#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προϋπολογισμός και εκλογικά σενάρια



Αυτή η πρόταση  για ψήφιση του Προϋπολογισμού του 2012, τον Οκτώβριο (ο προϋπολογισμός κατά παράδοση ψηφίζεται τον Δεκέμβριο), δεν είναι και τόσο …αθώα.

Είτε  πρόκειται για μια ακόμα απαίτηση των δανειστών μας για να ψηφιστούν νωρίς και νέα μέτρα. Είτε η κυβέρνηση, θέλει να δεσμεύσει και την επόμενη κυβέρνηση και να προχωρήσει σε εκλογές φορτώνοντάς την με υποχρεώσεις.

Στις λεπτομέρειες πάντως κρύβεται ο διάβολος και μια τέτοια λεπτομέρεια είναι η απόφαση της κυβέρνησης για επίσπευση της ψήφισης του προϋπολογισμού. Η ψήφιση θα γίνει έως τα τέλη Οκτωβρίου και το θέμα έγινε αντικείμενο της τηλεφωνικής συνομιλίας που είχε ο Ευ. Βενιζέλος με τον Αντ. Σαμαρά.

Η ΝΔ συμφώνησε με την απόφαση αυτή, άλλωστε έναν προϋπολογισμό που συντάσσει το ΠΑΣΟΚ δεν θα τον ψηφίσει, ίσως να μην τον ψηφίσουν και κυβερνητικοί βουλευτές.

Το ερώτημα είναι γιατί η κυβέρνηση πάει σε ψήφιση του προϋπολογισμού τόσο νωρίς. Το κάνουν, λένε, για να δείξουν στους δανειστές μας πόσο αξιόπιστη είναι η Ελλάδα. Δικαιολογίες.

Μια πρώτη εκτίμηση που μπορεί να γίνει είναι ότι θα ψηφιστεί ο προϋπολογισμός, θα πάμε σε πρόωρες εκλογές μέσα στο Νοέμβριο ώστε στη νέα αξιολόγηση από την τρόικα τον Δεκέμβριο για την 7η δόση, να υπάρχει νέα κυβέρνηση. Στο σενάριο αυτό πιθανότατα να έχει συμφωνήσει και η τρόικα.

Το σενάριο αυτό θα πρέπει να «διαβαστεί» μαζί με τις δημοσκοπήσεις και τη χαμένη πλέον στήριξη του κόσμου στο ΠΑΣΟΚ. Θα μου πείτε, γιατί να το κάνει αυτό η κυβέρνηση αφού είναι σίγουρη ότι δε θα βγει;

Αυτό έχει να κάνει με τις εσωκομματικές ισορροπίες του ΠΑΣΟΚ και με τα δαχτυλίδια που πιθανότατα δόθηκαν πριν τον ανασχηματισμό του Ιουνίου. Έχει να κάνει με τη γενικότερη παρουσία του Ευ. Βενιζέλου τον τελευταίο καιρό, παρουσία αρχηγική.

Κι έχει να κάνει με το παράθυρο που άφησε ο Γ. Παπανδρέου στη Θεσσαλονίκη να μην ηγηθεί του ΠΑΣΟΚ στις επόμενες εκλογές.

Κοντός ψαλμός αλληλούια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 12/09/2011 11:08:49

    Στη φωτογραφια ειναι το ''ξεφωτο'' που βλεπει ο ;
    Μας ταχε πει και ο ...πατερουλης του Γιωργου αυτα, με το ''φως στο βαθος του τουννελ'' !!

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 12/09/2011 11:09:28

      ο Βενιζελος εννοω .

  2. spiros avatar
    spiros 12/09/2011 11:17:16

    Υπάρχει ακόμη μια άλλη εκδοχή. Προσπαθούμε με την δικαιολογία της έκτακτης ανάγκης να "συναίνέσει" ο ΑΣ και στην μετά τις εκλογές κατάσταση συζητάμε την συγκυβέρνηση με τους δικούς μας όρους σε πείπτωση αποτυχίας . Πιστεύουν όλοι ότι θα αναγκάσουν τον ΑΣ σε συνέναιση για τον προϋπολογισμό του 12 άρα και η πίεση από το εξωτερικό για συγκυβέρνηση ώστε να εφαρμοστεί το πρόγρμμα πλέον εύκολο. Αυτό άφησε να εννοηθεί και κυρ Μπάμπης από τον ΣΚΑΙ. Δηλαδή το σχέδιο των νταβατζήδων υλοποιεί σήμερα ο Βενιζέλος.

  3. Απορία avatar
    Απορία 12/09/2011 11:21:51

    Η χώρα είναι τελειωμένη, χρεωκοπημένη.

    Το μόνο που μπορεί να κάνει η επόμενη κυβέρνηση είναι να διαχειριστεί την χρεωκοπία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον λαό και τη χώρα.

    Να φροντίσει να υπάρχει συναλλαγματικό απόθεμα έτσι ώστε την δύσκολη μεταβατική περίοδο προς τη δραχμή να μην υπάρξουν ελλείψεις σε τρόφιμα, φάρμακα, καύσιμα και να φροντίσει να λειτουργούν εύρυθμα οι ένοπλες δυνάμεις και τα σώματα ασφαλείας.

    Αυτό είναι το μόνο σχέδιο που χρειάζεται από 'δω και μπρος.
    Δυστυχώς.

    • Sackis avatar
      Sackis @ Απορία 12/09/2011 14:15:53

      Σωστος!!!!!

  4. avanti avatar
    avanti 12/09/2011 11:26:57

    Ειλικρινά που τις βλέπετε τις εκλογές? Και γιατί να κάνει εκλογές όταν έχει πλειοψηφία 155 βουλευτών οι οποίοι απέδειξαν ότι ψηφίζουν τα πάντα (μνημόνια, μεσοπρόθεσμο νέους φόρους κλπ.) αφού προηγουμένως έχουν κάνει μερικά τσαλιμάκια? Νομίζω ότι έχουμε υποτιμήσει την νοημοσύνη του γαπ & των πασόκων. Πετάνε την χειροβομβίδα ότι δεν υπάρχουν λεφτά για μισθούς και συντάξεις και άπαντες στα λαγούμια τους, αντίδραση καμμία. Βάζουν διαρκώς το πιστόλι στον κρόταφο στους ΄Ελληνες και τους ρωτάνε: Τι προτιμάτε χρεοκοπία ή φόρους? Με το περίστροφο στον κρόταφο θα πάμε σε εκλογές σε 2 χρόνια.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ avanti 12/09/2011 14:30:22

      Επειδη θα πρεπει να συνεχισθουν οι μειωσεις μισθων καθως και θα πρεπει να απολυθουν δημοσιοι υπαλληλοι για να μειωθει το μισθολογικο κοστος και επειδη ο Βενιζελος ως επομενος αρχηγος δεν θελει να τις χρεωθει (μειωσεις-απολυσεις) θα επιδιωξει εκλογες ωστε να χρεωθει "σκληρα μετρα" και η ΝΔ.
      Για μαλακες τους εχεις τους ΠΑΣΟΚους να τα χρεωθουν ολα αυτοι?

      • dinodamo avatar
        dinodamo @ koinos_nous 12/09/2011 20:09:29

        Κι απο ποτε ειναι σκληρα αντικοινωνικα μετρα.Μειωση του κοστους λειτουργιας του δημοσιου στο ημισι μειωση του φπα στο ημισι.Ποιος θα ειχε αντιρηση.Κανουμε και δημοψηφισμα να αποφασισει ο λαος.

  5. καποιος avatar
    καποιος 12/09/2011 11:30:59

    ++

  6. Απορία avatar
    Απορία 12/09/2011 11:31:15

    Με τον ρυθμό που βάζουν φόρους η χώρα θα έχει καταρρεύσει οικονομικά το πολύ σε ένα χρόνο. Δεν την βγάζουν με τίποτε τη διετία.

    Εκτός εαν στο ενδιάμεσο τους παράσχουν "τσάμπα" ρευστό οι ξένοι για να τους στηρίξουν, για δικούς τους όμως λόγους και συμφέροντα.

    • avanti avatar
      avanti @ Απορία 12/09/2011 11:46:26

      Η Γερμανία μιλάει ανοικτά για την χρεοκοπία μας, λένε επίσης για την περιορισμένη κυριαρχία μας, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο πιά, τι άλλο να μας πούνε. Θέλουν τη χώρα μας έτσι όπως είναι επιπλωμένη, και καλύτερη κυβέρνηση από του γαπ για να βάλει τις υπογραφές δεν υπάρχει.

  7. ataktos avatar
    ataktos 12/09/2011 11:31:24

    Με την απόφαση της Ευρωπαϊκής Συ­νόδου Κορυφής της 21ης Ιουλίου, η Ελλάδα τελεσίδικα μπήκε στη σφαί­ρα της επίσημης πτώχευσης. Δεν εί­ναι πια μια οικονομία σε κατάσταση αφερεγγυότητας, δηλαδή αδυναμίας συνέχισης των πληρωμών της, αλλά μια.... οικονομία που πλέον οδηγείται σε στάση πληρωμών. 

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 12/09/2011 11:38:46

      Tεράστια επτυχία

      • ataktos avatar
        ataktos @ Orestios 12/09/2011 11:44:04

        και με ... ύφεση να σημειώσει ρεκόρ αυτή τη χρονιά.

  8. καποιος avatar
    καποιος 12/09/2011 11:32:02

    το γραφειο του Παγκαλου κοστιζει 1.000.000€/ετος. αυτο το χρημα το διαχειριζονται και το παιρνουν ανθρωποι του μετακλητοι υπαλληλοι κλπ κλπ. Νομιζετε οτι ετσι ευκολα θα το παρατησει;;;;
    ΑΜ ΔΕ!

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 12/09/2011 11:43:36

    Δεν υπάρχει ερώτημα γιατί συμφώνησε η Ν.Δ.; Τι σημαίνει θα τον καταψηφίσει;
    Να μην δεχτεί καμία αλλαγή στο χρόνο ψήφισης. Τέτοια βρίσκουν και λένε και προπαγανδίζουν.Καμία ανοχή στους 5 νταβατζήδες αφεντικά των ΠΑΣΟΚΩΝ. Γιατί αυτοί ήταν και είναι το μεγάλο πρόβλημα από το 1981 που πρώτα και πάνω απ' όλα συνετέλεσαν στην πτώση των ηθικών αξιών. Μετά ήρθαν όλα τα υπόλοιπα, λοβιτούρες, ρεμούλες , μίζες και η σημερινή χρεωκοπία. Και δεν φτάνει αυτό παρουσιάζονται μέσω των καλοπληρωμένων δημοσιογράφων τους , ότι θα φέρουν την ανάπτυξη μέσω των μεγάλων επιχειρήσεών τους όταν αλλάξει το κλίμα. Το κλίμα ΤΕΛΟΣ το έφαγαν ΟΙ ΓΆΙΔΑΡΟΙ.

  10. κωστής avatar
    κωστής 12/09/2011 13:42:38

    ευσεβείς πόθοι...
    εκλογές δεν γίνονται, διότι: 1) δεν το θέλουν οι ξένοι, 2) δεν το θέλουν τα εγχώρια συμφέρονται και 3) δεν το θέλει το ΠΑΣΟΚ, που ως γνωστόν δεν είναι κόμμα, αλλά εργοστάσιο εξουσίας.
    Εδώ και 2 χρόνια κι ιδιαιτέρως μετά από την ψήφιση του χουντικού Μνημονίου, όλοι λένε για εκλογές κι ότι η ληστρική κυβέρνηση μετράει ημέρες και φωνή λαού είναι οργή Θεού και άλλα τέτοια.
    Φυσικά κι όλοι μας θα θέλαμε να τους 'δούμε νεκρούς (η πολιτική ορθότητα απαιτεί να συμπληρώσω και το "πολιτικώς", αλλά εγώ εννοώ και βιολογικώς), αλλά δυστυχώς εκλογές δεν γίνονται!!!!