#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2011 13:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσλαμβάνουν υπαλλήλους πριν κλείσουν οργανισμούς του Δημοσίου !!!



...Και ξαφνικά το ΠΑ ΣΟΚ μας ξανά έσωσε με το μεσοπρόθεσμο (αν και βραχυπρόθεσμο είναι το ορθότερο καθώς στην ...6η δόση θα έχουμε νέο) και νόμους ...εφαρμοστούς ή εφαρμοστικούς ...μπερδεύομαι ο Ιθαγενής.

Θα κλείσουν και Οργανισμούς ...150

Θα έχουν και εφεδρεία

Θα απολύσουν και από πάνω ...μην αγχώνεται η κοινωνία δεν πρόκαμαν να μεταφράσουν από τα Αγγλικά στα Ελληνικά ακόμα το Μνημόνιο Ι.

Αλλά πριν κλείσουν και απολύσουν ...θα προσλάβουν πρώτα:

Με 150 στελέχη και υπαλλήλους ενισχύεται το Ινστιτούτο Νεολαίας – εποπτευόμενος φορέας του υπουργείου Παιδείας – για την αναβάθμιση και στήριξη της Νεανικής Επιχειρηματικότητας.

Η νέα προκήρυξη αποτελεί ουσιαστικά προσκλητήριο διορισμού σε πτυχιούχους ΑΕΙ – ΤΕΙ και απόφοιτους Λυκείου. Το νέο προσωπικό θα υπογράψει σύμβαση μίσθωσης έργου έως τις 31/12/2013

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό διασφαλίζεται με την αποστολή ηλεκτρονικής στον ιστότοπο του Ινστιτούτου Νεολαίας (www.ify.gr ), η οποία θα είναι διαθέσιμη από τις 09:00 της 20ης Ιουλίου 2011 έως και τις 18:00 της 24ης Ιουλίου 2011. (http://www.tovima.gr/jobs/article/?aid=409575&h1=true)

...Αλλά το εν λόγω Ινστιτούτο δεν είναι από τα 135 που ή ΘΑ καταργηθεί ή ΘΑ συγχωνευθεί; (http://origin2.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63115116)

Αλήθεια οι 150 νέοι υπάλληλοι θα είναι με διαδικασίες ...ΑΣΕΠ;

Αν καταργηθεί ή συγχωνευθεί το Ινστιτούτο :

(α) θα μπουν σε εφεδρεία;

(β) θα απολυθούν;

(γ) θα μεταταγούν;

....γιατί λεφτά υπάρχουν και όλοι μαζί τα φάγαμε ...ή απλά να τρουπώσουμε είναι το θέμα;

Ο Ιθαγενής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 06/07/2011 13:45:14

    Καλέ μου Ιθαγενή, το ΘΑΣΟΚ σε κάτι τέτοια είναι μανούλα! 30 χρόνια το δουλεύουν το σύστημα (και μας μαζί), πώς να μην το τελειοποιήσουν;

    Σου λένε: ΕΚΛΟΓΕΣ έρχονται, να μην καβατζάρουμε 150 πιστούς ακόμα να υπάρχουν; Έχουν και τους λάθρο, μια χαρά. Αλήθεια, οι Δημοτικές εκλογές για Αθήνα & Θεσσαλονίκη στις οποίες ψήφισαν αθρόα λάθροορκ με σκοπό την αλλοίωση του αποτελέσματος, ακυρώθηκαν; Γιατί έτσι άκουσα ότι αποφάσισε κάποιο δικαστήριο της χώρας...

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/07/2011 14:13:50

    Ιθαγενή, τα στοιχεία αυτά αποτελούν την καλύτερη απάντηση προς τους κοινωνικούς αυτοματιστές που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι το ΠΑΣΟΚ θα κάνει απολύσεις. Αμ, θα κάνει μεν απολύσεις, αλλά δεν θα κάνει μείωση προσωπικού. Ανακύκλωση θα κάνει, με σκοπό να βολέψει ημετέρους: φύγε συ, έλα συ!

    Ή μήπως σε κάτι τέτοιο προσβλέπουν οι... συνήθεις κοινωνικοί αυτοματιστές;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 06/07/2011 21:25:25

      Θα ξανασυμφωνήσω....υπάρχει αυτός ο κίνδυνος....
      Εσείς, όσοι είστε στο δημόσιο και αδικηθείτε να καταφύγετε στη δικαιοσύνη...και εμείς οι υπόλοιποι θα φωνάζουμε υπέρ σας...στον τάκο τα κομματόσκυλα (αν και απο τη δικαιοσύνη τι να περιμένει κανείς)...

      Την ίδια ευαισθησία θέλω να δείχνεις και προς τους επιτηδευματίες...δεν φοροδιαφεύγουν όλοι (πολλοί και να ήθελαν δεν μπορούν)...να φωνάζεις λοιπόν και για την ισοπεδωτική φορολόγιση (που είναι παράνομη εξ αρχής λόγω μη δυνατότητας αναδρομικής εφαρμογής νέου φόρου σε υπολογισμένο φόρο) όλων των οιονεί φοροφυγάδων επιτηδευματιών ανεξαρτήτως εισοδήματος...

      Αν δεν σε ενδιαφέρει εξίσου, αποδεικνύεις ότι ο η διαμάχη ΔΥ και υπολοίπων είναι πλέον ταξική, και μη περιμένεις να σταθούν στο πλευρό των αιτημάτων των ΔΥ οι ΙΥ και επιτηδευματίες..

  3. zame avatar
    zame 06/07/2011 14:15:28

    ...και υστερα τους φταινε τα γιαουρτια..

  4. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 06/07/2011 14:18:01

    Η Γ' φάση έχει και την περίφημη συνέντευξη. Γελάει από τα νεύρα του ο κόσμος .

    Στα κουφά τέλος Ιούλη προκήρυξη για τέσσερις μέρες και πριν τον 15Αύγουστο, εκεί που κοιμούνται όλοι, "εξετάσεις" και μετά συνέντευξη. Γι' αυτές τις συνεντεύξεις που πηγαίνεις με την κομματική ταυτότητα δεν είχε αποφανθεί το Συμβούλιο επικρατείας πως σταματάνε ;

    Ινστιτούτο Νεολαίας για 'την αναβάθμιση και στήριξη της Νεανικής Επιχειρηματικότητας'. Κλάιν μάιν δηλαδή θα ξεσκίζονται στη δουλειά με το air condition στο φουλ και να παίζουν ραλάκι στους υπολογιστές. Για κάτι τέτοια ινστιτούτα και οργανισμούς κάναμε λόγο μεταξύ άλλων σε χθεσινή ανάρτηση όπου μιλούσαμε για λουκετάρες και σπίτια σας όλοι.

    • Χαζούλης avatar
      Χαζούλης @ Βούρδουλας 06/07/2011 16:39:55

      Ραλάκι στους υπολογιστές? Νομίζεις ότι οι ορδές αχρήστων που τόσα χρόνια "δουλεύουν" (σ)την κρατική μηχανή είναι ικανοί να κάνουν install pc game στον υπολογιστή τους?

      Πασιέντζα! Η σίγουρη εύκολη λύση! Η λύση του κάθε ΔΥ που σέβεται τον εαυτό του και την καριέρα του.

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ Χαζούλης 06/07/2011 19:33:27

        Πασιέντζα ήθελα να γράψω στην αρχή, ισχύει όντως, αλλά λέω του π**στη, τόσα χρόνια ξύσιμο μπορεί να πέρασαν και στη δεύτερη φάση, να εγκατέστησαν από ένα ρημαδο-cd του παιδιού τους ένα ραλάκι, έστω ένα πάκμαν.

  5. juliet avatar
    juliet 06/07/2011 14:20:19

    Σεπτέμβρη -Οκτώβρη έχουνε πάρει ενημέρωση για απολύσεις κάποιοι ακόμη και Πασόκοι ,υψηλόμισθοι.Αρα μάλλον ετοιμάζουνε τον νέο κομματικό στρατό με νέα κριτήρια και βέβαια με χαμηλότερους μισθούς,και βέβαια με τόση ανεργεία, θα έχουμε να κάνουμε με γενίτσαρους.
    Και ξέρουνε οι Δ.Ν σε επικείμενες εκλογές και ανάλυψη καθηκόντων,την επόμενη το πρώτο μέλημα η αποκατάσταση των Πασόκων ,ο Πάκης διαθέσιμος θα είναι για φιλανθρωπιές.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ juliet 06/07/2011 21:29:00

      Ακριβώς...170.000 έχωσε στο δημόσιο...ήταν "εγκλωβισμένοι" και τους έσωσε...

  6. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 06/07/2011 14:41:44

    To ΠΑΣΟΚ θέλει φτωχή χώρα αλλά και πασοκική χώρα τίποτα άλλο δεν το ενδιαφέρει αρκεί το δημόσιο να είναι γεμάτο από πασόκους θέλει το στρατό του ντε και καλά. Σου λέει και το 1821 μια μορφή δημοσίου είχαμε ας βάλουμε τους πράσινους εκεί αυτοί αυτό θέλουν. ΠΑΣΟΚ το κόμμα που έδωσε στο μηδέν αξία. το Μηδέν επειδή είναι μηδέν πάντα πασοκ θα ψηφίζει δεν έχει να χάσει τίποτα

  7. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/07/2011 15:04:38

    Τους κρατιστες, τους τρωει το στρες
    και η αγωνια αν θα μεινουν στις θεσουλες τους αυτες
    τους κρατιστες,τους τρωει το στρες
    μα σα φυγουν τελειωνουν της ζωης τους, οι στιγμες, οι πιο καλες
    Μα εγω θα εδινα τα παντα να γινομουνα
    παλι Δ.Υ πισω να βρισκομουνα
    στις ιδιες ΔΕΚΟ στα ιδια γραφεια
    με τους προισταμένους να κανω αστεια
    και με τους πολιτες να κοιταζουν καχυποπτα
    τα δημοσιουπαλληλικα τα χρονια δεν τα αλλαζω με τιποτα
    δεν τα αλλαζω με τιποτα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/07/2011 15:07:45

      Άλλαξε και λίγο την κασέτα, θα τη λιώσεις. 25 χρονών είναι το τραγούδι, πάλιωσε πια.

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Αυριανιστής 06/07/2011 15:10:25

        ειναι cd δεν παθαινει μια..

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/07/2011 15:56:34

      Χαχα ωραίος φιλε!

      Ποιος να διαφωνίσει μαζι μ' αυτο το τραγουδι :)

  8. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 06/07/2011 15:27:14

    Το διάβασα από χθες.Καλώς τα παιδιά με το πράσινο μπερέ...για το ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟ πασοκικό καθεστώς,εξουσία ίσον ΛΑΦΥΡΟ....

  9. κανένας avatar
    κανένας 06/07/2011 15:32:35

    Γιατι ρε παιδια τους κατηγορείτε έτσι, την ανεργία καταπολεμά το πασοκ. ανεργία πριν, εφεδρεία μετά αλλά μετ' αποδοχών. Ενα χρονο τσαμπα λεφτά, τύφλα να 'εχει ο ιδιωτικός τομέας που τους πληρωνει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ κανένας 06/07/2011 15:35:20

      Εσύ, τι ακριβώς θέλεις; Τις 300.000 απολύσεις που ζητάει ο Μάνος και η Ξαφά;

      • Εγώ avatar
        Εγώ @ Αυριανιστής 06/07/2011 16:01:31

        Εγώ τις θέλω τις 300.000 απολύσεις στο δημόσιο, αλλά για όσους μπήκαν με βύσμα και οχι αυτούς που μπήκαν με το σπαθί τους.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/07/2011 15:45:27

    Το πρόβλημα είναι ότι όλοι αυτοί με το ΠΑΣΟΚ (το έκανε 25 χρόνια) ή με τον κάθε άσχετο ...Παυλόπουλο υπάρχει η πιθανότητα να βαπτιστούν και να γίνουν Δ Υπάλληλοι.... αλλά μετά θα φταίει πάντα κάποιος άλλος...

    ΥΓ

    Δεν θα βαρεθώ να λέω ότι οι Δ Υπάλληλοι δεν είναι μόνιμοι, οι επίορκοι πρέπει να μοιράζονται το ίδιο κελί με τους ιδιώτες που κάνουν τις δουλειές τους. Καθηκοντολόγιο θέλω και αξιολόγηση αντικειμενική και ...καθαρή, αλλά αυτό το Κράτος δεν το θέλει ούτε η τρόικα ούτε τα κόμματα ούτε η πλειοψηφία των πολιτών της χώρας. Η τρόικα γιατί δεν θα είχαμε φούφουτους, τα κόμματα γιατί δεν θα είχαν πελάτες και οι πολίτες γιατί δεν θα ήταν πελάτες...μόνο που ενοχλεί τους ιδιοκτήτες των αυθαιρέτων, της φοροκλοπλής, της εισφοροδιαφυγής, των μιζών (που δίνονται και λαμβάνονται) και των κολλητών. (ρουσφετιών και εξυπηρετήσεων)..οπότε χωρίς παιδεία (όχι εκπαίδευση αλλά παιδεία) απλά ματαιοπονούμε.

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/07/2011 17:45:29

    δ) Θα απορροφηθούν στο 20%

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΕΥΑ 06/07/2011 21:32:51

      Για δες τι έγινε με την περίφημη ΑΓΡΟΓΗ...
      Σίγουρα θα σου έχουν λείψει οι υπηρεσίες που παρείχε....και εμένα...
      (ωστόσο πληρώνονται ακόμα....)

  12. Tάσος,Θεσσαλονίκη avatar
    Tάσος,Θεσσαλονίκη 06/07/2011 20:58:56

    H κυβέρνηση επιεικώς μας δουλεύει!Στην προπαγάνδα το πασοκ παραδίδει μαθήματα,με την επικουρία βεβαίως των φιλικών μέσων. Περιορισμός των προσλήψεων,δήθεν!Ήδη ανακοινώθηκαν 4000 στα σώματα ασφαλείας και αναμένουν άμεση τακτοποίηση άλλες 4000 συμβασιούχοι της πυροσβεστικής! Αυτό το 1/10 πώς υπολογίζεται?

  13. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 06/07/2011 21:27:22

    Υπάρχει και άλλο...μια μύγα εμφανίζεται στην οθόνη και την κυνηγάς με το ποντίκι...ο ορισμός του "βαράω μύγες"...

  14. Ο Ιθαγενής avatar