#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2013 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προτείνεται επίδομα ...ανθυγιεινής εργασίας για τον πρόεδρο της προανακριτικής



Σε μια Βουλή των 300 βουλευτών αλλά και σε ένα πολιτικό σκηνικό των εκατοντάδων πολιτικών, καλό είναι κάποιος να ξεχωρίζει. Με τη δουλειά του, το ήθος του, τις απόψεις του, την ευρυμάθειά του και το σεβασμό του σε φίλους και πολιτικούς αντιπάλους.

Τέτοιοι πολιτικοί πέρασαν πολλοί κι έμειναν στην ιστορία γιατί ακριβώς δεν προκαλούσαν την κοινή γνώμη και δεν έγιναν μαϊντανοί στα τηλεπαράθυρα φωνάζοντας, βρίζοντας και κάνοντας φασαρία απλά για λίγα λεπτά δημοσιότητας. Και ψήφους φυσικά διότι αυτό που προκαλεί θόρυβο είναι αυτό που θέλγει τους πολίτες, δυστυχώς.

Στην τηλεοπτική δημοκρατία που ζούμε, λοιπόν, δε θα μπορούσε να μην επηρεαστεί και η πολιτική σκηνή που εσχάτως μοιάζει με θέατρο σκιών ή ακόμη καλύτερα επιθεώρηση με κακούς ηθοποιούς.

Ποιος θα φωνάξει περισσότερο, ποιος θα προλάβει να πει την ατάκα που θα παίξει στην τηλεόραση και τα social media για να πουν όλοι πόσο έξυπνος και εύστροφος είναι. Η Βουλή έχει μετατραπεί σε αρένα ή μάλλον ένα μεγάλο τηλεπαράθυρο όπου το ρόλο του συντονιστή προσπαθούν να αναλάβουν ο πρόεδρος και οι αντιπρόεδροι της Βουλής. Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και στις κοινοβουλευτικές επιτροπές όπου επίσης γίνεται ο κακός χαμός που οδηγεί ακόμη πιο χαμηλά το πολιτικό σύστημα.

Και ήρθε η Προανακριτική επιτροπή για τη λίστα Λαγκάρντ και τον κ. Παπακωνσταντίνου. Σοβαρή υπόθεση που χρήζει ενδελεχούς έρευνας μπας και βγει κάποιο αποτέλεσμα. Κι όμως, και στην περίπτωση αυτή τα κόμματα αποφάσισαν να λειτουργήσουν με όρους τηλεοπτικής δημοκρατίας. Επέλεξαν τους πιο φασαριόζους, αυτούς που θα πουν τη μια ατάκα πάνω στην άλλη, που θα δημιουργήσουν μπάχαλο και θα στρέψουν τα φώτα των προβολέων. Αντί της ουσίας έχουμε να δούμε τον επόμενο μήνα σκληρές μάχες στην τηλεοπτική-κοινοβουλευτική αρένα.

Και μάλλον ο πρόεδρος της Επιτροπής, Χρ. Μαρκογιαννάκης, θα πρέπει να πάρει επίδομα ανθυγιεινής εργασίας προκειμένου να μπει στο λάκκο με τα θηρία.

Όμως, όπως γράφαμε στην αρχή κάποιοι θέλουν να ξεχωρίζουν, κι όχι για τη σκληρή δουλειά και την ευγένειά τους. Μια τέτοια περίπτωση είναι και η νεόκοπη βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Ζωή Κωνσταντοπούλου τέκνο του πρώην προέδρου του Συνασπισμού, Νίκου Κωνσταντόπουλου. Με ύφος χιλίων καρδιναλίων που απορεί κανείς από πού το αντλεί, από την πρώτη ημέρα της συνεδρίασης έβγαλε όλα τα κακά χούγια που έχει επιδείξει τους τελευταίους μήνες.

Αγένεια, τσαμπουκάς, κανένας σεβασμός στο προεδρείο ή τους συναδέλφους, καχυποψία και τελικά όλο το «πακέτο» που χρησιμοποιεί όπου βρίσκεται προκειμένου να τα κάνει μπάχαλο. Μέχρι και ο Αδωνις Γεωργιάδης και ο… Κασιδιάρης μοιάζουν με αρνάκια μπροστά στη ... Πασιονάρια του ΣΥΡΙΖΑ. Συνεχείς διακοπές, αγορεύσεις χωρίς ουσία, κατηγορίες κατά πάντων. Μέχρι και με τους πρακτικογράφους τα έβαλε και ζήτησε να μάθει ποιοι τους επέλεξαν, ποιοι είναι, πώς τους λένε κ.λπ. Μάλιστα, μαζί με τον Κασιδιάρη, σε μια ιδιότυπη συμμαχία ζήτησαν τηλεοπτικές κάμερες να καταγράφουν τις αντιδράσεις των μαρτύρων που θα κληθούν. Πώς αντιδρούν, αν ιδρώνουν, πώς απαντούν. Ένας Μεγάλος Αδελφός δηλαδή που θυμίζει άλλα καθεστώτα και σε καμιά περίπτωση  το ήθος και το ύφος της Αριστεράς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. viva avatar
    viva 24/01/2013 13:05:42

    1ον ο Μαρκογιαννακης δεν ειναι καμμια παρθενα μην ξεχναμε C4I κ πυροσβεστικα ελικοπτερα,
    2ον. Ο Μαρκογιαννακης δεν ειναι εκει για να χαιδεψει κανεναν αλλα για να τους στριμωξει κ να μαθει την αληθεια,
    3ον. Οσο αντιπαθητικη κ να ειναι η Κων/λου στριμωξε αγρια τον Βενιζελο οπως επρεπε να κανουν οι της ΝΔ, οποτε καλα που ειναι στην επιτροπη μπας κ μαθουμε κ εμεις τιποτα.

    • nikias avatar
      nikias @ viva 24/01/2013 13:16:21

      Απολύτως σωστό το σχόλιό σου,Viva !

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ viva 24/01/2013 15:31:28

      Τι ειδους στριμωγμα εκανε στον Βενιζελο αυτο που ειπε οτι του εδωσαν σκονακι με το τι θα πει ? Κοροιδευομαστε τωρα !Ειδαμε το στριμωγμα που του εκαναν στην Βουλη που δεν ηξεραν απο που να βγουν!

    • dim avatar
      dim @ viva 24/01/2013 18:20:11

      Ποιο στρίμωγμα? Οι συκοφαντίες με ύφος για τη συνάντηση στις 8 Ιουλίου που κατέληξε σε φιάσκο αφού την άδειασε ο ίδιος ο Διώτης, που είναι στα μαχαίρια με το Βενιζέλο, και αν δεν ίσχυε θα τον "έδινε" πολύ ευκολά....???

  2. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 24/01/2013 13:12:58

    Για τον σύριζα και τις συνιστώσες, ειδικά ως προς τη μειονοτική και μεταναστευτική κρίση που μας μαστίζουν, έχω τη χείριστη δυνατή άποψη.
    Αν αναλάβουν θα επιτείνουν τη κρίση και θα εξελιχθεί σε οριστική καταστροφή.
    Την βουλευτίνα αυτη όμως, παρά το όντως υπερβολικό της ύφος, την ασπάζομαι, είναι εξαιρετική.
    Και πάντως αν παρακολουθήσει κανείς προσεκτικά είναι η μόνη που καταθέτει ουσιαστικές ερωτήσεις και στριμώχνει τους υπαίτιους.
    Μέχρι σήμερα οι εξεταστικές επιτροπές λειτουργούσαν προσχηματικά και μόνο.

  3. cp avatar
    cp 24/01/2013 13:27:10

    Η δουλειά των δικηγόρων είναι αυτή !

  4. Antistar avatar
    Antistar 24/01/2013 13:45:38

    Είτε με ευγένεια, είτε με αγένεια, η διαδικασία δεν θα αποδώσει τίποτα το ουσιαστικό. Μερικές φορές αισθάνομαι ότι η διερεύνηση των αμαρτιών του παρελθόντος γίνεται ίσα ίσα για να ασχολούμαστε με το παρελθόν και να μην αλλάξει τίποτα στο μέλλον.
    Για παράδειγμα, θα μπορούσε η Βουλή να ασχοληθεί με το πως ακριβώς θα πρέπει να πρωτοκολλούνται και πού θα πρέπει να κοινοποιούνται αντίστοιχα έγγραφα στο μέλλον. Ή ακόμη, να γίνει σαφές αν το ΣΔΟΕ και τα άλλα ελεγκτικά όργανα θα πρέπει να κινούνται με εντολή του Υπουργού ή όχι, να προσδιοριστούν σοβαρές ποινικές ευθύνες σε αντίστοιχες περιπτώσεις, κτλ.

    Εκείνη η εξεταστική για το πως φτάσαμε στο Μνημόνιο δεν μπορεί να γίνει λόγω συγκυβέρνησης (άσε που και να γινόταν δεν επρόκειτο να βρει τίποτα αλλο πέρα από πολιτικές ευθύνες. Μήπως να γίνει καλύτερα μια προσπάθεια ώστε στο μέλλον να μη μπορεί μια Κυβέρνηση να πάρει αντίστοιχης σημασίας αποφάσεις χωρίς προηγούμενο κοινοβουλευτικό έλεγχο και αυξημένη πλειοψηφία;

  5. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 24/01/2013 14:13:28

    O Tempora o mores!

  6. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 24/01/2013 14:41:11

    Μα, αν ήθελαν πραγματικά να μάθουν τί έγινε και να αποδοθούν ευθύνες δεν θα έστελνε ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ την Κων/πούλου, ούτε η ΝΔ τον Μιλτιάδη. Εδώ θα καταντήσουμε να έχουμε καυγά "πολιτικών" τζακιών και να ζητωκρ;αυγάζουμε όλοι μαζί: "Ζήτω ο Νεποτισμος"!
    Μην τρέφετε λοιπόν φρούδες ελπίδες . Η φαυλότητα σε όλο της το μεγαλείο. Εδώ και πάλι για μία κόμη φορά δεν άγγιξαν τον ΓΑΠάκιο και θέλουν να διαλύσουν τον ΠΑΠάκιο. Αυτή είναι αδικία.
    Εφόσον ακόμη η Ελληνική Δημοκρατία είναι τόσο άθλια διαρθρωμένη και ψάχνει να βρίσκει "εξιλαστήρια" θύματα και "κλώσσες" που ξεκατινιάζονται μέσα στις επιτροπές της Βουλής, εγώ πάω πάσο.
    Ο ΑΣαμαράς έχει την τελευταία ευκαιρία στα χέρια του για την ανάκμψη του Έθνους και έχει και τον απαραίτητο χρόνο. Μόνο οι σύμβουλοί του να έχουν στο νου τους ότι ο χρόνος αυτός δεν απαραίτητα απεριόριστος.

  7. kimon avatar
    kimon 24/01/2013 14:57:48

    Ο ΣΥΡΙΖΑ έστειλε την ανερχόμενη βουλευτή του στην επιτροπή όχι για να λάμψει η αλήθεια όπως όλοι κόπτονται αλλά για να δοθεί ένα ακόμη τηλεοπτικό σόου. Που με τη σειρά του θα αναπαραχθεί ατελείωτες φορές από τα ΜΜΕ και θα διανθιστεί με απίστευτους διαλόγους στις τηλεοπτικές εκπομπές. Όλο αυτό, θέλει η αντιπολίτευση να το δημιουργήσει για να σηκώσει παράλληλα την κόντρα με τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ. Αφού δεν κατάφερε να τον πάει κατηγορούμενο, να τον πάει μάρτυρα... ήδη καταδικασμένο συνειδησιακά... στους πολίτες . Ατελέσφορα όλα τα παραπάνω για την καθημερινότητά του πολίτη που βλέπει το χάος να τον καταπλακώνει διότι δεν μπορεί άλλο να αντεπεξέλθει στις υποχρεώσεις του. Μ'ένα συμφωνώ με τον ΣΥΡΙΖΑ, το Βενιζέλος στη Βουλή εν την απουσία Σαμαρά τον διαχειρίστηκαν ως πρωθυπουργό και αυτό έφερε μεγάλο εκνευρισμό και απογοήτευση στον συνεπή τόσα χρόνια Νεοδημοκράτη....

  8. αιρετικός avatar
    αιρετικός 24/01/2013 15:44:05

    Δυστυχώς, με το "επίπεδο" που επιδεικνύεται από την συντριπτική πλειοψηφία των άλλων εθνοπατέρων, μερικές φορές λες καλά που είναι εκεί και η Κωνσταντοπούλου...

    • Γιώργος Π. και ... avatar
      Γιώργος Π. και ... @ αιρετικός 24/01/2013 17:25:54

      ακριβώς...

  9. viva avatar
    viva 24/01/2013 17:24:16

    Kimon ,αγαπητε μου σου φτανει η καταδικη του Βενιζελου στην συνειδηση του Ελληνα πολιτη ? λυπαμαι αλλα εμενα δεν μου φτανει !!καποιοι πρεπει να πληρωσουν για την καταστροφη της Ελλαδας, για να μπορεσουμε να προχωρησουμε....κ ηδη υπαρχει μεγαλη σειρα απο υποψηφιους.......ΔΕΝ γινεται να την βγαλουν καθαρη.......

    • kimon avatar
      kimon @ viva 24/01/2013 19:04:14

      Viva, αυτό που ζητάει το κοινό αίσθημα είναι δικαιοσύνη και στην δικαιοσύνη οι υπαίτιοι για την σημερινή κατάσταση. Σε αυτό όλοι είναι θεορώ ότι είναι σύμφωνοι. Όμως, σε αυτή την επιτροπή το να υπάρχουν μέλη της με ροπή προς τη δικομανία, άλλα μέλη που στόχο έχουν την τηλεοπτική προβολή και άλλοι με οιοδήποτε άλλο στόχο εκτος του να παρατεθεί η αλήθεια και οι ευθύνες όσων έφτεξαν και να παραπεμφθούν δεν μπορώ να πω ότι θα επαληθευτεί το σχολιό σου. Μακάρι για όλους να υπάρξουν οι επιπτώσεις του νόμου σε όσους τον παρέβησαν.

  10. viva avatar
    viva 24/01/2013 20:34:45

    Kimon ο το οτι ειναι προεδρος ο Μαρκκογιαννακης δεν σε πειραζει ?

  11. viva avatar
    viva 24/01/2013 20:40:05

    Εγω θελω να τιμωρηθουν , κ αν μεσο ειναι η Κων/λου ας ειναι ...δεν με νοιαζει αν τους σπασει τα νευρα , 10 εκατομυρια ελληνες υποφερουν ...δεν γινεται να ειναι ολοι αθωοι....απλως η Κων/λου θελει να φερει ως μαρτυρες τον χοντρο κ τον ΓΑΠ,πραγμα που δεν θελουν.....

  12. kimon avatar
    kimon 24/01/2013 22:25:35

    Viva, το ποιος είναι πρόεδρος και ποια είναι τα μέλη της επιτροπής δεν θα επιρεάσει την κρίση μου και πιστεώ την κρίση κανενός για τα όσα γίνουν κατα τις εργασίες της. Σε ότι αφορά τους μάρτυρες που διαφωνούν οι εκπρόσωποι των κομμάτων, για το αν θα πρέπει η όχι να κληθούν το μόνο σίγουρο είναι ότι θα συμφωνίσουν στο τέλος. Διότι η νοοτροπία που εμφανίζουν είναι μόνο η όξυνση του κλήματος μόνο και μόνο για τις εντυπώσεις και αυτές είναι που πασχίζουν να κερδίσουν τούτη την ώρα. Αυτο εξ'αρχης είναι κακό σημάδι για την πορεία της επιτροπής και για τα γνωστά πολλαπλά πορίσματα που έχουν παρατηρηθεί κατα το παρελθόν σε ανάλογες διαδικασίες. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχουμε ένα κοινο πόρισμα της επιτροπής κατα πλειοψηφία και άλλα 4 παράλληλα. Όλοι θέλουμε να μάθουμε τι ακριβώς έγινε, όμως όχι με όρους τηλεοπτικού δελτιου, τηλεδίκης και χρησιμοποίηση των συνεδριάσεων για επίδοση σε κατηγορώ, εισαγγελικών παραληρημάτων και τυφλών συμπεριφορών απο όλους και προς όλους

  13. viva avatar
    viva 25/01/2013 10:40:26

    ....θυμασαι οτι οπροεδρος της επιτροπης αθωωθηκε λογω παραγραφης για τα πυροσβεστικα ελικοπτερα ?

  14. kimon avatar
    kimon 25/01/2013 15:16:34

    Viva, το κομμάτι παραγραφής η όχι στις πολιτικές αποφάσεις υπουργών η υφυπουργών πάτησε πάνω στον νόμο περί ευθύνης υπουργών. Το ποιος ήταν ο αρχιτέκτονας αυτού του παράθυρου όλοι ξέρουμε... Αλλά οι πολίτες στις διαδοχικές εκλογικές διαδικασίες του Μαϊού και του Ιουνίου έδωσαν με την ψήφο τους τη νομιμοποίηση και έστειλαν στην βουλή τους συγκεκριμένους ανθρώπους που ένα κομμάτι απαρτίζει και τη συγκεκριμένη επιτροπή. Το αν και εφόσον εμπίπτουν σε περί ηθικής οι παλαιότερες πράξεις τους και το οτιδήποτε άλλο τόσο στο φάσμα αυτό όσο και στο ευρύτερο πρέπει να το ψάξουμε αλλού. Ο λαός τους εμπιστεύτηκε αυτό δεν μπορούμε να το ξεχνάμε και η κριτική ποια θα πρέπει να γίνει στο γιατί ψήφισαν αυτούς και όχι κάποιους άλλους συνυποψηφίους τους.