#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/07/2010 00:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσδιορίστηκε και το τέλος της ζωής στη γη





Ένας γιγαντιαίος αστεροειδής βρίσκεται σε πορεία σύγκρουσης με τη γη, η οποία προβλέπεται να συμβεί γύρω στο έτος 2200. Μια τέτοια σύγκρουση θεωρείται πως μπορεί να καταστρέψει κάθε ίχνος ζωής στο πλανήτη μας.

Οι πιθανότητες της σύγκρουσης είναι μία στις χίλιες, και η πλέον πιθανή ημερομηνία επαφής έχει προσδιοριστεί στις 24 Σεπτεμβρίου του 2182. Ο αστεροειδής, που ονομάστηκε 1999 RQ36, έχει μέγεθος μεγαλύτερο από 600 μέτρα.

Αν θέλουμε να τον αντιμετωπίσουμε, θα πρέπει να το κάνουμε τουλάχιστον 100 χρόνια πριν καταφτάσει, άρα έως το 2082 θα πρέπει να κάνουμε κάτι προκειμένου  η ανθρωπότητα να επιβιώσει. Πρόκειται για σενάριο υψηλού ρίσκου, στο οποίο θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη σημασία στους επόμενους αιώνες.

Business Insider

ΣΧΟΛΙΑ

  1. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 29/07/2010 00:31:47

    ω ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω παοκάρα έχω δέντρα μες στο βουνό μόνος μου τα πίνω μόνος τα καλλιεργώ μαστούρωμένος ήρθα για να πάρω το διπλό
    ω ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω παοκάρα είχα δέντρα στα ζωνιανά ήρθανε οι μπάτσοι μου τα πήρανε κι αυτά μα σαν και τη δικιά σου τη μαστούρα πουθενά



    δικεφαλέ και τρελελέ

    • smoking area avatar
      smoking area @ παραέλληνας 29/07/2010 00:48:16

      Ο Αγιαξ θελει προσοχη,
      και στο επομενο ματς ...εντος εδρας θα παιζει.
      Η Τουμπα ειναι ... Αμστερνταμ.
      Κι απ'ο,τι διαβαζω πιο πανω δεν νομιζω να διαφωνεις...

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ smoking area 29/07/2010 00:57:08

        ποιός άγιαξ και πας γιάννινα, δικεφαλέ και τρελελέ λέμε, εμπρός στο δρόμο που χάραξε το χάι-μπουρί.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/07/2010 00:33:10

    γαμώτο 2082 πάνω που έλεγα να βγω σε σύνταξη κατά Λοβέρδου επιταγές θα έχω νέα μέτρα;

  3. Orestios avatar
    Orestios 29/07/2010 00:36:01

    Με την υπερθέρμανση του πλανήτη τί θα γίνει? Θα προφτάσει να την αναστρέψει η Μπιρμπίλω?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 29/07/2010 00:54:40

      Μπα περισσότερο ανησυχώ με την λογική των εγκεφάλων που είναι τετράγωνοι και βρίσκουν οι γωνίες στο κρανίο και δεν παίρνουν στροφές...εκεί να δεις υπερθερμάνσεις...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 29/07/2010 01:05:02

        ROFL

    • Κηφισιώτης avatar
      Κηφισιώτης @ Orestios 29/07/2010 01:36:57

      Ποια υπερθέρμανση, όλα αυτά είναι μπαρμπούτσαλα για να τα κονομήσουνε πρασινη ανάπτυξη και ο κώλος της μαιμούς

  4. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 29/07/2010 01:00:11

    Τουλάχιστον θα προλάβω να κλείσω τα 200...

  5. Paranoia avatar
    Paranoia 29/07/2010 01:56:56

    Ωραία ευκαιρία για τον ΓΑΠ να φτιάξει καινούργιο υπουργείο "Περιβάλλοντος και προστασίας του πλανήτη από αστεροειδείς".

  6. TOMIS avatar
    TOMIS 29/07/2010 02:20:21

    Γαμωτο την στιγμη που θα ξεχρεωναμε...

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/07/2010 06:45:19

    http://neo.jpl.nasa.gov/risk/a101955.html

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/07/2010 06:47:47

      http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=101955;orb=1

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 29/07/2010 09:05:49

    Να θυμηθώ να μην αγοράσω δώρα για την Πρωτοχρονιά τού 2183.

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 29/07/2010 09:07:06

    Γμτ, το 2182 θα είμαι μόνο 210 ετών. Πάνω στο άνθος τής νιότης μου...

  10. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 29/07/2010 09:41:13

    Εχω την αισθηση οτι το συστημα προσπαθει να μας τρομοκρατησει απο καθε πλευρα! Τωρα θα βγουν και οι παπαδες και θα απαιτησουν ενισχυση για να μεσολαβησουν για την σωτηρια μας... Καιρος ειναι να ξυπνησουμε και να αντιδρασουμε.

  11. The Saint avatar
    The Saint 29/07/2010 10:04:16

    Πολύ σωστή η παρατήρηση γιά τα περι υπερθέρμανσης... Θα έχουμε πάθει μέχρι τότε τόση ζημιά απο αυτήν, που αφ'ενός δεν θα μας νοιάζει αν πέσει επάνω μας ο βραχος, αφ'ετέρου τα μέτρα τα σημερινά θα μας φαίνονται ανέκδοτο...
    Εδώ είναι τα μεγάλα και ουσιαστικά προβλήματα γιά τα οποία γινεται παγκοσμίως ότι γίνεται...
    Το έχει γράψει και ο Φάκτορας πρίν λίγο καιρό, το λέω εγώ εδώ και 4 χρόνια τουλάχιστον, ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΛΟΙ...

  12. axinosp avatar
    axinosp 29/07/2010 11:21:45

    Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά με 600 μέτρα μέγεθος ο αστεροειδής αυτός είναι πολύ μικρός για να απειλήσει τη γη.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ axinosp 30/07/2010 23:14:17

      Το μέγεθος είναι φαινομενικά μικρό αλλά αρκετό. Τέτοια μεγέθη κατέστρεψαν στο παρελθόν το 60% και το 90% της ζωής στη γη.

  13. παπαμαμίκος avatar
    παπαμαμίκος 29/07/2010 13:15:09

    Η "ανθρωπογενής" υπερθέρμανση του πλανήτη είναι μια μπαρουφίτσα για ανθρώπους θετικής μόρφωσης επιπέδου δημοτικού που χρησημοποιούσαν τα βιβλία φυσικής για κωλόχαρτο. Ναί, η θερμοκρασία αυξάνεται λόγο της ηλιακής δραστηριότητας. Είναι φυσιολογικό και έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν.

    http://video.google.com/videoplay?docid=-5576670191369613647
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Global_Warming_Swindle

  14. Νίκος Μ. avatar
    Νίκος Μ. 30/07/2010 03:23:51

    600 μέτρα μικρός; Έχεις παρακολουθήσει κανένα ντοκιμαντέρ επ΄αυτού; Κι εγώ έτσι νόμιζω πρωτίστως, άκουγα μέτρα και έλεγα... «ε, ένταξει, άτυχη η περιοχή που θα συγκρουστεί». Αλλά, λάθος έκανα, μεγάλο... πρόσεξε τις συνέπειες που θα ακολουθήσουν. Είναι τεράστιος.

    Μέχρι τότε όμως, η ανθρωπότητα θα τον «διακτινήσει». Και από δίπλα να περάσει εντέλει, ίσως οι επιστήμονες αποφασίσουν να τον περιμαζέψουν για ενθύμιο και έρευνες...

  15. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 30/07/2010 23:23:34

    Αυτά είναι αληθινά προβλήματα, όχι οι αηδίες της πολιτικής. Απλώς επειδή συμβαίνουν σε διάστημα εκατοντάδων εκατομυρίων ετών είναι εκτός ανθρώπινης ατζέντας. Ποιος ξέρει όμως τα μικρότερα χτυπήματα που γίνονται ανα χιλιάδες χρόνια αν θα πλήξουν κάποτε και εμάς. Ψάξτε να βρείτε για το χτύπημα της Τουνγκούσκα της Σιβηρίας το 1908.