12/12/2008 17:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσπαθεί να αναγνωρίσει την …«πολιτική ευθύνη»

Θα ασχοληθούμε και στη συνέχεια με την συνέντευξη Καραμανλή, Προς το παρόν επισημαίνουμε ότι σε ερώτημα αν η κυβέρνηση αναλαμβάνει πολιτικές ευθύνες για την υπόθεση του Βατοπεδίου, προχώρησε, κάτω από την πίεση της πραγματικότητας, σε μια γενικόλογη παραδοχή της πολιτικής ευθύνης, χωρίς όμως και απόδοση συγκεκριμένων ευθυνών:

«Σε ένα τόσο μεγάλο θέμα που εξελίσσεται σχεδόν επί μία δεκαετία η Πολιτεία δεν λειτούργησε όπως έπρεπε και βεβαίως, αντικειμενικά, για ό,τι συμβαίνει στη χώρα η Πολιτεία έχει την ευθύνη». Συμπλήρωσε επίσης  πως θα περιμένει το πόρισμα της Εξεταστικής Επιτροπής για να κάνει μια ολοκληρωμένη τοποθέτηση στο θέμα.

Φυσικά στην έννοια «Πολιτεία» συμπεριλαμβάνονται και οι προηγούμενες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ.

Επισημαίνουμε ότι στο «Μαγειρέματα στη ΝΔ για την «πολιτική ευθύνη» είχαμε προαναγγείλει ότι ο κ. Καραμανλής θα έκανε «μία αναφορά περί πολιτικών ευθυνών στη συνέντευξη τύπου στις Βρυξέλλες μετά τη Σύνοδο Κορυφής». Είναι γνωστό έξάλλου ότι με τον Βαγγέλη Μειμαράκη να ανοίγει το χορό είχαν ξεκινήσει πριν από τα επεισόδια σειρά πιέσεων από υπουργούς και βουλευτές για την ανάληψη της πολικής ευθύνης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 12/12/2008 17:22:25

    Ο Κ.Καραμανλής ο Μικρός

  2. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 12/12/2008 17:30:44

    Πολιτεία, ούτε καν κυβέρνηση...

  3. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 17:32:58

    O GAP o ψιλό

  4. aris53m avatar
    aris53m 12/12/2008 17:33:41

    πάντως σίγουρα δεν έχει άδικο ότν το λέει για το Βατοπαίδιο ότι υπάρχουν ευθύνες 10ετίας...
    Σωστός?

  5. ataktos avatar
    ataktos 12/12/2008 17:33:45

    Μια «τρελή» διαγνώσει που θα προσπαθήσει όσο ΜΠΟΡΕΙ να προσέγγιση τα γεγονότα
    Ζούμε στο χώρο που ονομαστικέ Ελληνική Δημοκρατία με θεσμοθετημένα και όχι όργανα μεταξύ αυτών είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας τον λένε Κάρολο ,Αρχηγοί Κομμάτων που ασκούν εξουσία (σε μας 2) .Η ταραχές συνεχίζονται εδώ και 6 μέρες ,όλοι γνωρίζουν ότι πρόκειται περί μεταφοράς ευθύνης στον λαό για την «ανικανότητα» διοικητική .
    Ερώτηση ποιος είναι ο ποιο ενδιαφερόμενος παράγοντας αυτής της καταστήσεις .Ένας και μοναδικός ο ΚΟΚΟΣ το ΚΑΛΟΠΑΙΔΟ της Φρειδερίκης !!!Άρα τώρα ξεκινά η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ !!!

  6. t avatar
    t 12/12/2008 17:40:30

    Τι έγινε στο γραφείο του Αλ. Κούγια?

  7. οκτώ avatar
    οκτώ 12/12/2008 17:44:09

    Από το zougla.gr
    Επίθεση κουκουλοφόρων στο δικηγορικό γραφείο του Κούγια επί της οδού Σταδίου.
    Πρέπει να εξοστρακίστηκε η μολότωφ στην απέναντι πολυκατοικία, αλλιώς δεν εξηγείται…

  8. tony avatar
    tony 12/12/2008 18:34:25

    Ο κόκος πίσω από όλα αυτά?Γιατί όχι?Θά δούμαι πολλά ακόμη,το έργο τώρα αρχίζει.Δεκεμβριανά 64 χρόνια μετά.Τον Απρίλιο ξανά τά σπουδαία?Γιατί οχι κολλάει.
    Άραγε θά είναι φάρσα η τραγωδία? Οταν έκλεισε τό καζάνι ήμουν 10 χρονών,τώρα είμαι 45 ο πατέρας μου
    μέ τοποθέτησε μέ τον Βελουχιώτη,εγώ ακολούθησα δικιά μου πορεία,γιά να φτάσω ξανά εδώ.Και να είμαι μόνος.Δεν πιστεύω σε ηγέτες δεν πιστεύω κανέναν ηγέτη η ηγεσία είναι ένα απωθημένο κατώτερων ανθρώπων.Στο παιχνίδι της εξουσίας μπλέκονται κατώτεροι άνθρωποι που υλοποιούν τά απωθημένα τους.Πιστεύω όμως στη ζύμωση ναι είναι ανάγκη να γίνει ζύμωση.Τώρα για τα κεκτημένα μας ποτέ δεν πίστεψα ότι είναι ασφαλή.Ασφάλεια ψευδαίσθηση μόνο στον τάφο έχει ασφάλεια η ζωή είναι ρίσκο η ζωή είναι σύγκρουση πιστεύω στη σύγκρουση.Και αν ο κόκος θέλει νά ξαναδοκιμάσει τις δυνάμεις του ας κοπιάσει θέλω.

  9. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 12/12/2008 18:35:31

    Μετά απο αυτό που έγινε με τους γελοιογράφους με τα πανώ και τα συνθήματα στο γήπεδο εναντίον του, στο επόμενο εξώδικο θα ζητάει να συλληφθούν ολοι οι λύτες του σταυρολέξου.