#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2012 19:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσκλητήριο ενότητας της παράταξης από τον Καραμανλή



Σημαίνουσα πολιτική παρέμβαση του πρώην πρωθυπουργού Κ. Καραμανλή στον "Τύπο της Κυριακής" που κυκλοφορεί αύριο. Ο κ. Καραμανλής επισημαίνει ότι είναι εθνική ανάγκη η υπερψήφιση της ΝΔ στην επικείμενη κρίσιμη εκλογική αναμέτρηση.

Ο τέως πρόεδρος της ΝΔ εκφράζει την ανάγκη συσπείρωσης όλων των στελεχών και ψηφοφόρων του κόμματος και την κήρυξη πανστρατιάς για την επίτευξη της απαραίτητης αυτοδυναμίας από τον Αντώνη Σαμαρά, προκειμένου ο τόπος να κυβερνηθεί με σταθερότητα και να αλλάξει επιτέλους αυτή η αποτυχημένη συνταγή οικονομικής πολιτικής ώστε να βγει η χώρα από το τούνελ της κρίσης.

Όπως επισημαίνει ο «ΤτΚ», η άποψη του πρώην πρωθυπουργού είναι σαφής όταν ερωτάται για την ώρα της κάλπης: «Οσο πιο ισχυρή είναι η Ν.Δ. και όσο πιο ισχυρός ο Αντώνης Σαμαράς τόσο το καλύτερο για τη χώρα».

Ο πρώην πρωθυπουργός παραμένει επίσης στη θέση του για εκλογές «το συντομότερο δυνατό» για να κυβερνηθεί η χώρα, καθώς υπάρχουν ανοιχτά μέτωπα όχι μόνο στο ζήτημα της οικονομίας, αλλά και στην εξωτερική μας πολιτική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 23/03/2012 19:15:51

    Βγές καί μίλα ΤΩΡΑ !!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Κωστας Ε. Χριστοδουλου 23/03/2012 20:48:47

      Ἒ, μίλησε!

      • Anaconda avatar
        Anaconda @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/03/2012 10:35:20

        και έχωσε και τη μέγιστη μπηχτή:
        "να αναδείξει το δικό της πρόγραμμα για έξοδο απ'οτην κρίση"
        αν ξέρει κανείς το link για να διαβάσουμε, το αναρτά...

  2. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 23/03/2012 19:26:20

    Αν κάνουμε το λάθος να πάμε στις παραλίες και να διασκορπιστούμε σε διάφορα κομματίδια τελειώσαμε!Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού!

  3. yianna avatar
    yianna 23/03/2012 19:28:58

    Δεν ήξερε τι φίδια έκρυβε στον κόρφο του. Θα μιλήσει όταν έρθει η ώρα.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ yianna 23/03/2012 21:55:20

      Σωστοτατο !!

  4. Ορέστης avatar
    Ορέστης 23/03/2012 19:32:14

    Να βγει

  5. Ορέστης avatar
    Ορέστης 23/03/2012 19:35:38

    Να βγει να μιλήσει, έτσι κάνουν αυτοί που αγαπούν τον τόπο τους. Θυσιάζονται για αυτόν.

  6. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 23/03/2012 19:58:35

    ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ......ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ.....ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ...!!!! ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΙ ΚΑΛΟ ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ , ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΝ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ!!!!

  7. Mara avatar
    Mara 23/03/2012 20:06:40

    Mπράβο Κώστα!!! Δεν είχα καμμία αμφιβολία ότι θα έκανες παρέμβαση.
    Και αυτό φυσικά είναι μόνο η αρχή....

    Παίρνουμε την κατάσταση στα χέρια μας!!!
    Όπως τότε στις 29/112009!!!
    Πάμε για την μεγάλη νίκη για την Πα-τρί-δα μας!!!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Mara 23/03/2012 21:00:09

      ᾿Ἀμήν, καί πότε, Μάρα μου! Ἔλεος δέν μπορῶ νά βλέπω τίς πράσινες φάτσες τους ἄλλο! Μοῦ προκαλοῦν ναυτία καί πολύ θυμό!!!

  8. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 23/03/2012 20:09:25

    Εκανε πολλά λάθη και κάκιστη επιλογή συνεργατών.
    Φυσικά δεν αμφισβητούνται οι προθέσεις του και οι σκέψεις του.Αλλά απο το γραφείο του μέχρι τον δρόμο,κάπου στράβωναν οι εντολές

  9. Γ.ΠΑΠΑ avatar
    Γ.ΠΑΠΑ 23/03/2012 20:17:08

    Πράγματι τώρα πρέπει να μιλήσει. Και όπως βλέπουμε μίλησε και προφανώς θα ξαναμιλήσει μέχρι τις εκλογές. Όμως η βαρύτητα του τωρινού του λόγου στηρίζεται και στην διετή σιωπή του. Όταν όλοι κραύγαζαν και απαιτούσαν να πει, αυτός έμεινε σιωπηλός, αφήνοντας τα γεγονότα να τον δικαιώνουν μέρα με τη μέρα.
    Ο Καραμανλής με τη σιωπή του τα είπε όλα. Και είμαι σίγουρη ότι τον στοιχειώνει μόνο ένα πράγμα: οι νεκροί στις φωτιές που έβαλαν για να τον ρίξουν. Πιστεύω πως νοιώθει υπεύθυνος, αν και δεν είναι. Κώστα είμαστε όλοι μαζί σου, νομίζω ακόμα και οι κομματικοί σου αντίπαλοι. Καταλαβαίνουμε περισσότερα από όσα ελπίζεις, νοιώθουμε τα ίδια με ό,τι νοιώθεις. Και σε χρειαζόμαστε.

  10. tak avatar
    tak 23/03/2012 20:34:05

    Η φωτογραφία είναι όλα τα λεφτά! Στο βάθος, ανάμεσα στους δύο άνδρες, η αγωνιστική συνείδηση της παράταξης, ο Δήμαρχος Πειραιά Βασίλης Μιχαλολιάκος! Το πνεύμα του νικητή! Γεια σου πρόεδρε Βασίλη...

  11. tiramola avatar
    tiramola 23/03/2012 20:36:50

    Καλά τώρα, κονομήσατε...

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ tiramola 23/03/2012 22:21:54

      Γίγαντα τον δικό σου πως τον πακετάρισε έτσι ο Βενιζέλος;;

      Εφτανε ένα δημοσίευμα για τον Νίκο στο πρώτο θέμα και προειδοποιητικές βολές από Ψυχάρη για να εξαφανιστεί η οικογένεια.

    • pinokio avatar
      pinokio @ tiramola 24/03/2012 07:44:49

      Γεια σου τιραμολα γιγαντα. Ετσι σε θελω Πασοκ η τέφρα.
      Οχι σαν μερικους μερικους που το απαρνιουνται με την πρωτη στραβη.
      :) :)

    • juliet avatar
      juliet @ tiramola 24/03/2012 08:17:20

      tiramola ,
      γειά σου υμνητής της κονόμας.

  12. xbab avatar
    xbab 23/03/2012 21:32:45

    Ο ΚΚ δικαιώνεται από τις εξελίξεις και η ιστορία θα γράψει....
    Πρέπει τώρα ο Κώστας Καραμανλής να βγει να μιλήσει ανοικτά και να συστήσει στα κομματίδια ν' αφήσουν τα κατά μέρος προσωπικά παιχνίδια και να στηρίξουν "αμελλητί" και χωρίς όρους την πατρίδα και την παράταξη της ευθύνης, τη ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

  13. hagan avatar
    hagan 23/03/2012 21:36:17

    Φωτεινή,βρες κανα φάρμακο για τη ναυτία,γιατί αυτήν την πράσινη σαπίλα που αποδομεί τον τόπο εδώ και 30 έτη θα την φάμε στη μάπα και μετά τις εκλογές.Ο Θεός ας με βγάλει ψεύτη,είθε...

  14. GO avatar
    GO 23/03/2012 22:30:45

    Respect!!!

  15. panos avatar
    panos 23/03/2012 22:40:25

    ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΣΟΚΟΥΣ ΟΙ ΝΔΚΡΑΤΕΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΕΙΔΟΣ...
    ΤΟ 2009 ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ!... Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΗΓΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ...
    ΤΩΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟΥ ΓΥΑΛΙΣΕ Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΨΗΦΙΣΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΙΙ..
    ΚΙ ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΥΒΕΛΗ ΚΙ Η ΝΔ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ... ΚΑΙ Η ΝΔ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΕΠΚΕΡΔΙΣΕΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΜΨΕΙ!

    ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΜΕΡΙΔΑ ΝΔΚΡΑΤΩΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣΟΚ ΕΔΩ ΚΑΙ 40 ΧΡΟΝΙΑ Η ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ....

    • Μηχανικός avatar
      Μηχανικός @ panos 23/03/2012 23:00:36

      Ακριβώς!

      • άγρυπνη avatar
        άγρυπνη @ Μηχανικός 23/03/2012 23:39:56

        Ετσι ακριβώς!

    • Mara avatar
      Mara @ panos 24/03/2012 00:01:08

      Tώρα να πούμε ότι έχεις άδικο?
      Έμ... δυστυχώς δεν έχεις.

      Αλλά αυτή την φορά δεν νομίζω ότι θα γίνουν λάθη.
      Δεν υπάρχει τέτοια πολυτέλεια...

  16. Mara avatar
    Mara 23/03/2012 23:17:31

    Φωτεινή μου,

    Εδώ και αν πάει "αέρα αέρα να φύγει η χολέραααα...."

  17. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 23/03/2012 23:55:42

    Σύντομα όλα θα μπούνε στη θέση τους..........

  18. Μara avatar
    Μara 24/03/2012 00:08:49

    Ναι θα σε βγάλει ψεύτη
    Αμάν πιά... με αυτό τον φόβο.

  19. Giorgis avatar
    Giorgis 24/03/2012 00:21:33

    Η σιωπή του Καραμανλή λέει περισσότερα απο αυτούς που μας παπαγαλιζουν ότι είναι οι σωτήρες μας.Η σημερινή του παρέμβαση είναι ένα σκαλί πριν το cam back. O kαραμανλης οτν ξανά μιλήσει θα κάθεται ψηλά.

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Giorgis 24/03/2012 00:35:28

      Αμην'
      ΚΑραμανλης _Πουτιν
      Ελλας_Ρωσία
      συμμαχία

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Giorgis 24/03/2012 00:57:34

      Δε διαφωνώ για το ποιόν του ανδρός ΚΚ, αλλά για τις ηγετικές του ικανότητες και την αποφασιστικότητά του σε κρίσιμα θέματα εντός της χώρας έχω τεράστιες ενστάσεις. Πατριώτης μέν, κακός στρατηγός δε. Ο ΑΣ έχει τα προσόντα και για ηγέτης πέραν του πατριωτισμού. Έχει το πακέτο δηλαδή.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Γεώργιος Τ. 24/03/2012 01:24:37

        Γεώργιος Τ.,

        Ἄς παραμερίσουμε τίς ἐνστάσεις μας ἔνθεν καί ἔνθεν γιά τήν σωτηρία τῆς Πατρίδας.

        Καί οἱ δύο εἶναι τό πιό δυνατό πολιτικό πακέτο πού διαθέτει ἡ Ἑλλάδα τώρα. Ἄν ἐμφανισθοῦν μαζί, ἡ συσπείρωση τῶν ΝΔν θά κτυπήση κόκκινο!

  20. Mάνια avatar
    Mάνια 24/03/2012 00:38:00

    ΟΙ Νεοδημοκρατες δεν αφηνουν μυγα στο σπαθι τους, αλλά τελικα κανουν χαρακιρι μ΄αυτο
    και παιρνουν μπαλα και ολους εμας που δεν ειμαστε Νεο δημοκρατες αλλά ψηφισαμε και τις 3 φορες Καραμανλη
    και μαλλον τωρα Σαμαρα

  21. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 24/03/2012 01:32:15

    Και Ηγέτης είναι (Σχέδιο Ανάν, Σκόπια, Πούτιν Αγωγός κλπ) και φιλόπατρης -Έλληνας με κεφαλαία μάλιστα.. Το μέλον θα μας φανερώσει πολλά απο αυτά που ακόμη δεν γνωρίζουμε.
    Το ζήτημα είναι να εξαφανιστεί το καθεστώς ΠΑΣΟΚ που έβαλε στην Ελλάδα ταφόπλακα και να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι αυτής της καταστροφής.

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ αεροπόρος 24/03/2012 01:39:51

      Το ζήτημα είναι να εξαφανιστεί το καθεστώς ΠΑΣΟΚ που έβαλε στην Ελλάδα ταφόπλακα και να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι αυτής της καταστροφής.
      Και παλι ΑΜΗΝ

  22. juliet avatar
    juliet 24/03/2012 08:38:22

    Το λάθος του Καραμανλή ήτανε που εμπιστεύτηκε ανθρώπους που δεν άξιζαν.Δεν μπόρεσε να καταλάβει ότι αν δεν ήτανε ο Καραμανλής οι περισσότεροι δεν ξέρω αν θα τον καταδέχονταν,πχ.Ζαχόπουλος.Σε γενικές γραμμές ένας άνθρωπος νορμαλ ,έμπλεξε με αρχομανείς και εγωκεντρείς που τον είδαν σαν μέσο να ικανοποιήσουν την φιλαυτία τους.Κρίμα.Ξέρω αν ένας άνθρωπος σ΄εμπιστευτεί προσπαθείς να φανείς άξιος της εμπιστοσύνης.
    Φαίνεται ότι δεν ήτανε διαφορετικοί απ΄εκείνους που πήγε να πολεμίσει ο έρμος.
    Πολλές φορές λέω γιατί δεν μίλησε ,όταν σε πνίγει η πίκρα και εδώ μιλάμε για γεγονότα πολλά ...για ανατροπές όχι ευχάριστες ,θα μπορούσε κάποιος να πει κάτι.Οταν περιμένανε να λύσει τη σιωπή του για να αποπροσανατολίσουν τη μάζα του αποβλακωμένου πλήθους ,μήπως έκανε καλά που δεν μίλησε;Ημουνα από τα άτομα που δεν μου άρεσ ε αυτή η σιωπή.Ο χρόνος θα δείξει.

    • airman avatar
      airman @ juliet 24/03/2012 08:52:28

      Ότι κι αν του καταλογίζουμε, οφείλουμε να του αναγνωρίσουμε ότι μετά τον Εθνάρχη ήταν ο επόμενος ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ Πρωθυπουργός.
      Και ο επόμενος είναι προ των πυλών!

      • juliet avatar
        juliet @ airman 24/03/2012 09:01:52

        Mερικές φορές πρέπει να είσαι λίγο υποψιασμένος ,σου το λέω εγώ που την έχω πατήσει,΄γιατί δεν μπορώ ν΄αξιολογήσω την υστεροβουλία του άλλου.

        • Παύλος avatar
          Παύλος @ juliet 24/03/2012 11:18:37

          Τί υπονοείς με το "υποψιασμένος" Juliet;;;

          • juliet avatar
            juliet @ Παύλος 24/03/2012 12:46:59

            Παύλο,
            Εννοώ να κρατάς και για σένα .Οι εποχές σκληρές για να εμπιστευτείς όταν γύρω σου βλέπεις την ματαιοδοξία,την πονηριά ,την υστεροβουλία του Νεοέλληνα.
            Οταν ήταν η κόρη μου Γαλλία μη το πάρεις σνομπαρία ,ένοιωθα πιο ωραία όταν ημουν εκεί.Είδα τους ανθρώπους να σου μιλάνε και να σε κοιτάνε στα μάτια ,να τσουγκρίζουν το ποτήρι και να κοιτάζονται ,εδώ μόλις φύγεις ο ένας θάβει τον άλλον,εμένα δεν μου αρέσει αυτό.
            Εδω αν παρατηρήσεις υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι μέσα απο την ανωνυμία βγάζουν απωθημένα,βγάζουν την ανοησία τους ,τις εμμονές τους.Δεν μπαίνουν να σχολιάσουν ,να παραδεχτούν αλλά να επιβάλλουν.Ετσι αρχίζεις και προσέχεις .

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 24/03/2012 15:00:27

            Πόσο δίκιο ἒχεις σέ ὂλα.................!

          • juliet avatar
            juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/03/2012 15:30:13

            Αλλά φίλε τους βάζουμε στη θέση τους.....χιχιχι.

  23. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 24/03/2012 16:44:12

    Πατριώτη, Κώστα Καραμανλή. Δεν είχαμε καμμιά αμφιβολία. Όμως, μας συγκίνησες.
    Για μερικούς βασιλικότερους του στέμματος, που ακόμα και σήμερα συνεχίζουν το "χαβά" τους, καταθέτω ακόμα μια φορά, μονότονα, αυτό που φωνάζω για δυό χρόνια: Άθροιση και όχι διαίρεση δυνάμεων.