03/06/2009 11:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προφυλακιστέες η σύζυγος και η κόρη

Θύελλα αντιδράσεων για τους χειρισμούς των ανακριτικών αρχών στην υπόθεση του φυγόδικου πρώην στελέχους της Siemens, Χρήστου Καραβέλα.

Νομικοί καταδικάζουν την περίπτωση να χρησιμοποιείται η οικογένειά του για να επιστρέψει ο Χρ. Καραβέλας.

Θα επιστρέψει και θα παραδοθεί ο φυγόδικος; 

Μετά τις συλλήψεις και τις μαραθώνιες απολογίες τους, η σύζυγος και η μεγαλύτερη κόρη του Καραβέλα, κρίθηκαν προφυλακιστέες. Οι άλλες δύο κόρες του αφέθηκαν ελεύθερες με χρηματική εγγύηση 1.000.000 και περιοριστικούς όρους. Τους απαγορεύτηκε η έξοδος από τη χώρα και θα πρέπει να παρουσιάζονται τρεις φορές το μήνα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχή τους.

Εν τω μεταξύ, ο ένας εκ των δύο κατηγορουμένων που επρόκειτο να απολογηθούν ενώπιον του ανακριτή, ο Γιώργος Σκαρπέλης, προσέφυγε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο καταγγέλλοντας την άρνηση του προϊσταμένου της Εισαγγελίας Εφετών να παραδώσει το σύνολο των εγγράφων στοιχείων της δικογραφίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tim avatar
    tim 03/06/2009 11:29:22

    Καλά, ο Τσουκάτος και ο Θέμος γιατί είναι ελεύθεροι ; Είναι λιγότερο ανακατεμένοι σε διακίνηση παράνομου χρήματος από ότι η κόρη του Καραβέλα ; (Ο οποίος ασφαλώς και θα έπρεπε να είναι στην φυλακή από πολλά χρόνια).
    Και με την ευκαιρία να επαναλάβω: Τις ΜΙΣΕΣ δουλειές στον ΟΤΕ πήρε η Siemens με τις μίζες αυτές. Οι άλλες ΜΙΣΕΣ δόθηκαν άραγε στην Intracom (του κουμπάρου του Θόδωρου Πάγκαλου) με πλήρως διαφανείς και αξιοκρατικές διαδικασίες ;;;
    Μη χειρότερα !!!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/06/2009 12:07:44

    τα παπαγαλάκια έχουν αποδυθεί σε έναν νυν υπερ παντων αγώνα να πείσουν ότι οι Καράβελες και σία τα παντελόνιαζαν και δεν έδιναν σε κανέναν άλλο το κατι τις χα χα χα

    όμως η ιστορία πρόσφατα και πιο παλιά διδάσκει ότι ποτέ ιδιώτης δεν "διαπραγματεύθηκε" με το κράτος και η διαπραγμάτευση να έχει "αίσιο τέλος" για τον ίδιο ...

    τους βλέπω κυνηγημένους ανηλεώς από ήπειρο σε ήπειρο μόνο που στην περίπτωσή τους δεν υπάρχει ούτε Σάββας

  3. ataktos avatar
    ataktos 03/06/2009 12:11:47

    αλλενάκι - afou o GAP hthes stin Salonika edose kommatiki entoli ti perimenes hairi...

  4. Le canard avatar
    Le canard 03/06/2009 12:16:35

    Καλά, τώρα βάζουν την κόρη του Καραβέλα και τη σύζυγό του μέσα. Τον Μαυρίδη τον προφυλάκισαν. Τον Αθανασιάδη που ήταν ο "Καραβέλας" του Μαυρίδη γιατί δεν τον βάζουν μέσα, αλλά του ζητάνε εγγύηση 700 χιλιάδων για να μην προφυλακιστεί; Τι είδους connais υπάρχουν;

  5. Le canard avatar
    Le canard 03/06/2009 12:34:09

    Αυτό το "αγγελούδι" ο Σκαρπέλης που το ενέπλεξαν στον "φόνο", δεν μπορεί να βρεί πουθενά το δίκιο του παρά μόνον στις Βρυξέλλες, ε; Γειά σου ρε Ματζουράνη, όλο και κάτι έμαθες από το σκάνδαλο Κοσκωτά. Αντε, και μετά να αναλάβεις με τον Τσοβόλα το C4i, τον Τρεπεκλή και τα αμερικανάκια.

  6. Le canard avatar
    Le canard 03/06/2009 12:51:17

    Καιρός είναι τώρα λοιπόν, να επικαλεστεί η κυρία Καραβέλα τα πολιτικά κουμπαριλίκια της!!!

  7. Obamas avatar
    Obamas 03/06/2009 12:53:59

    Τους εργαζόμενους στη Ζημενς και πόσο ακριβά θα πληρώσουν τα λαμόγια, τους έχει σκεφτεί κανείς;

  8. stelios avatar
    stelios 03/06/2009 13:29:27

    Γιατι δεν εναγουν την ιδια τη Ζημενς που μπορει να δωσει πισω και τα χρηματα?
    Γιατι θα τους στειλει φυλακη,γι αυτο.
    Ο Τσοβολας εκανε μυνηση στον ανακριτη και ζητα την συλληψη του.Εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.

  9. ataktos avatar
    ataktos 03/06/2009 13:38:50

    Le canard - min ta les proeklogiga ola ..asta gia meta tin kiriaki ...

  10. Hase avatar
    Hase 03/06/2009 13:52:33

    @ 1 Tim
    Ο Θεμος για μενα ειναι ο πιο μαγκας απο ολους. Τι ειναι τα 3 εκατομ. δολλαρια του Καραβελα δηλ. ουτε τα μισα λεφτα του Θεμου δεν ειναι. Και ειναι ο πιο μαγκας γιατι ενω τα λεφτα ηταν σε μαυρες σακουλες αυτος βγηκε κατασπρος σαν φανελλακι καλοκαιρινο απο την δικαιοσυνη. Και μπορει να υπηρχαν και αλλα σε αλλο χρωμα σακουλας.
    Το ερωτημα μου ειναι παιδες, μονο στον ΟΤΕ ταπαιρναν;; Στην ΔΕΗ στον ΟΠΑΠ στην ΕΥΔΑΠ στην ΟΑ και σε αλλες εταιρειες που υπηρχαν πολιτικοι προισταμενοι και κατσικοκλεφτες διορισμενοι απο κατω ολα αγγελικα γινονταν;; Η μηπως αυτο που βγενει αυτες τις μερες ειναι ενα μερος απο το μεγαλο φαγοποτι;;.
    Η ΜΑΝ ξεχαστηκε;; Με τον ΟΣΕ τι γινεται;; που βρισκομαστε;;
    Μαλλον ειμαστε ολοι βλακες, πισω απο τα πρασινομπλεκοκκιναπορτοκαλια γιαλια που φοραμε δεν βλεπουμε την πραγματικοτητα. Μας κλεβουν και μαλλωνουμε αναμεταξυ μας.

  11. zaza avatar
    zaza 03/06/2009 14:00:07

    Με την λογική τους θα έπρεπε να μπουζουριάσουν και την κόρη του Παυλίδη γιατί δεν το έπραξαν? επειδή ο μπαμπάς δεν την κοπάνησε με τσαρτερ αλλά με την σύμφωνη γνώμη της κυβερνητικής πλειοψηφίας??

  12. Hase avatar
    Hase 03/06/2009 14:09:02

    @11
    Ουτε τον Τσουκατο τον εχουν μπουζουριασει ετσι;; Για να τα λεμε ολα.

  13. zaza avatar
    zaza 03/06/2009 14:32:51

    @Ηase,
    συμφωνώ και επαυξάνω αναφορα στην οικογενειακή σχέση κάνω, αν τα παιδιά του Καραβέλα κατηγορούνται για αποδοχή μαυρου χρήματος το ίδιο γιατι δεν έγινε με την κόρη του Παυλίδη?

  14. TheWatcher avatar
    TheWatcher 03/06/2009 14:46:25

    Δηλαδη πας φυλακή για 1000 ευρώ χρεος στο ΤΕΒΕ, αλλά εδώ αντιδρούμε για τα παιδιά του που εν γνώσει τους απολαμβάνουν τα προιόντα κλοπής. Δηλαδή μιλάμε για επισημο ξεπλυμα χρήματος.

    Ο όλοι οσοι αντιδρουν, δικηγόροι και μεγαλόκαρχαρίες, προφανώς έχουν κάνει το ίδιο με τα παιδιά τους.

    Ακου να είναι μετοχοι σε off shore .....

  15. delirious avatar
    delirious 03/06/2009 15:41:01

    Από που κι ως που είναι ξέπλυμα χρήματος? Ο άνθρωπος έχει φύγει από το 98 από τη Ζήμενς. Απλά πάνε να πούνε ότι τα πήρε όλα αυτός και όχι οι πολιτικοί. Για μαλάκες μας περνάνε? Επίσης από πότε είναι παράνομο να είσαι μέτοχος σε offshore με νόμιμα λεφτά? Τα βάζω στην offshore και μετά με το δίκαιο της χώρας εκεί τη μεταβιβάζω ΝΟΜΙΜΑ κι αφορολόγητα στα παιδιά μου.

    Πολύ φοβάμαι ότι αυτή η υπόθεση θα κλείσει με αίμα. Υπερέβησαν τα εσκαμμένα.

    Σε πρώτη φάση θα έχουμε μαύρισμα στις εκλογές και αργότερα κάτι πιο βαρύ και δε θα ρωτάμε και τι έγινε. Επίσης οι νεκροί δε θα είναι από την πλευρά των προφυλακισμένων αλλά από την πλευρά των άλλων που τα πήραν και τους έβαλαν στη φυλακή.

  16. TheWatcher avatar
    TheWatcher 03/06/2009 15:46:04

    @delirius:

    Είναι ΚΟΙΝΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ότι όλοι οι μικρο-μεγαλοαπατώνες γράφουν τα μαυρα κέρδη τους (=αφορολόγητα ή κλεμμένα) στα παιδιά τους, στις γυναίκες τους (που μετά παιρνουν δηθεν διαζύγια) ή στους συγγενείς τους.

    Εσυ μας περνάς για βλάκες μάλλον. Η δεν τα ξέρεις καλά.

    Οσο για το αιμα, who cares. Εδω καθε μέρα εξοντώνονται φτωχοί κακομοίρηδες, επειδη χρωστάνε 1000 ευρω.

    Ωραία είναι παντως να ζει και να σπουδάζει κανείς με κλεμμενα και μαυρα λεφτά. Μια χαρά είναι.

    Σαν δεν ντρεπόμαστε. Να λέμε την ΑΛΗΘΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  17. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/06/2009 15:50:50

    Ρε σεις,οταν το παιδι του, απεκτησε απ τον πατερα του την περι ης ο λογος περιουσια,ηταν 17 χρονων.Αρα,ΑΝΗΛΙΚΟΣ.Και η κορη νομιζω,το ιδιο.Και δεν ηταν υποχρεωτικο,να τους το ειχε πει κιολας.
    Αυτο το απλο πραγματακι,δεν το καταλαβαινει το μυαλουδακι σας;
    Τι σκουζετε λοιπον και φωναζετε,αρον, αρον;

  18. Ηρώδης avatar
    Ηρώδης 03/06/2009 16:09:56

    Προβοκάτωρ γράφεις ανακρίβειες. Είναι προφανές ότι δεν μπορούν 17χρονοι να είναι ιδιοκτήτες παναμέζικων εταιριών. Οι κόρες του ήταν ιδιοκτήτες παναμέζικων εταιριών στις οποιες διοχετέυτηκαν ποσά από τα μάυρα ταμεία της Siemens. Όντας ενήλικες και με τον συνεργό πατέρα είδη φυγόδικο θεωρή8ηκαν ύποπτες φυγής και προφυλακίστηκαν.
    =============================================
    18χρονος μαθητής νυκτερινού λυκείου Σταύρο Βαγγελάκι από την Αλβανία Συνελήφθη από αστυνομικούς έξω από το Πολυτεχνείο, κατηγορήθηκε για ρίψη μολότοφ (ο ίδιος το αρνείται) και προφυλακίστηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Εδώ και τέσσερις μήνες παραμένει στις φυλακές Αυλώνα καθώς οι δικαστικές αρχές τον θεωρούν επικίνδυνο για την κοινωνική ειρήνη!
    http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=03/06/2009&id=50677
    ============================================
    Αστυνομικοί με τη συναίνεση του διευθυντή δημοτικού σχολείου στον Αγιο Νικόλαο, προσήγαγαν στο τμήμα Ασφαλείας 10χρονο μαθητή που ήταν ύποπτος για κλοπή σε συνεργασία με ένα 14χρονο!

    Σύμφωνα με τον αστυνομικό διευθυντή Λασιθίου Ν. Παναγιωτάκη, ο διευθυντής ενημέρωσε τη μητέρα του μαθητή, η οποία πήγε στο σχολείο. «Η Αστυνομία έδρασε στο πλαίσιο του νόμου. Οι αστυνομικοί ήταν με πολιτικά. Αλλωστε έπρεπε να προλάβουμε τις προθεσμίες του Αυτόφωρου για ενδεχόμενες ευθύνες των γονιών!», μας είπε. Ο 10χρονος εξετάστηκε για την υπόθεση και δεν προέκυψε τίποτα σε βάρος του.
    http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=50678

  19. delirious avatar
    delirious 03/06/2009 16:16:28

    Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι τα κέρδη είναι
    1) Μαύρα
    2) Το γνώριζαν τα παιδιά
    3) Δε θα μιλούσε κανείς αν έκαναν κατάσχεση στα δήθεν κλεμμένα.
    Τώρα θα τον πιουν και δε θα μιλήσουν. Μπορεί να καταστραφεί η οικογένεια Καράβελα αλλά θα μείνει για πάντα χαραγμένο στη μνήμη του Έλληνα ότι το μπουρδελοκράτος που έχουμε καταστρέφει οικογένειες και αυτό δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλό .....

  20. TheWatcher avatar
    TheWatcher 03/06/2009 16:19:50

    @agent provocateur

    Τι θα πει αυτο δηλαδή ? Είναι η οχι προιόν ξεπλύματος μαυρου χρήματος ?

    ΝΑΙ Η ΟΧΙ ?

    Και σιγά 22 και 17 χρονών μην δεν τα ξέρουνε τα παιδιά.

    ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ????

    Δηλαδή, εγώ κλέβω και τα κλοπιμαία τα περνάω στο παιδι μου που είναι 10 χρονών. Δεν υπάρχει καμια συνεπεια ? ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ? ΠΡΟΤΙΜΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ? ΣΔΟΕ ?

    Ρε μάγκες μην τρελαθούμε κιολας .....

  21. TheWatcher avatar
    TheWatcher 03/06/2009 16:27:40

    @Delirius

    Δηλαδη είναι φορολογημένα μας λες.

    Πλάκα με κάνεις ;

  22. Ηρώδης avatar
    Ηρώδης 03/06/2009 16:29:38

    @delirious: Δεν χρείαζεται κανείς, ούτε ο ανακριτής,ουτε ο εισαγγελέας, να είναι σίγουρος για τίποτα από όσα γράφεις. Ασκεί διώξεις και απαγγέλει κατηγορίες οι οποίες θα διερευνηθούν δικαστικά. Αν ο κατηγορούμενος είναι ύποπτος φυγής ή τέλεσης του ιδίου αδικήματος έχει το δικαίωμα να τον προφυλακίσει.

    Το μπουρδελοκράτος που έχουμε καταστρέφει οικογένειες που π.χ. σκοτώνονται σε δρόμους καρμανιόλες, επείδη κάποιοι που δουλευουν στο μπουρδελοκράτος λαδώνονται από κάποιους καράμπελες για να κάνουν τα στραβά μάτια στους καράμπελες που φτιάχνουν τους δρόμους καρμανιόλες αντί για τους κανονικούς δρόμους, ώστε οι καράμπελες να αποκομίσουν περισσοτερο κέρδος και να το κάνουν πορσε και κότερα και βίλες και μοντέλες για τους ίδιους και τα 17χρονα παιδιά τους.
    Πιο λιανά δεν γίνεται νομίζω.

  23. TheWatcher avatar
    TheWatcher 03/06/2009 16:35:33

    @Ηρώδη,

    Μια χαρά σε βλέπω...

  24. stelios avatar
    stelios 03/06/2009 16:56:28

    22@
    Οι προφυλακισεις ειναι παρανομες,ειναι παραπανω απο σιγουρο οτι σε 1 μηνα που θα κανουν αιτηση αποφυλακισης δε θα μπορεσουν να τους κρατησουν αλλο μεσα.
    Ο Ζαγοριανακος εχει ηδη κανει παρανομιες αρκετες για να παει μεσα μαζι με τους κατηγορουμενους,η δε μυνηση Τσοβολα Μαντζουρανη θα του κοψει το βηχα διτι δεν εχει να κανει με τιποτα αγραματους φτωχοδιαβολους να το παιζει Ιαβερης.
    Παραλληλα θα φαμε και κανα προστιμο απο το ευρωπαικο δικαστηριο για τις αφρικανικου τυπου παρανομιες κατα την προδικασια.(Ζορμπας εφη)

  25. TheWatcher avatar
    TheWatcher 03/06/2009 16:59:14

    @stelios:

    Ξέρεις πόσες αδικες προφυλακίσεις γίνονται κάθε μέρα ;

    Καταλαβαίνω πάντως γιατί έχετε όλοι αναστατωθεί.

    Προφανώς και εσείς έχετε κάνει τα ίδια η παρομοια με τις περιουσίες σας. Τα έχετε περάσει στα παιδιά σας και όλα καλα.

  26. Ηρώδης avatar
    Ηρώδης 03/06/2009 17:05:33

    @στέλιος: "Οι προφυλακισεις ειναι παρανομες,"
    Γιατί; Επειδή το λες εσύ;

    "ειναι παραπανω απο σιγουρο οτι σε 1 μηνα που θα κανουν αιτηση αποφυλακισης δε θα μπορεσουν να τους κρατησουν αλλο μεσα."
    συμφώνω απολύτως αν αφαιρέσεις το "μπορεσουν να" , προφανώς διότι θα έχουν παρέλθει οι εκλογές. Βάζω μάλιστα στοίχημα ότι ο ένας μήνας είναι υπερβολικά μεγάλο χρονικό διάστημα. Η 22χρονη έχει ήδη κανονίσει για Μύκονο μες στον Ιούνιο...

    "Παραλληλα θα φαμε και κανα προστιμο απο το ευρωπαικο δικαστηριο για τις αφρικανικου τυπου παρανομιες κατα την προδικασια.(Ζορμπας εφη)"
    Προς το παρόν πλήρωνε προστιμα για τα αυθαίρετα του ιδιοκτήτη του Αντέννα μέσα στο πεδίο του Άρεως.

  27. stelios avatar
    stelios 03/06/2009 17:14:33

    25@
    Δηλαδη θες να μας πεις οτι καλως γινονται?
    Με δικαιοσυνη επιπεδου χουντας Εβρεν,ποτε κανενας γερμανος δικαστικος δεν προκειται να αφησει απροστατευτους τους κατηγορουμενους.
    Μηπως αυτο ειναι το ζητουμενο?
    Δοξα τω θεω υπαρχουν εκατομμυρια κρετινοι που χειροκροτουν το Ζαγοριανακο,ειναι οι ιδιοι που χαιροταν για τις προφυλακισεις για το dvd.
    Aποτελεσμα?
    Μια τρυπα στο νερο και μεις τα κοροιδα να βλεπουμε το Ζαχοπουλο και ΣΙΑ στο απυροβλητο.

  28. Ηρώδης avatar
    Ηρώδης 03/06/2009 17:20:24

    @στελιος: Το γεγονός ότι μία κίνηση (προφυλακίσεις) γίνεται για λόγους λαϊκίστικου αντιπερισπασμού δεν την καθιστά παράνομη. Αν κοιτάξεις λίγο παραπάνω θα δεις που αναφέρω κάποιες άλλλες προφυλακίσεις κάποιων άλλων παιδίων για τισ οποίες όμως δεν εξανίσταται κάνενας από τον νομικό κόσμο...

  29. chamaleon avatar
    chamaleon 03/06/2009 17:39:44

    Ο καθενας το χαβα του... κλαινε, ταχα μου, για τα καημενα τα παιδια... Παιδια που μεγαλωσαν με τα λεφτα που ΜΑΣ κλεψαν!! Παιδια που ποτε δεν καταλαβαν οτι ο πατερας τους τους ταιζε,τους εντυνε και τους εδινε ολα τα γουστα με τα λεφτα ΜΑΣ! Παιδια που στα 20 χρονια τους εχουν μπροστα τους μια ζωη χαρισαμενη και λογαριασμους εκατομυριων euro! Κι ας μην εχουν δουλεψει ποτε στην ζωη τους!!! Ειμαι κατα των ΔΙΚΑΣΤΩΝ αλλα... καλα να παθουν και μακαρι να παθουν και χειροτερα!!! Και μην αρχισετε τα τι φταινε τα παιδια και αλλες τετοιες π@π@ριες. Απο καπου πρεπει ωα γινει η αρχη. Ας γινει απο το Καραβελεηκο.

  30. delirious avatar
    delirious 03/06/2009 17:39:51

    @ Thewatcher & Ηρώδης

    Για παπαγαλάκια σας κόβω. Το αν τα λεφτά είναι φορολογημένα ή όχι δεν παίζει ρόλο. Αν είναι προϊόν φοροδιαφυγής να τη στοιχειοθετήσουν και να τον διώξουν γι αυτό. Επίσης να τα δεσμεύσουν αν υπάρχουν υπόνοιες ότι είναι μαύρα και αν αποδειχτεί ότι είναι μαύρα να τα κατάσχουν. Εδώ όμως δεν πρόκειται για φοροδιαφύγή αλλά για υπόθεση διαφθοράς της Siemens που ήρθε στην επιφάνεια μετά από 11 χρόνια αφότου ο άνθρωπος έφυγε από τη Siemens και του πήραν ΟΜΗΡΟΥΣ την οικογένεια με στημένες κατηγορίες.

    Να πάτε να πείτε λοιπόν στα αφεντικά σας να σας πουν γιατί τα λεφτά είναι μαύρα, αν είναι από φοροδιαφυγή ή όχι και από ποια πηγή προέρχονται. Να τους πείτε επίσης ότι ο άνθρωπος κίνησε 3.000.000 Ευρώ και ότι τα παπαγαλάκια τους λένε ότι έχει 20.000.000 σε μετρητό και 10.000.000 σε ρευστό. Να πάτε να πείτε επίσης στα αφεντικά σας ότι για τον υπάλληλο της Siemens ετέθη εγγύηση 700.000 Ευρώ και για τις κοπέλες 1.000.000 Ευρώ. Να πάτε να πείτε στα αφεντικά σας ότι είναι εκβιαστές και παλιάνθρωποι κι εγκληματίες μεγαλύτεροι από τον Καράβελα.

  31. maquis avatar
    maquis 03/06/2009 18:11:03

    @ Le canard (4): O Aθανασιάδης δεν είναι enchaine, γιατι δεν τσέπωσε κατι τις, αλλά μέρος του ποσού (απο αυτά που έφερνε η Siemens αλλά δεν τα παίρνανε οι πολιτικοί μας και τα κομματόσκυλλα, χα,χα!!) διακινήθηκε και μέσα απο τους προσωπικούς του λογ/μούς. Μάλλον αφελής δηλαδή.

  32. stelios avatar
    stelios 03/06/2009 18:53:39

    Το θεμα ειναι αν τηρουνται η οχι οι νομοι.
    Με την ιδια λογικη αυριο θα σε προφυλακιζουν επειδη ενας προισταμενος εφοριας η τελωνειου κρινει οτι πρεπει να πουλησεις το σπιτι σου για να βρει το Δημοσιο λεφτα να του πληρωνει το μισθο.
    Η συγκεκριμμενη προφυλακιση ειναι περα ως περα παρανομη και σε ενα μηνα θα ειναι εξω.
    Το αν ειναι υποπτος φυγης καποιος η οχι κρινεται με καποια δεδομενα.Αλλα αν στοιχειοθετειται αδικημα δε μπορει να μην υπαρχει προελευση και προορισμος των χρηματων.Ποια ειναι αυτα?
    Παντως υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να βρεθει στη φυλακη ο Ζαγοριανακος επειδη καταπατα το συνταγμα και τους νομους.
    Ετσι εκανε και ο Σανιδας μεχρι που εφαγε τη μυνηση απο τον Καρατζαφερη,του μπηκε παρακαταθηκη το κ@λοδαχτυλο και απο τοτε τουμπεκι ψιλοκομενο και τερμα οι μαγκιες του,παναγιτσα εγινε.

  33. delirious avatar
    delirious 03/06/2009 19:33:04

    Το θέμα είναι ότι αύριο στη θέση τους θα είναι η δική σου κόρη και γυναίκα και χωρίς να είσαι παράνομος. Προσωπικά τη βγάζω με λίγα λεφτά το μήνα κι ελάχιστα έχω στην τράπεζα. Οφείλω όμως να υπερασπιστώ συγκεκριμένα πράγματα που προάγουν την ασφάλεια των πολιτών. Ειδικά όταν όλα αυτά που γίνονται εδώ δεν έχουν βάση.

  34. TheWatcher avatar
    TheWatcher 03/06/2009 19:47:13

    @33 Delirius

    Δεν νομίζω να έχουμε εμεις off shore στην γυναίκα μας και στα παιδιά μας. Ούτε έχουμε και εκατομμυρια ευρώ μαύρα στην Λατινική Αμερική.

    Αυτοί που έχουν, ας τα λουστούν.

  35. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/06/2009 19:49:06

    Εσυ τα περνας στα παιδια σου που ειναι ανηλικα.
    Αυτο σημαινει οτι θα τα κλεισει φυλακη ο χ ηλιθιος δικαστης,για να τρομαξει κοσμο και να και PR στην κυβερνηση;
    Εσυ ,πιθανον να εισαι φταιχτης.Τα παιδια σου ομως,γιατι;
    Και ποιος σου ειπε οτι το ξερανε τα παιδια;
    Και οτι ειχανε λογαριασμους,και απο που ητανε τα λεφτα.
    Τα λεφτα,ητανε της Ζημενς,και του ταδωσε για λαδωματα.Οπως φαινεται ομως,αυτος καποια απ αυτα,και πολυ καλα εκανε,τα εβαλε στην τσεπη του.
    Αμα θελει λοιπον η εταιρια τα λεφτα της,να του κανει μηνυση,να τα παρει πισω.Εμεις,τι δουλεια εχουμε μ αυτα;
    Και κατι αλλο.
    Ποιος θα μου πει,ποτε εγινε αυτος ο νομος που βαζει ισοβια σε ορισμενα οικονομικης φυσεως αδικηματα;

  36. Στελιος avatar
    Στελιος 03/06/2009 19:57:03

    Ρε delirious, τα χρηματα τα οποια βρεθηκαν σε αυτους τους λογαριασμους (οι οποιοι ηταν κοινοι με τα παιδια του) προερχονται απο τα μαυρα ταμεια της Μιζενς. Ειναι μαυρα λεφτα που προοριζονταν και για δωροδοκια.

    Νομικα στεκει η προφυλακιση, ασχετα με το γεγονος οτι ολες αυτες οι κινησεις των χρηματων μαλλον εγιναν εν αγνοια των παιδιων του. Βεβαια η συζυγος ολο και κατι παραπανω θα ηξερε αφου εστειλε 3εκ δολαρια απο λογαριασμο στην Κυπρο σε λογαριασμο στην Ουρουγουαη.

  37. TheWatcher avatar
    TheWatcher 03/06/2009 20:24:43

    @Προβοκάτορα,

    Ολοι μας τα περνάμε στα παιδιά μας σε καποια φάση. Αλλά όχι off shore και σπιτια στην Λατινική Αμερική.

    Μάλλον τα λες όπως θέλεις. Αντιλαμβάνεσαι γιατί μιλάμε ;

    Ξαναρωτάω: Φοροδιαφυγή ΔΕΝ υπάρχει ; Είναι δηλωμένα και φορολογημένα λεφτά ;

    Μη τρελαθούμε .....

  38. anonymos avatar
    anonymos 03/06/2009 20:53:33

    @25 TheWatcher Says:
    ""Προφανώς και εσείς έχετε κάνει τα ίδια η παρομοια με τις περιουσίες σας. Τα έχετε περάσει στα παιδιά σας και όλα καλα.""

    Εμ δεν είχαμε τα στοιχεία σου να τα περάσουμε σε σένα!!!!!!!!

  39. delirious avatar
    delirious 03/06/2009 21:02:54

    1)Αποδείξτε ή πείτε ότι υπάρχουν βάσιμες υπόνοιες ότι τα λεφτά είναι από τα μαύρα ταμεία της Siemens. Ο άνθρωπος δούλευε από τα τέλη του 60 και είναι λογικό να είχε κάποια λεφτά
    2) Αποφασίστε αν τα λεφτά είναι από μαύρα ταμεία ή από φοροδιαφυγή και κάντε ανάλογες διώξεις.
    3) Ακόμη κι αν οι λογαριασμοί είναι κοινοί δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τους διαχειριζόταν ο Καραβέλας και ότι στην ουσία ήταν δικοί του. Αυτό σημαίνει με βάση τους ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ για το ξέπλυμα χρήματος ότι πρέπει να διώξουν αυτόν.
    4) Το θέμα δεν είναι αν έχεις off shore στην οποιαδήποτε μπανανία αλλά αν έχουμε θεσμούς που δουλεύουν στην Ελλάδα και προφανώς δεν έχουμε. Ο κάθε βλάκας δικαστής μπορεί αύριο να πιάσει τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου να τα χώσει μέσα.
    5) Στην υπόθεση αυτή θα έπρεπε να γίνει το εξής. Να απαγορευτεί δια παντός στη Siemens να συμμετέχει σε δημόσια έργα στην Ελλάδα και οι πολιτικοί που τα πήραν να πάνε φυλακή. Τι κάνουμε εμείς? Βάζουμε στη φυλακή τους υπαλλήλους της Siemens παραγράφουμε τους πολιτικούς και λέμε ότι τα λεφτά των υπαλλήλων της Siemens είναι όλα κλεμμένα και δεν έδωσαν μία σε πολιτικούς και τα κράτησαν για την πάρτη τους. Σορρυ για λαλάκες μας περνάτ(ν)ε? Οι Γερμανοί ξέρουν τι που και πόσα έχουν δώσει και ποιός τα έχει πάρει. Δεν είναι αφελείς αλλιώς θα τους είχαν ξηλώσει εδώ και καιρό από μέσα. Έχουν εταιρικούς μηχανισμούς ελέγχου και για το λόγο αυτό δε ζητάνε λεφτά ή ζητάνε λίγα πίσω, σε σχέση με αυτά που έχουν πληρωθεί.

  40. TheWatcher avatar
    TheWatcher 03/06/2009 21:28:34

    @delerium tremens - 39:

    Ποιοι να το "αποδειξουμε" ; Εγω είμαι ένας μεροκαματιαρης που ακουω εκατομμυρια ευρω και ανατριχιάζω.

    Να το αποδείξει το ΚΡΑΤΟΣ, η ΕΦΟΡΙΑ, Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.

    Τωρα, αν δεν εχουμε κράτος είναι άλλο θέμα....

  41. panos avatar
    panos 03/06/2009 23:22:14

    # TheWatcher Says:
    June 3rd, 2009 at 9:28 pm

    @delerium tremens - 39:

    "Ποιοι να το “αποδειξουμε” ; Εγω είμαι ένας μεροκαματιαρης που ακουω εκατομμυρια ευρω και ανατριχιάζω.

    Να το αποδείξει το ΚΡΑΤΟΣ, η ΕΦΟΡΙΑ, Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.

    Τωρα, αν δεν εχουμε κράτος είναι άλλο θέμα…."

    Ακριβως οπως το ειπες:Θα το αποδειξει το κρατος,η εφορια και η δικαιοσυνη(οταν και αν αποφασισει να λειτουργησει ετσι οπως οριζει το ονομα της-ΔΙΚΑΙΑ-και αμεροληπτα).ΟΧΙ ΕΣΥ!