#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2012 22:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσκλητήριο για κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας από τον Σαμαρά



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς, από το Ζάππειο Μέγαρο, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο Ελληνικός Λαός ψήφισε, σήμερα, την ευρωπαϊκή πορεία της Ελλάδας και την παραμονή μας στο ευρώ.

Και ψήφισε εκείνες τις πολιτικές, που θα φέρουν δουλειές, ανάπτυξη, δικαιοσύνη και ασφάλεια για τον Έλληνα πολίτη.

Δεν θα υπάρξουν νέες περιπέτειες.

Δεν θα τεθεί σε αμφιβολία η θέση της Ελλάδας στην Ευρώπη.

Δεν θα κυριαρχήσει ο φόβος. Και, κυρίως, θα πιάσουν τόπο οι θυσίες του Ελληνικού Λαού.

Είναι μια σημαντική στιγμή, σήμερα, τόσο για την Ελλάδα, όσο και για την υπόλοιπη Ευρώπη.

Προσκαλούμε όλες εκείνες τις πολιτικές δυνάμεις, που συμμερίζονται αυτούς τους στόχους, να συμμετάσχουν σε μια Κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας.

Δεν υπάρχει καιρός για χάσιμο. Ούτε περιθώρια για μικροκομματικά παιχνίδια.

Η χώρα πρέπει να κυβερνηθεί. Η Κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας οφείλει να φέρει την ανάπτυξη στην οικονομία και τη βεβαιότητα στους Έλληνες ότι τα χειρότερα περάσανε. Θα σεβαστούμε, ασφαλώς, την υπογραφή και τις υποχρεώσεις της χώρας.

Η Ελλάδα έχει συνέχεια, συνέπεια και αξιοπρέπεια.

Σε μια περίοδο, που καταρρέουν τα πάντα - κόμματα, συμπεριφορές, ιδεολογήματα - οι πολίτες, μας τίμησαν με την ψήφο τους.

Θέλω, από καρδιάς, να τους ευχαριστήσω όλους.

Ευχαριστώ τον Ελληνικό λαό, που - με πλήρη συνείδηση - μας εμπιστεύτηκε στις δύσκολες, στις πολύ δύσκολες αυτές στιγμές.

Δεν του δώσαμε λαϊκίστικες, ευκαιριακές υποσχέσεις.

Πυροτεχνήματα τυχοδιωκτικά.

Την αλήθεια του είπαμε. Και μας άκουσε. Και με την ψήφο του δημιουργείται, πλέον, η στέρεα βάση μιας νέας εθνικής ενότητας με κατεύθυνση ευρωπαϊκή.

Υπόσχομαι ότι θα τιμήσω πλήρως την εμπιστοσύνη, που μας έδειξαν οι Έλληνες.

Θα εργαστούμε, μαζί με τους Ευρωπαίους εταίρους μας, για να προσθέσουμε στις υποχρεώσεις μας, τις αναγκαίες πολιτικές, για την ανάπτυξη και για την αντιμετώπιση της βασανιστικής, τεράστιας, για τους Έλληνες, υπόθεσης της ανεργίας. Που δεν μπορεί άλλο να συνεχίζει να τραυματίζει την κάθε οικογένεια.

Θα εργαστώ συναινετικά με όλους.

Αλλά και με επιμονή και με σταθερότητα.

Για να πετύχουμε τους εθνικούς μας στόχους.

Το ξαναλέω: Να βγούμε από την κρίση με κοινωνική συνοχή, με δουλειές, με Δικαιοσύνη, με ασφάλεια. Για κάθε Έλληνα και για κάθε Ελληνίδα.

Εμείς τηρούμε ό,τι είπαμε.

Η Ελλάδα πρέπει να κυβερνηθεί και θα κυβερνηθεί.

Η Νέα Δημοκρατία ήταν, είναι και θα παραμείνει δύναμη ευθύνης.

Και η δύναμη που εγγυάται την - όσο το δυνατόν - ταχύτερη έξοδο της χώρας από την κρίση.

Σας ευχαριστώ πολύ».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgosalexpoli avatar
    giorgosalexpoli 17/06/2012 23:09:32

    ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΩΝΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΑΓΚΑΝΕΣ ΤΟΥ ΔΝΤ.
    ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΕ ΣΤΗΡΙΞΑΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2009 ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.

    • giorgosalexpoli avatar
      giorgosalexpoli @ giorgosalexpoli 17/06/2012 23:46:39

      ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ

  2. intruder avatar
    intruder 17/06/2012 23:30:16

    Ο Αντώνης Σαμαράς αυτή την στιγμή είναι ο ντήλερ του πολιτικού συστήματος.
    Πρέπει να μοιράσει τα χαρτιά με τον καλύτερο και πιο συναινετικό τρόπο που γίνεται.Μπορεί να πάει το παιχνίδι όπουν θέλει αυτός.
    Τώρα χρειάζεται ΣΟΦΙΑ στις κινήσεις ώστε να γίνει ΕΘΝΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ και
    αδιαμφισβήτητος κυρίαρχος του παιχνιδιού.

  3. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 18/06/2012 00:02:59

    Για τις κινήσεις που πρέπει να κάνει , όσο και για το που θα πάει το παιχνίδι , εγώ του έχω εμπιστοσύνη. Ενα μόνο πράγμα θα του πω: όταν θα έρθει η ώρα που ο ΣΥΡΙΖΑ θα κάνει τα δικά του , να είναι από την πρώτη στιγμή αμείλικτος απέναντι τόσο σ'αυτόν , όσο και στον οποιονδήποτε προσπαθήσει να επιβάλλει το νόμο του χάους. Το μήνυμα που θα δώσει ο Α.Σ., πρέπει να είναι σαφές, σκληρό και κυρίως δυναμικό, για να μην έχει την τύχη του Καραμανλή. Εμείς που σε στηρίξαμε , θα είμαστε και τώρα μαζί σου. Καλή επιτυχία Αντώνη!!

  4. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 18/06/2012 00:05:23

    Εχω γράψει αρκετές φορές στο παρελθόν ότι δεν είμαι δεξιός, ούτε είχα υπάρξει ποτέ ψηφοφόρος της ΝΔ. Στεκόμενος σήμερα πίσω από το παραβάν διάβαζα το ψηφοδέλτιο της ΝΔ και άρχισα να αμφιβάλλω για το αν πρέπει να στείλω στη Βουλή άτομα που ουσιαστικά δε γουστάρω. Τελικά την έδωσα την ψήφο μου.Την έδωσα όμως στον Αντώνη Σαμαρά, αυτόν τον εμπιστεύομαι, θεωρώ ότι είναι έντιμος άνθρωπος. Δε με ενδιαφέρει τελικά ποιούς θα επιλέξει για υπουργούς, αυτό είναι δική του ευθύνη και δικαίωμα. Και του εύχομαι να μπορέσει να τους εμπνεύσει κι αυτούς ώστε να υλοποιήσουν όσα ο Σαμαράς μας "υποσχέθηκε". Δε θέλουμε ρουσφέτια και δε θέλουμε δώρα. Θέλουμε ένα κράτος αρωγό στις προσπάθειές μας, θέλουμε ένα περιβάλλον σταθερό ώστε οι κόποι μας να έχουν αντίκρυσμα. Θέλουμε να αρχίσουμε να κοιμόμαστε ξανά με ανοιχτές μπαλκονόπορτες. Πιστεύω ότι ο Σαμαράς ξέρει τι θέλουμε κι έχει την πρόθεση να μας το δώσει!

    Καλή τύχη Αντώνη Σαμαρά, σου εύχομαι γερό στομάχι!
    Να ξέρεις ότι θα σε στηρίξουμε ανιδιοτελώς, αλλά και θα σε κριτικάρουμε ανελέητα!

  5. Νικήτας avatar
    Νικήτας 18/06/2012 00:23:08

    Συγχαρητήρια Αντώνη Σαμαρά για την ΝΙΚΗ!
    Καλή συνέχεια στον δίκαιο αγώνα για την Ελλάδα μας - ως πρωθυπουργός πλέον.


    Συγχαρητήρια και στον αντίνεα για την ενημέρωση και την διαυγή μαχητικότητα.

  6. Κωστας απο Σερρες avatar
    Κωστας απο Σερρες 18/06/2012 00:47:20

    Θα σεβαστούμε, ασφαλώς, την υπογραφή και τις υποχρεώσεις της χώρας. Καληνύχτα Ελληνες;;;

    • τινα avatar
      τινα @ Κωστας απο Σερρες 18/06/2012 01:11:17

      Επειδή βαρέθηκα να το ΄βλέπω να αναπαράγεται από διάφορους πόσο χρειάζεται για να καταλάβεις ότι η δήλωση αυτή απευθύνεται ΕΞΩ όπου μας περίμεναν έτοιμοι μόλις τους δώσουμε την αφορμή;Όλα τα υπόλοιπα που είπε δεν σε κάλυψαν έστω για τις προθέσεις του;

      • Factorx avatar
        Factorx @ τινα 18/06/2012 01:12:07

        Μπράβο βρε Τίνα, αλλά που να καταλάβουν - δες και τα παζάρια που άρχισαν ήδη οι Γερμανοί σε διπλανή ανάρτηση

        • Tινα avatar
          Tινα @ Factorx 18/06/2012 01:35:13

          Άντε να το δεχτώ ότι δεν καταλαβαίνουν από διπλωματία που είναι απαραίτητη για να κερδίσουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.Εκείνο το ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ όρους ,συνοδευόμενο από το χαρακτηριστικό ύφος Σαμαρά,ούτε κι αυτό το κατάλαβαν;Είχαμε στα χέρια μας μια απασφαλεισμένη χειροβομβίδα και με μια φράση τους την πέταξε πίσω.Το έχω ξαναπεί και παλιά.Είναι παίχτης με Π καφαλαίο,κι ακόμα δεν είδαμε τίποτα.

        • Ιωαννης Τ avatar
          Ιωαννης Τ @ Factorx 18/06/2012 01:42:07

          μιλησα και εγω με μερκελ ξερεις!!!

  7. airman avatar
    airman 18/06/2012 01:04:28

    Αντώνη τη δύναμη που ζήτησες την πήρες επειδή την αξίζεις..
    Από αύριο ξέρεις τι πρέπει να κάνεις για να μην πάει χαμένη.
    Σε εμπιστευόμαστε, συνεχίζουμε τον αγώνα, έχουμε δρόμο μπροστά.
    Τώρα όμως έχουμε και Πρωθυπουργό!

  8. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 20/06/2012 08:11:36

    Εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη στην ΝΔ και καλή δύναμη στον ηγέτη της Αντώνη Σαμαρά.
    Πιστεύω πως η επιτυχία της κυβέρνησης θα έρθει μέσα από την εφαρμογή
    απλών αλλά ουσιαστικών πραγμάτων. Ποιά είναι αυτά?
    - Η προβολή της αλήθειας πάντοτε μα πάντοτε στον Ελληνικό Λαό!!!
    - Η αντιμετώπισή αυτού του Λαού με πνεύμα ΑΜΟΙΒΑΙΟΥ ΣΕΒΑΣΜΟΥ!!!
    - Απομάκρυνση όλων όσοι έχουν την παραμικρή σχέση με τη διαπλοκή!!!
    - Η θεσμοθέτηση ενός "κοινωνικού συμβολαίου" με τον Λαό - ένα New Deal
    κατά τα πρώτυπα των ΗΠΑ που εφάρμοσε ο Franklin Roosevelt, ώστε να υπάρξει ΟΡΑΜΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ!!!
    - H υλοποίηση της κάθαρσης σε όλα τα επίπεδα της πολιτικής και δημόσιας ζωής του τόπου.
    ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΕΔΡΕ