08/03/2009 17:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσέξτε γιατι δεν πάμε καθόλου καλά...


________________________________________________________________________________________________
Η αλλαγή ρόλων βλάπτει το σεξ 

Η επαγγελματική και κοινωνική ανεξαρτησία του λεγόμενου «ωραίου φύλου» (βλ. χειραφέτηση) φαίνεται πως πέτυχε τον «στόχο» της, δηλαδή την κατάρρευση του παραδοσιακού αρσενικού ταμπεραμέντου. Το φαινόμενο της εναλλαγής των ρόλων -όπου η γυναίκα γίνεται κυνηγός και ο άνδρας το θήραμα- όπως αποδεικνύουν οι επιστημονικές έρευνες, αρχίζει να γίνεται κυρίαρχο και ήδη βλάπτει σοβαρά τις ερωτικές σχέσεις.

Ερευνά που πραγματοποίησε το Ελληνικό Σεξολογικό Ινστιτούτο σε άτομα υψηλού μορφωτικού επιπέδου μεταξύ 30 και 50 ετών, δείχνει πως οι άνδρες απεχθάνονται τις μοντέρνες γυναίκες και επιμένουν... παραδοσιακά. Σε ερώτηση σχετικά με το τι τους ενοχλεί περισσότερο στη σύγχρονη γυναίκα, οι 7 στους 10 (73,4%) δήλωσαν την επιθετικότητα ως άκρως αρνητικό στοιχείο. Αντίστοιχα, οι γυναίκες που μέχρι σήμερα επιδίωκαν διακαώς την ανεξαρτησία τους, δεν φαίνεται να είναι και πολύ ευχαριστημένες με τις συνέπειες. Στην ερώτηση «Τι σας ενοχλεί περισσότερο στο σύγχρονο άνδρα», 7 στις 10 απαντούν την «αδυναμία ανάληψης πρωτοβουλιών».

Καθόλου τυχαία, λοιπόν, νεαρές γυναίκες να αναζητούν το σύντροφό τους ακόμη και σε μπαρ, παρ' ότι θα περίμενε κανείς αυτή η πρακτική να είναι περισσότερο διαδεδομένη σε άνδρες. Κι όμως, σε περιόδους απουσίας μόνιμου ερωτικού συντρόφου, 4 στις 10 γυναίκες βγαίνουν «μπαρότσαρκα» για να εντοπίσουν το ...θήραμα που τις ενδιαφέρει. Αντίθετα, οι άνδρες καταφεύγουν στο Ιντερνετ (20,7%), στις παραγγελίες ερωτικών συντρόφων μέσω πρακτορείων (13,3%), περιορίζονται στο διαδικτυακό σεξ (7,4%), ή επισκέπτονται, απλά, έναν οίκο ανοχής (6%).

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=9498964

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μανιάτης avatar
    μανιάτης 08/03/2009 18:00:52

    Τί σημαίνει αλλαγή ρόλων? Τη μόνιμη διανομή θά έχουμε όταν όλα έχουν αλλάξει, σκηνοθέτης, παραγωγός, θέατρο, κοινό? Οι ρόλοι ίδιοι είναι. Οι ηθοποιοί άλλαξαν φίλε μου!

  2. Le canard avatar
    Le canard 08/03/2009 18:18:18

    Προσέξτε μην σκίσετε κανα καλτσόν

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 08/03/2009 18:21:50

    le canard - πες τα μην σκασω !!!

  4. μανιάτης avatar
    μανιάτης 08/03/2009 18:30:17

    Προσέχουμε. Αν το σκίσουμε, αγοράζουμε καινούργιο.

  5. Le canard avatar
    Le canard 08/03/2009 18:43:27

    Μανιάτη μας προσβάλουν. Τι λένε για τις χυλόπιτες; Προφανώς δεν έχουν φάει ποτέ τις δικές μας τις μανιάτικές. Κυρία ανώνυμη 3, λανθάνετε. Μας αρέσουν οι χυλοπίτες, όπως και κάθε λογής παιχνίδια που έχουν σασπενς και ωραίες γεύσεις. Αν εσάς δεν σας αρέσουν, απλά χάσατε το νόημα της ζωής. Τουτεστιν, την απόλαυση. Κάτι ξέρουν κι αυτοί οι μαλάκες οι Γάλλοι

  6. μανιάτης avatar
    μανιάτης 08/03/2009 18:57:27

    Δεν είναι το ίδιο πράγμα οι χυλόπιτες και οι χυλοπίτες παπάκι..

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/03/2009 19:37:03

    Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν τοσο ευκολα ανθρωπε μου.Εχει γραφτει στο dna τους καποια συμπεριφορα,που θα χρειαστει αιωνες για ν αλλαξει,και εν τω μεταξυ οι κυριες,θα βαρανε το κεφαλι τους στον τοιχο.
    Καποτε οι γυναικες,κοιταγαν να βρουνε καποιον να τους μεγαλωσει τα παιδια,και γι αυτο,επρεπε να εχει τα ταδε προσοντα.
    Σημερα,εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους,απο την εξοδο τους στην αγορα εργασιας.Ουτε ξερουν τι θελουν πια.
    Γι αυτο και τα χαπια,οι επισκεψεις σε ψυχολογους και ψυχιατρους και ολες τις αλλες ανατολικου τυπου ιστοριες, που εχουν γεμισει την Αθηνα.
    Και αν το καλοσκεφτειτε,τελικα τις κοροιδεψαν τις γυναικες.
    Καποτε ενας αντρας,με το μεροκαματο η το μισθο του,μπορουσε να ζησει την οικογενεια του.Φτωχικα,αλλα ,μπορουσε.Και το θεωρουσε αδιανοητο,να στειλει τη γυναικα του να δουλεψει.Το θεωρουσε υποτιμητικο γι αυτον.
    Σημερα,ουτε κατα διανοιαν, αμα ειναι μισθωτος της χαμηλης κλιμακας.
    Και η γυναικα,τις πιο πολλες φορες,παιρνει πολυ λιγα,για να αξιζει κατ εμε,την ταλαιπωρια,αφ ενος,και την απομακρυνσιν της απ τα παιδια της,που την εχουν αναγκη,και που τα μεγαλωνουν διαφορες ξενες γυναικες,με αμφιβολα αποτελεσματα.
    Και με κινδυνους.
    Κατα τα αλλα,ζητω η χειραφετηση.

  8. μανιάτης avatar
    μανιάτης 08/03/2009 19:59:59

    Οι γυναίκες, ω Προβοκάτωρ, βγήκαν στήν αγορά εργασίας, όχι ξεκούδουνα, αλλά γιατί δεν φτάνανε τα χρήματα που έφερναν οι ανδρες στό σπίτι. Τα χρήματα δεν φτάνανε γιατί οι άνδρες, μπέρδεψαν το ..... με την οικονομία και για να ξεμπλέξουν έκαναν δύο βαρβάτους πολέμους σε 50 χρόνια και τίναξαν τα μυαλά της Οικουμένης στον αέρα. Ε,άμα βγείς από άθλιο κοτέτσι-- γιατί ο κόκορας δεν κα΄νει τη δουλεία του, δεν ξαναγυρνάς. Καλύτερα να χτυπάς χάπια, παρά να σιδερώνεις πουκάμισα τζάμπα...

  9. tony avatar
    tony 08/03/2009 21:04:29

    Χαλάσαν οι κοκόρι.Γίνανε Δημόσιοι υπάλληλοι και περιμένουν το βουλευτή να τους βρει γυναίκα.Ναι είναι αλήθεια,προχτές το βράδυ βλέπω μια παρέα οκτώ φίλους στρατιωτικούς.Μόνιμους.Ανύπαντροι λένε δεν μπορούν να βρουν γυναίκα.Τριαντάρηδες.Και σκέφτομαι.
    Καλά, αυτοί δεν μπορούν να καβαλήσουν τη θηλύκια,αυτοί θα οδηγήσουν τους άνδρες στη μάχη?
    Αλίμονό μας.Ανδροπαρέες οκτώ δέκα μαζί κοπάδι.
    Και όλοι ένα κοινό χαρακτηριστικό.
    Δημόσιοι υπάλληλοι.
    Στα Σκόπια δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα.Εμεις τις καβαλάμε τις θηλυκές.Τώρα ερχόμαστε και για τις δικές σας.

  10. μανιάτης avatar
    μανιάτης 08/03/2009 21:13:15

    Άσπρος γάτος, μαύρος γάτος όταν σβύσουν τα φώτα, όλοι ίδιοι είστε ..τελικά!

  11. asteios avatar
    asteios 08/03/2009 21:31:55

    Οι γυναίκες είναι όμορφα φασιστοειδή πλάσματα που ενώ εξασκούσαν την εξουσία τώρα θέλουν και να το διαλαλούν.

    Όταν ακούω με το έτσι θέλω το Χ% να είναι γυναίκες εκλεγμένες ή γυναίκες διευθύντριες με πιάνουν τα νέυρα μου...απαλλαγήκαμε από τον Παπαδόπουλο και μας ήρθε ο προοδευτικοφασισμός.

    Τις γυναίκες τις αγαπάμε, είμαστε ίσοι γιατί είμαστε άνθρωποι, αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η παιδεία και όχι νόμοι που να καταστρατηγούν τα συνταγματικά δικαιώματα των ανθρώπων.

    Αξιοκρατία, ισότητα τώρα

  12. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 08/03/2009 22:15:32

    Μετά τη χειραφέτηση της γυναίκας ίσως συμβεί και η χειραφέτηση του ανθρώπου.

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/03/2009 22:59:35

    Μονο που τραβηξε λαθος δρομο.Και τελικα,ευνουχησε τον αντρα.
    Τωρα,τρεχει και δε φτανει.
    Οι αντρες,φαινεται οτι ξεχασαν οτι η δυναμις,ειναι ο πανδαματωρ...φουτσος,και οποιος δεν το εχει καταλαβει,εχει χασει απο χερι.
    Οταν αυτο το ...εργαλειο,δουλευει καλως,και ολα τα αλλα, ακολουθουν.
    Και οι γυναικες,το ιδιο.
    (Με την καταλληλη τεχνικη,μπορει ο αντρας,να λυσει το προβλημα αντοχης,επι της κλινης, που εχει η γυναικα και μειονεκτει ο αντρας.Με λιγη θεληση,ολα γινονται).
    Αμα καταφερνεις να την κανεις να ...σαλπισει υποχωρηση,τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα .
    Και σε περιπτωση που καποιοι θα με πουνε φαλλοκρατη,σας λεω,με την πειρα του παλιου,οτι το ζητημα αυτο,ειναι καλως η κακως,ζητημα εξουσιας,οσο και αν καποιες γυναικες,δεν το ομολογουν.
    Και τελειωνοντας,σας (ξανα)βαζω,καποιυς στιχους του ...Σουρη,παλιους,αλλα παντα επικαιρους,και λογω της σημερινης ημερας.
    Το σοβαρο των ψυχολογων πληθος,
    φωναζει με παρλατα δυνατη,
    πως παντα η γυναικα ειναι γριφος,
    κι ουτε κανενας ξερει τι ζητει.
    Εγω με δυο λογια μου ξερα,
    το αινιγμα θα λυσω το μεγαλο.
    Θαρρώ πως η γυναικα λαχταρά,
    εμπορικα,χορο,και ...κατι αλλο.

  14. μανιάτης avatar
    μανιάτης 08/03/2009 23:18:03

    Η Δύναμις, ω Προβοκάτωρ, είναι ό,τι η πανδαμάτωρ γυνή αποφασίσει. Αυτό το κατάλαβε βγαίνοντας από το κοτέτσι-- ότι ο κόκορας έχει πεπερασμένη διάρκεια και αυτή τον έχει πεπερασμένη ανάγκη. Μήν το ψαχνεις στους στίχους του Σουρή... κι έκεινος το ίδιο πρόβλημα είχε. Με την ισότητα, θα έρθει και η ισοτιμία...

  15. κόκορα λιράτος avatar
    κόκορα λιράτος 09/03/2009 00:01:27

    άντρες πενεμένοι στο κρεβάτι πατωμένοι

  16. anetos avatar
    anetos 09/03/2009 08:21:51

    εδώ λειτουργεί ακομη η αγορά ....είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης...

  17. Helmut avatar
    Helmut 09/03/2009 11:55:34

    Χμμμ.... Με τις οπισθοδομικές απόψεις για τις γυναίκες που διαβάζω σε αρκετά σχόλια μάλλον επιβεβαιώνονται τα ευρήματα της έρευνας. Όπως και ο πανικός που έχει καταβάλλει αρκετούς άνδρες μπροστά στην καινούργια κατάσταση...

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/03/2009 20:05:03

    Παιδια,εγω στην ηλικια σας,δεν ειχα τετοια προβληματα.Γυναικες ναναι,κι ο,τι ναναι.
    Ελεγε καποιος,οτι αν αφησεις καποια γυναικα χωρις να την ευχαριστησεις,αυτο ειναι αμαρτια.
    Και σας λεω οτι αν εντρηφησετε σε ανατολικες θρησκειες,θα μαθετε τροπους,να ξεπερνατε το...γνωστο προβλημα της αντοχης του αντρα.
    Ξερω εγω τι σας λεω.
    Καποτε,μια...γνωστη μου,εβαλε τα κλαματα,χωρις να χρειαστει να με...ριξει,γιατι ηταν παντρεμενη,επειδη ειχε ελθει σε κατασταση αμοκ.Εκτος ελεγχου δηλαδη.
    Και η πλακα ειναι,οτι αμα ο αντρας βλεπει,και κυριως ακουει, κατι τετοιο,τρελλαινεται κι αυτος,και κανει ακομα...χειροτερα.
    Αρκετα σας ειπα σημερα,και σας παρακαλω,να μη μου τα θυμιζετε,γιατι δεν κανει.
    Γέρος ανθρωπος πια.