#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/08/2010 19:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσοχή! Μην αρρωστήσει κανένας από Σεπτέμβριο

Δύσκολο προμηνύεται το φθινόπωρο για τα νοσοκομεία της χώρας, καθώς οι εργαζόμενοι αναμένουν μαζικές συνταξιοδοτήσεις γιατρών και νοσηλευτών, οι οποίες θα αυξήσουν ακόμη περισσότερο τις ήδη χιλιάδες κενές θέσεις προσωπικού. Ύστερα από τους φόβους για κενά στα σχολεία, λόγω συνταξιοδότησης χιλιάδων εκπαιδευτικών, και το κύμα φυγής σε όλο τον δημόσιο τομέα εξαιτίας του νέου Συνταξιοδοτικού, στον... λογαριασμό υπολογίζονται τώρα και τα νοσοκομεία.

Για την ώρα, πάντως, καθησυχαστικοί εμφανίζονται από την πλευρά τους οι αρμόδιοι των υγειονομικών περιφερειών, υποστηρίζοντας ότι τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν έχουν δεχτεί μεγάλο κύμα αιτήσεων για συνταξιοδότηση. Ήδη, πάντως, το υπουργείο Υγείας προωθεί προκήρυξη 770 θέσεων για να καλύψει τα πρώτα κενά των συνταξιοδοτήσεων.



Όπως και να ΄χει, η θερινή λειτουργία μεγάλων νοσοκομείων της Αθήνας είναι μειωμένη ως και 50%, αφού το προσωπικό δεν επαρκεί για να βγουν κανονικά και άδειες και βάρδιες. Τα πράγματα προβλέπεται να χειροτερέψουν ως τον Οκτώβριο, οπότε και υπολογίζεται η φυγή τουλάχιστον 5.000-6.000 επαγγελματιών Υγείας. «Μόνο οι νοσηλευτές που θα κάνουν αίτηση συνταξιοδότησης υπολογίζεται ότι θα φθάσουν ή και θα ξεπεράσουν τους 4.000. Οι γιατροί προς αποχώρηση αναμένεται να είναι 800-1.000 και άλλοι τόσοι οι διοικητικοί υπάλληλοι, οι τεχνολόγοι και άλλες παραϊατρικές ειδικότητες» αναφέρει ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας (ΟΕΝΓΕ) κ. Δημήτρης Βαρνάβας. Τα πρώτα «δείγματα» των προβλημάτων έχουν αρχίσει να φαίνονται σε μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας αυτό το διάστημα, όπου οι άδειες του προσωπικού δημιουργούν συνθήκες «προσομοίωσης» για τα... φθινοπωρινά μελλούμενα.

Στο μεγαλύτερο νοσοκομείο της χώρας, τον Ευαγγελισμό, αρκετά τμήματα λειτουργούν κατά το ήμισυ! «Στη Μονάδα Εμφραγμάτων λειτουργούν τα 7 από τα 14 κρεβάτια, ενώ κλειστές μένουν και 6 από τις 12 χειρουργικές αίθουσες. Οι Μονάδες Εντατικής Θεραπείας λειτουργούν πλήρως, όμως η Μονάδα Αυξημένης Φροντίδας, με δυναμικότητα 20 κλινών, είναι εκτός λειτουργίας» αναφέρει ο κ. Ηλίας Σιώρας, καρδιολόγος και πρόεδρος του σωματείου εργαζομένων στο νοσοκομείο. Ογδόντα με 100 αιτήσεις συνταξιοδότησης έχει ως σήμερα και το Λαϊκό. «Αυτή τη στιγμή μπορούν να λειτουργήσουν το πολύ 9 από τα 17 κρεβάτια στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας. Στα τμήματα νοσηλείας, πλέον ακόμη και στην πρωινή βάρδια υπάρχει μόνο μία νοσηλεύτρια που πρέπει να φροντίσει 40 ασθενείς» αναφέρει ο πρόεδρος των εργαζομένων του νοσοκομείου κ. Τάσος Αντωνόπουλος. Σύμφωνα με τον κ. Πάνο Παπανικολάου , εκπρόσωπο της επιτροπής γιατρών στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο της Νίκαιας, «ως το φθινόπωρο θα έχουν ζητήσει να συνταξιοδοτηθούν 200-300 άτομα. Οι μισοί είναι νοσηλευτές». Όπως αναφέρει ο ίδιος, το νοσοκομείο δεν μπορεί να «αντέξει» άλλες απουσίες προσωπικού, αφού ήδη πολλά τμήματα λειτουργούν στο όριά τους».

(Από το ΒΗΜΑ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. The Saint avatar
    The Saint 13/08/2010 19:45:43

    Ε, εντάξει, κουτί θα του έρθει του ΓΑΠ να μας αφήσουν χρόνους μερικοί που δεν θα βρούν χειρουργο γιά να τους κάνει τη δουλειά, να γλυτωσει και τα νοσοκομειακά έξοδα, και -το σημαντικότερο- τις συντάξεις, αν καταφερναν και ζούσαν...

    Κρύο, αλλά αληθές...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ The Saint 13/08/2010 19:48:55

      Αγαπάς την Ελλάδα? Ψόφα!

      • lpap avatar
        lpap @ TopGunZ 13/08/2010 21:21:10

        Καλό!!

  2. Vicky avatar
    Vicky 13/08/2010 21:20:38

    Δεν πειράζει. Όπως εξαγγέλθηκε σήμερα με την ΄΄μεγάλο - καναλική'' εμφάνιση των ακαδημαϊκών στηριγμάτων της κας Μαριλίζας (αυτή θα τα πει μόλις επιστρέψει από τις ‘’υποχρεωτικές’’ διακοπές της), από το Σεπτέμβριο θα κλείσουν νοσοκομεία, στα πλαίσια ''ανακατανομής και αναδιοργάνωσης'' των υπηρεσιών υγείας, οπότε λύνεται το πρόβλημα !!!! Και είμαστε και εντάξει με την τρόικα, αφού έτσι θα έχουμε να δείχνουμε και λιγότερες δαπάνες. Σε κάτι γραφεία μάλιστα, επεξεργάζονται ήδη τα επιχειρησιακά σχέδια που θα πασάρουμε στους ελεγκτές μας, στα μέσα Σεπτεμβρίου. Το μόνο που τους απασχολεί είναι, ποιο και πόσο θα είναι το ''τυράκι'' που θα πρέπει να τους πασάρουνε, ώστε να γίνουν και πιστευτοί.

  3. lpap avatar
    lpap 13/08/2010 21:26:32

    Να λέμε και τα καλά όμως. Σήμερα επισκέφτηκα το νοσοκομείο Άγιος Παύλος της Θεσσαλονίκης. Καθαρό, οι γιατροί εξυπηρετικοί, παντού κλιματισμός. Δεν είχα μπει ποτέ μέσα κι απέξω φαίνεται παλιό και σκέφτεσαι πως μέσα θα χει το μαύρο χάλι.. Δεν είναι έτσι όμως. Δεν έχω μεγάλη, ευτυχώς, εμπειρία με νοσοκομεία και γιατρούς, Μία και μοναδική,,Θεαγένειο Θεσσαλονίκης!! Χαμός! Οι άνθρωποι προσπαθούν για το καλύτερο αλλά δυστυχώς είναι λίγοι κι οι χώροι ελάχιστοι.Δυστυχώς ο χώρος της υγείας και των ενόπλων δυνάμεων είναι γεμάτος μίζες!! Κι ενώ υπάρχει και καλό προσωπικό οι υποδομές είναι παμπάλαιες.Κάποια επαρχιακά νοσοκομεία είναι καλά, καλύτερα από νοσοκομεία μεγάλων πόλεων!!

    • Alex avatar
      Alex @ lpap 13/08/2010 21:31:25

      @Ipap επειδη εργαζομαι στο χωρο της υγειας αν ξαναπας απο Σεπτεμβρη ισως να μην ειναι ετσι τα πραγματα.Ο Αυγουστος ειναι νεκρος μηνας για τα νοσοκομεια και ειναι λογικο να εχεις τετιοα εικονα.Οι περισοτεροι γιατροι λειπουν χειρουργεια γινονται μονο τα εκτακτα και το ιδιο ισχυει και για τα απογευματινα εξωτερικα ιατρεια.Ακομα και οι ασθενεις απο μονοι τους μειονονται λογω θερους...

      • lpap avatar
        lpap @ Alex 13/08/2010 21:36:55

        οκ Αλεξ μπορεί να χεις δίκιο. Ξέρεις καλύτερα το χώρο σου, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. Απλά ήθελα να δείξω πως και στο χώρο της υγείας υπάρχουν καλοί άνθρωποι. Πιστεύω ξέρεις σε αυτούς. Κι ο χωρος της υγείας, όπως και της εκπαίδευσης, είναι ευαίσθητος και δύσκολος. Και πονεμένος επίσης. Κι ο καλός λόγος κι η ελπίδα είναι απαραίτητα. Δεν έχω άριστη εικόνα για το χώρο των γιατρών. Έχω όμως πολλούς φίλους γιατρούς και ξέρω πως προσπαθούν, όπως όλοι μας, για το καλύτερο. Οφείλουμε να το αποδώσουμε αυτό. Δεν έχω εμπειρίες, ευτυχώς!! Και γι αυτό ίσως είμαι θετική. Μι αρνητική εχω αλλά προσπαθώ να την ξεχάσω. Τι να πω. Ας είμαστε αισιόδοξοι γενικώς.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 13/08/2010 21:38:36

        Εινια μεγαλη και πολυ πολυ πονεμενη αλλα και καταχρεωμενη ιστορια...ας κρατησουμε την αισιοδοξια που λες και συ

    • Μisha avatar
      Μisha @ lpap 13/08/2010 21:51:24

      Ipap

      Όταν αποφασισθεί να δημιουργηθεί μια «ΕΒΟ» αναλώσιμου υγειονομικού υλικού , απαγορευθεί επί ποινή απολύσεως η είσοδος στα νοσοκομεία των «ιατρικών επισκεπτών» δλδ των πλασιέ υγειονομικού υλικού, και λειτουργήσουν με το απαραίτητο προσωπικό τα διαγνωστικά τμήματα των δημόσιων νοσοκομείων τότε θα κλεισουν Υγεία, Ιατρικό, Μετροπόλιταν, Διαβαλκανικό, Αγ.Λουκάς κλπ
      Είμαστε ίσως η μοναδική χωρα της Ευρωπης με τόσο παρασιτισμό στον χώρο της Υγείας κι αυτό για προφανείς λόγους

      • lpap avatar
        lpap @ Μisha 13/08/2010 22:01:05

        Συμφωνώ απόλυτα! Έχω φίλους γιατρούς και ξέρω πολλά. Και μαλιστα στην ειδικότητα της ογκολογίας. Άσε μην το πιάσουμε. Μεγάλη πληγή που για να θεραπευτεί θέλει απλά θέληση άντε και κότσια. Εγώ ηθελα να σταθώ στο ανθρώπινο δυναμικό. Στο καλό ανθρώπινο δυναμικό. Που κοιτάζει τον άνθρωπο κι όχι την τσεπη. Όλοι ξέρουν αλλά είναι μέγιστα τα συμφέροντα κι οι μίζες.

  4. jacobr avatar
    jacobr 14/08/2010 23:50:49

    Η ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ. ΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΥΧΗ. ΕΙΜΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ. ΓΙΑΤΡΟΙ - ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ - ΛΑΜΟΓΙΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ Η ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ.