Προφυλακιστέος ο Αρτέμης Ματθαιόπουλος της Χρυσής Αυγής
30/06/2014 13:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προφυλακιστέος ο Αρτέμης Ματθαιόπουλος της Χρυσής Αυγής

Την προφυλάκιση του βουλευτή της Χρυσής Αυγής Αρτέμη Ματθαιόπουλου αποφάσισαν οι εφέτες ανακρίτριες της υπόθεσης και ο αρμόδιος εισαγγελέας μετά την ολοκλήρωση της απολογίας του.


Σύμφωνα με πληροφορίες, τόσο οι ανακρίτριες της υπόθεσης όσο και ο εισαγγελέας έκριναν πως ο βουλευτής πρέπει να οδηγηθεί στη φυλακή με το σκεπτικό ότι εάν αφεθεί ελεύθερος θα συνεχίσει την εγκληματική δραστηριότητα, καθώς, εκτός από βουλευτής, είναι και μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου.

Επομένως, κατά την κρίση τους, ανήκει στη στενή ηγετική ομάδα της ΧΑ και με κάθε τρόπο προτρέπει και προπαγανδίζει την εγκληματική της δράση.

Ο βουλευτής, που αντιμετωπίζει την κατηγορία της ένταξης και διεύθυνσης εγκληματικής οργάνωσης, προσήλθε το πρωί ενώπιον των ανακριτριών και παρέδωσε δισέλιδο απολογητικό υπόμνημα στο οποίο, σύμφωνα με πληροφορίες, αρνείται την κατηγορία που του αποδίδεται, υποστηρίζει ότι δεν εμπλέκεται σε παράνομες ενέργειες και αναφέρεται σε πολιτική δίωξη που υφίσταται η Χρυσή Αυγή.

Ο κ. Ματθαιόπουλος αρνήθηκε να απαντήσει σε ερωτήσεις της ανάκρισης.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΑΡΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΡΗΣ 30/06/2014 18:01:35

    Ωραια Δημοκρατια εχουμε επι Νεας Δημοκρατιας! Φυλακιζουμε εν ενεργεια Βουλευτες μονο και μονο γιατι ειναι μελη του Πολιτικου Συμβουλιου του κομματος παρολο που δεν υπαρχει οποαδηποτε αναφορα του ονοατος τους στην δικογραφια! Παραλληλα σε αλλους εν ενεργεια βουλευτες επιβληθηκε κατ οικον περιορισμος (βουλευτης Κουκουτσης) τυφλα να εχουν τα κομμουνιστικα καθεστωτα των περασμενων δεκαετιων! Ενω σε καποιον αλλον (βουλευτης Αρβανιτης) απαγορευτεται να μιλαει σε πολιτικες ομιλιες της Χρυσης Αυγης γιατι λεει ξεσηκωνει τον κοσμο εναντια στο καθεστως......Κατ εξαιερση επιτρεπεται (προς το παρον δηλαδη....) η ομιλια του εντος Βουλης! Με τετοια λογικη φτανουμε η Ελλαδα μας εν καιρω μνημονιου να μοιαζει με.....Αφρικανικες "Δημοκρατιες" τυπου Αμιν-Νταντα αλλα και με καθεστωτα οπως αυτο της Βορειου Κορεας! Αυτο ειναι λοιπον το οραμα του ιδρυτη της Νεας Δημοκρατιας Κων.Καραμανλη που νομιμοποιησε τοτε το ΚΚΕ ? δηλαδη ασυδοσια της αριστερας Νομεκλατουρας (Βλεπε σκανδαλα Πασοκοσυριζαιων) και παραλληλα πολιτικη διωξη των Ελληνων εθνικιστων για καθαρα ιδεολογικους λογους (επειδη δεν μου αρεσει ο πολιτικος σου λογος σε περιοριζω κατ οικον η σε κλεινω ακομη και φυλακη)! Μηπως ηλθε ο καιρος να βγουμε στους δρομους και να φωναξουμε "κατω η χουντα Σαμαρα" ως γνησιοι φιλελεθεροι Νεοδημοκρατες ?

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ ΧΑΡΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΡΗΣ 30/06/2014 18:36:30

      Φίλε Χάρη, πέφτει ήδη η "Χούντα" δεν χρειάζεται να βγούμε να φωνάξουμε εμείς οι λαϊκοί δεξιοί. Μόνο που κατ' εμέ δεν είναι "Χούντα του Σαμαρά". Είναι "Χούντα της Ντόρας, του Καραμανλή, του Αβραμόπουλου, πέντε νταβατζήδων καθώς και των λοιπών δυνάμεων της ΚΕΝΤΡΟδεξιάς" την οποία Χούντα ο Σαμαράς κάθεται και κοιτάζει ΆΤΟΛΜΟΣ και μη διαθέτων (από ότι φαίνεται ως τώρα) το πολιτικό ανάστημα να ρίξει... Πέντε λόγια και δύο πράξεις έφταναν για να πάει η Χ.Α στο 0,5% αλλά δεν τον αφήνει η κλίκα της Ντόρας να τα πει και να τα κάνει...

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Marcelos 01/07/2014 00:11:00

        Δεν "κοιτάζει άτολμος", υπηρετεί. Αυτός είναι πρωθυπουργός των συλλήψεων και των μεθοδεύσεων. Και ως "ατόλμως ορών" και υπηρετών, παύει να έχει την προσωπική μου δεδηλωμένη. Next, please!!!...

  2. Marcelos avatar
    Marcelos 30/06/2014 18:19:11

    Μέσα και ο Ματθαιόπουλος. Διευθύνει "εγκληματική οργάνωση" και αν βγει έξω θα συνεχίσει την "εγκληματική δράση"... Έξω σήμερα όλοι οι συλληφθέντες του ΣΔΟΕ για χρηματισμούς στη Θεσσαλονίκη!!! Ενώ πιάστηκαν με τα προσημειωμένα πακέτα στο χέρι, αφέθησαν ελεύθεροι με μικρές ποινές φυλάκισης προς 4-5 Ευρώ την ημέρα!!! Μάλλον όταν χρηματίζονταν έπαιρναν τα χρήματα για το "χαμόγελο του παιδιού"... Απομένει τώρα να επαναπροσληφθούν κιόλας... Γελάει ο κόσμος...

  3. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/07/2014 07:53:30

    Σαν πολύ ευαίσθητοι ¨δημοκράτες" δε μαζεύτηκαν εδώ μέσα;

  4. my way avatar
    my way 01/07/2014 08:07:27

    Αλήθεια Antinews, το avatar με τον αγκυλωτό σταυρό θα το αφήσεις να "κοσμεί" ακόμα τα σχόλια του άρθρου: "Παναγιώταρος: «Και τι έγινε που ο αρχηγός μας φωτογραφήθηκε με μια γερμανική σβάστικα;»";

  5. ΟΔΥΣΣΕΥΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΥΣ 01/07/2014 10:28:23

    Προφανώς θεωρείς πως έχεις την αποκλειστικότητα της ευαισθησίας. Ένας ολόκληρος πολιτικός χώρος διώκεται "ποινικά" με ...χειροκροτητές όλο το φάσμα του πολιτικού κατεστημένου...

  6. Γιάννης avatar
    Γιάννης 01/07/2014 10:55:14

    Κόρακας,κοράκου μάτι δεν βγάζει λέει η λαική παροιμία.Ακούτε κανέναν να μιλάει για τις προφυλακίσεις.για την βουλή που την έκλεισαν άρον-άρον,για τα λαμόγια που βγαίνουν από την φυλακή,γι΄αυτούς που ούτε κάν τους καλεί ο εισαγγελέας.Είναι όλοι στο κόλπο.Πουλημένοι και ανθέλληνες.Μόνο το τομάρι τους κοιτούν.Για εμένα τουλάχιστον και την οικογένειά μου τέλειωσε η Ν.Δ.Τώρα καταλάβαμε όλοι γιατί κλείνουν φυλακή την Χ.Α Τους χαλάει τα σχέδια.

  7. ΟΔΥΣΣΕΥΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΥΣ 01/07/2014 12:50:41

    Η εμμονή πάντως ...ορισμένων στον "χαρακτηρισμό" ..."εγκληματική οργάνωση", προκειμένου να εκφραστούν για έναν καθόλα νόμιμο πολιτικό σχηματισμό, όπως και τα περί ..."μορφώματος", μοιάζουν με την εμμονή αυτών που θέλουν να καθιερώσουν ως "αλήθεια" ένα προφανές ψεύδος και αυτό γίνεται εν γνώσει τους. Μαρτυρεί μάλιστα και πανικό μπροστά στη μη αποδοχή της "θέσης" τους. Η κοινωνία θεωρεί τη Χρυσή Αυγή πολιτικό κόμμα και τίποτε άλλο. Αυτό ακούγεται στους δρόμους, στα καφενεία, στις ιδιωτικές συζητήσεις, ασχέτως της πολιτικής τοποθέτησης των συζητητών. Και ότι πρόκειται για καθαρά πολιτική δίωξη. Αυτοί που ενέπλεξαν τη Δικαιοσύνη σ' αυτή την ιστορία διέπραξαν έγκλημα...