11/08/2010 22:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσφυγή στο ΣτΕ κατά της συμμετοχής αλλοδαπών στις δημοτικές εκλογές

Προσφυγή κατά της απόφασης του υπουργού Εσωτερικών που καθορίζει τα δικαιολογητικά για την αίτηση εγγραφής στο δημοτολόγιο αλλοδαπών που αποκτούν την ελληνική ιθαγένεια καθώς και της εγκυκλίου για τη συμμετοχή των μεταναστών στις εκλογές για την Αυτοδιοίκηση κατέθεσε στο Συμβούλιο της Επικράτειας ο δικηγόρος Αθηνών Ι. Ανδριόπουλος.

Όπως υποστηρίζει, και οι δυο διοικητικές πράξεις που εκδόθηκαν κατ’ εφαρμογή του νόμου 3838/2010 είναι παράνομες, αντισυνταγματικές και αντίθετες στο κοινοτικό δίκαιο, διότι αλλοιώνουν τη λαϊκή κυριαρχία (άρθρο 1 του Συντάγματος) και νοθεύουν τη βούληση του ελληνικού λαού στις επερχόμενες εκλογές της Τοπικής Αυτοδιοίκησης του Νοεμβρίου 2010.

«Η υπουργική απόφαση με την αυτόματη και μαζική ιθαγενοποίηση όλων σχεδόν των αλλοδαπών που γεννήθηκαν στην Ελλάδα και τη μη θέσπιση μέγιστου ορίου πληθυσμού αλλοδαπών παραβιάζει το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα στην εργασία του Ελληνα πολίτη», αναφέρεται μεταξύ άλλων στην προσφυγή.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. krisos avatar
    krisos 11/08/2010 23:28:10

    Ειμαι 100% συμφωνος με την προσφυγη 1)Γινετε παλι χωρις μελετη πχ τι θα γινει στην Θρακη και το Αγαιο με την Τουρκικη μειονοτητα? 2)Ειμαι πεπισμενος οτι κατι τετοιο γινεται για ψηφοθηρικους λογους 3) ...αλλο το να φιλοξενεις αλοδαπους και να τους παρεχεις ασφαλεια και σιγουρια σε ενα τοπο και αλλο να προσπαθεις να τους βαφτησεις Ελληνες ...δεν θα με πειραζε να δω να αφομοιώνονται αλοδαποι στην χωρα μου και σιγα σιγα να αποκτουν ελληνικη ιθαγενεια αλλα δεν θα ηθελα ποτε να με βαφτησει ποτε καμια κυβερνιση αλλοδαπο στην πατριδα μου και να με ενταξει σε ενα εργασιακο μεσαιωνα σαν αυτον που βιωνουν οι ξενοι στην χωρα μας !! ...δεν ειμαι ξενοφοβικος αλλα ας δουμε τι εφαρμοζεται σε ξενα κρατη οπως Γαλλια,Γερμανια κλπ ..ας τους δωσουν επιτελους ελπιδα και καλυτερες συνθηκες διαβιωσεις και ας παψουν να τους εκμεταλευονται ψηφοθηρικα οπως αλλωστε και εμας ..ειμαστε ολοι παιδια του ιδιου Θεου

  2. anonymous avatar
    anonymous 11/08/2010 23:43:22

    Το δικαίωμα των αλλοδαπών να ψηφίζουν σε δημοτικές εκλογές έχει γίνει δεκτό:
    1) Υπέρ πολιτών των κρατών μελών της ΕΕ
    2) Υπέρ αλλοδαπών σε κάποια κράτη της Ευρώπης. Νομίζω μερικά καντόνια στην Ελβετία το προβλέπουν.

    Η υπόθεση είναι χαμένη, λυπάμαι που το λέω. Κανένα δικαστήριο δε θα θέσει εν αμφιβόλω την πρακτική που ακολουθείται σε διάφορα Ευρωπαϊκά κράτη. Επιπλέον στο ΣτΕ υπάρχει μια φράξια από αριστεριστές δικαστές και θα απορριφθούν τα πάντα.

    Αυτά για την εργασία που λέει δεν έχουν βάση στην Ελλάδα. Το γερμ. σύνταγμα αναγνωρίζει δικαίωμα στην εργασία μόνο σε Γερμ. πολίτες. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός.

    Ο νόμος περί ιθαγένειας είναι ένα μέρος της μεταναστευτικής πολιτικής και συγκεκριμένα το τέλος της η απόληξή της. Προηγούνται τα στάδια της εισόδου, της παροχής άδειας παραμονής, της ενσωμάτωσης και στο τέλος καταλήγουμε στην απόδοση της ιθαγένειας. Η κυβέρνηση έκανε το έγκλημα να καταργήσει όλα τα προηγούμενα στάδια και να προχωρήσει άκριτα στην παροχή ιθαγένειας.
    Η Γαλλία που εφήρμοσε πριν 50 χρόνια την πολιτική που θέλει να εφαρμόσει τώρα η Ελλάδα τώρα την αναθεωρεί και προχωρεί σε αφαίρεση ιθαγενειών και καλά κάνει. Στην Αμερική η δολοφονία αστυνομικού τιμωρείται με την ποινή του θανάτου. Στη Γαλλία αφαιρείται η ιθαγένεια.

  3. Δ. avatar
    Δ. 12/08/2010 02:05:46

    Δεν είμαι νομικός αλλά αυτό το "δικαίωμα των αλλοδαπών" χωράει πολύ συζήτηση. Ποιών αλλοδαπών το δικαίωμα έχει γίνει δεκτό να ψηφίζουν, σε ποιές χώρες με ποιές διαδικασίες? Γιατί έτσι μπορεί να νομίσει κάποιος ότι ο καθένας που θα κρυφτεί σε μια καρότσα φορτηγού μόλις περάσει τα σύνορα μετά θα πάει και στην κάλπη και θα ψηφίσει.

    Εδώ ο Γιωργάκης στην αρχή ήθελε να περάσει ένα νομοσχέδιο έκτρωμα το οποίο θα οδηγούσε με μαθηματική ακρίβεια σε βιομηχανία ελληνοποιήσεων. Αναφέρομαι στην απαίτηση νομιμότητας μόνο για τον ένα γονέα. Τώρα τουλάχιστον θα πάρουν ιθαγένεια μόνο οι νομιμοποιηθέντες από τα νομοσχέδια Σκανδαλίδη και Παυλόπουλου αφού όπως είπε η Τζάκρη "θα συγχωρέσουμε την παράνομη είσοδό τους" (δεν ήξερα ότι προβλέπει ο νόμος συγχώρεση, το μάθαμε κι αυτό)!

    Τώρα είναι πολύ αργά για δάκρυα. Και η ΝΔ έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης γιατί στην πενταετία αντι να απελάσει όλους τους λαθραίους είχε βάλει υπουργό εσωτερικών τον γελοίο Παυλόπουλο που μόνο προσκλήσεις δε μοίρασε.

    Ακόμα και ο Σαμαράς για το λαθρονομοσχέδιο τα ψιλομάσησε. Ήθελα να 'ξερα τι στο διάβολο συμβαίνει πλέον σε αυτή τη χώρα.

    • Νασος avatar
      Νασος @ Δ. 12/08/2010 09:09:58

      Να δούμε την Τζάκρη ποιος θα συγχωρήσει αγαπητέ...
      Ο καθένας καταλαβαίνει ότι ο Γιωργάκης έκανε τη χώρα πιό μπάχαλο από ότι ήταν αλλά δεν έχει όριο ο τύπος δεν καταλαβαίνει τίποτε οικόπεδο θα τα κάνει όλα......

    • anonymous avatar
      anonymous @ Δ. 12/08/2010 09:56:50

      Το δικαίωμα που σε ενοχλεί έχει εκχωρηθεί με νόμο από το κράτος υποδοχής. Εγώ έχω ψηφίσει πάμπολλες φορές εδώ που μένω και στις δημοτικές και στις ευρωεκλογές.

      Εννοείται ότι το δικαίωμα αυτό παρέχεται σε ανθρώπους που μένουν νόμιμα με άδεια παραμονής. Το ίδιο γίνεται και στην Ελλάδα.

      • Νασος avatar
        Νασος @ anonymous 12/08/2010 11:35:16

        Άντε...

      • Δ. avatar
        Δ. @ anonymous 12/08/2010 12:32:32

        Με τους νόμιμους δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να μην εκπροσωπούν εδώ τα συμφέροντα των χωρών τους. Με τους παράνομους έχω πρόβλημα και αρχικά αυτούς στόχευε το νομοσχέδιο του ΠΑΣΟΚ.

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 12/08/2010 13:20:41

        Αυτοί που πήραν το δικαίωμα ψήφου στις δημοτικές έχουν νομιμοποιηθεί, κακώς αλλά έχουν. Δεν πάνε όμως να ψηφίσουν για πολλούς και διαφόρους λόγους.

        Το βασικό έγκλημα με το λαθρονόμο ήταν και είναι ότι επιτρέπει σε παιδιά μεταναστών που γεννήθηκαν στην Ελλάδα να αποκτήσουν αυτομάτως την Ελληνική ιθαγένεια ακόμη κι αν δεν είναι ενσωματωμένα ή δε μιλάνε Ελληνικά. Δηλ. ένα Πακιστανάκι με κελεμπία θα σου λέει ότι είναι Έλληνας.

  4. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 12/08/2010 06:45:38

    Αν δε κάνω λάθος έχουν προσφύγει έγκριτοι δικηγόροι στα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Εκτός από το Ελληνικό δίκαιο υπάρχουν δύο σημεία ακόμα,
    που είναι έξω από την Ευρωπαϊκή νομοθεσία
    1. Δεν έχουν έρθει στην Ελλάδα με κάποιο νόμο
    2. Μαζική απόδοση ιθαγένειας ή υπηκοότητας δεν έχει δοθεί σε κανένα κράτος.
    Άλλο να δίνεις ιθαγένεια σε 900 άτομα (τόσες έδωσε η Γερμανία πέρυσι) κι άλλο σε 600.000 άτομα για αρχή.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 12/08/2010 09:51:54

      Η Γερμανία δίνει υπηκοότητες άνετα μετά από παραίτηση από την αρχική υπηκοότητα, 8 χρόνια παραμονή κι εργασία.
      Η παραίτηση από την αρχική υπηκοότητα δεν ισχύει για υπηκόους κρατών μελών της ΕΕ.

      Δεν είναι 900 αυτές που δίνει. Εδώ παραπονιούνται ότι ο κόσμος δεν πάει να πάρει τη γερμ. υπηκοότητα.

  5. Dimi avatar
    Dimi 12/08/2010 09:24:30

    Aρχισε το ξήλωμα του πουλόβερ!..

    Ο Προδοτικός, Εθνοκτόνος ΛΑΘΡΟ-Νόμος ΤΟΥΣ. Ο Κακηκράτης ΤΟΥΣ. Η «Ιθαγενοποίηση» κι οι συλλήβδην ΛΑΘΡΟ-Μεταναστευτικές «Νομιμοποίησεις» ΤΟΥΣ.

    Η παγκοσμίως ανήκουστη ψηφοθηρική εκχώρηση στους ΛΑΘΡΟτριτοκοσμικούς «ψηφοφόρους» ΤΟΥΣ, των Εθνικών Κυρίαρχων Δικαιωμάτων ΜΑΣ: Ιθαγένεια, Tαυτότητα, ΕυροΔιαβατήριο, Δικαίωμα του "Εκλέγειν και Εκλέγεσθαι"..,

    Με μακροπρόθεσμους 30ετείς στόχους TOYΣ: την αλλοίωση του Eκλογικού Σώματος υπέρ ΤΟΥΣ, και την πλήρη αποδόμηση της Ελλάδας και της Εθνικής Σύστασής ΜΑΣ,

    Θυμηθείτε το, την Ημέρα των Εκλογών.

    Ολα αυτά τα ανήκουστα Εθνικά Εγκλήματa εναντίον ΜΑΣ, νομοτελειακά, πρόκειται να γίνουν Boomerang, Eναντίον ΤΟΥΣ!

  6. xehasiarhs avatar
    xehasiarhs 12/08/2010 09:52:48

    καλοί είναι οι αριστεριστές δικαστές του ΣτΕ. Έχουν σώσει κάποιες χιλιάδες στρέμματα δάσους, θα κρίνουν και αντισυνταγματικό το μνημόνιο.

  7. anonymos avatar
    anonymos 12/08/2010 13:06:30

    Στις εκλογές πρέπει να μετέχουν και να ψηφίζουν ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟ ΓΕΝΟΣ (100%) ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymos 12/08/2010 13:17:15

      Αν είχαμε αυτή τη διάταξη στο σύνταγμα μόνο για το δικαίωμα του εκλέγεσθαι των βουλευτών θα είχαμε ησυχάσει από το ΓΑΠ και την παρέα του.