#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσέξτε τί εύχεστε κ. Κουράκη (για τον διαχωρισμό Κράτους-Εκκλησίας)



Τρικυμία εν φρεσκοβαμμένω κρανίω.

Διαβάζουμε ότι ο συντονιστής Παιδείας του ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ και βουλευτής Τάσος Κουράκης έκανε την εξής δήλωση για τον μητροπολίτη Κονίτσης:

«Το μισαλλόδοξο κήρυγμα του μητροπολίτη Κονίτσης στις γιορτές μίσους στη Βούρμπιανη και η επίθεση ονομαστικά στον ΣΥΡΙΖΑ και στο ΚΚΕ, δείχνει ακόμη μια φορά την αναγκαιότητα διαχωρισμού κράτους και εκκλησίας. Η ανάμειξη στην ενεργό πολιτική των ιερέων χειραγωγώντας τους πιστούς, δεν είναι σημερινό φαινόμενο. Ο Κονίτσης όμως ξεπέρασε όλα τα όρια. Ο διχαστικός λόγος του επιτάσσει στον Υπουργό Παιδείας, για όσον καιρό ακόμη θα είναι και Θρησκευμάτων να παρέμβει στον παπά που επιζητά να είναι και ζευγάς.»

 

Στο παρόν σχόλιο δεν μας ενδιαφέρει να διαπιστώσουμε το δίκαιο ή το άδικο του βασικού ισχυρισμού του ή το τί είπε και πώς το είπε ο μητροπολίτης Κονίτσης. Θέλουμε απλώς να επισημάνουμε στον Δρ. και ποιητή της ηδονής Τάσο Κουράκη να προσέχει τί εύχεται, διότι μπορεί κάποια στιγμή αυτό να γίνει πραγματικότητα. Διότι αυτό που λέει δεν έχει καμία μα καμία λογική συνοχή.

 

Ποιά είναι η λογική του ισχυρισμού του κ. Κουράκη; Ότι ο κληρικός -και ο συγκεκριμένος και γενικώς- πολιτικολογεί ως απόρροια της σχέσης και διαπλοκής ρόλων Εκκλησίας-Κράτους, και ότι αυτό το πρόβλημα λύεται με τον χωρισμό Εκκλησίας-Κράτους.

 

Μα, το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει: σε περίπτωση πλήρους αποδέσμευσης της Εκκλησίας από το Κράτος, εκλείπει ο οποιοσδήποτε (κοσμικός) λόγος και επιχείρημα για να μην πολιτικολογεί ή και κομματικολογεί χωρίς όρια ο κάθε ιερωμένος ή η διοικούσα Εκκλησία ως σύνολο. Το επιχείρημα έχει βάση μόνον αν η Εκκλησία μπορεί να θεωρηθεί τρόπον τινά κομμάτι του κράτους, στο οποίο λογοδοτεί, οπότε και δεν μπορεί να πολιτικομματικολογεί ασυστόλως. Σε αντίθετη περίπτωση, σε περίπτωση χωρισμού, θα μπορούσε ανενόχλητα και άμεμπτα να συγκροτήσει πολιτικό «μπλοκ» με τρόπο που δεν έχουμε αντικρύσει μέχρι σήμερα: «μπλοκ» με δικούς του βουλευτές ή και υπουργούς, με απτή πολιτική εξουσία που ούτε καν διανοούνται όσοι ξορκίζουν ρητορικά την σημερινή «ιρανική θεοκρατία της Ελλάδας» (παρεμπιπτόντως, αν θεοκρατία σημαίνει την ταύτιση πολιτικής και θρησκευτικής εξουσίας, η πρώτη που μού'ρχεται είναι η... Μεγάλη Βρεττανία, όπου η Βασίλισσα αποτελεί εν ταυτώ και κεφαλή της αγγλικανικής εκκλησίας. Και όχι μόνον).

 

Αν το αίτημα είναι να κλειστεί και να περιοριστεί η Εκκλησία στην ιδιωτική σφαίρα και στα «πνευματικά θέματα», αυτό αφ' ενός αποτελεί ένα ζήτημα ριζικά ανεξάρτητο από τον χωρισμό Εκκλησίας-Κράτους, και αφ' ετέρου μπορεί να λάβει μονάχα την μορφή της... παράκλησης προς την διοικούσα Εκκλησία: δεν αποτελεί πολιτικό αιτούμενο που μπορεί να συζητείται στην Βουλή, όπως δεν είναι πολιτικό ζητούμενο το αίτημα να διαλογίζονται οι ινδουιστές σε συγκεκριμένη στάση ή να στρέφονται οι μουσουλμάνοι στον λόφο του Στρέφη αντί για την Μέκκα. Αν σε άλλους πάλι απλώς δεν αρέσουν τα ράσα, δεν είναι του γούστου τους και έχουν μιαν εκκρεμότητα, πάλι αυτό δεν είναι πολιτικό ζητούμενο Χωρισμού: εκτός αν προτείνουν ρητά τον διωγμό.

 

Επίσης, ζητά ο Ποιητής να παρέμβει στον «παπά» ο Υπουργός Παιδείας «για όσον καιρό ακόμη θα είναι και Θρησκευμάτων».

 

Σε έναν ενδεχόμενο χωρισμό Εκκλησίας-Κράτους, ο οποιοσδήποτε υπουργός δεν θα έχει απολύτως κανένα έρεισμα για να «παρέμβει» όταν θα πολιτικολογεί ή και θα κομματικολογεί η ποιμαίνουσα Εκκλησία ή κάποιος από αυτήν. Ενδεχόμενο «παρέμβασης» υπάρχει μόνον όσο ο Υπουργός είναι «και Θρησκευμάτων» και ο ιερωμένος τυγχάνει, καλώς ή κακώς, κρατικός λειτουργός. Άμα ο κ. Κουράκης θέλει να «παρεμβαίνει» ο Υπουργός, συνεπάγεται πως υποστηρίζει την περαιτέρω διαπλοκή Εκκλησίας-Κράτους. ...Ράβδος υπό γωνίαν άρα βρέχει, δηλαδή...

 

Αν το κυρίως πρόβλημα του ΣΥΡΙΖΑ με την Εκκλησία είναι το ενδεχόμενο πολιτικού της ρόλου, τότε η στάση που ενδείκνυται είναι η... φανατική υποστήριξη της περαιτέρω διαπλοκής Εκκλησίας-Κράτους: δηλαδή, το μόνο ενδεχόμενο να υπάρχει ο οποιοσδήποτε περιορισμός -ηθικός, νομικός, έμπρακτος ή και τα τρία- στην ενδεχόμενη προσπάθεια της ποιμαίνουσας Εκκλησίας ή μελών της να παίξουν πολιτικό ρόλο και να υιοθετήσουν πολιτικό λόγο. Το χειρότερο ενδεχόμενο ως προς την ενδεχόμενη πολιτικολογία της Εκκλησίας είναι ο Χωρισμός: δηλαδή, το κόψιμο οποιουδήποτε περιοριστικού λώρου για πολιτικούς ρόλους από το Κράτος προς την Εκκλησία. Το τί συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις το βλέπουμε εν σπέρματι μόνο στην Αμερική, όπου οι θρησκευτικές οργανώσεις κερδίζουν την μερίδα του λέοντος όταν διεκδικούν πολιτικό ρόλο - και καμιά τους δεν έχει συγκρίσιμη επιφάνεια στους Αμερικανούς πολίτες όση έχει η ορθόδοξη Εκκλησία στους Έλληνες. Ο εδώ χωρισμός Εκκλησίας-Κράτους, είτε επιθυμητός είτε μη, θα σημάνει την απόδοση της δυνατότητας στην Εκκλησία να ανεβοκατεβάζει βουλευτές, υπουργούς και ενδεχομένως κυβερνήσεις με τρόπο πρωτόγνωρο μέχρι τώρα, όπου τουλάχιστον υπήρχε και ο... φόβος των Ιουδαίων.

 

Ηθικό δίδαγμα: όταν πας από το 4% στο 27%, οφείλεις να πολιτεύεσαι με την υπευθυνότητα λόγου που αντιστοιχεί στο 27% και όχι στο 4%. Πόσω μάλλον αν είσαι και... αξιωματική αντιπολίτευση (τρομάρα σου).

 

Σ.Μ.

 

ΥΓ: Ο γράφων τυχαίνει να συμφωνεί με ένα είδος χωρισμού Εκκλησίας και Κράτους, όπως π.χ. με το μοντέλο της Κύπρου, όπου υπάρχει πλήρης νομικός χωρισμός των ρόλων της Εκκλησίας και του Κράτους. Όμως και παραλλήλως, δεν μπορεί να ακούει βλακείες!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 29/08/2012 13:07:05

    Άψογος! Το περίεργο θα ήταν να έχουν λογική συνοχή όσα λέει ο συγκεκριμένος...

  2. Darki avatar
    Darki 29/08/2012 13:12:12

    Ποιος τοπε?
    - Ο Κουρακης.
    -Α,καλα τοτε.

    • Tzimanis avatar
      Tzimanis @ Darki 29/08/2012 13:31:21

      Καλά τα λέει ο Κουράκης. Ο καθένας στον τομέα του και καθείς εφ ω ετάχθει.

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/08/2012 13:14:27

    Σωστός

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/08/2012 13:14:46

      ο αρθρογράφος

  4. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 29/08/2012 13:16:16

    Το 27% το έχουν (αν το έχουν ακόμα) καθαρά για λόγους αντίδρασης του κόσμου στο μνημόνιο και στα δεινά που αυτό φέρει.

    Εχει διαφανεί πλέον ότι η πραγματική πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ συνοψίζεται στα κάτωθι βήματα:

    1) Έξοδος από το ευρώ.
    2) Κόψιμο δραχμής
    3) Υλοποίηση διαφόρων παλαβωμάρων σαν αυτές που λέει ο Κουράκης
    3) Ξανακόψιμο δραχμής για να βολέψουμε την πασοκοαριστερή σάρα και μάρα που έχουμε βολέψει στο κόμμα.
    4) Ξανακόψιμο δραχμής
    5) Ξανακόψιμο δραχμής
    6) Πληθωρισμός 150% σε ένα χρόνο το πολύ
    7) Πείνα
    8) Γάτζωμα στην εξουσία με ΜΑΤ και ξύλο (τι νομίζετε έτσι εύκολα παραδιδει την εξουσία η αριστερά;)
    9) Χάος
    10) Εθνική καταστροφή

    Προσοχή λοιπόν στους φακόμαγκες τύπου Κουράκη...

    • Ελευθέριος avatar
      Ελευθέριος @ Παρατηρητής 29/08/2012 20:55:12

      Τα βρήκες μόνος σου αυτά ή τα διάβασες από τον Παΐσιο; Και τι καλύτερο ζούμε σήμερα για να με φοβίσει αυτό; Δεν έχω να χάσω τίποτα φίλε μου και θα προτιμήσω οτιδήποτε, εκτός της πρασινογαλάζιας λαίλαπας, που μας έφτασε ως εδώ.

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ Ελευθέριος 29/08/2012 21:08:56

        Τι χειρότερο;
        Π.χ. δεν θα έχεις ίντερνετ που έχεις τώρα.

        Μερικοί μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι παει να πει δραχμή με τριψήφιο πληθωρισμό.

        και με Τσίπρα, Κουράκη και Στρατούλη στην εξουσία...

        • εξαρχεας avatar
          εξαρχεας @ Παρατηρητής 29/08/2012 22:41:53

          και Σακοράφα , και Δούρου και Τσακαλώτο και αγιατολάχ Λαφαζανί ... να τα λέμε όλα ....

    • intruder avatar
      intruder @ Παρατηρητής 02/09/2012 00:20:15

      Παρατηρητη η αλληλουχία των γεγονότων που περιγράφεις είναι σωστότατη.
      Επισημαίνω ότι σε ότι αφορά την βία που θα επικρατεί, νομίζω ότι τα ΜΑΤ θα είναι μία light εκδοχή.
      Αν ο κόσμος δεν "κατανοήσει" την "κοινωνία" που έχει στο μυαλό του ο Μηλιός ,ο Κουράκης και κάποια άλλα πρωτοπαλήκαρα,τότε αυτή η "κοινωνία" θα "αγαπηθεί" από τον κόσμο με άλλα μέσα,πολύ πιο άγρια.

  5. Alena avatar
    Alena 29/08/2012 13:31:30

    Κι όμως... αυτός ο τύπος έχει αναθρέψει 2 παιδιά.
    Κι όμως .... αυτόν τον τύπο τον ψηφίζουν.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Alena 29/08/2012 21:02:35

      Άσε την Ιστορία να δείξει :
      Τί παιδιά ;;;;;;

      Έλληνες ή μισέλληνες ;
      Φιλέλληνες, ή φιλο-Πακιστανο-Αλβανούς ;
      Φιλάνθρωπους, ή φιλόζωους ;
      Ετερόφυλους, ή αμφοτεροφιλόφυλους ;
      Νομοταγείς. ή αναρχοαυτόνομους ;
      Υπέρ του γάμου ανδρός - γυναικός ή υπέρ του γάμου ανδρός -ανδρός και γυναικός -γυναικός ;
      Πιστούς, ή άπιστους ;

      Εύχομαι να επικρατήσουν τα ..."δεύτερα" και να διαψευστώ !!!!!!!

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Alena 29/08/2012 21:12:12

      Το ενα του παιδι συνεληφθη για την εξασκηση στο αγαπημενο σπορ των υιων Συριζαιων,και οχι μονο(βλ.Νιωτης-Πασοκ,Βουτσης-Συριζα κτλ.).
      Οι συνδεσμοι στην διαθεση των αναγνωστων:
      Υιος Κουρακη
      http://www.youtube.com/watch?v=6uiNEqtZBOY
      Υιος Νιωτη
      http://www.madata.gr/epikairotita/politics/47666.txt
      Υιος Βουτση
      http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=1&artID=973096

    • diatwn avatar
      diatwn @ Alena 30/08/2012 01:37:55

      Εδώ άλλοι ψηφίζουν τον Πολύδωρα.

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 29/08/2012 13:35:06

    Ο Κουρακης ειναι μια γραφικη φιγουρα που παλιοτερα ολοι γελαγανε μαζι του. Το πως φτασαμε να τον ψηφιζει ο κοσμος, αυτο ειναι το περιεργο?? Αλλα ειπαμε , οι Αμερικανοι θελουν ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσια και θα κανουν οτι μπορουν για να το πετυχουν..

    • Nietzsche avatar
      Nietzsche @ Μικρασιάτης 30/08/2012 02:10:21

      @οι Αμερικανοι θελουν ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσια

      Οι Βόρειοι ή οι Νότιοι;

  7. τσαλες avatar
    τσαλες 29/08/2012 13:36:29

    Κρίμα που από τα λόγια σας δίνεται "δίκιο" στο όντως διχαστικό και ατυχές μήνυμα του Κονίτσης.
    Αυτός ο διχασμός έφερε τα πράγματα εδώ σήμερα. Και αυτός ο διχασμός δε πρόκειται να αφήσει την Ελλάδα να πάει μπροστά.
    Δηλαδή αν ο τσίπρας με τα τσιπράκια ψηφιστεί από τον Ελληνικό λαό οι άλλοι θα πρέπει να κάνουν επανάσταση?
    Όσο θα μπαίνει η ταμπέλα στο 27% των συμπολιτών μας, τόσο αυτό θα μεγαλώνει αν δε ο πήρατε είδηση.
    Και έτσι για να ιντριγκάρω και την κουβέντα, αυτά είναι τα σημερινά ποσοστά:

    ΝΔ 14%
    Συριζα 23%
    Πασοκ 4,5%

    Όταν θα βγουν και στον "αέρα" αν και κάποιοι εδώ μέσα τα γνωρίζουν τότε να δούμε πως θα μαζευτεί το τσουνάμι..

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ τσαλες 29/08/2012 13:56:38

      «Κρίμα που από τα λόγια σας δίνεται “δίκιο” στο όντως διχαστικό και ατυχές μήνυμα του Κονίτσης.»

      Αὐτὸ καταλάβατε ἀπὸ τὸ ἄρθρο; Ξαναδιαβάστε το.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ τσαλες 29/08/2012 21:14:28

      Που ειναι το υπολοιπο 60%?
      Οεο?

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/08/2012 13:49:25

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί διχάζονται τα πνεύματα των εν λόγω δύο: Δραχμολιγούρης ο ένας, δραχμολιγούρης και ο άλλος.
    Αδελφοί Κονίτσης Ιωαννίνων και Πανοράματος Θεσσαλονίκης, ειρήνη υμίν. Κοινός γάρ ο στόχος και κοινός ο αγών.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 29/08/2012 14:00:56

      ¨Οπως συμφώνησαν και οι στρατηγοί Θρασύβουλος Τσακαλώτος και Μάρκος Βαφειάδης, κάποτε σ' ένα βουνό εκεί ψηλα στη Βούρμπιανη, "οι χειρότεροι πόλεμοι είναι οι εμφύλιοι".
      Sorry για την πίκρα μου όταν σκέφτομαι τα αδικαίωτα "φαντάσματα του Γράμμου" - και των 2 πλευρών, ζωές χαμένες "για ένα πουκάμισο αδειανό", όμως η περιοχή είναι η ιδιαίτερη πατρίδα μου.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 29/08/2012 14:08:47

        Όταν γινόταν η "σφαγή για ένα τίποτε" στον Γράμμο, η αστική οικογένεια από την οποία κατάγεται ο κ. Κουράκης ζούσε με ασφάλεια και ευημερία.
        Και επίσης η οικογένεια του Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης κ. Ανδρέα (κατά κόσμον Τρεμπέλα) - και ο ίδιος παιδί ακόμη - επίσης ζούσε σε πλήρη ασφάλεια.
        Άλλοι λιγότερο ευνοημένοι και ευκατάστατοι την πλήρωσαν, ένθεν και εκείθεν: Κρέας για τα κανόνια του Ζαχαριάδη και του Παπάγου (ή του Στάλιν και του Τρούμαν, άν προτιμάτε).
        Τώρα μιλούν εκ του ασφαλούς, πρός άγραν ψήφων.

        • εξαρχεας avatar
          εξαρχεας @ Ο Θείος 29/08/2012 22:28:39

          κάνεις δεν τους υποχρέωσε, αυτοί που έστρεψαν τα όπλα κατά της πατρίδας ήξεραν καλά τον κίνδυνο που αναλάμβαναν, λυπάμαι δεν μπορώ να παρακολουθήσω, πολιτική ίσων αποστάσεων μεταξύ θύτη και θύματος ?

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ εξαρχεας 31/08/2012 16:02:19

            Ου θύτες ήταν και από τις 2 πλευρές, τα θύματα επίσης.
            Οι πρώτοι ήξεραν πολύ καλά τι κάνουν, και δεν έδιναν δεκάρα για τα δεύτερα.
            Τα δεύτερα δυστυχώς δεν ήξεραν (έμαθαν πολύ αργότερα στο πετσί τους) και ακολουθούσαν τυφλά τους πρώτους.
            Τα δεύτερα ήταν άτυχα και ευκολόπιστα, οι πρώτοι ήταν εγκληματίες.
            Λυπάμαι, αλλά του λόγου μου αυτή την ιστορική διάκριση κάνω.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 29/08/2012 14:11:42

        Και μιλούν ανεβάζοντας σκληρά τους τόνους.
        Μήπως άραγε στα όνειρά τους ονειρεύονται και άλλον έναν Εμφύλιο;
        Ψάχνουν για άλλους αφελείς, όπως του 1946 - 1949;

        • ορεσείβιος avatar
          ορεσείβιος @ Ο Θείος 29/08/2012 18:21:31

          Εκ του ασφαλούς μοιράζουν ηρωικόχαρτα και οι δύο Θείε...Το ξέρουν ότι αν υλοποιηθούν όσα ξεφουρνίζουν εκόντες άκοντες, άλλοι θα σκοτωθούν για χάρη τους.
          Αλλαξαν όμως οι καιροί και τα ήθη Θείε...Κορόιδα εύκολα δεν βρήσκουν πιά..Το όλοι θα πολεμήσετε όλοι θα δοξασθούμε απέθανε στα βουνά μας πριν πενήντα τόσα χρόνια.
          Με το παρά και για τον παρά θα πολεμάμε στον επόμενο εμφύλιο...

          Εχω μαζέψει ένα κράνος με τρύπα στο μέτωπο,κατάλοιπο του τότε εμφύλιου απο μια απάτητη ρεματιά εκεί απάνω στα βουνά...Κάποιος φουκαράς άφησε την ζωή του εκεί μέσα, ανάθεμα αν μπόρεσαν να τον μαζέψουν , μια μάνα τον έκλαιγε μέχρι που πέθανε ελπίζοντας να ζεί....
          Μια τρύπα στο κράνος που δεν τον έσωσε..Για πλάκα τα μοιράζανε , δεν σε σώνουν, όμως σου δίνουν κουράγιο να πολεμάς για να αυγατίσουν τα λεφτά τους οι αιώνια πονηροί πανταλάκηδες, οι κουράκηδες και οι χοντροί δεσποτάδες που το παίζουν παπαφλέσσες..
          Στην συρία είναι τώρα οι αγωνιστές της δημοκρατίας,αφού έλυσαν το πρόβλημα της λιβύης και της αιγύπτου.
          αντί να προσεύχεται ο άγιος να μην έρθουν και σε μας ,κάνει το κάθε τι ώστε να φτάσουμε και εμείς σαυτό το χάλι όσο πιό γρήγορα γίνεται.
          Και άντε ο κουράκης είναι άθεος, ο δεσπότης?
          Συγχώρησον δέσποτα,συγχώρησον...Μην το ξεχνάμε αυτό.

          Ακόμη μερικοί θέλουν να πουλάνε τους νεκρούς του εμφυλίου.Δεν χόρτασαν τόσα χρόνια?
          ενθεν κακείθεν.
          εκ του ασφαλούς πάντα.
          Συμερίζομαι τον πόνο σου θείε για το θέμα αυτό, ως ορεσείβιος ...Επάνω σε απομεινάρια των σκοτωμένων πατώ,δεν έχουν πάνω ονόματα, χρώματα, και ιδεολογίες..
          Και τα φαντάσματα εκεί γυρνούν...Μαζί ...Ας έχουν αλληλοσκοτωθεί ,για ένα πουκάμισο αδειανό...για ένα άχρηστο κράνος...

          • εξαρχεας avatar
            εξαρχεας @ ορεσείβιος 31/08/2012 15:56:13

            όποιοι νομίζουν πως οι νεκροί του Γράμμου πέθαναν για άδεια πουκάμισα, άδειες φανέλες, άδεια κιβώτια και τα παρόμοια, θα τούς άξιζε μερικά χρόνια διαβίωση στην Β.Κορέα ή για να μην κουράζονται από τις αποστάσεις, στο σοσιαλιστικό παράδεισο της γειτονικής Αλβανίας και εκεί θα το βλέπανε όλο το έργο, αλλά ας χρωστάνε χάρη….

        • Παύλος avatar
          Παύλος @ Ο Θείος 29/08/2012 21:22:29

          Ρε Θείε ,
          Μα την αλήθεια !
          Θα μας τρελάνεις ;;
          Επιτέλους, κάποια μέρα, κάποια φορά κάτι να πεις !
          Είσαι ο μόνος, που λες τόσα πολλά, χωρίς να λες τίποτα !!!!!!!!!!
          Πες κάτι επιτέλους, που να είναι απαλλαγμένο από εγωπάθεια και οίηση, για να καταλάβουμε τί θέλεις να μας πεις !;

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ Παύλος 29/08/2012 21:36:37

            Αν είσαι ο Βούδας, δήλωσέ το, για να το σεβαστούμε ! Αν είσαι ο Ζαρατούστρας, παρακαλώ, ενημέρωσέ μας !
            Αν είσαι ο Πάπας, παρακαλώ δός υμίν την άφεσιν !
            Επιτέλους, δώσε μας το στίγμα της ιδεολογικής σου Βαβέλ !!!
            Αν μπορείς, βεβαίως !

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Παύλος 29/08/2012 21:53:45

            Όποτε διαβάζω σχόλιο του Θείου, μου φέρνει στο μυαλό (ως προς το ύφος, όχι τόσο ως προς το περιεχόμενο) την εξής «φυσιογνωμία» της πορτογαλικής τηλεόρασης:

            h++p://www.youtube.com/watch?v=CPi_UBBUKXo

          • Vee avatar
            Vee @ ΚΜ 29/08/2012 23:55:01

            Προσωπικά βρίσκω τα σχόλια του Θείου από τα πιό ενδιαφέροντα. Προτείνω όμως το επόμενο κυνήγι θησαυρού:
            "Βρες πώς μοιάζει ο Θείος."

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Παύλος 31/08/2012 16:42:40

            Το ότι δέχομαι σκληρή κριτική και από τις 2 "πλευρές" (ότι και άν σημαίνει "πλευρές), αλλά και επιδοκιμασίες επίσης "αμφίπλευρες", το εισπράττω ως "καλό σημάδι". Φαίνεται ότι δεν πάει χαμένος ο σχολιασμός μου.
            Το θέμα είναι να ξαναιδωθούν τα ζητήματα από άλλη οπτική γωνία.
            Ευχαριστώ όσους βρίσκουν τα σχόλια ενδιαφέροντα, αλλά και τους επικριτές (γιατί δίνουν ερεθίσματα για σκέψη)

  9. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 29/08/2012 13:51:02

    Κι εμένα δεν μου φαινόταν αλλά τελικά έμαθα πως είναι. Εξαιρετικό το άρθρο, με τρομερή συνοχή στα επιχειρήματα και όλα τα λεφτά το ηθικό δίδαγμα. πα πα πα πα πα .....

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 29/08/2012 14:47:11

    Συνήθεις τακτικές. Όταν κάποιοι μιλώντας χαλάνε τα συμφέροντα των ολιγαρχιών τους κατηγορούνε για εξάπλωση μίσους και ζητάνε να τους αφαιρεθεί η ελευθερία λόγου. Για άλλη μια φορά η αριστερά δείχνει την ιδιαίτερη σχέση της με τη δημοκρατία.
    Για τους αγράμματους, το κράτος επιδίωκε κι επέβαλε τη σχέση του με την εκκλησία στη διάρκεια της βαυαροκρατίας. Πάντως τελευταία φορά που τσέκαρα το σύνταγμα η εκκλησία δεν είδα να έχει κρατικές αρμοδιότητες.

  11. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 29/08/2012 15:47:48

    ορθιοκαλαμοβάμων

  12. katsamoras avatar
    katsamoras 29/08/2012 16:55:51

    εξω τα παρασιτα απο τη δημοσια μισθοδοσια, αν εσυ θες μπορεις να τα πληρωνεις, εγω δε θελω να πανε στα τσακιδια, δεν παραγουν τιποτα.
    Οταν πλεον δεν τα πληρωνω μπορουν να λενε οτι θελουν οσο θελουν και να κανουν οσα ονειρευονται_χεστηκα.
    Καλα τα επιχειρηματα με αν και αν ...ξερεις με τα καρουλια εχουν σχεση

    • abc avatar
      abc @ katsamoras 29/08/2012 18:51:51

      Αγαπητέ katsamora,
      Είπες όλη την ουσία: Eίναι τρελλό να αυτοκτονούν 3000 άνθρωποι λόγω κρίσης, να απολύονται οι "μη παραγωγικοί" υπάλληλοι και να πληρώνονται πέραν των κερδών του ελευθέρου τους επαγγέλματος οι παπάδες και με επιπλέον μισθό απο το κράτος για να ψέλνουν!!! (και τρώνε και τα περισσότερα λόγια του Χριστού για να προλάβουν περισσότερα "τυχερά")...

      • Nietzsche avatar
        Nietzsche @ abc 30/08/2012 02:24:08

        3000;

        Μπααααα! Β'αλε δυο χιλιάδα επί πλέον. 4000 ήταν πριν ένα μήνα, σύμφωνα με ΑΝΕΛ και ΣΥΡΙΖΑ.

        Δόξα τω Θεώ, σταμάτησε ο κόσμος να αυτοκτονεί για τους λόγους που αυτοκτονούσε τόσους αιώνες. Τώρα, πια, τη κάνει μόνο γιατί περνάει δύσκολα οικονομικά.

    • εξαρχεας avatar
      εξαρχεας @ katsamoras 29/08/2012 22:33:00

      στα τσακίδια να πάει ο βαψομαλλιάς ποιητής της ηδονής, είναι η ώρα σας τώρα για την "αντιθρησκευτική ζύμωση" ?

  13. cummulus avatar
    cummulus 29/08/2012 19:16:24

    "Γιορτές Μίσους" !!! Ὅταν ἡ Ἑλλάδα τιμἀ τούς Νεκρούς της, τότε - κατά Κουράκη- γιορτάζει τό Μῖσος. Ἕνα ἀριστερολόγημα πού σιγά-σιγά ἔγινε ἀποδεκτό ἀπό τά αὐτιά τῶν ἀστῶν.

  14. christinadelta avatar
    christinadelta 29/08/2012 20:11:31

    Eξαιρετικό το άρθρο,θα πρότεινα στον καλαμοκαβαλάρη Κουράκη να πάει να κάνει παρέα στις PUSSY RIOT στη Ρωσία και να μας αφήσει στην ησυχία μας,άλλωστε εκεί θα βρίσκεται ''στο στοιχείο του''...

  15. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 29/08/2012 20:52:16

    Τι ριζα ειναι αυτη στο μαλλι; Δεν προσεχει καθολου ο κομμουνιστης !!!

  16. Παύλος avatar
    Παύλος 29/08/2012 21:03:38

    λάθος . Τα πρώτα !

  17. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 29/08/2012 21:50:21

    Τυχαίο ότι τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ είναι αυξημένα στα εκλογικά κέντρα στα οποία ψηφίζουν οι φλούφληδες του Κολωνακίου και μειωμένα εκεί που ψηφίζουν οι ακρίτες?

  18. parsifal avatar
    parsifal 29/08/2012 22:31:26

    Οταν τιμώνται οι νεκροί του Στρατού, του Ελληνικού Στρατού, πρόκειται για "γιορτές μίσους". Οταν τιμάται το Σύνταγμα Χ/κής Μακρυγιάννη είναι "γιορτή μίσους" (εξ αλλου διέλυσαν την Χωροφυλακή !) ενώ η "Στενή Αυτοάμυνα" και η ΟΠΛΑ δικαιούνται ιστορικής αποκαταστάσεως !
    Οταν ο Ριζοσπάστης εξιστορεί τα ... ανδραγαθήματα του ΔΣΕ πρόκειται για μαθήματα ιστορίας !
    Η Αριστερά δεν διορθώνεται με τίποτε : Το "κίνημα ειρήνης" απαιτούσε την απόσυρση των τακτικών πυρηνικών οπλων του ΝΑΤΟ απο την Ευρώπη, ωστε να καταστεί εύκολη λεία για τις απειράριθμες Σοβιετικές ΤΘ μεραρχίες...
    Το ΚΚΕ και οι συναυτώ απαιτούν "λήθη" απο τους αλλους, αλλά τιμούν και φωνάζουν "Ζήτω ο κόκκινος Δεκέμβρης" τους δικούς τους.
    Τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχαίς ημών...
    Ως πρός την ουσία, ο χωρισμός Κράτους και εκκλησίας είναι περίπλοκη υπόθεση και δύσκολη σε μια μή - κοινωνία πολιτών οπως η ελληνική. Η μηχανιστική μεταφορά προτύπων της Δύσεως, με ιστορικό βάθος αιώνων και χρόνια θρησκευτικών πολέμων, με συγκρότηση "Πόλεως" και αστικού πολιτισμού οταν η Πατρίδα στέναζε υπό τον Τουρκομογγόλο δυνάστη είναι ατελέσφορος και μάλλον προβλήματα θα δημιουργήσει.
    Μια πρώτη προσέγγιση θα μπορούσε να είναι το "λαικό" (laique) - σχολείο, χωρίς θρησκευτικά και ομολογιακό χαρακτήρα, οπως το Γαλλικό.
    Οι κόρες μου φοιτούν στο LFH Eugene Delacroix στην Α. Παρασκευή, ΔΕΝ εχουν διδαχθεί ποτέ θρησκευτικά, πλήν ομως εχουν πλήρη συνείδηση και αντίληψη της Χριστιανοσύνης και ακολουθούν τα ηθη και τα εθιμα μας. Τώρα βεβαίως αποδέχονται και την ορθοδοξία και τον Καθολικισμό, ως Χριστιανοσύνη. Μήπως εκεί είναι το πρόβλημα ενίων Μητροπολιτών ?

  19. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 29/08/2012 22:44:22

    Γιορτές μίσους δεν είναι γιορτές μνήμης είναι! Και μάλιστα ηρωϊκής!
    Και το ποιός δικαιώθηκε από την έκβαση του συμμοριτοπολέμου, το έχει κρίνει η ιστορία τελεσίδικα!

  20. κεντρώος εξτρεμιστής avatar
    κεντρώος εξτρεμιστής 29/08/2012 23:14:20

    αναλυτικά περι του Κουράκειου φρεσκοβαμμένου κρανίου που αναφέρει ο συντάκτης Σ.Μ. εδώ : http://vapsomalliades.blogspot.gr/2008/12/blog-post.html

  21. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 29/08/2012 23:32:18

    Εχεις να χάσεις πολλά, απλά σκέψου λιγάκι.

  22. ΚΜ avatar
    ΚΜ 29/08/2012 23:33:01

    Οι παπάδες αξίζουν τον μισθό τους πολύ περισσότερο από τον μέσο «προοδευτικό».

  23. ΚΜ avatar
    ΚΜ 30/08/2012 04:01:07

    «Όμοιος στον όμοιο και η κοπριά στα λάχανα.»

  24. Φαίδων avatar
    Φαίδων 30/08/2012 04:40:45

    Μας θύμισε τον Σεβαστιανό ο Δεσπότης!
    Πολλά τα έτη!

  25. hellasatt avatar
    hellasatt 30/08/2012 09:09:42

    Κάποια στιγμή πρέπει να καθορίσουμε τι εννοούμε όταν μιλάμε για χωρισμό κράτους-Εκκλησιας. Αν χωρισμός σημαίνει ότι το νπδδ Εκκλησία της Ελλάδος φορολογείται ως κάθε άλλο νπ, ότι η ανέγερσις Ιερών Ναών γίνεται κατόπιν αδείας της αρμόδιας Πολεοδομίας, ότι οι κληρικοί μισθοδοτούνται από την εκκλησία και ότι το νομικό πρόσωπο της Εκκλησίας αντιμετωπίζεται όπως κάθε άλλο νπδδ δεν βλέπω κάποιο ουσιαστικό κώλυμα (τα ανωτέρω εν πολλοίς ισχύουν σήμερα). Αν όμως σημαίνει ότι δεν θα γίνεται αγιασμός και προσευχή στα σχολεία (για όσους το επιθυμούν), αφαίρεση των ιερών συμβόλων από σημαία, διαγραφή της εκκλήσίας από την ιστορία του τόπου κλπ τότε δεν βλέπω τι θα με συνδέει με το νπδδ Ελληνική Δημοκρατία...

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/08/2012 09:19:43

    Oποιος θελει να καταργησει τις γιορτες μισους ,να καταργησει πρωτα τη 17η Νοεμβριου.
    Αυτη ειναι πραγματικη ημερα μισους αφου προκαλει δολοφονιες και καταστροφες περιουσιων.

  27. stergdoc avatar
    stergdoc 01/09/2012 19:39:04

    sterg είπε...
    Ο κυριος Κουρακης σαν καθηγητηΓεννετικης Μηχανικης και πολυ- πολυ "ανοιχτο" μυαλο ξερει τι γραφει και τι λεει και γιατι το λεει ωστε να συμπλεει με το προγραμμα της Νεας Ταξης Πραγματων και μαλιστα του ενος και σκληροτερου πυρηνα αυτης της λεγομενης "Technocracy".Βλεπει πολυ εμπρος αλλα δεν θελει να καταλαβει οτι η τρομερη επιταχυνση των αλλαγων που παραγονται απο ανθρωπινα χερια ερχεται σε αντιθεση με την φυσικη αλλαγη που παντα συμβαινει στο Συμπαν που συνεχως εξελισσεται αλλα με φυσικο η φυσιολογικο ρυθμου που τον αντεχει και το ανθρωποσυστημα.Φυσικα υποστηριζει και ουμανιστικες ιδεες αλλα θα γνωριζει καλα τον παγκοσμιο εξουσιαστικο και με αλλο τροπο ρολο της ..."φιλανθρωπιας".Κρατα λιγο Κουρακη γιατι πηρες φορα και θα γλυστρισεις.Υπαρχουν ανθρωποι που βλεπουν και καταλαβαινουν και πιθανα και πιο πολλα απο του λογου σου.Μη εκτιθεσαι,ασε αλλους για αυτο!
    Σάββατο, 1 Σεπτεμβρίου 2012 7:27:00 μ.μ. EEST