02/07/2009 20:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προτάσεις της κυβέρνησης για την λαθρομετανάστευση

 Πρόταση εννέα σημείων για την αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης παρουσίασε στους εκπροσώπους των κομμάτων ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών Χρήστος Μαρκογιαννάκης στη σημερινή πολύωρη σύσκεψη που είχαν στο υπουργείο.

Τα σημεία αυτά είναι: η εντατικοποίηση των ελέγχων στα σύνορα, η αξιοποίηση πληροφοριών για τους διακινητές και τη μαζική ροή στα πλαίσια διεθνούς αστυνομικής συνεργασίας, η άσκηση πιέσεων στην Τουρκία, η αξιοποίηση δυνατοτήτων και πόρων μέσω του Frontex για τον έλεγχο των συνόρων, οι συμφωνίες επανεισδοχής με χώρες προέλευσης λαθρομεταναστών, επικοινωνιακή καμπάνια στο εσωτερικό της χώρας αλλά και στις χώρες προέλευσης, η δημιουργία νέων χώρων κράτησης των προς απέλαση μη νομίμων μεταναστών, η συνεργασία με την Τοπική Αυτοδιοίκηση και τις τοπικές κοινωνίες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 02/07/2009 20:58:04

    Λέτε να έμαθαν 5,5 χρόνια στην κυβέρνηση ,έφαγαν όποιαν ντιρλικοσαν ε τώρα θα μας προστατέψουν .Να τους πούμε και ευχαριστώ,…. αυτοί είναι και περίεργοι …

  2. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 02/07/2009 21:06:17

    Μάλιστα...ο χρονικός ορίζοντας μου φαίνεται λίγο ασαφής όμως...το χάσαμε το παιχνίδι πατριώτ!

  3. donaE avatar
    donaE 02/07/2009 21:24:30

    ασκηση πιεσεων στην Τουρκια!

  4. ΚΜ avatar
    ΚΜ 02/07/2009 21:30:27

    Δε σας θυμίζουν τις προτάσεις Καραμανλή για την... αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης, όταν ζητούσε τη συναίνεση των άλλων κομμάτων:

  5. Swell avatar
    Swell 02/07/2009 21:37:50

    @3 DonaE: Γιατί απορείς; Δεν βλέπεις το πρόσωπο του Ερντογάν που από τη πολλή πίεση δείχνει μονίμως να είναι στην κατάσταση "μου φεύγουν";

  6. truth avatar
    truth 02/07/2009 21:57:06

    ΠΡΑΞΕΙΣ;ΑΠΕΛΑΣΕΙΣ;

  7. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 03/07/2009 03:44:21

    Καλα, ρωτησαν το ΚΚΕ και τον Συριζα; Αλλα, γιατι να ρωτησουν το "κομμα του λαου" και το συνονθυλευμα του Συριζα; Αυτοι εχουν αποφανθει ρητως :Δεν μπορουμε να θιγουμε τα "δικαιωματα" των λαθρομεταναστων και ταυτοχρονα οτι οφειλουμε να εξασφαλισουμε αξιοπρεπη στεγαση, καλης ποιοτητας διατροφη και εργασια σε ολους, στα τριαμιση εκατομμυρια ξενων που κατεκλυσαν την Ελλαδα με την "ευγενικη" συνδρομη (με το αζημιωτο, φυσικα) των πασης φυσεως διακινητων, "υπηρεσιων" και αλλων. Και ας πανε να κοψουν το σβερκο τους οι Ελληνες, αυτοι (και το ΚΚΕ, και οι Συριζαιοι) ενδιαφερονται μονον να προσελκυσουν τους λαθρομεταναστες και να αποκτησουν απο αυτη την "πηγη" νεα μελη, γιατι οι Ελληνες σταματησαν πλεον να τσιμπανε και να ζουν με την προσδοκια της ελευσης (στον αιωνα τον απαντα) της "λαικης εξουσιας", που θα την ασκουν ομως καποιοι σαν την Παπαρηγα, τον Αλαβανο και τον Τσιπρα.

  8. ataktos avatar
    ataktos 03/07/2009 10:24:30

    Ξενιτεμένε – δεν κατάλαβες ότι τώρα τρίτο κόμμα είναι ο φασίστας Καρα… από αυτού τα αχλάδια θα φάει ο ΚΚβ έμεινες πίσω βλέπω

  9. marcuze avatar
    marcuze 03/07/2009 11:10:24

    -ξύπνησαν τα ξημερώματα οι κάτοικοι της οδού Ευρώτα στην Πάτρα που χθες λίγο μετά τις 3 τα ξημερώματα άκουσαν πυροβολισμούς – όπως κατήγγειλαν – οι οποίοι προέρχονταν από τα παραπήγματα που έχουν στήσει στο χώρο οι πρόσφυγες.-

    όταν ξεκινήσει ο πόλεμος τοτε θα ξυπνήσουμε όλοι.

  10. Lavazza avatar
    Lavazza 03/07/2009 12:47:00

    Ατακτε,

    είναι φασίστας ο Καρατζαφέρης;;;

    Πλάκα μας κάνεις;;;

    Μακάρι να ήτανε...

    Εδώ δεν χρειάζεται Φασισμός.

    Χρειάζεται άμεσα κυβέρνηση με τουλάχιστον ναζιστικά χαρακτηριστικά και μεθόδους.


    Marcuze,

    η "Εθνική Αντίσταση" κατά των Εισβολέων και των ντόπιων συνεργατών τους (ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ) άρχισε στη Μανωλάδα

  11. SYMER avatar
    SYMER 03/07/2009 15:22:23

    ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ COPY/PASTE ΤΟΝ ΙΤΑΛΙΚΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΜΟΥΤΖΑΧΕΝΤΙΝ ΚΑΙ ΚΑΜΙΚΑΖΙ. ΤΩΡΑ !!!

  12. occultist avatar
    occultist 04/07/2009 14:01:03

    Νομίζω ότι όλοι εθελοτυφλούμαι. Αρνούμεθα να δούμε την πραγματικότητα. Οι μετανάστες αυτή την στιγμή στραγγίζουν την ρευστότητα της χώρας με τα εμβάσματα που στέλνουν στην πατρίδα τους. Πόσοι είναι κατα τους μετριότερους υπολογισμούς οι μετανάστες γενικά???. Εστω από 200 Ευρώ να στέλνουν ο καθένας τους τον μήνα στην πατρίδα του, φανταστήτε τι ρευστό φεύγει εκτός συνόρων.
    Πηγένετε σε ένα νοσοκομείο δημόσιο ή ιδιωτικό, οι ¨¨αποκλειστικές¨¨ νοσοκόμες είναι όντως αποκλειστικά αλλοδαπές, που οι περισσότερες δεν ψελλίζουν καν Ελληνικά. Και ζητούν μηνιαίως από 800+ Ευρώ για 6 ημερήσιες ώρες, 5 ημέρες την εβδομάδα. Για νυκτερινά και αργίες δεν το συζητώ. 800 ευρώ, όσα ονειρεύεται ενας πτυχιούχος με διδακτορικό και θα πληρώνει και τον φόρο. Οι κυρίες και οι κύριοι αλλοδαποί που τα εισπράτουν μαύρα, έχουν καμμιά οικονομική υποχρέωση????