνηση και το χρέος έφτασε τα 250δις!!!ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?Ο ΛΑΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ!!ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ,ΝΑΙ...ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ.....

  10. οκτώ avatar
    οκτώ 17/12/2008 22:10:19

    @8
    Συνέβη και το 1893, αλλά μυαλό δεν βάλαμε.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/12/2008 22:12:16

    @ χχχ
    Το χρέος ανεβαίνει από τους τόκους που πληρώνουμε.
    Είναι σαν τις πιστωτικές κάρτες.Πρέπει το εισόδημα να ανεβαίνει πιο γρήγορα από τους τόκους για να γλυτωσουμε.

  12. οκτώ avatar
    οκτώ 17/12/2008 22:15:53

    @8
    Λες ο Αλογοσκούφης να μπορέσει να μαζέψει 60 δις ευρώ από φόρους μέσα στο 2009, ή το λέει για να ακούσει ο ίδιος ;

  13. xxx- avatar
    xxx- 17/12/2008 22:23:27

    @12 Ποιός φταίει για την ανάπτυξη-εισόδημα,εφαρμογή οικονομικής πολιτικής στη χώρα??Ο Λαό?

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/12/2008 22:35:33

    Αγνωστον τι θα γίνει.Ωστόσο δεν είναι όλα αρνητικα - το πετρελαιο έχει πέσει.

    χχχ Οι κυβερνήσεις κανονίζουν την πολιτική αλλα υπάρχουν και αντικειμενικοί περιορισμοί.

  15. siddhartha avatar
    siddhartha 17/12/2008 22:45:36

    archaeopteryx.
    Εχουμε "αυτοκτονήσει" προ καιρού και μάλλον περνάμε αμήχανοι, την φωταγωγημένη είσοδο της "κόλασης".
    Πώς βρίσκετε τη μυρωδιά???
    Α!!! δεν σας μυρίζει ακόμα τίποτα???
    Κακό, ... πολύ κακό αυτό!
    Πάντως, αν νομίζετε, ότι είναι ένα ακόμα κακό όνειρο, από το οποίο μπορούμε να ακόμη να ξεφύγουμε, ποτέ δεν είναι αργά, ας αρχίσουμε να ξεριζώνουμε τα ζιζ-άνια, που μας έσπειραν στα έγκατα του νού, απο παιδιά!
    Το κυρίως κακό της σημερινής κατάστασης προέρχεται απο τα πολλά και συνεχή updates που τους κάνουνε, με όλα τα γνωστά μέσα, τα οποία βέβαια, έχουν ποικιλοτρόπως περιγραφεί και σχολιαστεί διαχρονικά ανα τους αιώνας, πολιτικώς...,φιλοσοφικώς...,οικονομικώς...,μπουρδολογικώς...
    Τα συνεχόμενα λοιπόν αυτά updates, δυστυχώς αλλά και ευτυχώς, ξέφυγαν και αλληλοσυγκρουόμενα πολλάκις, άρχισαν να κάνουν το υποκείμενο, πρώτον να αντιλαμβάνεται ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά, δεύτερον να ψηλοσυνειδητοποιεί ότι η ευτυχία δεν εξαρτάται ούτε έχει σχέση με την ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ(ιδιαιτέρως βλαβερόν αρχέγονο ζιζάνιο) και τρίτον και κυριώτερον ότι ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ και ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.

    Αν βέβαια νομίζετε ότι δεν πρόκειται περί ονείρου και τα διαβολάκια μας χαιρετούν... τότε καλό μας ταξίδι.

  16. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 23:10:14

    siddhartha - Αυτά λέει ο arxaieopteryx και όλοι μας εδώ και βάλθηκες να του και εμάς να τα ρίχνεις τέτοια ώρα .πρώτη φορά είσαι?

  17. Giannis76 avatar
    Giannis76 17/12/2008 23:14:14

    Όταν θα αναλάβει το ΔΝΤ τη "σωτηρία" της χώρας , τότε θα αρχίσει η πραγματική εξέγερση που η σημερινή της θα ομοιάζει με παιδική χαρά..

    Ειλικρινά δε ξέρω τι άλλο μπορούμε να κάνουμε παρά να πετάξουμε στο κάλαθο των αχρήστων τις αντιλήψεις και τις στάσεις ζωής (καταναλωτισμός, ατομικισμός και ελεύθερη αγορά..) και να προσπαθήσουμε να ζήσουμε ΟΛΟΙ μια καλύτερη ζωή..

    Καληνύχτα σας

  18. siddhartha avatar
    siddhartha 17/12/2008 23:22:31

    @17
    Δεν τα ρίχνω σε κανέναν.Μαζί του είμαι.
    Απλά μερικές φορές παραμιλώ...

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2008 23:25:03

    αγαπητέ archaeopteryx μην αγχώνεσαι έτσι και αλλιώς ο απόφοιτος του ...eggonomist, δεν έχει καταφέρει να πέσει μέσα ούτε σε μια πρόβλεψή του.

    Σοβαρά τώρα, όπως έχει η κατάσταση στον υπόλοιπο κόσμο και στην δική μας κοσμάρα:

    -12τημόρια και άμεσες κινήσεις ανάλογα με την πορεία και την κατάσταση
    -κλείσιμο / πούλημα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ...χθες
    -διαρθρωτικές αλλαγές (...κλειστά επαγγέλματα? χοχοχο)
    -εγγύηση συντάξεων και ταμείων από το Δημόσιο με μείωση των εισφορών στο ΙΚΑ πχ 30% (θα είχαμε διψήφιο ποσοστό αύξησης μισθών αν οι ασφαλιστικές εισφορές ήταν στα επίπεδα της Ευρώπης και η διαφορά πήγαινε στους εργαζόμενους με το ίδιο κόστος εργασίας)
    -μηχανογράφηση ΤΩΡΑ ασφαλισμένων - ταμείων -φαρμακείων - ιατρείων με χορήγηση κάρτας σε όλους τους Ελληνες, η on - line σύνδεση θα μείωνε τις τρύπες και τις ...βούτες στο χώρο.
    - απλοποίηση φορολογίας
    - ας εισπράξει κάποιος τις βεβαιωμένες οφειλές, είναι γελοίο να μιλάμε για δημοσιονομική πειθαρχία όταν 35 δις είναι τα βεβαιωμένα χρέη
    - τιμολογιακός έλεγχος προιόντων με βάση την κοστολόγηση, διαφορετικά κλείσιμο
    - επενδύσεις στην παιδεία, τουρισμό, πράσινη οικονομία.Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν έχουμε βιομηχανία να παράγει αυτοκίνητα ή παπούτσια οπότε για να επιβιώσουμε σαν χώρα και έθνος θα πρέπει να διαφοροποιηθούμε και να πρωτοτυπούμε, όχι να φωνάζουμε για τις ανεμογεννήτριες επειδή ενοχλούν τα μελίσσια του κυρ Μήτσου

    κλπ κλπ κλπ

    τι θα γίνει από όλα αυτά?

    ...εκλογές μάλλον

  20. CD avatar
    CD 18/12/2008 01:18:14

    Η μόνη χρήση του προϋπολογισμού είναι να δούμε πόσο λάθος είμαστε.

    Οχι η τήρηση.

    Από τότε που έχω μνήμη θυμάμαι τον κόσμο να γελάει τέτοια εποχή.