#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2008 18:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προωθούν τη «Νέα Μακεδονία»

(Ανανεωμένο) Η Ντόρα Μπακογιάννη και ο ομόλογός της από την ΠΓΔΜ Α. Αντόνιο Μιλόσοσκι συναντήθηκαν σήμερα επί 2,5 ώρες στην κατοικία της αμερικανίδας μόνιμης αντιπροσώπου στο ΝΑΤΟ. Μετά τη συνάντηση οι δύο υπουργοί υπογράμμισαν τη δέσμευση των δύο κυβερνήσεων να επιτύχουν λύση. Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιείται η λέξη «δέσμευση» αντί της φράσης «καταγραφή απόψεων». Η συνάντηση έγινε χωρίς τον Νίμιτς και εκτός ΟΗΕ, υπο την σκέπη και το βλέμμα των ΗΠΑ που επείγονται να βρεθεί λύση πριν από τη Σύνοδο Κορυφής του ΝΑΤΟ και έχουν αναλάβει πρωτοβουλία. «Επιθυμούμε ένα όνομα που θα σηματοδοτεί τη διαφορά ανάμεσα στη γεωγραφική περιοχή της Μακεδονίας και στην περιοχή που σήμερα καλύπτεται από την ΠΓΔΜ» δήλωσε η Ντόρα Μπακογιάννη μετά τη συνάντηση.  

Δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι οι δύο πλευρές βρίσκονται κοντά σε μια συμφωνία που θα περιλαμβάνει την ονομασία «Νέα Μακεδονία», ή κάποια παραλλαγή της,  και έτσι η Ελλάδα θα αποφύγει την άσκηση βέτο. Ο Κ. Καραμανλής όμως έχει τοποθετηθεί δημοσίως υπερ μιας λύσης με γεωγραφικό προσδιορισμό: «Επιδιώκουμε λύση στη βάση μίας σύνθετης ονομασίας με γεωγραφικό προσδιορισμό έναντι όλων (erga omnes)» δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου στις Βρυξέλλες στις 14/3/2008. Η ονομασία «Νέα Μακεδονία» δεν αποτελεί γεωγραφικό προσδιορισμό. Τι θα κάνει λοιπόν; Θα αντιταχθεί στις ασφυκτικές πιέσεις των ΗΠΑ και της Ντόρας, ή θα υποχωρήσει;  Το ερώτημα συνδυάζεται με όσα γίνονται αυτές τις ώρες με το Ασφαλιστικό και το δημοψήφισμα. Αν στις πιέσεις από την κοινωνία και την αντιπολίτευση προστεθεί μια διάρρηξη του εσωτερικού μετώπου της ΝΔ με αφορμή το σκοπιανό, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Βλέπε κι αυτό: http://www.blog.anti.gr/?p=1380

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λουδοβίκος των κατωγείων avatar
    Λουδοβίκος των κατωγείων 21/03/2008 19:07:26

    Για δείτε αυτό:
    http://greece-salonika.blogspot.com/2007/10/n.html .
    Eίναι απ΄τις 29 Οκτωβρίου..
    Τα 'χουμε ξαναπεί για αυτό το blog της Θεσσαλονίκης.Μου κάνει εντύπωση η πληροφόρηση που έχουν.
    Ποιος κρύβεται από πίσω;Ξέρει κανείς κάτι;

  2. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 21/03/2008 19:40:24

    Στη σημερινή press conference στα Τίρανα ο ΥΠΕΞ Αλβανίας μίλησε στην αλβανική γλώσσα ,η Ντόρα Μπακογιαννη ελληνίδα ΥΠΕΞ στα αγγλικά .
    Εγώ έμενα να χαζεύω το χαμόγελο .

  3. freak of nature avatar
    freak of nature 21/03/2008 19:46:12

    Λουδοβίκε,μάλλον ο Κουμουτσάκος πρέπει να 'χει το Greece-Salonika-)
    Δεν εξηγείται αλλιώς.Παρακολουθώ και 'γω το συγκεκριμένο blog.Έχει όντως απίστευτη εσωτερική ενημέρωση.

    Συνταξιούχε,τι σου φαίνεται περίεργο;
    Μίλησαν και οι 2 στην μητρική τους γλώσσα..

  4. Γ avatar
    Γ 21/03/2008 19:46:31

    ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΑΝΤΕ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!!!

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/03/2008 19:59:14

    και η υπογραφή του Καραμανλή στο ευρωσύνταγμα πριν πάει στον κάλαθο των αχρήστων στα λατινικά είναι.

    Όσο για το όνομα είναι η ατυχέστερη δυνατή επιλογή μετά το σκέτο ''Μακεδονία''.

  6. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 21/03/2008 20:02:27

    Καταλαβα καλά???
    Η ντορα θα κανει του κεφαλιου της ενω ο Καραμανλης είναι αθώος???
    Καραμανλισμός το ανωτερο στάδιο του σοσιαλισμού σα να λέμε???

  7. creep avatar
    creep 21/03/2008 20:44:12

    Eπίσης φίλε Λουδοβίκε ήταν και οι πρώτοι που μίλησαν(απ΄τον περασμένο Δεκέμβριο) με στοιχεία, για αναγνώριση του Κοσόβου απ΄την Ελλάδα όταν αυτό δεν υπήρχε ούτε ως υπόνοια στα εγχώρια ΜΜΕ αλλά και στην κοινή γνώμη.Tότε όλοι αμφιβάλλαμε,τώρα ξέρουμε πως απλά είναι ζήτημα χρόνου.

    http://greece-salonika.blogspot.com/2007/12/greece-salonika_03.html

  8. Nick avatar
    Nick 21/03/2008 21:12:28

    Όπως και να ονομαστεί, πάλι σε διάλυση οδεύει.

  9. Ρογουήλ avatar
    Ρογουήλ 22/03/2008 10:30:50

    Άντε να λυθεί το θέμα γιατί μας έχουν πρηστεί. Ένα παιχνίδι είναι και αυτό, και μάλιστα με στρατιωτάκια εμάς.

  10. thelw kai allo pagwto avatar
    thelw kai allo pagwto 22/03/2008 12:09:17

    An kai h istoria me ta skopia me thlibei bathitata, logw katagwghs apo the thessaloniki, prepei na pw oti logw ths diamonhs mou sto exwteriko to thema to exoume xasei edw kai kairo.
    Otan apo to 1999 se OLES ma OLES tis ptiseis kai xwres tous anaferoun ws "makedonia" eimaste de facto xamenoi kai kala kanoun aytoi kai epimenoun.

    De me noiazei an prepei na steiloun strato sto abganistan, na anagnwrisoun to kosovo h ti allo antallagma theloun oi amerikanoi, as kataferoun kati pou na symferei thn xwra epitelous. Kai as afhsoun pisw kai ta emfyliaka epitelous kai as sthrixoun kai ligo tous ellhnes twn skopiwn, olo sthn fapa eimaste.

    Wstoso pws ftasame apo to slavomakedonia, pou to yposthrizoun kai oi albanoi, sto nea makedonia den mporw na katalabw.

    TOSO AXRHSTOI einai oi politikoi mas pia....
    gia na mhn pw kamia allh lexh.

    p.s. sorry gia greeklish to net cafe pou eimai

  11. thelw kai allo pagwto avatar
    thelw kai allo pagwto 22/03/2008 12:09:48

    .... den exei yposthrixh gia ellinika