#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2008 17:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσφώνησε και τον Γλίξμπουργκ ο Άνθιμος (!)

Απίστευτη απρέπεια του μητροπολίτη Θεσσαλονίκης, Άνθιμου, στην κηδεία του μακαριστού αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου. Κατά τη διάρκεια της εκφώνησης του επικήδειου στη Μητρόπολη προσφώνησε μαζί με τους επίσημους και τον ιδιώτη εδώ και πολλά χρόνια Κωνσταντίνο Γλίξμπουργκ. Μάλιστα, ο Άνθιμος κατά σειρά προσφώνησε το πρόεδρο της Δημοκρατίας, τον Οικουμενικό Πατριάρχη, τον πρωθυπουργό και στη συνέχεια τον… τέως «βασιλιά των Ελλήνων Κωνσταντίνο». Μετά θυμήθηκε τέως προέδρους της Δημοκρατίας, τον πρόεδρο της Βουλής, τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης, τα λοιπά κόμματα κλπ.  Φαίνεται ότι ο δεν ξεχνάει το παρελθόν του…  

  

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 31/01/2008 17:37:16

    Α ρε Βασιλέα των Ελλήνων Κωνσταντίνε! Σε λίγο καιρό θα θέλεις να λέγεσαι σκέτο Βασιλέας διότι έτσι όπως έχουν καταντήσει οι Έλληνες μάλλον ύβρις είναι για σένα να σε αποκαλούν Βασιλέα τους! :P :P
    .
    .

  2. Τάκης avatar
    Τάκης 31/01/2008 17:48:32

    Άνθιμος Ρούσσιας από την Σαλμώνη Ηλείας. Όποιος πάει για ρεπορτάζ στη Σαλμώνη και στα διπλανά χωριά θα ακούσει πολλά για τον κύριο αυτό. Τα περισσότερα από αυτά ειναι αλήθεια!Μακάρι να γίνει αρχιεπίσκοπος. Έχουν να βγουν πολλά στη φόρα για το άτομο του.

  3. poulos avatar
    poulos 31/01/2008 18:44:41

    Λαθος του Άνθιμου, όχι για την προσφώνηση αλλά για την σειρά αναφοράς.
    ο ιδιώτης όπως λέτε ήταν κάποτε βασιλιάς της Ελλάδας τι να κάνουμε δηλαδή. Είτε διαφωνούμε είτε όχι με τον θεσμό της βασιλίας, ήταν αρχηγός του ελληνικού κράτους τότε.. δεν ήταν χούντα.

  4. nightporter avatar
    nightporter 31/01/2008 19:04:22

    Εμπαινε Εξάχτηνε. Ετσι σε θέλω. Διέγραφέ με από το μπλόγκ σου και θα τα λέμε εδώ.

  5. derbederis avatar
    derbederis 31/01/2008 19:19:31

    Το αβγό του φιδιού εκκολάπτεται, μετά 30 χρόνια χειμερίας νάρκης.

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 31/01/2008 19:29:22

    nightporter όταν κάνεις spam θα διαγράφεσαι. Τι σχέση έχει το σχόλιό σου με το θέμα αυτό και με το πνεύμα του μπλογκ αυτού? Τα ίδια ακριβώς έκανες και στο δικό μου κι έφαγες πόρτα και θα ξαναφάς αν ξανάρθεις. Απλά πράγματα.

  7. poulos avatar
    poulos 31/01/2008 19:35:56

    Ναι ναι.. φυλαχθείτε έρχεται χούντα. Το είπε ο Άνθιμος!!

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 31/01/2008 19:42:58

    Όσον αφορά το θέμα της προσφώνησης του τέως βασιλιά πριν από τους αρχηγούς των κομμάτων της αντιπολίτευσης, είπε [Ο Άνθιμος]μεταξύ άλλων: «Η Ελλάδα, δεν φοβάται τους τέως».

    Από το in.gr

    Κλίκ

    Προσωπικά εγώ μετά από 33-34 χρόνια κι αν προσθέσουμε και τα χρόνια της Χούντας μετά από 40-41 δεν καταλαβαίνω από που προέρχεται ο φόβος. Δε συμφωνώ με την προσφώνηση αλλά έχω την απορία αυτή. Όλα τα άλλα μπορεί να είναι χάλια στην πολιτική ζωή αλλά η Προεδρία είχε μετά το ανέκδοτο Σαρτζετάκη μόνο άξιους Προέδρους. Εντάξει ο Καραμανλής ήταν πολύ γέρος αλλά είχε μια ιστορία.
    Για όλα τα άλλα μπορεί να νιώθω ανασφαλής αλλά για το πολίτευμα ως Προεδρευομένη Δημοκρατία όχι. Επιδέχεται μια βελτίωση με την άμεση εκλογή του Προέδρου από το λαό και την ταυτόχρονη απονομή των εξουσιών που είχε από το σύνταγμα του 1975 πριν την αναθεώρηση του 1985.

  9. factorx avatar
    factorx 31/01/2008 20:52:14

    Ερωτηθείς αργότερα για το θέμα ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης είπε μεταξύ άλλων: «Η Ελλάδα, δεν φοβάται τους τέως».Από την πλευρά του ο ΣΥΝ έκανε λόγο για διχαστικό κήρυγμα, εκφράζοντας τη λύπη του για το γεγονός ότι ο κ. Ανθιμος δεν αντιλαμβάνεται στοιχειώδεις ευαισθησίες όπως ο πόνος για την απώλεια ενός ανθρώπου, οι οποίες επιτάσσουν σεμνότητα και περισυλλογή.

  10. factorx avatar
    factorx 31/01/2008 20:58:58

    Πολύ συγκινήθηκα που εκείνος ο πιστός ο Ευαγγελάτος έδειχνε μερικά παιδιά με κόκκινα μαλιά σαν απόδειξη του γεγονότος οτι ο μακαρίστός τράβηξε τη νεολαία στην Εκκλησία με εκείνα το "σας πάω" και «σε πάμε». Εκεί μάλιστα που είδα τον φίλο του τον Πατριάρχη να τον ψέλνει έβαλα τα κλάματα. Δεν μπορω να συνέλθω και γι΄αυτό θα βάλω να δω εκείνο το ...DVD με τα ΣΤΙΓΜΑΤΑ που ο Χριστός λέει στα αραμαϊκα, οτι ο Θεός είναι παντού, δεν χρειάζεται να πας στην Εκκλησία για να τον βρείς, σπάς ένα κομμάτι πέτρα και τον βρίσκεις

  11. factorx avatar
    factorx 31/01/2008 21:02:14

    Αλλά να ήταν μόνο ο Μητροπολίτης Άνθιμος … εδώ ο συμπαθής Γ. Αυτιάς όλο το πρωί τέως Βασιλιάς και τέως Βασιλιάς… και όταν κάποιος πήγε να τον διορθώσει το γύρισε … “σημασία τώρα έχει ο ανθρώπινος πόνος…”.

  12. Frixos13 avatar
    Frixos13 31/01/2008 21:04:33

    Ποιός δεσπότης, όταν του είπαν ενώ πήγαινε στην κηδεία... "καλή επιτυχία" στον αγώνα της διαδοχής είπε: "οι παπάδες και η κάλπη δεν έχουν μπέσα". Ευλογητός ο Θεός

  13. alexandra avatar
    alexandra 01/02/2008 00:39:35

    Και προσέξατε αυτές τις μέρες την ενδυματολογική γραμμή ακόμη και στα πρωινά και στις κοτσομπόλες; Σεμνά στελέχη σοβαρών επιχειρήσεων ολες οι ξανθιές κορμάρες. Σαν ανάποδη μερα στις κατασκηνώσεις.

  14. ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΣΠΥΡΟΣ 01/02/2008 01:07:50

    Ανθιμος τετέλεσται...

  15. poulos avatar
    poulos 01/02/2008 01:46:20

    Όλοι εσείς οι δήθεν υπερευαίθητοι δημοκράτες και προοδευτικοί όλο με κάτι τέτοια επιβιώνετε.. Αντί να κάνετε κανά τρισάγιο στον Άνθιμο που σας έδωσε άλλη μια αφορμή ύπαρξης του την λέτε κι απο πάνω!!!

  16. alexandra avatar
    alexandra 01/02/2008 16:58:04

    Τρισάγια δεν κάνουμε στους νεκρούς;

  17. thanos avatar
    thanos 22/07/2008 19:00:55

    το απαράδεκτο είναι, οτι αυτοί οι άνθρωποι πληρώνονται απο το Ελληνικό Δημόσιο, έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και παίρνουν και σύνταξη στο τέλος...δηλάδή τους ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ κιόλας!!!

  18. koleskas christos avatar
    koleskas christos 02/03/2009 20:42:48

    Polu kala ekane o mhtropoliths Athimos gia ton
    Basilea twn Ellhnwn Kwstantino eis thn khdeia
    tou t.Arxiepiskopou.
    Koleskas christos
    politikos episthmwn

  19. koleskas christos avatar
    koleskas christos 02/03/2009 20:42:48

    Polu kala ekane o mhtropoliths Athimos gia ton
    Basilea twn Ellhnwn Kwstantino eis thn khdeia
    tou t.Arxiepiskopou.
    Koleskas christos
    politikos episthmwn

  20. Κολεσκας Ε. Χρηστος avatar
    Κολεσκας Ε. Χρηστος 02/12/2009 13:36:34

    Θα ηθελα να μιλισω για τις σκλαβωμενες πατριδς
    οπως την Β.Ηπειρο,την Ανατολικη Ρωμυλια και
    προσφατως την Κυπρο και τα Σκοπια.Θα μιλησω για
    τα Σκοπια,που νομιζουν οτι ειναι αλυτον το θεμα
    αυτο.Τα Σκοπια ειναι απο αρχαιοτατων χρονων
    Ελληνικη Επαρχια.Ομιλουν την σλαυικην γλωσσαν
    εξ αιτιας των Σλαυων οι οποιοι ειχαν κατα-
    κτησει δί΄οληγον διαστημα την περιοχην των
    Σκοπιων.Συγχαιρω εκ βαθους καρδιας τον Πανα-
    γιωτατον Μητροπολιτην Θεσσαλονικης κ.κ.
    Ανθιμον,ο οποιος ομιλει συνεχως περι των
    Σκοπιων.Αυτα προς το παρων.
    Κολεσκασ Ε. Χρηστος
    Πολιτειολογος-Δημοσιολογος