16/10/2009 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσοχή το φάντασμα του Χρηματιστηρίου καραδοκεί



Τέτοια φούσκα στο Χρηματιστήριο έχουμε να δούμε από το 2000 και όσοι βλέπουν εύκολο χρήμα καλό είναι να προσέχουν. Η οικονομία έχει καταρρεύσει, όλοι οι κλάδοι της παραγωγικής διαδικασίας είναι στα Τάρταρα, η οικονομική κρίση δεν έχει περάσει, η ανεργία είναι κοντά στο 10%, 15% λέει η ΓΣΕΕ, οι πολίτες βρίσκονται σε απελπισία.

Παρ’ όλα αυτά το χρηματιστήριο βρίσκεται σε άνθηση. Κοντά στις 2.900 μονάδες με προοπτική να σπάσει τις 3.000 μονάδες, σχεδόν διπλάσια απ΄ ότι πριν μερικούς μήνες. Τι γίνεται τελικά; Ποντάρουν όλοι στην ανταγωνιστικότητα και το μέλλον της ελληνικής οικονομίας ή οι ελληνικές εισηγμένες είναι τόσο καλές που δεν μπορούν να αφήσουν αδιάφορους τους Έλληνες και ξένους επενδυτές.

Οι τράπεζες είναι αυτές που σέρνουν τον Γενικό Δείκτη σε νέα υψηλά και πολύ... μαρίδα μπαίνει ελπίζοντας σε κέρδη.

Το προηγούμενο πάθημα πρέπει να γίνει μάθημα γιατί δεν αργεί να πάρει τέτοια κατρακύλα το ΧΑ που θα μείνουν πολλοί εγκλωβισμένοι μέσα και θα κλαίνε πάλι τις περιουσίες του.

Και μην ακούτε τα παπαγαλάκια που έχουν βγει στο κλαρί και κάνουν λόγο για ισχυρή αγορά.

Προσοχή το φάντασμα καραδοκεί...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 16/10/2009 10:15:29

    EXEIΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ FACTORX.

    ΠΩΣ ΟΜΩΣ ΕΞΗΓΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΝΟΔΟΣ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΞΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ.ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΞΕΝΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΣΙ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ!!!

    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ. ΠΩΣ ΤΟ ΕΞΗΓΕΙΣ?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ fantomas 16/10/2009 14:17:51

      γεια σου fantoma

      κατ' αρχάς μην πιστεύεις κανέναν (ούτε εμένα).
      κατά δεύτερον, ο κόσμος μοιάζει να πιστέυει ότι δεν θα μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι, και αυτοί που το φοβήθηκαν πέρσι τέτοιο καιρό, αναθάρρησαν το καλοκαίρι και την άνοιξη. Προσωπικά πιστέω ότι έχουμε δύσκολα μπροστά μας, τουλάχιστον στην Ελλάδα, αλλά αυτό δεν αποκλείει ένα τμήμα του ξένου κεφαλάιου να μένει μέσα.

      Βέβαια, εκτός από το "μην πιστεύεις κανέναν", "τα πράγματα αλλάζουν από την μια μέρα στην άλλη"

      • fantomas avatar
        fantomas @ archaeopteryx 16/10/2009 18:43:56

        Επειδή συνεχίζω να είμαι ‘’παιδί’’ της πόλης (παρότι θα ήθελα το αντίθετο) το μεσημέρι με την μεγάλη βροχή στάθηκα να προφυλαχτώ από αυτήν σε ένα τοίχο που έγραφε ‘’τώρα που η θάλασσα έγινε γιαούρτη εμείς χάσαμε το κουτάλι’’ λες να έγινε κάτι τέτοιο με τον Σοφοκλή??

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ fantomas 16/10/2009 18:46:42

          κάτι είδα στον ουρανό (πάνω από το Περιστέρι;) μετά την μπόρα το μεσημέρι... fantoma, θα το ξεχνούσα το ΧΑ για αρκετό καιρό... ή για να το πω σωστά, ΕΓΩ το έχω ξεχάσει το ΧΑ για αρκετό καιρό.

        • fantomas avatar
          fantomas @ fantomas 16/10/2009 19:53:56

          Aγαπητε archaeopteryx δεν ξερω εαν ''ο κόσμος μοιάζει να πιστέυει ότι δεν θα μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι'' οπως ελεγε ο παιδικος μου φιλος ο Αστεριξ......... αλλα με ολα αυτα τα αντιφατικα που γινονται γυρω μας .......σιγουρα εγω σε λιγο με βλεπω να πεφτω απο τον ουρανο!!!

          χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!

  2. poisonous avatar
    poisonous 16/10/2009 11:05:42

    Η απάντηση είναι απλή και λέγεται Forced Buying. Τα δαθέσιμα που έχουν είναι πολλά και το χρήμα τσάμπα. Κάτι πρέπει να το κάνουν, και ο ορίζοντας που έχει ο καθένας είναι διαφορετικός. Μπορεί, ας πούμε, κάποια από τα ξενάκια να έχουν ορίζοντα το 2012-2013.

    Το ανέκδοτο είναι πως δεν είναι -20% σήμερα που οι εφημερίδες ασχολούνται με την επικείμενη έκτακτη εισφορά στα κέρδη των τραπεζών και επιχειρήσεων...

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 16/10/2009 12:12:29

    Από Τεχνική Ανάλυση, καμπύλες, ταλαντωτές κτλ πώς πάμε;
    Γιατί τα υπόλοιπα που λέγονται είναι τρίχες, πολιτικο-παπαγαλικές!

    • Nazgul avatar
      Nazgul @ Sic transit gloria mundi 16/10/2009 14:47:43

      Κρύβε λόγια ARTAXIA γιατί θα σε πουν οπισθοδρομικό και ηττοπαθή.

  4. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/10/2009 13:37:23

    Το χω ξαναγράψει ,

    οι εταιρίες που ανεβαίνουν στο Χ.Α αν δούμε τα στοιχεία τους και τις προοπτικές τους έχουν κάθε λόγο να ανεβαίνουν.

    Οι τράπεζες έχουν πολύ διαθέσιμο ρευστό και ετοιμάζουν εκστρατεία προσφορών για αύξηση των δανειακών τους συμβάσεων που σημαίνει αύξηση τζίρου και κερδών στα ήδη πολύ καλά τους αποτελέσματα.

    Οι τηλεπικοινωνίες είναι παγκοσμίως τάση αγοράς λόγω τις επέκτασης της ζήτησης παρόλη την έλειψη ρευστότητας που δείχνουν οι Ελληνικές.

    Οι ΔΕΚΟ είναι πάντα μονοπώλεια.

    Οι κατασκευαστικές έχουν επεκταθεί εκτός Ελλάδος με ανεκτέλεστα υπόλοιπα που ξεπερνούν το δις.

    Το μεγαλο-λιανεμπόριο παρά την πτώση της ζήτησης είναι από τους λίγους κλάδους που εισπράτουν άμεσα ρευστό.

    Και το ευρώ καλπάζει με αποτέλεσμα οι κατέχοντες δολάρια (βλ.funds εξ ΗΠΑ) να ψάχνουν επενδύσεις δίχως συναλαγματικές διαφορές.

    Οι μεγάλες εταιρίες της Ελλάδας που μετέχουν στο ταμπλό μετά την έκρηξη της κρίσης έχουν πιο dominated θέση στην αγορά έναντι των μικρότερων ανταγωνιστών τους οι οποίοι είδαν πως η κρίση τους άφησε πολύ περισσότερο πίσω από ότι ήταν προ κρίσης και χωρίς δυνατότητα να ανταγωνιστούν με αυτά τα δεδομένα στην αγορά.

    • Πονοκέφαλος avatar
      Πονοκέφαλος @ greekpoliticalreview 16/10/2009 19:52:09

      Συνυπογράφω.