#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2012 11:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσχώρησαν στην ΝΔ Βορίδης και Γεωργιάδης



Στη ΝΔ προσχώρησαν σήμερα οι διαγραφέντες από το ΛΑΟΣ βουλευτές, Μάκης Βορίδης και Αδωνις Γεωργιάδης. Οι κ. Βορίδης και Γεωργιάδης έφτασαν λίγο πριν από τις 11 στα γραφεία της Νέας Δημοκρατίας επί της Λεωφόρου Συγγρού.

Στις κρίσιμες στιγμές για την χώρα και στην "ανάγκη" να υπάρξει ένα μεγάλο σταθερό κόμμα αναφέρθηκαν οι κ.κ. Μάκης Βορίδης και 'Αδωνις Γεωργιάδης, μετά την συνάντηση που είχαν με τον Αντώνη Σαμαρά για την προσχώρησή τους στη ΝΔ.

"Οι επόμενες εκλογές θα κρίνουν αν η Ελλάδα θα μείνει μέλος της ΕΕ και της Ευρωζώνης. Η Ελλάδα χρειάζεται μία στιβαρή ηγεσία που θα δώσει ξανά ελπίδα στον τόπο. Η μόνο οργρανωμένη παράταξη είναι η ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά που εκφράζει την ελπίδα να μην γίνει η Ελλάδα Συρία", δήλωσε ο Αδ. Γεωργιάδης.

Ο Μάκης Βορίδης, από την πλευρά του, υπογράμμισε: "Αυτές τις στιγμές που είναι εξαιρετικά κρίσιμες αυτό που πρέπει να διασφαλιστεί είναι μία αξιόπιστη μεγάλη πατριωτική φιλελεύθερη παράταξη που όχι μόνο θα μπορεί, από τη μία να σταθεί με αξιοπιστία απέναντι στους δανειστές και από την άλλη να εγγυηθεί στους πολίτες ότι η Ανάπτυξη θα έλθει. Ο Αντώνης Σαμαράς πήρε δύσκολες αποφάσεις, αισθάνομαι ότι έπρεπε να σταθώ δίπλα του".

Δήλωση έκανε και ο γραμματέας της κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ κ. Κώστας Τασούλας, ο ο οποίος ανέφερε ότι "σε αυτές τις οριακές στιγμές για τον τόπο υπάρχει ελπίδα, είναι η ΝΔ η μόνη φιλελεύθερη αστική και λαική παράταξη που εξασφαλίζει όχι μόνο την παραμονή στην ΕΕ αλλά και την ανοδική πορεία της χώρας. Σε ερώτηση για το αν πρέπει να επιστρέψουν οι 21 διαγραμμένοι απάντησε ότι "όλος ο ελληνικός λαός πρέπει να πλαισιώσει τη ΝΔ".

Και τα δύο πρώην στελέχη του ΛΑΟΣ δήλωσαν ότι θα παραιτηθούν από τις βουλευτικές τους έδρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vardarskian avatar
    vardarskian 17/02/2012 11:22:03

    μια ομορφιά!

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ vardarskian 17/02/2012 17:24:31

      Τακτικά, ναι, μια ομορφιά. Να σκέφτεσαι τη μεγάλη εικόνα. Πάντως και οι δύο είναι από οικογένειες Νεοδημοκρατών. Ο Βορίδης άφησε τους εξτρεμισμούς και είναι απείρως σοβαρότερος από πολλά σούργελα εντός ΝΔ. Ο Γεωργιάδης πρέπει απλά να αφήσει τις εξωκοινοβουλευτικές γραφικότητες. Κάποια βήματα έχει κάνει ήδη.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Δήμος 17/02/2012 18:13:54

        Για τον Βορίδη, συμφωνώ. Για τον Γεωργιάδη, αν εννοείς την προώθηση των βιβλίων του, ΟΧΙ, καλύτερα να συνεχίσει. Μην ξεχνάς ότι, σπανίζουν οι έχοντες κατά κόσμον επάγγελμα βουλευτές.

        • Δείμος avatar
          Δείμος @ ΠΗΛΕΑΣ 17/02/2012 20:07:11

          Σε κάνει να αναρωτιέσαι πόσο ισχύει το "καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή"

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Δείμος 17/02/2012 22:45:41

            Σε καταλαβαίνω: Θα μπορούσε, πχ, να είναι "εισοδηματίας". Δουλειά με πρεστίζ! Ή αποσπασμένος ΔΥ σε πολιτικό γραφείο. Αυτό μάλιστα!

        • Δήμος avatar
          Δήμος @ ΠΗΛΕΑΣ 17/02/2012 22:58:24

          Όχι φυσικά, δεν εννοώ το επάγγελμα που κάνει. Απλώς να κόψει όσα δίνουν αφορμή στο να τον περνάνε από σαράντα κύματα τα ΜΜΕ. Μπορεί να διατυπώνει τα ίδια πράγματα με καλύτερο και πιο ήρεμο τρόπο.

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ vardarskian 17/02/2012 18:25:15

      ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΑΝΩ . Ν ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΚΡΙΤΙΚΗ . ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ . Ολοι οι υποψηφιοι να κανουν υπευθυνη δηλωση οτι δεν εχουν λογαριασμο στην ΕΛΒΕΤΙΑ ,και ΔΕΥΤΕΡΟΝ τον αριθμο των ενσημων που εχουν .ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΘΕΛΑ Η ΣΚΟΠΙΜΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ Ν ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΔΕΙΛΑ ΔΕΙΛΑ αλλα εξυπνα απο το καδρο την ΕΛΒΕΤΙΑ .......Ο ΑΔΩΝΙΣ ΚΑΙ Ο ΒΟΡΙΔΗΣ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ; ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΤΙΜΟΙ -ΕΞΥΠΝΟΙ -ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ -ΜΕΘΟΔΙΚΟΙ . ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ; ΤΑ ΕΙΧΑΤΕ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΠΕΣΑΤΕ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΛΥΝΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΜΙΑΣΜΑΤΑ ; Μ ενοχλει αφανταστα το στυλ καποιων Νεοδημοκρατων οι οποιοι βγαινουν με ιδιοκτησιακη αντιληψη για την ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ . ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΟΤΙ Η ΝΔ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΟΜΜΑ Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ; ΡΕ ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΙ δεν αφηνεται τα κουφια λογια , δεν γυριζεται λιγο στον εαυτουλη σας να κανετε την αυτοκριτικουλα σας ,ποση ευθυνη εχετε για την καταντια της χωρας , αν ησαστε κοματοσκυλα πως διαχειριστηκατε οτι σας εμπιστευθηκε ο εκαστοτε προεδρος του κομματος ,ν αφησετε τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ να πραξει αυτο που κρινει ορθοτερο .ΡΕ μπας και ειστε κρυφοπασοκοι και οπαδοι της αποψης ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ......ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΤΕ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ ; ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΑΝ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ.

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ vardarskian 17/02/2012 21:11:29

      κάτι σαν την προσχώρηση της δαμανάκη στο πασοκ (απ την ανάποδη)

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/02/2012 11:22:29

    Ήταν εντελώς αναμενόμενο..θα κριθούν από τον ελληνικό λαό
    ΥΓ: Προς διατήρηση των ισορροπιών και της κοινωνικής συνοχής Πρόεδρε, σκεφτείτε ξανά αν αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία κάποιοι από τους διαγραφέντες βουλευτές..είμαι βέβαιη ότι θα κάνετε αυτό που πρέπει για μία ακόμη φορά...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΕΥΑ 17/02/2012 12:33:36

      Το καλύτερο είναι να μην δεχτεί τουλάχιστον ο Σαμαράς τον Γεωργιάδη ως πολιτευτή

      • me avatar
        me @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 13:56:43

        Με αυτά που συμβαίνουν ξεχάσαμε οτι την Κυριακή 19/2 έχουμε εκλογές.

  3. Tassos avatar
    Tassos 17/02/2012 11:22:32

    Καλώς ήρθες Αδωνη, σε ταιριάζει περισσότερο η ΧΑ κε Βορίδη.

  4. Darki avatar
    Darki 17/02/2012 11:26:28

    Καλως οοοορισες εεερωτααααα,με τα κρινα στα χεεεριαααααα...........

  5. Πάτροκλος Κ. avatar
    Πάτροκλος Κ. 17/02/2012 11:26:34

    Ολοκληρώνεται η δημιουργία ισχυρού αστικού μετώπου. Επιτέλους!

    • avanti avatar
      avanti @ Πάτροκλος Κ. 17/02/2012 11:57:40

      Ο Αδωνις αστός από πότε? Σιγά μην είναι και λόρδος.

      • Δείμος avatar
        Δείμος @ avanti 17/02/2012 20:08:18

        Μάλλον ειρωνικά το λέει ... ελπίζω!

  6. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 17/02/2012 11:27:29

    Επιτέλους κάποιοι δεξιοί στη δεξιά! Μακάρι να' ρχόταν και ο Πλεύρης!

    • ego etsi to vlepo avatar
      ego etsi to vlepo @ Γιώργος Βλάχος 17/02/2012 12:39:28

      Ετσι μιλουν οι αληθινοι δεξιοι !!
      Μπραβο Γιωργο Βλαχε !!
      Τι αλλο θα επρεπε να ανεχθουν οι δεξιοι του ΛΑΟΣ?
      Τον Ψηνακη, την Σαρρη ή την συνεργασια με το ΠΑΣΟΚ ??

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Γιώργος Βλάχος 17/02/2012 18:05:17

      Ο Πλεύρης είναι όντως δεξιός, είναι όμως και εθνικιστής. Αντέχει κάτι τέτοιο η ΝΔ;

      • κωστας Α avatar
        κωστας Α @ αποκατάσταση 17/02/2012 20:37:13

        Γιατι ειναι κακο να ειναι καποιος εθνικιστης ; Γιναμε ολοι θυματα του συστηματος το οποιο μεθοδικα εδω και καποια χρονια βαζει ταμπελες σε οποιον τολμα να μιλησει για Πατριδα.Σε οποιον λεει οτι η ΕΛΛΑΔΑ δεν αντεχει αλλους λαθρομεταναστες λεει κατι κακο ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ; Τοτε προς τι ολη αυτη η υποκρισια ολων αυτων που κανουν τον εξυπνο εκ του ασφαλους ως ΚΡΥΠΤΟΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ;

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ κωστας Α 18/02/2012 18:06:32

          Εγώ ήξερα διαφορές μεταξύ του πατριώτη και του εθνικιστή μια φορά και ένα καιρό. Η ιστορία έχει δείξει ότι ο εθνικισμός μπορεί να ωφελήσει μια χώρα αλλά μπορεί και να βλάψει. Δεν είναι στο φάσμα των επιλογών μου εν καιρώ ειρήνης. Και για να είσαι κατά της λαθρομετανάστευσης λόγω ελληνικού φαινομένου δε χρειάζεται να είσαι εθνικιστής. Δε θα ψήφιζα ένα κόμμα μόνο και μόνο επειδή συμφωνώ στην άποψή του περί λαθρομετανάστευσης. Φιλικά πάντα.

      • ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
        ΓΣΠΥΡΟΥ @ αποκατάσταση 18/02/2012 18:31:15

        Επιπλεον άφησαν την έδρα τους στο Κομμα με το οποίο εκλεχτηκαν. Κάτι παλικάρια της ΝΔ όταν διαφώνησαν με το κομμα τους τι έκαναν; (ανξαρτητοι ή προσχωρησαντες)
        Οι 21 νοματαίοι που η συνείδηση τους, τους επεβαλε να συνταχτουν με το λαικισμο και τη δημαγωγία, τι έκαναν;
        Η τσέπη τους είναι ισχυρότερη της συνείδησης τους! Βέβαια, μην τα περιμενουμε όλα απο αυτους(τους 21) . Είχαν εξαντληθεί από τη μάχη που έδωσαν στη βουλή με τα εξαιρετικά τους επιχειρήματα (πριν ψηφίσουν όχι) και έτσι κουρασμενους τους βρήκε η ιδιοτέλεια (τσεπη τους) και κατετρόπωσε τη συνείδησή τους.

      • ΛΟΥΔΙΑΣ avatar
        ΛΟΥΔΙΑΣ @ αποκατάσταση 20/02/2012 22:40:45

        Γιατί όχι;

    • monson avatar
      monson @ Γιώργος Βλάχος 17/02/2012 18:31:35

      Μακαρι ....!!

    • nikos17 avatar
      nikos17 @ Γιώργος Βλάχος 17/02/2012 21:01:05

      ακριβώς! να τελειώσει το παραμυθι του κεντρωου κοματος, του φιλελευθερου κλπ. Πως εισαι φιλελευθερος-κεντρωος-κεντροδεξιός, οταν το 35 % που σε ακολουθει πιστα όλα τα χρονια, ειναι δεξιοί?

  7. Μάνος στο Βουνό avatar
    Μάνος στο Βουνό 17/02/2012 11:27:59

    Τι να λέμε τώρα !!!!

  8. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 17/02/2012 11:28:54

    Tελικά ο Σαμαράς καθάρισε σε δυό χρόνια Ντόρα, Καρατζαφέρη, Γιωργάκη. Kαθόλου άσχημα, θα έλεγα.

    • Greco21 avatar
      Greco21 @ Kώστας Θ. 17/02/2012 11:35:16

      βλέπεις μπάλα εσύ... βλέπεις γήπεδο

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ Kώστας Θ. 17/02/2012 11:38:00

      Εύστοχος !!!!!

    • Y. avatar
      Y. @ Kώστας Θ. 17/02/2012 11:45:03

      Ο Κωλοτούμπας ήταν ήδη τελειωμένος

  9. καποιος νικος avatar
    καποιος νικος 17/02/2012 11:28:59

    Πολύ καλά έκανε και "άρπαξε" ο Σαμαράς τα καλύτερα στελέχη του ΛΑΟΣ.
    Αν πάρει και τον Πλεύρη και τον Κοραντή, τελείωσε οριστικά ο Καρατζαφέρης..

    • abcd avatar
      abcd @ καποιος νικος 17/02/2012 11:47:32

      Καλά τον Βαίτση τον τυχερούλη γιατί τον σνομπάρετε ;

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ abcd 17/02/2012 11:58:01

        Έχουμε τον Άρη.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ καποιος νικος 17/02/2012 11:54:02

      Τον Κοραντή; θα ''τα πάρει άγρια'' ο Βαγγέλης..

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ καποιος νικος 17/02/2012 14:29:49

      Θέλω κ´ τον Ανατολακη τότε δεν μασάμε τίποτα

    • Y. avatar
      Y. @ καποιος νικος 17/02/2012 15:16:16

      Άντε, με το καλό την άλλη βδομάδα, να πάρετε εκεί στη Συγγρού, και τη Ντόρα
      Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ.

  10. Tonia G. avatar
    Tonia G. 17/02/2012 11:31:08

    Μια εικόνα... χίλιες λέξεις.-

  11. Παγιάντζα Θωμαή avatar
    Παγιάντζα Θωμαή 17/02/2012 11:33:05

    Θλίβομαι βαθειά...

    • juliet avatar
      juliet @ Παγιάντζα Θωμαή 17/02/2012 11:56:40

      Γιατί ; όταν έβλεπες τον Αντώναρο δεν είχες θλίψη;τυχαίο όνομα.
      Ενα κόμμα πρέπει να έχει πειθαρχία ,αλλιώς είναι καφενείο.

      • avanti avatar
        avanti @ juliet 17/02/2012 12:17:14

        Καλημέρα Juliet, ένα κόμμα εκτός από την πειθαρχία θα πρέπει να κάνει και ανοίγματα στην κοινωνία, σε νέους, μορφωμένους και επαγγελματικά καταξιωμένους ανθρώπους... γιατί αλλιώς δεν είναι κόμμα είναι στρατόπεδο. Και ακόμα θα πρέπει να φροντίζει για την εξέλιξη των στελεχών του, η κοινωνία είναι ένα βήμα μπροστά, ακόμη και στην ψωροκοσταινά μας, δε το βλέπεις και εσύ? Ακούς τα στελέχη στην τηλεόραση και όλοι τα ίδια, σκέτο καρμπόν, μιά καινούργια ιδέα, μιά φρέσκια ιδέα δεν ακούς ποτέ. Χαιρετώ.

        • juliet avatar
          juliet @ avanti 17/02/2012 12:29:48

          Avanti,
          Καλημέρα,
          τι εννοείς φρέσκιες ιδέες ,με τόσο αέρα αυτές τις μέρες δεν χόρτασες αέρα και ''φρέσκο'';
          Αύριο θα είναι καλύτερα..υπομονή,οι αλλαγές δεν μπορούν να γίνουν μέσα σε μια μέρα.
          Τόσα χρόνια μούχλας και σκουριάς θέλει πολύ δουλειά για να καθαρίσει και να λάμψει το προΐον!

          • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
            ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ juliet 17/02/2012 19:59:45

            !!!!!!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ juliet 17/02/2012 12:22:09

        Καλημέρα Juliet, με τα τυχαία, αλλά ωραία κι εύστοχα!

        • juliet avatar
          juliet @ ΕΥΑ 17/02/2012 13:16:45

          Εύα μου ,
          στο στοιχείο μου,χαιρετώ ....να φοβάσαι τα ωσαννά γιατί θ΄ελθει η σταύρωση.Για πες μου ποιός απ΄εκείνους που διαγράφηκαν παρέδωσε την έδρα του;Ενα φοβάμαι ...θα τους χαλάσουμε και αυτούς.Αν ήξερες πόσοι είναι εκείνοι που κάνουν σημαία τον πατριωτισμό αλλά έχουνε θρησκεία τη τσέπη του.Για μένα καλορίζικοι.

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 17/02/2012 17:56:15

            Έτσι είναι Juliet, καλορίζικοι και .....όλοι θα κριθούν στην πράξη, στο κάτω κάτω δεν εκκρεμεί τίποτα εναντίον τους

          • Δείμος avatar
            Δείμος @ Φελίζα 17/02/2012 20:09:49

            Τι εννοείς "εκκρεμεί"; Νομικώς ;;;

    • monson avatar
      monson @ Παγιάντζα Θωμαή 17/02/2012 18:41:18

      θωμαη γιατι θλιβεσαι?Ειμαστε η οχι δεξιο κομμα? Υπαρχουν η οχι ψηφοφοροι που ηταν νεοδημοκρατες η απλα δεξιοι αλλα λογο της απολυτης απουσιας της ταυτοτητας μας(και ποσο μαλλον αυτης που ορισε ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ο γηραιοτερος) και της συμπεριφορας της Νεας Δημοκρατιας ΕΠΙ προηγουμενων ετων ...τους χασαμε και στραφηκαν αλλου??

      Να μην θλιβεσαι καθολου εξαλλου αγαπητη φιλη εχουμε την δυναμη της ψηφου ...!

  12. FM avatar
    FM 17/02/2012 11:35:14

    Μπράβο ΠΡΟΕΔΡΕ τελείωσε τον κωλοτούμπα.

  13. καποιος νικος avatar
    καποιος νικος 17/02/2012 11:36:00

    Συγγνώμη, θέλουμε η ΝΔ να γίνει επιτέλους δεξιό κόμμα χωρίς ντροπές και χωρίς κεντροπροσανατολισμούς; Γι' αυτό υποτίθεται, ότι βγήκε ο Σαμαράς, όχι για να ντρέπεσαι να λέγεσαι δεξιός και να λές φοβικά είμαι κεντρώος.
    Ε με αυτά τα στελέχη(που είναι ότι καλύτερο διαθέτει η μάλλον διέθετε ο ΛΑΟΣ, μαζί με τους Πλεύρη-Κοραντή), ο Σαμαράς μπορεί να κάνει τη ΝΔ δεξιότατο κόμμα και ν' αφήσει την πασοκομούργα και τους λαϊκιστές(Χρυσανθακόπουλος, Βελόπουλος, Αϊβαλιώτης, Ροντούλης κτλπ) στον Καρατζαφέρη..
    Πολύ καλή κίνηση και πρέπει να τους δώσει πόστα κυβερνητικά! Άδωνις στο ΥΕΝ και Βορίδης στο ΠΡΟ.ΠΟ τώρα!

    • Ντίνος avatar
      Ντίνος @ καποιος νικος 17/02/2012 11:39:50

      Η λαϊκή δεξιά συμφωνεί με αυτό;
      Είναι ο νεοφιλελευθερισμός έκφανση της δεξιάς ή του κέντρου;
      Φιλικά πάντα!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ντίνος 17/02/2012 21:21:29

        Μην θέτεις τέτοια ερωτήματα

    • Δραγουμης avatar
      Δραγουμης @ καποιος νικος 17/02/2012 11:40:50

      αν θελεις να γινεις δεξιο κομα τοτε περνεις σοβαρους Δεξιους

      οχι γελοιους Δεξιους

      • καποιος νικος avatar
        καποιος νικος @ Δραγουμης 17/02/2012 12:38:11

        Εντάξει, κράτα τότε τον Πάκη Παυλόπουλο η το Ντινόπουλο και τον Μανώλη, που είναι "σοβαροί" δεξιοί..

    • GO avatar
      GO @ καποιος νικος 17/02/2012 12:13:56

      Θέλουμε τη Ν.Δ, μεγάλο πολυσυλλεκτικό κόμμα εξουσίας, μέ όσο το δυνατό σοβαρά στελέχη.

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ καποιος νικος 17/02/2012 13:29:15

      Περίμενε "κάποιος νίκος" να γίνει δεξιό κόμμα με τον δισέγγονο του Εμμανουήλ Μπενάκη!

  14. netosavros avatar
    netosavros 17/02/2012 11:36:43

    Εκλογικά είναι καλή κίνηση από πλευράς ουσίας ο κ Βορίδης είναι σοβαρό στέλεχος....., ο μπουμπούκος όμως είναι διακομόδηση της πολιτικής... Συνέχιση της Σελήνης, του Ανατολάκη, του Αστυνόμου Θεοχάρη..... ας σοβαρευτοπ΄'υμε καλύτερα......

    • καποιος avatar
      καποιος @ netosavros 17/02/2012 11:56:03

      ++

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ netosavros 17/02/2012 13:29:37

      @Netosavros:Δηλαδή θα μου πείς τώρα ότι ο Γιωργάκης ήταν σοβαρός πολιτικός και μάζεψε θεϊκά στελέχη όπως ο Παπακωνσταντίνου, ο Βούρος, η Ευα Καϊλή και μ΄αυτούς δεν διακωμωδήθηκε η πολιτική;
      Και όμως αυτούς ψήφισε ο ελληνικός λαός!
      Λοιπόν, ο Γεωργιάδης είναι χρήσιμος πρώτον και καλίτερον γιατί δεν αφήνει κανέναν άλλον να μιλήσει . Η ακατάσχετη πολυλογία του και η πολλών ντεσιμπέλ ένταση της φωνής του προεκλογικά θα σε κάνει να τον ακούς θες δεν θες.
      Ας αφήσουμε τις εξυπνάδες. Σ΄αυτή την κρίσιμη στιγμή θα πρέπει ο Αντώνης να μαζέψει όλους τους κεντροδεξιούς δίπλα του. Ομως, δεν θα πρέπει ν΄αφήσει έξω και τα σοβαρά στελέχη της παράταξης Μ.Τζίμα, Γ.Καρασμάνη, Μ.Κεφαλογιάννη.

  15. Αμαρούσιον avatar
    Αμαρούσιον 17/02/2012 11:36:49

    Δεν είμαι βέβαιος ότι αυτό είναι θετική εξέλιξη.
    Βέβαια, ο Αντώνης Σαμαράς ξέρει πολύ καλύτερα από εμένα που είμαι ένα απλό στέλεχος.
    Ειδικά για τον Άδωνι διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

    • Άναυδος avatar
      Άναυδος @ Αμαρούσιον 18/02/2012 02:07:13

      Ως προς τι;
      Είναι Δημοκράτης, αστός, με δυνατά επιχειρήματα, εργατικός, και δίκαιος. Πιστεύω τώρα που θα απευθύνεται σε μεγαλύτερο ακροατήριο και θα τον προστατεύει ένα μεγάλο κόμμα θα φανούν όλα αυτά.

  16. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 17/02/2012 11:38:56

    Ο Βορίδης είναι σοβαρός άνθρωπος και θα προσφέρει στην πατριωτική παράταξη. Για τον τσιριχτό βιβλοπώλη , τι να πω, παρηγοριέμαι με τόσα άλλα φρούτα στο περιβόλι μας, εδώ βγήκε βουλευτής κάποιος ηθοποιός της δεκάρας , νυν μέλος της κριτικής επιτροπής της Αννίτας Πάνια.

    • καποιος νικος avatar
      καποιος νικος @ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 17/02/2012 11:42:15

      Ο τσιριχτός βιβλιοπώλης αγαπητέ έχει αυτό, που λείπει από τη ΝΔ.. Πάθος στην υπεράσπιση των θέσεών του, δίνει τη μάχη των ιδεών..
      Και ο Άδωνις έκανε πολύ μεγάλο έργο στο υπουργείο του σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, όλοι έχουν να πούνε καλά λόγια γι' αυτόν(εργαζόμενοι, εφοπλιστές κτλπ), γνωρίζω καλά τι σου λέω, όλοι βγαίνουν και ζητάνε να παραμείνει υφυπουργός ναυτιλίας!

      • O Τρελός avatar
        O Τρελός @ καποιος νικος 17/02/2012 11:45:54

        Και που τα ξέρεις αυτά εσύ; Έχεις γνωστό εφοπλιστή;

        • καποιος νικος avatar
          καποιος νικος @ O Τρελός 17/02/2012 12:27:14

          Εγώ μίλησα για το έργο του. Και ναι έχω γνωστή μου, που εργάζεται στο υφυπουργείο του Άδωνι και μου είπε τα καλύτερα λόγια κι ότι οι εργαζόμενοι εκεί ήθελαν να μείνει.. Για τους εφοπλιστές, δεν έχεις παρά να ψάξεις τις επιστολές, που έστειλαν στον Παπαδήμο για να μείνει αρκετοί φορείς..
          Η ΝΔ καλά έκανε και τους πήρε, είναι πανάξια στελέχη και τους στερεί κι από τον Καρατζαφέρη κιόλας..

          • O Τρελός avatar
            O Τρελός @ καποιος νικος 17/02/2012 12:37:26

            Από αυτά που λες, αν και τρελός, θα μπορούσα να συμπεράνω ότι έκανε όλα τα "θελήματα" εφοπλιστών και εργαζομένων.

            Αλλά θα πεις τρελάρας είσαι, όλα ανάποδα τα βλέπεις.

            Σωστά να πούμε.

          • καποιος νικος avatar
            καποιος νικος @ O Τρελός 17/02/2012 12:55:57

            Με τη διαφορά, ότι έχει κάνει σημαντικό έργο για το χρόνο, που είναι στη κυβέρνηση, έχει ενώσει ακτοπλοϊκά νησιά, που ήταν αποκομμένα, έχει δώσει τη διαχείριση των λιμανιών στις αυτοδιοικητικές τους αρχές και σταδιακά παίρνουν μιά ανάσα οι τοπικές οικονομίες, έχει ολοκληρώσει το νόμο για την άρση του καμποτάζ και τον φέρνει σύντομα στη βουλή, κατάφερε ν' απορροφήσει σημαντικά κονδύλια για το ΕΣΠΑ, πρίν το deadline, που εαν δεν τ' απορροφούσαμε έπρεπε να τα επιστρέψουμε πίσω στα ευρωπαϊκά ταμεία και να πληρώσουμε και πρόστιμα, φέρνει ειδικές συσκευές scanner στα λιμάνια για τη πάταξη του λαθρεμπορίου κι ένα σωρό άλλα πράγματα..

          • Χαζή avatar
            Χαζή @ καποιος νικος 17/02/2012 13:21:14

            Όλα αυτά ο Άδωνις σε τόσο λίγο διάστημα; Η γνωστή σας είναι η ιδιαιτέρα του; Όχι τίποτε άλλο αλλά αυτά τα μάθατε από τις επιστολές που διαβάζει ο ίδιος στις τηλεπωλήσεις του...

          • Ο Τρελός avatar
            Ο Τρελός @ καποιος νικος 17/02/2012 13:31:14

            Έκαμε τόσα πράματα να πούμε; Με τρέλανες δικέ μου, με αυτά που μου λες.

            Δικός μας και ο Άδωνις. Για να τα προλάβει όλα σαν τρελός θα έτρεχε να πουμε.

            Τσι τρέλας, τρελά πράματα γίνονται στα υπουργεία επι Παπαδήμου να πούμε, τρελά πράματα...

            Μπράβο κύριε τραπεζίτα με τους γκρουπιέρηδές σου. Μας αποτρέλανες τελειώς εδώ στο τρελάδικο που ζούμε. Μας αποτρέλανες...

          • vardarskian avatar
            vardarskian @ O Τρελός 17/02/2012 15:57:29

            διακρίνω έναν ρατσισμό σε άτομα που έχουν τσιριχτή φωνή; ή η τσιριχτή φωνή αποκλείει να είναι κάποιος αποτελεσματικός;

      • ellhn avatar
        ellhn @ καποιος νικος 17/02/2012 14:46:16

        Και η πρώτη δουλειά του τσιριχτού να βάλλει νέες ταμπέλες με πολυτονικό. θα σας φτάσει στο 90% ετσι

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ ellhn 17/02/2012 18:13:09

          Μια Α4 κόλλα εκτύπωσε ντε. Ζηλιάρηδες όλοι.

    • flou avatar
      flou @ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 17/02/2012 13:01:16

      Σου έγραψα και το πρωί.Έχουμε την ψήφο μας! Υπομονή! Έχουμε αγώνα μπροστά μας.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/02/2012 11:39:04

    Πάντα χλεύαζα τύπους με μανικετόκουμπα (ιδίους κάτω των 60 που δεν έχουν δικές τους τράπεζες). Και με ακριβά ρολόγια. Ιδίως όταν φαίνονται

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ archaeopteryx 17/02/2012 12:33:56

      Αρχαίε!!!
      Για μία φορά ακόμα έχεις δίκιο!

      Φτάσαμε εδώ που φτάσαμε ΚΑΙ από το Ναι των "κυρίων" αυτών στο Παπανδρεϊκό Μνημόνιο!

      Μάλλον θα κάνω κι εγώ κωλοτούμπα στο βρισίδι!

      • The Saint avatar
        The Saint @ Σταύρος 17/02/2012 13:35:31

        Mπά δεν είσαι μόνος...

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ The Saint 17/02/2012 14:56:27

          Θα βρίσεις κι εσύ;
          Άγιος άνθρωπος;;;
          !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          • flou avatar
            flou @ Σταύρος 17/02/2012 15:15:12

            Σιωπή και οι δυο σας αναιδέστατοι! Τα καλά παιδιά δεν βρίζουν!

    • Κλειώ avatar
      Κλειώ @ archaeopteryx 17/02/2012 21:39:34

      Καλέ archaeopteryx, εσύ άκουγες Βο και πετάριζε η καρδιά σου στο ρίδης λιποθυμούσες απ' τη χαρά σου, τώρα χλευάζεις τί;

  18. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/02/2012 11:39:43

    Φαντάζομαι ότι τα μέλη του κόμματος θα έχουν πια κάποια έκπτωση στο τηλε-βιβλιοπωλείο

    • juliet avatar
      juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/02/2012 11:52:57

      Καλημέρα,
      κακιούλες,θα έχουνε περισσότερες δόσεις ...καλορίζικοι !

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ juliet 17/02/2012 12:19:50

        Καλημέρα Ζουλιέτ.
        Η μυθολογία μας λέει ότι ο Άδωνις το ένα τρίτο της ζωής του το πέρναγε στον κάτω κόσμο με την Περσεφόνη, το άλλο τρίτο με την Αφροδίτη στον Επάνω κόσμο και το τρίτο μέρος όπου επέλεγε εκείνος.
        Στο τέλος σκοτώθηκε από έναν κάπρο. Μετά τον λυπήθηκε ο Δίας και του άνοιξε ένα βιβλιοπωλείο. Μεταμόρφωσε την Αφροδίτη σε τηλεπαρουσιάστρια και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

        • irida avatar
          irida @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/02/2012 12:32:55

          Καλό!!!!

        • juliet avatar
          juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/02/2012 12:34:46

          Kαι μετά σκέφτηκε καλύτερα σκοτωμένος παρά ζωντανός στην αρένα της νέας του ζωής....χιχιχι

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/02/2012 18:01:44

          Γιάννη,ο Άδωνις σκοτώθηκε από τον κάπρο διότι
          δεν ήξερε να κάνει κωλοτούμπες.
          Ο Δίας τον λυπήθηκε στέλνοντάς τον στον Καρατζαφέρη,για να του μάθει την τεχνική(μία είναι η τεχνική).
          Έπειτα τον ξαναλυπήθηκε,και του έστειλε τον Σαμαρά για του μάθει να κάνει τακτικούς ελιγμούς.
          Εύχομαι πάντως να μη τον δω κάποτε στο πλευρό του Τσίπρα με πέτρες στα χέρια,ή δίπλα στην κόκκινη Λιάνα με ένα λίτρο γάλα στη μια μασχάλη και μια φρατζόλα στην άλλη.

  19. ano-kato avatar
    ano-kato 17/02/2012 11:40:26

    Απλά καμία έκπληξη.

  20. ΜΠ avatar
    ΜΠ 17/02/2012 11:41:27

    Προσωπική μου άποψη, θα θεωρούσα ΜΕΓΑΑΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ να τραβήξει ο Α.Σ έναν δύο και από την Αριστερά !!!! Εκεί να δείτε πανηγύρια !!! Βέβαια αυτό που λέω τώρα ανήκει στη σφαίρα της στρατόσφαιρας, αλλά δε βαριέσαι.
    Τη ρίχνω την ιδέα και ας πέσει κάτω ;)

  21. Κώστας Αρβανίτης avatar
    Κώστας Αρβανίτης 17/02/2012 11:43:55

    ΝΑΙ στο Βορίδη.Είναι δικηγόρος, σοβαρός πολιτικός και τον συμπαθούν οι ιδιοκτήτες ταξί.
    ΟΧΙ στο Γεωργιάδη.Απλά δεν είναι του γούστου μου και στο παρελθόν είχε εκστομίσει πολλά προσβλητικά ενάντια στην παράταξη που αγαπάμε και υπηρετούμε.

    • SOTPAP avatar
      SOTPAP @ Κώστας Αρβανίτης 17/02/2012 13:56:15

      NAI στον Βορίδη γιατί ο θείος του, ο πελώριος γιατρός Ευτύχιος Βορίδης ήταν ο προσωπικός καρδιολόγος του Μεγάλου Κωνσταντίνου Καραμανλή.
      Επίσης λέω ΝΑΙ στον Βορίδη, γιατί είναι κι αυτός απόφοιτος του σχολείου των εκλεκτών της Πατρίδος μας, του Κολλεγίου Αθηνών ( όπως κι ο Αντώνης μας και ο ΓΑΠας)

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Κώστας Αρβανίτης 17/02/2012 18:17:28

      ενάντια στην παράταξη ή ενάντια στον Πάκη; Ο Γεωργιάδης τουλάχιστον δεν είναι κολλημένος με την παρατάξη αλλά με την Ελλάδα (σε μικρό ή μεγάλο βαθμό) με ότι και αν συνεπάγεται αυτό.

  22. Stand avatar
    Stand 17/02/2012 11:45:28

    Αυτοί μια φορά κι έναν καιρό δεν ήταν εξαπτέρυγα; Τι να πω με μπέρδεψε αυτή η επιλογή. Το καλό είναι ότι αποδυναμώνεται ο Καρατζαφέρης, Τουλάχιστον κάποια στιγμή και με κάποια πρόφαση να επιστρέψουν και αυτοί οι διαγραφέντες που με δηλώσεις τους παραμένουν πιστοί στον πρόεδρο και δεν κάνουν ψευτομαγκιές.

  23. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/02/2012 11:49:45

    Προσωπικά, όσο ενισχύεται η δεξιά πτέρυγα του κόμματος δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής ο Άδωνις, αλλά και άλλοι βουλευτές δεν είναι μου είναι συμπαθείς, δεν είναι κανένα κριτήριο αυτό. Εντούτοις, κάνει συχνά επερωτήσεις για το θέμα των λαθρομεταναστών και των ακροαριστερίστικων ομάδων και τούτο είναι πολύ θετικό. Δεν βλέπω πολλούς της ΝΔ, πλην της Πιπιλή, να ασχολήθηκαν με το θέμα...

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ ΒΙΣ 17/02/2012 19:54:53

      Είναι φυσικό αφού η αριστερά πτέρυγα την έχει κάνει πρό πολλού.

  24. Kst avatar
    Kst 17/02/2012 11:49:56

    Ηταν αναμενομενο αλλα δεν περιμενα να αλλαξει την πολιτικη του Καραμανλη και να βαλει ξανα μεσα ακροδεξιους. Προφανως θελει να μεγαλωσει το ευρος απο το κεντρο μεχρι την ακροδεξια. Δεν ξερω κατα ποσο θα του βγει σε καλο..

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Kst 17/02/2012 11:54:29

      Δεν βλέπω ακροδεξιά ούτε στον Βορίδη, ούτε στον Άδωνι, τουλάχιστον κρίνοντας από τον λόγο που εκφέρουν τα τελευταία 10 χρόνια. Ακροδεξιά είναι η Χρυσή Αυγή. Και δεν θεωρώ χειρότερη την Ακροδεξιά από την Ακροαριστερά, δηλαδή ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ. Απλά είναι τα δύο άκρα.
      Γιατί δηλαδή η ΧΑ είναι πιο ακραία από τον Τσίπρα ή την Παπαρήγα; Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς; Γιατί ένας φασίστας είναι πιο ακραίος από έναν μαοϊστή, τροτσκιστή ή σταλινικό;

      • Nικηφορος Φωκας avatar
        Nικηφορος Φωκας @ ΒΙΣ 17/02/2012 13:26:46

        Τα ειπες ολα φιλε μου , ολα στην κυριολεξια , φυσικα για οποιον βλεπει ...

      • Λούθερ avatar
        Λούθερ @ ΒΙΣ 17/02/2012 14:54:15

        H διαφορά φίλε μου είναι οτι η Χ.Α. ανοιχτά προπαγανδίζει τις θέσεις του Χίτλερ κι όλων των ναζιστικών μπουμπουκιών που είχαν την Ελλάδα σε κατοχή για 4 χρόνια.Είναι απόγονοι των δωσίλογων της εποχής και θεωρητικοί του ολοκαυτόματος.Τουλάχιστον οι αριστεροί αντιστάθηκαν στον κατακτητή πριν σκοτωθούμε μεταξύ μας.Αυτή είναι η διαφορά.Αν τώρα εσένα δεν δε χαλάει η Χ.Α. μην αναρωτηθείς γιατί σε λίγο ο πατριωτικός χώρος θα λαφυραγωγηθεί απ την Αριστερά.Αν γουστάρεις Χίτλερ δεν είσαι πατριώτης.Κατακάθι είσαι και προδότης...

        • Νικηφορος Φωκας avatar
          Νικηφορος Φωκας @ Λούθερ 17/02/2012 16:30:03

          Αυτο που ξερουμε ιστορικα ηταν οτι συμμαχος του Χιτλερ ηταν Η ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ (μεχρι το 1942 που της επιτεθηκε ο ναζι συμμαχος της) και ολοι οι συνοδοιποροι της (μαζι και η ελληνικη αριστερα..) προμηθευοντας μαλιστα και το ναζιστικο τερας με πετρελαια και σιδηρο (Ρομπεντροπ-Μολοτωφ)... να θυμησω οτι εδω οι αριστερα (κκε) μιλαγε για αποχη απο τον πολεμο των 'βασιλομεταξαδων' ? η οτι ο Ριζοσπαστης μιλαγε για 'μακρυα απο τον πολεμο των ευρωπαικων μονοπωλειων' ? Μην απλουστευουμε και διαστρεφουμε την ιστορικη αληθεια στην προσπαθεια μας να την κοψουμε και να την ραψουμε στο μεγεθος της σημερινης μας ιδεολογιας...

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Νικηφορος Φωκας 17/02/2012 18:00:22

            Πέστα άνθρωπέ μου! Που θα μου βγουν αντιστασιακοί οι σημερινοί αριστεροί που αφόρισαν τον Άρη επειδή ήταν πατριώτης και δεν είχε πρόβλημα με την Εκκλησία...

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ Λούθερ 17/02/2012 18:29:33

          Και το ΚΚΕ προπαγανδίζει τις θέσεις του ΣΤΑΛΙΝ και ορισμένοι του ΣΥΡΙΖΑ τις θέσεις ακραίων αναρχικών. Ασ'το μην το ψάχνεις. Ήδη έχουμε ανεχτεί τα άκρα εδώ και πολύ καιρό. Δε με εκπλήσει η χρυσή αυγή. Οι κομμουνιστές αγωνίστηκαν για την ελεύθερη Ελλάδα με την προοπτική του σοβιετικού προτεκτοράτου. Το ότι έχουν ψύχωση με τους φασίστες ή με τους πατριώτες δεν τους κάνει ήρωες στα μάτια μου γιατί στο τέλος θα είναι μία από τα ίδια αν επικρατήσουν ποτέ.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ Λούθερ 17/02/2012 18:32:42

          Και το ΚΚΕ προπαγανδίζει τις θέσεις του ΣΤΑΛΙΝ και ορισμένοι του ΣΥΡΙΖΑ τις θέσεις ακραίων αναρχικών. Ασ'το μην το ψάχνεις. Ήδη έχουμε ανεχτεί τα άκρα εδώ και πολύ καιρό. Δε με εκπλήσει η χρυσή αυγή. Οι κομμουνιστές αγωνίστηκαν για την ελεύθερη Ελλάδα με την προοπτική του σοβιετικού προτεκτοράτου. Το ότι έχουν ψύχωση με τους φασίστες, του δεξιούς, τους πατριώτες, τους κεντρώους ή ότιδήποτε άλλο δεν τους αφήνει να επιβληθούν δεν τους κάνει ήρωες στα μάτια μου. Διότι στο τέλος αν ποτέ επικρατήσουν θα είναι μία από τα ίδια με τους ναζιστές.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Λούθερ 17/02/2012 19:25:07

          Ως γνωστό, το ΚΚΕ ξεκίνησε την αντίσταση, με ή χωρίς "", όταν ο Χίτλερ έσπασε το Σύμφωνο Ρίμπεντροπ-Μολότωφ.
          Κατά δεύτερο λόγο, μάθε να διαβάζεις σε παρακαλώ τι γράφει ο κάθε σχολιαστής προτού του απαντήσεις.
          Δεν είπα ότι γουστάρω τη ΧΑ, τη χαρακτήρισα φασιστικό κόμμα. Και φασίστας δεν είμαι, και απεχθάνομαι αυτή την ιδεολογία. Τη θεωρώ οικτρή και απάνθρωπη. Είπα ότι όσο κακή είναι η ΧΑ, άλλο τόσο είναι ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ, αμφότερα είναι άκρα, αμφότερα εκφράζουν απάνθρωπες και ολοκληρωτικές ιδεολογίες και ιδεοληψίες.
          Πού είδες στο σχόλιό μου ότι έδινα συχωροχάρτι στη Χρυσή Αυγή;
          Το πολιτικό φάσμα έχει ΔΥΟ ΑΚΡΑ, καιρός οι αριστεροί να το καταλάβετε. Αν είστε με τον ΣΥΡΙΖΑ είστε στο ένα άκρο. Οποιος είναι με τη ΧΑ είναι στο άλλο. Αμφότεροι πρεσβεύουν τον ολοκληρωτισμό.

        • βικυ γουλιωτη avatar
          βικυ γουλιωτη @ Λούθερ 17/02/2012 19:52:29

          Λουθερ, συμφωνω για το τι ειναι η ΧΑ.Αν μπει στην βουλη θα εχει γινει επειδη εχει παρει θεση για τους λαθρομεταναστες, ενω η ΝΔ στα 5 χρονια δεν εκανε τιποτα γιαυτο.Ας εχει θαρρος η ΝΔ χωρις να ακουει τα ¨¨φασιστες¨¨ και τα ¨¨ρατσιστες¨" της θολοκουλτουρας οταν θα ειναι κυβερνηση ,να αντιμετωπισει το προβλημα και τοτε η ΧΑ θα παψει να υφισταται.

  25. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 17/02/2012 11:49:57

    Ενταξει ο τσιριχτός τηλεβιβλιοπώλης έχει πάθος, όμως η Μάρθα Βούτση έχει μεγαλύτερο πάθος, ευτυχω΄ς δεν θα πλήξουμε με τα γέλια που θα κάνουμε.

  26. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/02/2012 11:51:45

    Όσο για εμένα, πάντως, επειδή νομίζω ότι είμαι συνεπής δεξιός, δεν τους έβρισα ποτέ. Ισα-ίσα, μου άρεσε ο αντιαριστερός τους λόγος, άσχετα με την επιλογή της υπερψήφισης του Μνημονίου Ι.

  27. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 17/02/2012 11:52:58

    Ευπρόσδεκτοι. Ο Βορίδης κεφάλαιο. Ο συμπαθής Άδωνης ψιλοχαντακώθηκε με τη μπουμπούκα , ευτυχώς φαίνεται τελευταίως να την έχει συμμαζέψει απο τα σαβουροκανάλια.

    Μόνη επιφύλαξη και απαίτηση, πως θα πρέπει να λειτουργήσουν σύμφωνα με την ιδεολογία τους και να μήν αγχώνονται να αποδείξουν πως δεν είναι "ακροδεξιοί".

    Ας ελπίσουμε γενικά πως αυτό σημαίνει πως θα ξαναγίνουμε ΔΕΞΙΟΙ , και θα πάψουμε να συμπεριφερόναστε σαν...μαιμού ΣΥΡΙΖΑ, όπως ήταν μέχρι πρόσφατα η Ν.Δ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/02/2012 11:58:28

      Συμφωνώ απολύτως!!! Τα "ευχαριστούμε τους λαθρομετανάστες που μας επέλεξαν" να πάνε στα σκουπίδια και ο Πάκης Παυλόπουλος μαζί με τους ισλαμο-Πάκηδες που "επέλεξαν" τη χώρα μας και διαδηλώνουν και στο Σύνταγμα με τον Αλλάχου Ακμπάρ.
      Η "καλούλα" και ενοχική Δεξιά απεβίωσε, ευτυχώς!
      Για την ιστορία: Μέχρι και τον καρα-πασόκο Χρυσόστομο Σαββάτο, μητροπολίτη Μεσσηνίας ο Πάκης ο Παυλόπουλος τον έκανε, μεσολαβώντας στον Χριστόδουλο!
      Τέτοια ξεφτίλα, ένας "δεξιός" πολιτικός να προωθεί εναν τυχοδιώκτη ψιλο-αριστερό για μητροπολίτη...

      • me avatar
        me @ ΒΙΣ 17/02/2012 13:33:21

        Για τον Χρυσόστομο Σαββάτο αν δεν ξέρεις μην αναφέρεις ανακρίβειες. Στην εκλογή του δήλωσε στον πρόεδρο (έχει γραφτεί στον τοπικό τύπο) πως ιδεολογικά ήταν ΠΟΛΑΝ τότε.

    • Άναυδος avatar
      Άναυδος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 18/02/2012 01:47:40

      Μα δεν είναι ακροδεξιός Χριστιανέ μου! Τι πρέπει να γίνει για να καταλάβετε οτι ο πόλεμος προπαγάνδας δεν σταμάτησε στον Β'ΠΠ;; Είναι πάντα σύγχρονη!

  28. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 17/02/2012 11:54:24

    Nothing is so admirable in politics as a short memory.

    (Τίποτε δεν είναι τόσο αξιοζήλευτο στην πολιτική όσο η μικρής διάρκειας μνήμη)

    J.K. Galbraith

    Για όσους δεν έχουν καλή μνήμη υπενθυμίζω αυτά που γράφηκαν εδώ στο αντινιούζ τέλος Αυγούστου.

    Μικρό απόσπασμα από την απάντηση του κου Κρανιδιώτη στον Άδωνι:

    “Ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ και μην παριστάνεις τον αφελή. Άλλο να πουλάς βιβλία κι άλλο να ωρύεσαι και να χοροπηδάς σαν βαπτιστής ιεροκήρυκας για να πουλήσεις. Αδέρφια, επειδή βαριέμαι, βάλτε του μερικά λινκ από το yotube να δει τον εαυτό του.
    Αναφέρομαι στην δημόσια παρουσία σου, στην εκφορά του λόγου σου, στην συμμετοχή σε πρωϊνάδικα και μεσημεριανάδικα, στην συνεχή παρουσία σου στην ψευτογκλαμουριά μαζί με κομμωτές, μόδιστρους, τραγουδιάρες, κοσμικούς, αντζέντηδες και διάφορους παρατρεχάμενους ενός μηντιακού συστήματος που ευτελίζει όλες τις αξίες του Ελληνικού Τρόπου, του οποίου τα βιβλία εμπορεύεσαι. Εγώ απλώς σου προτείνω να ξαναδιαβάσεις΄κάποια, τα βασικά, από αυτά που πουλάς και να προσπαθήσεις να ζήσεις σύμφωνα με αυτά, να μην δίνεις το δικαίωμα σε μισέλληνες, μηδενιστές να χλευάζουν κι εσένα και τις Ιδέες, οι οποίες, αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι, δεν σου ανήκουν επειδή πουλάς βιβλία γι’ αυτές.”

    h*tp://www.antinews.gr/2011/08/25/119011/#comment-783347

    Καλή διασκέδαση!

    • parsifal avatar
      parsifal @ Professor Moriarty 17/02/2012 12:15:29

      Προφέσσωρ είσαι ο επίλεκτος σκοπευτής των σχολιαστών ! Μπράβο !

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ parsifal 17/02/2012 12:39:54

        Αγαπητέ Parsifal, χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχουν επίλεκτοι αναγνώστες των σχολίων μου. Σε αυτούς κυρίως απευθύνομαι.

        Η λέξη Αλήθεια στα ελληνικά είναι το αντίθετο της Λήθης, όπως γνωρίζεις. Η Μνήμη είναι ένα κατεξοχήν προτέρημα για τους Έλληνες, και την ελληνική φιλοσοφία.

        Με βάση αυτά τα απλά ελληνικά, είναι κατανοητό γιατί εμείς οι greeks ζούμε μέσα στο Ψέμα.

        • nostos avatar
          nostos @ Professor Moriarty 17/02/2012 13:14:51

          Δυστυχώς professor οι περισσότεροι Έλληνες πάσχουν απο αυτό , πως το έλεγε ο συγχωρεμενος , έλλειψη ιστορικής μνήμης. Τι να πει κανεις , σιδεροκεφαλοι .... Θεέ μου σχωραμε!

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ Professor Moriarty 17/02/2012 18:05:33

          Professor , όλοι σε διαβάζουμε και αποδεχόμαστε το ορθόν των σχολίων σου αλλά .......για δες πιο κάτω είναι ο ίδιος Φαήλος?

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φελίζα 18/02/2012 01:44:10

            Ε, και, Φελίζα μου; Τα ίδια του λέω παρακάτω, απλώς πιο ευγενικά. Κι όταν προχθές με ρωτήσανε στον ΒΗΜΑ FM, είπα "ο Βορίδης θα είναι χρήσιμος, με τον Άδωνι υπάρχει ένα πρόβλημα πολιτικής αισθητικής".
            Τι θες; Να τον...διαγράψω; Είπαμε, δεν είμαι ο Σαμαράς που γράφει με ψευδώνυμο.
            Να προσέξει την δημόσια παρουσία του, να έχει κομμένες τις γκλαμουροκαταστάσεις και να τηρεί το ελληνικό μέτρο σε όλα και θα κριθεί στην κάλπη.

          • juliet avatar
            juliet @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/02/2012 08:44:00

            Τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής με .....είπαμε ,δεν είμαι ο Σαμαράς που γράφει με ψευδώνυμο;
            κ.Φαήλο θα σας υπενθυμίσω λόγια του Τολστόΐ:
            Οταν οι άνθρωποι μιλούν με περίπλοκα και επιτηδευμένα λόγια,είτε θέλουν να πουν ψέματα είτε ναρκισσεύονται.Δεν θα πρέπει να πιστεύεις αυτούς τους ανθρώπους.Τα καλά λόγια είναι πάντα σαφή,έξυπνα και κατανοητά απ΄όλους''.
            Αν πάλι ο Σαμαράς γράφει εδώ ,τότε είναι άξιος αρχηγός που μπορεί ν΄ακούσει και να διορθώσει.Εμείς πάντως δεν γράφουμε για να αρέσουμε αλλά γιατί η αγωνία της επιβίωσης είναι κοινή σ΄όλους μας και πιστεύω η πορεία της Ελλάδας είναι κοινή με την δική μας.

    • Enjoy Capitalism avatar
      Enjoy Capitalism @ Professor Moriarty 17/02/2012 12:27:50

      Διαμαντάκι !
      Όπως λέει και ο λογαχός Miller (Τόμ Χάνκς) στην Διάσωση του Στρατιώτη Ράυαν:
      - "Things have taken a turn for the surreal."

      Το τσίρκο Μεντράνο της Μεταπολίτευσης για λίγες ακόμα παραστάσεις μαζί σας !

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Professor Moriarty 17/02/2012 15:37:34

      Άρχισα να διαβάζω το παρόν θέμα έχοντας αποφασίσει να γράψω σχόλιο παραθέτοντας τα γραπτά του Σπυρίδωνος Γεωργιάδη στο Αntinews. Mε πρόλαβε ευτυχώς ο Professor που και μνήμη έχει και τις τούμπες απεχθάνεται.
      Για τον Βορίδη τα έχουμε ξαναπεί και πολλάκις έχουμε μοιραστεί στο Antinews. Όσοι δεν τον θέλουμε, δεν μεμφόμαστε τις νενανικές του κουτουράδες ή το ακροδεξιό παρελθόν του. Το νεοφιλελεύθερο παρόν του μας τρομάζει.
      Για τον Σπύρο Γεωργιάδη δεν θα σχολιάσω άλλο. Είναι αντικείμενο της επιθεώρησης και αν ο Σαμαράς ως πολιτικός αρχηγός λειτουργεί με το σκεπτικό "μάζευε κι ας είν' και ρώγες", εμείς ως πολίτες θα διατηρήσουμε τη στοιχειώδη σοβαρότητά μας και θα πούμε: ντροπή.
      Πέφτουν οι τούμπες σαν το χαλάζι...
      Αναμένω σχόλια των γνωστών εξωραιστών που ΚΑΙ την προσχώρηση του Γεωργιάδη θα χειροκροτήσουν.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Kώστας ΜΠ 17/02/2012 16:17:38

        Βρε Προφέσσορα καλά που το θυμήθηκες.
        Γιατί και εγώ προσπαθώ να ανεβάσω τα επιχειρήματα που ανταλλάσσαμε με τον τηλε-πωλητή....

        Να τον χαίρονται, γιατί εγώ λόγω ...κιλών δεν μπορώ να κάνω κωλοτούμπες....

        ΥΓ

        όταν γίνουν εκλογές Φλεβάρη Μάρτη Απρίλη τον κόκκινο Μάη ....ας δώσει στον κύριο Βορίδη το ΠΡΟ.ΠΟ ξέρει από ρόπαλα και στον κ Γεωργιάδη το ΥΠΠΟΤ.

        Μερικοί μπερδεύουν τα πράγματα όταν βλέπουν μόνο την κομματική πειθαρχία και τα χεράκια τα έχουν μόνο για χειροκροτούν τον εκάστοτε πρόεδρο: εγώ είμαι δεξιός (ούτε κεντρώος ούτε ακροδεξιός) και όχι ακροδεξιός ούτε "... χοροπηδώ σαν βαπτιστής ιεροκήρυκας"

        Αν οι κωλοτούμπες δε τελούνται στη κατηφόρα δύσκολα ....σταματούν όταν ξεκινήσουν.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Professor Moriarty 17/02/2012 17:13:34

      Πόσο μας λείπει σε τούτη τη χώρα η ευφυΐα και πόσο περίσσια μας είναι η κουτοπονηριά.
      Δε μπορεί πια η διασκέδαση νάναι καλή...

  29. Nikos avatar
    Nikos 17/02/2012 11:55:59

    Από το καλό στο καλύτερο πάνε όλα παιδιά, ε;...
    Σε λίγο και η Ντορούλα με τον μπαμπά της.
    Ολική επαναφορά στο Νοέμβρη του 2009. Πλήρης δικαίωση !

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Nikos 17/02/2012 18:03:59

      Η Ντορούλα μαζί με τον Καρατζαφέρη για να επιστρέψουν πρέπει να μην είναι ο ΑΣ αρχηγός! Θα μείνουν με τον καημό!

  30. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 17/02/2012 11:56:31

    Άμα δε μας αρέσουν, δεν τους ψηφίζουμε. Εσείς τι προτιμάτε; Άρη, Μίλτο ή Βορίδη; Οποιος άκουγε τις ομιλίες του Βορίδη στη Βουλή, δε νομίζω ότι θα δυσκολευτεί να διαλέξει.
    Όσο για τον Αδωνη, και εμένα με ενοχλεί που τσιρίζει αλλά όταν τον άκουγα να μιλάει στην τηλεόραση για τους λαθρομετανάστες, απορούσα γιατί αυτά δεν τα έλεγαν οι δικοί μας.

  31. stelios69 avatar
    stelios69 17/02/2012 11:56:32

    Συμφωνω με κάποιους από τους σχολιαστές ότι τουλάχιστον αυτοί ειναι Δεξιοί. Ο Μάκης Βορίδης είναι σοβαρός και καλό στέλεχος. Ο άλλος είναι περίπτωση και γνωστός στο Πανελλήνιο. Θα προτιμούσα όμως αυτό που θα ένωνε τα 2 στελέχη με την ΝΔ να ήταν η ιδεολογία της Δεξιάς και όχι η αφορμή της ψήφισης του Μνημονίου. Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι η ΝΔ να αντλήσει δυνάμεις από το Κέντρο και το ΠΑΣΟΚ. Το πρόβλημα παραμένει με τα στελέχη που έχασε και το κενό είναι μεγάλο. Το σίγουρο είναι οτι σήμερα έχουμε λιγότερη ΝΔ από ότι την προηγουμενη βδομάδα

  32. alakran avatar
    alakran 17/02/2012 11:58:30

    Στη φωτογραφία, ο Βορίδης φαίνεται να είναι ο μοναδικός που πραγματικά χαίρεται για τη προσχώρηση.Ο Γεωργιάδης μού φαίνεται φανερά αμήχανος (αρχή είναι ακόμα) και ο Σαμαράς ανεκτικός σε αυτή τη σχέση, αφού θα ¨τελειώσει¨ εκλογικά τον Καρατζαφέρη (σωστότατο το σχόλιο του Κώστα Θ. πιο πάνω).
    Η πολιτική έχει και αυτά.

    ΥΓ.Μπράβο στο Γεωργιάδη που παραδίδει την έδρα του.(μόλις τον άκουσα να το δηλώνει)
    ΥΓ2 Ο Πλεύρης ήθελε και αυτός να ακολουθήσει.Χθές συναντήθηκε με τον Καρατζαφέρη να τα συζητήσουν και ήταν παρών και ο Πλεύρης senior.

    • alakran avatar
      alakran @ alakran 17/02/2012 12:09:40

      Οφείλω να το διορθώσω.Ο Πλεύρης διέψευσε την παρουσία του πατέρα του.
      Θάνο,εγώ σε θέλω στη Ν.Δ.

      • ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
        ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ @ alakran 18/02/2012 12:38:41

        O Πλεύρης είναι σοβαρός και αξιόλογος και εύχομαι γρήγορα να βοηθήσει την πατριβτική παραταξη .

    • Ο Τρελός avatar
      Ο Τρελός @ alakran 17/02/2012 12:34:23

      Εδώ να'πούμε η kellogs εξαγόρασε και απόκτησε τα pringles από την procter&gamble με 2.7 δις και θα κολώσει ο πρόεδρος να προσαρτήσει το ΛΑΟΣ;

      Όλους μαζί όπως είναι με τα γραφεία τους και το τελεάστυ πρέπει να προσαρτηθούν στη ΝΔ. Εδώ και τώρα. As soon as possible να πούμε.

      Asap, σου λέω εγώ ο τρελός, asap, γιατί σε λίγο στην πρώτη δημοτικού τα παιδάκια αντί για αναγνωστικό θα διαβάζουν το κομμουνιστικό μανιφέστο...

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Ο Τρελός 17/02/2012 13:49:28

        Τρελέ σωστά ομιλείς. Εδώ η Λ.Κανέλλη από στέλεχος τοπικής της ΝΔ (Αγ.Θωμά) και εκλεκτή του γερο Καραμανλή πήγε στο ΚΚΕ και κανενα -απ΄όσο θυμάμαι- δεν ενόχλησε αυτό.

  33. Dimitris avatar
    Dimitris 17/02/2012 11:58:31

    Καμμιά δουλειά δεν είναι ντροπή , ειδικά αν είναι και καλοπληρωμένη

  34. Καλλιστώ avatar
    Καλλιστώ 17/02/2012 12:00:04

    Για να αντιμετωπίσουμε την αναμενόμενη άνοδο του ΚΚΕ πάμε να κάνουμε τη ΝΔ χούντα, αυτό βλέπω εγώ. Ανησυχητική εξέλιξη που με βάζει σε σκέψεις αν θα πρέπει να συνεχίσω να βρίσκομαι σε αυτό το κόμμα. Τέτοιους ευρωπαϊστές χρειαζόμαστε ή απλά για λίγα ψηφαλάκια γίνονται όλα; Αν βάλουμε στο κόμμα και το γιο του θεωρητικού του ναζισμού θα έχει δέσει το κερασάκι. Με τέτοιες κινήσεις ο πρόεδρος στέλνει κάθε μετριοπαθή πολίτη στην αριστερά. Κρίμα.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ Καλλιστώ 17/02/2012 12:17:44

      ++++

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Καλλιστώ 17/02/2012 13:53:34

      Στην αριστερά που καλοβλέπει τους λαθρο εννοείς; Ε, ώρα τους καλή. Αν δεν ταιριάζαμε λέει η ρήση δεν θα συμπεθεριάζαμε

  35. Kst avatar
    Kst 17/02/2012 12:01:11

    Μπορει να μην το βλεπετε εσεις που μπορει να ειστε ενας δεξιος ομως πολλοι ειναι που δεν το βλεπουν ετσι. Μην ξεχνατε οτι η μαχη δινεται παντα στις εκλογες για να προσελκυσθει το 10% που δεν ανηκει σε καμια παραταξη και συνηθως αποτελει το κεντρο.

    • καποιος νικος avatar
      καποιος νικος @ Kst 17/02/2012 12:31:33

      Ε αυτό το κέντρο μας μάρανε αγαπητέ τόσα χρόνια και ξέφτισε η ΝΔ με τους πάκηδες και τους συνωστισμούς στη Σμύρνη..
      Το σημαντικότερο είναι η ιδεολογική συνέπεια κι αυτή μακροπρόθεσμα σε ανταμείβει, όχι το να κοιτάξεις βραχυπρόθεσμα για να πάρεις αυτοδυναμία να παίξεις στο κέντρο..
      Ο Σαμαράς ΔΕΝ μπήκε αρχηγός της ΝΔ για να το παίξει κεντρώος, αλλά ΔΕΞΙΟΣ..

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ καποιος νικος 17/02/2012 13:39:46

        Πέστα χρυσόστομε! Εχουμε καταντήσει να ντρεπόμαστε που είμαστε δεξιοί και πάντα αυτον τον επιθετικό προσδιορισμό τον διανθίζουμε με τη λέξη κεντρο- η οποία τάχα μου ταχα μου του δίνει πιο "προοδευτική" διάσταση.
        Με κάτι τέτοιες μπετον αρμέ αντιλήψεις φθάσαμε στον Γιωργάκη τον "δημοκράτη" τον "προοδευτικό", ο οποίος βγήκε ένας ακραίος αναίσθητος νεοφιλελεύθερος. Ετσι ακούμε την κα Παπαρήγα να μάχεται εναντίον της "πλουτοκρατίας" και υπερ των πάσης φύσεως εργαζομένων, και απολύει σωρηδόν τους υπαλλήλους της Τυποεκδοτικής.
        Αντε πια, ο ένας και ο άλλος με τα δογματικά του. Η πολιτική όμνως κρίνεται εκ του αποτελέσματος και πρέπει να συναριθμήσουμε και τους ανθρώπους που ακολουθούν αυτούς τους δυό. Πολύ καλά έκανε ο Σαμαράς. Αντε και σ΄αλλα με υγεία και απο αριστερά. Θεος σχωρέστ΄τα πεθαμένα του αύριο που είναι Ψυχοσάββατο για να είμαστε και στο πνεύμα της Ορθοδοξίας.

        • ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
          ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 18/02/2012 12:33:17

          Ετσι πες τα άνθρωπε μου , και να γιορταζει Η παπαρήγα στο Γραμμο , και μεις να έχουμε ενοχές που νικήσαμε.

      • Kst avatar
        Kst @ καποιος νικος 17/02/2012 17:50:39

        Συμφωνω με την λογικη αυτη. Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι ο Σαμαρας διεραψε 21 δικους του ανθρωπους για να παρει τον Αδωνη και τον Μακη. Δηλαδη αυτοι σε περιπτωση ψηφοφοριας δεν θα του προξενησουν προβλημα, οπως ισχυριστηκε για τις διαγραφες;

      • sinemetu avatar
        sinemetu @ καποιος νικος 17/02/2012 21:20:49

        +1000000000000000000
        Δεν άκουσα κανέναν κανέναν να απορεί και να ενίσταται στις ¨προσχωρήσιεις" Μπίστη,Δραγώνα,....στο νεόκοπο Πασοκ του κ.Κουβέλη.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ sinemetu 18/02/2012 07:28:03

          Γιατί να υπάρξουν αντιδράσεις και ενστάσεις; Η Δραγώνα, ο Μπίστης και οι λοιπές απαστράπτουσες προσωπικότητες που στεγάζονται στη συγκεκριμένη στάνη, βρίσκονται πολύ σωστά, στο φυσικό τους χώρο. Ποιός λογικός άνθρωπος θεωρεί τον Κουβέλη αριστερό και το κόμμα-τσόντα του κάτι περισσότερο από μία αστεία ψευδεπίγραφη αριστερή διέξοδο για απογοητευμένους-αφελείς πασοκοψηφοφόρους;;

  36. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 12:02:33

    Διαφωνώ με την αποδοχή της προσχώρησης του μπουμπούκου. Θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά απ' ότι καλό. Και θα δώσει άλλοθι σε όσους μιλάνε για δήθεν ακροδεξιά στροφή

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 12:14:51

      Μανώλη Μ..αν είναι να υπάρξουν άνθρωποι που θα προωθήσουν και θα στηρίξουν πολιτικές εναντίον των λάθρο, στο κόμμα της ΝΔ, καλώς να έρθουν...

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΕΥΑ 17/02/2012 12:25:08

        Συνεχίζω να διαφωνώ με τον Γεωργιάδη. Είναι λούμπεν και επικοινωνιακά κάνει κακό γιατί απωθεί ανθρώπους

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 12:19:23

      Αλλά συμφωνώ με την προσχώρηση του Βορίδη

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 18:07:59

      Το σοβαρό θέμα είναι πως ο ΑΣ έχει μιλήσει για καθαρές κουβέντες και θέσεις σε θέματα διαχρονικά που δεν "παίρνουν" κολοτούμπες. Αυτό σημαίνει και ιδεολογική καθαρότητα. Το κέντρο είναι ο Κουβέλης που ψαρεύει στα θολά νερά των αδιαφόρων και των νεοφιλελεύθερων αριστερών (οξύμωρον αλλά εκεί φτάσαμε)...

  37. kas avatar
    kas 17/02/2012 12:06:51

    Ολα εδώ πληρώνονται...να δω κωλοτούμπες οι υβριστές

    αλλά δεν πειράζει

    το μέτωπο πρέπει να συγκροτηθεί και να μεγαλώσει όσο γίνεται

    μπράβο και στους εισερχόμενους αλλά και στον Σαμαρά για την κίνηση

    σαφώς και ο Βορίδης είναι ο μελλοντικός ηγέτης της πατριωτικής παράταξης
    και σαφώς ο '' Μπουμπούκος '' ήταν και είναι ένας αγνός λοιδωρημένος άνθρωπος παρόλα τα κολλήματά του

    οι υπόλοιποι να ψηφίσετε κεντροαριστερά να δεν γουστάρετε
    μιάς και ο κακομαθημένος ''περήφανος'' λαουτζίκος....δίδει 60% σε αυτούς που μας φέρανε εδώ

    νομίζουν ότι θα γεμίσει η γαστέρα με τους κοκκινορόζ
    θου κύριε

    τέτοιος είναι, τέτοια παθαίνει....ο λαός (sic)

  38. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/02/2012 12:07:17

    Ευτυχώς που η Ελληνική πολιτική σκηνή αποζημιώνει το φιλοθεάμον κοινόν με ενδιαφέρουσες φάσεις.

  39. hagan avatar
    hagan 17/02/2012 12:08:11

    Αγαπητέ Φάκτορα,εδώ και μήνες γράφω πως πρέπει να απορροφηθεί ο ΛΑΟΣ,δίχως βέβαια το αδίστακτο μηδενικό,γνωστό και ως Νάντια Κομανέντσι.Ο Αντώνης είναι γεννημένος ηγέτης,θα το διαπιστώσουν σύντομα και οι εχθροί του.Και τώρα...Ρωσσία και Ισραήλ,για να ξεκολλήσουμε από τον βούρκο.Μακάρι να ερχόταν και ο Πλεύρης,ας ελπίσουμε να το κάνει στο εγγύς μέλλον...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ hagan 17/02/2012 12:34:08

      Ισραήλ και Πλεύρης πακέτο, φυσιολογικά πράγματα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 17/02/2012 14:52:43

        χα χα...

      • sawas avatar
        sawas @ Ο Θείος 17/02/2012 15:27:20

        +2012
        :-)

  40. irida avatar
    irida 17/02/2012 12:08:28

    Άμα ανεβαίνεις..επίπεδο!! Κι εις ανώτερα! Πριν λίγο άκουσα στο Χατζηνικολάου και τη διαδρομή του Άδωνη: πολιτική άνοικη-λαος-νδ!!
    Να τους χαίρεστε!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ irida 17/02/2012 12:11:55

      Μόλις αδειάσει η καρέκλα του Προέδρου Παπούλια, η άνοδος θα πιάσει οροφή. Bouboukos the President of the future !

      • κοριος avatar
        κοριος @ Ο Θείος 17/02/2012 12:18:00

        Ο αγωνας τωρα δικαιωνεται..
        Ανησυχω δια την Θεοδωρα. Διατι αργει αραγε?

        Παντως ειμαστε μια ωραια παρεα. Διατι να το κρυψωμεν αλλωστε?

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ irida 17/02/2012 13:56:44

      Ευχαριστούμε a lot.

  41. ryakiotis avatar
    ryakiotis 17/02/2012 12:08:35

    Η Δεξιά Πολυκατοικία σε όλο της το μεγαλείο. Και ας αρνούνταν οι υπεύθυνοι της Ν.Δ. την ύπαρξη της. Ο κ. ΣΑΜΑΡΑΣ σε αντίθεση με τον κ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ συνεργάζεται με τα άκρα. Ο κατήφορος δεν έχει σταματημό.

    • καποιος νικος avatar
      καποιος νικος @ ryakiotis 17/02/2012 12:36:57

      Ο κατήφορος ήταν επί Καραμανλή αγαπητέ, που άφηνε τον κάθε Τσίπρα ν' αλωνίζει και τον κάθε Πάκη να ευχαριστεί τους λαθρομετανάστες η να επιτρέπει τους "συνωστισμούς στη Σμύρνη".
      Καλή κίνηση από τον Σαμαρά, πρέπει να επιμείνει να πάρει και τον Πλεύρη τουλάχιστον..

      • Kst avatar
        Kst @ καποιος νικος 17/02/2012 18:14:06

        Τον κατηφορο δεν τον εφερε ο Καραμανλης, αλλα η κ. Ντορα που του εσκαβε τον λακκο με τους υπολοιπους Μητσοτακικους...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ryakiotis 17/02/2012 18:10:05

      Συνεχίζετε πολλοί να λέτε ακραίες θέσεις την ιδολογία περί έθνους και πατρίδας; Δεν πειράζει, καλή χώνεψη!

  42. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/02/2012 12:09:03

    ...Αλλά η Γερμανία είναι πάντα μπροστά, μηχανοδηγός της ΕΕ.
    Μόλις παραιτήθηκε ο λαδιάρης Ομοσπονδιακός Πρόεδρός της !

  43. Thessalian avatar
    Thessalian 17/02/2012 12:13:33

    Λυπάμαι παρα πολύ, ΜΑΥΡΗ μέρα για την Παράταξη

  44. Ψηφοφόρος avatar
    Ψηφοφόρος 17/02/2012 12:19:28

    Λίγα στελέχη της ΝΔ έχουν τις ικανότητες του Βορίδη και ο Γεωργιάδης ήταν ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ. Η πλέον καλή είδηση για το χώρο.

  45. ΕΦΕΔΡΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΕΦΕΔΡΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ 17/02/2012 12:19:40

    Εμπιστεύομαι πλήρως τον Αντώνη Σαμαρά και έχει αποδείξει ότι οι θέσεις του είναι πάντα οι πιο σωστές για την ευημερία της πατρίδας μας.
    Ωστόσο, μια από τις σημερινές μεταγραφές δε με βρίσκει σύμφωνο.
    Αναφέρομαι στον Άδωνι Γεωργιάδη, ένα άτομο που στο παρελθόν έχει επιτεθεί στη ΝΔ με απίστευτη σφοδρότητα και μάλιστα δεν δίστασε να αποκαλέσει την πατριωτική φιλελεύθερη παράταξη μας, ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ΑΕ.
    Τέτοια αθλιότητα θα την περίμενα μόνο από παπαγαλάκια του ΠΑΣΟΚ και δη του Μέγκα.
    Έπειτα έχει κάνει πολλάκις προσωπικές επιθέσεις στο Φαήλο Κρανιδιώτη, ένα από τα διαμάντια της ΝΔ και του πατριωτικού χώρου ,ώστε αυτό να μας έχει προσβάλλει ακόμη περισσότερο.
    Εγώ δεν θα αλλάξω την άποψη μου για το εν λόγω άτομο, παρά το γεγονός ότι ο Άδωνις Γεωργιάδης αυτοαναιρέθηκε πανηγυρικά και ζήτησε στέγη από τους πρώην εχθρούς του!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΕΦΕΔΡΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ 17/02/2012 14:00:31

      Για δες το και απ΄την ανάποδη. Αν ο Αδωνις επιτίθεται με τέτοιο πάθος στους αντιπάλους του , τότε είναι χρήσιμος τα μάλα για την παράταξη η οποία εκπροσωπείται στην τηλεόραση από κάτι παιδιά του κατηχητικού (εκτός εξαιρέσεων) τα οποία είναι η χαρά των πασοκοσυριζοκκε κλπ. "προοδευτικών" δυνάμεων να τα βαράνε στο κεφάλι.

  46. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 12:20:05

    Καλά εσύ δεν ήσουν ποτέ μέλος. Βάζω και στοίχημα

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 12:22:43

      άει αγόρι μου μέχρι τη γωνία να δεις αν έρχομαι.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Βασίλης 17/02/2012 12:26:48

        Η απάντησή σου συνεχίζει να μην μας δίνει την πληροφορία αν ήσουν μέλος.

        • Βασίλης avatar
          Βασίλης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 12:32:06

          Αναρωτιέμαι πού να καταθέσω την υπεύθυνη δήλωση, ή πού να την αποστείλω με fax, με την ευδιάκριτη σημείωση στο άνω μέρος της σελίδας "Υπ' όψιν Μανώλη Μ.". Μπορείς να με βοηθήσεις; Άσε μας ρε φίλε. Πάντως πιο πολλά χρόνια από αυτά των στελεχών που ως παρωπιδικός κλακαδόρος υποστηρίζεις ακόμα και αν ρίξουν την παράταξη στον Καιάδα.

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Βασίλης 17/02/2012 13:26:06

            Εκνευρίζεσαι χωρίς λόγο. Δεν σχολιάζω τους χαρακτηρισμούς προς το πρόσωπό μου. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να έχει τη δική του άποψη. Αν όντως είσαι μέλος και αποχωρήσεις από τη ΝΔ με γειά σου με χαρά σου. Αν δεν είσαι απλά θέλεις να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Προσωπικά δεν μου αρέσει ο Γεωργιάδης και δεν επρόκειτο ποτέ να τον ψηφίσω. Ο Βορίδης μου είναι συμπαθής και τον θεωρώ σοβαρό. Αν εσύ το θεωρείς αυτό παράλογο να το πιστεύει κανείς, μπορείς να αναζητήσεις αλλού την πολιτική σου έκφραση π.χ. στη Ντόρα

          • Βασίλης avatar
            Βασίλης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 13:40:23

            Η ειρωνεία ήταν προς τα διαπιστευτήρια που ζήτησες. Άποψη προς τα λεγόμενά μου δεν εξέφρασες. Η διαφωνία είναι υγεία, αρκεί να γίνεται επί υποβάθρου. Άλλη δουλειά δεν είχα σήμερα από το να δημιουργώ εντυπώσεις νομίζεις. Όσο για τη Ντορούλα, βλέπω το Σαμαρά να την υποδέχεται κι αυτήν με ανοιχτές αγκάλες οσονούπω.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 12:31:05

      Μη βάζεις στοιχήματα που θα χάσεις... Και μάλιστα από πολλούς εδώ μέσα στο συγκεκριμένο θέμα... Βαλτο ανάποδα το στοίχημα... εκλογές τώρα στη ΝΔ όπως και στο ΠΑΣΟΚ για αρχηγό... για να δούμε τι θα παίξει!

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Tonia G. 17/02/2012 13:21:38

        Σιγά μην μας πεις ότι αμφισβητείται ο Σαμαράς. Μόνο η Ντόρα θα μπορούσε να τα πσιτεύει αυτά

        • Tonia G. avatar
          Tonia G. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 13:47:07

          Ποια Ντόρα μωρέ...

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 17/02/2012 12:37:11

      Eγώ που τη Δευτέρα θα κάνω το ίδιο είμαι μέλος;

  47. GreekInLux avatar
    GreekInLux 17/02/2012 12:21:25

    τύφλα να 'χει η "Μέση Γη" με τόσα τρολάκια που σκάσανε στα αντινέα :)))

    • Tassos avatar
      Tassos @ GreekInLux 17/02/2012 12:47:59

      Εμ!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ GreekInLux 18/02/2012 02:52:23

      Ούρουκ-χάι και βάλε.

  48. Nίκος avatar
    Nίκος 17/02/2012 12:25:05

    Ο κ.Βοριδης θα παρει μαζι του στην ΝΔ και τον απαραιτητο εξοπλισμο?Τσεκουρια,λοσταρια,καδρονια.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Nίκος 17/02/2012 12:45:15

      Ξύλα βγήκε να κόψει ο άνθρωπος. Τον φάγατε πια..

    • monson avatar
      monson @ Nίκος 17/02/2012 19:26:44

      ...μαλιστα...για παρτο αλλιως...αν ηταν κανας συριζιτης με τσεκουρια και ροπαλα και κυνηγουσε αστυνομικους ...τοτε θα ΤΟΝ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΣΑΤΕ μια χαρα...ηρωα θα τον κανατε.

      ελεος με την υποκρισια...!! εξαλλου αγαπητε αν εκεινη την εποχη ησουν πολιτικοποιημενος σε πληροφορω πολυ καλα δεν υπηρχε ουτε μια νεολαια που να μην κουβαλουσε "εξοπλισμο" τοσο τεταμενα ηταν τα πραγματα....και ποσο μαλλον σε προεκλογικες εποχες...!

  49. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 17/02/2012 12:25:31

    Τα κόμματα εξουσίας αντλούν από πολλούς συγγενείς χώρους. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε όλοι, με όλους, για όλα: δεν είμαστε ΚΚΕ. Αρκεί να υπάρχει κοινή "πλεύση" και κοινή αποδοχή του αρχηγού. Εγώ τους συμπαθώ και τους δύο: τον Άδωνι γιατί υπερασπίζεται με πάθος και ιστορικά επιχειρήματα τις ιδέες του και ξέρει τί σημαίνει δουλειά για το μεροκάματο, και το Βορίδη γιατί είναι σοβαρός δεξιός και επαγγελματίας.

  50. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/02/2012 12:29:46

    Τελικά όλα μια ιδέα είναι και ουδέν καινόν υπό τον ήλιον...
    Ο Πέτρος Τατούλης άς πούμε, περπάτησε πολύ μεγαλύτερη πολιτική απόσταση για να προσχωρήσει στον χώρο της κεντροδεξιάς. Κι ακόμη περπατά...
    Ο Μανουέλ Μπαρόζο επίσης.
    Don' t worry, be happy !!!

    • juliet avatar
      juliet @ Ο Θείος 17/02/2012 13:29:54

      Θείο ,
      χαιρετώ ,όλα καλά;
      μ' ευχαρίστηση σε ξαναβλέπω στην αρένα και τι αρένα ......Να είσαι καλά.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ juliet 17/02/2012 13:39:08

        juliet, ευχαριστώ και αντεύχομαι!
        Στην αρένα γίνεται τώρα χαμός! Ότι είχαμε δεί μέχρι τώρα ήταν άχρουν και άγευστον θέαμα!
        h**p://www.fuoriditesta.it/umorismo/immagini/torero-id699.html

  51. Wolf avatar
    Wolf 17/02/2012 12:32:19

    Ενώνει τη μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη ο Πρόεδρος της ΝΔ, Αντώνης Σαμαράς.
    Αυτό συμβαίνει στ αλήθεια. Τίποτα άλλο!!!

  52. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 17/02/2012 12:36:47

    ΧΑ ΧΑ ΧΑΑΑΑΑΑ!!!!


    Για σχέδιο διεμβολισμού του κάνει λόγο ο ΛΑ.Ο.Σ. σε ανακοίνωση του για την προσχώρηση των κ.κ. Βορίδη και Γεωργιάδη στη Νέα Δημοκρατία

    «Δεν είναι προφανώς ένα μεμονωμένο γεγονός. Είναι μέρος ενός ευρύτερου σχεδίου διεμβολισμού του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού. Το ΟΧΙ μας, γνωρίζαμε ότι θα έχει παρενέργειες», σημειώνεται στην ανακοίνωση που καταλήγει:

    «Οι εκβιασμοί και οι πιέσεις τόσο εντός, όσο και εκτός Ελλάδας, μπορεί να ευνούχισαν ηθικά ηγεσίες κομμάτων, χαλύβδωσαν όμως την ηθική του ελληνικού λαού, ο οποίος έχει κρίση και γνωρίζει να αντιδρά όταν πρέπει και όπως πρέπει».

  53. Nikos avatar
    Nikos 17/02/2012 12:37:47

    Πως είπαμε τον ψηλό στη μέση, παιδιά....;
    Μήπως ντύθηκε Σαμαράς ο Καρατζαφέρης, λόγω απόκριας;

    Καλή καθαρή Δευτέρα, να καθαρίσουμε γιατί παραμπλεχτήκαμε.

  54. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/02/2012 12:38:44

    Όσοι έστησαν τρελό χορό γι' αυτές τις προσχωρήσεις (σε συνδυασμό μάλιστα με τις προ ημερών διαγραφές), ας βουτήξουν πρώτα τη γλώσσα τους στο μυαλό τους. Μην ξεχνάτε ότι, ειδικά με την αποδυνάμωση που θα επιφέρει η διαγραφή των 21 -που, όσο "μικρή" κι αν είναι, κανείς δεν έχει την πολυτέλεια να την αγνοεί-, ελλοχεύει πάντα το ενδεχόμενο να μην υπάρξει αυτοδυναμία και να αναγκαστεί η ΝΔ να στραφεί σε όμορους χώρους για μετεκλογική συνεργασία. Με τέτοιες κινήσεις όμως τώρα, που προφανώς θα αποτελέσουν casus belli για τον Καρατζαφέρη, πιστεύει κανείς ότι αφήνονται "ανοιχτές πόρτες" για κάτι τέτοιο;

    (Αυτό βεβαίως, ας το σκεφτούν οι ψυχραιμότεροι και όχι όσοι νομίζουν ότι "τον τελειώσαμε τον Καρατζαφύρερ", γιατί οι ίδιοι νομίζουν ότι "τελειώσαμε και τους λαϊκοδεξιούς"...)

    • man8os avatar
      man8os @ Αυριανιστής 17/02/2012 12:47:03

      H λαικη δεξια ειναι κεντρικη συνιστωσα της ΝΔ και της ιδεολογιας της, ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ. Ο Καρατζαφερης θα ειναι χρησιμος μετα τις εκλογες, αλλα μειωμενος

  55. firiki2010 avatar
    firiki2010 17/02/2012 12:39:09

    Η προσχώρηση των "δύο" απ΄ ότι βλέπω διχάζει. Ούτε κι εγώ είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα της. Κυρίως γιατί στην πολιτική 1+1 δεν κάνουν πάντοτε 2. Ενίοτε κάνουν 2,5 και άλλοτε 1,5.
    Ποια αλήθεια είναι η βάση της προσχώρησης; Η ταύτιση για την αναγκαιότητα της νέας συμφωνίας; Εν τοιαύτη περιπτώσει ποιο είναι το πρόβλημα για την επιστροφή της Μπακογιάννη; Ή αν το δούμε αλλιώς μήπως η προσχώρηση των "δυο" στη ΝΔ βελτιώνει τις προοπτικές της ΔΗ.ΣΥ. ;;;;
    Πέρα από αυτά οφείλω να ομολογήσω ότι τον Βορίδη τον θεωρώ από τους πλέον συγκροτημένους βουλευτές κι αυτά τα χρόνια που είναι στο προσκήνιο δεν τον έχω ακούσει να λέει κάτι ακραίο, παράλογο ή μη ρεαλιστικό. To παρελθόν του και η συμπόρευση του με τον Καρατζαφέρη θα τον κυνηγάει.

  56. S.R. avatar
    S.R. 17/02/2012 12:40:57

    Ενδιαφεροντα ατομα, κυριως ο Βοριδης... Πολυ καλο γεγονος για την Ν.Δ. , και ξεδοντιασμα του κλοουν.... Τα πασοκικα σαιτ εχουν λυσσαξει...... Α, και κατι αλλο .. Αυξανεται το ειδικο βαρος της πραγματικης δεξιας, εν σχεσει με την γιαλαντζη τοιαυτη, στο κομμα....

  57. GIORGOS TSAVOLAKIS avatar
    GIORGOS TSAVOLAKIS 17/02/2012 12:41:59

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΥΟ.ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ Ν.Δ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ.ΠΡΟΕΔΡΕ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ ΕΠΕΣΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΕΞΩ.ΕΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΡΒΑΝΙΤΟΠΟΥΛΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ....ΑΣΤΑ ΠΡΟΕΔΡΕ.ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΑΥΤΟΥΣ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ΑΧ ΠΡΟΕΔΡΕ.ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ.ΘΥΜΑΣΤΑΙ ΤΙ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΑΝΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

  58. hagan avatar
    hagan 17/02/2012 12:43:44

    Υπάρχει ένας Αθανάσιος Πλεύρης κι ένας Κωνσταντίνος.Κάποιος εδώ μέσα τους μπερδεύει.Ε,κι αν δεν μπορείτε να χωνέψετε το σημερινό δεν πειράζει.Ξύδι απ΄το καλό,και ίσα γραμμή για τον Αλέξη ή την Αλέκα.

  59. m.s avatar
    m.s 17/02/2012 12:44:03

    Η εγκληματικότητα και η λαθρομετανάστευση είναι προβλήματα που καίνε όλη την ελληνική κοινωνία. Με τον ερχομό του Μάκη και του Άδωνη ο πολιτικός λόγος της Νέας Δημοκρατίας πάνω σ αυτά τα θέματα γίνεται πιο αυστηρός και υπολογίσιμος.
    Προσωπικά διατηρώ κάποιες αμφιβολίες , αλλά καλό είναι να δίνονται ευκαιρίες και να μην ψάχνουμε μόνο την απειλή αλλά και την προοπτική.

  60. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 17/02/2012 12:44:30

    Νέο σήμα για την ΝΔ το τσεκούρι και η κατσαρολες της μπουμπούκας. Και εις ανώτερα!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Θοδωρής 18/02/2012 02:54:48

      Από τα ντολμαδάκια και τα ανδρικά (???) παρεό πάντως είναι μια βελτίωση.

  61. man8os avatar
    man8os 17/02/2012 12:44:38

    Καλως τους, αν και δεν ειναι αυτος ο τροπος που θα ηθελα να ειχαν εξελιχθει τα πραγματα. Πλεον ο νομος της αναγκαιοτητας το εκανε μη αποφευκτο.
    Δεν δικαιοωθηκαμε και τους παιρνουμε απο θεση ισχυος μαλλον η εξελιξεις το εκαναν απαραιτητο.

  62. Απηυδισμένος avatar
    Απηυδισμένος 17/02/2012 12:46:14

    Δηλαδή πρώην προπαγανδιστές της κατάλυσης του αστικού κράτους και οπαδοί του κομμουνισμού σαν τον Λαζαρίδη (και κάποιους άλλους εδώ μέσα, να μην λέμε ονόματα) είναι καλοί για τη ΝΔ, ο Βορίδης και ο Μπουμπούκος δεν είναι;

    Πάρτε το χαμπάρι, ο Σαμαράς διαλύει το πολιτικό σκηνικό. Κι εμένα μου αρέσει η Μπουμπούκα

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Απηυδισμένος 17/02/2012 13:28:20

      Η Μανωλίδου είναι κούκλα. Αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι ο μπουμπούκος είναι γραφικός

    • flou avatar
      flou @ Απηυδισμένος 17/02/2012 15:23:08

      Μαζί σου!

      • flou avatar
        flou @ flou 17/02/2012 15:24:07

        Στον Απηυδισμένο το μαζί σου.

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ flou 17/02/2012 19:14:05

          Για την Μπουμπούκα ε;

  63. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 17/02/2012 12:47:49

    ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΙ Ο ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΠΗ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΕΔΡΑ ΑΛΛΙΩΣ ΜΑΥΡΟ Η ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ.

  64. GO avatar
    GO 17/02/2012 12:48:18

    ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΤΗΣ Ν.Δ

    Τίνος "σαμποτέρ" ιδέα ήταν η απίθανη αυτή φωτογραφία;
    Γιατί εκθέτετε έτσι τον Πρόεδρο;
    Δεν γνωρίζετε ότι από το πρωί η ατυχής αυτή μονομερής διεύρυνση, με ένα τουλάχιστον φανατικά ακραίο πρόσωπο σαν τον Α. Γ, αντιμετωπίζεται από τον πιο πολύ κόσμο μας με λοιδορία.

  65. Chris avatar
    Chris 17/02/2012 12:49:20

    ΜΑΥΡΗ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΔ ΚΑΙ ΛΑΟΣ

  66. alex avatar
    alex 17/02/2012 12:49:33

    α. σαν κίνηση ήταν σωστή, αδυνατίζει τον κ. καρατζαφερη, δίνοντας στους ψηφοφόρους του εναλλακτική λύση και το μικρόβιο της αμφιβολίας για τα κίνητρα του, που το φανατικό του ακροατήριο μέχρι χθες δεν έδειχνε να έχει

    β. όταν θες να αποκτήσεις πλειοψηφικό ρεύμα δεν αρνείσαι τις προσχωρήσεις από γειτονικούς χώρους και όχι μόνο (ακόμα και αν κάποιοι δεν ταιριάζουν με την αισθητική σου άλλα ταιριάζουν με την αισθητική μέρους των ψηφοφόρων που επιθυμείς να φέρεις δίπλα σου), αρκεί να μην είναι 'φυτευτές' μέσω επικρατείας, για να μπορεί ο λαός να τους κρίνει

    γ. οι δυο τους γνωρίζουν από πρώτο χέρι τα κόλπα του μέχρι πρότινος αρχηγού τους και λογικά θα αναλάβουν φανερά ή μη, τον ρόλο της αποδόμησης του
    και επίσης λογικά ξέρουν ότι θα πρέπει για να εκλεγούν, ειδικά ο κ.γεωργιαδης που ειναι και πιο εκτεθημενος, να πεισουν οτι αξιζουν την ψηφο της εκλογικης 'πελατειας' της νδ

    στα 'αρνητικα' οτι πρεπει να διαχειρηστουν την πιεση απο τους νεους συνυποψηφιους τους και από πρωην συντροφους τους για δηλωσεις που εκαναν στο παρελθον, αλλα αυτο ειναι κατι που πρεπει οι ιδιοι να το αντιμετωπίσουν

  67. κοριος avatar
    κοριος 17/02/2012 12:49:39

    Γιατι τα κακεντρεχη σχολια,δεν καταλαβαινω!

    Δειτε τι ωραια τα λεει εδω ο k.Αδωνις.

    h--p://www.youtube.com/watch?v=mdUExGdEMIo

  68. Stand avatar
    Stand 17/02/2012 12:58:55

    Ο Φαήλος έλεγε ότι το πρόβλημα Άδωνι είναι πρώτιστα αισθητικής φύσης και νομίζω ότι είχε δίκιο. Ο Μάκης καλός αλλά του αδώνιδα δεν χωνεύεται. Αφήστε που είναι και μεγάλος υβριστής της παράταξης και του Αντώνη προσωπικά. Ας μας βγει τουλάχιστον σε καλό όλο αυτό.

  69. ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΥΒΟΙΑ avatar
    ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΥΒΟΙΑ 17/02/2012 13:00:20

    Σοβαρές μεταγραφές, με αυτές και με άλλες τέτοιες θα σωθεί η Ν.Δ.
    Το σημαντικό είναι η χάραξη και εφαρμογή πολιτικής για την ανάταξη της χώρας μας.
    Εάν αυτή η πολιτική καταφέρει και πείσει τον δοκιμαζόμενο λαό ότι είναι υλοποιήσιμη και θα φέρει αποτέλεσμα , όλα τα υπόλοιπα περισσεύουν.
    Οι πολιτικάντηδες και τα τερτίπια τους δεν με ενδιαφέρουν.

  70. k. avatar
    k. 17/02/2012 13:09:16

    απλά γελοία πράματα. αμοραλισμός. ελπιδα γιοκ.

  71. ANDREAS avatar
    ANDREAS 17/02/2012 13:17:05

    Ηρθε η στιγμη της αληθειας.Οι δεξιοι με τους δεξιους και οι αριστεροι με τους αριστερους.Με αυτη την κριση που ζουμε και θα ζησουμε,οι κεντρωες πολιτικες δεν μπορουν να ικανοποιησουν κανενα.Χωρις λεφτα δεν γινεται να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.Ισως ειναι λυπηρο αλλα ειναι ρεαλισμος.

  72. juliet avatar
    juliet 17/02/2012 13:19:40

    Κάνε του και εικόνισμα να τον προσκυνάς και να θυμάσαι τα Σκόπια.

    • Σοφια avatar
      Σοφια @ juliet 17/02/2012 15:01:09

      δεν προσκυναω κανεναν...απλα δεν ειμαι τυφλη...ετσι κι αλλιως για το Πασοκ ξαναδουλευουνε ολοι...

      • juliet avatar
        juliet @ Σοφια 17/02/2012 18:15:29

        Εύκολο είναι....

  73. pikras57 avatar
    pikras57 17/02/2012 13:20:53

    Eπιτέλους η ΝΔ θωρακίστηκε από τα ...δεξιά της!!!!
    Και εις άλλα!!!!!!

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ pikras57 17/02/2012 14:32:14

      H ιστορική αυτή φωτογραφία...παρακαλώ να καταστραφεί...να εξαφανιστεί ως μη γενόμενη!!!

  74. ryakiotis avatar
    ryakiotis 17/02/2012 13:21:34

    Η νεκρανάσταση του Αδόλφου Χίτλερ πρό των πυλών.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ryakiotis 17/02/2012 13:29:20

      Σιγά! Κόψε κάτι

  75. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 17/02/2012 13:30:18

    Από αυτά που βλέπω κρίνω ότι κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ο Σαμαράς έχει ανάγκη αυτήν την περίοδο να ενισχύσει την πατριωτική δεξιά και για αυτό τα έχουν βάλει με τον Βορίδη. Πρέπει να είναι πολύ μεγάλο κακό για κάποιους να μπαίνουν εθνικοφιλελεύθεροι στους κόλπους της ΝΔ. Όσον αφορά τον Γεωργιάδη είναι ένας άνθρωπος που υπερασπίζεται με πάθος τις απόψεις του. Στο παρελθόν έχει κάνει αρκετά λάθη όμως με την σημερινή του κίνηση δείχνει ότι έχει μετανοιώσει.Έτσι κι αλλιώς ο Σαμαράς τον είχε εμπιστευτεί και παλαιότερα... Μην ξεχνάτε ότι ο Άδωνις ξεσκέπασε τον διεθνιστικό ρόλο του κυρίου Καζάκη.

    • Νομικός ετών 27 avatar
      Νομικός ετών 27 @ Κεραυνός 17/02/2012 13:58:29

      Συγγώμη, είναι ο Άδωνις και ο Βορίδης πατριώτες;

      Μην τρελαθούμε εντελώς!
      Θα τρίζουν τα κόκκαλα του παππού μου που πολέμησε στο Αλβανικό Έπος.

      Μάλιστα, ο εθνικοφιλελευθερισμός είναι απόρροια γλωσσοπλασίας.
      Είναι όπως λέμε "δεξιός κομμουνιστής", "αριστερός αστός",
      "κεντρώος εθνικοσοσιαλιστής" και "οικολόγος κυνηγός".

      'Επειτα, η ίδια η Ελληνική γλώσσα διαμαρτύρεται.
      "Εθνικοφιλελευθερισμός"=21 γράμματα.
      Εγώ δεν ξέρω άλλες λέξεις στο λεξικό του Μπαμπινιώτη με 21 γράμματα.

      Βέβαια όταν "μπασταρδεύεις" διαφορετικές μεταξύ τους έννοιες και δραπετεύεις από τους κανόνες της λογικής όλα είναι επιτρεπτά μέχρι να έρθεις αντιμέτωπος με την έλλογη φύση της ανθρώπινης υπόστασης.

      • Κεραυνός avatar
        Κεραυνός @ Νομικός ετών 27 17/02/2012 15:42:17

        To ποιος είναι πατριώτης ή όχι θα το κρίνει η ιστορία. Κι ο δικός μου παππούς έφαγε 5 σφαίρες στο Αλβανικό Έπος. Τίποτα επί της ουσίας για τα συγκεκριμένα άτομα δεν μου είπες... Αν σου ενοχλούν τόσο το γλωσσικό σου ένστικτο τα 21 γράμματα θα σε βοηθήσω... Εθνικός Φιλελευθερισμός είναι η ιδεολογία.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Νομικός ετών 27 17/02/2012 20:19:53

        Οι περισσότεροι κυνηγοί είναι πιο οικολόγοι από τους "οικολόγους". Οι κυνηγοί κυνηγούν σε όρη και βουνά. Οι ¨"οικολόγοι" κυνηγούν σε ΜΚΟ.

  76. ryakiotis avatar
    ryakiotis 17/02/2012 13:40:32

    Αυτό που ξέρω και θυμάμαι είναι οι χριστοπαναγίες που κατέβαζαν οι εν λόγο κύριοι που προσχώρησαν στην Ν.Δ. κατά του κ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ, κατά του κ. ΣΑΜΑΡΑ και το κυριώτερο κατά της Ν.Δ. και των ψηφοφόρων της. Όλα τα άλλα είναι άρες μάρες κουκουνάρες. ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ryakiotis 17/02/2012 16:20:58

      Εμείς εδώ δηλ. τους Βορίδη-Γεωργιάδη δεν τους ''τσακίζαμε'' με τις επιθέσεις;
      ΥΓ: Προτείνω να...συμψηφιστούν οι επιθέσεις εκατέρωθεν....

  77. Tassos avatar
    Tassos 17/02/2012 13:45:38

    Ρε να μη σας πω τίποτα...Ο Κ. Καραμανλής (ο κανονικός) έφερε στο κόμμα τον Μητσοτάκη που το 77 τον σκυλόβριζε με άθλιους χαρακτηρισμούς. Να έχετε πρόβλημα αν δημιουργείται πολιτικό πρόβλημα στην ΝΔ. Εμένα με δημιουργείται ηθικό ζήτημα με τον Βορίδη λόγω ακροδεξιού παρελθόντος αλλά δεν θα πεθάνω κιόλας, ούτε θα τον ψηφίσω. Συγγνώμη, αλλά στα προεκλογικά πάνελ βάζω χοντρό χαρτί πάνω στο τραπέζι, τον Α. Γεωργιαδη και όχι Μητσοτάκηδες και φιρφιρίκους τύπου Χατζηδάκηδων και Βαρβιτσιώτηδων.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Tassos 17/02/2012 16:27:40

      Καλό ! Ο άλλος ο Καραμανλής δεν είναι "κανονικός". Tι είναι μαϊμού ?

  78. SARDANAPALOS avatar
    SARDANAPALOS 17/02/2012 13:48:25

    ΠΕΣ ΤΟΥ... ΝΑ ΕΝΩΣΗ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ. ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑΣ.

  79. Clayton Frost avatar
    Clayton Frost 17/02/2012 13:49:31

    Τους καλωσορίζω και τους δύο στο κόμμα μου. Υπό τον όρο, βέβαια, ότι και οι δυο αποδέχονται το καταστατικό του, την ιδεολογία του, τις δομές του, την ιστορία του. Και αυτός ο όρος ισχύει όχι μόνο για αυτούς, αλλά και για κάθε μέλος της Νέας Δημοκρατίας. (Αν μάλιστα παραδίδουν και την έδρα τους, όπως άκουσα, αυτό δείχνει και κάποιο ήθος που δεν το συναντάς συχνά)
    Από τους δύο, εγκρίνω τον έναν, απορρίπτω τον άλλον. Αυτό σημαίνει απλώς και μόνο ότι, αν ψήφιζα στην εκλογική του περιφέρεια, ΔΕ ΘΑ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΣΤΑΥΡΟ! Μέχρι εκεί. Τίποτε άλλο.
    Και ευτυχώς! Γιατί, αν περίμενα το κόμμα μου να έχει ως στελέχη ή ως Υποψήφιους Βουλευτές ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ αυτούς που εγώ επιθυμώ, τότε θα είχα ένα κόμμα του 0,2% (αν και πολύ νορμάλ άτομο, είμαι δύστροπος και δε χωνεύω ούτε τ’άντερά μου).
    Και πλέον εκπλήσσομαι από τις φωνές όλων εκείνων που διαμαρτύρονται για τον έναν ή τον άλλον. Όσοι θέλουν, ας κάνουν πρώτα μια πρόχειρη διαλογή στην κοινοβουλευτική ομάδα μας. Τους αρέσει το 100%; Το 50%; Μήπως λιγότερο ακόμα και από το 25%; Και μιλάμε για μια κοινοβουλευτική ομάδα, την οποία βρήκε έτοιμη ο Σαμαράς. Μήπως επίσης η κοινοβουλευτική αυτή ομάδα ή οι υποψηφιότητες των συγκεκριμένων ήταν λόγος να μην ψηφίσω ΝΔ το 2009; Όχι! Μήπως σχηματίστηκε άδικα; Όχι! Μήπως τη διόρισε κανείς, ελέω Θεού; Όχι! Τη διαμόρφωσαν οι ψηφοφόροι της ΝΔ, μέσα από εκλογές!
    Πριν δύο περίπου χρόνια έλαβα για τον εαυτό μου μια απόφαση: ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ «ΚΟΒΩ» ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΜΟΥ. Μπορώ να διαμαρτύρομαι αν βλέπω να κόβεται κόσμος που τον θεωρώ άξιο. Μπορώ να διεκδικώ την επιλογή κάποιων. Δε μπορώ να διαμαρτύρομαι επειδή και κάποιος άλλος θεωρεί κάποιον άλλον άξιο!
    Η ευθύνη για να βγάλει τη συνισταμένη όλως αυτών των θετικών εκτιμήσεων βαρύνει αποκλειστικά και μόνο τον Πρόεδρο του κόμματος. Και αυτός έχει την υποχρέωση να συνθέσει τις απόψεις και τις διαφορετικότητες στη βάση των κοινών ιδεολογικών και προγραμματικών θέσεων, με σκοπό τη δημιουργία ενός πολυσυλλεκτικού κόμματος, με σοβαρές προοπτικές να διεκδικήσει την εξουσία, μήπως και καταφέρει να βγάλει τη χώρα από την κατάστασή της.
    Όσο για τη διαφωνία μου, έχω δύο τρόπους να την εκφράσω.
    Ο πρώτος είναι ο προφανής: δεν ψηφίζω αυτόν που δε θεωρώ άξιο της ψήφου μου. Προέκταση αυτού είναι βέβαια και το ότι, αν η διαφωνία μου με ένα κόμμα, ακόμα και στο επίπεδο των προσώπων, είναι τόσο σημαντική, δεν ψηφίζω καθόλου το ίδιο το κόμμα.
    Ο δεύτερος είναι πιο ζόρικος, αλλά συχνά πολύ πιο αποτελεσματικός: αφιερώνω χρόνο και δυνάμεις για να οδηγήσω το κόμμα μου ένα βήμα πιο κοντά σε αυτό που θέλω εγώ. Δραστηριοποιούμαι στην περιφερειακή του οργάνωση. Αφήνω την κριτική από τον καναπέ και προσπαθώ να γίνω συνδιαμορφωτής, όχι απλώς κριτής.
    Συνεπώς, καλωσόρισαν. Και θέλω κι άλλους. Και περιμένω κι άλλους. Δεξιούς κι αριστερούς. Γιατί επιτέλους, τόσα χρόνια μετά, νομίζω ότι αρχίζω να αντιλαμβάνομαι τι είναι αυτή η «υπέρβαση» που τόσα χρόνια έβριζα: είναι η υπέρβαση των διαχωριστικών γραμμών και η ένταξη ανθρώπων που μέχρι χθες ήταν πολιτικοί αντίπαλοι σε ένα ευρύτερο πλαίσιο μιας κοινής Ανθρωποκεντρικής και Ελληνοκεντρικής ιδεολογίας. Η προσπάθεια σύνθεσης, συνένωσης, συνεργασίας.
    Υ.Γ. Δε δικαιούμαστε να μιλάμε για κακές ή αποτυχημένες μεταγραφές και να ξεχνάμε τη χειρότερη όλων: ο Καμμένος πήρε τον …Καμμένο!!! Και κανα-δυό άλλους, αλλά δε θέλω να του χαλάσω την «έκπληξη»…

  80. BLADERUNNER avatar
    BLADERUNNER 17/02/2012 13:55:08

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΜΠΛΟΓΚΟΣΦΑΙΡΑ ΚΑΙ Ο ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ, ΠΑΝΤΩΣ ΕΞΩ, ΣΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΥΤΕΣ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΘΑΡΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ.
    ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ....

  81. me avatar
    me 17/02/2012 13:55:59

    Με αυτά που συμβαίνουν ξεχάσαμε οτι την Κυριακή 19/2 έχουμε εκλογές!!!

    • to kaltson avatar
      to kaltson @ me 17/02/2012 14:09:00

      του 2022?

  82. Greco21 avatar
    Greco21 17/02/2012 13:57:27

    Εδώ κοτζάμ Ψαριανός είπε ότι ο Μ. Βορίδης είναι ένας ΠΡΩΗΝ φασίστας και βλέπω "δήθεν" δεξιούς να θίγονται από το πρόσωπο του Μάκη. Α, ρε Τρολς

    Είτε το θέλουν κάποιοι, είτε δεν αυτή τη στιγμή ο Βορίδης θα μπορούσε να ήταν άνετα αντιπρόεδρος στην ΝΔ. Η ρητορική του γονατίζει χωρίς να υπερθεματίζει και χωρίς να τετραγωνίζει τον κύκλο. Είναι πάντα to the point. Μένει να δούμε πως χειρίζεται χαρτοφυλάκιο με συγκεκριμένη ατζέντα. Με την κυβέρνηση Παπαδήμου κινήθηκε περιοριστικά εάν και πήραμε μια γεύση.

    Όσον αφορά τον Άδωνι καλό θα ήταν να τον δούμε στο Δημοσίας Τάξης. Να δούμε πόσο απέχουν τα λόγια από τις πράξεις.

  83. SOTPAP avatar
    SOTPAP 17/02/2012 14:00:20

    ο δεξιός Βορίδης δεν είναι αυτός που προ ολίγων ημερών αύξησε τα διόδια, κατόπιν απαίτησης των μεγαλοεργολάβων;
    σε τι διαφέρει από το φιλελεύθερο Σουφλιά , που παραμονές εκλογών του 2009 ( και τώρα παραμονές εκλογών είναι, τυχαίο; δεν νομίζω) αύξησε κι αυτός τα διόδια;

  84. to kaltson avatar
    to kaltson 17/02/2012 14:08:32

    Εχω πειστεί πλέον ότι και ο gap να έρθει στη νδ του αντώνη, θα τον χειροκροτήσετε.
    Είστε για γέλια ή για κλάματα? αυτό δε το χω ξεδιαλύνει ακόμα.

  85. ryakiotis avatar
    ryakiotis 17/02/2012 14:13:26

    Ναι απο 19/02/2012 όπου είχε αρχικά συμφωνηθεί πήγαμε στις εκλογές πριν την 25/03/2012 , μετά στης εκλογές 08/04/2012 ( κατα ΣΑΜΑΡΑ) και έπεται συνέχεια. ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

  86. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/02/2012 14:13:55

    Μόλις προχθές,ὁ Γεωργιάδης ὠρύετο στό κανάλι του ὃτι δέν ὑπάρχει περίπτωση νά πάει στή Ν.Δ. καί ὀνόμαζε γελοίους αὐτούς πού διέδιδαν τέτοια σενάρια,ὁ γελοίος...Τί τόν ἢθελε ὁ Σαμαρᾶς αὐτόν στή Νέα Δημοκρατία; Ὁ ἀνθρωπος μᾶς δουλεύει ψιλό γαζί...,ὂχι ὃτι εἶναι κι ὁ πρώτος βέβαια! Νομίζω ὃτι ἒτσι χάνει πόντους σοβαρότητας καί ὁ Σαμαρᾶς καί ἡ Ν.Δ. !

  87. flatsolid avatar
    flatsolid 17/02/2012 14:14:09

    Αυτός ούτος εσταύρωσον εαυτόν
    εν μέσω δύο ληστών.
    (και τί ληστών...οι μουστάκες του Νταβέλη τους λείπουν μόνο)

  88. Φαίδων avatar
    Φαίδων 17/02/2012 14:21:34

    Δύο μεταγραφές Δεξιών!
    Μπράβο Πρόεδρε!
    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  89. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/02/2012 14:22:22

    Μιὰ χαρά. Καλῶς τὰ παιδιά!

    Τί πάθατε μερικοὶ σχολιαστές, σᾶς πιάσανε οἱ δεξιὲς ντροπές;

    Αὐτοὶ ποὺ λένε "νὰ πάρουμε τὸν ἕναν, νὰ πάρουμε τὸν ἄλλον" ἀπὸ τὸ ΛΑΟΣ σφάλλουν. Δυὸ ὡραῖα στελέχη εἶχε τὸ ΛΑΟΣ, τὰ πήραμε, μεγάλη χαρά, μὴν παίρνουμε φόρα ὅμως. Οἱ ἄλλοι βουλευτὲς τοῦ ΛΑΟΣ εἶναι εὐπρόσδεκτοι νὰ... ψηφίσουν ΝΔ, ἅμα θέλουν.

    Ὁ Ἄδωνις μὴν ξεχνᾶτε πὼς εἶναι ἕνας αὐτοδημιούργητος ἐπιχειρηματίας ποὺ προσφέρει σχολεῖα ἀρχαίων ἑλληνικῶν στὰ παιδιὰ ποὺ τὰ ζητάγανε καὶ δὲν τὰ βρίσκανε- πρὶν κατεβεῖ στὴν πολιτική. Καλῶς τον.

    (Φιλικὴ συμβουλή, ἂς ἡρεμήσει λίγο ἠ σύζυγος μὲ τὴν δημοσιότητα καὶ τὰ κανάλια καὶ ἂς θυμηθεῖ τὸν παλιὸ καλὸ ἑαυτό της: http://www.flickr.com/photos/76840318@N04/6891047535/sizes/l/in/photostream/ )

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/02/2012 18:42:19

      Μέχρι χθές ἒλεγε ὃτι δέν πρόκειται νά ἒλθει στή Ν.Δ. καίἒλεγε αὐτούς πού τά ἒλεγαν αὐτά γελοίους.Τουλάχιστον ὁ Βορίδης δέν μίλαγε.

  90. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 17/02/2012 14:34:09

    Από τη στιγμή που αντιδρά η κα Μαριέτα Γιαννάκου είναι προφανές οτι ο Πρόεδρος έκανε ..λάθος

  91. k_preve avatar
    k_preve 17/02/2012 14:36:07

    Τώρα θα έχουμε ποιον να "σταυρώσουμε" στο "υπόλοιπο αττικής"! Μέχρι σήμερα το ρίχναμε... "ασταύρωτο". Μπράβο Προεδράρα Αντώνη Σαμαρά!!!

  92. andy avatar
    andy 17/02/2012 14:48:37

    Οι κεντρώοι της ΝΔ ανατρίχιασαν. ΤΣ ΤΣ ΤΣ... δυο δεξιοί στο κόμμα... Α ΠΑΠΑΠΑ!!!
    Βεβαίως και σας τρομάζουν οι δεξιοί! Οι περισσότεροι από αυτούς που βρίζουν τον Άδωνι (Κανάκηδες, Λαζόπουλοι, Ελληνοφρένειες) δεν έχουν διαβάσει κείμενό του, ούτε παρακολούθησαν τις πυκνές, σαφώς δεξιές-δεξιότατες, νοηματικές του διαδρομές. Όταν εξαφάνιζε στα πάνελ κάτι Μαρκόπουλους, Δένδιες, Παναγιωτόπουλους, Ντινόπουλους και Λυκουρέντζους που ηττημένοι ιδεολογικά εξαναγκάζονταν όσο και τολμούσαν να βάλουν στο στόμα τους την πιπίλα "Μα εσύ ψήφισες το μνημόνιο!!", ήταν ένας γραφικός δοσίλογος. Τώρα που ο Σαμαράς υπακούοντας στην κοινή (αριστοτελική θα έλεγε ο Άδωνις) λογική, έκανε ΕΥΤΥΧΩΣ (!!!!) την κωλοτούμπα του και εν-τροχιάστηκε στη δεξιά πορεία, τώρα θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος για τους κεντρώους, που όλοι οι δεξιοί ελπίζουμε να πάρουν επιτέλους πόδι από το κόμμα. Επειδή όμως αυτό δεν το βλέπω να γίνεται, ο Άδωνις δε θα μείνει για πολύ καιρό στη Ν.Δ. κι ας βγει από τους πρώτους σε ψήφους στη Β' Αθηνών, διότι αργά η γρήγορα θα κληθεί να υπερασπιστεί την ιδεολογική του ακεραιότητα και τα κεντρώα λιμά του κόμματος θα τον απορρίψουν στο όνομα μιας κάποιας πολυσυλλεκτικότητας.

  93. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 17/02/2012 14:50:08

    πάρα πολύ καλές μεταγραφές..και οι δυο ξεχωρίζουν σαν τη μύγα μες το γάλα..έχουν λυσσάξει τα πασοκικά sites..στα σκαριά και η μεταγραφή πλεύρη όπως και δυο βουλευτών της ντόρας..πάμε φουλ για αυτοδυναμία..ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ περήφανος δεξιός 17/02/2012 14:56:59

      Ὁ Πλεύρης ἔχει ΠΟΛΥ κακὲς οίκογενειακὲς συναναστροφές. Προσοχή, ὄχι βιαστικὲς ἀποφάσεις. Δὲν εἶναι ὅλοι σὰν τὰ παραπάνω δύο στελέχη.

  94. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 17/02/2012 14:54:38

    Πολύ σωστές κινήσεις. Ενισχύεται πολύ η ΝΔ , καθώς και οι δυο είναι καθαρόαιμοι δεξιοί, με συγκροτημένο πειστικό λόγο, ιδιαίτερα μαχητικοί ( κυρίως ο Άδωνις) και θα βοηθήσουν στον επανακαθορισμό της πολιτικής ατζέντας, δίνοντας βάρος στα ζητήματα της λαθρομετανάστευσης, της εθνικής παιδείας και της υπεράσπισης των εθνικών μας δικαίων, προσφέροντας έτσι ποιοτικό πλεονέκτημα στη ΝΔ. Αν έρθει κι ο Πλέυρης, ακόμα καλύτερα. Ο,τι ποιοτικότερο διέθετε ο ΛΑΟΣ θα βρίσκεται πλέον στη ΝΔ. Ας μείνει ο Ανατολάκης κι ο Βελόπουλος στον ΛΑΟΣ...

  95. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/02/2012 14:55:39

    sarcasm?


    Ἡ κ. Ρεπούση τοποθετήθηκε;

  96. βασιλης avatar
    βασιλης 17/02/2012 15:04:01

    Α ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ .
    ΦΕΡΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑ.

  97. Yanis avatar
    Yanis 17/02/2012 15:05:10

    Ενοχική καρπαζοησπρακτικη ψεφτοδεξια ΤΕΛΟΣ!
    Οποιος θέλει Κέντρο να πάει στον Βενιζέλο.
    ΝΔ είναι ΔΕΞΙΑ.
    Καλός τα αστερια, καιρός ήταν.
    30 χρονια δεξιός στην εποχή της αριστερής χολέρας δεν ντράπηκα ποτε να το πω όπως κάποιοι άλλοι, τέτοιους πολιτικούς θέλει η ΝΔ όχι ψεφτοδεξιους.
    Να γυρίσει και ο Κεφαλογιάννης Πρόεδρε.

    • regeneration avatar
      regeneration @ Yanis 17/02/2012 16:18:19

      Γενική ανασύνταξη και αφήστε τους άλλους να λένε.

      Χορτάσαμε από ενοχικούς δεξιούς, χορτάσαμε...

      Μήπως αυτοί που "δεν τους αρέσει και τόσο" η προσχώρηση στη Ν.Δ. του Γεωργιάδη και του Βορίδη, είναι οι ίδιοι που το καλοκαίρι του 2009 προτίμησαν τα μπανάκια και το φραπόγαλα στις Ελληνικές παραλίες (και αλλαχού);

      Μήπως είναι οι ίδιοι που παρέτειναν μέχρι και τον Οκτώβριο του 2009 τις διακοπές τους;

      Μπαϊλντισμένοι από τον ήλιο μου φαίνονται.

      Ολιγοήμερες διακοπές άλλη φορά αδέλφια... ολιγοήμερες.

    • S.R. avatar
      S.R. @ Yanis 17/02/2012 19:01:24

      Μπραβο ρε Yanni... Αντε μπραβο γιατι πηξαμε στους σοσιαλιζοντες δεξιους, της ενοχικης καρπαζε δεξιας...Αν δεν οικοδομηθει ΞΑΝΑ αμιγως
      ΔΕΞΙΟΣ λογος, απο ανθρωπους που μπορουν να τον αρθρωσουν, την ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ που η ιστορια εδωσε στα δεξια κομματα, παγκοσμιως, δεν θα την δει η Ν.Δ.... Οι γιαλαντζη "δεξιοι" στον Βενιζελο και τον Λοβερδο... Αντε μπραβο...

  98. regeneration avatar
    regeneration 17/02/2012 15:24:34

    Μήπως αγχώθηκαν κάποιοι ή μου φαίνεται;
    Κάποιοι γιορτάζουν και ανοίγουν σαμπάνιες μόνο όταν φεύγουν στελέχη από τη Ν.Δ. Θυμάμαι, λίγο μικρός τότε, όταν πήγε ο Κοντογιαννόπουλος στο ΠαΣοΚ... η επανάσταση του αυτονόητου, η επανασύσταση του ισχυρού κέντρου, λες και μπήκε ο άξονας της γης στη θέση του.
    Αλλά και στην τελική ποιοι ξαφνιάστηκαν, αυτοί που δεν διάβασαν το μνημόνιο ή τα ντοράκια;
    Αχ και τι δε θα έδιναν οι στελεχάρες αυτές να ήταν στην φωτογραφία της κεντρικής ανάρτησης, αχ...!

  99. geothe avatar
    geothe 17/02/2012 15:24:49

    Δηλαδή τώρα είμαστε με τα καλά μας; Λοιδωρούσαν μερικοί εδώ το Ζώη και τον Μαργαρίτη τον Τζήμα και καλωδέχονται τον Γεωργιάδη και το Βορίδη; Και ο Φαήλος, που ο Μπουπούκος τον αποκαλούσε άνθρωπο με πολιτική σκέψη νηπίου, αυτός ο γίγας της πολιτικής, θα καθήσει να τον ακούσει και να τον βλέπει;

    • juliet avatar
      juliet @ geothe 17/02/2012 15:56:42

      Δεν θα καθήσουν και απέναντι.....αλλοστε το τραπέζι είναι μεγάλο .Θεέ μου ,τι σοβαρά προβλήματα έχουνε οι Ελληνες .Ξυπνάτε μάγκες ,δεν θα σας δώσει κανένας να φάτε.Ποιός παραιτήθηκε από τους ενοίκους που έφυγαν ;δεν είδα κανέναν να παραιτηθεί για λόγους ιδεοντολογίας.Ξεχνάτε ,φίλοι ...αυτό είναι το κακό,ξεχνάτε....
      Αντε Πρόεδρε ,κουράγιο...

  100. juan antonio samaranch avatar
    juan antonio samaranch 17/02/2012 15:25:48

    Το ξεφτιλίσατε ρε παιδιά με τον Γεωργιάδη..είναι προφανές πως ο Βορίδης έθεσε αυτόν τον όρο, για να μην αφήσει τον φίλο του εκτός..αν δεν τον θέλετε τον Γεωργιάδη(ούτε εγώ τον θέλω) μην τον ψηφίσετε, τόσο απλά..όταν η ΝΔ έπαιρνε Ρουσσόπουλους, Αντώναρους της δημοκρατικής αριστεράς και της προόδου, δεν αντιδρούσατε..τώρα ξαφνικά σας πείραξε η Μανωλίδου και τα τσεκούρια του Βορίδη..μάλλον κανένας από σας δεν ήταν ποτέ οννεδίτης ή δαπίτης, για να καταλάβει με πόση συμπάθεια θα έβλεπε κανείς τα τσεκούρια, αν είχε να κάνει με τα ζώα τους αριστερούς ή τους μπάχαλους. Ο Βορίδης είναι εξαιρετικός πολιτικός και έπρεπε να έρθει καιρό τώρα, είμαι σίγουρος πως θα υπουργοποιηθεί κιόλας, όταν έρθει η ώρα..ο Γεωργιάδης είναι μειον ένα για τον καρατζαφέρη..
    Το σύνθημα που είναι επίκαιρο περισσότερο από ποτέ και ταιριάζει είναι το ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΔΕΞΙΑ ΜΕΓΑΛΗ!!!!!!!!!!!!

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ juan antonio samaranch 17/02/2012 15:57:39

      Πες τα ! Όσοι πέρασαν από την ΟΝΝΕΔ του 80, ξέρουν πολύ καλά ότι τα καδρόνια ήταν κάτι εντελώς φυσιολογικό τότε. Και αν δεν τα είχες εσύ, τα είχαν οι άλλοι. Δεν καταλαβαίνουν οι νεώτεροι τι γινόταν τότε.

  101. papasmurf avatar
    papasmurf 17/02/2012 15:28:24

    Αυτό είχε στο μυαλό του τελικά ο Α.Σαμαράς όταν μίλαγε ισχυρή παράταξη;Με λύπη σκέφτομαι ότι ήλθε η ώρα του αποχωρισμού.Εμείς γι αλλού κινήσαμε και αλλού η ζωή μας πάει.............................

  102. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 17/02/2012 15:30:44

    Στην ανάρτηση για την κλοπή των θησαυρών της Χώρας στην Ολυμπία μόλις και μετά βίας μέχρι στιγμής 25 σχόλια. Εδώ 175. Το σημειώνω ενδεικτικά διότι καταδεικνύει τα ενδιαφέροντα στο καφενείον "Κλέος το αλλοτινόν".
    Κάποιοι σχολιαστές παραπάνω ξεσαλώσαν και νομίζουν ότι οι προσχωρήσεις από το καρατζαφέρειο μόρφωμα θα δώσουν αυτοδυναμία στη ΝΔ.
    Αυτοδυναμία δίνει μόνο ο κυρίαρχος ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ. Ο οποίος σήμερα είναι ιδιαίτερα δύσπιστος κι απαιτητικός. Και γίνεται ολοένα και περισσότερο. Και θα τη δώσει πλέον σε αυτούς που θα εκφέρουν ΛΟΓΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κι όχι τερτίπια διφορούμενου επικοινωνιακού εντυπωσιασμού.
    Η προσχώρηση των δύο πολιτικών της Δεξιάς στην Κεντροδεξιά Παράταξη σημαίνει ότι και οι δυο ασπάζονται και υιοθετούν πλέον τις αρχές της. Είναι δηλωτική επίσης της πολιτικής δυναμικής της Κεντροδεξιάς Παράταξης να συνθέσει φωνές με αναφορές στον κοινωνικό, πατριωτικό και πολιτικό φιλελευθερισμό.
    Εις ότι αφορά τον Άδωνη τα έχει γράψει ο Φαήλος.
    Σε ότι αφορα τον κ. Βορίδη κρίνεται κι αυτός από την πολιτική του παρουσία και πράξη. Εναπόκειται στους ψηφοφόρους των περιφερειών τους το μέλλον τους. Ευτυχώς σε ότι με αφορά δεν θα βρεθώ ποτέ προ του διλήμματος.

    ΥΓ: Στην πορεία προς τις εκλογές καλό θα είναι η Ηγεσία της Παράταξης να επανεξετάσει την επανένταξη στο κόμμα όσων "ημάρτησαν" κατά την παρελθούσα ψηφοφορία αλλά κατόπι δηλώνουν ευθαρσώς ότι η ΝΔ είναι το σπίτι τους. Μην επιτρέψει το γινάτι να βγάλει το μάτι. Είμαι πεπεισμένος ότι ο Πρόεδρος ξέρει καλύτερα από όλους. Ο καθείς στο μετερίζι του.

  103. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/02/2012 15:34:10

    Δεῖτε καὶ τὴ γνώμη τοῦ ΜπλὲΜήλου, ποὺ ὡς γνωστὸν δὲν διάκειται φιλικὰ οὔτε ἀπἐναντι στὴ ΝΔ οὔτε ἀπέναντι στὸ ΛΑΟΣ...
    ----------------------------------------------------------------------------
    Ο εξαιρετικός Άδωνις Γεωργιάδης
    ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΣ

    Αν μη τι άλλο η σημερινή κρίση ξεκαθαρίζει τους παλαιοκομματικούς από αυτούς που έχουν ικανότητες, εργατικότητα και νέες ιδέες. Και ναι, ο φωνακλάς, φασαριόζος και πολυτονικός Άδωνις Γεωργιάδης έχει ξεχωρίσει θετικά.

    Ναι μερικές φορές που πουλάει τα βιβλία με το κιλό, δεν μου αρέσει (Παρεμπιπτόντως, πουλά τρεις καρδαμωμένους τόμους της Αϋν Ραντ μόνο με 54€). Επίσης, γενικά, όταν αρπάζεται στα τηλεοπτικά παράθυρα δεν μου αρέσει. Ειδικά, όμως, όταν τα χώνει σε καμιά Κανέλη, Καμμένο ή Λαφαζάνη, είναι από τις καλύτερες στιγμές της ελληνικής τηλεόρασης. Είναι σαν να βλέπεις στο έγχρωμο τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ να μπαίνει πάλι στο λύκειο της Βουγιουκλάκης και να ξαναρχίζει τα χαστούκια.

    Από το 2009 και μετά θα είναι δύσκολο να βρείτε έναν εν ενεργεία πολιτικό που να είναι πιο προσηλωμένος στην αναγκαιότητα μιας μεγάλης μεταρρύθμισης στο δημόσιο τομέα. Χωρίς αποστροφές και όρους, θα λέει όπου βρεθεί και όπου σταθεί, ότι οι νέοι φόροι είναι μεγάλο λάθος και ότι όλες οι προσπάθειες πρέπει να εστιαστούν στην σημαντική μείωση του δημόσιου τομέα και στο νοικοκύρεμα του.

    Όσο θα αυξάνεται η υστερία για τις μεταρρυθμίσεις (που δεν έγιναν) ή το μνημόνιο, τόσο θα αυξάνεται και η επιμονή του κ. Γεωργιάδη στο να υποστηρίζει φιλελεύθερες λύσεις για την υπάρχουσα κρίση. Θα λέει συχνά ότι το μνημόνιο περιλαμβάνει «όλα όσα θα έπρεπε να έχουμε κάνει από μόνοι μας εδώ και χρόνια.» Θα είναι μια ρήση που θα την επαναλαμβάνει όπου και να βρίσκεται, είτε στον Τράγκα, είτε στον Πρετεντέρη, χωρίς να δείχνει να φοβάται αυτό που λέμε πολιτικό κόστος.

    Δεν φοβάται το πολιτικό κόστος γιατί ο κ. Γεωργιάδης δεν είχε την συνήθη πολιτική διαδρομή. Δεν είναι προϊόν του κομματικού σωλήνα. Είναι του ιδιωτικού τομέα, αυτοδημιούργητος, εργατικός και πετυχημένος στην δουλειά του. Την επόμενη της παραίτησης από την θέση του στην κυβέρνηση, ήταν πάλι στους δέκτες με το τηλεοπτικό βιβλιοπωλείο του. Σε αντίθεση από το μέσο όρο του πολιτικού προσωπικού, η πολιτική τον έχει πολύ περισσότερο ανάγκη από ότι αυτός την πολιτική.

    Αντίθετα από το τσούρμο του κομματικού σωλήνα που γεμίζει την Βουλή, συμφωνείς ή διαφανείς μαζί του, ήταν πάντα ένας δεξιός, χωρίς ευτυχώς τα ενοχικά σύνδρομα ή την αίσθηση ότι πρέπει να αρέσει στο αριστερό κατεστημένο των μίντια. Ήταν σφόδρα εναντίον της λαθρομετανάστευσης, όταν ακόμα και η έκφραση κάποιων αμφιβολιών για το φαινόμενο σου έδινε την ρετσινιά του ρατσισμού. Ήταν υπέρ του νόμου και της τάξης, όταν αυτή η στάση έφερνε την κατηγορία του αυταρχισμού και του φασισμού. Υπερασπιζόταν τα εθνικά δίκαια και συμφέροντα, όταν μια τέτοια πολιτική στάση εκλαμβανόταν ως ντεμοντέ και εκκεντρική.
    Το να υποστηρίζεις τις σωστές θέσεις όταν είναι δημοφιλείς δεν είναι κακό, το να υποστηρίζεις όμως τις σωστές θέσεις όταν είναι αντιδημοφιλείς δείχνει χαρακτήρα.

    Ο κ. Γεωργιάδης θα ήταν προτιμότερο να έχει μια πιο σκεπτική στάση απέναντι στο μνημόνιο. Όχι τόσο το κείμενο αλλά την διαδικασία. Και δεν εννοούμε να βάλει νερό στο κρασί του όσον αφορά τις μεταρρυθμίσεις, αλλά να δει ότι η αριστερή κριτική στο μνημόνιο δεν απαγορεύει έναν δεξιό σκεπτικισμό ταυτόχρονα. Μέχρι στιγμής, η όλη διαδικασία του μνημονίου έχει λειτουργήσει ως ένα σωσίβιο για την πολιτική τάξη και το κομματικό της κράτος. Αντί για φορέας μεταρρυθμίσεων έχει γίνει ο χρηματοδότης τους στάτους κβο, αλλά με περισσότερους φόρους και ακόμα περισσότερο κρατικό παρεμβατισμό.

    Εδώ, αρκετές φορές έχω περιγράψει τους κινδύνους μιας άτακτης χρεοκοπίας. Αυτός ο κίνδυνος όμως δεν ακυρώνει έναν άλλο κίνδυνο, αυτόν της καλαβριοποίησης της Ελλάδας. Η μόνιμα πτωχή και μόνιμα επαίτης Ελλάδα είναι κάτι περισσότερο από ένα πιθανό σενάριο. Κρίνοντας δε από τις ικανότητες και τα πιστεύω της ελληνικής και της ευρωπαϊκής πολιτικής τάξης, δεν αποκλείεται στο τέλος να έχουμε άτακτη χρεοκοπία και καλαβριοποίηση.

    Οι όποιες ατέλειες στο θέμα του μνημονίου όμως δεν ακυρώνουν το γεγονός ότι η συνολική παρουσία του κ. Γεωργιάδη στην πολιτική σκηνή χωρίς αμφιβολία ήταν ένα μεγάλο συν. Είναι κρίμα που παραιτήθηκε από το υπουργείο του, κρίμα που θα φύγει και από την Βουλή. Στην καθημερινή κακοφωνία του παραλογισμού και της αριστερής μπαρουφολογίας, η δική του παρουσία ήταν η οργισμένη φωνή της λογικής.

    http://blemilo.blogspot.com/2012/02/blog-post_16.html

  104. Y. avatar
    Y. 17/02/2012 15:34:39

    Φάκτορα, για βάλε τα βίντεα με το βρισίδι που έριχνε ο βιβλιοπώλης, για τη ΝΔ και το Σαμαρά

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Y. 17/02/2012 15:41:53

      Aγαπητέ Υ, αυτός το έχει το πρόβλημα-όχι εμείς. Οι ψηφοφόροι της Β' Αθηνών θα τον κρίνουν και θα αποφασίσουν.
      Εγώ πάντως τον Βορίδη θα τον ψήφιζα.

      • Y. avatar
        Y. @ Kώστας Θ. 17/02/2012 15:57:07

        ΟΧΙ. Το πρόβλημα το έχω κι εγώ που στηρίζω μία Παράταξη, ένα κόμμα, και ένα αρχηγό, που δέχεται στις τάξεις του και φωτογραφίζεται με κάποιον, που μέχρι χθες έβγαινε με προσωπικούς χαρακτηρισμούς εναντίον της Παράταξης, του κόμματος, και του αρχηγού
        Οι εκπτώσεις είναι στα εμπόρεια. Όχι στην αξιοπρέπεια

  105. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/02/2012 15:38:25

    Τι μου θύμισε, τι μου θύμισε;
    Τελικά το βρήκα.
    Έναν άλλο Φεβρουάριο, του 1945, τη φωτογραφία των "τριών" στην ωραία Γιάλτα. Άς όψονται εκείνα τα πονηρά χαμόγελα του Ιωσήφ και του Μάκη, αντιστοίχως.
    h--p://vocidalsuq.files.wordpress.com/2012/02/conferenza-di-yalta.jpg
    Μια ακόμη coincidentia oppositorum που λέγανε οι πατέρες της Λατινικής εκκλησίας, τουτέστι συμφιλίωση των αντιθέτων.
    Μόνο που τότε ο Φραγκλίνος δεν μπορούσε να σταθεί όρθιος και βγάλανε τη φωτογραφία καθιστοί.

  106. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 17/02/2012 15:46:37

    Μην εκνευρίζεστε, ζημία δεν έγινε σε κανέναν.
    Παρέδωσαν την έδρα τους, και θα παραδοθούν και στην κρίση των ψηφοφόρων για να βρεθούν πάλι καθισμένοι σε "έδρα".

    ΥΓ Ούτε μακροπρόθεσμο όφελος βλέπω για κανέναν χα,χα!

  107. Y. avatar
    Y. 17/02/2012 15:46:46

    Σήμερα το πρωΐ που τό ‘μαθα, μίλησα στο τηλ. με καμιά δεκαριά ΝΔκράτες. Απο τα γεννοφάσια τους, μόνιμοι ψηφοφόροι, και ανιδιοτελείς εργάτες της Παράταξης και της ΝΔ. Μόνο ΔΥΟ (2) ήταν ΣΧΕΤΙΚΑ θετικοί, και συγκρατημένοι ως προς την αρνητική τους άποψη. Οι ΟΚΤΩ (8), έξω από τα ρούχα τους. Η αφεντιά μου έννατος
    Αντώνη Σαμαρά.........ΚΡΙΜΑ!

  108. voter avatar
    voter 17/02/2012 16:02:58

    Μηπως είσαι υπεραισιόδοξος ?

  109. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/02/2012 16:07:00

    Ἀγαπητὲ Υ., νὰ τοὺς πεῖς νὰ χαίρονται τὰ δεξιὰ στελέχη ποὺ ἀνέθρεψε ἡ παράταξη τόσα χρόνια: τὰ ψάχνουμε μὲ τὸ μικροσκόπιο. "Ἀπὸ τὰ γεννοφάσκια τους" δὲν φρικάρουν μὲ τὴν ὀσφυοκαμψία τῆς καὶ καλὰ Δεξιᾶς στὴν Ἀριστερά, ποὺ τῆς ἔδινε πυγὴ κανονικά, καὶ τῆς μαλθακότητας καὶ ἀνθυπομετριότητας τῶν προβαλλόμενων ὠς "μεγαλοστελεχῶν τῆς παράταξης" στὰ προηγούμενα χρόνια, τοὺς χαλάει τώρα ἡ προσχώρηση τοῦ Ἄδωνι!

    • Y. avatar
      Y. @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/02/2012 16:29:16

      Αστυάνακτα. Όλοι αυτοί, είναι ΜΙΑ ΖΩΗ, αιμοδότες της παράταξης με τη ψήφο τους, και με το λόγο τους στο κοινωννικό περίγυρω. Από τα 18 τους που ψηφίζανε, και ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙΡΟΥ. ΟΧΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΑ. Κια στις 29/11, τρέξανε και ψηφίσανε με 1000 το Σαμαρά, όχι τη Ντόρα

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Y. 17/02/2012 18:35:37

        Δὲν ἀμφισβητῶ τὴν ἐντιμότητά τους, ἐνδεχομένως ὅμως διερωτῶμαι γιὰ τὰ κριτήρια ἢ τὶς ἱεραρχήσεις τους.

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/02/2012 18:49:01

          Εγώ αμφισβητώ την εντιμότητα των περισσοτέρων υπουργών, υφυπουργών,
          κλητήρων,διευθυντών, υποδιευθυντών,
          πολεοδόμων,γιατρών,δικηγόρων,συμβολαιογράφων,δικαστικών υπαλλήλων,και ταβερνιάρηδων...
          Αλλά για τα κριτήρια και τις ιεραρχήσεις τους,δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ! !

          Μ.Θ.

          • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
            Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 17/02/2012 18:59:07

            Ρὲ γιὰ τοὺς ἁπλοὺς ψηφοφόρους λέμε!


            ΥΓ Οἱ ταβερνιάρηδες εἶναι μιὰ χαρά.

  110. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/02/2012 16:09:09

    Τελικά, άν το σκεφτείς, τίποτε το ασυνήθιστο ή συνταρακτικό: Δύο τύποι πήραν το ασανσέρ (της πολυκατοικίας) και άλλαξαν όροφο και διαμέρισμα. Καταρχήν τους φιλοξενούν. Μετά από 1 -2 μήνες, θα δούμε άν θα γίνουν ενοικιαστές ή και συνιδιοκτήτες.

  111. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 17/02/2012 16:15:31

    Θυμάμαι οτι είχα πάθει πολιτικό σόκ όταν ήρθε στη ΝΔ ο Μητσοτάκης!
    Τώρα ο Αδωνις μας ενοχλεί;
    Και απορώ που δεν ενοχλεί μερικούς ο φίλος μου ο Φαήλος που στα νιάτα του ήταν ΠΑΣΟΚ!
    Από το αποτέλεσμα θα κριθούν όλοι και από τον κόσμο!
    Αφήστε όλα τα λουλούδια να ανθίσουν!
    Μου το έλεγε ένας παλιός μαοϊκός!

    • τινα avatar
      τινα @ Αδέξιος Δεξιός 17/02/2012 16:40:08

      Εμένα προσωπικά δεν μ'ενοχλεί ο Αδωνις .Είναι αυτός που είναι και αντιπροσωπεύει κάποιες ψήφους συμπολιτών μου για να βρίσκεται στη βουλή.Μ'ενοχλεί η απόφαση του Σαμαρά να τον φέρει στο κόμμα ,στο ίδιο κόμμα που κάποιοι απο δω σκίζανε τα ρόυχα τους ότι δεν έχει μέλλον με το παλιό φθαρμένο υλικό.Γλύφουμε εκεί που φτύναμε,και γιατί;Για να μην ανέβει η αριστερά;Τώρα είναι που θ'ανέβει γιατί αν μη τι άλλο παραμένει σταθερή στις απόψεις της,σωστές ή λαθος δεν το εξετάζω.Μίλησα απο το πρωί με πολλούς φίλους νεοδημοκράτες.Δεν είναι καν θυμωμένοι.Αναρωτιούνται όλοι αν πρέπει να κλάψουν ή να γελάσουν.Θερμή παράκληση σ'όλους εσάς τους μόνιμους αρθρογράφους του σάιτ.Οταν έρθει κι η ντόρα για να πείσετε περισσότερο αλλάξτε τα nick σας.Αντίο σας.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αδέξιος Δεξιός 17/02/2012 17:53:04

      Δεν ήμουν ποτέ ΠΑΣΟΚ. Πνευματικό παιδί του σπουδαίου Μιχάλη Χαραλαμπίδη, ναι, στην Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα, με βασική δράση μας την πατριωτική αλληλεγγύη στον Κυπριακό Ελληνισμό, το κουρδικό και αρμενικό κίνημα.

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 17:59:08

        Ο οποίος Χαραλαμπίδης ήταν στο Εκτελεστικό Γραφείο του ΠΑΣΟΚ

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αδέξιος Δεξιός 17/02/2012 20:55:06

          Ε, και, άλλο η ΕΔΑΛ, άλλο το ΠΑΣΟΚ.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 17:59:11

        Κι εγώ στα νιάτα μου Ρηγάς.
        Θα ήθελα μια αναλυσή σου εδώ για το Κουρδικό.

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Μανιάτης 17/02/2012 18:04:22

          Ρηγάς ε;
          Γκομενιάρη !

  112. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 17/02/2012 16:20:43

    ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ'ΑΝΑΓΚΗ ΠΟΛΥΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ .
    ΑΛΛΟΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥ "ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ", ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ.

  113. Y. avatar
    Y. 17/02/2012 16:23:02

    Πρώτη φορά σε βλέπω στο αντινιούς “κάποιε νίκο”. Μετακλητός στο γραφείο του μπουμπούκου είσαι?

  114. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/02/2012 16:30:58

    Μπήκε το 2012, άρχισαν ήδη τα πράματα και θάματα των Μάγιας.

  115. FM avatar
    FM 17/02/2012 16:32:51

    Κι εγώ σήμερα μίλησα με 100 γνήσιουσ Νεοδημοκράτες και δεν θα το πιστέψεις , όλοι συμφωνούν με την επιλογή του Σαμαρά ΟΠΟΤΕ .....,ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΕΔΡΕ
    Α! Μάλλον σε δούλευαν οι συνομιλητές σου ή δουλεύεις εσύ εμάς .ΝΤΡΟΠΗ

    • Y. avatar
      Y. @ FM 17/02/2012 17:24:22

      Πλην του ότι εσχάτως σε βλέπω στο αντινιούς να σχολιάζεις για τη ΝΔ, υποθέτω ότι αποτεινόμαστε σε διαφορετικό κομματικό περιβάλλον. Μάλλον μεταπήδησες στα ΦΜ, από τις συχνότητες στα βραχέα

  116. Ο Τρελός avatar
    Ο Τρελός 17/02/2012 16:33:08

    Ρε η Κανέλλη ήρθε να μας κάνει κομμουνιστική κατήχηση στο τρελλάδικο που είμαι και πάρκαρε την πόρτσε της στο προαύλιο...

    Ρε τρελλαθήκαν οι τρελοί σου λέω, τσι τρέλας, όλοι για εθελοντική λοβοτομή πήγαμε μετά την "κατήχηση".

  117. Απροσάρμοστος avatar
    Απροσάρμοστος 17/02/2012 16:35:59

    Ένα καδρόνι για να παίζει baseball με τις μολότωφ του Τσίπρα στον καθένα είναι απαραίτητο.......Έλεος πια......Είδατε ποτέ τους πασόκους να αναφέρονται στς βόμβες του Σημίτη ή τους Συριζαίους στα διαμάντια του Αλαβάνου και του Τσίπρα....Τι μοιρολατρεία είναι αυτή.....Από τον λόγο του και μόνο ο Βορίδης είναι πολύ πιο άξιος από μερικούς ήδη υπάρχοντες στη Ν.Δ

  118. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/02/2012 16:36:59

    ++++

  119. Joao avatar
    Joao 17/02/2012 16:43:05

    εγώ γιατί τους θεωρώ προδότες..; έβραζε το antinews όταν ψηφίζανε το μνημόνιο 1 κλπ...εκτός και αν είναι περασμένα ξεχασμένα..

  120. me avatar
    me 17/02/2012 16:45:13

    Λίγα για τον εισηγητή του κόμματος στο μνημόνιο 2!

  121. Anatoli avatar
    Anatoli 17/02/2012 16:49:11

    Ego ta xeria tou Proedrou vlepo....sfigmenes grothies....poso piesmenos prepei na einai.....

  122. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/02/2012 16:49:14

    κόψε κάτι .. όχι και μελλοντικός ηγέτης ο Βορίδης! Χαλάρωσε. Το πολύ πολύ να πετύχει στο πόστο που θα του δοθεί

  123. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/02/2012 16:55:19

    Πάντα δυσκολεύεσαι να διαλέξεις ιδιαίτερα αν ένας εκ των συνομιλητών σου κρατά ρόπαλο...

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Ο Ιθαγενής 17/02/2012 18:15:58

      Τότε όλες οι νεολαίες είχαν ρόπαλα και καδρόνια. Αλλιώς τις τρώγαν.

  124. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 17/02/2012 16:57:45

    Το "εθνικοφιλελεύθερος" είναι αυτολεξεί απόδοση στην ελληνική του γερμανικού όρου"Nationalliberal". H πολιτική έννοια του όρου και η αντίστοιχη πολιτική κατηγορία κάλυπτε τη φιλελεύθερη εθνική-αστική παράταξη στο γερμανόφωνο κόσμο από τα μέσα του 19ου αι. και την εποχή των αστικών επαναστάσεων έως και το Β' παγκόσμιο πόλεμο.
    Το γεγονός ότι αναζητούνται όροι σύνθετοι ακόμη και ιστορικά ξεπερασμένοι για να περιγραφούν σύγχρονες πολιτικές ταυτότητες μπορεί να ερμηνευτεί είτε ως ενδεικτικό της σύγχυσης που επικρατεί και της περιρρέουσας ατμόσφαιρας στο πολιτικό περιβάλλον είτε ως προσπάθεια προσαρμογής στα υπό διαμόρφωση δεδομένα.
    Γεγονός παραμένει ότι με παλιά υλικά δεν οικοδομείται το ΑΥΡΙΟ!

  125. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/02/2012 17:00:43

    Μα .....τώρα πλέον συμφωνεί με τις συνέπειες του Μνημονίου η ΝΔ και ψήφισαν.

  126. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 17/02/2012 17:02:19

    Και για μας το βάζελους...

  127. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/02/2012 17:23:36

    Μα πόσο παραπάνω η αξιοπρέπεια υποκλίνεται μονίμως στην σκοπιμότητα...

    Γιατί μερικοί δεν είναι Λωτοφάγοι και έχουν μνημονικό.

  128. Λαζαρος avatar
    Λαζαρος 17/02/2012 17:29:18

    το προκοπη γιατι τον κρατατε μεσα στην νεα δημοκρατια;
    ηταν τοσο αψογη η διαχειριση του στην πυρποληση της ελλαδας στα δεκεμβριανα;
    ή παρουσιαζεται τοσο ευγενης οταν καλοσωριζει τις ορδες των λαθρομεταναστων;
    τι τον εχετε εκει μεσα; για να κοβει ψηφους; μη τυχον και φτασετε το 40%;

  129. tak avatar
    tak 17/02/2012 17:30:28

    Η ΝΔ είναι ανοιχτό κόμμα και φυσικά όποιος συμφωνεί με την πολιτική της, έχει και θέση σ' αυτή.

    • Y. avatar
      Y. @ tak 17/02/2012 17:38:16

      Ως απλοί ψηφοφόροι, ναι. Όχι ως υποψήφιοι βουλευτές

    • κοριος avatar
      κοριος @ tak 17/02/2012 17:43:01

      Σωστος ο "τακ"..

      Εμενα με ανησυχει ,μα την πιστη μου,που η Θεοδωρα Κουβελα-μητσοτακη δεν εμφανιστηκε ακομα !
      Κανει ακομα την δυσκολη?!
      Μα γιατι καλε??

      Η μηπως "ζητησε να ερθει" αλλα της το αρνηθηκαμε??
      Δεν πιστευω κατι τετοιο. Τι σοι "ανοικτο κομμα" θα ημασταν τοτε?

      Παντως καλη κινηση αυτη. Και ο Γεωργιαδης και ο Βοριδης ειναι και αξιολογα και αξιομαχα στελεχη .Τους συμπαθω και τους δυο. Και τον Πλευρη επισης..Τους αλλους ουτε να τους βλεπω,αλλα τι να κανουμε τωρα? Περι ορεξεως ουδεις λογος..
      Αρκει να τους δοθει η ευκαιρια..

  130. tzager avatar
    tzager 17/02/2012 17:33:02

    Επιτέλους ρε παιδιά!

    Εδώ οι όροι 'Δεξιά' και 'φιλελευθερισμός' έχουν κατακρεουργηθεί!

    Παρακολούθησα το βιντεάκι μιας φίλης πιο πάνω με την προσευχή χιλιάδων μεταναστών στο κέντρο της Αθήνας.

    Ως φιλελεύθερος άνθρωπος πιστεύω ότι η έκρυθμες καταστάσεις που επικρατούν στις χώρες τους σε συνάρτηση με την νευραλγική γεωγραφική θέση μας στο χάρτη καθιστούν το κύμα της οικονομικής και πολιτικής μετανάστευσης προς την Ευρώπη και κυρίαρχα στη χώρα μας αναπόφευκτο.

    Η ουσία είναι το τι κάνουν στη χώρα μας όλοι αυτοί οι άνθρωποι και αν σε τελική ανάλυση μπορούν να φανούν χρήσιμοι για την οικονομική ανόρθωση της.

    Το πρόβλημα της παράνομης και αθρόας μετανάστευσης στην Ελλάδα γίνεται εκρηκτικό λόγω της ανυπαρξίας αναπτυξιακών δομών.

    Που το πρόβλημα δηλαδή να εργάζονται χιλιάδες μετανάστες στον πρωτογενή αγροτικό τομέα για την ευόδωση ενός ευρύτατου προγράμματος αναδιάρθρωσης καλλιεργειών ή στον κατασκευαστικό κλάδο για τον εκσυγχρονισμό των δικτύων και των τουριστικών υποδομών μας???

    Δεν είναι δυνατόν να συνεχίζεται η γκετοποίηση των μεταναστών στα μεγάλα αστικά κέντρα και η αποκλειστική ενασχόλησή τους με το παρεμπόριο και το κοινό έγκλημα!

    Ε δε μπορούμε όμως να τους πετάξουμε και στη θάλασσα! Μπορούμε να επιτηρούμε καλύτερα τα θαλάσσια σύνορά μας αλλά δε μπορούμε να εξολοθρεύσουμε εκατοντάδες χιλιάδες μετανάστες που διαβιούν στην πατρίδα μας έτσι γιατί μας είναι ανεπιθύμητοι.

    Και φυσικά δεν είναι εικόνα πολιτισμένης Ευρωπαικής χώρας να προσεύχονται χιλιάδες άνθρωποι στα κέντρα των πόλεων λες και υποδέχονται τον Πάπα, τον Πατριάρχη ή τον Δαλάι Λάμα και να κλείνουν οι δρόμοι και να παρεμποδίζεται η οικονομική δραστηριότητα!

    Πρέπει να υπάρχουν στοιχειώδεις λατρευτικοί χώροι όπως παντού στον σύγχρονο κόσμο. Και δε μπορούμε, ούτε μας επιτρέπεται, να καλλιεργούμε εμείς οι ίδιοι σαν Έλληνες τη μισαλλοδοξία, το μίσος και τον θρησκευτικό φανατισμό. Δηλαδή στη σημερινή ακραία και ανεξέλεγκτη κατάσταση που επικρατεί στα κέντρα των πόλεων απαντάμε με ακρότητα και φόβο. Τραγικό σφάλμα!

    Τις παραπάνω σκέψεις μου είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν ενστερνίζονται πολλοί που αισθάνονται συντηρητικοί Δεξιοί και δικαίωμά τους!

    Όμως μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καλάθι προσπαθώντας να βαφτίσουμε το κρέας ψάρι.

    Δεν μπορείς να είσαι ξενοφοβικά φιλελεύθερος ή ριζικά ανανεωτικός Δεξιός.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ tzager 17/02/2012 18:33:55

      Σε ποιό βίντεο αναφέρεσαι; Αυτό που έβαλα; που ξέρεις ότι είναι προσευχή ή κάτι άλλο;

      Εγώ λέω ότι είναι αντιεξουσιαστές αναρχικοί κατά του Μνημονίου! Ελευθεριακοί ισλαμιστές οπαδοί του Μπακούνιν και της Άμεσης Δημοκρατίας!

      Πιό Άμεσης δεν γίνεται!
      Χράααπ! και έμεινες με το σβέρκο αγαπητέ να χάσκει!

  131. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 17/02/2012 17:33:27

    Το να απογοητευτεί κάποιος και να διαχωρίσει τη θέση του επειδή ο Σαμαράς ας πούμε συμμετείχε στην κυβέρνηση Παπαδήμου, δεν προκάλεσε εκλογές, δεν επαναστάτησε τινάζοντάς τα όλα στον αέρα, είπε ναι στο δεύτερο μνημόνιο, να το καταλάβω. Δεν το συμμερίζομαι, το αξιολογώ, υποκειμενικά προφανώς, ως εσφαλμένη πολιτική εκτίμηση αλλά οπωσδήποτε αντιλαμβάνομαι την αφετηρία και την στόχευσή της, κοινώς τη σέβομαι. Το να διαρρηγνύει όμως τα ιμάτιά του κάποιος που μέχρι τώρα είχε εμπιστευθεί σε όλα τα δύσκολα τον Σαμαρά μόνο και μόνο επειδή προσχώρησε στη ΝΔ ο Βορίδης και ο Γεωργιάδης, αυτό δεν το κατανοώ. Φανερώνει τουλάχιστον ανωριμότητα πολιτικής σκέψης και αν μη τι άλλο προχειρότατο καθορισμό των προσωπικών του κόκκινων γραμμών. Πώς να το κάνουμε, δεν νοείται σε περιόδους όπου διακυβεύεται το μέλλον της πατρίδας εμείς να προβαίνουμε σε κρίσεις περί τσεκουριών, τσιρίδων, μπουμπούκων και άλλων τινών φαιδρών. Με την κίνηση αυτή ο Σαμαράς από τη μια αποδυναμώνει έτι περαιτέρω το υπερφίαλο ΛΑΟΣ, το εξουθενώνει εκλογικά γα την ακρίβεια, και το στέλνει για επιβίωση στο φυσικό του χώρο, στη ζούγκλα της άκρας δεξιάς, ενώ από την άλλη ισοσταθμίζει τις πρόσφατες απώλειες από τις διαγραφές συνεργαζόμενος με δύο, αν μη τι άλλο, ικανούς ανθρώπους(με τα όποια λάθη τους στο παρελθόν αλλά και με μπόλικα ένσημα). Δηλαδή, δεν προσεβλήθη ο όποιος τιμητής μέχρι τώρα από την παρουσία του Γιακουμάτου, του Βαρβιτσιώτη και λοιπών απίστευτων καρικατούρων στη ΝΔ και του χαλάει τη σούπα ο Άδωνις; Και επιτέλους, μπορούμε να σταματήσουμε να τρωγόμαστε με τα ρούχα μας και να κοιτάξουμε να συμβάλλουμε δομικά να σωθεί το πλοίο; Οι περιστάσεις είναι δύσκολες, απαιτητικές, ακραίες, σύμφωνοι. Όσους τους τρώει το σαράκι των ενοχών όμως καλό είναι να τις αποδεχτούνε, να κάνουμε έντιμα τις πολιτικές τους εκτιμήσεις και αν κρίνουν ότι, για διάφορους λόγους, δεν μπορούν να κάνουν την υπέρβαση μέσα τους στηρίζοντας την πιο εφικτή και αξιόπιστη λύση για το πέρασμα στη Νέα Μεταπολίτευση, ας χωρίσουν τους δρόμους τους μια και καλή. Μπορούν πολύ εύκολα να έχουν τη συνείδησή τους ήσυχη επιλέγοντας επαναστατικές θεωρίες και μεγάλα λόγια, που ικανοποιούν μεν πρόσκαιρα τον ευθυνόφοβο ενθουσιασμό αλλά στην ουσία, το ξέρουμε οι περισσότεροι πολύ καλά εδώ μέσα, λόγω ακριβώς της ολέθριας ανεδαφικότητάς τους, αποτελούν τον πλέον ύπουλο και φερέγγυο σύμμαχο της παλαιάς τάξης.

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Τιγράνης 17/02/2012 17:46:19

      Tιγράνη, γράφεις:
      " Δηλαδή, δεν προσεβλήθη ο όποιος τιμητής μέχρι τώρα από την παρουσία του Γιακουμάτου, του Βαρβιτσιώτη και λοιπών απίστευτων καρικατούρων στη ΝΔ και του χαλάει τη σούπα ο Άδωνις;"

      Μα ο Σαμαράς έβαλε τον Βαρβιτσιώτη υποψήφιο δήμαρχο (και καταμαυρίστηκε). Γιατί;
      Μα ο Σαμαράς μόλις προχθές έβαλε τον Βαρβιτσιώτη τομεάρχη. Γιατί, δεν υπήρχε άλλος;
      Παιδιά, ο εξωραισμός και η δικαιολόγηση των ΠΑΝΤΩΝ έχουν όρια.
      Αν σε κάτι διαφέρουν κατεξοχήν οι οπαδοί της Κεντροδεξιάς από τους χαχόλους του πάλαι ποτέ ΠΑΣΟΚ είναι πως οι πρώτοι δεν είναι πειθήνιοι χειροκροτητές του κόμματος βρέξει -χιονίσει. Αυτό είναι δύναμη.
      Δεν μας χαλάει καμμία σούπα ο Άδωνις. Οι πολιτικές του θέσεις είναι γνωστές, σεβαστές, υπήρξε συνεπής μνημονιακός(χωρίς να κάνει ποτέ καμιά αναφορά στον βαθύ υφεσιακό πυρήνα του μνημονίου, τον οποίο τονίζει η ΝΔ και διαφωνεί με τη συνταγή), αλλά το θέμα δεν είναι εκεί.
      Με τον Άδωνι έχουμε βαθύτατα αισθητικό πρόβλημα. Ναι σε μια μεγάλη παράταξη χωράνε πολλοί και διαφορετικοί. Αρκεί να είναι σοβαροί. Και ρωτάω είναι σοβαρή η δημόσια παρουσία του Γεωργιάδη;
      Να ξανάβάλω τα βίντεο του Άδωνη που σκυλόβριζε ΝΔ-Σαμαρά και Καραμανλή;( τα 'χω στείλει ως μνμ εδώ και ώρα αλλά περιμένουν ακόμη να δημοσιευτούν ως σχόλιο...)

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Kώστας ΜΠ 17/02/2012 18:03:16

        Σύμφωνοι για το στυλ του Άδωνη. Ας μην τον ψηφίσουμε. Από την στιγμή όμως που δεχτήκαμε τον Μητσοτάκη ως αρχηγό, τον Μ. Θεοδωράκη ως υπουργό, τον Ρουσσόπουλο ως κυβερνητικό μας εκπρόσωπο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μας ενοχλεί που καθαρόαιμοι δεξιοί θα μπούνε στις λίστες μας.
        Ξέρεις τι βρισίδι είχε ρίξει ο Μητσοτάκης στον Καραμανλή τον "κανονικό" (που λέει κι ο Τάσσος)?
        Όσο για το τι έχει πει ο Άδωνης στο παρελθόν, πρόβλημα του. Ας τα εξηγήσει τώρα στους νεοδημοκράτες της Β Αθηνών.

        • Kώστας ΜΠ avatar
          Kώστας ΜΠ @ Kώστας Θ. 17/02/2012 18:16:10

          Nα σου πως γιατί μας ενοχλεί, όποιους μας ενοχλεί.
          Γιατί σε Μητσοτάκη, Μίκη και Ρουσσόπουλο μπορούσε να καταλογίσει ο καθένας ό,τι ήθελε , αλλά-για να το πω ωμά- τηλεοπτικά ρεντίκολα που τσιρίζουν στα τηλεπαράθυρα δεν ήταν.
          Το θέμα δεν λύνεται με τον "ας μην τον ψηφίσουμε" . Το πως λειτουργούν τα κόμματα (βλ.γραμμή στους οργανωμένους) το ξέρουμε.
          Ο Άδωνης προσωπικά πιστεύω πως θα εκλεγεί και θα αποτελέσει με τις υστερίες του και το ασόβαρο παρουσιαστικό του βούτυρο στο ψωμί όσων θα θέλουν να αντιπολιτευθούν τη ΝΔ μετεκλογικά.
          Αλλά να το πω και αλλιώς: σε εστιατόριο που έχει στον κατάλογό του πιάτο "σκουπίδια λεμονάτα" πας; Δεν πας. Ούτε λες πάω , αλλά δεν θα παραγγείλω το πιάτο σκουπίδια...
          Γιατί τότε πχ να μην φωνάζουμε εναντίον του Κουβέλη , με το επιχείρημα πως έχει μαζέψει τη σάρα και τη μάρα, από Ρεπούση μέχρι Παν-Παν και Μαλέλη της Πετρούλας.

          • Κώστας Θ. avatar
            Κώστας Θ. @ Kώστας ΜΠ 17/02/2012 18:32:45

            Δε γίνεται σε ένα μεγάλο κόμμα να μας αρέσουν όλοι. Όλα τα κόμματα είχανε και θα έχουνε σκουπίδια είτε τα βλέπουμε είτε όχι. Και η ΝΔ.
            Το να τσιρίζεις στα παράθυρα είναι σίγουρα ελάττωμα αλλά είναι πολύ αθώο σε σχέση με άλλα που κάνουν οι πολιτικοί όλων των κομμάτων. Ας είναι τουλάχιστον έντιμοι κι ας τσιρίζουν.

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Kώστας ΜΠ 17/02/2012 18:11:02

        Φίλε Kώστα ΜΠ, να δεχτώ στο ακέραιο όλα όσα λες για τον Βαρβιτσιώτη. Αυτό που υποστηρίζω όμως είναι άλλο. Αναρωτιέμαι δηλαδή, πώς συμβαδίζει η σημερινή αδιαπραγμάτευτη ευθιξία μερικών και οι περί κάλλους και αισθητικής θεωρίες (τα οποία όλα αυτά δεν έχω κανένα πρόβλημα ειλικρινώς να αποδεχτώ) με την παθητική ή χλιαρή ή τέλος πάντως όχι αδιαπραγμάτευτη στάση τους με την παρουσία (άρα και προεδρική, τουλάχιστον ανοχή, αν όχι ενεργητική στήριξη) άλλων πρόσωπων που «κοσμούσαν» τη ΝΔ, τα οποία στο κάτω κάτω όχι ένσημο δεν κόλλησαν ποτέ τους αλλά αποτελούσαν τον ορισμό του πολιτικού αεριτζή, του άεργου και του εκτός τόπου και χρόνου βουτυρόπαιδου. Τι άλλαξε τώρα λοιπόν, προς τι οι αφορισμοί ; Εάν στην πορεία προς το όνειρο ψάχνουμε αφορμές για να εγκαταλείψουμε το καράβι, σε διαβεβαιώνω ότι θα βρούμε πάρα πολλές. Για μένα αυτό που μετράει περισσότερο, πέρα από τις καλτ φωτογραφίες, τις εκνευριστικές τσιρίδες, τις τηλεπωλήσεις, τα άχαρα συζυγικά χαϊδευτικά κτλ, είναι η σταθερή προσήλωση προς το στόχο: το όραμα της αποτίναξης του μεταπολιτευτικού ζυγού και της σωτηρίας της πατρίδας. Και για σωθεί η πατρίδα μου είμαι έτοιμος να κάνω ακόμα και εκπτώσεις στο μέτρο της αισθητικής μου.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Τιγράνης 17/02/2012 18:23:13

      Πέρασμα στη Νέα Μεταπολίτευση ε;
      Γι'αυτό φαγώθηκε ο Καυσοκαλυβίτης..να μάθει από που τον γνωρίζεις..
      Πέραν αυτού φίλε Τιγράνη,καλό θα ήταν να μην προκαλούνται οι ψηφοφόροι της ΝΔ.

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 17/02/2012 18:40:33

        Μα ρε παιδιά πόσο πιο προκλητική παρουσία είναι ο έρμος ο Γεωργιάδης ή ο Βορίδης (αν και νομίζω ότι η κουβέντα γίνεται κυρίως για τον πρώτο) από τις λογής ανεκδιήγητες φιγούρες που έβρισκαν στέγη στη ΝΔ και είτε διεγράφησαν (πχ Χατζηδάκης) είτε απολαμβάνουν τη θαλπωρή της ακόμα (Άρης, Μιλτιάδης, Κυριάκος, Μάκης); Τι ξαφνικά ξεσπάσματα είναι αυτά; Δεν ενίσταμαι στο λόγο που κάποιος εξεγείρεται αλλά στο γεγονός ότι είχε ουκ ολίγες αφορμές να το κάνει στο παρελθόν, αν θέλει να διεκδικεί δάφνες σοβαρότητας και συνέπειας. Δεν μπορεί να λέμε αποσύρω την εμπιστοσύνη μου στον Σαμαρά επειδή ήρθε ο γραφικός Γεωργιάδης και τόσο καιρό να καταπίνουμε απείρως γραφικότερους; Τουλάχιστον τους δύο προσχωρήσαντες συναντάμε πολιτικό λόγο και ένσημα, εξαιρετικά σημαντικά χαρακτηριστικά για ΄μένα.

        Τοῖς ἐπιτηδείοις χρῶ.

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Τιγράνης 17/02/2012 18:56:35

          Συμφωνω απεριφραστα.
          Πιστευω στις καραμπολες:
          φευγουν καποιοι,ερχονται αυτοι που θελουμε, φευγουν καποιοι αλλοι,εξ αιτιας τους,που δεν τους θελαμε.???

  132. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 17:34:30

    Θα σας πω την άποψη μου, αν κι όσοι διαβάζουν εδώ την ξέρουν.
    Θεωρώ επιτυχία την μεταγραφή.
    Θυμάστε όταν πέρυσι έγραφα ότι πρέπει να αυτοδιαλυθεί το ΛΑΟΣ, ότι ο Μάκης και κάποιοι άλλοι έχουν θέση κάτω από τις σημαίες μας κι ο πρόεδρας γινόταν τούρκος και μου την "έπεφτε" ονομαστικά ακόμη κι από την Βουλή;
    Πρόεδρα, σου στέλνω τώρα τα θερμά μου χαιρετίσματα...
    Ο Μάκης είναι φίλος μου από την μαχόμενη δικηγορία. Ότι καλύτερο υπήρχε στο ΛΑΟΣ. Θεωρώ την μεταγραφή του μεγάλη επιτυχία και θα προσφέρει. Στα εθνικά ταυτιζόμαστε, στα κοινωνικά έχουμε διαφορές αλλά αλλιώς θα βαριόμασταν κιόλας. Οκ, μικρός ήταν ζωηρός και τσαμπουκάς. Ε, και; Αν ως φοιτητής ήταν μέλος αριστερίστικης ή αναρχικής οργάνωσης και κρατούσε προοδευτικό καδρόνι θα θεωρείτο τίτλος τιμής, επειδή δήλωνε εθνικιστής κοκκινίζουν τα παρθενικά αυτάκια της "προόδου". Χέστηκε η Φατμέ στο Γενή Τζαμί.
    Τον Άδωνη τον ξέρω από το 1993. Είχαμε φιλική σχέση. Ποτέ δεν τον χτυπόύσα διότι παρ' ΄'οτι το στυλ του δεν μου πήγαινε ποτέ, αντιπαθώ την γκλαμουροσύνη και την υπερέκθεση, είχα γράψει πως πιστεύει αυτά που λέει, παρ' ότι τα λέει πολλές φορές με ένα τρόπο που δίνει λαβές στην άλλη όχθη αλλά ήξερα πως ούτε λαμόγιο ήταν, τίμια δουλειά έκανε από μικρός και την καλύτερη συλλογή αρχαίων κειμένων την έχω σε εκδόσεις του αείμνηστου πατέρα του, όπως κι άλλα, με πρώτο την φοβερή έκδοση του Θουκυδίδη στην υπέροχη μετάφραση Ελευθερίου Βενιζέλου. Δυο φορές το χρόνο ξαναδιαβάζω αυτό και τον Ηρόδοτο. Διαφωνούσα λοιπόν με το στυλ αλλά δεν τον χτυπούσα ποτέ. Μάλιστα μέχρι πέρυσι τον Γενάρη έγραφε στην σελίδα του ότι είμαστε φίλοι, ότι είμαι πατριώτης, ότι γράφω καλά αλλά κλπ μου έκανε ευπρεπή κριτική για την θέση μου απέναντι στον Καρατζαφέρη.
    Κάποια στιγμή όταν έγραψα ένα αληθινό και σκληρό κομμάτι για τον ρόλο Καρατζαφέρη και του συγκροτήματος Αλαφούζου και ο Γιώργαρος βγήκε στα κάγκελα, θεώρησε καλό να υπερασπιστεί τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ, που είχε κάψει ασφάλειες από την βεβαιότητα μου πως ο ΛΑΟΣ θα διαλυθεί ή αυτοδιαλυθεί και ότι καλύτερο θα έρθει σε μας. Με το γνωστό του τρόπο υπερέβαλε κι άρχισε να λέει ότι ήμουν στο κόμμα του...Παπαθεμελή, ότι ήμουν ΠΑΣΟΚ, ότι έχω πολιτική σκέψη νηπίου, ότι δεν είχα ποτέ ψηφίσει ΝΔ κλπ. Όπως γνωρίζετε δεν χαρίζω κάστανα κι είχαμε ένα σκληρό διάλογο από δω μέσα. Καταλάβαινα βέβαια πως ένοιωθε ότι ως καλός στρατιώτης έπρεπε να υπερασπιστεί τον χώρο που ανήκε και τον πρόεδρο του, απλά με ενόχλησε το ότι δεν μπορείς λίγες βδομάδες πριν να εκφράζεις την εκτίμηση σου για κάποιον και μετά να λες τ' ανάποδα και μάλιστα ξέροντας ότι δεν ισχύει και τίποτα από αυτά. Αυτά όμως είναι περασμένα.
    Η γνώμη μου είναι ότι καλώς ήρθε, πιστεύει αυτά που λέει κι η συμβουλή μου, που την έχω πει και στον ίδιο, του τα έγραψα και τότε πολύ σκληρά, είναι ότι πρέπει να προσέξει την δημόσια εικόνα του, να απέχει της γκλαμουριάς, να στερήσει τους επικριτές από αφορμές κι επιχειρήματα΄, να μην αδικεί τον εαυτό του με υπερβολή και να υπηρετεί τις ελληνικές ιδέες, αφού τις πιστεύει, με μέτρο. Το ίδιο του λέω και τώρα. Μπορεί να προσφέρει και θα κριθεί, όπως όλοι μας σε λίγο από τον λαό.
    Χρειαζόμαστε το άθροισμα της μεγάλης πλειοψηφίας που θα οδηγήσει τον Αντώνη στην πρωθυπουργία και στην ανασυγκρότηση της Πατρίδας. Αυτό απαιτεί πανστρατιά, οπότε φυλάξτε τα πυρομαχικά σας για άλλους κι όχι για όσους θα μπουν κάτω από τις σημαίες μας. Έχω δε την βεβαιότητα πως και η πλειοψηφία αυτών που έφυγαν προχθές θα βρεθούν πάλι κάτω από τις ίδιες σημαίες με μας, γιατί η μόνη λύση σήμερα για την Πατρίδα, η μόνη αστικοδημοκρατική λύση είναι ο Αντώνης.

    • Kst avatar
      Kst @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 17:57:23

      Δηλαδη ο Σαμαρας διεγραψε 21 δικους του ανθρωπους για να παρει τον Αδωνη και τον Μακη. Δεν εχω προβλημα με τα ατομα, αλλα αυτοι σε περιπτωση ψηφοφοριας δεν θα του προξενησουν προβλημα, οπως ισχυριστηκε για τις διαγραφες;

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Kst 17/02/2012 20:53:37

        Καλά αυτό κατάλαβες ότι γράφω για τους 21; Ξαναδιάβασε την τελευταία μου πρόταση...

        • Kst avatar
          Kst @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/02/2012 08:45:03

          Ως απορια το εξεφρασα. Οχι ως αντιλογο στα λεγομενα σου.

    • Ο Τρελός avatar
      Ο Τρελός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 18:06:15

      Τελικά δεν καταλαβαίνω γιατί τον έχουν τον φράχτη στο τρελάδικο.
      Για να μην πηδάμε εμείς οι τρελοί απ'την πλευρά των γνωστικών ή το ανάποδο;

      Εγώ πάντως δεν το ξανασκάω, γιατρέ.
      Ρε δεν το ξανασκάω, φοβάμαι...

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 18:38:01

      Τον συμπαθώ τον Άδωνι.
      Πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα τον κρίνουν πολύ αυστηρά.
      Είναι ιδιαίτερα μαχητικός,μορφωμένος, εργατικός,τίμιος,και πάνω απ'
      όλα πατριώτης.
      Τα μανικετόκουμπα και τα ακριβά ρολόγια δεν αποτελούν πρόκληση.
      Ο πολιτικός λόγος του Γεωργιάδη είναι προκλητικός,αλλά δε στερείται επιχειρημάτων.
      Και πάνω απ' όλα,μπορεί να βάλει τα γυαλιά σε πολλούς νεοδημοκράτες
      που υπονομεύουν τον αρχηγό τους.

    • Nikos avatar
      Nikos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 19:07:13

      Συγνώμη, άλλα έχουμε ακούσει και διαβάσει από εκείνον για σένα και από σένα για εκείνον. Μην τρελαθούμε εντελώς !
      Τώρα όλα ωραιοποιούνται;
      Αν φέρετε και τη Ντόρα και πάλι τέτοια "γλυκά" θα γράφετε;

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Nikos 17/02/2012 20:51:48

        Άμα έρθει η μανδάμ θα φέρω χαλβά φαρσάλων απ' τον Κωνσταντινίδη.

        • Y. avatar
          Y. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 22:12:38

          Φέρε καλύτερα νουγκατντίνα. Ανυπέρβλητη
          (..στη Παύλου Μελα στο χωριό μου, καλύτερη από τη Μεσογείων στο οροπέδιο)

    • NIKO avatar
      NIKO @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 19:08:29

      Συγνώμη, άλλα έχουμε ακούσει και διαβάσει από εκείνον για σένα και από σένα για εκείνον. Μην τρελαθούμε εντελώς !
      Τώρα όλα ωραιοποιούνται;
      Αν φέρετε και τη Ντόρα και πάλι τέτοια “γλυκά” θα γράφετε;

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ NIKO 17/02/2012 20:50:38

        "Γλυκά" σου φανήκανε;

    • Κλειώ avatar
      Κλειώ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 21:42:41

      Φαήλε απ' το πρωί καιγόμουν για την άποψή σου και για την επιτυχία της μεταγραφής.

      Περίμενε όμως και την δική μου άποψη.
      Στις εκλογές βεβαίως.

  133. Συμεών avatar
    Συμεών 17/02/2012 17:37:08

    Αυτοί που υποστηρίζουνε τώρα τον Άδωνι και το Βορίδη είναι τα άτομα που στις εσωκομματικές εκλογές είχαν ψηφίσει τη Μπακογιάννη.
    Η ΝΔ έχει δικαίωμα να εγγράψει τον οποιοδήποτε!
    Εμεις έχουμε υποχρέωση να παραμείνουμε πιστοί στη θέση μας.
    Και η θέση μας δεν είναι πια η θέση της ΝΔ.
    Δεν έχετε ιδέα τι προβλήματα θα σας προκαλέσουν μελλοντικά αυτά τα 2 άτομα.
    Ειδικά ο Γεωργιάδης που συνιστά το νεοφιλελεύθερο αντίβαρο της λαϊκής δεξιάς.
    Και δυστυχώς η ΝΔ έχει μόνο ένα Φαήλο Κρανιδιώτη!

  134. avanti avatar
    avanti 17/02/2012 17:39:19

    Η Κεντροδεξιά στην οποία πιστεύουμε εμείς δεν είναι ούτε «πολυκατοικία» ούτε «μονοκατοικία», ούτε… «καλύβα του Καραγκιόζη»!!!!!!!!!

  135. xbab avatar
    xbab 17/02/2012 17:54:53

    Προσωπικά χαίρομαι για την προσχώρηση στη ΝΔ των κκΒορίδη και Γεωργιάδη.
    Μακάρι να υπάρξει και ανάλογη συνέχεια με ικανά και αξιόπιστα στελέχη που αυτή τη στιγμή δεν είναι στη ΝΔ.
    Για τους πολέμιους του κ.Γεωργιάδη.Έχει η ΝΔ τόσο μαχητικό στέλεχος; Όχι.Δεν χρειάζεται; Σίγουρα ναι.
    Αναμένω συνέχεια για την αμφίπλευρη διεύρυνση του κόμματος.
    Ευνόητο τυγχάνει πως και για τους προσφάτως διαγραφέντες βουλευτές, θα πρέπει άμεσα να βρεθεί μια φόρμουλα, προκειμένου να επιστρέψουν στη...βάση τους.
    Το ίδιο ισχύει και για τον κ.Καμένο.

  136. stamoschios avatar
    stamoschios 17/02/2012 18:03:57

    Η συγκεκριμένη πρωτοβουλία του Αντώνη Σαμαρά είναι από κάθε άποψη θετική, κυρίως για την σημειολογία του πράγματος. Οι εν λόγω πολιτικοί αποτελούν σάρκα εκ της σαρκός μας και αγγίζουν τις ευαίσθητες χορδές του μέσου δεξιού με τη ρητορική τους. Προσωπικά αρέσκομαι τα μάλλα να ακούω το Βορίδη ενώ στα χρόνια της νιότης και της αθωότητας μας είχαμε κοινές ιδεολογικές αναζητήσεις. Αυτή η δεξιά θα σώσει τη χώρα από τον όλεθρο, αυτή θα αποτελέσει την εσχάτη γραμμή ανασχέσεως στον κομμουνισμό, όπως το έκανε και στα Δεκεμβριανά που αυτοί που αποκαλούσαν ακραίους έδωσαν τη ζωή τους για την ελευθερία στο Θησείο υπό τις διαταγές του Γρίβα όταν οι λοιποί δεξιοί και κεντρώοι κρύβονταν από την ΟΠΛΑ και τις λοιπές οργανώσεις των εκδοροσφαγέων ΕΑΜοβούλγαρων.

    • Καλλιστώ avatar
      Καλλιστώ @ stamoschios 17/02/2012 18:57:26

      Κόψε κάτι. Η δεξιά που επικαλείσαι ήταν αυτή που συνεργάστηκε με τους γερμανούς πριν "τα βάλει με τους κομμουνιστές" (τους οποίους πιο αποτελεσματικά τους αντιμετώπισε το κέντρο γιατί περιόρισε την πολιτική επιρροή τους, δεν είναι κακό να μελετάμε την ιστορία). Αν εννοείς οτι χρειαζόμαστε τέτοια δεξιά τότε τα πράγματα είναι πολύ άσχημα και για τη δεξιά και για όλους μας. Στην τελική αν ο λαός επιλέξει τους κομμουνιστές με γεια του με χαρά του.
      Επιμένω οτι με κραυγές και εμφυλιοπολεμικό μίσος το πιθανότερο είναι να τον στείλουμε στην αγκάλη τους μια ώρα αρχίτερα.

  137. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/02/2012 18:12:20

    Άξιο προβληματισμού είναι πως ένας ομολογουμένως ικανός άνθρωπος δεχόταν και υπέμενε επί σειρά ετών να είναι το πολιτικό υπό ενός τηλεπρόεδρα και να συναγελάζεται με απίστευτα στοιχεία.
    Είναι μια ακόμα κλασική περίπτωση πολιτικού αριβισμού ή απλά ένας αδύναμος χαρακτήρας; (αλληλοσυμπληρώνονται αυτά)

    Κατά τα άλλα, η άλωση της Νέας Δημοκρατίας από τις Δυνάμεις του Μνημονίου και τον ακραίο νεοφιλελευθερισμό -αυτό είναι η πραγματική ακροδεξιά- ολοκληρώνεται σιγά σιγά.

    Απομένει να επιστρέψει και η ακρογωνιαία λίθος... .
    Αλήθεια, γιατί αυτό το κακόμοιρο να μείνει στην απέξω και να φουρφουρίζει;
    Κρίμα δεν είναι;...

    Τρέξε Φαήλο να την υποδεχθείς με αρβανίτικη αβρότητα...

    Χα χα...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ αλλενάκι 17/02/2012 20:46:43

      Μπαααα, δεν νομίζω...

  138. makis p avatar
    makis p 17/02/2012 18:17:33

    Φαήλο , σίγουρα η καλύτερη μεταγραφή των τελευταίων ετών είναι ο Μάκης Βορίδης και για όσους δεν γνωρίζουν , τον Μάκη τον έφερε στην ΝΔ ο Καραμανλής.
    Τον Αδωνι όμως μήπως τον έφερες εσύ?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ makis p 17/02/2012 20:47:38

      Σου μοιάζω για προσωπάρχης;

  139. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 17/02/2012 18:22:39

    Καλώς ήλθαν και οι δύο. Όπως προλάλησε κάποιος, Ελληνικεντρική σκέψη εξέφρασαν λίγοι τα τελευταί χρόνια και αυτοί συμπεριλαμβάνονται.

  140. ΚΜ avatar
    ΚΜ 17/02/2012 18:30:02

    Καταρχήν, χαίρομαι που το ψευδεπίγραφο Λάος διαλύεται και θα απεγκλωβιστούν από αυτό πολλοί πεπλανηθέντες δεξιοί ψηφοφόροι. Σχετικά με τους κυρίους Βορίδη και Γεωργιάδη τώρα, έχω να πω, κατά περίπτωση:

    1) Ο Βορίδης, αναφορικά με τις συμπεριφορές του όταν ήταν εικοσάρης, ας κριθεί με το 1/10 της επιείκειας που έχουν πάντα πρόχειρη όλοι οι ευαίσθητοι προοδευτικούληδες φαρισαίοι για τα μπουμπούκια των χαβιαροαριστερών, όταν αυτά πιάνονται στα πράσα για πολύ πιο ακραίες πράξεις. Κατά τα άλλα, ανέκαθεν υποστήριζα (βλέπε: h++p://www.antinews.gr/2011/03/02/88692/#comment-651058) ότι, με την προϋπόθεση ότι πρώτα θα ξέκοβε από το καρατζαφερικό μόρφωμα και θα έκανε την αυτοκριτική του, μπορούσε να θεωρηθεί υποψήφιος προς ένταξη στην ΝΔ. Η Ελλάδα χρειάζεται ανθρώπους που να μην κωλώνουν να φτύσουν στη μάπα το αριστερίστικο, πολυπολιτισμικό τοτέμ.

    2) Αναφορικά με τον Γεωργιάδη, είμαι πολύ επιφυλακτικός. Είχα αντιπαρατεθεί μαζί του άλλωστε και παλιότερα, αναφορικά με την υπεράσπιση από πλευράς του, του Α' Μνημονίου Α. Ακούω ότι έδωσε αξιόλογα δείγματα ως υπουργός - μακάρι να είναι έτσι. Ακόμα όμως και αν του δοθεί άφεση αμαρτιών από τον κόσμο, τον θεωρώ κάπως γκαφατζή και επίφοβο επικοινωνιακά.

  141. firiki2010 avatar
    firiki2010 17/02/2012 18:54:39

    Για όσους τυχόν ενδιαφέρονται Q "Προσχώρηση Βορίδη- Γεωργιάδη στη ΝΔ" στο σημερινό firiki2010

  142. MAKEDON avatar
    MAKEDON 17/02/2012 19:05:52

    Απο τα καλύτερα στελέχη της Δεξιάς παράταξης οκ.Βορίδης
    Μπράβο στον κ.Σαμαρά!
    Αυτές είναι κινήσεις...
    Δίνουν φτερα στους Νεοδημοκρατες

  143. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 17/02/2012 19:40:29

    τσιου-τσιου

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ εξυπνάκιας 17/02/2012 19:52:32

      Ασχέτως άν συμφωνείς ή διαφωνείς, ο άνθρωπος μίλησε για φτερά στους Νεοδημοκράτες. Όχι στους Ρεπουσοκουβέληδες με ολίγη (εως καμπόση) από Σημίτη. Γι'αυτό, δεν χρειάζεται να τιτιβίζεις.

  144. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 17/02/2012 19:42:13

    Μπας και το πολιτικό σοκ που είχες πάθει όταν μπήκε στη ΝΔ ο Μητσοτάκης ήταν μία υγιής αντίδραση αυτοάμυνα αδέξιε; Προφανώς τα κομματικά παπαγαλάκια βρήκαν ένα σωρό δικαιολογίες και παραμύθια με τα οποία άμβλυναν την κρίση σου και έκαναν τη ΝΔ ένα κεντρώο κόμμα. Βάζοντας δύο χρυσαυγίτες μέσα δεν αλλάζει η εικόνα. Κανένας σοβαρός δεξιός δε θέλει να μοιράζεται την κομματική του στέγη με τον γελοίο Άδωνι και τον κολλητό φίλο του Λεπέν.

  145. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 17/02/2012 20:10:15

    300 + σχόλια ! Ηρεμήστε πατριώτες, δεξιοί είναι οι άνθρωποι. Τι κακό είναι αυτό με μας τους νεοδημοκράτες! Δε νομίζω ότι όταν μπήκαν ο Ανδρουλάκης ή ο Μπίστης στο ΠΑΣΟΚ, γινόταν τέτοιος χαμός.

    • Y. avatar
      Y. @ Kώστας Θ. 18/02/2012 01:46:22

      Κώστα μ’, Κώστα μ’, αυτή είναι και η διαφορά μας με το Μπατσόκ. Οι ΝΔκράτες έχουν κριτική σκέψη, και δεν φοβούνται να την εκφράσουν. Δεν είναι κοπάδια στο μαντρί, ότι πει ο αρχηγός. Βλέπουν, αφουγκράζονται, και κρίνουν

  146. stamoschios avatar
    stamoschios 17/02/2012 20:11:40

    Ότι το 2012 θα υπήρχαν ακόμη νοήμονες άνθρωποι που θα πίστευαν τα περί αντιστάσεως των κομμουνιστών στην κατοχή μου προκαλεί μεγάλη έκπληξη. Που έκαναν αντίσταση στην πηγάδα του Μελιγαλά μήπως; Σε τρεις κύκλους επεχείρησαν να πάρουν την εξουσία και τίποτα άλλο. Όταν ο κανονικός Καραμανλής πήρε τους βουλευτάς της Εθνικής Παρατάξεως για να γίνει πρόεδρος της δημοκρατίας ήταν καλά; Τώρα τι σας ξίνησε "κεντρώοι" φλούφληδες; ενώ πάκηδες και αρούληδες(σαλώμες) είναι μια χαρά ε; Μήπως χαίρεστε για το ιστορικό ατόπημα των βουλευτών της παρατάξεως να κάνουν πρωθυπουργό τον υιό του κατοχικού πρωθυπουργού και όχι τον έσχατο ευπατρίδη της πολιτικής ΕΥΑΓΓΕΛΟ ΑΒΕΡΩΦ;

  147. Μηχανικός avatar
    Μηχανικός 17/02/2012 20:14:05

    Η Ν.Δ. ήταν και πρέπει να παραμείνει, πολυσυλλεκτικό κόμα. Η προσχώρηση σε αυτήν στελεχών από συγγενείς χώρους (από το κέντρο αλλά και από τα δεξιά) πρέπει να είναι βασικός στόχος μέχρι τις εκλογές τουλάχιστον, γιατί είναι σημαντικός τρόπος προσέλκυσης ψηφοφόρων που για τους δικούς τους λόγους έχουν απομακρυνθεί από αυτήν και η εισρροή τέτοιων στελεχών "απενοχοποιεί" και την επανάκαμψη αυτών των ψηφοφόρων.
    Τα περί ιδεολογικής "καθαρότητας" του κόμματος, δεν έχουν θέση σε μία παράταξη που θέλει να κυβερνήσει, ιδιαίτερα κατά τις παρούσες τραγικές συνθήκες.
    Ο σκοπός θα πρέπει να είναι η αποδυνάμωση των κομμάτων των οποίων έως τώρα "δεξαμενή" ήταν η Ν.Δ., αλλά κυρίως η μέγιστη δυνατή αποδυνάμωση του ΠΑΣΟΚ που ήταν και είναι ο "εχθρός", όχι μόνο της Ν.Δ. αλλά και της χώρας.
    Πρέπει να θυμόμαστε ότι μετά την επέλαση του ΠΑΣΟΚ της "αλλαγής" το 1981, η Ν.Δ. κατάφερε να πάρει την εξουσία μόνο με ανοίγματα στο κέντρο, με την εκλογή Μητσοτάκη αρχικά και μετά από 11 χρόνια ξανά με το άνοιγμα Καραμανλή στον περίφημο "μεσαίο χώρο".
    Μετά την μεγάλη ήττα του 2009, το άνοιγμα - αμφίπλευρα πλέον, καθώς μεγάλο κομμάτι των απεχόντων ψηφοφόρων ήταν από την δεξιά πλευρά της - είναι κάτι παραπάνω από επιτακτικό.
    Σε πολλούς μπορεί να μην αρέσει, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και η λογική του ότι το ΠΑΣΟΚ αυτή τη στιγμή είναι αδύναμο, πολύ φοβάμαι ότι θα μας φέρει πάλι προ εκπλήξεων.
    Προσωπικά θα προτιμούσα η Ν.Δ. και ο Σαμαράς, να είχε αφήσει τον Παπανδρέου να πιεί το πικρό ποτήρι της αποτυχίας, ολόκληρο και μόνος του, αλλά η υποχρέωση ενός μεγάλου αστικού λαικού κόμματος είναι να κάνει αυτό που πρέπει να κάνει όταν το απαιτούν οι συνθήκες και να αναλαμβάνει τις ευθύνες του απέναντι στους πολίτες και την χώρα.
    Αυτό ο Σαμαράς το έκανε με μεγάλο προσωπικό κόστος και ρίσκο, δυσαρεστώντας πάρα πολλούς. Έπρεπε όμως να το κάνει. Αυτή είναι η υποχρέωση ενός προέδρου της Ν.Δ.
    Τώρα όμως είναι η ώρα που πρέπει να αφήσουμε τις ιδεολογικές μας αντιρρήσεις και τις προσωπικές μας αντιπάθειες και να επικεντρωθούμε στον έναν και μοναδικό εχθρό, που είναι το ΠΑΣΟΚ του Παπανδρέου ή όποιου άλλου.
    Τα πρόσωπα αυτήν την στιγμή δεν έχουν σημασία, σημασία έχει η ενδυνάμωση της Ν.Δ., του μόνου κόμματος που θέλει και μπορεί να βγάλει την χώρα από την κρίση.
    Ας αφήσουμε τις μεμψιμοιρίες και ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα.
    Το κάναμε (όχι εγώ πάντως) το 2009 και ζούμε σήμερα τα τραγικά αποτελέσματα της επιλογής μας.
    Ας μην το ξανακάνουμε!

    ΥΓ. Είμαι βέβαιος ότι το ΠΑΣΟΚ δεν πρόκειται να πέσει κάτω από το 22%-25% (Εύχομαι την επομένη των εκλογών να με χλευάζετε όλοι για την πρόγνωση μου!)

  148. jon avatar
    jon 17/02/2012 20:27:45

    σε λιγο θα πάρει και τον Καρατζαφέρη στη νδ. ο Σαμαράς

  149. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/02/2012 20:28:34

    Παιδιὰ μᾶς τὰ ζαλίσατε μὲ τὸ πόσο κακὸς εἶναι ὁ Ἄδωνις. Δὲν κοιτᾶμε τὴν κοινοβουλευτική μας ὁμάδα λέω 'γώ; (Καὶ δὲν κοιτᾶμε πῶς θὰ τὴν ἀνανεώσουμε μετὰ τὶς ἐκλογὲς ποὺ ἀκόμα -ποὺ νὰ πάρει- δὲν ἔχουν ἀνακοινωθείσα ἡμερομηνία;)

  150. dimitris avatar
    dimitris 17/02/2012 20:31:47

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΝΗΣΙΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ΣΤΗ ΝΔ
    ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΚΕΝΤΡΟΓΕΝΕΙΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΤΟΝΙΖΩ ΠΩΣ Η ΝΔ ΕΧΕΙ ΠΑΜΠΟΛΟΥΣ ΜΕΣΣΑΙΟΧΩΡΙΤΕΣ
    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕΜΦΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΔΕΞΙΑΣ?
    Ο ΒΟΡΙΔΗΣ ΕΧΕΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ
    Ο ΑΔΩΝΗΣ ΑΔΙΚΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΕΚΘΕΣΗ ΣΤΙΣ ΚΟΣΜΙΚΕΣ ΣΤΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟΝ ΜΕΜΦΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΚΑΝΑΚΗΣ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑΜΟΥΚΗΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΤΛΟΣ ΤΙΜΗΣ
    ΑΣΕ ΠΟΥ Η ΣΑΤΥΡΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ ΣΤΟΝ ΕΥΤΕΛΙΣΜΟ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΔΕΞΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΩΣ Η ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ Ο ΑΡΙΣΤΕΡΙΣΤΙΚΟΣ ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΝΕΟ ΑΡΙΣΤΕΡΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ

  151. Ναυαγός avatar
    Ναυαγός 17/02/2012 21:23:58

    Ρε παιδιά...αν και βαριέμαι να διαβάζω τις γκρίνιες παρ' όλα αυτά σας κάνω πολύ γούστο και τις διαβάζω γιατί κάνω πολύ κέφι την πολυπραγμοσύνη που έχουμε εμείς οι Έλληνες...
    -Στους σεισμούς ..όλοι σεισμολόγοι,, στην οικονομία...όλοι οικονομολόγοι, στα ιατρικά..όλοι γιατροί, στο ποδόσφαιρο...όλοι προπονητές κ.ο.κ. κ.ο.κ...
    -Φυσικό λοιπόν είναι και στα πολιτικά όλοι ..πρωθυπουργοί,,
    -Να είσαστε καλά " and keep walking ", άλλοτε ίσια και άλλοτε... σαν τον κάβουρα,,,,,

  152. ΑΦΕΛΗΣ ΔΕΞΙΟΣ avatar
    ΑΦΕΛΗΣ ΔΕΞΙΟΣ 17/02/2012 21:49:24

    Νομίζω ότι μάλλον΄κάποιοι έχουν "κοντή" μνήμη. Επειδή εγώέ χω καλή μνήμη και είμαι και λίγο αφελής, παρακολούθησα την προηγούμενη Κυριακή τα όσα συνέβησαν μέσα στο Κοινοβούλιο κατά τη συνεδρίαση της Βουλής.
    Θυμάμαι λοιπόν ...
    Στο βήμα ήταν ο Καρατζαφέρης και δήλωνε ότι δεν ψηφίζει μνημόνιο 2 κλπ.
    Κάτω στα έδρανα των Βουλευτών του βρισκόνταν και ο ΑΔΩΝΗΣ , στην τελευταία σειρά συγκεκριμένα, και στο τέλος της ομιλίας του αρχηγού του τον καταχειροκρότησε μαζί με τους υπόλοιπους βουλευτές.
    Είχε ήδη δηλώσει ότι θα ψήφιζε το μνημόνιο και παραξενεύτηκα που τον είδα να χειροκροτεί τον Καρατζαφέρη.
    Ερώτημα : Είναι ηλίθιος;
    Μήπως νόμιζε ότι θα τον κρατούσαν στο ΛΑΟΣ υποκλινόμενοι στο μεγαλείο της πολιτικής του ιδιοφυίας;
    Ή μήπως δεν είχε κλείσει ακόμη η συμφωνία με Σαμαρά.
    Ας σοβαρευτούμε. Έφυγαν αρκετά δυνατά στελέχη και έρχονται κάτι περίεργοι, που έβριζαν μέχρι τώρα τη ΝΔ και υπεροπτικά μας κουνούσαν το δάκτυλο στις δηλώσεις τους. Η βάση δεν το πήρε καλά το όλο θέμα. Κάποιοι σκέφτονται μήπως είναι καιρός να φύγουν οι ίδιοι.

    • Y. avatar
      Y. @ ΑΦΕΛΗΣ ΔΕΞΙΟΣ 17/02/2012 22:41:38

      Δε σκέφτονται να φύγουν. Απλά διερωτώνται για τις επιλογές της ομάδας που περιστοιχίζει το πρόεδρο, άρα και για μελλοντικές. Για την αποδοχή του μπουμπούκου, ο Σαμαράς πααρσύρθηκε από εισηγήσεις ανεγκέφαλων

  153. Αντώνης avatar
    Αντώνης 17/02/2012 22:21:04

    Ο γεωργιαδης ,προεκλογικα,δεν αποκαλουσε τα δυο κομματα εξουσιας "πασοκ-νουδου Α.Ε."?
    Τωρα,τί ειναι έμμισθος υπάλληλος,εθελοντής,ασθενής με νόσο αλτζχάιμερ?τί?

  154. vaggelis avatar
    vaggelis 17/02/2012 23:19:20

    εγω προτεινω να ερθει και ο ντουκακης (υποψηφιος στη ΠΟΛΑΝ) μετα ο ψινακης και μετα ντορα ελσα σκυλακακης χατζηγακης κ.λ.π

  155. Δείμος avatar
    Δείμος 17/02/2012 23:32:52

    Και ποιος είπε ότι δεν ήταν διακωμώδηση η Καϊλή (μη χέσω "πολιτικός") ή ο ανύπαρκτος σκυφτούλης Παπακωνσταντίνου; Τι πάει να πει αυτό; Ότι πρέπει να γίνεις ίδιος; Τότε που είναι η διαφορά;

  156. vardarskian avatar
    vardarskian 17/02/2012 23:38:33

    το παράδειγμα με τον Μητσοτάκη για καλό το ανέφερες...;

    • Tassos avatar
      Tassos @ vardarskian 17/02/2012 23:53:01

      :-)

  157. vardarskian avatar
    vardarskian 17/02/2012 23:41:11

    γιατί να μη τη φέρει; αφού τα δικά μας κορίτσια τα φαγαν οι λοβέρδοι...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ vardarskian 17/02/2012 23:47:07

      Καλό!

  158. vardarskian avatar
    vardarskian 17/02/2012 23:55:46

    από το (πρώτο της ανάρτησης...) ειρωνικό σχόλιο που έκανα αυθόρμητα μεσολάβησαν 300.
    Άμα ζυγίσεις από τη μια το καδρόνι του Βορίδη και την υπερβολή του Γεωργιάδη κι από την άλλη όλα τα θετικά που τέθηκαν στην κουβέντα, το αποτέλεσμα δικαιώνει για άλλη μια φορά τον Σαμαρά... Και δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι θα τους ψηφίσει ο κόσμος στις περιφέρειές τους!

    • IKAROS avatar
      IKAROS @ vardarskian 02/03/2012 19:52:06

      Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται.
      Έχεται πολύ πλάκα,keep walking.....

  159. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 18/02/2012 00:11:40

    Και τώρα μήπως χρειάζεται να δούμε και πέντε αξιόλογους Έλληνες (εκτός πολιτικής μέχρι σήμερα), που θα δώσουν το στίγμα της νέας πολιτικής της νέας Ν.Δ.;

    Γιατί καλές οι όποιες μετεγγραφές, αλλά η ομάδα χρειάζεται και νέο αίμα για να αντέξει στο καινούργιο πρωτάθλημα.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Γιάννης Καλαματιανός 18/02/2012 00:23:28

      Εύγε νεαρέ..
      Μετεγγραφές..κι όχι μεταγραφές.
      Άντε γιατί λείπει ο Δαναός,κι ο Τιγράνης είναι κουρασμένος.
      Πρέπει να αναπληρώσω το κενό..

      • Y. avatar
        Y. @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 18/02/2012 01:51:03

        Μπα, ο Δαναός είναι κάπου τριγύρω, ινκογκνίτο

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Y. 18/02/2012 16:17:08

          Τον έβγαλαν βόλτα στην πλατεία του χωριού,
          να τον χτυπήσει λίγο το αεράκι,αλλά αυτός θα
          με πάρει τηλέφωνο και θα μου πει ότι είχε πάει για σκι στα 3-5 πηγάδια μαζί με το Ροδινό !

  160. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 18/02/2012 00:13:41

    Μη βιάζεσαι..
    το ξέρω ότι βράζει το αίμα σου..
    Όλοι οι παραπάνω( εκτός των υπουργών και υφυπουργών)είναι απλοί ψηφοφόροι.
    Ο «ταβερνιάρης»συγκεκριμένης ταβέρνας είναι άψογος!
    Για τους υπόλοιπους..

  161. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 18/02/2012 00:19:41

    Υπομονή.
    Πως να ανακοινώσουν κάτι που δε γνωρίζουν;
    Μπα σε καλό σου..

  162. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 18/02/2012 00:20:52

    Το γίγαντα Ανατολάκη τον ξέχασες;

  163. kas avatar
    kas 18/02/2012 01:02:28

    ...για να μπει τάξη στην καθ΄υμών δεξιά

    και για να δημιουργηθεί η μεγάλη ελληνορθόδοξη παράταξη (εν αντιθέση με την μεγάλη...πρώην έστω....δημοκρατική και τα αριστερά μπουλούκια της αναχώματα)

    θα πρέπει να ακολουθήσουν τα εξής:

    δημιουργία αξόνων ιδεολογικών με αναφορά στην ορθοδοξία και τον καθ' ημάς Ελληνισμό (τον της Ανατολής...και ουχί τον κακέκτυπο και φραγκόφερτο τοπικισμό-εθνικισμό και βέβαια όχι τις μπούρδες περί φιλελευθερισμού και τρομπαρισμού δίκην μαρξιστικής φρασεολογίας αλά δεξιά)

    αναφορά στο μεικτόν της οικονομίας...ξεπερνώντας όπως προανέφερα την τυπική μαρξιστική φρασεολογία όπως και την αντίστοιχη νεοφιλεύθερη της new left της Φραγκφούρτης που κυριαρχεί πλανητικώς λίγο πριν την οριστική της ήττα (δεν υπάρχει καλός και κακός φιλελευθερισμός όπως και κρατικός καπιταλισμός....είναι απαραίτητον το μεικτόν, από μόνοι τους είναι δυάδα, απόλυτο κακό....εν αντιθέση όμως είναι άλλο πράμα, είναι τριάδα....πλησίον του ΕΝ)

    έξοδος στα ελευθέρων ηθών...αγόρια και κορίτσια που ντροπιάζουν την καθ' ημών δεξιά (όλοι γνωρίζετε)

    συσπείρωση όσων...σκέφτονται με την καρδιά
    και ουχί με την πλάνη του δηλητήριου που τους σερβίρουν...

    κατόπιν μάζεμα του κόσμου του ταλαιπωρημένου κέντρου, που δικαίως στράφηκε στην Χρυσή Αυγή έστω και διαμαρτυρόμενος (κοινώς τσεκούρι και φωτιά σε κάθε φωνή δήθεν φιλελεύθερη αλλά καθόλα φωνή ελευθεριότητας)

    μάζεμα του πασοκικού κόσμου που δυσκολεύεται να ψηφίσει τα απολιφάδια του συστήματος (την αριστερά εννοώ) και είναι ορθόδοξος και ελληνοπρεπής...

    μάζεμα του αριστερού κόσμου που έχει αναφορά στην ορθοδοξία και στον ελληνισμό...έστω αυτό το 1% (π.χ. ομάδα Αρδην)....δεν θα ήταν έκπληξη και αν μη τι άλλο θα λειτουργούσε αναχωματικά στο λαϊκίστικο ''αντιμνημονιακό'' δηλητήριο των πονηρών. Ολοι αντιμνημονιακοί είμαστε...αλλά όχι όπως το θέλουν οι ''επαναστάτες''.

    στους...''επαναστάτες'' δεν μπορείς να επαναστατήσεις...
    για αυτό και εμείς θα τσακίσουμε τους ''επαναστάτες'' και όλα τα ιδεολογικά κόπρανα που παρήγαγαν οι ''επαναστάσεις'' τους τα τελευταία 300 χρόνια πλανητικώς

    κατόπιν τούτου...ο δρόμος όχι μόνο για την αυτοδυναμία
    αλλά για την παντοδυναμία θα είναι ανοιχτός

    και χρειάζεται παντοδυναμία....διότι η εγκαθίδρυσις θα πάρει δεκαετίες

    και ομιλώ για το ξερίζωμα όλου του αριστερού - προοδευτικού - νεο και παλαιοφιλελεύθερου εθνοαποδομητικού συνονθυλεύματος
    το ξερίζωμα της λογικής σοβιέτ στο κράτος και στην οικονομία
    το ξερίζωμα των κρατικοδίαιτων μμε-εργολάβων-συνδικαλιστών κ.λ.π.
    το ξερίζωμα των λαθροορκς
    το ξερίζωμα της πλάνης από την καρδιά των Ελλήνων

    και εν γένη το ξερίζωμα όλων των ζιζανίων και των σαπρόφυτων που ζουν μόνο αποζυμόντας τους ξενιστές τους

    δεν ξέρω αν ο συστημικός Σαμαράς...μπορεί όλα αυτά
    αλλά αυτό που ξέρω
    είναι ότι είναι η τελευταία Ελπίδα....πριν την μετατροπή της χώρας σε κάτι χειρότερο από αυτό που είναι τώρα, είναι ση συσπείρωση πέριξ της νουδούλας καλώς ή κακώς

    αν τα καταφέρει...θα είναι ευχής έργον
    αν θα αποτύχει...τότε το Μετζικέρτ....θα φαντάζει ως παιδική χαρά

    ps-...σαφώς και χρειάζεται και ο καθόλα αξιόλογος Πλεύρης όπως και κάθε αξιόλογος...ειδικά σε ένα κόμμα μαλθακών...μην πω κάτι χειρότερο

  164. georgebest avatar
    georgebest 18/02/2012 01:17:05

    Aτυχέστατη η πολιτική κίνηση του ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ. Οι ψηφοφόροι της παράταξης δεν ξεχνούν ποιοί είναι οι λεγάμενοι και τί λέγαν.

    • Y. avatar
      Y. @ georgebest 18/02/2012 02:04:02

      Βρε Γιωργομπέστ, που το βρήκες το νικ. Αυτός μας άφησε με κήρωση. Ήταν και παικταράς

  165. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/02/2012 01:18:53

    Δηλαδή τι ήθελες να πω; Το κόμμα τον δέχθηκε, ήρθε κι ο Άδωνις, εδώ είμαστε, θα τον κρίνετε και κυρίως θα τον κρίνουν οι ψηφοφόροι, όπως εσύ.

  166. Δεξιός avatar
    Δεξιός 18/02/2012 02:16:43

    Πολλά μηνύματα "νεοδημοκρατών" αποκαλούν το Γεωργιάδη "μπουμπουκο" αλλά τον Τσίπρα με το όνομα του. Όσοι είστε δεξιοί του γλυκού νερού, παραστρατημένοι πασοκοπληκτοι και μετριοπαθείς του κ...λου, όχι απλώς να φύγετε απο τη ΝΔ ΑΛΛΆ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΤΕ. Αν έγινε μια σωστή κίνηση στο κόμμα τον τελευταίο καιρό ήταν ότι προσχώρησαν σε αυτό, αυτοί οι δύο άνθρωποι. Είναι γνήσιοι δεξιοί, πατριώτες, αντικομμουνιστες, με ορθή κρίση και καθαρό λόγο, πετυχημένοι επαγγελματίες και εργατικοί. Από τους ελάχιστους που μίλαγαν από την αρχή για τη μάστιγα των λαθρομεταναστών, όταν πολλοί δικοί μας είτε ευχαριστούσαν τους Πακι και τους Αλβανούς είτε σφύριζαν αδιάφορα μήπως και τους κάνουν ντα τα αριστερά μίντια κι οι Συριζαιοι. Εύχομαι στο Βορίδη και το Γεωργιάδη καλή δύναμη στο νέο τους σπίτι και μακάρι να τους ακολουθήσουν στις θέσεις και το λόγο τους μερικά δικα μας γλυκανάλατα στελέχη. Συγχαρητήρια Αντώνη Σαμαρά που ξαναδίνεις στην παράταξη το χαμένο (κάπου στο θολό κέντρο) ιδεολογικό της στίγμα.

  167. Dimitris avatar
    Dimitris 18/02/2012 03:19:20

    Πολύ θετική εξέλιξη η σημερινή.
    Ειδικά για τον Άδωνι που παρά τη καζούρα που δέχεται από εκπομπές για το ύφος του και το στυλ του, δε νομίζω να υπάρχει έστω και ένας δεξιός που να μην υποστηρίζει τις θέσεις του και τα επιχειρήματα του.

  168. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/02/2012 03:30:01

    Ας πάρουμε πρώτα κάποια γεγονότα από την αρχή: Πρώτον, προσχώρησαν στη ΝΔ, δεν τους δώσανε τις δύο πρώτες θέσεις στο επικρατείας, δεν ξέρουμε καν αν θα είναι βουλευτές (αν και το πιο πιθανό να είναι). Δεύτερον, παρέδωσαν τις βουλευτικές τους έδρες. Ασχέτως ενστάσεών μου, διαφωνιών μου και λοιπών "στολισμών" δεν μπορώ να μην τους το αναγνωρίσω, όταν οι 21 ¨δικοί μας" δεν έχουν ακόμα ζητήσει ένα συγνώμη, πόσω δε μάλλον να κάνουν μια τέτοια συμβολική χειρονομία. Τρίτο, μας αρέσει δε μας αρέσει, το ΛΑΟΣ άρχισε να μετράει αντίστροφα. Η "δεξιά πολυκατοικία" ξαναμετατρέπεται σε μεζονέτα, αφού διώξουμε και μερικά ποντίκια από το υπόγειο. Τώρα στο δια ταύτα. Για το Βορίδη το είχα γράψει στο παρελθόν πως τον θεωρώ αξιόλογο πολιτευτή με τα όποια λάθη του, αλλά θα ήθελα να τον "παγώσουμε" λίγο λόγω πρώτου μνημονίου. Η μη ακολούθηση εκ μέρους του του ακόμα πιο καταστροφικού όχι του Καρατζαφέρη όμως, ίσως έγειρε λίγο την πλάστιγγα της ηθικής αιτιολόγησης της παραπάνω απαίτησής μου. Με τους διάφορους ντεμέκ πατριώτες της παράταξης να θέλουν να προικίσουν τον Αντρίκο ενεργοποιώντας τα CDS, δεν το κόβω περισσευούμενο τον Βορίδη. Για τον Άδωνι τώρα...φφφφ...δύσκολα. Πρέπει να κάνει πολύ δρόμο και να εργαστεί πολύ σκληρά για να τιμήσει την προσχώρησή του αυτή, ειδικά λόγω της απαράδεκτής του πολλές φορές δημόσιας παρουσίας, από άποψη κυρίως πολιτευτικής αισθητικής. Κι εγώ πολλές φορές αρχίζω και πληκτρολογώ με υπέρμετρο ενθουσιασμό που με βάζει σε "μπελάδες" μετά, αλλά είμαι 28 χρονών παιδαρέλι με μηδενική πολιτική εμπειρία. Αν μπορέσει να θέσει σε μια πιο αποδεκτή τροχιά τον φρενήρη ενθουσιασμό του και να μην προτρέχει τόσο τη γλώτταν της διανοίας, έχει καλώς. Ούτως ή άλλως, τον τελευταίο καιρό πολλοί "νεοδημοκράτες" το παίζουν τιμητές των πάντων βρίζοντας τον Σαμαρά και την παράταξη, αυτός τουλάχιστον ήταν σε άλλο κόμμα. Κοντός ψαλμός αλληλούια για την αποδοχή τους από τον κόσμο τελικά, αν κατεβούν υποψήφιοι.

    • juliet avatar
      juliet @ TopGunZ 18/02/2012 09:04:56

      Top,
      Καλημέρα,συμφωνώ μ΄όσα γράφεις ,αλλοστε η ηλικία είναι σχετική.
      Από έναν σοβαροφανή κύριο σε ''σκοτεινό '' φόντο πάντα να προτιμάς αυτόν που εκφράζεται ,που θυμώνει ,που ΕΚΤΙΜΑ ,δεν υπονομεύει και δεν σχολιάζει την ζωή του άλλου που σε τελική ανάλυση δεν τον ενδιαφέρει.
      Τώρα ξέρεις τι ακριβώς είναι η κοινωνία.Ολοι τιμητές .Ολοι αρχηγοί.Αυτούς πληρώσαμε και πληρώνουμε.Οσο για την πολιτική εμπειρία ,αγόρι μου ,η μόνη εμπειρία που γνωρίζουν οι περισσότεροι ,είναι τι ακριβώς θα τους αποφέρουν οι καλές γνωριμίες.
      Ξέρεις τι σημαίνει αγώνας άρα ξέρεις τι σημαίνει ζωή.Αστους ....λέγε ότι πιστεύεις ,γιατί τα πιστεύει η ψυχή σου.Νάσαι καλά...

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ TopGunZ 18/02/2012 15:40:22

      Καλησπέρα νεαρέ..
      Που χάθηκες ;Ανησύχησα.Σκεφτόμουν να πάρω τηλέφωνο
      στο δάσκαλο..να τον ρωτήσω που εξαφανίστηκες.
      Στα δικά μας τώρα.
      Η προσχώρηση του Βορίδη και του Γεωργιάδη στη ΝΔ, ήταν
      λίγο πολύ αναμενώμενη.
      Αυτό δε με εκπλήσσει καθόλου.
      Το ότι πολλοί νεοδημοκράτες αισθάνονται απογοητευμένοι,
      δε με εκπλήσσει επίσης.
      Αυτό που με εκπλήσσει είναι στην κυριολεξία η κοντή μνήμη
      του Έλληνα,όπως πολύ σωστά έγραψε σε κάποιο σχόλιό του ο καθηγητής.
      Με εκπλήσσουν επίσης οι αντοχές των ταγών μας στις κωλοτούμπες.
      Τι δηλώνουν όμως αυτές οι κωλοτούμπες;
      Έλλειψη σωστών πολιτικών εκτιμήσεων;
      Έλλειψη στατηγικής;
      Έλλειψη ηθικής;
      Έλλειψη ιδεολογικής ποιότητας;
      Έλλειψη θάρρους;
      Έλλειψη ικανών στελεχών που διαθέτουν έστω και τα μισά από τα παραπάνω χαρακτηριστικά;
      Καλό είναι πάντως ο μεστός λόγος,γραπτός ή προφορικός να μη συνοδεύεται από κωλοτούμπες.
      Ας καταλάβουν επιτέλους οι «αστέρες»της πολιτικής ότι η λέξη σοβαρότητα, γράφεται με κεφαλαία.
      Εάν αδυνατούν να το κατανοήσουν, ας μας κάνουν τουλάχιστον τη χάρη να μην την επικαλούνται.

  169. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 18/02/2012 08:34:06

    Εκτιμώ ότι προέχον είναι να τους δώσουμε να καταλάβουν, οι δύο αυτοί κι όλοι οι άλλοι, ότι δεν είναι άρχοντες και μύστες της εξουσίας, παρά μόνον και μόνο και τίποτα περισσότερο από απλοί υπάλληλοί μας.

    Τους προσλάβαμε για να παράγουν συγκεκριμένο έργο.

    Να τελειώνουμε λοιπόν με την αυτάρεσκη κα διεστραμμένη αντίληψη που μας τυραννάει κι ως Πολίτες μας ευνουχίζει και μας ταπεινώνει.

  170. Ναυαγός avatar
    Ναυαγός 18/02/2012 10:31:57

    ellhn = Κόψε κάτι φιλαράκο..
    -Άλλωστε εσύ τι δουλειά έχεις εδώ σ' αυτό το " μπλε " ανέκδοτο;
    -Η θέση σου είναι στο " πράσινο " ανέκδοτο και καλύτερα να μιλάς για τον δικό σου αρχηγό και " Τιτανική " ποδηλατοκωλοτούμπα του....ο οποίος ενέπλεξε το λαό στην καταστροφική και ασύδοτη αγκαλιά του ΔΝΤ και των μνημονίων....
    -

  171. SZAE avatar
    SZAE 19/02/2012 13:47:41

    Η ειδηση της προσχωρησης απλα μου προκάλεσε γέλιο. Αυθόρμητο ή νευρικο δεν εχει σημασία.
    Απο οσα μου ελεγε ενας καθηγητης μου τα λογια δεν εχουν αξια γιατι τα γραπτα ειναι αυτα που μενουν και κρινονται.
    Θεωρουμε το μνημονιο σαν γραπτο με οσες υπογρεφες το πιστεψαν και σαν λογια τα κατωθι: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mdUExGdEMIo

    Εγω πάντως ναρκωτικα δεν παιρνω....

  172. Ναυαγός avatar
    Ναυαγός 19/02/2012 19:08:15

    SZAE / Εδώ έφαγες και χώνεψες τα χοντρά προεκλογικά ψέματα του ΓΑΠ και οι ετεροχρονισμένες δικαιολογίες του Μπουμπούκου σε βαρυστομάχιασαν ;
    ....Σου συνιστώ σόδα για καλή πέψη......

  173. ΛΟΥΔΙΑΣ avatar