#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2010 11:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσευχή μουσουλμάνων στην πλατεία Κοτζιά



Ομαδική προσευχή στην πλατεία Κοτζιά για το τέλος του Ραμαζανίου πραγματοποίησαν το πρωί της Παρασκευής μουσουλμάνοι που ζουν στην Αθήνα.

Είναι η πρώτη φορά που οι μουσουλμάνοι πραγματοποιούν ανοιχτή ομαδική προσευχή.

Οι μουσουλμάνοι ζητούν την ίδρυση τεμένους στην Αθήνα, στο οποίο θα μπορούν να προσεύχονται.

Newsroom ΔΟΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. athamas avatar
    athamas 10/09/2010 11:48:03

    Καλά έκαναν και προσευχήθηκαν στην πλατεία Κοτζιά.

    Όχι σαν εμάς του δήθεν Ορθόδοξους που ντρεπόμαστε να κάνουμε και τον σταυρό μας μην μας πουν συντηρητικούς, οπισθοδρομικούς, φονταμενταλιστές κλπ κλπ. και που δεν πατάμε ούτε στην Εκκλησία παρά μόνο Πάσχα σε κάνα γάμο και σε καμμιά βάπτιση.

    Και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τους δίνουν το δικαίωμα να φτίαξουν ένα τζαμί να προσεύχονται σαν άνθρωποι.

    Απ την μια μεριά απαιτούμε απ την Τουρκία να ανοίξει την σχολή της Χάλκης, να ξαναλειτουργήσει η ΑγιάΣοφιά και οι άλλες Εκκλησιές μας και απ την άλλη η συμπεριφορά μας προς τους αλλόθρησκους είναι χειρότερη απ την Τούρκων!

    Ελληνική σχιζοφρένεια εν όψει!

    • Minnie avatar
      Minnie @ athamas 10/09/2010 12:13:12

      Ποιος ειπε οτι δεν εχουν δικαιωμα?
      Στην Θρακη τζαμια υπαρχουν ενα σωρο.
      Αν θελουν και στην Αθηνα, να αγορασουν οικοπεδο, να βγαλουν νομιμη αδεια και να το χτισουν με δικα τους εξοδα.

      • athamas avatar
        athamas @ Minnie 10/09/2010 14:28:12

        Ε και γιατί δεν το χτίζουν τότε;
        Μόνοι τους εννοώ, με δικά τους φράγκα.
        όχι και να το πληρώσουμε εμείς οι Έλληνες και Ορθόδοξοι (ή Καθολικοί κλπ)

        Εκτός και αν η Σ. Αραβία μας υποσχεθεί κάμποσους τόννους πετρέλαιο τζάμπα για καμμιά δεκαριά χρόνια και τους το χτίσουμε εμείς. Δεν είναι και άσχημη ιδέα να βγάλουμε και κάνα φράγκο μέρες δύσκολες πούναι τώρα, να βρεί και κάνας οικοδόμος δουλειά.

      • michal avatar
        michal @ Minnie 11/09/2010 07:15:42

        Mhpws na to xtisei h Tourkia h h Saudi Arabia kai na gemisei Jihadistes? Einai aneu8unothta an den xtistei me xrhmata tou ellhnikou kratous kai na einai apoluta elegxomwno.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ athamas 10/09/2010 12:14:58

      Ανεγείρεται το τεράστιο τζαμί στον Αρχαίο Βοτανικό...
      Το κονδύλι των 100 εκατομμυρίων ευρώ εγκρίθηκε τον Μάιο και θα εκταμιευθεί όλο από τα χρηματα των Ελλήνων φορολογουμένων.
      Ο χώρος ανέγερσης φυλάσσεται μέρα νύχτα από μεγάλη δύναμη Ελλήνων αστυνομικών και μόνο η θεμελίωση του κοστίζει 3 εκ. ευρώ.

      • Minnie avatar
        Minnie @ αλλενάκι 10/09/2010 12:18:42

        Αυτο εννοω και εγω.
        Θελουν χωρο λατρειας, να τον φτιαξουν.
        Εγω ο Ελληνας δεν τους το αρνουμαι, αρνουμαι ομως να πληρωσω τον λογαριασμο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 10/09/2010 12:46:10

        Πολύ αργά Minnie.
        Το πληρώνεις ήδη.
        Ο ΓΑΠ κόβει τους μισθούς μας και τις συντάξεις αλλά το σχέδιο της Νέας Τάξης δεν ξεμένει ποτέ από χρήμα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 10/09/2010 12:49:32

        Η επίσημη δικαιολογία για την εξ ολοκλήρου Ελληνική χρηματοδότηση ήταν ο έλεγχος και η στεγανοποίηση κατά κάποιο τρόπο του τζαμιού από εξτρεμιστικά στοιχεία.

      • Minnie avatar
        Minnie @ αλλενάκι 10/09/2010 13:34:13

        Το γνωριζω, αλλενακι.
        Τον λογαριασμο θα τον πληρωσω, αλλιως θα με σερνουν σιδηροδεσμια στα δικαστηρια και κανενας "προοδευτικος" δικηγορος δεν θα προσφερθει αφιλοκερδως να με απαλλαξει.
        Αλλα οχι και να μας την βγαινουν λεκτικα οι δηθεν προοδευτικοι και να μας εγκαλουν ως συντηρητικους η (η αγαπημενη τους ταμπελιτσα) ρατσιστες.

      • Dyer avatar
        Dyer @ αλλενάκι 10/09/2010 16:13:05

        Αλλενάκι δεν το πιστεύω. Εδώ γίνεται τόσος λόγος για το διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους ώστε να λειτουργεί αυτόνομα και το κράτος από την άλλη δίνει λεφτά φορολογούμενων για τζαμί; Κόβει χρήματα από τον συνταξιούχο και τα δίνει στους μουσουλμάνους που οι περισσότεροι είναι στα όρια του φανατισμού. Επειδή έχω επαφές χρόνια με μουσουλμάνους δεν μπορείτε να φαντασθείτε τι προβλήματα θα δημιουργήσουν όταν αισθανθούν ότι έχουν δύναμη.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 10/09/2010 16:23:56

        Τι δεν πιστεύεις Dyer? Διάβασε παρακάτω το εκτενές σχόλιο που παράθεσα h**p://www(.)antinews.gr/?p=61216&cpage=1#comment-518970

        από την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ και την αντίδραση του εκπροσώπου.

        Μην εκπλαγείς.

      • Dyer avatar
        Dyer @ αλλενάκι 10/09/2010 16:42:07

        Το διάβασα μόλις και κουφάθηκα !!!

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ athamas 10/09/2010 13:58:43

      Δεν είχε εγκριθεί ένα κονδύλι για τζαμί, που θα ήταν δήθεν έτοιμο για τους Ολυμπιακούς αγώνες;

      • Minnie avatar
        Minnie @ ο Μήτσος 10/09/2010 14:01:28

        Ω, να μας συγχωρουν που χασομερησαμε.

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ ο Μήτσος 10/09/2010 14:20:55

        Λέτε να τα έχει μαγκώσει κανένας εργολάβος Ολυμπιακών έργων τα φράγκα και να τον βοήθησε και ο Θεός γιατί προστάτεψε την ορθοδοξία;

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ athamas 10/09/2010 14:27:49

      Ποιος απαίτησε; Το Ελληνικό κράτος ζητάει την επαναλειτουργεία της σχολής της Χάλκης. Δεν ζητάει την επισκευή των Εκκλησιών της Ιμβρου και της Τενέδου. Την Αγία Σοφία δεν τη ζητάει το Ελληνικό κράτος. Θυμίσου όμως πως την Αγία Σοφία την βρήκαν οι Τούρκοι. Ενώ οι λαθρομετανάστες εισέβαλαν στην Ελλάδα και ισοβαθμίζουμε τα δικαιώματα των αυτοχθόνων με τους εισβολείς! ΟΧΙ

  2. Maya avatar
    Maya 10/09/2010 11:49:33

    Κακλαμάνη πες αλεύρι. Το φούμο σε γυρεύει.

  3. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 10/09/2010 12:02:09

    Ας φτιάξουν τζαμί, αλλά να το το πληρώσουν οι ίδιοι και όχι το χρεοκοπημένο ελληνικό κράτος. Και πάντως να μην το φτιάξουν στην πλατεία Συντάγματος ή στην πλατεία Κοτζιά, ούτε στην Ακρόπολη....

    Όσο για το παραμύθι ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχου τζαμιά, αν πάτε κανένα ταξίδι στην Θράκη, όπου υπάρχει η πολυάριθμη μουσουλμανική μεινότητα θα δείτε σε κάθε πόλη και κάθε χωριό άφθονους μιναρέδες, τόσο που σε ορισμένες περιοχές νομίζει κάποιος ότι βρίσκεται στο Ιράκ...

  4. Misha avatar
    Misha 10/09/2010 12:03:44

    Δεν είναι η πρώτη φορά.Έχουν γιορτάσει επανειλημμένως και στον εξωτερικό χώρο του σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, αλλά ακόμα και την Ασούρα των σηιτων (με τις αιματηρές αυτομαστιγώσεις) στα Καμίνια του Πειραιά.


    Η πέμπτη φάλαγγα οργανώνεται, δυναμώνει και μεγαλώνει.Όταν δοθεί το σύνθημα, θα κάνουν αυτό για το οποίο τους έφεραν οι «φίλοι» μας.

    • athamas avatar
      athamas @ Misha 10/09/2010 15:02:50

      Οι Έλληνες της Γερμανίας - ένα παράδειγμα αναφέρω, υπάρχουν πολλά - δεν πανηγυρίζουν στις θρησκευτικές γιορτές;
      Εγώ έβλεπα ένα ολόκληρο χωριό με Έλληνες μετανάστες να κάνει πανηγύρι σε ανοιχτούς χώρους τ' Άη Γιώργη.

      Ποιά η διαφορά;

      Το ότι είναι μουσουλμάνοι; Δικαίωμά τους είναι νάναι ότι θέλουν!
      Όπως και του κάθε ανθρώπου δλδ.

      Το ότι είμαστε εμείς σπίτι μας και αυτοί φιλοξενούμενοι είναι αυτονόητο.
      Το ότι ο φιλοξενούμενος οφείλει να προσαρμοστεί «στις συνήθειες του σπιτονοκοκύρη» και αυτό αυτονόητο.

      ΌΜΩΣ αν ο φιλοξενούμενος είναι μουσουλμάνος και δεν ξέρω γώ πόσες φορές τη μέρα θέλει να απλώνει το χαλάκι του στο σαλόνι σου και να προσεύχεται οφείλεις και σύ ως σπιτονοικοκύρης να το σεβαστείς.

      Απ την στιγμή που τον έβαλες στο σπίτι σου και τον *φιλο*-ξενείς - άρα στον ξένο φέρεσαι σαν σε φίλο - οφείλεις να του φερθείς με σεβασμό και να τον διευκολύνεις να κάνει αυτά που θεωρεί σωστά για τον εαυτό του ΕΦΟΣΟΝ βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι θα σου καταστρέψει το σπίτι.

      ΑΝ στο σπίτι σου - επειδή εσύ είσαι Ορθόδοξος ή οτιδήποτε άλλο - δεν γουστάρεις μουσουλμάνους ΔΕΝ έπρεπε να τον αφήσεις να μπεί μέσα στο σπίτι σου ούτε να του δώσεις φαγητό, χώρος διαμονής, φιλοξενία.

      Απ την στιγμή που τον δέχτηκες, οφείλεις - και κυρίως σαν ΞΕΝΟ - να τον σεβαστείς με όλες τις ιδιατερότητές του, διαφορετικά διώξ' τον.

      Δεν μπορεις απ την μιά να τον *φιλο*ξενείς και απ την άλλη να μην τον σέβεσαι.
      Διώξ' τον σαν εχθρό ή σεβάσου τον.

      Μεσοβέζικες λύσεις δεν υπάρχουν.

      Και όσο για το ότι εδώ είμαστε μια αμιγώς Ορθόδοξη χώρα...
      Αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟΝ στα χαρτιά.
      Στην ουσία η Ελλάδα ως χώρα είναι μακράν νυχτωμένη της Ορθοδοξίας.
      Και οι Έλληνες βαπτισμένοι Ορθόδοξοι νεκρά μέλη της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

      Όσο για τις παρεμβάσεις της Εκκλησίας στα ΕΘΝΙΚΑ θέματα η γνώμη μου είναι πως είναι λάθος, όπως είναι λάθος το να παρεμβαίνει η Εκκλησία σε κάθε ενέργεια της πολιτικής εξουσίας που δεν είναι σύμφωνη με την Ορθόδοξη πίστη.

      Είναι λάθος τακτική.

      Η Εκκλησία ΔΕΝ πρέπει να έχει καμμία σχέση με το κράτος ούτε να μπαίνει σε αντιπαράθεση με αυτό.
      Η Εκκλησία όμως ΟΦΕΙΛΕΙ και ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να κατηχεί τους πιστούς στο να ΜΗΝ αποδέχονται ως ορθές πολιτικές επιλογές αντίθετες με το Ορθόδοξο πνεύμα και είναι βεβαίως ΔΙΚΑΙΩΜΑ τησ και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ της να συνιστά στους πιστούς / μέλη της να ΜΗΝ ψηφίζουν πολιτικούς σχηματισμούς που νομοθετούν αντίθετα απ το Ορθόδοξο πνεύμα.

      Άλλο όμως «εμπλέκομαι σε μια διαμάχη με το κράτος και την κυβέρνηση»
      και εντελώς άλλο «επιβάλλω την δική μου Ορθόδοξη οπτική σε μια χώρα που οι περισσότεροι είναι μέλη μου και βαπτισμένοι Ορθόδοξοι με την σωστή ενημέρωση και κατήχηση των πιστών της Εκκλησίας μου» «Δεν ασχολούμαι με σάς, ενημερώνω τα μέλη της Εκκλησίας με τον τρόπο που εγώ θεωρώ σωστό και σείς κάντε ότι νομίζετε»

      Για να φέρω ένα παράδειγμα με τις ταυτότητες, η γνώμη μου είναι πως η Εκκλησία δεν έπρεπε να κάνει ούτε συγκεντρώσεις ούτε τίποτε απλά να πεί στους πιστούς να μην ψηφίσουν το κόμμα που θα ψηφίσει έναν τέτοιο νόμο επειδή είναι αντίθετος με την Ορθοδοξία. Και να το ψιθύριζε στ' αυτί και της τότε κυβέρνησης ότι «κυβέρνηση δεν ξαναβλέπεις αν περάσεις τέτοιον νόμο». Τελικά προτιμήσαμε τις διαδηλώσεις και ο νόμος πέρασε.

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ athamas 10/09/2010 16:17:12

        Ήρθε όμως μετά ο Καραμανλής και τον κατήργησε τον νόμο...
        [Εδώ γελάμε...]

      • Dyer avatar
        Dyer @ athamas 10/09/2010 16:22:57

        Ωραία λόγια. Όμως δες πως λειτουργεί ο θρησκευτικός φανατισμός στις χώρες τους και μετά κάνε τον φιλόξενο.
        Η θρησκεία δυστυχώς είναι ένα χαρακτηριστικό που δεν επιτρέπει την αφομοίωση, την ομογενοποιήσει των λαών.
        Εσύ μπορεί να είσαι διαλεκτικός και έτοιμος να δεχτείς και να σεβαστείς την διαφορετικότητα είναι όμως και ο απέναντί σου. Δυστυχώς οι περισσότεροι μουσουλμάνοι βρίσκονται ακόμα στο μεσαίωνα.

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ athamas 11/09/2010 05:39:43

        με τετοιο πλουσιο λεξιλογιο και σχεδον ατρανταχτα επιχειρηματα να απουσιαζουν εντεχνα γιατι? γιατι? γιατι?

        2 απαγορευμενες λεξουλες

        ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ KAI TAYTOTHTA

        ΑΜΟΙΒΑΙΟΤΗΤΑ

        γιατι γιατι γιατι γιατι μηπως AN AXE TO GRIND?

      • athamas avatar
        athamas @ athamas 12/09/2010 16:53:06

        Από πότε μια θρησκευτική εκδήλωση έστω και δημόσια απειλεί με οποιονδήποτε τρόπο την ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΜΑΣ;

        Και όσον αφορά την ΑΜΟΙΒΑΙΟΤΗΤΑ με ποιά ακριβώς χώρα πρέπει να υπάρχει αυτή η αμοιβαιότητα;

        Στην Τουρκία για παράδειγμα δεν γίνονται - εντάξει, τα τελευταία χρόνια - δημόσιες θρησκευτικές τελετές;

        Στο Πακιστάν δεν υπάρχουν Ορθόδοξες - έστω, λίγες - Εκκλησίες;
        Στην Ινδία και σε πολλές άλλες μουσουλμανικές χώρες απαγορεύεται η Ορθόδοξη αλλά και κάθε άλλη θρησκευτική εκδήλωση;

        Με ΜΟΝΗ εξαίρεση την Σ. Αραβία - εν πολλοίς εγώ θάλεγα δικαιολογημένα μιάς και εκεί βρίσκεται η Μέκκα, ο πιο ιερός χώρος των μουσουλμάνων και μια αντιστοιχία δημόσιαα λατρεία άλλης θρησκείας στην Σ. Αραβία θα ισοδυναμούσε με δημόσια θρησκευτική εκδήλωση μουσουλμάνων στο Άγιον Όρος, πράγμα αδιανόητο για μάς άρα και γι αυτούς, και αυτό είναι ΑΜΟΙΒΑΙΟΤΗΤΑ κατανόησης - σε όλες τις άλλες χώρες οι θρησκευτικές εκδηλώσεις ακόμα και οι δημόσιες γίνονται έστω και με προβλήματα έστω και με αντιδράσεις.

        Μήπως εδώ δεν υπάρχουν αντιδράσεις για τις θρησκευτικές εκδηλώσεις των μουσουλμάνων;
        Μιά ματιά στο παρόν θέμα και θα καταλάβει κάποιος

        Όταν εμείς θέλουμε να μας σέβονται και να μας επιτρέπουν να εκτελούμε τις λατρευτικές μας συνάξεις ανεμπόδιστα και νάχουμε τις Εκκλησιές μας, και να κάνουμε τις θρησκευτικές μας γιορτές και να απαιτούμε και άνοιγμα θεολογικών σχολών (βλ. Χάλκη) σε χώρες όπως η Τουρκία, η Ταϋλάνδη, το Πακιστάν, χώρες της Αφρικής με έντονο μουσουλμανικό στοιχείο όπως π.χ. Αίγυπτος τότε ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ και εμείς στα πλαίσια της ΑΜΟΙΒΑΙΟΤΗΤΑΣ να ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ σε κάθε μουσουλμάνο να εκτελεί τα θρησκευτικά του καθήκοντα όπως αυτός θέλει και όπου και όταν αυτός θέλει.

        Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ΠΩΣ απειλείται η ΕΘΝΙΚΗ μας ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ από μια μουσουλμανική θρησκευτική εκδήλωση χωρίς παράλληλα να απειλείται - για παράδειγμα - η εθνική κυριαρχία της τουρκίας από μια ανάλογη δική μας δημοσια Ορθόδοξη θρησκευτική εκδήλωση.

  5. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 10/09/2010 12:04:33

    ελπίζω αρκετοί αθηναίοι να πήραν το μύνημα για το μέλλον της πρωτεύουσας.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Ευθύμης 10/09/2010 16:19:12

      Δεν ξέρω για τους Αθηναίους,
      οι υπόλοιποι Έλληνες όμως το πήραν το μήνυμα!
      [Αυτό, για το μέλλον της πρωτεύουσας...}

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/09/2010 12:07:14

    Παραμονή της φιέστας της κουστωδίας στη ΔΕΘ?
    Τυχαίο;
    Δε νομίζω.

    Εκπέμπουν μήνυμα "είμαστε και μεις εδώ αν μας χρειαστείς ΓΑΠ"!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 10/09/2010 12:17:26

      !!!

    • tiramola avatar
      tiramola @ αλλενάκι 10/09/2010 12:20:40

      Έλεος....

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tiramola 10/09/2010 12:22:49

        Δεν σε είδα ποτέ εδω μέσα Tiramola να υψώσεις μια φωνούλα για τα εγκλήματα βιασμού και δολοφονίας κατά γυναικών που διαπράττονται από αλλοδαπούς, για τις αρπαγές νεαρών ομοθρήσκων τους και τον εγκλεισμό τους σε μπουντρούμια για να εισπράξουν λύτρα.

        Αλλά ποτέ όμως!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tiramola 10/09/2010 12:25:54

        ... για τους βιασμούς νέων αγοριών από ομοθρήσκους τους οι οποίοι συλλαμβάνονται και για τους οποίους ενημερωνόμαστε από σάιτ καταγραφής της εγκληματικότητας!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tiramola 10/09/2010 12:27:51

        Αλλά τι απαιτώ από δικαιολογητές και επιβραβεύοντες τσό[κ]λιων απόψεων!

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 10/09/2010 12:28:06

        Δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου στην περιοχή μου και δεν είμαι αστυνομικός.
        Έχεις αναφερθεί εσύ ποτέ σε έλληνα ή σαν ανώτερη φυλή που είμαστε δεν κάνουμε τέτοιες βαρβαρότητες?

      • Κάγκουρας avatar
        Κάγκουρας @ tiramola 10/09/2010 12:28:11

        Μπερδέφτηκα, εσεις εδώ δεν ειστε που υπερασπίζεστε τους ισλαμιστές απέναντι στους κακούς εβρέους; Τι έγινε τώρα; Αλλάξαμε;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tiramola 10/09/2010 12:33:04

        τι να σου κάνω εγώ τώρα που μπερδεύτηκες

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tiramola 10/09/2010 12:37:23

        Aφού δεν έπεσε κάτι στην αντίληψή σου μπορώ να είμαι ήσυχη Tiramola.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 10/09/2010 13:25:46

        Δηλαδή, τιραμόλα, εσύ γουστάρεις στο κάργα που ο ΓΑΠ ανεγείρει δαπάναις ΕΣΟΥ και ΕΜΟΥ μεγαλομανή (όχι απλώς μεγαλοπρεπή) τζαμιά, "αντάξια" σε μέγεθος του πλήθους των μουσουλμάνων που ζουν (νόμιμα; ) στην Αθήνα;

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 10/09/2010 14:05:38

        Αυριανιστή δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα τζαμιά.Άσε που έτσι πρέπει λειτουργεί ένας φιλόξενος λαός σεβόμενος την δημοκρατική του παράδοση που απαιτεί σεβασμό στη διαφορετικότητα.
        Λέει και το Σύνταγμα κάτι σχετικά...
        Δεν πρέπει όμως να ανησυχείς.Αν ο πολιτισμός μας είναι ανώτερος θα επικρατήσει επί των μαζών των αμόρφωτων και ξυπόλητων...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 10/09/2010 14:40:59

        Τιραμόλα, δεν σε ρώτησα αν έχεις πρόβλημα με τα τζαμιά γενικώς. Σε ρώτησα αν σου αρέσει να χτίζονται τζαμιά με τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ τα λεφτά...

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 10/09/2010 14:54:44

        Όχι δεν με πειράζει.

  7. Σαος avatar
    Σαος 10/09/2010 12:17:09

    Πάνω από 400 χρόνια υπό ισλαμική κατοχή και δεν μάθαμε τίποτα ακόμα, και το λέω εγώ, ένας άθεος που πιστεύω πως και ο χριστιανισμός έχει τις μαύρες σελίδες του στην ιστορία της χώρας μας. Απ' ότι φαίνεται, θα πρέπει είτε να δράσουμε εναντίον των νέων καταστάσεων που προσπαθούν να μας επιβάλουν οι πουλημένοι πολιτικοί είτε να τις αποδεχθούμε και να δούμε την χώρα μας να καταστρέφεται...Εγώ προτιμώ το πρώτο, θέλω την πατρίδα μας πίσω...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Σαος 10/09/2010 12:22:38

      Αν δεν ξαναδεχτείτε κι εσείς οι άθεοι την Ελλάδα ως κατά βάση χριστιανική χώρα, δεν υπάρχει ελπίδα αντίστασης στο Ισλάμ, γιατί μια ζωή θα μας χτυπούν Ασίες, Ευρώπες και Αμερικές το δικαίωμα της ανεξιθρησκείας.

      Όχι, το δικαίωμα της ανεξιθρησκείας είναι ατομικό. Δεν είναι συλλογικό. Σε συλλογικό επίπεδο η Ελλάδα είναι και πρέπει να είναι χριστιανική χώρα.

      Θα είναι πολύ σημαντικό αν αυτό το μήνυμα το στηρίξετε και εσείς οι άθεοι.

      • Σαος avatar
        Σαος @ Επώνυμος 10/09/2010 12:36:53

        Εγώ προσωπικά είμαι κατά της ανεξέλεγκτης εγκατάστασης λαθρομεταναστών και ιδιαίτερα ισλαμιστών στην πατρίδα μας. Βέβαια δεν αντιπροσωπεύω καμιά ομάδα άθεων. Αντιθέτως υπάρχουν πολλοί που δηλώνουν "άθεοι" αλλά για κάποιο λόγο υποστηρίζουν αυτούς που θα τους αποκεφάλιζαν για την πλάκα τους. Είμαι σίγουρος πως ο πραγματικά άθεος/άθρησκος δεν έχει κανένα συμφέρον να γίνει η Ελλάδα μια ισλαμική αποικία, γιατί θα χάσει αυτόματα το δικαίωμα να είναι άθεος και θα έχει δύο επιλογές, είτε να ομολογεί την αθεΐα του και να είναι υποψήφιος προς αποκεφαλισμό, είτε να το παίζει ισλαμιστής, οπότε μιλάμε για άλωση των δικών του πιστεύω από το ισλαμικό πολιτικοθρησκευτικό σύστημα. Προφανώς όλοι αυτοί οι δήθεν άθεοι αβανταδόροι του Ισλάμ είναι είτε κρυπτοισλαμιστές είτε πληρωμένοι υπάλληλοι είτε politically correct ηλίθιοι...

      • http://neotera.wordpress.com avatar
        http://neotera.wordpress.com @ Επώνυμος 10/09/2010 13:37:27

        Σε νορμάλ συνθήκες, αστικοδημοκρατικής λειτουρτγίας γενικώς δεν είμαι κατά της ανέγερσης τζαμιών και γενικότερα ναών απ' όποιον έχει τα μέσα. Σε συνθήκες Πολέμου των Πολιτισμών και ενώ η μετανάστευση εκριζωμένων με βομβαρδισμούς και άγρια κατοχή αλλοδαπών κατευθύνεται ώς όπλο για την κατάκτηση της ελλαδίτσας με αφελληνισμό-εξαθλίωση των ελλήνων βαράτε την Αφροδίτη και τους προστάτες της στην κυβέρνηση...

      • Dyer avatar
        Dyer @ Επώνυμος 10/09/2010 16:36:28

        Το Ισλάμ μια θρησκεία 600 χρόνια νεώτερη από την δικιά μας βρίσκεται εκεί που ήταν ο Χριστιανισμός περίπου 500 χρόνια πριν, στο μεσαίωνα. Πονέσαμε πολύ για να ξεκολλήσουμε από τη θρησκοληψία και τώρα θεωρείς λογικό να γυρίσουμε πίσω για αντιμετωπίσουμε με ίδιους όρους (καλοί φανατισμένοι χριστιανοί), τον θρησκευτικό φανατισμό των μουσουλμάνων.

      • http://neotera.wordpress.com avatar
        http://neotera.wordpress.com @ Επώνυμος 10/09/2010 17:06:05

        Dyer εσύ αυτό κατάλαβες πως είπα, να γυρίσουμε πισω και να κάνουμε θρησκευτικό πόλεμο με μεσαιωνικούς όρους ? Επρεπε ίσως να συμπληρώσω Αλ Σαλέχ στην Αφροδίτη. Λέω ότι τώρα πρέπει να πούμε όχι στην ανέγερση τζαμιών και στην είσοδο μεταναστών γιατί δεχόμαστε επίθεση αφελληνισμού !

      • dimitris hamenos avatar
        dimitris hamenos @ Επώνυμος 10/09/2010 17:08:40

        Αγαπητε Επωνυμε διαβαζω τις αναρτησεις σου με μεγαλο ενδιαφερον και συμφωνω με πολλες απο τις αποψεις σου αλλα εδω θεωρω πως εχεις λαθος. Πρωτα απο ολα τα τρια μεγαλα μονοθεϊστικα δογματα εχουν κοινη αφετηρια και φιλοσοφια η οποια πανω απ ολα ειναι οικουμενικη. Επιπλεον θεωρω πως εχω καθε δικαιωμα να αισθανομαι Ελληνας χωρις να λιβανιζω τον Γιαχβε και κατα την δικη μου αναγνωση να θεωρω τις παρεμβασεις του ιερατειου στην κοινωνια διαχρονικα απο τις μελανοτερες σελιδες της ιστοριας μας. Επιθυμω να ειμαι πολιτης ενος κρατους δικαιου σεβομενος βεβαιως το θρησκευτικο συναισθημα των συμπολιτων μου. Αληθεια τη γνωμη εχεις για τους ευαγγελικους του νοτου των ΗΠΑ, σε τι διαφερουν απο τους μουλαδες του Ιραν;

      • Dyer avatar
        Dyer @ Επώνυμος 10/09/2010 21:07:53

        @http://neotera.wordpress.com
        Το σχόλιό μου είναι για τον Επώνυμος ο οποίος γράφει ότι μονο αν γίνουμε όλοι καλοί Χριστιανοί μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το Ισλάμ!!!
        Κάτι από θρησκευτικό πόλεμο μου κάνει αυτό.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 10/09/2010 21:22:29

        Αυτά που λες δεν έχουν καμία σχέση μια αυτα που είπα εγω. Δεν έχει νόημα να σου απαντήσω, μια που μιλάμε παράλληλα για διαφορετικά πράγματα.

      • Dyer avatar
        Dyer @ Επώνυμος 10/09/2010 21:48:38

        @ Επώνυμος έγραψες:
        «Αν δεν ξαναδεχτείτε κι εσείς οι άθεοι την Ελλάδα ως κατά βάση χριστιανική χώρα, δεν υπάρχει ελπίδα αντίστασης στο Ισλάμ»
        Αυτό πως ερμηνεύεται;

  8. tiramola avatar
    tiramola 10/09/2010 12:22:37

    Στην δική μου πόλη ήταν μαζεμένοι από το πρωί στο κλειστο γυμναστήριο.

  9. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 10/09/2010 12:25:10

    Φρίκη! Η καθυστέρηση της Μέσης Ανατολής μας ήρθε μέσα στα μούτρα.
    Το ευχάριστο είναι ότι δεν υπάρχουν Αλβανοί ανάμεσά τους. Βλέπεις ο Εμβέρ Χότζα έκανε καλή δουλειά στο να σβήσει τη θρησκεία από μέσα τους.
    Μήπως πρέπει να περάσουν Εμβέρ Χότζες από όόόόλες αυτές τις χώρες;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Σχολιαστής 10/09/2010 12:43:48

      Ανεγείρεται τζαμί στο κέντρο των Τιράνων. Για Αλβανούς φυσικά, διότι εκεί δεν υπάρχουν λαθρομετανάστες.
      Είπε κανείς ότι οι αλβανοί δεν διαθέτουν θρησκευτικό συναίσθημα;

  10. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 10/09/2010 12:32:18

    To μήνυμα είναι ένα: ΜΑΥΡΟ ΣΤΟ ΛΑΘΡΟΔΗΜΑΡΧΟ ΤΗΣ GAY PARADE ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΙΣΛΑΜΑΜΠΑΝΤ! ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΚΑΜΙΝΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΟΔΑΛΙΣΚΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ! Η γενέτειρα της Δημοκρατίας και του ελεύθερου ανθρώπου βρίσκεται υπό κατοχή από τα πλήθη των αμόρφωτων, ξυπόλητων κατευθυνόμενων μαζών...

    • tiramola avatar
      tiramola @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 10/09/2010 12:46:36

      Το γεγονός ότι οι μετανάστες ξαναμεταναστεύουν λόγω της οικονομικής κρίσης φεύγοντας από τη χώρα είναι η καλύτερη απάντηση στη βλακεία...

      • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
        Πλούταρχος Λευκαδίτης @ tiramola 10/09/2010 13:03:51

        Τιραμόλα,

        η αναφορά στη βλακεία σου επιστρέφεται πάραυτη. Άλλωστε ταιριάζει γάντι στους υποστηρικτές των αχυρανθρώπων που θέλουν να μας πείσουν ότι διοικούν...
        Επίσης αγαπητέ μου, ο αγαπημένος σου πρώην ΠΡΟΠΟτζης αυτοπροσδιοριζόμενος ως Χρυσοχοϊδης, έδωσε στοιχεία, στα οποία μόνο το μήνα Ιούλιου, οι αστυνομικές αρχές συνέλαβαν 10.000 άτομα περίπου που πέρασαν παράνομα τα σύνορα στον Έβρο... Δε μιλάμε βέβαια για τα θαλάσσια σύνορα ή τα σύνορα με την Αλβανία...

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ tiramola 10/09/2010 15:48:54

        Το ότι και πολλοί "άριστοι" των Ελλήνων μεταναστεύουν ή σκέπτονται να μεταναστεύσουν σε βάζει σε ανησυχία ως προς τα κατορθώματα των προφανών ημετέρων σου;

    • Minnie avatar
      Minnie @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 10/09/2010 12:50:34

      Η γενετειρα της Δημοκρατιας δεν εδινε δικαιωμα ψηφου συλληβδην.
      Εμεις οι λαμπροι απογονοι αποφασισαμε οτι με το που γινομαστε 18 μπορουμε να αποφασιζουμε για το μελλον του συνολου.

      Για να παρεις ενα ρημαδι διπλωμα οδηγησης πρεπει να εισαι 18, να διαβασεις θεωρια, να κανεις μαθηματα, να δωσεις εξετασεις και στα δυο, να σε κοψουν, να ξαναδωσεις... αν ολιγοις να αποδειξεις οτι μπορεις.

      Για να ψηφισεις ομως αρκει η ηλικια σου και τιποτε αλλο!?!?!

      Προσωπικα θα επιθυμουσα σαν προυποθεση ενα IQ τεστ.
      Δεν χρειαζεται να ειναι πολυ ψηλα ο πηχυς, οποιοσδηποτε ανω του Idiot ας ψηφιζει.
      Θα ζουσαμε σε μια αλλη Ελλαδα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Minnie 10/09/2010 13:41:32

        Εδώ σκέφτονταν να δώσσουν δικαίωμα ψήφου και στα... 16 για τις τοπικές (δημοτικές) εκλογές. Σε λίγο τα 18 θα αποτελούν μια ευχάριστη ανάμνηση.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 10/09/2010 13:42:52

        *shudder*

    • 11888 avatar
      11888 @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 10/09/2010 13:51:11

      Το gay parade που κολλαει τωρα.Οση αποστροφη μου προκαλουν οι μουσουλμανοι φανατικοι την ιδια και χειροτερη μου προκαλουν και οι χριστινοι ταλιμπαν.Αντε να βγαλει η εκκλησια απο το υπογειο το βαρυ της πυροβολικο(θεουσσες ολης της επικρατειας unite) να κανει καμμια συγκεντρωση διαμαρτυριας γιατι αρχισε η ζωη να γινεται μονοτονη.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 10/09/2010 14:09:35

      Πλούταρχε, πληροφοριακά, ο Κακλαμάνης αρνήθηκε να τεθεί το Athens Pride υπό την αιγίδα του Δήμου. Επίσης, δεν έχει καμία αρμοδιότητα για τη φύλαξη των συνόρων, ούτε η δημοτική αστυνομία μπορεί να κάνει συλλήψεις λαθρομεταναστών. Να κατηγορήσεις τους αρμόδιους υπουργούς.

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 10/09/2010 14:32:09

      καταμαυρο!!! Να πάει σπίτι του! Αυτοχρίσθηκε υποψήφιος Δήμαρχος για να περιορίσει τον Σαμαρά και τη ΝΔ στη νεοφιλελεύθερη πολιτική!

  11. sta_a avatar
    sta_a 10/09/2010 12:40:05

    Δείτε το παρακάτω βίντεο με την προσευχή και πηγαίνετε, αν δεν θέλετε να το ακούσετε όλο, στο 1:20, και ακούστε τι λέει μια μουσουλμάνα γυναίκα που της παίρνουν συνέντευξη (οτι δηλαδή έπρεπε να πάρει άδεια απο τον άντρα της για να πάει εκεί ή για να μιλήσει!! Έτσι πρέπει, λέει να είναι οι μουσουλμάνες). Είπατε τιποτα?
    το βίντεο ειναι εδώ->
    http://www.youtube.com/watch?v=H9aGGncrB-g&feature=player_embedded

  12. Γιώργης avatar
    Γιώργης 10/09/2010 12:49:03

    Για την ωρα φατε τους στη μαπα και μη μιλατε.Ακομα ο ηλιθιος Ελληνικος λαος δεν εχει καταλαβει τι γινετε.Κουραστηκα να φωναζω και να χτυπιεμαι και ολοι με κοιτανε απορημενοι.Ενα ειναι το συμπερασμα.Αν δεν χασει λεφτα ο Ελληνας απο το παντελονι δεν γυριζει το κεφαλι του με τιποτα.Αν και δεν εχω πληγει ιδιαιτερα απο την κατασταση εκτος των αυξησεων που εχουν γινει γενικοτερα ποναω πολυ που η πατριδα μας καταντησε ετσι.Ειμαι πατερας 2 παιδιων και απο τωρα βαζω τα παιδια που ειναι σε μικρη σχολικη ηλικια να διαβαζουν ιστορια.Λαος που ξεχναει απο πουθε κραταει ειναι καταδικασμενος στη ληθη.Καλημερα σας.

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Γιώργης 10/09/2010 14:33:25

      Να σου ζήσουν τα παιδιά σου! Συμφωνώ απόλυτα. Κάτι πρέπει να γίνει επιτέλεους! ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 10/09/2010 12:50:43

    Όσο και να κλαίμε τώρα, είναι πλέον αργά...

  14. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 10/09/2010 13:09:37

    Όλη η επικράτεια έχει κατακλυστεί απο τους λαθρομετανάστες εποίκους εξ Ανατολών,φανατικούς μουσουλμάνους κ απολίτιστους.Η Αθήνα έχει καταντήσει υποσαχάρια τριτοκοσμική πόλη με το έγκλημα να κυριαρχεί σε κάθε περιοχή εξαιρουμένων βεβαίως βεβαίως των Β.Π,Καστρί......Έχετε καταλάβει τι συμβαίνει ή κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου;Χτές διάβααζα για λαθραίους που έκλεψαν τα γλυκά απο μια βάφτιση για να φάνε στην Πάτρα,στην κέρκυρα ορμάνε μέσα σε φούρνους, ρουμανόγυφτοι κ βουλγαρόγυφτοι επαιτούν παντού κρατώντας απο 5 παιδιά μαζί τους κ η κατάσταση όλο κ επιδεινώνεται αφού καθημερινά μπαίνουν περίπου χίλια άτομα επίσημα απο τον Έβρο,χώρια αυτοί που μπαίνουν κ δεν γίνονται αντιληπτοί.Πρέπει να μπεί ένα τέλος σ'αυτή την τραγωδία,να αρχίσουν μαζικές απελάσεις,σφράγισμα των συνόρων με τη φασιστική Τουρκία που όλα αυτά τα κάνει βάση σχεδίου...Καμία κοινωνία δεν μπορεί να προχωρήσει όταν υπάρχουν μαζεμένες τόσες ανομοιογενείς πληθυσμιακές ομάδες,που προέρχονται απο διαφορετικούς πολιτιστικούς κύκλους...3.500.000 άποικοι που δεν ξέρουν καν ελληνικά,χωρίς δουλειές,περιφερόμενοι εν δυνάμει κλέφτες,δολοφόνοι,βιαστές

    • 11888 avatar
      11888 @ Μαύρος Ιάκωβος 10/09/2010 13:44:54

      Ενω οι χριστιανοι ειναι πολιτισμενοι.Ο μωαμεθανισμος δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την αλλη οψη του ιδιου νομισματος.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ 11888 10/09/2010 13:49:56

        Ναι φίλε έχεις απόλυτο δίκαιο,ίδιο πολιτισμό έχει ο Γερμανός,Ρώσος,Ελβετός χριστιανός με τον Σομαλό φονταμενταλιστή κ τον πακιστανό Ταλιμπάν....Ισλάμ στα αραβικά σημαίνει υποταγή.Υποταγή όλων των απίστων με τη βία ώστε να κερδίσουν τον αιώνιο παράδεισο κ τρίχες κατσαρές

      • 11888 avatar
        11888 @ 11888 10/09/2010 13:53:05

        Τον ιδιο και χειροτερο Φυσικα αναφερομαι στα φανατικα κατακαθια.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ 11888 10/09/2010 14:05:32

        Άκου φίλε...
        Εδώ είναι το σπίτι μας...το ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ!!!!
        Καλώς ή κακώς η Ελλάδα είναι χώρα χριστιανικού πληθυσμού εδώ και εκατοντάδες χρόνια.
        Αν δεν γουστάρεις τον χριστιανισμό με γεια σου με χαρά σου αλλά το να εξισώνεις όλους του φιλήσυχους πολίτες με τις "θεούσες", τις γραφικότητες της τιβι και τον ρωμαιοκαθολικό ιμπεριαλισμό προτέρων αιώνων είναι από ασχετοσύνη εώς εμπάθεια και βλακεία.

        Σέβομαι τις θρησκευτικές απόψεις του καθενός και δεν θέλω να μπαίνω σε τέτοιου είδους συζητήσεις.
        Αλλά ποτέ δεν θα δεχτώ να εξισωθέί το αυτονόητο δικαίωμα του Έλληνα ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗ με τις μειονότητες που μας γέμισε το πολιτικό σύστημα για να εξυπηρετήσει την ΝΤΠ.

        Όσο δεν καταλαβαίνεις ότι εξισώνοντας "ξένο" και "νοικοκύρη" προσβάλεις και ταυτόχρονα δίνεις πάτημα στους εθελόδουλους θα την ακούς στερεοφωνικά.

        Μήπως να ανοίξουμε τις πόρτες και στους σαιεντολόγους;;;
        Μήπως αυτοί σου φαίνονται πιο πολιτισμένοι;;;
        Μήπως δεν ξέρεις την ιστορία τους και την εμπλοκή τους στην χώρα μας;;;

        Η Εκκλησία ανακατεύεται στα εθνικά ζητήματα ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ!!!!
        Εάν το έκαναν να σαι σίγουρος ότι πρώτοι οι "απολίτιστοι" χριστιανοί θα έκαναν τους παπάδες στην άκρη.

        2 μέτρα και 2 σταθμά για ξένο και νοικοκύρη.
        Πάντα.
        Δεν μπορεί να είναι αλλιώς.
        Ο ξένος ΣΕΒΕΤΑΙ και ο νοικοκύρης ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ.
        Εσύ στο σπίτι σου δώσε και το κρεβάτι σου ΄στον "ξένο" επειδή ο γείτονας "ροχαλίζει".

        Άιντε με τους αριστεριστές και τους δήθεν "προχώ" διεθνιστές που για όλα τους φταίνε οι χριστιανοί.

        ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!

      • Σαος avatar
        Σαος @ 11888 10/09/2010 15:07:13

        Αγαπητέ άθεε (όπως και εγώ) 11888, σε βλέπω να υπερασπίζεσαι εκ της πλαγίου τους ισλαμοταλιμπάν με την γνωστή μέθοδο του να εξισώνεις ισλαμιστές και χριστιανούς, κάτι που δεν ισχύει βέβαια γιατί η θρησκεία εκτός των άλλων είναι και φορέας πολιτισμού και κουλτούρας. Εγώ ως άθεος δεν έχω φοβηθεί ποτέ στην πατρίδα μου την Ελλάδα αλλά σίγουρα θα αρχίσει να αλλάζει αυτό όταν θα έχουμε γεμίσει με ισλαμιστές που θα αρχίσουν να επιβάλουν την Σαρία που εμένα τον άθεο-άθρησκο με θέλει με κομμένο το κεφάλι. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αν είσαι όντως άθεος ή κρυπτοισλαμιστής όπως ανέφερα παραπάνω. Πολλοί πολίτες της Ελλάδας δεν έχουν ελληνική καταγωγή αλλά έχοντας ελληνικό όνομα προχωρούν σε πάσης φύσεως προπαγάνδα υπέρ των πατρίδων τους. Δεν είναι ντροπή να πει κάποιος με περηφάνια ότι είναι τούρκος, άραβας, αλβανός, σλάβος-βούλγαρος, φράγκος ή λαζός (προσοχή, άλλο Πόντιος και άλλο Λαζός). Εμείς οι Έλληνες δεν είμαστε ρατσιστές και θα κατανοήσουμε μέχρι ενός σημείου την αγάπη του για την πατρίδα του, αρκεί να μην προβεί σε εχθροπραξίες και σε λόγια μίσους κατά της δικιάς μας πατρίδας που βρίσκεται στην ίδια θέση τα τελευταία 5000 χρόνια...

      • 11888 avatar
        11888 @ 11888 10/09/2010 15:51:36

        Οπως εγραψα ο θρησκευτικος φανατισσμος μου προκαλει εμετο απο οποιο χωρο και αν προερχεται.
        Τελικα απο οτι φαινεται ο φανατισμος εχει και επιπτωσεις στο ανθρωπινο IQ .
        Φυσικα για ολους εσας τους καλους χριστιανους ,σε αντιθεση με εμας τους κακους αθεους,δεν θα υπηρχε κανενα απολυτως προβλημα αν ολοι αυτοι οι μεταναστες ηταν απο την Γαλλια ή οποιδηποτε "πολιτισμενο" χριστιανικο κρατος.Μακρια απο την πορτα μας οι βρωμεροι ακι παμφτωχοι τριτοκοσμοκοι μουσουλμανοι.
        Αλλωστε χαρη σε εσας τους παναρετους δεν χρωσταει η κοινωνια μας την αγαπη,την αλληλεγγυη,τον σεβασμο στην περιουσια και διαφορετικοτητα του αλλου,την αξιοπρεπεια και την αξιοκρατια?
        Ευχαριστουμε εμεις οι αθεοι για το "θεοπνευστο εργο" που επιτελειτε.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ 11888 10/09/2010 16:01:33

        11888

        Άντε ρε άνθρωπε πήγαινε από δω που θα μας πεις και για I.Q.
        Το μάθαμε τόσα χρόνια το παραμύθι των άθεων/άθρησκων.
        Σου λέμε ότι δεν είναι θέμα θρησκείας αλλά ευρύτερου πολιτισμού και δικαιώματος του Ελληνικού πληθυσμού να ορίζει την χώρα του κι εσύ απαντάς με νεοταξίτικες κορώνες.

        Υποθέτω ότι θα τους έβαζες και μέσα στο σπίτι σου όλους αυτούς τους μετανάστες από αγάπη και αλληλεγγύη έτσι;;;
        Ε;;;
        Αφού εμείς οι χριστιανοί είμαστε απολίτιστοι δείξε μας εσύ ο πολιτισμένος άθεος πόσο εύκολα βάζεις τους μουσουλμάνους μετανάστες στο σπίτι σου...

        Ε;;;Τι είπες...;;Δεν σ 'άκουσα....!!!

        Καλά το φαντάστηκα.

      • Σαος avatar
        Σαος @ 11888 10/09/2010 16:12:21

        @11888

        Αποκαλύπτεσαι! Έχεις μια περίεργη συμπάθεια προς τους "απολίτιστους" ισλαμιστές, ενώ δείχνεις την απέχθεια σου για κάθε "πολιτισμένο" δυτικό "χριστιανό" (ιδιαίτερα όταν τα μεγαλύτερα ποσοστά των δυτικών είναι πλέον αγνωστικοί και όχι χριστιανοί, κάτι που έτσι και αλλιώς ισχύει και στην Ελλάδα ασχέτως αν δηλώνουν πολλοί χριστιανοί)! Όπως προείπα, δεν είναι κακό μερικοί να παραδέχονται την πραγματική τους καταγωγή και θρησκεία. Δεν θα τους αφαιρέσει κανένας την ελληνική υπηκοότητα.

      • Dyer avatar
        Dyer @ 11888 10/09/2010 16:37:58

        Μόνο που εμεις ξεκολλήσαμε

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ 11888 11/09/2010 05:52:46

        Σαος

        το βασιλειο εκτος απο αθεους και κρυπτο διαθετει κυριως
        'εργολαβους' και 'μισθωτους' χρησιμοι ηλιθιοι και αμισθοι
        σε αυτο το γηπεδο δεν παιζουν αλλου ναι

    • 11888 avatar
      11888 @ Μαύρος Ιάκωβος 10/09/2010 16:13:11

      Το επιπεδο πολιτισμου σου το εδειξες μολις.Εσυ ποτε θα καταλαβεις οτι πολιτισμος και θρησκεια δεν πανε χερι χερι?Δε μου λες θα εβαζες σπιτι σου εναν καλοντυμενο ευρωπαιο τουριστα?

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ 11888 10/09/2010 16:29:01

        11888

        Πατήρ πάντων πόλεμος.
        Πόλη-πολιτισμός-πόλεμος.
        Από τη Βαβυλώνα και μετά όλοι οι πόλεμοι έγιναν κάτω από το τρίπτυχο "πόροι-πολιτισμός-πίστη".

        Όταν θα καταφέρεις να βρεις τα κοινά στοιχεία στα παραπάνω τότε θα μπορείς να καταλάβεις το μέγεθος της ανοησίας που χαρακτηρίζει την μασημένη νεοταξίτικη τροφή που αναμασάς.

        Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις είσαι είτε περιορισμένης αντιληπτικής ικανότητας ή "χρήσιμος ηλίθιος"...ή και τα δυο.

      • Αμετανόητος avatar
        Αμετανόητος @ 11888 11/09/2010 00:51:20

        Τι μας λες ρε φίλε ? Ξέρεις κανέναν Πολιτισμό που πέρασε από την Γή και δεν πίστευε σε κάτι ? Οι Ινκας,οι Ζουλού,οι Σελτζούκοι Τούρκοι....που πιστεύανε ? στο τίποτα ?
        οι άνθρωποι πάντοτε πιστεύανε σε κάτι και πάντοτε θα πιστεύουν.Σε θεό,σε ζώο,σε ξόανο,σε....
        Πολιτισμός είναι οι συνήθειες,οι αναμνήσεις,και τα γονίδια της εκάστοτε κοινωνικής ομάδας.
        Η θρησκεία είναι:συνήθειες και αναμνήσεις και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος του Πολιτισμού.
        Υπάρχει και η Μεταφυσική ξέρεις δεν εξηγούνται όλα με την ανθρώπινη μαλακία....και ευτυχώς που κατέβηκε στην Γή Ο Χριστός για να διώξει τον φόβο του θανάτου από το μυαλό του ανθρώπου και να του χαρίσει την Ελευθερία.
        Θέλεις δεν θέλεις στην Ελλάδα θα υπάρχει και μετά τον θάνατό σου ο Χριστιανισμός.
        Και σε όποιον αρέσει...χωρίς παραπάνω συζήτηση.
        Για τους άλλους υπάρχει και το Θιβέτ...

    • 11888 avatar
      11888 @ Μαύρος Ιάκωβος 10/09/2010 16:22:40

      Σαος@
      Οτι ναναι γραφεις.Δεν εχω καμμια σχεση με θρησκειες και δε μου αρεσει να βλεπω εξαθλιωμενους ανθρωπους ανθρωπους να ζουνε σε χαρτοκουτες και να ψαχνουν στα σκουπιδια ειτε ειναι χριστιανοι ειτε μουσουλμανοι ειτε ταοιστες ειτε οτιδηποτε.
      Για τον προσωπικο μου κοσμο δεν ισχυει κανενας ρατσιστικος διαχωρισμος μεταξυ των ανθρωπων περα απο τον πολιτισμικο.

      Τους χιλιαδες κινεζους που βρισκονται στην Ελλαδα και ειναι κομφουκιστες και ταοιστες πως τους αφηνετε "παραπονεμενους" τοσο καιρο.

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ 11888 10/09/2010 16:27:30

        Οι κινέζοι δεν συνηθίζουν να ανατινάζουν ο ένας τα τζαμιά του άλλου, δεν βιάζουν γυναίκες στις χώρες που μεταναστεύουν και βέβαια δεν είναι ομόθρησκοι των φίλων σου των Τούρκων...

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ 11888 11/09/2010 06:36:02

        ΠΟΥΡΙΤΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΣΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ

        εργαζομαι απο 5 ετων σωστα διαβαζεις εχω ζησει σε
        διαφορες χωρες ανα τον κοσμο και εμπειριες που
        συναντας σε μυθηστορηματα.

        Το χειροτερο τερας εργοδοτης που συναντησα ποτε ηταν
        ελληνας σκατελληνας για την ακριβεια στη Νεα Υορκη.

        Μισοαναλφαβητο γιδι στην μητροπολη του Καπιταλισμου
        δεν μιλουσε λεξη αγγλικα μετα απο 20 χρονια, επιχειρηση,
        αυτοκινητα, κατοικια ,μετοχες κλπ ποιο αμερικανος των
        αμερικανων,
        ανεμενε καθε πρωι την πτηση να φερει τον Ριζοσπαστη τον
        οποιο διαβαζε με μεγαλυτερη κατανυξη απο τους ευσεβεστερους μοναχους του Αγιου Ορους οταν μελετουν την
        Αποκαλυψη του Ιωαννη
        και ταυτοχρονα αυτος ο Αγιος Πατρωνας των Προλεταριων της
        Καπιταλιστικης Κολασης που την μισουσε τοσο βαθεια ωστε να
        γινει καπιταλιστικοτερος αυτης και ετσι να την ταπεινωσει

        επεφυλασσε στους εργαζομενους μεταχειρηση χειροτερη απο τα
        αφεντικα του Ολιβερ Τουιστ

        εταιρον λαμπρον αστερι του Προλεταριατου εκαυχατο οτι το
        σουβλακι πιτα που ετρωγε το πετουσε στο πεζοδρομιο και το πατουσε για να διαλυσει τις αυταπατες των αστεγων οτι
        μπορουν στον καπιταλισμο να ελπιζουν σε ελευθερο γευμα
        του εθνοσωτηριου κομματος και αυτος με περιουσια αντιστροφως αναλογη της κοκκινης ουτοπιας

        αλλο εκλεκτο μελος του ιδιου χωρου πρωταθλητης και αυτος
        των δικαιωματων των αδυνατων οπως και εσυ για να τους σωσει
        τους απασχολουσε στις οικοδομες του και οταν τελειωναν τα
        εργα και ερχοταν η ωρα της πληρωμης η γενναιοδωρια του
        αξεπεραστη τους κατεδιδε στην αστυνομια για επελαση

        αν διακρινεις τυχον ομοιτητες μην ανυσηχεις αρκει να εχεις
        καλες προθεσεις και ο δρομος ειναι στρωμενος και ανοιχτος

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ 11888 11/09/2010 06:41:41

        συνεχεια 11 888

        Ν.Β HOW MANY AXES TO GRIND?

    • 11888 avatar
      11888 @ Μαύρος Ιάκωβος 10/09/2010 16:45:37

      Ενταξει απλα οι κινεζοι ξερουν να εξολοθρευουν φοιτητες με τανκς οταν αυτοι εξεγειρονται.Αρκει που δεν ανατιναζουν "αθωους" δυτικους και ολα ειναι οκ.Να μη ξεχασουμε και ποσο ωφελιμοι για την τσεπη μας ειναι οταν περναμε το κατωφλι του mega market.

      Τωρα που το καλοσκεφτομαι ουτε οι αφρικανοι ειναι εχθροι μας αφου ψοφανε στην Αφρικη και η πτωματιλα δεν αγγιζει τις αναισθητες μυτες μας.

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ 11888 10/09/2010 16:50:23

        Οδηγητής?

  15. donaE avatar
    donaE 10/09/2010 13:20:17

    Δεν καταλαβαινω γιατι τονιζουν ΤΩΡΑ τις διαφορες.Ετσι ξεσπα η βια.Η μηπως εφτασε η ωρα;

  16. fitsulas avatar
    fitsulas 10/09/2010 13:35:56

    Μια ακόμη απόδειξη πως οι πολιτικοί είναι πεπεισμένοι ότι η εκλογή τους δεν εξαρτάται από τον λαό αλλά από την καλή μαρτυρία των βαμπίρ του Ελληνισμού.
    Ο μαντάμ δίνει εξετάσεις εν' όψει εκλογών. Και να τις χάσει, οι χορηγοί του θα τον φυτέψουν στο επικρατείας στις επόμενες, για να τρώει από τα έτοιμα.
    Κατάλαβες ποιους πληρώνεις καλάμα Έλληνα;;;

  17. Minnie avatar
    Minnie 10/09/2010 13:52:17

    ΟΚ, πηγαινε λοιπον σε οποιοδηποτε κρατος ως λαθρομεταναστης, απαιτησε δωρεαν παιδεια και υγεια, πατα ποδι για να μην σε "θιγουν" με τα συμβολα της πιστεως τους η με την Σημαια τους, διαδηλωσε για δικαιωματα εργασιας και ναους της ποστης εου και μετα ελα να μας πεις how it worked for you.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Minnie 10/09/2010 16:59:53

      Minnie, έχεις απόλυτο δίκιο.
      Μόνο στην Ελλάδα γίνεται αυτό το μπάχαλο και μεγάλη ευθύνη σε αυτό έχουν πολιτικοί και ΜΚΟ.

    • Minnie avatar
      Minnie @ Minnie 10/09/2010 17:14:52

      l' ami du peuple, με ταπεινοτητα ελπιζω στην προασπιση των δικαιωματων του νομιμοτατου Ελληνα ΠΡΩΤΑ.

      Με συγχωρεις που σε υποχρεωσα να ριξεις το επιπεδο σου απαντωντας μου.

      Φιλικα,

      Η Δημαγωγος της γειτονιας σας.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Minnie 10/09/2010 17:21:54

      Minnie, ο φίλος του λαού είναι ξεκάθαρος.
      Αν γυναίκα δεχθεί επιθεση από φτωχούς αλλοδαπούς στο κέντρο της Αθήνας, αυτός θα γυρίσει το κεφάλι από την άλλη.

    • Ηνιοχος avatar
      Ηνιοχος @ Minnie 11/09/2010 07:05:37

      l'ami du peuple

      πιθανον και πανω απ τη παρτη μου ουδεις

      τον ορισμο ΝΟΜΙΜΩΤΑΤΟΙ
      οπως οριζει το Λουδοβικειον Δογμα Λ'Ετατ Σε Μουα
      δηλαδη Καταχραστων Τυραννων?
      η
      συμφωνα με την Λαικη Βουληση?

      Ολες οι πραξεις των τυραννων εναντια στην Λαικη Βουληση
      ειναι ακυρες

      μια απορια τι θα αιτουνται οι αυλικοι οταν πεσει η Βαστιλλη
      οτι εκτελουσαν διαταγες αλλα Νυρεμβεργη η οτι εφταιγε η τοσο ψηλη ανεργια και ηταν δυσκολη η απασχοληση σε αλλες
      δραστηριοτητες?

  18. Greg avatar
    Greg 10/09/2010 14:08:16

    Που ακριβώς χτίζεται το τζαμί;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Greg 10/09/2010 14:13:18

      Ξεκίνησαν οι εργασίες ανέγερσης του τζαμιού στον Βοτανικό, όπως είχε αποφασίσει η κυβέρνηση τον Απρίλιο, στην έκταση που είχε παραχωρήσει το υπουργείο Εθνικής Αμυνας στην περιοχή του Ναυτικού Οχυρού στον Βοτανικό.
      Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος είχε ανακοινώσει τον Απρίλιο του 2010 ότι το ισλαμικό τέμενος θα έχει χωρητικότητα περίπου 500 ατόμων και «θα ενταχθεί οργανικά σε έναν ευρύτερο ανοιχτό χώρο πρασίνου»,

      για να εισπράξει την άμεση αντίδραση του προέδρου της Μουσουλμανικής Ενωσης Ελλάδος κ. Ναΐμ Ελγαντούρ,ο οποίος είχε δηλώσει στα ΝΕΑ ότι

      «η απόφαση είναι ημίμετρο που μόνο αντιδράσεις από τους μουσουλμάνους μπορεί να προκαλέσει. Το τζαμί που τελικά ανακοίνωσε η κυβέρνηση δεν ανταποκρίνεται, σε καμία περίπτωση, στις πραγματικές ανάγκες των μουσουλμάνων που ζουν στην Αθήνα. Εδώ ζούμε 750.000 μουσουλμάνοι και το τέμενος δεν χωράει ούτε το 1% αυτών που καθημερινά προσεύχονται».

      Με κρατικά Ελληνικά κονδύλια
      Η κατασκευή του τζαμιού χρηματοδοτείται με Ελληνικά κρατικά κονδύλια μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων[το οποίο κατά τα άλλα έχει συρρικνωθεί στο μέγιστο δυνατό βαθμό, υπό τις διαταγές της Τρόικας].

      Στάχτη στα μάτια:Προσφορές από ξένους φορείς, κρατικούς ή μη, δεν θα γίνουν δεκτές όπως ανακοίνωσε η κυβέρνηση, θέλοντας με τον τρόπο αυτό να αποφύγει ενδεχόμενη εμπλοκή φονταμενταλιστικών οργανώσεων.

      LOL
      Ως προς τη διοικητική δομή, με απόφαση της υπουργού Παιδείας!!! θα διοριζόταν επταμελές Διοικητικό Συμβούλιο, δύο μέλη του οποίου θα προτείνονταν από αναγνωρισμένα, έγκριτα μουσουλμανικά σωματεία και πέντε Ελληνες κρατικοί λειτουργοί.
      Επιπλέον με εντολή του ίδιου του Γιώργου Παπανδρέου διορίστηκε επιτροπή που θα επιβλέψει την υλοποίηση του έργου, με επικεφαλής τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θόδωρο Πάγκαλο και με τη συμμετοχή των υπουργών Παιδείας, Εσωτερικών, Εξωτερικών, Αμυνας, Προστασίας του Πολίτη και ΚΕΔ.

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Greg 10/09/2010 14:35:24

      Στο Βοτανικό...

  19. vassilis avatar
    vassilis 10/09/2010 14:10:47

    Εφεραν στη Ελλαδα οι κυβερνωντες ολους αυτους τους μουσουλμανους κατοπιν συμφωνιων και να σταματησει το παραμυθι των δηθεν παρανομων μεταναστων!Το θεμα ειναι αν εμεις θα παμε να ψηφισουμε τον νοεμβρη καθε ανδρικελο που μας σερβιρουν ή θα τους στειλουμε στον αγυριστο.Επειδη το παιγνιδι ειναι σικε και ολα τα κοματα ειναι το ιδιο εχθροι του λαου προτεινω αποχη.

  20. PETER K avatar
    PETER K 10/09/2010 14:18:08

    @ Μιννι σωστος(η) 100%.

  21. tsilivithras avatar
    tsilivithras 10/09/2010 14:20:10

    Όχι.
    Κάνει διακρίσεις απέναντι σε "ξένο" και "νοικοκύρη".
    Δεν ενοχλεί ο διαχωρισμός εκκλησίας κράτους...διαχωρισμένα είναι ε΄τσι κι αλλιώς σε αντίθεση με τα κράτη-σαρίες!!!
    Ενοχλεί η ενασχόληση της εκκλησίας με τα εθνικα ζητήματα.
    Εμ ας υποστήριζε το πολιτικό μας σύστημα το ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ τόσα χρόνια να μην ανακατεύονται οι παπάδες.
    Ποιος τους αφηνει τους παπάδες να έχουν πολιτικές φιλοδοξίες;;;
    Ο κοσμάκης που πάει στην εκκλησία;;;Όχι βέβαια.
    ΟΙ ίδιοι οι πολιτικοί που κάνουν μπίζνες μαζί τους και τους δίνουν έδαφος να αγορεύουν για τα δικαιώματα του έθνους.

    Σιγά που θα ανοίξω την πόρτα του σπιτιού μου σε κάθε λογής μουσουλμάνο ταλιμπάν που αρέσκεται να αυτομαστιγώνεται και να ουρλιάζει.
    Σπίτια τους να τα κάνουν αυτά...στις πατρίδες τους.

  22. teo avatar
    teo 10/09/2010 14:20:41

    "Πτωχαιψαμε" γιατι καποιοι απατεωνες και ανθελληνες θελουν να παριστανουν τους ευαισθητους σε οτι ανθρωπινο υποπροιν ερχεται στην Ελλαδα. Ναι, ειναι υποπροιντα οταν εχουν κατσι σαν μιγες επανω μας και ο πολιτισμος που καβαλλουν ειναι ανυπαρκτος. Ποιος πληρωνει τα εκκατομυρια ευρω για την περιθαλψη τους; Ποιος πληρωνει τους δασκαλους; Μηπως οι ξυπολητοι απο το Μπαγκλαντες; ή συμομρια των απαιδευτων Αλβανων; Τι μας εχουν προσφερει; Εργατικα χερια οπως μας λενε οι διαφοροι απατεωνες; Να τους προσφερουμε οτι χρειαζονται,με την ουσιαστικη διαφορα, να ειναι τοσοι που να αντεχει ολο το συστημα και το σπουδαιοτερο να εχουν παιδεια. Οτι παιδεια εχουν οι απατεωνες εχουν κι αυτοι που τους κουβαλησαν.

  23. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 10/09/2010 14:42:36

    Το Ελληνικό Κράτος τόσα χρόνια που παίρνει κάθε μήνα 300€ από τον μισθό μου για ασφάλεια κτλ. Πρώτα τα έπαιξε στο χρηματιστήριο και μετά στα ομόλογα. Πληρώνω 23% ΦΠΑ. Μ' έχει κάνει καταναλωτική μηχανή. Η μ΄νονη απάντηση σ' αυτόν τον τρόπο ζωής, είναι ο Χριστός και η Εκκλησία του, δηλαδή όσοι έχουμε το βάπτισμα. Το κράτος ήταν υποχρεωμένο να προστατεύει και την πνευματική μου υπόσταση και όχι μόνο την υλική. Στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας όμως έκανε τα πάντα για να αποδεσμευτεί από την υποχρέωση αυτή. Τώρα αποδεσμεύεται και από την υλική υποστήριξή μου. Σήμερα δεν υπάρχει πλέον Ελληνικό κράτος. Θέλω να ρωτήσω. Το φακτορα, όλους. Το άρθρο 114 υπάρχει πλέον στο σύνταγμα της Ελλάδος; Αν υπάρχει γιατί καθόμαστε; Βγάζουμε όλο μας το θυμό εδώ και αφού γράψουμε την άποψή μας είμαστε εντάξει;
    Μήπως ήρθε η ώρα να αφήσουμε το πληκτρολόγιο; Μήπως λέω;

  24. Εnzo avatar
    Εnzo 10/09/2010 14:50:36

    επιτηδες το εκαναν εκει που το εκαναν για να εκβιασουν και να δημιουργηθει το τζαμι τους.
    φυσικα και να γινει τζαμι αλλα οχι μεσα στην αθηνα.να πανε παραεξω στην εξοχη αμα θελουν.

    • Minnie avatar
      Minnie @ Εnzo 10/09/2010 14:54:05

      Χωροταξικο ειναι το προβλημα σου?

      • Enzo avatar
        Enzo @ Minnie 10/09/2010 19:50:34

        βασικα φιλε δεν το γουσταρω να γινει καθολου το τζαμι αλλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα. ειναι θεμα χρονου.
        δεν υπαρχει ελλαδα πια. δεν το καταλαβες ακομα?

  25. apis22 avatar
    apis22 10/09/2010 14:52:00

    Χτίστε τζαμί ΤΩΡΑ στην Εκάλη.

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ apis22 10/09/2010 14:55:21

      Και στον Περισσό μπροστά στο άγαλμα του Λένιν!
      Και δίπλα στο σπίτι του ΓΑΠ που τον ενοχλούσαν οι καμπάνες!
      Και δίπλα στο σπίτι του Τσίπρα να μπορεί να συμπροσεύχεται με τις μελαμψές συνοδούς του!
      Και και και...

      • Misha avatar
        Misha @ Paranoia 10/09/2010 19:06:33

        H μελαμψή συνοδός του κούλ Αλέξις ήταν προσήλυτη στην αμερικανοφερτη και πολυγαμική σέχτα των Μορμόνων.
        Αυτή η σέχτα λέει πως ο περιούσιος λαός του θεού είναι πλέον οι αμερικάνοι...
        Τα παιδάκια της Νέας Τάξης λόγω του φροϋδικού μίσους προς την πατριδα , υιοθετούν ό,τι ναναι : από τις φτερούδες του Βαλλιανάτου μέχρι τα δύσμοιρα μορμονάκια της Γιούτα.

  26. kiki avatar
    kiki 10/09/2010 14:58:04

    Ο Χοτζα,το εκανε.Μετα ομως οι αγαπημενοι των Αμερικανων,Σαουδαραβες,η μαστιγα,διοτι εχουν λαι λεφτα,ανοιξαν μουσουλμανικα σχολεια στην γειτονα,στειλαν δασκλους για το Κορανι,χρηματοδοτουν γονεις,και κυριως γυναικες να φορουν μαντηλα,και να οι φανατικοι,ισλαμιστες.στο Κοσσοβο το ιδιο,και στα Σκοπια.Η βαση τους βεβαια ειναι η Βοσνια,πρωτη χωρα στην Ευρωπη,που η ιδρυση της στηριχτηκε στο θρησκευμα.διοτι τι θα πει Βοσνιοι,Σερβοι μουσουλμανοι.
    Την δεκαετια του 80,το ιδιο εγινε και στην Τουρκια.χρηματοδοτουσαν καθηγητριες του Παν/μιου για να φορουν μαντηλα με 1000 δολλαρια τον μηνα,σε μια Τουρκια παπτωχη.τωρα φορανε σχεδον ολες,και ας ειναι Ερμες το μαντηλι.
    Μολις πτωχευσουμε να δεις χρημα οι Σαουδαραβες,στους εδω μουσουλμανους.
    Τωρα αν οι λαθρομεταναστες ειναι καλοι η κακοι,εδω στην Λακωνια τους πακιστανους που μαζευουν πορτοκαλια τους εχουν σαν τα ζωα,αθλιες συνθηκες.Αποτελεσμα εχει αυξηθει η εγκληματικοτητα,και απο αυτους κυριως σεξουαλικα εγκληματα.Ασε που εχουν ριμαξει τα αδεσποτα.Εκει που ειχαμε στρατο ολακερο αδεσποτων,απο τους κυνηγους που τα εγκαταλειπαν,τωρα κανα δυο περιφερονται.
    Δεν ξερω πως μπορει να ελεχθει αυτο το πραγμα εννοω ο θρησκευτικος φανατισμος,τον οποιο εκμεταλευονται οι πιο φανατικοι ολων οι Σαουδαραβες,και με ολους αυτους τους δυστυχεις πεινασμενους λαθρομεταναστες.Αισθητικα δεν θα μου αρεσε στην Αθηνα να γινει τζαμι κατα μεσης του κεντρου,αλλα απο εποχης Σημιτη ειχε αρχισει η πολυτισμικοτητα,η υποχρεωτικη,των Ελληνων.
    Η απειλη παντως απο αυτους εχει αρχισει και γινεται ορατη,και ευτυχως ολο και περισσοτεροι Ελληνες το αντιλαμβανονται.Μετα απο δεκαπεντα χρονια,καλα ειναι.

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 10/09/2010 15:09:55

      «οι πιο φανατικοι ολων οι Σαουδαραβες» κάνουν τις θρησκευτικές τοπυς μπίζνες με την αβάντα των αμερικάνων πατρόνων τους, οι οποίοι κατά τα άλλα, μάχονται τον ισλαμικό φανατισμό.
      Και στη Βοσνία, και στην Αλβανία , και στα Σκόπια, και στη Βουλγαρία αλλά και στην Ελλάδα αυτοί οι «αλλαχοφοβούμενοι» πετρελαιάδες οργανώνουν και χρηματοδοτούν ομάδες ισλαμιστών μαχητών.
      Όταν και εάν ο Ερντογάνης αποφασίσει να διαβεί τον Έβρο ή να ξαναπάει για κατασκήνωση στα Ίμια, δε χρειάζεται πολύ φαντασία για να καταλάβουμε ποια δράση θα αναλάβουν οι, δασκαλεμένοι από τους σαουδάραβες ιμάμηδες, μετανάστες.

  27. Greg avatar
    Greg 10/09/2010 14:59:41

    Αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, να παραδεχτούμε ότι πρέπει να σεβαστούμε όλες τις αντιλήψεις. Μπορεί προσωπικά να μην έχω πρόβλημα με ένα τζαμί που θα επισκιάζει και την Ακρόπολη (δεν έχω), αλλά τί γίνεται με το "κοινό αίσθημα"; Μεγαλώνοντας στο εξωτερικό, θυμάμαι τους έλληνες τις Κυριακές να ψήνουν στα πάρκα λουκάνικα (φρανκφούρτης). Το σκέφτεσαι να σούβλιζαν αρνιά; Θα τους πήγαιναν μέσα! Επίσης, η ορθόδοξη εκκλησία ήταν προσαρμοσμένη στην αρχιτεκτονική της περιοχής, δεν ήταν βασιλική μετά τρούλου. Άρα, κάπου πρέπει να βρεθεί ένας κοινός τόπος, όπου και οι μετανάστες να ασκούν τα θρησκευτικά τους πώς τα λένε και οι γηγενείς να μην νιώθουν άσχημα. Αποτελεί παράδοξο σε μια χώρα όπου το κοσμικό με το θρησκευτικό συνυπάρχουν αρμονικά (πας στην εκκλησία με ξώβυζο), κάποιοι να μάχονται για περισσότερη ελευθερία από την "πίστη" και ταυτόχρονα να επικροτούν μια ακόμη πιο αυστηρή πίστη. Δηλαδή, εκεί που παλεύουν να ξεφορτωθούν τους παπάδες, να φορτώνονται τους ιμάμηδες.

    • Greg avatar
      Greg @ Greg 10/09/2010 18:00:55

      Χρηματοδοτεί το κράτος το χτίσιμο εκκλησιών; (δεν το ξέρω) Αν ισχύει, πρέπει να προσπαθήσουμε να το σταματήσουμε, όχι να ζητάμε να επεκταθεί η χρηματοδότηση και σε τζαμιά! Δεν είναι παράλογο; Σύμφωνα με το σκεπτικό σου, επειδή το κράτος έφτιαξε το γήπεδο του Ολυμπιακού πρέπει να χρηματοδοτήσει και την κατασκευή γηπέδων για τον ΠΑΟ, την ΑΕΚ, κοκ

    • Misha avatar
      Misha @ Greg 10/09/2010 18:06:26

      Το άθρησκο κράτος δεν είναι ελληνικό κράτος.
      Ποτέ και σεκαμμιά περίοδο τους οι έλληνες δεν έφτιαξαν ετά λαΐκ.
      Ούτε τωρα θα το κάνουμε γιατί ξέρουμε πως αυτά τα ετά λαΐκ υπήρξαν οι σφηκοφωλιές του χειρότερου μισανθρωπισμού.

  28. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 10/09/2010 15:02:03

    Στη Σαλονίκη λόγω ερχομού του περιπλανώμενου τσίρκου που συνεδριάζει σε αποθήκες,αν και την επόμενη φορά θα πρότεινα να γίνει σε φυλακή πίσω απο τα κάγκελα,μάζεψε η αστυνομία όλη τη σάρα κ τη μάρα των Αφροασιατών που άπλωναν τα πανιά τους μπροστά απο τον Λευκό Πύργο,περπατούσες κ νόμιζες οτι είσαι στο Πακιστάν,Βελουχιστάν,Μογκαντίσου πάντως όχι σε ευρωπαική πόλη.Το ίδιο έγινε κ με τους συμπαθείς κινέζους,βιρμανούς,Ουιγούρους μικροπωλητές μπροστά απο το Μακεδονία Παλλάς.Δεν μπορεί να ξυπνάει το πρωί ο πρίγκηψ ή η Μιλένα κ να βλέπει τους πλανόδιους να πουλάνε ομπρέλες κ ανεμιστηράκια.Φυσικά όταν φύγει το τσίρκο,θα τους ξαναμολύσουν για να γίνουμε ο πολυπολιτισμικός οχετός του τζέφρυ

    • μπεεεεε! avatar
      μπεεεεε! @ Μαύρος Ιάκωβος 10/09/2010 15:48:05

      Μη χαίρεσαι ρε φίλε! Εσπευσαν οι σωτήρες του ΠΑΜΕ να μαγαρίσουν τον Λευκό Πύργο! Με την κουρελαρία της σωτηρίας μας!

  29. Misha avatar
    Misha 10/09/2010 15:19:56

    Ι ami du peuple

    Όταν χρειαστεί να υπερασπιστείς τον τόπο και τον τρόπο ζωής σου, δε μπορείς να είσαι χυλός.
    Θα δημιουργήσεις και αντιστάσεις που θα δυσαρεστήσουν.
    Το θρήσκευμα είναι ο λόγος που υπάρχει αυτός ο τόπος.Ίσως ο ένας και μοναδικός, αφού αυτό ηταν το κριτήριο για το εάν κάποιος είναι ρωμιός ή τούρκος.Υπήρχαν πασάδες και αγάδες ελληνικής καταγωγής που πολέμησαν κόντρα στους δικούς μας.
    Υπερασπίζομαι τον τόπο και τον τρόπο μου σημαίνει πως ο φιλοξενούμενος θα σεβαστεί τους όρους μου.Όπως εγω όταν πηγαίνω στην Τεχεράνη ή το Πακιστάν δε βλέπω χριστιανικές εκκλησίες , έτσι δε γουστάρω να βλέπω μιναρέδες στην πόλη μου γιατί θυμάμαι πως επί 400 χρόνια μας καταδυνάστευαν οι χοτζαδες και μου γυρίζουν τ άντερα.
    Όπως και τα αθεο-πολυπολιτισμικά επίσης...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Misha 10/09/2010 17:08:20

      Έτσι λαμί. Από κοντά. Μην λερωθείς.

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 10/09/2010 17:52:12

      l ami

      Είναι προφανές ότι το σύνθημα των αβράκωτων δεν έπιασε ούτε καν στη Γαλλία, εφόσον ακολουθήθηκε από τον Ροβιεσπέρο αρχικά και τον ναπολέοντα αργότερα.
      Είναι άλλο πράγμα η αλληλεγγύη στον δυστυχισμένο και ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΛΛΟ η ενίσχυση του επεκτατικού Ισλαμισμού.
      Με αυτούς τους δυστυχισμενους, ναι είμαστε στην ίδια πλευρά του γηπέδου.
      Με αυτούς που τους στέλνουν , τους χρηματοδοτούν και τους οργανώνουν όμως θα είμαστε αυτοκτονικοί αν τοποθετηθούμε στην ίδια πλευρά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Misha 10/09/2010 18:03:10

      Μίσα, ο λαμί είναι από κοντά στον λαό. Γι΄αυτό δεν τα καταλαβαίνει αυτά. Δώστου παραμύθια μόνο.

  30. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 10/09/2010 15:21:48

    Επαναλαμβάνω μέχρι να γίνω κουραστικός: ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΚΑΜΙΝΟΚΑΚΛΑΜΑΝΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΧΟΡΕΥΤΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑΣ! ΜΑΥΡΟ ΣΤΗΝ ΕΡΤ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΚΑΟΥΛΑΪΤΕΡ ΤΟΥ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΠΡΩΗΝ ΧΟΡΕΥΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΣ ΑΕΙ ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΑΦΡΑ ΑΛ ΣΑΛΕΧ...! ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΕΛΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΚΔΙΩΧΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΗΣ "ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ" ΤΥΠΟΥ ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ... ΑΡΚΕΤΑ!

  31. Μπα! avatar
    Μπα! 10/09/2010 15:49:07

    Στην Αθηνα υπάρχουν 140 μουσουλμανικά σημεία προσευχής.
    Θα μπορούσαν σαν τους ευαγγελιστές τους εβραίους τους βουδιστές και τους άλλους θρησκευτικούς φορείς, να νοικιάσουν η να αγοράσουν τα μέρη λατρείας και ατα την δοξασία τους ,όπως κάνουν όλοι οι μετανάστες σ΄ όλα τα μέρη της γής να φτιάξουν τους ναούς τους.
    Ο χριστιανικός κόσμος, παντού, το επιτρέπει!
    Φτάνει στο σημείο, μέσα στην μεγαλοκαρδία του ή τη άφρονη έκθεση σε κινδύνους, να «αυτομαστιγώνεται», θέλοντας να φτιάξει τέμενος στη θέση των Πυργων. Εκεί που εκδήλωσαν την δική τους οργή εναντίον των Λαών της Βαβέλ , που συνιστουν την Νεα Υόρκη.
    Ενώ στην ορθόδοξη κοινότητα, που ο Ναός της γκρεμίστηκε από τα «οργισμένα νειάτα της Σαουδαραβίας» , αυτόν το ναό που τον έφτιαξαν με δικά τους χρήματα σε οικοπεδο αγορασμένο από τους ίδιους ,οι "κατατρομαγμένοι" , ισλαμόβοφοι κατά τά άλλα, Αμερικάνοι, , δεν επιτρέπουν να τον ξαναχτίση!

    Σττην Θράκη που υπαρχει η θρησκευτική μειονότητα που ανήκει στο Τουρκικό ισλαμικό δόγμα, υπάρχουν τεράστια τζαμιά και οι μιναρέδες φυτρώνουν ανενόχλητα και απρόσκοπτα. Αρα οι απαιτήσεις του Ερτογαν για την κάλυψη των θρησκευτικών αναγκών των ομοδόξων του εκεί, εκπληρούνται και με το παραπάνω! Και τα ανταλλάγματα για την μια μερα λειτουργίας της Παναγίας Σουμελά μέσα στα στρατηγικά σχέδια του ΝεοΘωμανισμού, είναι πολύ περισσότερα και δουλικώτερα από μέρους μας. Φαίνονται από το πόσοι Ελληνες χριστιανοί στο θρήσκευμα απέμειναν στην Κωνσταντινούπολη!
    Η ανέγερση του Τεμένους στη Ιερά γή του Βοτανικού, μια ανεξήγητα, ηλίθια, είναι μια ενέργεια που έπρεπε να συνεγείρει σύνολο τον ελληνικό λαό, γιατί στα θεμέλια του θα θάψουν εκτός από το μέλλον του και την ιστορία του.
    Η πρόσφατη ,μετα φανών και λαμπάδων, εισαγωγή προς ψήφισι νομοσχεδίου που θα παρακάμπτει την αρχαιολογική υπηρεσία προκειμένου να προχωρήσουν απρόσκοπτα οικοδομικά έργα, οπως στην περίοδο των ολυμπιακών, πρέπει να ξυπνήσει την Αντιπολίτευση, μείζονα και ελάσσονα, γιατι πρωτα έχει στοχο να καλυψει το Αισχος του Βοτανικου!
    Τα κτήρια του Πολεμικού ναυτικού στην περιοχή που θα κτιστεί το Τέμενος, είναι ελαφρές κατασκευες και τολ και δεν έχουν σκαφτεί θεμέλια έτσι ώστε να φανεί τί κρύβεται από κάτω!

    Μη αφήσετε να γίνουν έργα χωρίς της παρουσία της αρχαιολογικής υπηρεσίας και χωρίς την παρουσία ανθρώπων που έχουν ψυχή και γνώση του θέματος!!!!
    Αλλά πέρα από το προφανές έγκλημα που θα διαπραχθεί στον αρχαιολογικό χώρο του Βοτανικού, υπάρχουν και άλλα προβλήματα που άμεσα αλλά και μακροπρόθεσμα θα δημιουργήσει η ανέγερση αυτού του είδους του ισλαμικού κέντρου.
    Πως θα εξασφαλιστεί ότι το Τέμενος που θα χτιστεί δεν θα γίνει τόπος για να εκτονώνουν το μεταξύ τους μίσος όπως κάθε μέρα γίνεται σε αντίπαλα μουσουλμανικά ιερατικά κέντρα, στο Πακιστάν, στην Ινδία, στο Ιράκ και αλλού;

    Κατα τα άλλα, οι στρατοί πλύσης εγκεφάλου, Άθεοι και μνησίκακοι με τη πίστη των μανάδων τους και τα μαρτύρια των παππούδων τους, κάτι ανήκουστα περίγελα Καλαμπουρακια και Οικονομάκια , περιδεή και εκστασιασμένα για τους Πιστούς του Ισλάμ, που κάναν επίδειξη της δύναμής τους στη πλατεία Κλαυθμώνος σήμερα, μηρύκασαν και το μίσος τους και την βλακεία τους!

    • Dyer avatar
      Dyer @ Μπα! 10/09/2010 16:49:14

      Σωστός

  32. kjlkj avatar
    kjlkj 10/09/2010 15:52:37

    http://greek-phoenix.org/

  33. 11888 avatar
    11888 10/09/2010 16:08:26

    tsilivithras

    "Σπίτια τους να τα κάνουν αυτά…στις πατρίδες τους."


    Φανταζομαι δεν θα ειχες κανενα απολυτως προβλημα αν Σαουδαραβες σειχηδες(κατα λαθος ειναι και αυτοι μουσουλμανοι)εκαναν επενδυσεις μερικων δις στην Ελλαδα με απαιτηση την ανεγερση τζαμιου.Ουτε θα ειχες καμμια αναστολη να κανεις διακοπες στο μουσουλμανικο Ντουμπαι φανταζομαι.Το χρημα βλεπεις δεν ενδιαφερεται για θρησκευτικες και πολιτισμικες διαφορες.Κατω απο την ομπρελα του ειμαστε ολοι ιδιοι.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ 11888 10/09/2010 16:33:50

      Για χρήμα καημένε να πας να μιλήσεις σε αυτούς που σε ταίζουν νεοταξίτικες φανφάρες.
      Το χρήμα το ευαγελίζεστε εσείς οι ντεμέκ προοδευτικοί-πολυπολιτισμικοί αριστεροκουλτουριάρηδες.

      Όταν θα δω έναν από σας να μαντρώνει στο σπίτι του τους άπλυτους λαθρομετανάστες τότε θα το βουλώσω.

      Μέχρι τότε πάρε τα αριστερίστικα προπαγανδιστικά σου σε άλλη παραλία.

      Δεν επαναστάτησε αυτή η χώρα για να ξαναγίνει έρμαιο των πασάδων, των μιναρέδων και των ευνούχων!!!

      • 11888 avatar
        11888 @ tsilivithras 10/09/2010 16:51:19

        Χα χα εχεις βγει απο τα ρουχα σου και δεν το συνεχιζω.Ο ρατσισμος σου ξεχειλιζει πλεον απο παντου.Κριμα γιατι ειχες μια ωραια αποψη περι φιλανθρωπιας χτες που ομως το μισος σε εκανε να την ξεχασεις γρηγορα.

  34. antiochos avatar
    antiochos 10/09/2010 16:16:05

    O Gambino δεν πηγε για συμπαρασταση και..... οτι προκυψει;

  35. Orestios avatar
    Orestios 10/09/2010 16:32:09

    Συμφωνώ με τον athamas.
    Το θέμα δεν είναι τί κάνουν οι μουσουλμάνοι.
    Δεν είναι η πρώτη φορά που κάνουν μαζική θρησκευτική εκδήλωση. Μέσα στο Πάσχα πλημμύρισαν οι δρόμοι του Πειραιά με αίμα (δεν τέθηκε ασφαλώς θέμα δημόσιας υγείας από την ικανότατη Μαριλίζα και τους τοπικούς άρχοντες του Πειραιά).
    Το θέμα είναι τί κάνουμε εμείς έχοντας ενοχοποιήσει οποιαδήποτε εκδήλωση ορθόδοξης θρησκευτικής λατρείας σαν κάτι προσβλητικό.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Orestios 10/09/2010 16:42:57

      Εμείς Ορέστιε καθόμαστε τόσα χρόνια κι ανεχόμαστε κάθε είδους αριστεριστές δηθενο-τιποτάδες να μιλάνε ΑΝΕΞΟΔΑ και να κατηγορούν τον Έλληνα νοικοκύρη για ρατσισμό, εθνικισμό, και χριστιανικό φονταμενταλισμό...!!!!

      Η έννοια της δημοκρατίας στην Ψωροκώσταινα είναι τα ανήλικα να καίνε τη σημαία και να βρίζουνε τα Θεία και να χασκογελάνε στις εκπομπές των αστράτευτων που ΑΝΕΞΟΔΑ εκφέρουν αριστερίστικο λόγο αλλά διαβιούν με δεξιές τσέπες.
      Και οι γονείς τους υπεραμύνονται του "δικαιώματος" των παιδιών να αμφισβητούν και να αντιδράνε.


      Και οι πολιτικοί μας να λένε ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να καίει την σημαία!!!!!

      Κι εμείς ακόμα ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ δεν τους έχουμε πάρει στα χαστούκια μην μας πουν και φασίστες κι από πάνω!!!

      Καλύτερα δλδ να μας λένε μλκς...

      Ε κάτσε τώρα Έλληνα να χαζεύεις τον τουρκο-πακιστανόγυφτο να αυτομαστιγώνεται μπροστά ΣΤΟ ΣΠΙΤΤ ΣΟΥ και άντε μετά εξήγησε στο παιδί σου τι είναι αυτό που βλέπει.

      Και να το λες ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ αυτό το πράγμα..!!!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ tsilivithras 10/09/2010 16:50:36

        Συμφωνώ. Επί δεκαετίες συστηματικά συνεχίζεται μια προσπάθεια ενοχοποίησης κάθε συμβόλου που μας συνδέει με την πατρίδα και τα ήθη κι έθιμά μας.
        Όχι όμως μόνο αυτό. Συνεχίζεται και η συκοφάντιση κάθε εκδήλωσης που σχετίζεται με τον πατριωτισμό αλλά και την εκδήλωση της θρησκευτικής πίστεως γιατί αυτά έχουν μεγάλη συνάφεια.
        Συνεπώς, η προσπάθεια είναι να απομονωθούν αυτές οι νοσηρές πρακτικές, που είναι κύριο χαρακτηριστικό αυτού που λέμε Ελληνάρα (παλαιότερα Γραικύλου).
        Το να τιμόνται τα σύμβολα και οι εκδηλώσεις πατριωτισμού ή θρησκευτικής λατρείας από τους Έλληνες είναι ότι πιο φυσιολογικό.
        Το παράλογο είναι η ενοχοποίηση, η απαξία και η προσβολή από τους Ελληνάρες.

      • 11888 avatar
        11888 @ tsilivithras 10/09/2010 16:57:27

        Πω πω απιστευτος!Το ποιος ξεχειλιζει απο χριστιανικο φοντμενταλισμο και ειναι επικινδυνος για το ελληνα νοικοκυρη ειναι προφανες.Κατσε ανθρωπε μου και διαβασε λιγη ιστορια και μη μπερδευεις τον ελληνικο πολιτισμο με τον χριστιανικο σκοταδισμο.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 10/09/2010 16:59:44

        "Συνεχίζεται και η συκοφάντιση κάθε εκδήλωσης που σχετίζεται με τον πατριωτισμό αλλά και την εκδήλωση της θρησκευτικής πίστεως γιατί αυτά έχουν μεγάλη συνάφεια."

        Όταν το κράτος ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ το εθνικό συμφέρον και το εθνικό φρόνημα τότε:
        -δίνει πάτημα στην ιεραρχία της εκκλησίας να ανακετεύετε στην πολιτική
        -δίνει αφορμή στις γελοιότητες τύπου "χρυσή αυγή" και ακραία εθνικιστικά φαινόμενα
        -δίνει το δικαίωμα στα mme που υπηρετούν τον Μαμωνά να περνάνε αντεθνικές αντιλήψεις ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ και να προωθούν ως χριστιανικούς συμβολισμούς ΜΟΝΟ ΓΡΑΦΙΚΕΣ ΦΙΓΟΥΡΕΣ που προκαλούν γέλιο.

        Οπότε κάθε φορά που Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ του γενικού πληθυσμού αντιδρά ως προς την υπεράσπιση ιερών συμβόλων το κράτος ΕΜΜΕΣΑ έχει ήδη καταστήσει την εικόνα γραφική δια της απουσίας του.
        Άνθρωπος που δεν είναι εύθικτος πατριώτης και/ή χριστιανός δεν ακούει καν το δίκαιο της διαμαρτυρίας και ενεργοποιείται μέσα στο μυαλό του η προτηγανισμένη εικόνα απαξίωσης που του έδωσαν τα media.

      • 11888 avatar
        11888 @ tsilivithras 10/09/2010 17:31:02

        @tsilivithras

        Εχεις καταλαβει τι γραφεις?
        Μιλησε κανεις για ανεξελεγκτη λαθροεισαγωγη ανθρωπων(κατα λαθος ειναι πρωτα ανθρωποι και μετα μουσουλμανοι)?Γιατι δεν εισαι το ιδιο καυστικος με τα χρηματα ανα κεφαλι που επιδοτει η πολιτισμενη και χριστιανικη ΕΕ τους ελληνικους δημους για να τους κραταει εντος ελληνικων συνορων.Γιατι δεν εισαι το ιδιο καυστικος και με το πατριαρχειο της Κων/λης που για να ανοιξει ξανα την θεολογικη σχολη της χαλκης υποσχεται τζαμια και πετραχηλια.Αλλωστε ο ιδιος ο Βαρθολομαιος χαρακτηρησε την τουρκια πατριδα του(υπαρχει σχετικο video στο you tube.Ουτε φυσικα η σταση της εκκλησιας σε ενοχλει που κανει τουμπεκι στο θεμα του τζαμιου και της ολης καταστασης γενικως.

        Αυτο που σε ενοχλει(και ολους τους δηθεν ανθρωπιστες) ειναι οτι ολοι αυτοι οι λαθραιοι ειναι παμφτωχοι.Αν η κουβεντα περιστρεφονταν γυρω απο 500000 παμπλουτους σαουδαραβες που αποφασισαν να μετοικισουν στην ελλαδα δεν θα ειχες κανενα προβλημα.Ουτε θα σε ενοχλουσε αν αποφασιζαν να ανοιξουν τζαμια αφου θα εφερναν ζεστο χρημα μαζι τους.

        Το οτι καποιοι λιγουρευονται τα ελληνικα εδαφη ειναι σιγουρο.Αλλα πολυ φοβαμαι οτι αυτοι που επιδιωκουν κατι τετοιο ειναι ατομα που πιστευουν στον ιδιο θεο με σενα και οχι αλλοθρησκοι.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 10/09/2010 17:41:11

        11888

        Άκου για να το λήξουμε το θέμα.
        Το τι πιστεύω εγώ "πνευματικά" είναι καθαρά προσωπικό θέμα.
        Το ίδιο ισχύει και για όλους τους άλλους.
        Το ΠΩΣ πιστεύω στο σπίτι μου και στο σπίτι κάποιου άλλου είναι θέμα σεβασμού και παιδείας.
        Εγώ την έχω.Αυτοί δεν την έχουν.
        Γκε γκε;;

        Ο τρόπος με τον οποίο δημιουργούνται τα ζητήματα μειονοτήτων στη ΧΩΡΑ ΜΟΥ είναι ξεκάθαρα ενάντια στο εθνικό συμφέρον και μεταφέρει το πρόβλημα στην γειτονιά μου.
        Είναι ενάντια στην θελησή μου ΩΣ ΠΟΛΙΤΗ και όχι ως θρησκευόμενου ανθρώπου.
        Δεν είμαι δήθεν ανθρωπιστής όπως εσύ κι αυτοί τους οποίους πιστεύεις.
        Είμαι έλληνας νοικοκύρης και η πίστη μου και η ενέργειά μου είναι απέναντι στην οικογένεια μετά στην πατρίδα μου και τέλος στη θρησκεία μου.
        Όταν έρχεσαι ΑΠΡΟΣΚΛΗΤΟΣ στο σπίτι μου και με ανγκάζεις να σε δεχτώ το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να το ΒΟΥΛΩΣΕΙΣ και να δετχείς ΟΤΙ ΣΟΥ ΔΩΣΩ.

        ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα έχεις το δικαίωμα να λες ότι είμαι αφιλόξενος..


        Κατάλαβες ντεμέκ ανθρωπιστή;;

        Όταν θα γυρίσεις κανα δυο ηπείρους και θα ζήσεις με αλλόθρησκους και ξένουν τότε θα έχεις ένα κριτήριο παραπάνω.
        Όταν θα ξοδέψεις προσωπικό χρόνο και ενέργεια για να υπηρετήσεις αρρώστους και πένητες ΤΟΤΕ θα έχεις το δικαίωμα να φωνάζεις "αφιλόξενε".

        Μέχρι τότε είσαι ένας αριστεριστής αφελής που αν τον άφηναν μόνο του με έναν "μετανάστη" θα έκανε ένα βρακί 100 κιλά.


        Τίμα το σπίτι σου πρώτα και μετά όλα τα άλλα.

        Άντε μπράβο.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Orestios 10/09/2010 16:49:39

      Τους αριστερίστες τους ανέχεστε επειδή τους χρειάζεστε. Ρώτα τον Πάκη, τα ξέρει καλά το θέμα. Πάντως όχι από φιλανθρωπία. Άλλους χρήσιμους ηλίθιους, δεν βρίσκεις εύκολα σήμερα.

      • 11888 avatar
        11888 @ Ο Θείος 10/09/2010 16:59:53

        Το βρισιμο να το θεωρησω προσον των αχρηστων εξυπνων?

    • 11888 avatar
      11888 @ Orestios 10/09/2010 18:18:48

      @tsilivithras

      Το τι πιστευεις εσυ ειναι προσωπικο και σεβαστο αλλα το τι πιστευω εγω μπορει να γινει κουρελου απο εσενα επειδη δεν σου αρεσε η αποψη περι φανατικων φοντμενταλιστων.


      Αληθεια μεγαλε πατριωτη που βρισκοσουν κρυμμενος ολα αυτα τα χρονια?Οταν μεταρεπαν τις πολεις σου σε τσιμεντενιο σκουπιδοτοπο και τα δαση σε οικοπεδα με θεα που ησουν?
      Οταν οι παραλιες γεμιζαν συρματοπλεγματα και grand resort και τα ελληνικα νησια μετατρεπονταν-καταστρεφονταν σε κοσμοπολιτικα θερετρα γιατι δεν υψωσες το πατριωτικο σου αναστημα?Οταν ο κοινωνικος ιστος διαβρωνονταν απο τον καθε λογης πολιτικο ταγο και η αστικη ταξη μετατρεπονταν σε "αβασταχτη ελαφροτητα της μπουρζουαζιας" εσυ που εβοσκες?
      Τωρα θυμηθηκες απο οτι φαινεται τις πατριωτικες κορωνες που σου εμαθαν στο σχολειο,
      επειδη καποιοι σωματεμποροι με την αμεριστη βοηθεια των ελληνων κυβερνωντων εμπασαν παρανομα μερικες χιλιαδες "αθλιους του 21ου αιωνα".
      Στο κατω της γραφης ολους αυτους μπορουμε να τους στειλουμε απο εκει που ηρθαν.Απο τους φωνακλαδες πατριωτες πως θα γλιτωσουμε.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ 11888 11/09/2010 00:40:51

        Όταν οι δικοί σου τους ξαναστείλουν από κει που ήρθαν ή όταν οι δικοί μας αποφασίσουν να συμπεριφερθούν σαν κυρίαρχη χώρα με εθνικά συμφέροντα ΤΌΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα ησυχάσεις από τους "φωνακλάδες πατριώτες" τσακαλάκο.

        Γιατί τότε δεν θα χρειάζεται να φωνάζουμε για το αυτονόητο δίκαιο του νοικοκύρη.

        Πήγαινε δούλεψε, πλήρωσε λογαριασμούς, κάνε το σκ*τό σου παξιμάδι και έλα μετά από μερικά χρόνια να δούμε αν ακόμα πιστεύεις τις σαχλαμάρες της κνε και του ξυριζα.

      • 11888 avatar
        11888 @ 11888 11/09/2010 14:33:52

        @Ηνιοχος

        Προς μεγαλη σου λυπη μετα την αναγνωση του κειμενου το οποιο και δε μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει με αυτα που εγραψα,σου εμπιστευομαι την εξης αποκαλυψη.Δεν ειμαι εργοδοτης αλλα ανεργος.Εισαι ευτυχισμενος τωρα που το εμαθες?

        @tsilivithras

        Κοιταξε λιγο το επιπεδο ζακχαρου σου μετα απο τετοια ενταση μπορει να εχει ανεβει επικινδυνα.Επισης μην καθεσαι διπλα σε ανοιχτες πορτες και παραθυρα κινδυνευεις απο ΠΛΕΥΡΗ-ΤΙΔΑ.

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ 11888 12/09/2010 06:06:49

        σου ευχομαι ειλικρινα το συντομωτερο δυνατο να βρεις την
        απασχοληση που ταιριαζει στις ικανοτητες σου

        η στοχευση αφορουσε οποιονδηποτε ο οποιος υποκριτικα και
        φαρισαικα καλυπτομενος πισω απο ιδεολογικοπολιτικους μανδυες ανεξαρτητου χρωματος για ιδιοτελεις σκοπους
        χρησιμοποει την Πολιτεια ως χωματερη αδιαφορωντας και
        επετιθεμενος επιπλεον στα νομιμα μελη αυτης(Πολιτειας)
        με την επικληση της προασπισης των αδυνατων.

        Για τους αυτοκλητους αγγελους των αδυνατων υπαρχει πεδιον
        δοξης λαμπρο να αποδειξουν τον ανιδιοτελη ανθρωπισμο τους
        με τα κατωθι βηματα

        φροντιζουν να απαλειψουν ολες τις κοινωνικες ανισοτητες
        και αδικιες εις βαρος των γηγενων συμπολιτων τους ητοι
        απασχοληση σε ολους τους ανεργους
        περιθαλψη
        ορφανοτροφεια
        γηροκομεια
        εξαλειψη πεινας
        εξαλειψη αστεγων
        αξιοπρεπεις συνταξεις
        αναπηρους πολεμου
        επιδομα ανεργιας σε ολους οσους στερουνται εισοδηματος
        ξηλωμα καθε θεσμου/νομου/εθιμου/πρακτικης που διαιωνιζει
        το ιδιοτυπο κοινωνικο απαρτχαιντ με υπηκοους 1ης 2ης 3ης
        4ης 5ης εως της υπο το _0 κατηγοριας

        και αφου θα εχουν εξαντλησει την ανθρωπιστικη και προοδευτικη τους δραση
        στους πεινωντες και διψωντες αυτοχθονες συμπολιτες τοτε
        και μονο τοτε θα μπορουν να επεκτεινουν την ευργετικη
        δραση και ειναι ελευθεροι με προσωπικο κοστος και τους
        συνακολουθους κινδυνους στις χωρες των πληγεντων να
        προσφερουν χειρα βοηθειας

        απολυτως κανενας γραπτος η αγραφος νομος ο οποιος δεν
        τυγχανει της απολυτου και καθολικης αποδοχης και εγκρισης
        των Ελληνων δεν ειναι εγκυρος και θα αποβληθει απο
        φεροντα οργανισμο η αυτος θα παψει να υφισταται η
        να γινει γενετικα τροποποιημενος

        με παρα πολλες ενστασεις θα μελετουσα καθε πιθανο
        υπερ και κατα να αποποφασισει η μειοψηφια του
        οργανισμου για το συνολο του αλλα αλλη ειναι η μειοψηφια
        του νου και της ψυχης και αλλη του εντερου

        λογω γενετικης ιδιοσυστασιας τα εργαστηρια της
        κοινωνικης μηχανικης στην περιπτωση μου μεχρι
        στιγμης εχουν αποτυχει το επιθυμητο και ετσι

        ο ανεμος του ελευθερου πνευματος δεν εχει
        παγιδευτει σε κανενα αεροστεγη κιβωτιο ποσο μαλλον
        σε συγκεκριμενη πλευρα για την οποια εκανες την
        ατυχη νυξη

      • 11888 avatar
        11888 @ 11888 12/09/2010 22:01:01

        Ευχαριστω για τον κοπο που εκανες να απαντησης με ενα τοσο μακροσκελες κειμενο.
        Μονο που αγνοεις καποια βασικα.Οτι ο καθενας μας δεν μπορει να πετυχει και πολλα δρωντας ατομικα αλλα ουτε και ειναι ανεξαρτητος για να κανει οτι θελει.Για αυτο το σκοπο εχουμε ορισει την εννομη μορφη εξουσιας που ονομαζεται κρατος.Επισης σαν εθνικο κρατος δεν ειμαστε ξεκομμενοι απο το υπολοιπο συμπαν,αλλα ουτε ειμαστε σημαντικοι για να μπορουμε να ασκουμε την πολιτικη που θελουμε κατα βουληση.Γεγονοτα που συμβαινουν στην αλλη ακρη του κοσμου εχουν εμμεσο ή αμεσο αντικτυπο και σε εμας.
        Πως θα αντιδρουσες αραγε στην περιπτωση που οι αφρικανοι αναγκαζονταν να μεταναστευσουν βορεια λογω μιας παρατεταμενης και καταστροφικης ξηρασιας?

        Δε κλεινω τα ματια στα προβληματα που αντιμετωπιζουμε αυτη την εποχη και οδηγουν πολλους συμπολιτες μου στην απογνωση και κανω οτι μπορω με τις λιγοστες μου δυναμεις να αλλαξω την κατασταση(ενας απο τους απεγνωσμενους αλλωστε ειμαι και εγω.
        Δε θεωρω ομως την ελληνικη φυλη αμοιρη ευθυνων αλλα ουτε και αγια για να δινω συγχωροχαρτια με μονο κριτιριο το γενος.Ο διευθαρμενος ,ο ρατσιστης ,ο φασιστας και το καθε λογης λαμογιο ειναι για μενα ανθρωποι προς αποφυγη και μου προκαλουν πληρη αδιαφορια ακομα και αν κρατανε το ευαγγελιο και προσκυνανε γονυπετης τον δεκαπενταυγουστο.
        Τα 3/5 του πλανητη ζουνε την απολυτη πνευματικη και οικονομικη φτωχια και μου ειναι αδυνατο αλλα και αδικο να τους κρινω με τα ιδια μετρα και σταθμα με καποιον που μεγαλωσε σε ενα ευρωστο και ευνομουμενο περιβαλλον(το κατα ποσο πολιτισμενο ειναι πλεον το ελληνικο το αφηνω στην κριση του καθενος.

        Η επιδοτουμενη λυση της ΕΕ(ξεχνας οτι ειμαστε μελος της ΕΕ ) για τους μεταναστες τους οποιους η "πολιτισμενη" ΕΕ δεν τους θελει στην πορτα της και τους φορτωνει σε εμας,ειναι απλα τραγικη.Σε μια στιγμη δυσκολη για τους περισσοτερους ελληνες μερικες χιλιαδες ακομα λαθρομεταναστες μπορει να αποτελεσουν φυτιλι για μια ανεξελεγκτη κοινωνικη εκρηξη.
        Μεσα σε ολο αυτο το κοινωνικο μπαχαλο χωρις να χασουν λεπτο τα διαφορα φασιστοειδη που αυτοεπικαλουνται και χριστιανοι(διδαξε ο Χριστος αγαπη μονο στους ομοθρησκους και μου εχει διαφυγει?) ,βρισκουν το εδαφος να βγαλουν προς τα εξω ολη την φοβια και το μισος για το καθε λογης εξαθλιωμενο αλλοθρησκο και οχι ΜΟΝΟ.Αυτα τα φασιστοειδη που τσουβαλιαζουν τους αρχαιους μας προγονους μαζι με τον χριστιανισμο και τον ναζισμο ,ξεχναν οτι οι συγχρονοι ελληνες σαν αλλοι αθλιοι στιβαζονταν σα ζωα σε πλοια και τρενα για να βρουν ενα καλυτερο μελλον στην ξενιτια.

  36. fon Bihten avatar
    fon Bihten 10/09/2010 16:33:14

    Αποσπασματα απο το Κορανι

    Σουρα ελ-Φατιχα μερος 1

    223. Οι γυναικες σας ειναι για σας, οπως η καλλιεργησιμη γη. Καλλιεργειστε την οποτε κι οπως Θελετε. Ομως προηγουμενα κανετε μια καλη πραξη για την ψυχη σας και να σεβαστειτε τον ΑΛΛΑΧ, και μαθετε οτι προκειται να Τον συναντησετε ( στη μελλουσα Ζωη). Κι αναγγειλε (ω Μουχαμμεντ) στους πιστους τα καλα νεα

    (αυτη η παραγραφος με εχει προβληματισει για το αν θα γινω η οχι Μουσουλμανος)

    Σουρα ελ-Μαιντε μερος 6

    73.Πραγματι βλαστημησαν οσοι ειπαν...Ο ΑΛΛΑΧ ειναι ενας απο του τρεις της Τριαδας γιατι δεν υπαρχει αλλος Θεος εκτος απο ενα Θεο. Και αν δεν παραιτηθουν απο το λογο τους αυτο, τοτε αυτοι ειναι απιστοι και φοβερα βασανιστηρια θα πεσουν στους βλαστημους

    Όρκος του Προέδρου της Δημοκρατίας

    Ορκίζομαι στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας
    και ΑΔΙΑΙΡΕΤΗΣ ΤΡΙΑΔΑΣ να φυλάσσω το Σύνταγμα και τους νόμους, να μεριμνώ για την πιστή τους τήρηση, να υπερασπίζω την εθνική ανεξαρτησία και την ακεραιότητα της Χώρας, να προστατεύω
    τα δικαιώματα και τις ελευθερίες των Ελλήνων
    και να υπηρετώ το γενικό συμφέρον και την πρόοδο του Ελληνικού Λαού

    ο Προεδρος της Δημοκρατιας ειναι Βλασφημος και Απιστος και φοβερα βασανιστηρια θα πεσουν πανω του

    (ε μετα απ αυτο θα παω σιγουρα να γινω Μουσουλμανος)


    ΥΓ. παιδια ριξτε και καμμια ματια στο Κορανι να δειτε τι γραφει και τι πιστευουν οι μουσουλμανοι για εμας και μετα αν εστω και ενας απο σας υποστηριξη οτι πρεπει να χτιστει το Τεμενος τρυπιστε μου τη μυτη

  37. δρόμος avatar
    δρόμος 10/09/2010 16:53:48

    Θα σας εξομολογηθώ μια σχεδόν μυστικιστική προσωπική εμπειρία.

    Σήμερα το πρωί χρειάστηκε να πάω από την ΔΕΗ (Αριστείδου) στην Ομόνοια, μέσω της οδού Σοφοκλέους και της πλατείας Κοτζιά, την οποία διέσχισα στις εννέα ακριβώς. Η πλατεία ήταν άδεια και ήσυχη, δεν είχα ιδέα για το τι είχε προηγηθεί στον ίδιο χώρο, όμως ο αέρας ήταν πηχτός, να τον κόψεις με το μαχαίρι, ήχος δεν τον διαπερνούσε, και τα πρόσωπα όλων σκυθρωπά.

    Τη στιγμή εκείνη σκέφθηκα απλώς ότι η κρίση έχει επηρεάσει εξαιρετικά την καθημερινότητά μας, σε βαθμό να σβήσει το χαμόγελο από παντού. Όταν όμως έμαθα (πολύ αργότερα) τι είχε προηγηθεί, κατάλαβα ότι το γεγονός είχε αφήσει ένα ανεξίτηλο ίχνος να πλανάται πάνω από την πόλη: σαν μία πρώτη επαφή με την πραγματικότητα που διαγράφεται απειλητικά, και που δεν έχουμε βιώσει ακόμη. Είναι η Αθήνα, οι άλλες πόλεις, έτοιμες να υποδεχθούν μαζικές λατρευτικές ή κοινωνικές εκδηλώσεις αλλοθρήσκων σε τέτοια κλίμακα? Η κατάληψη του δημόσιου χώρου από το παρεμπόριο είναι πταίσμα μπροστά στην, έστω και περιορισμένη χρονικά, δημόσια πολιτισμική παρουσία.

    Είμαστε έτοιμοι να την υποδεχθούμε? (Ερώτημα που απευθύνεται στους συνοδοιπόρους των μεταναστών, φυσικά. Για να απαντηθεί με ειλικρίνεια, όχι για επικράτηση στον όποιο διάλογο).

    Εγώ πάντως σήμερα στο κέντρο της πόλης ανάσανα τη δυσκολία αποδοχής. Σας προσκαλώ την επόμενη φορά (θα ξαναγίνει η φιέστα, λέει, σε 90 μέρες περίπου) να πειραματισθείτε οι ίδιοι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ δρόμος 10/09/2010 16:58:23

      Το κέντρο της Αθήνας είναι εδώ και καιρό απωθητικό για τους Έλληνες.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ δρόμος 10/09/2010 17:06:13

      Δρόμε ΑΝΕΞΟΔΑ μιλάνε όλοι αυτοί οι πολυπολιτισμικοί...
      Κανένας τους ποτέ δεν θα έβαζε έναν από δαύτους στο σπίτι του αλλά έχουν την απαίτηση να τους βάλουμε εμείς στο δικό μας ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

      Παιδάκια και "άκαπνοι" της σειράς που δεν βγήκαν ποτέ από την χώρα τους να πάνε να δουν, να ζήσουν και να δουλέψουν με ξένους λαούς και πολιτισμούς να μάθουν και να καταλάβουν τι σημαίνει ΣΕΒΑΣΜΟΣ και που τελειώνει η ανεκτικότητα και ξεκινάει η Ι-Δ-Ι-Ο-Κ-Τ-Η-Σ-Ι-Α.

      Κτήμα μας είναι η χώρα...σπίτι μας...πως το λένε;;;

      Και στο όνομα μιας πολυπολιτισμικής αοριστολογίας θα την αφήσουμε στα χέρια των απάτριδων;;;;

      Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ κερδίζεται και αποδίδεται...δεν μπορεί να λειτουργήσει διαφορετικά.

      • dimitris hamenos avatar
        dimitris hamenos @ tsilivithras 10/09/2010 17:51:11

        Εδω αγαπητε για το ποιανου κτημα ειναι η χωρα υπαρχει ζητημα και μην ξεχνας πως ολοι αυτοι που μας κουβαληθηκαν εδω ηρθαν με την ανοχη της πολιτικης μας εξουσιας οι οποιοι δεν χανουν ευκαιρια να φιλιωνται και να αγκαλιαζωνται με το παπαδαριο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ tsilivithras 10/09/2010 18:04:42

        Το κατάπτυστο μνημόνιο του GAP παρέδωσε την ιδιοκτησία της Ελλάδας στα ιδρύματα της παγκοσμιοποίησης.

  38. tzager avatar
    tzager 10/09/2010 17:38:09

    Καλά έκαναν! Ας είχε το κράτος φροντίσει να δρομολογηθούν οι διαδικασίες για κατασκευή τεμένους στην Αθήνα (με ιδιωτικά κεφάλαια).

    Είναι τριτοκοσμική εικόνα, όχι αυτό που έγινε στην πλατεία, αλλά η αδιαφορία που επιδεικνύει η Ελληνική πολιτεία για ένα κομμάτι του πληθυσμού που (νόμιμα ή παράνομα) ζει και εργάζεται στη χώρα μας και δε διαθέτει ένα χώρο για να ασκήσει τα θρησκευτικά του καθήκοντα.

    'Απλά' τόσα χρόνια συνωστίζονται σε παραπήγματα στο κέντρο της Αθήνας και άλλων μεγάλων πόλεων, και εσχάτως σε υπαίθριους χώρους, προσφέροντας μία εικόνα απογοητευτική για τα πολιτισμικά ήθη στην πατρίδα μας. Ντροπή!!!

  39. ΜΙΧΑΛΗΣ ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ 10/09/2010 17:44:23

    Η εικόνα είναι απο το μέλλον .Σε λίγα χρόνια η μειοψηφία των Ελλήνων ορθόδοξων Χριστιανών θα παρακαλά για ίδιες θρησκευτικές ελευθερίες την μουσουλμανική πλειοψηφία.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΜΙΧΑΛΗΣ ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ 10/09/2010 17:54:41

      την ίδια ακριβώς αίσθηση είχα κι εγώ το πρωί

  40. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 10/09/2010 17:51:03

    Κάποια blogs κλέβουν απόψεις σχολιαστών του anti κ τις μεταφέρουν βάζοντας κάποιες δικιές τους λέξεις κ στο τέλος υπογράφουν με το όνομά τους.Κάτι τέτοιο συνέβει με δικό μου σχόλιο εδώ για τους μετανάστες...Λίγο ντροπή ρε λογοκλέφτες,τουλάχιστον αν δεν έχετε δικές σας απόψεις μην τα αλλοιώνετε κ αφήστε τα όπως τα βρήκατε πριν τα κλέψετε

    • athamas avatar
      athamas @ Μαύρος Ιάκωβος 10/09/2010 19:50:23

      Ε και σύ ας πρόσεχες!
      Βλέπεις τι παθαίνεις άμα οι απόψεις σου αρέσουν;
      Στις κλέβουν!
      Δές το όμως θετικά: σε διαφημίζουν δωρεάν.:lol:

  41. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 10/09/2010 18:43:53

    σκυλαδικα στην παραλιακη και μεμέτια στην ομονοια...μαγεια

    • athamas avatar
      athamas @ παπαδοπαιδι 10/09/2010 20:07:16

      Νάταν μόνο τα μεμέτια στην Ομόνοια τι καλά που θάτανε!
      Είμαι μαύροι, άσπροι, κίτρινοι, νότιοι, βόρειοι, ημεδαποί και αλλοδαποί, πόρνες και βαποράκια και... και.. και δεν συμμαζεύεται. 24 / 24ωρο, 365 μέρες / χρόνο.

      ΕΠΙΤΡΈΨΑΜΕ - όλοι μας! και δεν θέλω ού! - να μαζευτεί η σάρα και η μάρα στην χώρα μας (όχι ότι για κάποιο χρονικό διάστημα αυτό δεν μας βόλεψε όλους μας στην τσέπη, από κράτους μέχρι καθένα μας προσωπικά) και τώρα που η σάρα και η μάρα έκανε κατάλειψη λόγω ...ιδιοχρησίας ολόκληρες συνοικίες της Αθήνας και η αστυνομία δεν τάχει αρκετά βαριά (ή οι διοικούντες δεν της το επιτρέπουν αν θέλετε, για τους δικους τους λόγους προφανώς) για να τους μαζέψει και να τους στείλει από εκεί που ήρθαν, εμείς καθόμαστε και κλαψο******ζουμε στον διαδίκτυο διεκδικώντας την χώρα μας πίσω, διαμαρτυρόμενοι μετά πολυθρόνας και φραπεδιάς και τις πιο ..βαριές ώρες με κανά διπλό σκότς ονειρευόμενοι «μια Ελλάδα που ανήκε στους Έλληνες» και τραγουδώντας το πλήρες νόστου και πόθου δίστιχο «πάλι με χρόνια με καιδούς πάλι δικηά μας θάναι!».
      Ας ελπίσουμε πως θάναι νωρίτερα απ ότι η Πόλη.

      Ας προσέχαμε κυρίες και κύριοι. Ας προσέχαμε!
      Ας αντιδρούσαμε ΕΓΚΑΙΡΑ και ΚΑΙΡΙΑ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ πριν χαθεί το παιχνίδι.
      Γιατί τώρα απλά το παιχνίδι χάθηκε.
      Και η Ελλάδα δεν θα είναι ποτέ ξανά όπως την έζησαν κάποιοι μεγαλύτεροι και θυμούνται ότι το καλοκαίρι κοιμόμαστε με ανοιχτά παράθυρα και πόρτες - ελλείψει έρ-κοντίσιον βλέπεις τότε - και βγάζαμε και στην αυλή την ξαπλώστρα και κοιμόμαστε και έξω άμα λάχει να ...ούμε.

      Αυτά πέρασαν ανεπιστρεπτί.
      Τα κεφάλια μέσα παρεούλα με τον κάθε «φιλοξενούμενο» θέλοντας και μή.
      Και υπομονή.
      Εκατό χρόνια δεν είναι τίποτε μπροστά στην αιωνιότητα.
      Θα περάσουν.
      Η σωτηρία της ψυχής έχει σημασία,
      τα πρόσκαιρα έτσι και αλλοιώς παρέρχονται.

      Υπομονή.

  42. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 10/09/2010 19:27:02

    καταλαβαίνεις οτι το είπα ειρωνικά γιατί είναι πολλοί που μένουν εδώ στην αθήνα αλλά επειδή η περιοχή τους δεν έχει επιβαρυνθεί ακόμα το πεζουν υπεράνω και large.

  43. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 10/09/2010 19:30:11

    φίλε τιραμόλα τα zerg ξέρεις τι είναι;
    Για την ακρίβεια το Zerg Rush.
    ψάχτο.
    Αυτό παθαίνει τώρα η Ευρώπη.

  44. anonymous avatar
    anonymous 10/09/2010 19:34:04

    Στην Πέτρου Ράλλη υπάρχουν οικόπεδα από πολλά παλιά εργοστάσια. Έχουν την κατάλληλη έκταση για να κτιστεί τζαμί και βρίσκονται επί μια κεντρικότατης οδικής αρτηρίας των Αθηνών. Κάλλιστα μπορούσαν να αγοράσουν ένα οικόπεδο και να κτίσουν το τζαμί εκεί.

  45. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/09/2010 21:14:16

    Το τζαμι γινεται με χρηματα του κρατους σε μια προσπαθεια να ελεγχεται απο το ελληνικο κρατος και οι χοτζαδες εκει θα ειναι δημοσιοι υπαλληλοι.
    Ηταν πολυ ευκολο να γινει χωρις να πληρωσουμε δεκαρα καθως η Σαουδικη Αραβια αλλη δουλεια δεν κανει με τα πετρελαιοκερδη απο το να χτιζει τζαμια σε ολο τον κοσμο.Ομως σε μια παρομοια περιπτωση θα ειχε τον πρωτο λογο στις διδασκαλιες και τις προσευχες του τζαμιου.
    Θυμαμαι τον Παγκαλο που φωναζε οτι το τζαμι χτιζεται μονο του τη δεκαετια του 90 που το προγραμματιζαν στην Παιανια.Μετα την 11η Σεπτεμβριου ομως και τη παγκοσμια ενασχοληση με την ισλαμικη τρομοκρατια φοβηθηκαν και αποφασισαν να κανουν το τζαμι ΝΠΔΔ υπο τον ελεγχο του Δημοσιου.
    Ματαιος κοπος κατα τη γνωμη μου.Οχι μονο το ισλαμ ειναι επιθετικο αλλα ολοκληρη η ελληνικη ιστορια για 14 αιωνες ειναι γεματη με πολεμους εναντιον του.Δεν υπαρχει αλλος λαος που να υπεφερε και να πολεμησε περισσοτερο αυτη τη θρησκεια.Απο τα πραγματα η ιδεολογια των μουσουλμανων θα ερχεται σε συγκρουση με τα 2/3 της βυζαντινης παραδοσης και ολη τη νεοελληνικη ιστορια.Ειναι αδυνατον να ενσωματωθουν και να θεωρησουν δικους τους ηρωες απιστους που πολεμησαν μουσουλμανους.Ολα αυτα προετοιμαζουν θρησκευτικο πολεμο στην Ελλαδα στο μελλον.Ο λογος που περναει απαρατηρητο αυτο ειναι ο δημαγωγικος φιλοαραβικος και τριτοκοσμικος λογος των τελευταιων δεκαετιων ο οποιος ομως εκφεροταν υπο την προυποθεση οτι αφορα προβληματα αλλων.
    Περα απο την συγκυριακη εξωτερικη πολιτικη της μιας ή της αλλης μεγαλης δυναμης υπαρχει το ρηγμα των αιωνων.Ο Τουρκος συγγραφεας Παμουκ εγραψε για τη διαφορα της Δυσης απο την Ανατολη : οταν παω σε μια πολη και αναφερονται στο 1453 ως η αλωση της Πολης ξερω οτι ειμαι στη Δυση.Οταν παω καπου και αναφερονται στο ιδιο γεγονος ως η κατακτηση της Πολης ξερω οτι ειμαι στην Ανατολη.

  46. ALEX avatar
    ALEX 11/09/2010 00:29:31

    Διαβάζω με προσοχή τα σχόλια όλων και προσπαθ'ω να δω πολιτισμένα το όλο θέμα...Ε όχι αδελφέ δεν θα το δω...Μπούχτισα να κλέβουν άλλοι και να πρέπει να δουλέψω εγώ 43 χρόνια για να πάρω σύνταξη και να με πιάνει και το όριο ηλικίας. Βαρέθηκα να ακούω πολιτισμένους αριστεροκουλτουριαριδες να βγάζουν κραυγές εκ του ασφαλούς....άλλωστε δεν προκειται να γινουν ποτε κυβέρνηση. Έλεος και με όλους όσους κράζουν την κατάσταση και θα ψήφιζαν ευχαρίστως ΠΑΣΟΚ αύριο το πρωί...τέρμα με το Αμερικανάκι που αντικατέστησε τον άλλο άχρηστο. Επιτέλους φθάνει....Δεν κάλεσα εγώ στην Ελλάδα υποσχόμενη ένα καλύτερο αύριο όλους αυτούς που ζουν στα όρια της εξαθλίωσης...όταν πήγαν οι Ελληνες μετανάστες υπήρχαν δουλιές και όλοι ήταν νοικοκύρηδες...όχι εξαθλιωμένοι που απαιτούν κλείνοντας την πλατεία ΚΟΤΖΙΆ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΊ ΤΖΑΜΊ...Και πάνω από όλα να πληρώνω τις συνεχόμενες διακοπές του GAP αλλά και την πολυτελή διαμονή των 45 στην Θεσσαλονίκη....Θέλω να ψηφίσω και να τους μαυρίσω όλους για αυτό θα πάω τον Νοέμβρη...αλλά αναρωτιέμαι τι και ποιόν?

  47. Αμετανόητος avatar
    Αμετανόητος 11/09/2010 00:33:49

    Ολοι αυτοί που μιλάνε για πολιτισμό...θρησκείες...και για αμπελοφιλοσοφίες μήπως,λέω μήπως έχουν επισκεφτεί την Σαουδική Αραβία ?
    ή έχουν μιλήσει με άτομα που έζησαν ή ζούν εκεί ακόμα και τώρα ?
    Αν την έχουν επισκεφτεί ή έχουν μιλήσει,θα καταλάβουν το μέγα λάθος που πάει να κάνει η Ελλάδα με τους μουσουλμάνους.
    Ξέρετε το Ισλάμ δεν πέρασε ποτέ από Διαφωτισμό....ούτε έχει ξεκαθαρίσει την έννοια της θρησκείας από την πολιτική εξουσία.....
    Εχουν επωφεληθεί πάρα πολύ από την Δυτική-Χριστιανική ανεκτικότητα.
    Σε σημείο που πάει να γίνει μή ανεστρέψιμο για όλη την Δύση.
    Οι Ελληνες πολιτικοί υποτίμησαν το Θρησκευτικό αίσθημα των Ελλήνων και θα το πληρώσουν.Να φροντίσουν να αλλάξουν ρότα γιατί με την Θρησκεία μας οι Ελληνες δεν παίζουμε...

    • athamas avatar
      athamas @ Αμετανόητος 12/09/2010 12:08:46

      @ Αμετανόητε
      Η θεία της γυναίκας μου έζησε 20 χρόνια στην Σαουδική Αραβία και γνωρίζω από πρώτο χέρι τι συμβαίνει εκεί ως προς το θέμα των θρησκευτικών ελευεριών.

      ΑΝ όμως συγκρίνεις την Ελλάδα με την Σ. Αραβία στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θέμα τότε με συγχωρείς αλλά υποβιβάζεις την χώρα και την πάς 400 χρόνια πίσω.

      Το ότι η Σ. Αραβία φέρνεται όπως φέρνεται σε κάθε άλλη θρησκεία - και όχι μονο στους Ορθόδοξους - δεν σημαίνει πως και εμείς πρέπει να φερθούμε ανάλογα σε κάθε μουσουλμάνο που βρίσκεται στην χώρα μας ούτε βεβαίως κατά διάνοιαν να αποτελεί για μάς - μακρυά!!! - παράδειγμα προς μίμησιν στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ επαναλαμβάνω ζήτημα η Σ. Αραβία.

      Εξ άλλου οι μουσουλμάνοι που βρίσκονται στην χώρα μας ΔΕΝ έρχονται απ την Σ. Αραβία σε καμμία περίπτωση, επειδή πολύ απλά η ζωή στην χώρα τους είναι χίλιες φορές καλύτερη - γι αυτούς τους ίδους τους Σαουδάραβες εννοείται - απ ότι είναι εδώ για μάς - εξ ού και πολλοί συμπατριώτες μας πάνε εκεί να εργαστούν - και ένα εκατομμύριο φορές καλύτερη απ τους μουσουλμάνους πολλών άλλων μουσουλμανικών χωρών. Και αν συμβεί να έρθει Σαουδάραβας στην Ελλάδα αυτός θα έρθει είτε σαν τουρίστας είτε για δουλειές και δεν θα μείνει στον Κεραμεικό ή στην Πλ Βάθης σε ένα δωμάτιο με μία τουαλέτα και με άλλα 40 άτομα παρέα αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα μείνει στο Χίλτον, στο Κάραβελ ή αν είναι κάνα φτωχαδάκι μπορεί να ξεπέσει κατά Πρέσιντεντ μεριά. Παρακάτω από εκεί Σαουδάραβας δεν «ξεπέφτει».

      Άρα ο κάθε άνθρωπος που βρίσκεται στην Ελλάδα και δεν είναι Ορθόδομος έχει το αναφαίρετο ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ασκεί τα θρησκευτικά του καθήκονται όπου και όπως αυτός νομίζει εφόσον αυτή η εκτέλεση των θρησκευτικών του καθηκόντων δεν παραβαίνει νόμους του Ελληνικού κράτους εννοείται.

      Και μια ερώτηση προς κάθε φανατικά Ορθόδοξο αφου διευκρινίσω πως ο γράφων είναι Ορθόδοξος και όχι μόνον στην ταυτότητα αλλά και στην συνείδηση και στην καρδιά:

      Σας άρεσε τις προάλλες που βλέπατε την Θεία Λειτουργία στην Παναγία Σουμελά στον Πόντο;
      Νάί ή Όχι;

      Έγινε δημόσια αυτή η Θεία Λειτουργία σε ξένη χώρα μουσουλμανική ναί ή όχι;

      Καλύφθηκε τηλεοπτικά παγκόσμίως ναί ή όχι;

      Αν όμως η Τουρκική κυβέρνηση σκέφτονταν και ενεργούσε όπως εσείς σήμερα προς τους μουσουλμάνους συμπολίτες μας αλλά και μετανάσετς και λάθρομετανάστς ακόμα - επειδή η όποιο νομική σχέση του καθενός που βρίσκεται στην χώρα με την χώρα μας δεν συνεπάγεται και άρση του δικαιώματος εκτέλεσης των θρησκευτικών του καθηκόντων - κανένας δεν θα μπορούσε να δεί αυτήν την Θεία Λειτουργία.

      Μην υποβιβάζεται λοιπόν την χώρα μας όλοι εσείς οι Υπερ-Ορθόδοξοι ούτε στο επίπεδο της Τουρκίας ούτε στο επίπεδο της Σαουδικής Αραβίας στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ θέμα των θρησκευτικών ελευθεριών.

      Μην γίνεσται βάρβαροι!

      Ο Έλληνας, ο Ρωμηός, ο Ορθόδοξος έχει μια αρχοντιά έναντι των υπόλοιπων λαών και θρησκειών.
      Ας στεκόμαστε στο ύψος αυτής της αρχοντιάς που μας χαρακτήριζε πάντα σαν λαό και η φιλοξενία ας συνεχίσει να είναι το στοιχείο που θα μας ξεχωρίζει απ τους βάρβαρους όπως μας ξεχώριζε απ την αρχαιότητα.

      Μην γινόμασετ μίζεροι, ανθρωπάκια, που για όλα μας φταίνει οι άλλοι.

      Ο Έλληνας και ο Ορθόδοξος είχε πάντα και έχει μεγαλείο καρδιάς και ψυχής.
      Αν το χάσει αυτό σε τι θα διαφέρει απ τους βάρβαρους, απ όσους κατηγορεί;

  48. Giannis avatar
    Giannis 11/09/2010 02:00:45

    Επειδή πολλά λέγονται για το κόστος του τζαμιού, να σας θυμίσω ότι προσφέρθηκε η κυβέρνηση της Σαουδικής Αραβίας να αναλάβει το κόστος ανέγερσης, αλλά αρνήθηκε τι Ελληνικό Κράτος.
    Και κατά τη γνώμη μου καλά έκανε, δεν έχει καμιά δουλειά μια ξένη κυβέρνηση να χρηματοδοτήσει τέτοιο σχέδιο, γιατί εξ ορισμού αποκτά διαφορετική σημασία από αυτό που είναι: Ένας λατρευτικός χώρος. Μουσουλμάνοι υπάρχουν και Έλληνες αρκετοί, η Αθήνα είναι τουριστικός κόμβος και όφειλε ήδη να έχει τζαμί (μπορούσε να αποκατασταθει ένα από τα ήδη υπάρχοντα) αλλά ας όψονται αυτοί που βλέπουν εχθρούς της ορθοδοξίας παντού), και με τη σημερινή κατάσταση με τους εκατοντάδες χιλιάδες αλλοδαπούς μουσουλμάνους, πλέον μόνιμοι κάτοικοι (οι μισοί νόμιμοι και οι μισοί παράνομοι) ένας τέτοιος χώρος όφειλε να είχε φτιαχτεί προ πολλού. Γιατί οι θρησκευτικές ανάγκες με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα ασκηθούν. Ήδη υπάρχουν αρκετοί αυτοσχέδιοι μουσουλμανικοί χώροι προσευχής (εγώ έχω δει δύο με τα μάτια μου, ο ένας υπόγειος), αν κινούνται στο περιθώριο και στην παρανομία, κάποια στιγμή θα το βρούμε μπροστά μας, ο νοών νοείτω.
    Τέλος όπως εύκολα αρνούνται κάποιοι να πληρώσει το κράτος για τζαμί, έτσι εύκολα αρνούμαι κι εγώ να πληρώσει για έναν ακόμη ορθόδοξο ναό, έχουμε χιλιάδες, φτάνει πια. Αν θέλει η εκκλησία, φράγκα έχει, να πληρώσει.

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ Giannis 11/09/2010 04:02:30

      ούτε το κράτος, ούτε η Εκκλησία της Ελλάδος έχουν χρηματοδοτήσει ποτέ ούτε ένα ναό. Όλους τους έκτισαν των ελλήνων οι κοινότητες και το δίλεπτο της χήρας. Και σ' αυτή την πόλη που είναι ποτισμένη με αγιασμένα αίματα νεομαρτύρων (Αγία φιλοθέη , Άγιος Δημήτριος Μπακνανάς κ.ά.) από τους ισλαμιστές δημίους τους θα ανεγερθεί τζαμί με χρήματα του χρεωκοπημένου χριστιανικού λαού;
      Φρίξον ήλιε και στέναξον γή. Εάλω η Πόλις, Εάλω η Πόλις (Αθήνα)

  49. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 11/09/2010 07:34:39

    Πρωτα χαθηκε η εθνικη αυτογνωσια με ολο το περιεχομενο ιστορικη συνειδηση,
    γλωσσα, σκεψη, λογος, αρετη, αρχες, αξιες και εγινε το ονειδος αρετη και η αρετη ονειδος τη ευγενικη χορηγια Τυραννιας,αργυριων, εμφυτης διαστροφης
    και διαστροφης προιουσας της αδιακοπης και ασυμμετρης προπαγανδας

    αφου χαθηκε ο καρπος η 'καρυδοψυχα' εξ' ου και πουθενα στον οριζοντα τα
    'καρυδια'

    ποιος νοιαζεται για αδεια τσοφλια?

  50. στ. τακης avatar
    στ. τακης 11/09/2010 12:27:14

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΑΜΑΝΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.
    ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΜΑΣ.

    • Giannis avatar
      Giannis @ στ. τακης 12/09/2010 03:37:51

      Ναι, είμαι μουσουλμάνος επειδή θεωρώ αυτονόητο ότι πρέπει να υπάρχει ένας λατρευτικός χώρος για τους μουσουλμάνους. Είμαι μουσουλμάνος γιατί θεωρώ ότι ο Έλληνας μουσουλμάνος φοιτητής από τη Ξάνθη ή τη Ροδόπη ή την Κω ή τη Ρόδο που σπουδάζει σε πανεπιστήμιο της πρωτεύουσας πρέπει να μπορεί να έχει έναν χώρο να προσεύχεται. Είμαι μουσουλμάνος επειδή θεωρώ ότι στην πρωτεύουσα μίας τουριστικής χώρας με παραδοσιακούς ισχυρούς δεσμούς με αραβικές χώρες (όπως Αίγυπτος, Παλαιστίνη, Σ.Αραβία, Ιράκ παλιότερα) θα μπορούσε να υπάρχει ένα τζαμί για τις θρησκευτικές ανάγκες των Αράβων. Είμαι μουσουλμάνος γιατί στις περισσότερες αραβικές χώρες λειτουργούν ορθόδοξοι ναοί για λιγότερο από 100 ορθόδοξους και είναι και αυτονόητο για τους μουσουλμάνους κατοίκους των πόλεων αυτών.
      Ξέρεις κάτι; Χριστιανός ήμουν κι εγώ, αλλά σας σιχάθηκα. Και παρόλα αυτά δεν έγινα μουσουλμάνος. Εσύ ψάξε και βρες μουσουλμάνους και Εβραίους παντού. Αλλά ψάξτους ως ορθόδοξος, και όχι ως Έλληνας. Μην ρίχνεις άλλη λάσπη στην χώρα σου, φτάνει πια!

      • Μπα! avatar
        Μπα! @ Giannis 12/09/2010 08:10:15

        Ετσι ακριβώς κάνουν, οπου πας φοιτητης καημενε Γιάννη!
        Σου χτίζουν εκκλησιες της πίστης σου και σε φροντίζουν!
        Τζαμιά καλό μου χαιβάνι, έχουν! Χωρους προσευχής όπως παντού στον κόσμο οι πιστοί, νοίκιασαν και πάνε! 140 τον αριθμό στην πρωτεύουσα! Ανάλογα με την δοξασία του Ισλάμ που ανήκει ο καθένας!
        Εσυ πώς καταλαβαίνεις την δέσμευση στη Τρόικα να φτιάξει η χώρα σου, που κατελήφθη με τις εντολές των δικών της κύκλων, με ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΦΤΑ, στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΙΕΡΟ ΧΩΡΟ (μια και σε κόβω για Ελληνόπιστο) το Τέμενος;
        Δυσαρεστώντας μάλιστα το 99,99% από αυτούς αφου δεν θα καλύπτεις εκεί, την πίστη κάθε φατρίας!
        Εχεις μετρήσει τους νεκρούς, τους τραυματίες, τις καταστροφές, τον τρόμο, που προσφερουν στις δικές τους πατρίδας, σκοτώνοντας αλλήλους;
        Εχεις διανοηθεί τί θα γίνει, όταν πάρουν σήμα για δράση οι σλίπερς εδώ;
        Ιδια κι όμοια η πατρίδα σου, η πίστη της μάνας σου η 400 χρόνων τυραννία, που υπέστησαν οι παππούδες σου;

        Μετρα τους νεκρούς Χριστιανούς, που δφολοφονήθηκαν τον τελευταίο μόνο χρόνο, στο κρυμμενο παράδειγμα ανεξιθρησκείας που ...υποβάλλεις, την Αιγυπτο;
        Πλάκα κάνεις ή σ΄ εχει πείσει ο καράφλας που περιφέρει τον δίσκο του σ΄ ολα τα ταμεία ανθελληνισμού που διατίθενται! ακομα και των...προφανών εχθρών του!

        Τετοια δουλοπρέπεια και αυτοφτύσιμο σε αλλο λαό δεν εχει ματαδεί ο κόσμος!
        Αλλα δούλεψαν χρονια τα τσόλια της οικουμένης, να τα καταφέρουν! Να σκοτώσουν την περηφανεια που κράτησε ζωντανη την Ελλαδα, 400 χρόνια!
        "Εφτιαξαν" ειδωλα που φτύνουν το πρωτότυπο, στο καθρέφτη!!! Κανοντας ζωντανό το ανύπαρκτο, σκοτώνοντας την οντότητά τους τελικά!
        Ξυπνα Βασίλη!!!!Που σε λένε Γιάννη!!!!

  51. byzantinotalibania avatar
    byzantinotalibania 12/09/2010 04:09:41

    ελληναραδες της νεας ρωμης νεορωμιοι πιστοι υπερ της αγιας σιων - κυριακη της ορθοψ.....
    λατρεις του βυζαντιου περιγελα της ευρωπης του διαφωτισμου.
    προβατα εξουσιαστων ποιμενων με πατερες αβρααμ ισαακ ιακωβ εξολοθρευτες καθε ελληνικου εσεις ειστε ελληνες η ελλαδιτες;
    καμια διαφορα για τους πιστους των μονοθειστικων καρκινωματων.
    αυτοι λιθοβολουν γυναικες τωρα οι αλλοι κατεσφαξαν τον ελληνισμο με τους γιουτπραβα αλαριχους αρκαδιους θεοδοσιους κωνσταντιους

    Επίσης δοξάζουμε και υμνολογούμε όλους τους αγίους-Εβραίους και μή, της χριστιανικής Ορθοδοξίας (δηλαδή τους δολοφόνους του Ελληνικού Πολιτισμού και του Έλληνα ανθρώπου). Θαυμάζουμε επίσης τους Ρωμαίους κατακτητές μας, που μας μετάλλαξαν με την βία μέσω της χριστιανικής θρησκείας σε Ρωμιούς και το χριστιανορθόδοξο παρακμιακό και μεσαιωνικό Ανατολικό Ρωμαϊκό κράτος (Βυζάντιο), που δημιούργησαν. Αυτό το υβριδικό πάντρεμα του ελληνισμού με την ορθοδοξία έγινε απʼ την περίοδο της επανάστασης του ʼ21 και εντεύθεν και κυρίως μετά την παράνομη ανατροπή του Όθωνα απʼ το παρακράτος της Ρωμιοσύνης, λίγο πριν τα τέλη του 19ου αιώνα.

    http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=1170

    • prits! avatar
      prits! @ byzantinotalibania 12/09/2010 21:43:44

      Και τώρα εσύ. ΦρηνΚουήρι, είσαι και “Ελεύθερος” και “Ερευνητής”!
      Ώστε τις παπαρολογίες σου να τις παραθέτεις άνευ αντιλόγου. και να μονολογείς τις αερολογίες σου άνευ διαλόγου!.
      Λειτουργώντας ως κομισάριος και πιθανότατα ως οικονομισάριος!
      Ποιας αλήθεια τσέπης, ποιανού κορβανά άραγε;
      Υπερασπιστής Δραγώνων και Ρεπανουσίων, Κουλουρτζήδων και Φραγκαδάκηδων!
      Ενας αποδομητής που αρνείται σ΄ ένα λαό, που κατά κακή του τύχη τον έθαλψε και τον μερίστηκε, την προσπάθειά του να πορευτεί και να κρατηθεί από τις κλωστούλες που η ιστορία διέσωσε, για να φτάσει με καταγωγή και συνέχεια, ως τα σήμερα.
      Και να προχωρήσει στο αύριο.
      Ώστε έτσι! Η αθεΐα θα είναι η άμυνα της ακμάζουσας δύσης, απέναντι στον ισλαμικό φονταμενταλισμό! και τον υποθετικό και ανύπαρκτο χριστιανισμό!
      Σώπα μωρέ, Μωρέ!
      Στις κοινωνίες που αναφέρεις, με τα ψηλά ποσοστά αθεΐας και κοινωνικής ευημερίας, συνυπάρχουν και υψηλά ποσοστά. αυτοκτονιών, αλκοολισμού, ατομικής και συμμοριακής βίας, η διάλυση της οικογένειας ως θεσμού με πρόταξη, βάσει σχεδιασμού, της μονογονεϊκής οικογένειας, ώστε η συνέχεια και οι ρίζες να γίνονται περιττές και να παραμερίζονται σαν επικίνδυνες. Τα πρότυπα και οι δομές που κυριαρχούσαν σε ομάδες ανθρώπων, ώστε να ορίζουν «έθνος»,να καταλήγουν άχρηστα και επιλήψιμα βαρίδια.

      Το πείραμα της ευζωίας των κοινωνιών αυτών που τα δοκίμασαν όλα, αλλά ποτέ για παράδειγμα δεν αμφισβήτησαν την…Μοναρχία , φαντάζει επιτυχημένο και στα μυαλά εκείνων που εφαρμόζουν τις αρχές της κοινωνικής μηχανικής, ιδανικό στοιχείο προπαγάνδας!
      Στο τέλος τέλος μήπως αντί της αθεΐας, η πραγματικά κρυμμένη λύση να είναι η αλλαγή στο ...πολίτευμα; (μη το απορρίψεις ΦρηνΚουήρι! και οι καναδέζοι στην βασίλισσα Ελισσάβετ ορκίζονται!)
      Όλα αυτά βέβαια, χωρίς. την ύπαρξη στην επικράτειά τους των…ενθέων γιαταγανοφόρων και μπουρκοφορεμένων «ανθρωπίνων ειδών» που κατακλύζουν την …θεούσα, κατωτάτου, πατρίδα σου(?).
      Που η χαντακωμένη, δεν είναι αρκετά προοδευτικιά –όσο κι αν δώσατε μάχες εσύ και οι όμοιοί σου - να ανεχθεί ό, τι ποτέ δεν της ήταν ανεκτό!.
      Με. την ασφάλεια της ύπαρξης του δικού μας σκουπιδοτενεκέ να στέκεται ανάχωμα, ώστε να διαφυλάττονται οι άθεες προοδευτικές κοινωνίες τους!
      Όταν δηλώνεται από τα επίσημα Γκολντενίδικα χείλη , πως τα σύνορα της κατηραμένης είναι κλειστά προς τις αμαγάριστες και «ιδανικές πολιτείες» των …οργανισμών και των στατιστικών σου!
      Μπορεί κάποιος από τους ...ενθέους της μπούργκας και της κλειτοριδεκτομής να πάει στις ...απρόσιτες αυτές χώρες, που επικαλείσαι;
      Εχει πλάκα καμια φορά η περιήγηση στο Χαος του διαδικτύου!
      Και να πέφτει πάνω σας!
      Ψάχνοντας στο ....«μέρος σας» με το φανάρι.
      Kαι την Ελευθερία, και την Έρευνα!
      Σ΄ ένα "μέρος" , που το μόνο που διακρίνεται δια γυμνού οφθαλμού, είναι ο μισθός και το παραγόμενο προϊόν!
      Εκκενώσεις Ideas (Αηδίας), ο ΦρηνΚουήρι!

      Υστερη Σκέψη!</b?
      ΟΤαν στην Σοβιετία και τις περιπόλους της , ή την Αλβανία και την Κουβα, την Κίνα και την Καμπότζη η Αθεϊα ήταν επιβεβλημένη. και ολοκληρωτική, αγαπητε ΦρηνΚουέρι ,πόσο ...υγιαίστερη ήταν η κοινωνία τους και πόσο καλλίτερα έστεκαν τα κεφάλια στους ώμους των προλεταρίων που δεν ένοιωθαν Θεό, ουτε σ΄ αυτά, ούτε στην ψυχή τους;
      Πόσα θες να μας τρελλάνεις, ρε Φρην!

  52. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 12/09/2010 21:01:11

    @ athamas

    η ΕΘΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ χαθηκε καπου στην μεταφραση οχι οχι οχι υμνειτε ιθαγενεις κατασκευαζεται ως νεα ταυτοτητα στα μαγειρια της ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ
    και σερβιρεται σε γιγαντιαιες δοσεις στις προνομιουχες γειτονιες
    της Αθηνας και αλλου ανα την επικρατεια, το συσσιτιο υποχρεωτικο και καθε αντισταση εναντιον του, τιμωρειται με εξοντωση


    (Από πότε μια θρησκευτική εκδήλωση έστω και δημόσια απειλεί με οποιονδήποτε τρόπο την ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΜΑΣ;)

    παντα πιστοι στις επιταγες των δημοκρατικοτερων και προοδευτικοτερων να
    ερωτησουμε τον ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΛΑΟ μεσω ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ για την παρουσια την
    των αλλογενων εν τω συνολω? την χρειαν αυτης, την προελευσιν αυτης,
    την μεθοδο εισαγωγης αυτης, του αριθμου αυτης,την ενταξιν αυτης και τον τροπον ενσωματωσης στον κορμο, και την απορριψην τμηματων διαλυτικων?

    οι απαντησεις των ανωτερω απο τον ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΛΑΟ ο οποιος θα εκφρασει την
    ΛΑΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ μεσω του αναγκαιου ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ θα σου λυσει καθε απορια
    εκτος εαν θεωρεις εαυτον ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΟΝ ΔΙΚΑΣΤΗ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗ της
    ΛΑΙΚΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ εαν κατα ποσον και με ποιον τροπο απειλειται η
    ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ? οι απαγοητευμενοι των απαντησεων ενος ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΥ
    ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ με τις προαναφερθεισες παραμετρους αυτου, μπορουν παντα
    να ζησουν το ονειρο τους χωρις να απομακρυθουν πολυ απο τουτη την
    γειτονια πηγαινοντας στην Βοσνια


    (Και όσον αφορά την ΑΜΟΙΒΑΙΟΤΗΤΑ με ποιά ακριβώς χώρα πρέπει να υπάρχει αυτή η αμοιβαιότητα)

    η εννοια ΑΜΟΙΒΑΙΟΤΗΤΑ ειναι πεπερασμενη εμεις ως υπερβατικον(βλεπε
    υπνοβατικον εθνος) την εχουμε αφησει στα υποαναπτυκτα εθνη


    ΙΝΔΙΑ ΠΑΚΙΣΤΑΝ ΤΟΥΡΚΙΑ
    3 288 000 τχ 800 000 τχ 800 000 τχ
    1 200 000 000πλυθ 200 000 000πλυθ 80 000 000 πλυθ

    ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟΝ περι ιστορικης εμπειριας, μεγεθων και συγκρισεων ασυμβατων
    ειδων


    ( Με ΜΟΝΗ εξαίρεση την Σ. Αραβία – εν πολλοίς εγώ θάλεγα δικαιολογημένα μιάς και εκεί βρίσκεται η Μέκκα, ο πιο ιερός χώρος των μουσουλμάνων και μια αντιστοιχία δημόσια λατρεία άλλης θρησκείας στην Σ. Αραβία θα ισοδυναμούσε με δημόσια θρησκευτική εκδήλωση μουσουλμάνων στο Άγιον Όρος, πράγμα αδιανόητο για μάς άρα και γι αυτούς, και αυτό είναι ΑΜΟΙΒΑΙΟΤΗΤΑ κατανόησης – σε όλες τις άλλες χώρες οι θρησκευτικές εκδηλώσεις ακόμα και οι δημόσιες γίνονται έστω και με προβλήματα έστω και με αντιδράσεις.)



    εδω η επιστημη δεν σηκωνει απλως τα χερια αλλα τα ποδια να συνουσιαστεις
    μαζι της και αφου εχει προηγουμενως παραδοδει στα τεσσερα κατα το
    ισλαμικο δικαιο για την εκπληρωση του ιερου χρεους


    η υπαρξη ενος βραχου μερικων μετρων ισοδυναμει με την απαγορευση οχι
    στον βραχο καθ'αυτον η στα περιξ αυτου αλλα κανοντας το απαιραιτητο
    αστρικο ταξιδι εκτος γαλαξιδιακης λογικης τον καθιστα δικαιως επι γης
    απαγορευτικον σε χωρα εκτασης 2 150 000 τχ ητοι

    Μεκκα/Σ.ΑΡΑΒΙΑ
    μια πετρα μερικων μετρων = 2 150 000 τχ απαγορευση ΟΡΘΟΝ/ΛΟΓΙΚΟΝ/ΔΙΚΑΙΟΝ
    ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΝ/ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΝ/ΜΗ ΑΜΦΗΣΒΗΤΙΣΙΜΟΝ/ΒΛΑΣΦΗΜΗ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΣΚΕΨΗ

    ενω αντιθετα μια ολοκληρη περιοχη ολοκληρων τετραγωνικων χιλιομετρων
    (ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ) δεν δυναται να καθιστει απαγορευτικη

    ΑΗΤΤΗΤΗ ΛΟΓΙΚΗ Η ΤΡΙΧΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΓΕΡΑΝΟΣ ΟΧΙ


    Περι Τουρκιας και ελληνοψοφοειδων αιτηματων
    ποιος εβρηκε ποιον στην περιοχη? σε ποιον ανηκουν τα μνημεια?
    αλλο αστρικο ταξιδι οπου νομιμος ιδιοκτητης του παρεχει ο ληστης την
    δυνατοτητα τουρισμου στα βιασθεντα μνημεια του με ανταλλαγμα μονιμων
    και οριστικων κυριαρχικων συμβολων ητοι

    ο ελλην γινεται τουριστας στα ιερα και οσια του εν ειδη πληρωνει
    εισιτηριο για να βλεπει τις ιερες του εστιες εκπορνευομενες και ο
    μεγαλος Σουλτανος προς ανταποδοση της μεγαλοψυχιας του απαιτει
    διολου ευκαταφρονητα σαντζακια Θρακη Αγαιο Κυπρος να περασουν
    στην Υψηλη Πυλη υποβοηθουμενος οπως παντα απο τους υπερυπερπροθυμους
    Φαναριωτας παντος καιρου και λοιπαι ευγενικαι Γενιτσαρικαι ομαδας

    απαιτηση για τον Παγκοσμιο Ελληνισμο δεν ειναι η ΨευτοΧαλκη ειναι η
    ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ σε μονιμη βαση στο προηγουμενο υπερχιλιοχρονο καθεστως της

    καμμια απαιτηση της Τουρκιας που υπερβαινει την νομιμη κοιτιδα της ητοι
    τις σκηνες της στεππας της Κεντρικης Ασιας δεν εχει ιστορικονομικοπολιτικοηθικη θεμελιωση

    SHE LIVED BY THE SWORD AND IS DESTINED TO DIE BY THE SWORD


    (Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ΠΩΣ απειλείται η ΕΘΝΙΚΗ μας ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ από μια μουσουλμανική θρησκευτική εκδήλωση χωρίς παράλληλα να απειλείται – για παράδειγμα – η εθνική κυριαρχία της τουρκίας από μια ανάλογη δική μας δημοσια Ορθόδοξη θρησκευτική εκδήλωση)

    οσον αφορα αυτο ειμαι εντελως ανιδεος στασου ενα λεπτο ααα!!!
    απευθυνσου στα κατωθι αγορια ΚΕΜΑΛ ΠΑΣΑ, ΤΑΛΑΤ, ΙΣΜΕΤ και κομπανια και
    αν απουσιαζουν μπορεις να ρωτησεις ενταυθα μερικα εκατομμυρια Ιωνες τους
    γνωστους και μη εξαιρεταιους του μεγαλου συνωστισμου στο ρειβ παρτυ
    και τους Ποντιους επισης

    να ευχηθω περαστικα η καλες δουλειες?

  53. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 12/09/2010 23:58:04

    @ athamas

    ΕΛΛΑΣ 132 000 τχ 11 000 000 πλυθ

    εξομειωνεται για τους σκοπους σου με

    ΙΝΔΙΑ 3 288 000 τχ 1 200 000 000 πλυθ

    25 φορες εκταση 110 φορες πλυθ

    ΠΑΚΙΣΤΑΝ 800 000 τχ 200 000 000 πλυθ

    6 φορες εκταση 18 φορες πλυθ

    ΤΟΥΡΚΙΑ 788 000 τχ 80 000 000

    6 φορες εκταση 7.2 φορες πλυθ

    στους ανωτερω τεχνηντως απουσιαζουν ολη η Βορεια Αφρικη χωρες Μαγκρεμπ Σενεγαλεζοι Νιγηριανοι Ινδονησιοι και ολοι οικολασμενοι της γης

    Αποθεωστε λογικη αφου υπαρχουν χριστιανοι προσεξτε οχι ελληνες αλλα
    χριστιανοι αοριστως μερικες χιλιαδες και ενω το εθνος το ελληνικο δεν υφισταται τωρα αποκαθισταται εκ του μηδενος και οφειλει να αποροφησει ολο τον 2 και 3 κοσμο

    υποστηριζουν δηλαδη επεσαν μερικες χριστιανικες σταγονες στον ειρηνικο ωκεανο και ας μην ειναι ελληνικες σε ανταποδοση το ποτηρι του νερου
    η Ελλαδα πρεπει να χωρεσει ολον τον ωκεανο μεσα σε ενα ποτηρι γιατι
    διαφορετικα ειναι παραλογη αντιδημοκρατικη και φασιστικη



    ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ/ΜΕΚΚΑ μερικων μετρων δικαιωματικα καθιστα απαγορευτικη την υπαρξη οποιαςδηποτε αλλης πιστης σε εκταση 2 150 000 τχ

    20ΜΕΤΡΑ ΠΕΤΡΑ = 2 150 000 τχ εκταση Σ.Αραβιας

    2 150 000 = 16 φορες το μεγεθος της Ελλαδος


    ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ Μερικες χιλιαδες τετραγωνικα χιλιομετρα δεν μπορει να παιξει τον αντιστοιχο ρολο

    εν κατακλειδι η μαγικη πετρα της μεκκας προς το παρον μονοπωλιακα αποκτα πολλαπλασιαστικη αξια πεντακις τρισεκατομμυριων στην χωρα και λιαν
    συντομως στον υπολοιπο απιστο πλανητη ενω ολων των αλλων εχουν μηδενικη αξια


    κατελθοντες εκ του σταρ τρεκ διαστημοπλοιου την ενσταση δεν την γεννα η παρουσια του Αγιου Ορους η οχι την γεννα πρωτιστως ο ΒΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ
    ΛΑΙΚΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΚΕΙΤΑΙ ΒΛΑΣΦΗΜΩΣ ΠΡΟΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ, ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΣΤΕ
    ΑΠΛΟΙ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ ΒΩΜΩΝ ΚΑΙ ΕΣΤΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΑΥΤΩΝ

    και ουχι τραπεζικων επιταγων

    • μπραβοι! avatar
      μπραβοι! @ Ηνιοχος 13/09/2010 18:32:56

      Μπράβο Ηνιοχε!
      Δικαιολογείς το όνομά σου!

  54. Peaceful avatar
    Peaceful 16/11/2010 22:47:47

    Αναρωτιέμαι γιατί να μην συμβιώνουμε όλοι μαζί ειρηνικά, χωρίς αντιπαραθέσεις, μίση, φοβίες, έλλειψη ανεκτικότητας και σεβασμού πρός οτιδήποτε διαφορετικό από εμάς. Η ζωή είναι πολύ μικρή, χάνουμε την ουσία της και αναλωνόμαστε σε φοβικές συζητήσεις περί θρησκευτικών εκδηλώσεων συγκεκριμένων ομάδων, εν προκειμένω των μουσουλμάνων κατοίκων αυτής της χώρας. Είναι άνθρωποι όπως και εμείς και πρέπει να σεβόμαστε το δικαίωμα τους να λατρεύουν όποιο θεό θέλουν καθώς επίσης και να ασκούν ελεύθερα τα θρησκευτικά τους καθήκοντα. Πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε όπως θα θέλαμε να μας συμπεριφέρονται και εμάς στο εξωτερικό, σε όλα τα επίπεδα. Η Ελλάδα δεν κυνδυνεύει από τους μετανάστες αλλά από τους Έλληνες εκείνους που είναι υπεύθυνοι για τη σημερινή κατάσταση της χώρας μας. Ο νοών νοήτω. Και για να μην παραξηγηθώ, θεωρώ πως με κάποιο τρόπο η λαθρομετανάστευση πρέπει να σταματήσει. Όσον αφορά σε όσους ήδη βρίσκονται στην Ελλάδα και δεν εμπλέκονται σε παρανομίες ή εγκληματικές πράξεις, η συνύπαρξη, ο αλληλοσεβασμός και η προσπάθεια ένταξης τους στην Ελληνική κοινωνία είναι μονόδρομος. Η Ελλάδα μας περνάει δύσκολες ώρες, ας αφήσουμε ήσυχους τους μουσουλμάνους και ας κοιτάξει ο καθένας μας τι μπορεί να κάνει για την πατρίδα στο μέτρο των δυνατοτήτων του φυσικά.

  55. Ιωαννα avatar
    Ιωαννα 07/03/2011 15:38:22

    http://islamforgreeks.org