07/07/2009 23:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προωθεί την εργασία τεσσάρων ημερών η κυβέρνηση

Το πρώτο σοκ για την αγορά εργασίας φαίνεται ότι προετοιμάζει η κυβέρνηση με την εργασία των τεσσάρων ημερών την εβδομάδα. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η κ. Φάνη Πετραλιά σχεδιάζει την επιδότηση της πέμπτης (χαμένης) ημέρας για τους εργαζόμενους. Δηλαδή, όσες επιχειρήσεις σκέφτονται να επιβάλλουν την εβδομάδα των τεσσάρων ημερών θα έρχεται το κράτος να επιδοτεί προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης για τους εργαζόμενους και θα αφορά την πέμπτη ημέρα που θα χάνεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 08/07/2009 08:28:25

    Κοιτα αν τα λεφτα που θα παίρνω είναι τα ιδια είναι καλά. Αλλά μαλλον θα παίρνω τα 4/5 όπότε υα πράγματα θα δυσκολέψουν.

  2. Swell avatar
    Swell 08/07/2009 08:59:08

    Κατά τα άλλα, η κα Πετραλιά μας τα 'χει ζαλίσει λέγοντας ότι κύριο μέλημα της κυβέρνησης, είναι η προστασία των εργαζομένων.

  3. ataktos avatar
    ataktos 08/07/2009 11:14:01

    Όταν πριν κάποια χρόνια ο βουλευτής Δραγασακης του ΣΥΝ με σύσσωμη την κοινοβουλευτική ομάδα κατέθεσε σχέδιο Νόμου για το 35 ώρο τον λοιδορούσαν από ότι θυμάμαι τα παπαγαλάκια της διαπλεγμένης ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ,πέρασε ο καιρός σήμερα χτυπάμε η καμπάνες της εκκλησίας και η Ν.Δ. ψάχνει ποια εκκλησία είναι αυτή…καλό ξημέρωμα …

  4. αλλενάκι avatar