#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/05/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προτάσεις σε Σαμαρά να επιστρέψουν Ντόρα - Μάνος - Καρατζαφέρης



Πρωτοβουλία για την ανασυγκρότηση του κεντροδεξιού χώρου αναλαμβάνει ο Αντώνης Σαμαράς και σύμφωνα με πληροφορίες που δημοσιεύει ο "Ελεύθερος Τύπος" θα ζητηθεί από την Ντόρα Μπακογιάννη, τον Γιώργο Καρατζαφέρη και τον Στέφανο Μάνο να συστρατευθούν σε ένα ενιαίο κεντροδεξιό μέτωπο με στόχο την παραμονή της χώρας στην ευρωζώνη. Ο κ. Μάνος δεν εμφανίζεται αρνητικός στο ενδεχόμενο επιστροφής του στη Ν.Δ., αρκεί να υπάρξουν κάποιες προϋποθέσεις, σε αυτή τη λογική φαίνεται να κινείται και η Ντόρα Μπακογιάννη.

Σύμφωνα πάντα με τον "ΕΤ" στη Λεωφόρο Συγγρού εκτιμούν πως οι εκλογές είναι μονόδρομος και πως τις επόμενες μέρες οι πολίτες θα έχουν την ευκαιρία να αξιολογήσουν πραγματικά τα νέα δεδομένα.

Μετά την έντονη αμηχανία για το εκλογικό αποτέλεσμα, στη Ν.Δ. έχει ξεκινήσει μια άτυπη και παρασκηνιακή συζήτηση για το τι πρέπει να γίνει από εδώ και πέρα έτσι ώστε το κόμμα να μην παρουσιάσει αυτή την εικόνα στις επόμενες εκλογές που κατά πάσα πιθανότητα θα πραγματοποιηθούν μέσα στον Ιούνιο. Με το εκρηκτικό κλίμα που επικρατεί στη χώρα και στο πολιτικό σύστημα στη Ν.Δ. προσπαθούν να χαράξουν μια συγκεκριμένη στρατηγική βάζοντας προς το παρόν στην άκρη την γκρίνια και τις αλληλοκατηγορίες για το ποιος και το τι έφταιξε. Αν και όλοι συμφωνούν πως κάτι πρέπει να γίνει, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη γραμμή ενώ έχουν διαμορφωθεί δύο κυρίως πόλοι. Ο ένας που εκφράζεται κυρίως από το φιλελεύθερο κομμάτι της Ν.Δ., αλλά και από πολλούς βουλευτές της επαρχίας, εκτιμά πως ο Αντώνης Σαμαράς θα πρέπει άμεσα να προχωρήσει σε μια νέα πρόσκληση όλων των δυνάμεων του κεντροδεξιού χώρου, μια πρόσκληση η οποία θα πρέπει να είναι συγκεκριμένη και να αποβλέπει στην ενίσχυση της εικόνας της Ν.Δ. στην κοινωνία.

Ο Αρης Σπηλιωτόπουλος ήδη ζήτησε ανοιχτά σε συνέντευξή του στο Βήμα FM την επιστροφή της Ντόρας Μπακογιάννη, του Γιώργου Καρατζαφέρη και του Στέφανου Μάνου στη Ν.Δ. καλώντας τον Αντώνη Σαμαρά να λάβει άμεσα πρωτοβουλίες προς αυτή την κατεύθυνση.

Σε αυτή τη λογική κινούνται και αρκετά στελέχη που ζητούν από τον πρόεδρο του κόμματος το προσκλητήριο που θα απευθύνει να μην έχει όρους και προϋποθέσεις, όπως έκανε πριν από τις εκλογές. Τα στελέχη αυτά μάλιστα ζητούν να ληφθούν και οι απαραίτητες πρωτοβουλίες για την επαναπροσέγγιση στελεχών που σήμερα έχουν ακολουθήσει τον Πάνο Καμμένο και έχουν συστρατευθεί με τους Ανεξάρτητους Ελληνες. Σε αυτή τη λογική κινήθηκε άμεσα και ο Νικήτας Κακλαμάνης, ο οποίος επανέκαμψε στο πολιτικό σκηνικό με την είσοδό του στη Βουλή και ανακοίνωσε την πρόθεσή του να αναλάβει τις απαραίτητες πρωτοβουλίες για την επανένωση της παράταξης.

Ο άλλος πόλος που έχει διαμορφωθεί και τον οποίο εκφράζουν και στενοί συνεργάτες του προέδρου της Ν.Δ. εκτιμά πως ο Αντώνης Σαμαράς παραμένει ο κυρίαρχος του παιχνιδιού καθώς παρά τα όποια λάθη και τις παραλείψεις οι πολίτες τον εμπιστεύθηκαν για την επόμενη μέρα. Αυτά τα στελέχη θεωρούν πως η Ν.Δ. θα πρέπει να προχωρήσει μπροστά χωρίς την επιστροφή «παλαιών» στελεχών. Συνεργάτες του Αντώνη Σαμαρά απέφυγαν να προβούν σε οποιοδήποτε σχόλιο τονίζοντας πως πολύ σύντομα ο πρόεδρος της Ν.Δ. θα ξεκαθαρίσει τις προθέσεις του. Πάντως στη χθεσινή του δήλωση ο πρόεδρος της Ν.Δ. ήταν σαφής προετοιμάζοντας το έδαφος για στενή συνεργασία με στελέχη της Κεντροδεξιάς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. axis avatar
    axis 09/05/2012 07:16:46

    Ο Τσίπρας είναι πολύ πιθανό να αυξήσει τα ποσοστά του στις επόμενες εκλογές. Αν η ΝΔ δεν ενισχυθεί με Ντόρα, Καρατζαφέρη, Μάνο και άλλα στελέχη της ευρύτερης κεντροδεξιάς, ο ΣΥΡΙΖΑ θα βγει πρώτος, θα πάρει το μπόνους των 50 εδρών και με τη βοήθεια Καμμένου, Κουβέλη, Βενιζέλου θα κυβερνήσει άνετα. Γι' αυτό το λόγο η μόνη λύση για τη χώρα είναι η επανένωση της ΝΔ μπροστά στο φάσμα της απόλυτης καταστροφής.

  2. hagan avatar
    hagan 09/05/2012 07:42:35

    Συγχωρέστε μου την πικρία, αλλά φοβάμαι ότι ο κ.Σαμαράς υπέστη ήττα στρατηγικού βάθους την Κυριακή...Καλημέρα juliet!

  3. kas avatar
    kas 09/05/2012 08:11:37

    Οταν φωνάζαμε και λέγαμε μην κράζουμε τον Καρατζαφέρη γιατί είναι σάρκα εκ σαρκός....τυρβάζατε
    Οταν φωνάζαμε μην κράζετε την ΧΑ γιατί ο δεξιός ψηφοφόρος δεν έχει ανάγκη μυαλοπώλησης με αριστερό περιτύλιγμα....τυρβάζατε
    Οταν φωνάζαμε τον ίδιο για τον κόσμο που πήγαινε στον Καμμένο τα ίδια

    Λουστείτε τώρα με ούλτρεξ. Ξύδι που λέει και ο Μιχαλολιάκος.

    Ο Δεξιός δεν είναι αριστερό γκρουπόσκυλο...στο μαντρί, καταλάβετέ το επιτέλους !!!

    Γι' αυτό ας αφήσουμε τα φληναφήματα περί φιλοευρωπαϊκής κεντροδεξιάς και μπούρδες. ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ

    Είναι αγώνας ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ του ΕΘΝΟΥΣ.
    Είναι αγώνας ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.
    Η αυτοί ή εμείς.
    Νομίζει κανείς ότι άμα βγουν δεν θα σκορπίσουν το χάος στους δρόμους και όχι μόνο μέσα σε 48 ώρες ??????

    Να το καταλάβει η Συγγρού και να πράξει τα δέοντα.
    Να το καταλάβει η Συγγρού και εκτός των δεξιών που φύγανε, να απευθυνθούν και στον αστικό-πατριωτικό κόσμο που έμεινε στο ΠΑΣΟΚ.

    με ορθό τρόπο και ουχί με επικοινωνιακές βλακείες δεκαετίας 80 εντελώς παλαιάς κοπής οι οποίες απομακρύνουν κι άλλο τον κόσμο

    ξυπνάτε !!!

    • Lampros avatar
      Lampros @ kas 09/05/2012 09:26:01

      Μπραβο σου.
      +1000

    • nik avatar
      nik @ kas 09/05/2012 18:15:17

      ΜΑ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ?
      ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ...ΤΙ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΚΕΒΤΡΟΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ...
      ΑΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΕΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ 60% . . . .

  4. kas avatar
    kas 09/05/2012 08:16:26

    Και να το πω και πιό λαϊκίστικά.

    Οι περισσότεροι ελλαδίτες είναι απαίδευτοι και αμόρφωτοι (άσχετα αν έχουν πτυχία). Δεν έχουν διαβάσει ιστορία, ούτε προσπάθησαν να την ερμηνεύσουν.

    Οι στρατοί στήνονται και πάλι, όπως και τότε.
    Σε περίπτωση εμφυλιακής στήριξης...ποιός θα υποστήριξει το εθνος ????

    Ο αδιάφορος δεξιός του καναπέ ή οι δυναμικοί χρυσαυγίτες ???
    Σαφώς οι τελευταίοι.

    Οπότε για να μην φτάσουμε εκεί που μας πάνε σούμπητους (οικοιοθελή αποχώρηση από το ΕΥΡΩ όπως επιθυμεί διακαώς η Γερμανία ηλίου φαεινότερον)....ΑΣ ΣΗΚΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ.

    αν όχι...θα είστε ξανά μανά άξιοι της μοίρας σας και των επερχομένων που με μαθηματική ακρίβεια έρχονται

    • spiros avatar
      spiros @ kas 09/05/2012 08:22:02

      Για ποιά ιστορία μιλάς του συνοστισμού; Από το 1980 την πολιτική του εφυσηχασμού πληρώνουμε σήμερα. Η ιστοεία δεν είναι χρηστική αυτό κυκλοφορούσε στα "σχολειά"

  5. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 09/05/2012 09:13:15

    Τον Μάνο και τη Μπακογιάννη τους ρώτησαν αν θέλουν να γυρίσουν και με ποιο αντίτιμο?

  6. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 09/05/2012 09:15:12

    Φωνή βοώντος, φίλε kas.

    Ακόμη και τώρα... έχεις την αίσθηση πως γίνεται απλά προσπάθεια διαχείρησης της ήττας, προσπάθεια να προφυλαχτεί ο αρχηγός και το στενό του επιτελείο, να βγούν απ'το κάδρο, να ενοχοποιηθούν όσοι προτίμησαν άλλους, όσοι δέν ακολούθησαν το "μακρύ ζεϊμπέκικο"...

  7. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 09/05/2012 09:21:06

    Έχεις απόλυτο δίκιο. Η "πανστρατιά" που προσπαθούν να λανσάρουν ως προοπτική μου μοιάζει με σύναξη των αποτυχημένων.
    Με τις λογικές του περασμένου αιώνα, με υλικά του περασμένου αιώνα νομίζουν ότι μπορούν να αντιμετωπίσουν την κατάσταση.
    Δυστυχώς η Νέα Δημοκρατία φοβάμαι ότι έχει γεράσει. Απλώς οι "ηλικιωμένοι" ιδεολογικώς λόγω της μακράς παραμονής τους στα πολιτικά πραγματα αντιλαμβάνονται τα πράγματα μόνο κατά το πολιτικό τους συφέρο.
    Από τις αντιδράσεις και τα λεγόμενα των εκπροσώπων της δε φαίνεται προοπτική. Αν κάποιος Δεξιός φορέας διαχειριστεί με εξυπνάδα την κατάσταση, πολύ φοβάμαι ότι η Ν.Δ. θα έχει την τύχη του Χριστιανοδημοκρατικού κόμματος της Ιταλίας που από κραταιό κατέληξε σε ένα μικρό κόμμα.
    Η λύση είναι η φυγή μπροστά κι όχι τα ξαναζεσταμένα φαγιά.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 09/05/2012 10:22:49

      Η ΝΔ έχει τελειώσει. Ας το πάρουμε απόφαση. Ψηφίστηκε διότι δεν υπήρχε άλλη λύση και διότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν να γνωρίζουν κάποιον για να μπορέσουν να χτυπήσουν την πόρτα του.
      Το τελευταίο είναι παθολογία του τρόπου διακυβέρνησης της χώρας. Αφού ο διοικητικός μηχανισμός είναι παράλυτος πρέπει κάποιος να τον βάλει μπροστά και πρέπει να μπορείς να ακουστείς. Στον άγνωστο δε μπορείς να πας διότι δεν τον ξέρεις. Δεν πρόκειται για ρουσφέτι. Το ρουσφέτι είναι να ζητάς κάτι παράνομο ή ανήθικο. Πρόκειται για δυνατότητα υποβολής δίκαιων αιτημάτων.
      Αν αυτό διορθωθεί και όπως δείχνουν τα πράγματα καταφέρουμε και στο πρώτο να βρούμε ένα άλλο κόμμα τότε τέλος ΝΔ. Κατά τη γνώμη μου αυτό θα γίνει σύντομα διότι η κοινωνία βράζει, γίνονται ζυμώσεις και το νέο παράγεται ήδη.

  8. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 09/05/2012 09:33:56

    μηπως να διαλυθει η ΝΔ και να πανε ολοι με τους ανεξαρτητους ελληνες? πρεπει να αντιληφθουν οτι ο μονος δρομος για να πας μπροστα ειναι να αφουγκραζεσαι τον λαο..και επισης να εισαι τιμιος σε αυτα που λες...
    ισως η πληρης διαφανεια και μια αμεσοδημοκρατικου τυπου διαχειριση κομματος να ειναι το καινουριο που χρειαζεται η παραταξη..
    και ας παψουμε οι δεξιοι να εχουμε ταμπου...
    εχουμε το μυαλο και το ανθρωπινο δυναμικο να δημιουργησουμε ενα κομμα το οποιο να βαζει τον πολιτη πανω απο ολα και ολους...
    με σημαια την παταξη της διαφθορας και την κοινωνικη δικαιοσυνη μπορει η κεντροδεξια να κυβερνα για 30 χρονια...αλλα αυτη την φορα να τα κανει πραξη...

  9. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 09/05/2012 09:52:30

    Η ΝΔ πρεπει να μεινει προσηλωμενη στις προτασεις της σταθερη στις θεσεις της να βγει επιθετικα να πεισει.Αυτοι που θελουν να τους χαιδευουν τ΄αυτια με το τσοβολα δωσ΄τα ολα λεφτα υπαρχουν δεν πληρωνω σταση πληρωμων δεν θα παψουν να υπαρχουν ομως η ανεπαρκεια θεσεων και ο λαικισμος της αριστερας θα φανει λογω των συνθηκων πολυ γρηγορα,αγοραζουν χρονο μεχρι να νοιωσει ο λαος και τα νεα εισπρακτικα μετρα που εχουν δρομολογηθει και να μαζεψει κουκια.Ειναι η πιο ακαταλληλη ωρα για εσωστρεφεια.

  10. mike avatar
    mike 09/05/2012 09:55:10

    Ήρθε η ώρα της πανστρατιας...!!! Ξεχάστε όλοι το παρελθόν γιατι ο εχθρός είναι ένας, η Αριστερά κ όλοι αυτοί οι προοδευτικοί του γλυκού νερού που θέλουν να κάνουν τη χώρα μια νέα Κούβα!
    Ξυπνάτε, όλοι είμαστε μαζι, μας ενώνουν παρα πολλα, πολλα περισσότερα απο αυτα που να χωρίσουν!
    Ενιαία, καθολική κ αδιαιρέτη Κεντροδεξιά παράταξη ώστε να πάμε την Ελλάδα μπροστά κ όχι να την αφήσουμε στα χερια όλων αυτών που θα την φέρουν 30 χρονια πίσω, στα χερια των μπαχαλακιδων.
    Ο Σαμαρας, η Ντορα, ο Καρατζαφερης κ κυρίως ο Καραμανλής έχουν πλέον ιστορική ευθύνη...!!!!
    Πανστρατια για να σβήσουν οπως άναψαν κ οι Ναζιστες κ οι Αναρχικοί του ΣΥΡΙΖΑ

  11. Κάβος Ντόκος avatar
    Κάβος Ντόκος 09/05/2012 10:44:28

    Ο Καρατζαφέρης απλά έπαψε να υπάρχει . Σε επόμενες εκλογές δεν θα βρεί ούτε την δική του ψήφο . "Επιστροφή" του στην Ν.Δ. είναι ζήτημα γηροκόμησης , μια και αλλού πουθενά δεν θα τον μαζεύουν.
    Η Ντόρα πήρε το μεγαλύτερο ποσοστό της στον Νομό Ροδόπης , που δυστυχώς επηρεάζεται από την τουρκική προπαγάνδα . Ίσως τής ξεπληρώνουν την υποστήριξή της στο σχέδιό τους για την Κύπρο (σχέδιο ΑΝΑΝ) ίσως και άλλα ....
    Ο Μάνος έκανε tour σε Δράση με ταύρους , Βαλλιανάτο , πασόκ και σίγουρα έχει πια εμπειρίες χρήσιμες για την Ν.Δ. να τις αφηγείται , τα βράδια δίπλα στο τζάκι με ξηρούς καρπούς και ευγενή οινοπνευματώδη .
    Ας ακούσουν στην Ν.Δ. τις εξαιρετικές συμβουλές τού Άρη !
    Τον Μιλτιάδη Βαρβ. μην ξεχάσετε , με το πανί τής σημαίας
    Τέτοιοι οξύνοες και σοφοί νέοι θα οδηγήσουν σε ακόμα πιό μεγάλες δόξες τη παράταξη .

    Υ.Γ. Oι Αρούληδες κι οι όμοιοι τους γνωρίζουν μόνο την πρόσθεση : Τόσα "κεφάλια" το κοπάδι τής Ντόρας , τόσα του Μάνου , τόσα τού Καρατζαφύρα , τα σταυλίζουμε αντάμα και βγάζουμε το αθροισμα θετικό !
    Το τραγικό είναι ότι τέτοια νούμερα , όπως και ο Ανδρουλάκης και ο Λοβέρδος αλλά κι ο πρώην πολιτικός επιστήμων Παυλόπουλος , η ο ισοροπιστής Δημητράκης τού Ελληνικού και των Αθηναίων και άλλα αστέρια, μαζεύουν κουκιά στην κάλπη .

  12. elli avatar
    elli 09/05/2012 10:49:20

    Από το κακό στο χειρότερο! Κάποιοι μάλλον θέλουν να εκτοπίσουν το Σαμαρά και του προτείνουν τέτοιες μπούρδες! (εκτός κι αν τις σκέφτεται μόνος του).
    Η ΝΔ για να ξαναδεί άσπρη μέρα πρέπει να ξεκαθαρίσει την πολιτική της και την ιδεολογία της. Έχει καταντήσει ένα ερμαφρόδιτο κόμμα με φόντο μπλε και μερικά πράσινα και κόκκινα πουά! (Ειδικά σε θέματα εθνικής σημασίας).

  13. man8os avatar
    man8os 09/05/2012 11:47:37

    Σε αυτες τις εκλογες αποδειχτηκε οτι το ονομα ΝΔ δεν περναει πια στον κοσμο. Ισως χρειαζεται αλλαγη ονοματος, νεα προσωπα, σταθερη εθνικη ιδεολογια και αποροφηση καποιων κομματιδιων οπως ΛΑΟΣ, δημιουργια ξανα, καποιες συζητησεις με τον Μανο και τη Ντορα μηπως αναστειλουν τα κομματα τους, η μηπως καποια στελεχη τους ερθουν στη ΝΔ. Το ονομα που εδωσε ο προεδρος αν τροποποιηθει και γινει Παννεληνιο φιλοευρωπαικο μετωπο (της κεντροδεξιας) ισως να μπορουσε να γινει πιο θελκτικο για τον κοσμο. Αναγκη ειναι ο συνεπης πατριωτικος λογος, το προταγμα αλλαγης του μνημονιου και η σημασια στην ασφαλεια. Επισης σε πολιτικο επιπεδο πρεπει σε επιπεδο βασης να επιδιωχτει η προσελκυση ψηφοφορων απο την τεραστια ακροδεξια δεξαμενη του Καμμενου και της Χρυσης Αυγης.

  14. ΚΜ avatar
    ΚΜ 09/05/2012 12:09:24

    Είμαι κι εγώ αρνητικότατος για τέτοιες «μεταγραφές». Καλά το είπε στην πρώτη δήλωση μετά τις εκλογές ο Σαμαράς: «Αναδιαπραγμάτευση του μνημονίου». Η στήριξη Παπαδήμου (που «κλείδωσε» τον μελλοντικό εξαναγκασμό σε υπερψήφιση του μνημονίου ΙΙ) κόστισε στην ΝΔ. Μάνος, Ντόρα και Καρατζαφέρης ταυτίζονται με αυτό που οι ψηφοφόροι αποδοκίμασαν, άρα η μεταγραφή τους θα συνιστούσε αυτογκόλ. Να λείπουν. Αντιπροτείνω:

    1) Συνεχιση της ανάδειξης της προσωπικότητας του Σαμαρά, στον οποίο η κοινωνία αναγνωρίζει πατριωτισμό, ασχέτως της ακούσιας στήριξής του στον Παπαδήμο. Να επιβληθεί καραντίνα (τώρα με την λίστα, δεν θα έχουν και πάτημα να διαμαρτυρηθούν) στην εμφάνιση «ντιντήδων» στα κανάλια.

    2) Επιμονή στην ανάγκη αναδιαπραγμάτευσης του μνημονίου, όπως άλλωστε βγήκε και είπε ο Σαμαράς το βράδυ των εκλογών. Αυτό θα βρει άμεσα απήχηση σε όσους απομακρύνθηκαν από την ΝΔ λόγω του μνημονίου ΙΙ.

    2) Ξεκάθαρη γραμμή σε θέματα λαθρομετανάστευσης και ασφάλειας (με σαφή μέτρα, με χρονοδιαγράμματα ακόμα και ανάλυση των «logistics» των επαναπατρισμών - έμφαση στα στοιχεία για να φανεί ότι δεν είναι απλώς διακηρύξεις), προκειμένου να συνέρθουν όσοι μέσα στην απελπισία τους ψήφισαν ΧΑ. Εν ανάγκη, ας αλλάξει και η Πιπιλή και ας αναλάβει ... ο ΒΙΣ!

  15. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 09/05/2012 13:25:29

    Φτάνουν τα συναισθηματικά επιχειρήματα. (φίλε kas)
    Γιατί τα λογικά προβλήματα απαιτούν λογικές λύσεις.

    Αρκούν οι πρώιμοι και όψιμοι σωτήρες. (αγαπητοί φερέλπιδες συστρατευμένοι)
    Γιατί έχετε αποτύχει σε κρίσιμους τομείς - αυτούς της διαφάνειας, της υπευθυνότητας και της αποτελεσματικότητας, αντίστοιχα.

    Αν οι άνθρωποι αυτοί αισθάνονται την ανάγκη να αλλάξουν το μέλλον, ας επιστρέψουν ως ναύτες - όχι ναύαρχοι. Ας δείξουν ταπεινότητα (απέναντι στον πολίτη).
    Ας βγουν από τη λογική της γαστέρας τους για την οποία ο λαουτζίκος (που έλεγε και ο Γαργαλάκος) φυλάει ακόμα τούρκικες λέξεις: παζάρ, αλισβερίσ, νταραβέρ.
    Από διευθυντές πήξαμε.
    Κανένας εργαζόμενος υπάρχει;

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Bob ο μάστορας 09/05/2012 14:21:50

      Αν ήμουν ένας από αυτούς, δε γνωρίζω εάν θα επέστρεφα... Νομίζω ότι θα παρέμενα ανεξάρτητος ούτως ώστε να έχω κέρδος από την κατάρρευση που διαφαίνεται από τέτοια προσκλητήρια. Ρε τι μυαλό κουβαλάνε; Και ακόμη αν ενωθούν όλοι αυτοί δε σημαίνει τίποτα. Δεν ισχύουν αυτά τα μαθηματικά στη λήψη αποφάσεων : 18% εγώ και 2% εσυ... 20% Μπορεί να σημαίνει 30% μπορεί να σημαίνει και 12%.
      Θέλω να πώ οτι πρέπει να πεισθώ για να επιστρέψω στη ν.δ. εγώ ο ψηφοφόρος, ο Δεξιός παρατημένος ψηφοφόρος που δεν ανήκω στον αντωνάκη, τη θοδωρα, τον πανο και το γιώργο, αλλά ανήκω στη Δεξια, λόγω τροπου ζωής ιδεολογίας και αντιληψης. Αν γίνει έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα σε 1 μήνα έχουμε αυτοδύναμη κυβέρνηση.

  16. airman avatar
    airman 09/05/2012 22:33:28

    Πόσο σκέψη χρειάζεται για να αντιληφθεί κάποιος ότι μια τέτοια κίνηση τώρα θα σήμαινε κατάρρευση; Είναι δυνατόν να βρίσκεται η λύση στο Μάνο, τη Ντόρα και τον Καρατζαφέρη;
    Φτάνουν οι ''δεινόσαυροι'' που επανεκλέχτηκαν αραχτοί λόγω του bonus στο λεκανοπέδιο (πολλοί εξ αυτών μάλιστα είχαν διαλέξει και Υπουργεία). Μήπως θα έπρεπε να σκεφτούν να παραιτηθούν ώστε το ψηφοδέλτιο με λίστα που θα συγκροτηθεί σε περίπτωση νέας προσφυγής στις κάλπες να περιλαμβάνει σε θέσεις εκλόγιμες κατά βάση νέα πρόσωπα; Ας αναλογιστούν ότι σε άλλη περίπτωση, το ποσοστό που θα συγκεντρώσει η ΝΔ θα είναι κοντά στο 12% (όχι πάνω), οπότε ακόμα και αν τοποθετηθούν στη λίστα με τη σειρά που εξελέγησαν, θα έχουν την τύχη των ''πρωτοκλασάτων'' του ΠΑΣΟΚ.
    Ίσως πιστεύουν ότι απειλώντας πως θα ''αποσύρουν'' τους ψηφοφόρους τους, θα μειώσουν το ποσοστό της ΝΔ. Ας το δοκιμάσουν, θα έχει ενδιαφέρον.
    Ίσως πιστεύουν ότι χωρίς αυτούς η ΝΔ θα χάσει το ''κύρος'' της. Έαν δεν είχαν ανεβεί στο ''τραίνο'', οι περισσότεροι εξ αυτών τι θα ήταν σήμερα;
    Ίσως πιστεύουν ότι ο Σαμαράς είναι ''αδύναμος'' και έχουν την ευκαιρία να γίνουν ''καπετανέοι''. Ας μην παίρνει ''η φτυάρα τους νερό'', τους ξέρουμε.
    Μήπως είναι τελικά σοφότερο να αναδημιουργηθεί μια ΝΔ από ''γνήσια'' υλικά, με στόχο η παράταξη να βασιστεί σε ένα ομοιογενές ''ακροατήριο'' που θα εξασφαλίζει ένα σταθερό ποσοστό 27%-30% και θα έχει σε κάθε περίπτωση τον πρώτο λόγο ρυθμίζοντας τις εξελίξεις, ώστε να διασφαλίζει τη σταθερή πορεία του τόπου;
    Είναι εφικτό πλέον λαμβανομένων υπόψη των συνθηκών να ασκείται διακυβέρνηση με αυτοδύναμους κομματικούς σχηματισμούς που θα συγκεντρώνουν ποσοστά της τάξεως του 35% και πάνω;
    Τι πιθανότητες υπάρχουν να σχηματιστεί στο μέλλον Κυβέρνηση με ''αριστερόστροφη'' αντίληψη των πραγμάτων (π.χ. με τα σημερινά δεδομένα ΣΥΡΙΖΑ+ΔΗΜΑΡ+(κάτι από)ΠΑΣΟΚ];
    Οι προβληματισμοί μπορεί να αποδειχθούν σωτήριοι ενώ οι πειραματισμοί ολέθριοι.
    Οι ώρες απαιτούν περίσκεψη, θάρρος, αποφασιστικότητα, πίστη, δύναμη ψυχής, αντίληψη της πραγματικότητας και πάνω απ' όλα τη σκέψη στο λαό που εξακολουθεί να δυσπραγεί, στο μέλλον του τόπου, στην ανάταξη της Πατρίδας και του Έθνους.
    Πολύ φοβάμαι ότι λίγοι μπορούν να αρθούν στο ύψος των περιστάσεων. Δυστυχώς αυτούς έχουμε, είτε από επιλογή είτε από αδιαφορία.

  17. Μαλέας avatar
    Μαλέας 10/05/2012 10:50:24

    Υπάρχει λύση. Κάνει το εντελώς ανάποδο. Διαγράφει ο Σαμαράς όλα τα νεοφιλελεύθερα βαρίδια και τα κατηγορεί πως τον έσυραν να υπογράψει το μνημόνιο. Παράλληλα ζητά συγγνώμη απο τον ελληνικό λαό και ζητά την επιστροφή Καμμένου. Μόνον έτσι...