#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2011 22:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσωρινή αναστολή της συμφωνίας του Σένγκεν εξετάζει η Γαλλία





[caption id="attachment_97999" align="alignnone" width="600" caption="Πρόσφυγες από την Λιβύη στην Λαμπεντούζα"][/caption]





Η Γαλλία εξετάζει το ενδεχόμενο προσωρινής αναστολής της συμφωνίας του Σένγκεν για την ελεύθερη κυκλοφορία προσώπων σε ολόκληρη την Ευρώπη, λόγω της συρροής πλήθους μεταναστών από την Τυνησία και τη Λιβύη, μέσω Ιταλίας, ανακοινώθηκε σήμερα από το Μέγαρο των Ηλυσίων.

Το θέμα της μετανάστευσης είναι ένα από τα πιο ευαίσθητα σημεία της γαλλο-ιταλικής συνόδου κορυφής που θα διεξαχθεί την επόμενη Τρίτη στη Ρώμη με τον ιταλό πρωθυπουργό Σίλβιο Μπερλουσκόνι και τον γάλλο πρόεδρο Νικολά Σαρκοζί.

Την περασμένη Κυριακή το Παρίσι προκάλεσε την οργή των Ιταλών με την αναστολή της κυκλοφορίας των αμαξοστοιχιών από την ιταλική πόλη Βεντιμίλια προς τη νότιο-ανατολική Γαλλία, θεωρώντας ότι ένα τρένο στο οποίο επέβαιναν διαδηλωτές που ήθελαν να συνοδεύσουν τυνήσιους μετανάστες δημιουργούσε κίνδυνο για διατάραξη της δημόσιας τάξης.

Η Γαλλία, από την πλευρά της, είναι ενοχλημένη από την Ιταλία η οποία αποφάσισε να χορηγήσει άδειες παραμονής έξι μηνών σε περισσότερους από 20.000 Τυνήσιους που έχουν φθάσει στις ακτές της από τον Ιανουάριο, ώστε να μπορέσουν να συναντήσουν "φίλους και συγγενείς" στην Γαλλία και αλλού στην Ευρώπη.

Σύμβουλος του προέδρου Ν. Σαρκοζί διευκρινίζει τη γαλλική θέση

Η Γαλλία "δεν θέλει να αναστείλει τη Σένγκεν", τη συμφωνία για την ελεύθερη κυκλοφορία των ανθρώπων στην Ευρώπη, αλλά "να επανεξετάσει τους όρους διασφάλισης σε ιδιαίτερες συνθήκες", δήλωσε ο Ανρί Γκουενό, ειδικός σύμβουλος του προέδρου Νικολά Σαρκοζί.

"Είναι θέμα λογικής. Δεν μπορούμε να υποδεχόμαστε όλο τον κόσμο", δήλωσε ο Γκουενό στην εκπομπή "Dimanche soir politique" των Itele/France Inter/Le Monde/Daily Motion.

Επικαλούμενος χώρες όπως η Τυνησία όπου συνέβησαν εξεγέρσεις εναντίον απολυταρχικών καθεστώτων, ο σύμβουλος είπε: "Το διακύβευμα, είναι να τους βοηθήσουμε στο δρόμο της δημοκρατίας, όχι να τους βοηθήσουμε να αδειάσουν από τις ζωντανές τους δυνάμεις", μια αναφορά σε περίπου 20.000 Τυνήσιους που έφθασαν παράνομα στις ακτές της Ιταλίας από τον Ιανουάριο.

"Το αποτέλεσμα όλων αυτών δεν μπορεί να είναι η μαζική μετανάστευση από το Νότο προς το Βορρά", επέμεινε ο Γκουενό.

Είπε πως "ο χώρος Σένγκεν, είναι να εμπιστεύεσαι στον καθένα την προστασία των εξωτερικών συνόρων (της Ευρώπης)", πως πρέπει "να επανέλθουμε στο πνεύμα των συμφωνιών αυτών" και "να φροντίσουμε ώστε οι ροές να διευθετηθούν".

"Η Γαλλία δεν θέλει να αναστείλει τη Σένγκεν" , διαβεβαίωσε ο Γκουενό, προσθέτοντας πως το Παρίσι θέλει "να επανεξετάσει τους όρους διασφάλισης με τρόπο ώστε να μπορούμε, σε ιδιαίτερες καταστάσεις, να εγκαταστήσουμε ελέγχους στα εθνικά σύνορα όταν υπάρχουν εξαιρετικές καταστάσεις", Για τον ίδιον, αυτή η λύση είναι "λογική".

"Για να τεθεί σε λειτουργία αυτή η αναθεώρηση, θα χρειαστεί μια ευρωπαϊκή συμφωνία", διευκρίνισε ο Γκουενό.

Εκτίμησε πως την Παρασκευή (22/4) υπήρξε εκ μέρους της γαλλικής προεδρίας "μία απόδοση λίγο γρήγορη", η οποία στη συνέχεια παρερμηνεύθηκε.

Την Παρασκευή, το Ελιζέ ανακοίνωσε πως η Γαλλία σκέπτεται το ενδεχόμενο να επιτρέψει μια προσωρινή αναστολή της συμφωνίας Σένγκεν, εκτιμώντας πως η διακυβέρνησή της είναι "αδύναμη" απέναντι στη συρροή στην Ευρώπη πλήθους μεταναστών προερχόμενων κυρίως από την Τυνησία μέσω Ιταλίας.

Την Τρίτη αναμένεται να πραγματοποιηθεί στη Ρώμη μια γαλλο-ιταλική σύνοδος κορυφής.

ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/04/2011 23:19:42

    Ντροπή στους Γάλλους. Θέλουν η χώρα τους να παραμείνει γαλλική.
    Τι εγωπάθεια!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Δημήτρης 25/04/2011 00:15:46

      Ετσι ακριβως....κατα τους προοδευτικουληδες.....
      Και αν σκεφτουνε οι Ελληνες την Ελλαδα....οι....Γαλλοι θα πουνε τους Ελληνες..."ρατσιστες"....
      Ολοι εχουν δικαιωμα να υπερασπιζονται τη χωρα τους εκτος απο τους Ελληνες.....

      • BABIS avatar
        BABIS @ Kostas D 25/04/2011 08:54:47

        Οι λαθρομετανάστες ίναι οι αυριανοί ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ. To έχετε καταλάβει? Το ίδιο ισχύει και για τους ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ της θράκης. Για αυτό ενδιαφέρεται το παιδί Γιωργάκης.

    • Γιώργος Γκ. avatar
      Γιώργος Γκ. @ Δημήτρης 25/04/2011 22:31:04

      Πολύ καλά κάνουν.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/04/2011 00:19:16

    Και τι... εχθροπάθεια (ενάντια στους λάθρο) που θα έλεγε κι ο Καστανίδης

    Αρχίζει πάντως, με τούτα και με κείνα, και ξηλώνεται σαν κάλτσα το εκτρωματικό μόρφωμα της Ε"Ε". Η επαναφορά των συνοριακών ελέγχων θα είναι, σε συμβολικό επίπεδο, κολοσσιαίας σημασίας για την επερχόμενη διάλυση του ευρώ και, τελικά, όλης της Ε"Ε". Game over, όπως αλαζονικά μας έβγαζε τη γλώσσα ο Γιουνκέρ...

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/04/2011 00:22:18

    Άραγε, τώρα θα μας μείνουν αμανάτι τα εκατομμύρια των λάθρο που μας φόρτωσε το "Δουβλίνο ΙΙ" ή ανοίγει ο δρόμος για απελάσεις με συνοπτικές διαδικασίες;

    • what avatar
      what @ Αυριανιστής 25/04/2011 17:08:34

      Τρελός είσαι; Να διώξουμε τέτοιο πλούτο; Το αλάτι της γης;

  4. Misha avatar
    Misha 25/04/2011 00:45:18

    Οι Γάλλοι αποικιοκράτες αφού βομβαρδίζουν Λιβύη και Κοτ Ντ΄Ιβουάρ , ξινίζουν τα μούτρα τους για τους ξεριζωμένους που τρέχουν να γλυτώσουν από τις γαλλικές βόμβες....

    Αϊ ισχτίρ καθίκια υποκρίταροι , χρονιάρα μέρα!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Misha 25/04/2011 03:13:58

      Πρόφαση είναι Μίσα, ασχέτως του τί κάνουν οι Γάλλοι.

    • BTS avatar
      BTS @ Misha 25/04/2011 11:38:14

      "Οι Γάλλοι αποικιοκράτες αφού βομβαρδίζουν Λιβύη και Κοτ Ντ΄Ιβουάρ..."

      Τί σου είναι ρε παιδάκι μου αυτοί οι Τυνήσιοι!
      Γειτονικές χώρες βρίσκονται σε κατάσταση πολέμου,
      και εγκαταλείπουν την δική τους!
      Φαντάζεστε τί θα γινόταν αν είχαν αυτοί εμφύλιο?

      • Misha avatar
        Misha @ BTS 25/04/2011 12:35:08

        Η Τυνησία δεν είχε ταραχές προς «εκδημοκρατισμό» αλά Φράγκα;

  5. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 25/04/2011 00:56:48

    Σιγά τα λάχανα για 20.000!
    Τόσοι περνούν από το Α.Τ. Αλλοδαπών σε δυό μέρες.
    Ας κουμαντάρουν το 10 - 15 % του πληθυσμού της χώρας τους- όπως φορτώσαν την Ελλάδα και μετά να αρχίσουν τα παράπονα.
    Ασε που αυτοί οι Λύβιοι δεν ειναι για δουλειές. Πάνω που τους έπεισαν ότι οι βόμβες που θα τους ρίχνουν έιναι ανθρωπιστικές, την κοπάνησαν.

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 25/04/2011 09:32:25

    Και ενώ Σαρκοζί και Μπερλουσκόνι παίρνουν ακραία μέτρα , αναστέλλουν το Σέγκεν για να αντιμετωπίσουν 20.000 ξένους, εμείς στη φτωχομάνα τι κάνουμε ;;
    Εμείς λοιπόν οι πολυπολιτισμικοί κάνουμε το κλικ μπροστά από όλους τους οπισθοδρομικούς αυτούς .....
    Για παράδειγμα, στη φύλαξη Βουλγάρων και Ρουμάνων τουριστών, θα θεσπίσουμε από φέτος μεικτά περίπολα αστυνόμευσης ενός της Ελλάδας !!!!
    Το δήλωση ο Παπουτσής σε συνέντευξη τύπου :

  7. A.M. avatar
    A.M. 25/04/2011 12:42:27

    Χριστός Ανέστη!

    «Προσωρινή αναστολή της Σένγκεν εξετάζει η Γαλλία»
    και την μόνιμη ...αναστολή ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ η Ελλάδα!
    Και όχι μόνο της Σένγκεν αλλά και της Λισαβόνας.
    Άντε γιατί καταντήσαμε πρωτεύουσα της υπερ-βορείου ...Αφρικής και της ...υπερ-δυτικής ..Ασίας!

  8. Enzo avatar
    Enzo 25/04/2011 17:47:32

    Ήρθε ένας να μου πουλήσει cd χτες. Του λέω δεν θέλω cd έχουμε κρίση τωρα, τα πήρε τα λεφτά ο Γιωργάκης.
    Oχι όχι μου λέει, ο Γιωργάκης είναι καλός!!!
    Καταλάβατε κύριοι;

  9. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 25/04/2011 18:09:01

    ειδες τι γινεται αν μενεις εκτος β' γυρου προεδρικων εκλογων?
    και μαλιστα απο τη ''χρυση αυγη'' της γαλλιας?
    κωλοτουμπες κανεις.....