#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2011 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσεγγίζουμε με αξιώσεις …τα αποτελέσματα του 2009

Να γιατί η τρόικα μας δίνει την 5η δόση!

Πέσαμε μέσα σε όλους τους στόχους!

1.To Χρέος τραβάει…την ανηφόρα!!!!




2.Προσεγγίζουμε με αξιώσεις  …τα αποτελέσματα του 2009



Το πρώτο τετράμηνο του 2011:

Τα έσοδα …ισοφάρισαν στον πόντο αυτά του 2009!

Οι πρωτογενείς δαπάνες είναι …για απογείωση!

Το κουτσουρεμένο ΠΔΕ …δίνει ακόμη ανάσες στο έλλειμμα!

Αν πραγματοποιούσαμε το ΠΔΕ του 2009,  το έλλειμμά μας σήμερα θα πλησίαζε ……επικίνδυνα αυτό του  2009!

Ν.Π.




ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/06/2011 15:17:26

    και ενώ το δεύτερο γράφημα λέει πώς "ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα" το πρώτο λέει ότι το αγγούρι είναι όλο και μεγαλύτερο... Ήξερε ο Αντρέας τι τέρας δημιούργησε;;;

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 02/06/2011 15:40:31

      πράγματι ... νοικοκύρης είναι ο Γιωργάκης

  2. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 02/06/2011 15:19:39

    Να φύγουν όσο πιο γρήγορα γίνεται και να πάνε στον αγύριστο.
    Όσο πιο γρήγορα, τόσο και θα υπάρχει κάποια ελπίδα να βγούμε από τη δίνη της καταστροφής.
    Είναι ότι χειρότερο έτυχε στο τόπο από το 1821.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 15:36:19

    Στο πρώτο διάγραμμα, το χρέος του Δεκ. 2009 δεν είναι το αναθεωρημένο εκ των υστέρων (δεν περιλαμβάνει σημαντικό μέρος χρέους του ευρύτερου δημόσιου τομέα, π.χ. Νοσοκομείων, Τοπικής αυτοδιοίκησης).
    Δεν είναι συγκρίσιμο μέγεθος με το χρέος του Δεκ. 2010.
    Το χρέος του Δεκ. 2009 δεν ήταν μόνον 298,5 δις, αλλά 12% περισσότερο, γύρω στα 330 δις.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ο Θείος 02/06/2011 16:47:42

      Εκτός από υποταγμένος ψυχικά, είσαι και άσχετος. Αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

      Η μόνη αναθεώρηση που έγινε σε σχέση με το τι περιλαμβάνεται στο έλλειμμα είναι ότι συμπεριελήφθησαν οι μεταφορικές ΔΕΚΟ που επιδοτούνται σε ποσοστό πάνω από 50% από τον κρατικό προϋπολογισμό.

      Νοσοκομεία και ΟΤΑ συμπεριλαμβάνονταν πάντοτε στη Γενική Κυβέρνηση.

      Όταν θέλεις να έχεις τόσο θράσος στην έκφραση γνώμης να κοιτάζεις να γνωρίζεις κιόλας, όχι να λες ό,τι να 'ναι με περισπούδαστο ύφος.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Επώνυμος 02/06/2011 17:09:47

        Τον ισχυρισμό του Κακλαμάνη (που ισχυρίστηκε το Μάη του 2011 ότι "τα χρέη των δήμων είναι δήθεν χρέη της Κεντρικής κυβέρνησης") μου τον αναφέρεις ως δεδομένο;
        h**p://gonimigrammi.blogspot.com/2011/05/blog-post_1113.html
        Ποιός θα το πιστέψει; Ιδρύσανε δημοτικές τηλεοράσεις και χρηματοδοτούσαν ότι μπορεί να φανταστεί ευφάνταστος νούς, και με θρασύτητα ισχυρίζονται ότι είναι χρέη κεντρικής κυβέρνησης! Έλεος!
        Το χρέος των Νοσοκομείων μπήκε όντως το 2008 στο χρέος κεντρικής Κυβέρνησης αλλά αφαιρέθηκε το 2009!
        "Υποταγμένοι" (στην τσέπη των "επιχειρηματιών" φίλων τους) ήταν αυτοί που διαμόρφωναν την τόσο σταθερή αυτή στατιστική αξιοπιστία του Ελληνικού Δημοσίου.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Ο Θείος 02/06/2011 22:40:35

          Άσχετε, μάθε πρώτα τη διαφορά Γενικής και Κεντρικής Κυβέρνησης και μετά μίλα.

          ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι οι Δήμοι δεν είναι Κεντρική Κυβέρνηση και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ΕΙΝΑΙ Γενική Κυβέρνηση.

          ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι τα Νοσοκομεία είναι Γενική Κυβέρνηση και όχι Κεντρική.

          Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτό που μετράει είναι ΜΟΝΟΝ η Γενική Κυβέρνηση και όχι η Κεντρική, που είναι τμήμα μόνον της Γενικής.

          Μάθε πρώτα τα βασικά και μετά έλα να μιλήσεις με ύφος δεκαπέντε καρδιναλίων.

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Ο Θείος 02/06/2011 21:27:21

      Στον προυπολογισμό του 2011 (τελικό σχέδιο) εμφανίζονται όλες οι αναθεωρήσεις, ανακατηγοριοποιήσεις.
      Εκεί διαπιστώνουμε ότι το χρέος ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ είναι όντως 298 δις (σελ 160)!
      Δες και το αναθεωρημένο έλλειμμα 15,4%

      Γιατί αυτή η επισήμανση και η βιασύνη σου?
      Τι θες να πεις????
      Ότι το χρέος με ΠΑΣΟΚ δεν επιδεινώθηκε τόσο όσο φάινεται στο γραφημα??????

  4. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 02/06/2011 22:28:23

    Καλά που έχουμε Μνημόνιο και ο στόχος του υποτίθεται ότι είναι η μείωση των ελλειμμάτων και η μείωση των Δαπανών. Μέσα σε ενάμιση χρόνο διέλυσαν ότι είχαν χτίσει μέχρι τώρα (με λάθος τρόπο βέβαια), διέλυσαν την όποια κοινωνική συνοχή υπήρχε,τιμώρησαν και τους αμέτοχους μικρο συνταξιούχους και μισθωτούς των 500 Ευρώ με τις οριζόντιες μειώσεις των αποδοχών τους. Τα διάφορα κινήματα που έχουν δημιουργηθεί είναι απότοκος της πολιτικής αυτής και πρέπει κάποια στιγμή οι δημιουργεί των πολιτικών αυτών πρέπει να λογοδοτήσουν για τις πράξεις τους. Όσο παραμένουν γαντζωμένοι στην διακυβέρνηση της χώρας τόσο περισσότερο κακό κάνουν στην χώρα αλλά και στον εαυτό τους, διότι η δύναμη και η εκφραστικότητα των κινημάτων που δημιουργούνται κάθε μέρα που περνάει τόσο αυξάνουν την δύναμη τους και αυξάνουν την ποσότητα αλλά και την ποιότητα των ανθρώπων που βρίσκονται υπό την επιρροή τους, και έχουν την απαίτηση από τους κυβερνώντες να δώσουν λύση Πολιτική αλλά και Οικονομική λύση. Τα στοιχεία που έχουν παρατεθεί αποδεικνύουν την ανικανότητα των Κυβερνώντων να εφαρμόσουν το κατάλληλο εκείνο μείγμα της Πολιτικής που είναι απαραίτητο για την περίπτωσή μας. Οι λόγοι είναι γνωστοί, αλλά ο κυριότερος είναι κατά την άποψή μου ο σφιχτός εναγκαλισμός της Κομματικής Οργάνωσης του ΠΑΣΟΚ με τα κάθε είδος Συνδικάτα Εκπροσώπησης Εργαζομένων κυρίως του Δημοσίου. Αυτή η μεγάλη παρέα είναι οι κυριότεροι εκπρόσωποι του Κρατισμού και είναι οι κυρίως υπεύθυνη για το σημερινό κατάντημα της Ελλάδος.