#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2011 12:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσχωρεί στην επαναδιαπραγμάτευση η (νέα) κυβέρνηση;;;



Ο Ηλίας Μόσιαλος, νέος κυβερνητικός εκπρόσωπος πριν από λίγο στη ΝΕΤ :



Νομίζω είμαι μέρος μιας κυβέρνησης που έχει μια ιστορική ευθύνη, να βγάλει τη χώρα από το αδιέξοδο στο οποίο έχει περιέλθει, λόγω του υψηλού χρέους και των υψηλών ελλειμμάτων.



Με όλες μας τις δυνάμεις θα πρέπει να επαναδιαπραγματευθούμε το νέο δάνειο της χώρας, που -όπως ξέρετε- εκκρεμεί, να διαπραγματευθούμε πάλι τους όρους του δανεισμού των παλαιότερων δανείων και ν’ αρχίσουμε να μειώνουμε τα ελλείμματα με μεγαλύτερους ρυθμούς.



Νομίζω ότι είχα μια σημαντική παρουσία στα Μ.Μ.Ε. Γνωρίζω πολύ καλά τα κοινωνικά θέματα.

Νομίζω ότι θα έχω και κάποιες άλλες αρμοδιότητες τις οποίες, όμως, θα τις συζητήσω με τον πρωθυπουργό και θα μιλήσω γι’ αυτές μετά τη συνάντησή μου με τον πρωθυπουργό.

Δηλαδή αφού διέλυσαν την χώρα ομολογούν τώρα ότι είχε δίκαιο ο Σαμαράς τον οποίο διέσυραν με κάθε τρόπο και μέσο;

Και δεν ψηφίστηκε χθες το Μεσοπρόθεσμο επί της αρχής; Θα το πάρουν πίσω τώρα;

Αρχίσαμε τα πυροτεχνήματα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 12:33:14

    Στις 2300 μονάδες τα CDS
    Θα σκάσει στα χέρια του Βενιζέλου

  2. aganaktismenoi avatar
    aganaktismenoi 17/06/2011 12:33:59

    Το μνημόνιο… πέθανε, υποστήριζε ως βουλευτής του ΠΑΣΟΚ ο Παντελής Οικονόμου τώρα ως Υφυπουργός Οικονομικών πιστεύει το ίδιο.
    http://aganaktismenoi-aganaktismenoi.blogspot.com/2011/06/blog-post_6660.html

    • Orestios avatar
      Orestios @ aganaktismenoi 17/06/2011 12:54:09

      Είναι ένα ερώτημα που αναζητά απάντηση από τον Οικονόμου

  3. Απορία avatar
    Απορία 17/06/2011 12:40:49

    Το σύστημα ΠΑΣΟΚ συνεχίζει να κάνει το μόνο πράγμα που ξέρει.

    Την παραμύθα και τον επικοινωνιακό αντιπερασπισμό.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Απορία 17/06/2011 12:41:49

      ...αντιπερισπασμό

  4. alakran avatar
    alakran 17/06/2011 12:41:23

    Υπάρχει μία σκηνή της ταινίας "Οι ζωές των άλλων", όπου ο πρωταγωνιστής συνομιλεί με τον σπιούνο και αφού του ρίχνει ένα απαξιωτικό βλέμμα τού λέει "και να σκεφτεί κανείς ότι άνθρωποι σαν και σένα κυβέρνησαν μια χώρα".
    Αυτό σκέφτομαι από το πρωί.

  5. Σκεπτόμενος avatar
    Σκεπτόμενος 17/06/2011 12:44:07

    E, τώρα αν οι Έλληνες είναι τόσο ηλίθιοι και το χάψουν και αυτό... καλά να πάθουμε!
    Αυτό που θα γίνει είναι να πάρουν πίσω ένα-δυο μέτρα προς το παρόν για να κάνει κει ο Βενιζέλος το κομμάτι του!

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/06/2011 13:02:45

    H Handelsblatt γράφει σήμερα ότι ο Τρισέ και ο Σόιμπλε συζητάνε για rollover των Ελληνικών ομολόγων που λήγουν και αντικάσταση με νέα ομόλογα με την εγγύηση του Ευρωπαικού Ταμείου Σταθερότητας. Είναι de facto ευρωοομόλογο.
    Χθές ο Ολλανδός εκπρόσωπος στην ΕΚΤ πρότεινε διπλασιασμό των εγγυήσεων του Ευρωπαικού Ταμείου Σταθερότητας σε 1, 5 τρισ. Έχει άραγε σχέση;

  7. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 17/06/2011 13:12:57

    Καλύτερα για τον Αντώνη... αγοράζει χρόνο για να στήσει μια κυβερνητική ομάδα της προκοπής (γιατί αν μιλάμε με τα σημερινά δεδομένα, γελάνε και οι κότες).

  8. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 17/06/2011 13:24:57

    Χρησιμοποίησε τον όρο "επαναδιαπραγματευθούμε"; καταπληκτικό!

  9. Posidonas avatar
    Posidonas 17/06/2011 13:26:21

    Το βαθυ και διευθαρμενο ΠΑΣΟΚ,πρωτα εβαλε το παρακρατος του και διελυσε τη συναξη του Λαου στο Συνταγμα, και τωρα ερχαται ξανα ως σωτηρας, παιζοντας τραπουλα σαν σε καφενειο να ανακατεψει τα δύσοσμα χαρτια του και να μας τα πλασαρει ως ανασχηματισμο. Αυτοι που προθυμα ετρεξαν να παρουν το αρωμα της εξουσιας, βλεπε Παπαιωανναου, κανουν πως δεν ακουν την οργη που ερχεται.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/06/2011 14:14:23

    Η Μέρκελ ήδη μετακινήθηκε στη θέση Σαρκοζύ - Τρισέ και υποστηρίζει το rollover ομολόγων (εθελοντικό και μόνο στη λήξη τους).
    Απομένει να διυκρινισθεί τι είδους και τι εγγυήσεων θα είναι τα νέα ομόλογα που θα αντικαθιστούν τα παλιά όταν λήγουν (δηλαδή το κίνητρο για τους ομολογιούχους).

  11. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 17/06/2011 14:29:29

    Είναι όλα ελιγμός. Μόλις "το βουλώσουμε" θα επιστρέψουν δριμύτεροι.

  12. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 17/06/2011 14:38:11

    Φέρτε πίσω τον Πεταλωτή,αυτός μάλλον προς Ρουσόπουλο φέρνει,αλήθεια τι κάνει αυτή η ψυχή?

  13. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/06/2011 15:52:16

    Πιστεύω ότι για να πειστεί να μείνει ο Παπανδρέου, υπήρξε ντηλ με τους ξένους. Όλα αυτό δείχνουν. Ξαφνικά η πέμπτη δόση αποδεσμεύθηκε χωρίς όρους, βγήκαν ολοι να λένε καλά λόγια για αυτόν, και λοιπά και λοιπά. Μέρος του ντηλ, ως "δωράκι", πρέπει να είναι και η επαναδιαπραγματευση του Μνημονίου.

    Τι θα σημαίνει αυτό για τη ΝΔ; Θα είναι καλό ή κακό; Εκ πρώτης όψεως φαίνεται καλό, όμως κατά τη γνώμη μου θα είναι μάλλον κακό, διότι τότε θα ξεμείνει η ΝΔ απο ουσιαστικές και χτυπητές διαφοροποιήσεις. Θα πάμε σε χειρισμούς του αντιπολιτευτικού fine tuning, τα οποία είναι ψιλά γράμματα και δεν κάνουν για headlines, από τα οποία κυρίως δημιουργείται η άποψη στον κόσμο...

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/06/2011 18:08:42

    ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΟ ΄΄ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ΄΄΄...ΚΑΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ...ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ Η ΤΡΟΪΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΝΤ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ;

  15. δημης avatar