#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2012 17:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προϋπολογισμός βαθιάς ύφεσης, χωρίς φως στο τούνελ



Μια χώρα σε βαθιά ύφεση που δεν βλέπει φως στους τούνελ, ούτε και το 2013, για 6 χρονιά συνεχώς, περιγράφει το προσχέδιο του προϋπολογισμού που κατατέθηκε πριν από λίγο στη Βουλή. Το προσχέδιο εντάσσει και τα μέτρα ύψους 7,8 δισ. ευρώ που περιλαμβάνονται στο πακέτο το οποίο έχει συμφωνηθεί από τους τρεις πολιτικούς αρχηγούς.

Ωστόσο, ακόμη και οι προβλέψεις που κάνει το υπουργείο Οικονομικών για του χρόνου είναι στον αέρα καθώς η κατάσταση της χώρας δεν είναι καλή και μάλλον θα χρειαστούν αναθεωρήσεις πολλοί αριθμοί. Για παράδειγμα, το προσχέδιο προβλέπει ύφεση το 2013 της τάξης του 3,8%, ωστόσο, μόλις χθες ο επικεφαλής του ΚΕΠ, κ. Κορλίρας, έκανε λόγο για ύφεση γύρω στο 5%.

Η ύφεση για το 2012 αναμένεται να κλείσει στο 6,5%. Επίσης, στον ιδιωτικό τομέα φέτος η ιδιωτική κατανάλωση θα συρρικνωθεί κατά 7,7% και κατά 5,9% το 2013. Η ανεργία για το 2013 θα εκτοξευτεί στο 24,7%, ενώ για φέτος υπολογίζεται στο 23,5%. Παράλληλα, προβλέπεται μείωση της απασχόλησης 3% για το 2013.

Από τα 7,8 δισ. ευρώ νέα μέτρα, τα 7,3 δισ. ευρώ προέρχονται από περικοπή δαπανών και τα υπόλοιπα από παρεμβάσεις στα έσοδα. Παρ’ όλα αυτά τα καθαρά έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού δεν αυξάνονται αλλά μειώνονται από τα 48,9 δισ. ευρώ στα 46,7 δισ. ευρώ και τούτο λόγω του νέου πακέτου παρεμβάσεων σε μισθούς και συντάξεις. Χωρίς αυτές, τα έσοδα θα ήταν το 2013 49,1 δισ. ευρώ.

Το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων «κόβεται» για δέκατη φορά μέσα σε δυο χρόνια από τα 7,3 δισ. ευρώ φέτος στα 6,85 δισ. ευρώ το 2013. Ο μεγάλος χαμένος για να βρεθούν τα 7,3 δισ. ευρώ των περικοπών δαπανών είναι οι συνταξιούχοι καθώς το σχετικό κονδύλι περιορίζεται κατά 3,8 δισ. ευρώ. Η δαπάνη για μισθούς "κόβεται" το 2013 κατά 1,1 δισ. ευρώ, για κοινωνικά επιδόματα κατά 347 εκατ. ευρώ και για υγεία κατά 803 εκατ. ευρώ. Ουσιαστικά τα "κλειδωμένα" οριζόντια μέτρα περικοπών μισθών και συντάξεων μπαίνουν στον προϋπολογισμό του επόμενου έτους καθώς η τρόικα απορρίπτει τις διαρθρωτικές παρεμβάσεις.

Τα λεφτά που εξοικονομούνται από άλλες παρεμβάσεις είναι πολύ λιγότερα:

* Αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα  483 εκατ. ευρώ

* Αναδιάρθρωση τοπικής αυτοδιοίκησης  100 εκατ. ευρώ

* Εθνική Άμυνα  304 εκατ. ευρώ

* Παιδεία  132 εκατ. ευρώ

* Εξορθολογισμός ΔΕΚΟ 241 εκατ. ευρώ

Συνολικά οι δαπάνες του τακτικού προϋπολογισμού περιορίζονται στα 63,43 δισ. ευρώ το 2013 από 69,1 δισ. ευρώ φέτος. Για μισθούς και συντάξεις το κονδύλιο πέφτει στα 18,2 δισ. ευρώ από 20,4 δισ. ευρώ φέτος, για λειτουργικές δαπάνες προβλέπονται 5,9 δισ. ευρώ έναντι 6,9 δισ. ευρώ το 2012.

Κατά τα λοιπά, τα βασικά μεγέθη θα διαμορφωθούν ως εξής:

* Το έλλειμμα της Γενικής Κυβέρνησης, παρά τη βαθύτερη από τις εκτιμήσεις ύφεση, θα διαμορφωθεί στα 13,3 δισ. ευρώ ή στο 6,6% του ΑΕΠ το 2012, από 19,4 δισ. ευρώ ή 9,0% του ΑΕΠ το 2011.

• Το πρωτογενές έλλειμμα της Γενικής Κυβέρνησης, χωρίς νέα – εκτός Προϋπολογισμού – μέτρα, θα διαμορφωθεί στα 2,8 δισ. ευρώ ή στο 1,4% του ΑΕΠ το 2012, έναντι 4,5 δισ. ευρώ ή 2,1% του ΑΕΠ το 2011.

• Το έλλειμμα της Γενικής Κυβέρνησης με τις απαιτούμενες, υπό διαπραγμάτευση, παρεμβάσεις δημοσιονομικής προσαρμογής συνολικού ύψους, επί του παρόντος, ίσου ύψους με ότι προβλέπεται στο Πρόγραμμα Οικονομικής Πολιτικής, προβλέπεται να περιορισθεί ακόμη περισσότερο, στα 8 δισ. ευρώ ή στο 4,2% του ΑΕΠ το 2013.

• Η χώρα, παρά την παρατεταμένη ύφεση της οικονομίας, αναμένεται να έχει πρωτογενές πλεόνασμα ύψους 2,2 δισ. ευρώ ή 1,1% του ΑΕΠ το 2013.

• Οι ληξιπρόθεσμες οφειλές αναμένεται να αποπληρωθούν στο σύνολό τους, μέσα από τις δόσεις του δανείου την περίοδο 2012-2013, όπως προβλέπεται στο Πρόγραμμα Οικονομικής Πολιτικής. Από τα περίπου 7 δισ. ευρώ που χρωστάει το κράτος προς ιδιώτες, αναμένεται να πληρωθούν φέτος 3,5 δισ. ευρώ έναντι αρχικού στόχου 4 δισ. ευρώ και τα υπόλοιπα το 2013, ανάλογα με την καταβολή των δόσεων.

«Το περιεχόμενο του εν λόγω Προσχεδίου σηματοδοτεί τη μεγάλη προσπάθεια που ξεκίνησε με το σχηματισμό της Κυβέρνησης Εθνικής Ευθύνης για τη σταθεροποίηση των δημοσίων οικονομικών, το τέλος της αμφισβήτησης της προοπτικής της Ελληνικής οικονομίας, τη δημιουργία των προϋποθέσεων για την επανεκκίνηση της παραγωγικής διαδικασίας και τη διασφάλιση της βιωσιμότητας του δημοσίου χρέους» πρόσθεσε ο κ. Σταϊκούρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Inno avatar
    Inno 01/10/2012 18:00:36

    κι η ανάπτυξη κύριε? γιατί δεν έχουμε ανάπτυξη?

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ Inno 01/10/2012 18:03:17

      Τι πας και θυμάσαι τώρα? Αφού είπαμε ουδείς αναμάρτητος!

  2. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 01/10/2012 18:04:40

    Δεν ανησυχώ. Οι τροικανοί (που παρεπιπτόντως είναι φίλοι μας) είχαν προσχεδιάσει να βγούμε από το τούνελ το 2012. Το είχα ακούσει από χείλη Πρωθυπουργού, στη Βουλή των Ελλήνων. Από κείνη τη μέρα, όλα τα πιστεύω διότι βλέπω ότι πραγματικά υπάρχει σχέδιο.

    • kitsos avatar
      kitsos @ Ἀντρέας 01/10/2012 20:45:34

      Και εγω ειμαι πεπεισμενος οτι θα μας σωσουν με το σχεδιο τους.
      Τοσα Ζαπεια, τοσα ισοδυναμα δεν μπορει θα πετυχουν τον στοχο τους.

  3. ΚΛΜ avatar
    ΚΛΜ 01/10/2012 18:15:35

    Μὰ τὸ δημιουργικὸ σὸκ θὰ ἔδινε ὡς διὰ μαγείας ἀνάσα στὴν οἰκονομία. Ἐπανεκκινηθήκαμε καὶ δὲν τὸ πῆρα χαμπάρι;

  4. akisenv avatar
    akisenv 01/10/2012 18:49:57

    Χαχαχαχαχα Προϋπολογισμος!!! Λες και οι προηγουμενοι "προϋπολογισμοι" βγηκαν ή ειχαν καμια σχεση με την πραγματικοτητα για να εχει και του Στουρναρα!!! Ειδικα αυτος θα ειναι μακραν ο πιο ακυρος και μακραν της πραγματικοτητας προϋπολογισμος που εχουμε δει ποτε!! Ακου υφεση 3,8% οταν θα ξεκινα το νεο οικονομικο ετος με υφεση πανω απο 7%...
    Δεν κοβουν το δουλεμα, αρκετα...

  5. Ίωνας avatar
    Ίωνας 01/10/2012 19:49:44

    Η ανεργία για το 2013 θα εκτοξευτεί στο 24,7%.Πως να πιστέψει κανείς ότι κάνεις προϋπολογισμό όταν αναφέρεις τέτοια πράγματα.Η πραγματική ανεργία πρέπει να υπολογίζεται και από τον καταστηματάρχη που βαράει μύγες και από τον ελεύθερο επαγγελματία που δεν έχει δουλειά και του βάζουν και κεφαλικό φόρο.Δυστυχώς το 24,7% είναι μικρό, πολύ μικρό και τα σκοτάδια μαύρα και μάλιστα μαύρα πηχτά.Με περικοπές κανείς ποτέ στην Ιστορία δεν έκανε τίποτα μόνο ύφεση προκάλεσε, που με την σειρά της φέρνει τα λουκέτα που έλεγε κάποτε, στο πρόσφατο παρελθόν, ο Α.Σ.

  6. Ψηφοκράτης avatar
    Ψηφοκράτης 01/10/2012 20:00:53

    Δύο ερωτήσεις:
    1) Για τόκους και δάνεια, τι ποσό δίνουμε στους επικυριάρχους που εγκαταστήσαμε;
    2) Ανάπτυξη χωρίς πλάνο και χρήματα γίνεται;

    Πως θα παράγεις κάτι, (έστω πρωτοποριακό και καινοτόμο) με
    35% φόρο, 30% κόστος λειτουργίας, 23% ΦΠΑ, 10% κόστος γραφειοκρατίας και 15% ελάχιστο κέρδος;
    Αν προσθέσεις χρηματοδότηση, σχεδιασμό, εξοπλισμό, πρώτες ύλες, πάγια, παραγωγή, φύρα, διαφήμιση και διακίνηση, μόνο φούσκες θα ανοίγουν!

  7. Aris. A avatar
    Aris. A 01/10/2012 20:31:25

    100.000.000 εξοικονόμηση από την αναδιάρθρωση της τοπικής αυτοδιοίκησης.

    Και μόνο αυτό το αστείο ποσό δείχνει την αδυναμία της κυβέρνησης να προχωρήσει σε μεγάλες αλλαγές για την τιθάσευση του σπάταλου κράτους.

    Ολοι έχουμε εικόνα τι συμβαίνει στους ΟΤΑ.

    Ο Σαμαράς παραμένει στην γραμμή Παπανδρέου Βενιζέλου που είναι με κάθε τρόπο η συντήρηση του κομματικού κράτους και παρακράτους πέρα από κάθε λογική.

    Πιστεύει ο Σαμαράς ότι οι ξένοι θα αναγκαστούν να τον στηρίξουν και έτσι να μπορέσει να συνεχίσει την πολιτική Πασόκ κα ΝΔ που μας έφερε ως εδώ.

    Κάνει λάθος εκτίμηση και η κυβέρνηση δεν θα έχει καλό τέλος.

    Φοβάμαι ότι στα λάθη ο Σαμαράς θα ξεπεράσει και τον Παπανδρέου στο τέλος.

  8. tak avatar
    tak 01/10/2012 20:57:26

    Σιγά βρε παιδιά... Όλα τα τούνελ των εθνικών οδών, είναι φωτισμένα! Πάτε λοιπόν σε ένα από αυτά, να δείτε λίγο φως! Έχει και Φεγγάρι απόψε! Ε. Φελίζα...

  9. tpe avatar
    tpe 01/10/2012 21:43:45

    Αν 2 χρόνια στην αντιπολίτευση που έλεγε για ανάπτυξη, τι ακριβώς έκανε;
    Μας υποχρεώνει να δουλεύουμε 2 επιπλέον χρόνια, μέχρι τα 67 μας, δηλαδή για πάρα πολλούς, 50 χρόνια(!!!!) για να αυξηθούν τα έσοδα κατά 5.000.000€, ολογράφως, πέντε ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ευρώ. ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ, όχι δις!
    Ντροπή σε όλους μας.
    Σε εμένα που κάθομαι και γράφω.
    Σε εσάς που με διαβάζετε.
    Σε εσάς μου μας φιλοξενείται, αλλά από την άλλη στηρίζεται τον ΑΣ.
    Ο τελευταίος, στηρίζει τα μέτρα, άρα με τη στάση σας στηρίζεται τα μέτρα.

    Τι μέλλον θα έχει το παιδί μου;

    • ΣωτΡ avatar
      ΣωτΡ @ tpe 02/10/2012 01:09:30

      5.000.000 ευρώ , όσο μία κλήρωση του Τζόκερ

  10. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 01/10/2012 21:49:23

    "Παρ’ όλα αυτά τα καθαρά έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού δεν αυξάνονται αλλά μειώνονται από τα 48,9 δισ. ευρώ στα 46,7 δισ. ευρώ..."

    "Συνολικά οι δαπάνες του τακτικού προϋπολογισμού περιορίζονται στα 63,43 δισ. ευρώ το 2013 από 69,1 δισ. ευρώ φέτος."

    Δηλάδή, το έλλειμμα του τακτικού προϋπολογισμού (όχι αυτού της Γενικής Κυβέρνησης, που υπολογίζει ΟΤΑ, ΔΕΚΟ κλπ) αγγίζει σχεδόν τα 17 δις, ή το σχεδόν 8% και πάνω, του ΑΕΠ (με εκτιμώμενο ΑΕΠ κοντά στα 195 δις για το 2012).

    Και θέλετε να μου πείτε ότι το 2013 δεν θα έχει νέα μέτρα, ε;

    Μουρχαρχαρχαρχαρ....

  11. DebbyTant avatar
    DebbyTant 01/10/2012 22:21:13

    ΤΡΕ μη τους αποπερνεις. Εμενα περναει η μερα μου με την αναγνωση του μπλογκ. Υστερα δεν σου επιβαλλουν την αναγνωση, ουτε σε καταστρεφουν τα παιδια εδω μεσα. Ο Σαμαρας διαφερει.

  12. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/10/2012 22:33:04

    Το τούνελ,πράγματι,δεν έχει κανένα φως.Υπάρχει πλήρες σκότος.Η κοινωνία βυθίζεται (δεν χρειάζεται να δω τα νούμερα αν και είναι χρήσιμα-βλέπουμε τι γίνεται καθημερινά και δίπλα μας).Έρχεται το τελειωτικό χτύπημα που θα ισοπεδώσει ολοκληρωτικά τη κοινωνία.Οι προοπτικές της πατρίδας είναι χλωμές.Δυστυχώς απουσιάζει πατριωτική ηγεσία.Αυτή τη στιγμή το παρόν πολιτικό φάσμα στερείται σπουδαίων προσωπικοτήτων που θα σηκώσουν το βάρος της ανάστασης της χώρας. (σάμπως σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη υπάρχουν ηγέτες;)
    Κυρίως,όμως,εκείνο που λείπει από τους πολιτικούς μας ταγούς είναι η μπέσα,η ειλικρίνεια και το φιλότιμο.Αλήθεια εδώ,αλήθεια εκεί,που είναι η αλήθεια;Δόση,μνημόνιο,Μέρκελ,Σόιμπλε,Τόμσεν,τρόικα,Λαγκάρντ,ΔΝΤ,ΕΚΤ,χρέος,έλλειμμα......Βομβαρδίζονται οι πάντες,συνεχώς,απ'όλα αυτά τα πρόσωπα και ονόματα,και ο καθένας παρακολουθεί αποσβολωμένος,θολωμένος...Όμως,μέσα στις ψυχές των Ελλήνων κρύβεται τρομερός θυμός,πίκρα,απογοήτευση και απέραντη οργή....
    Και το χειρότερο όλων;ΚΑΜΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ για όσους ΜΑΣ ΔΙΕΛΥΣΑΝ και ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ....Ο κλέψας του κλέψαντος έχει γίνει,τα χρήματα των Ελλήνων έχουν ''πετάξει'' γι'αλλού,ΧΥΔΑΙΟ ΘΡΑΣΟΣ απ'όσους μας έφεραν έως εδώ(κυκλοφορούν ελεύθεροι-άνετοι και η πολιτεία τους φυλάττει κιόλας!!),το ψέμα-του ψέματος-ω ψέμα,άπειρα ''επικοινωνιακά'' κόλπα και γελοία παιχνίδια,ΒΡΩΜΙΑ,ΜΠΟΧΑ και ΔΥΣΩΔΙΑ παντού,έχει γίνει Η ΛΕΗΛΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΗΛΑΣΙΑΣ,ΕΝΩ οι πολίτες αργοπεθαίνουν....

  13. Ίωνας avatar
    Ίωνας 01/10/2012 23:49:41

    Και δύο δις να κόψουν από τους Ο.Τ.Α. και 3 δις από την παιδεία (δεν πειράζει δεν θα στέλνουμε τα παιδιά μας στο σχολείο) και 4 δις από την υγεία (ας πάρουν και τα κρεβάτια από τα νοσοκομεία , ας δίνουν και ασπιρίνη για τον καρκίνο) ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ.Τελειώνουμε λίγο λίγο και κάποιοι εξακολουθούν να λένε για περιστολή δαπανών και αν μαζέψουμε εκείνο και το άλλο κ.λ.π. μπούρδες ,μήπως τελικά μπήκαμε στο ΔΝΤ επειδή δεν ήμασταν τόσο χάλια;

  14. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 02/10/2012 00:25:08

    Πάει το φως, πάνε και οι προεκλογικές αναφορές στον Ελύτη.

    Που να φανταζόμασταν όταν τους ακούγαμε να μνημονεύουν από τον Μικρό Ναυτίλο το "εάν αποσυνδέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι", ότι αυτοί το εννοούσαν πραγματικά...