20/09/2008 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προωθούν διορισμό 200.000 συμβασιούχων

Ποιες δημοσκοπήσεις και πράσινα άλογα. Διορισμοί είναι η λύση για πάσα νόσο και μ....της κυβέρνησης, πριν από τις εκλογές. Όπως λοιπόν μας πληροφορεί ο ΕΤ «το Κοινοτικό Δίκαιο ανοίγει το δρόμο» και προσφέρει λύση για τις 200.000 και πλέον συμβασιούχους, «πολλοί εκ των οποίων καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες». Ενώ ο υπουργός Εσωτερικών κ. Παυλόπουλος «είναι προβληματισμένος με το θέμα», καθώς εκτιμά ότι υπάρχουν συμβασιούχοι που προσφέρουν σημαντικό έργο και πρέπει να εξασφαλιστούν, όπως για παράδειγμα οι 5.500 δασοπυροσβέστες.....

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=52405

ΣΧΟΛΙΑ

  1. saska avatar
    saska 20/09/2008 12:58:47

    Factorx κανονικά δεν πρέπει να γράψω την λέξη που ταιριάζει στην εισαγωγή σου αλλά μάθε πριν γράφεις οτι 10 Οκτ. συνεδριάζει επιτέλους το Ευρωπαικό δικαστήριο για την υπόθεση των συμβασιούχων -οχι μόνο του Παυλόπουλου - αλλά και του καταλληλότερου Σιμήτη που έκανε τις συμβάσεις καφεδάκια. 5 χρόνια αναμονής οχι για να δικαιωθούν οι συμβασιούχοι αλλά για το αν πόσο σωστά έπραξαν τα λαμόγια που μας κυβερνούν και κυβερνούσαν που κρατούν ομήρους τόσους χιλιάδες Ελληνες εργαζόμενους.
    Δεν πιστεύω οτι θα αλλάξει τίποτα γιατί η απόφαση θα βγεί μετά απο 5-6 μήνες και μάλλον θα είναι αρνητική προς τους συμβασιούχους.

  2. xxx avatar
    xxx 20/09/2008 13:02:39

    Οι διορισμοί διαχρονικά έχουν αποδείξει ότι δεν έσωσαν κανένα.

    Ο διορισμένος εκδικείται για τον αυτοεξευτελισμό του να παρακαλάει, ανεξάρτητα αν τον διορίσεις η οχι.

  3. Simakos avatar
    Simakos 20/09/2008 15:49:53

    Όντως οι προεκλογικοί διορισμοί δεν έσωσαν κανέναν μακροπρόθεσμα αλλά και μόνο που προαναγέλλονται δείχνει μιζέρια, βλαχοδημαρχισμό, μη σας πω και πανικό.

    Και ακόμη είναι κοντά τα ποσοστά ΠΑΣΟΚ - ΝΔ, για σκεφτείτε να ξεφύγει αρκετά ο Γιώργος (λέμε τώρα...)

  4. Xase avatar
    Xase 20/09/2008 21:35:12

    Στη ΝΔ δεν εχουν καταλαβει ακομα οτι οι διορισμοι δεν τους σωζουν.Τα αποτελεσματα των δημοσκοπησεων κατα την γνωμη μου δεν σχετιζονται με το Βατοπεδι, ουτε με τον Βουλγαρακη αλλα και ουτε με τον Ρουσοπουλο και την Μαρα.

    Τον κοσμο τον ποναει η τσεπη του και τα φορολογικα μετρα της ΝΔ ειναι αυτα που οδηγησαν στα αποτελεσματα που δημοσιευονται.
    Ουτε ο ΓΑΠ εγινε καλυτερος απο οτι ηταν, ουτε ο Καραμανλης ηταν ποτε καλυτερος του ΓΑΠ.

    Απλα στην Ελλαδα παντα τα συμφεροντα κυβερνουσαν, κυβερνουν και θα κυβερνουν στον αιωνα τον απαντα.
    Ντοπια και ξενα.

  5. saska avatar
    saska 20/09/2008 22:55:24

    Επειδή ο γερμανόφιλος παραπάνω νομίζει οτι οι 200.000 συμβασιούχοι θα τους βάλει ο Καραμανλής για να κερδίσει τα γκάλοπ !
    Το ξαναγράφω :
    Στις 8-10 θα γίνει η προφορική διαδικασία και όλες οι πλευρές (εκπρόσωποι εργαζομένων, εργοδότες, Ελληνικό Δημόσιο, εκπρόσωποι της Ευρωπαϊκής Επιτροπής) θα εκθέσουν τα επιχειρήματά τους. Επίσης θα ακουστεί η Έκθεση του Εισηγητή Δικαστή για το θέμα. Καμία απόφαση όμως δεν θα ληφθεί μέσα στην αίθουσα. Λίγους μήνες μετά θα ακολουθήσουν οι προτάσεις της Γενικής Εισαγγελέως και κάποιους μήνες μετά η απόφαση. Θα περάσουν συνεπώς αρκετοί μήνες μέχρι να έχουμε την απόφαση του ΔΕΚ στα χέρια μας.
    Δεν είναι δεδομένο ότι η απόφαση του ΔΕΚ θα είναι θετική για τους συμβασιούχους. Υπάρχει το ενδεχόμενο το Δικαστήριο να κρίνει ότι το ΠΔ 164/2004 αντιμετωπίζει επαρκώς το θέμα των συμβασιούχων και ότι βρίσκεται στο πνεύμα της Κοινοτικής Οδηγίας. Αυτό θα θωρακίσει ακόμα περισσότερο το ΠΔ των αποκλεισμών και των απολύσεων. Ας μην ξεχνάμε ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση με αποφάσεις των οργάνων της στηρίζει και επιβάλει την ελαστική απασχόληση. Συνεπώς καμία απόφαση δεν είναι δεδομένη, αλλά αποτέλεσμα συσχετισμών και πιέσεων.
    Οι αποφάσεις του ΔΕΚ δεν έχουν τη μορφή νόμων. Δίνουν απαντήσεις σε προδικαστικά ερωτήματα, από τις οποίες διαγράφονται κατευθύνσεις και ερμηνείες. Τις ερμηνείες αυτές θα λάβουν αρχικά υπόψη τα εθνικά δικαστήρια (πρωτοδικεία, Άρειος Πάγος) στις αγωγές των συμβασιούχων. Μια θετική ερμηνεία, πάντως, θα εντείνει τις πιέσεις σε δικαστικό και πολιτικό επίπεδο προς την αναγκαιότητα λήψης νέων μέτρων υπέρ των συμβασιούχων.
    Ο μοναδικός υπόλογος είναι ο Σιμήτης

  6. Simakos avatar
    Simakos 20/09/2008 23:29:49

    Ρε Saska, με τίποτα δεν πετυχαίνεις την ορθογραφία στο όνομα του Σημίτη. Σημειολογία...

    Πέρα από πλάκα τώρα, το θέμα δεν είναι τόσο αν θα γίνει ή όχι η μονιμοποίηση των συμβασιούχων αλλά το ότι αρχίζει να διαδίδεται (όπως αντιλαμβάνομαι διαβάζοντας κι εδώ μέσα) πως θα γίνει κάτι τέτοιο. θυμόμαστε όλοι τι υποσχέθηκε προεκλογικά και τι (δεν) έκανε η ΝΔ ως κυβέρνηση. Άρα αν αρχίσουν να διαδίδουν τώρα ότι θα μονιμοποιηθούν και άλλοι είναι απλώς γελοίο.

  7. Theodore avatar
    Theodore 20/09/2008 23:33:08

    Γιατι ρε φιλε, "ομηροι";
    Τους πιασανε με το ζορι και τους βαλανε εκει να κααθονται και να πληρωνονται;
    Και γιατι αυτους ειδικα και οχι αλλους;
    Σα να μη μας τα λετε καλα.
    Ε και γλειψανε για να πανε, ε και σκουζουνε κι απο πανω.
    Οι αλλοι ,που ειναι ανεργοι,ή δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα, δεν εχουνε ψυχη;Οι δικοι μας εχουν μονο;

  8. Περαστικός avatar
    Περαστικός 20/09/2008 23:34:56

    xxx Says:"Οι διορισμοί διαχρονικά έχουν αποδείξει ότι δεν έσωσαν κανένα"
    Έσωσαν, πως δεν έσωσαν. (τους...διορισμένους)
    Και κάτι για να το καλαμπουρίσωμε (για όσους μπορούν να μεταφράσουν):

    Ο Τράος Δημόσιος Υπάλληλος
    Εδά στ’ ύστερους χρόνους, απου’ πανε να κάνει η τοπική αυτοδιοίκηση κοινοτικές και δημοτικές επιχειρήσεις, εσκέφτηκεν’ ο πρόεδρος του χωργιού: “μωρέ καλή δουλειά κεινηνέ του τράου του Τρυγιδομανώλη… δε γ-κάνει α-δε ν-του τον-ε πάρωμε, για να παίρνει η κοινότητα τα έσοδα απο τα πηδηχτικά”.
    Ήθελε δεν ήθελε ο κακομοίρης ο Τρυγιδομανώλης, απαλλοτρίωσέ ν-του ο πρόεδρος το ν-τράο κι επήγε γ-κι έδεσέ ν-τονε στη δεματαρέ, απόξω απο το κοινοτικό γραφείο.
    Πάνε ν-του την άλλη μέρα μιαν αίγα καλά θυμισμένη, δε τζη δίνει σημασία ο τράος. Ξαναπάνε ν-του άλλη θυμισμένη αίγα… πράμα ο τράος.
    Οπότε φωνιάζει ο πρόεδρος το ν-Τρυγιδομανώλη και του λέει:
    -Μωρε συ, έλα παέ εσύ απού κατέχεις τα χούγια ν-του, να δεις είντα’ παθαινε ο παντέρμος.
    Πάει ο Τρυγιδομανώλης και γονατίζει δίπλα στο ν-τράο και εχάιδευέ ν-τονε στο μπέτη, εγνώρησέ ν-τονε πρέπει κι ο τράος κι αρχίζει να μυρίζεται και να γλείφει το γκαφά τ’ αφεντικού ν-του. Θωρεί τονε ο πρόεδρος και σκέφτεται: “Θεόψυχά μου πράμα του λέει στ’ αυτί…” οπότε φωνιάζει το ν-Τρυγιδομανώλη:
    -Μωρε συ, έλα παέ, είντα σου λεγενε ο τράος στ’ αυτί;
    -Κατές είντα μού’ πενε, τ’ απαντά ο Τρυγιδομανώλης, “Είντα μπουνταλάς είμαι εδά απου εγίνηκα δημόσιος υπάλληλος να δουλέψω;”…
    (Απο τα “Κρητικά ανέκδοτα” του Μ. Πριναράκη).

  9. saska avatar
    saska 21/09/2008 13:31:33

    Theodore σαφώς και όμηροι αλλά αν δεν το καταλαβαίνεις σου το κάνω και ποιο λιανά!
    Έχουμε και λέμε ξεκινάς 20 χρονών το 1993 και σου κάνουν συνεχόμενες συμβάσεις αισίως φτάνουμε στο 2004 και έχεις κάνει 60 συμβάσεις και 11 χρονών δουλειάς και είσαι σήμερα 35 χρονών μετέωρος ή όμηρος σε κάτι που το έμαθες και το κάνεις καλά. Τι κάνεις μετά; Ψάχνεις για νέα δουλειά ή προσπαθείς να πείσεις όλους αυτούς τους χαχόλους που σε κρατούσαν τόσα χρόνια σαν απαραίτητο ότι είσαι πράγματι απαραίτητος;
    Ή ψάχνεις για νέα αρχή;
    Φυσικά εδώ μπαίνει το ερώτημα καλά πόσοι είναι στην πραγματικότητα οι συμβασιούχοι;
    Φίλε δεν είναι πάνω από 5000 όλα τα άλλα είναι φούμαρα μόνο για εντυπωσιασμό.
    Προωθούν λέει ο τίτλος. Μα τον τίτλο τον έβγαλαν τα διαλπεκόμενα αυτά που συντηρούν την χαώδης κατάσταση.
    Ξέρω συμβασιούχους με 14-15 χρόνια και πέρνουν 800 Ε . Πόσα θα έπερναν στον ιδιωτικο τομέα με αυτά τα χρόνια άραγε;

  10. aksiokraths avatar
    aksiokraths 21/09/2008 16:36:22

    Πάντως να ξέρετε πως τη λυπητερή των κομματικών ρουσφετιών την πληρώνει ΠΑΝΤΑ ο πολίτης. Εγώ προτείνω τη χρηματοδότηση των ρουσφετιών απ'τα ίδια τα κόμματα και τα αφεντικά των...

  11. θα δουμε avatar
    θα δουμε 03/10/2008 01:08:28

    παιζει δηλ να γινει η καλη?τσα προστιμα τρωμε απο ε.ε για τισ συμβασεισ

  12. θα δουμε avatar
    θα δουμε 03/10/2008 01:08:50

    τοσα προστιμα εννοουσα

  13. κατερινα avatar
    κατερινα 09/10/2008 14:03:57

    εργαζόμουν σε μια εφορία βυζαντινών αρχαιοτήτων σαν συντηρήτρια έρφων τέχνης απ'το 2003 και τώρα που συμπλήρωσα 24 μήνες εργασίας από τον Ιούλιο του 2004 μου ανακοίνωσαν ότι δεν έχω δικαίωμα να ξαναεργαστώ!!και αυτό είναι πλέον de facto!! κανένας τρόπος να μπορούμε να δουλεύουμε!! αυτό ισχύει και για τους περισσότερους συναδέλφους μου και για όσους δεν ισχύει ακόμα θα ισχύσει μόλις συμπληρώσουν κι εκείνοι το 24μηνο!!! η δουλειά μας έχει τέτοια εξειδίκευση που είναι σχεδόν αδύνατο να εργαστεί κάποιος στον ιδιωτικό τομέα!! έχουμε μείνει λοιπόν άνεργοι και σύμφωνα με το Π.Δ.164/2004 δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να ξαναδουλέψουμε!!

  14. κατερινα avatar
    κατερινα 09/10/2008 14:11:59

    τώρα, στην ηλικία των 31 ετών, θα ξεκινήσουμε νέες σπουδές για να κάνουμε μια νεα καριέρα?????? είναι λογικό να αφήσουμε πίσω τόσα χρόνια σπουδών, τόσα έξοδα των γονιών μας, τόσα χρόνια προϋπηρεσίας και τόση αγάπη για αυτή τη δουλειά που διαλέξαμε να κάνουμε?? και αφού το κράτος θέλει να μπλοκάρει το θεσμό των συμβασιούχων γιατί δε μονιμοποιεί όλους αυτούς που εργαζόμαστε με συμβάσεις τόσα χρόνια και να σταματήσει να παράγει ανέργους εισάγοντάς τους σε σχολές που το μόνο που θα μπορούν να τους προσφέρουν είναι 24 μήνες εργασίας????

  15. Νασια avatar
    Νασια 16/10/2008 12:43:20

    Κατερινα ψαξτο αυτο ...
    οι συμβασεις εργου μπορουν να ανανεωθουν. στο Δημο που μενω εχω 2 φιλες που ειναι στην 3η συμβαση εργου... με ενα κενο 3 μηνων ενδιαμεσα νομιζω. Δες το αλλα ταυτοχρονα εμ το 24 μηνο εχεις 50% μοριοδοτηση σε προκυρηξεις του ΑΣΕΠ , καλη τυχη!

  16. omiros avatar
    omiros 14/11/2008 09:49:55

    μπήκα στον Δήμο κατά λάθος (έκανα ένα σεμινάριο κ ήρθα για πρακτική) κ επειδή δεν είχαν άτομα κ επειδή δούλευα πολύ με κρατήσαν..από τότε έχουν περάσει πέντε χρόνια (μια με μαύρα, μια σαν καθαρίστρια κ τώρα επιτέλους με συμβάσεις έργου)κ όταν έχεις ανάγκη από δουλειά τι να κάνεις? βέβαια κάθε χρόνο τώρα που αναπτύχθηκε ο Δήμος (κ άλλαξε κ η Διοίκηση)μας έχουν μετέωρους!! αυτό είναι σωστό? η μήπως τώρα στα 34 μου είναι εύκολο να αρχίσω από την αρχή?

  17. γιανης avatar
    γιανης 28/12/2008 15:03:35

    ολο λογια