#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2013 08:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς συμφωνία με την τρόικα - Ανοικτό το θέμα των απολύσεων



Κι όμως, κάποιοι στο δημόσιο τομέα εργάζονται μέχρι τις 3 τα ξημερώματα. Είναι κάποιοι στο υπουργείο Οικονομικών που έχουν αναλάβει τη διαπραγμάτευση με την τρόικα με τη χθεσινή συνάντηση να ξεκινά στις 9.30 και να ολοκληρώνεται στις 3 παρά 20 τα ξημερώματα. Όπως δήλωσε μάλιστα παράγοντας του υπουργείου: «Το Δημόσιο παραμένει ακόμη ανοικτό».

Και αυτή η σύσκεψη δεν έφερε την τελική συμφωνία ωστόσο έκλεισε οριστικά το θέμα του δημοσιονομικού κενού και της πιθανότητας λήψης νέων μέτρων. Για φέτος και του χρόνου δε θα υπάρξουν άλλα μέτρα, αφού έκλεισε η διαφορά που υπήρχε με την τρόικα και το κενό των 4 δις ευρώ που είχε βρει η τρόικα για τη διετία δεν υπάρχει πια.

Όπως έλεγαν από το υπουργείο, «ο Γιάννης Στουρνάρας θα πάει στο Eurogroup με αρκετά θέματα κλεισμένα και δεν θα υπάρξουν νέα μέτρα για τη διετία 2013-2014».

Ένα ακόμη ραντεβού θα γίνει στις 11.30 σήμερα με τον υπουργό προτού αυτός αναχωρήσει με την τρόικα να συνεχίζει τις διαπραγματεύσεις όλο το Σαββατοκύριακο προκειμένου να κλείσουν τα θέματα του χαρατσιού και των ληξιπρόθεσμων. Όσο για το Δημόσιο, η συζήτηση μετατίθεται για την επόμενη εβδομάδα καθώς φαίνεται να είναι το μεγάλο αγκάθι με την τρόικα να ζητά 20.000 απολύσεις μέχρι το τέλος του 2014.

Η κυβέρνηση ευελπιστεί να εξασφαλίσει το συντομότερο δυνατόν την εκταμίευση της δόσης των 2,8 δισ.. ευρώ, δεδομένου ότι στις 20 Απριλίου λήγουν και τα «ακούρευτα» ομόλογα, ύψους 5,6 δις. ευρώ, που κατέχει η ΕΚΤ.

Μεγάλο «αγκάθι» παραμένει το θέμα των αποχωρήσεων στο Δημόσιο. Λίγο πριν από τη νέα συνάντηση του οικονομικού επιτελείου με την τρόικα, ανώτατο στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών δήλωνε χαρακτηριστικά ότι ο δρόμος για τη συμφωνία στο ζήτημα του Δημοσίου «είναι μακρύς».

Η τρόικα φέρεται να πιέζει για άμεση απομάκρυνση 2.000 επίορκων δημοσίων υπαλλήλων, ενώ φέρεται να ζητά και 5.500 επιπλέον αποχωρήσεις, μέχρι το τέλος του χρόνου.

Σε ερώτηση εάν η κυβέρνηση ετοιμάζει νομοθετική ρύθμιση για τους επίορκους και τους υπαλλήλους που απουσιάζουν ο Γιάννης Στουρνάρας απάντησε «όχι».

Ο υπουργός Οικονομικών διέψευσε ότι υπάρχει εμπλοκή στις διαπραγματεύσεις, συμπληρώνοντας ότι οι συζητήσεις συνεχίζονται «γιατί είναι πάρα πολλά τα θέματα». Υπογράμμισε πάντως ότι «με τη δόση δεν έχουμε πρόβλημα».

Στόχος είναι οι συζητήσεις να κλείσουν μέσα στον Απρίλιο και η συμφωνία να οριστικοποιηθεί με τηλεδιάσκεψη των υπουργών Οικονομικών, ώστε να εκταμιευτούν τα χρήματα των δόσεων που φτάνουν τα 8 δισ. ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GO avatar
    GO 11/04/2013 09:15:23

    Διαδίδεται ότι η μείωση στο χαράτσι δεν θα είναι 15% αλλά, κατόπιν ευγενούς προτροπής της τρόϊκα, θα περιοριστεί στο 10%. Αστεία πράγματα.
    Και εις άλλα με υγεία.

    • kiki64 avatar
      kiki64 @ GO 11/04/2013 17:17:08

      Όχι ακριβώς...με την άνοδο ων αντικειμενικών +10%

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 11/04/2013 09:22:37

    Μπράβο στην κυβέρνηση που πέτυχε να παρακάμψει τις γελοίες απαιτήσεις για νέα μέτρα. "Γελοίες", διότι δεν μπορεί τα χθεσινά στοιχεία να δείχνουν ότι το πρώτο τρίμηνο του '13 πηγαίνει 2,85 δις (!) καλύτερα από τους στόχους και να λέει η τρόικα "κινδυνεύουν τα έσοδά σας και χρειάζεστε επιπλέον μέτρα 2-3 δις". Πώς χρειαζόμαστε επιπλέον μέτρα 2-3 δις, αφού πηγαίνουμε 2-3 δις καλύτερα και όχι χειρότερα; Μήπως εννοούσαν οι άνθρωποι ότι χρειάζεστε 2-3 δις λιγότερα μέτρα και μπερδεύτηκαν;

    Τέλος πάντων, φτάσαμε να λέμε "μπράβο" για το αυτονόητο, αλλά όπως και να το κάνουμε, εδώ που μπλέξαμε είναι επιτυχία ότι ανατράπηκαν αυτά τα σχέδια, που όπως και να το κάνουμε, αποσταθεροποιούσαν και την οικονομία και την κυβέρνηση, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

    Αφού τα οικονομικά στοιχεία άντεξαν και σε αυτόν τον πολύ δύσκολο Μάρτιο, προσωπικά είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος. Μένει να επιβεβαιωθεί και τον Απρίλιο η αντοχή, ώστε να φτάσουμε μετά με κάποια άνεση να πούμε για το πρώτο εξάμηνο ότι "πάμε καλά".

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Διογένης 11/04/2013 17:45:29

      Το ξερεις το ανεκδοτο με τον τυπο που πεφτει απο τον 50ο οροφο ενος ουρανοξυστη κι οταν φτανει στον 5ο οροφο λεει "μεχρι εδω καλα παμε" ;

  3. chris1979 avatar
    chris1979 11/04/2013 11:20:11

    Ελπίζω οι 20.000 απολύσεις να είναι μόνο η αρχή...'Εχουμε διαλύσει τις επιχειρήσεις με φόρους, καθίστανται μη ανταγωνιστικές (χαλυβουργία,τσιμεντοβιομηχανία, αλλουμινιο κλπ) για να μην απολυθούν τα ρουσφέτια του Πασοκ και δευτετερευόντως της ΝΔ.
    Επίσης οι πολιτικοί λένε ότι δε θα υπάρξουν νέα μέτρα. Ψεύδονται τουλάχιστον όσον αφορά το ασφαλιστικό το οποίο και βιώσιμο δεν είναι και την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας υπονομεύει...Δεν είναι δυνατόν ακόμη να πληρώνονται συντάξεις σε ανθρώπους που συνταξιοδοτήθηκαν στα 35-40 (ΟΤΕ κλπ)....

    Ή θα παρθούν ριζοσπαστικά μέτρα ή θα πάμε στη δραχμή όπου η προσαρμογή θα γίνει επί δικαίων και αδίκων αφού όλοι θα πληρώνονται με μαρουλόφυλλα...

    Ξέρω θα με πείτε ανάλγητο και νεοφιλελεύθερο....

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ chris1979 11/04/2013 14:11:57

      Οχι, καθολου αναλγητος και καθολου φιλελευθερος. Απλα λογικος. Οι επιορκοι και τα ρουσφετια που πλεοναζουν πρεπει να απολυθουν απο χθες. Το ιδανικο θα ηταν απολυση ολων των ρουσφετιων και αν υπαρξουν κενες θεσεις, προσληψη αλλων με διαφανεια, αλλα θαρρω πως δεν ειναι εφικτο. Αρκει να μην επαναλαβουμε τα λαθη του παρελθοντος. Για την φορολογια, ευσεβης ποθος η μειωση της, αλλα στο μεσοπροθεσμο διαστημα δεν ειναι εφικτη (πλην, ισως, του ΦΠΑ). Οι επιχειρησεις να προσαρμοστουν σε αυτο το διαστημα και να περασουν αμεσα τις μειωσεις μισθων που εκαναν απο το 2008 στις τιμες των προϊοντων και υπηρεσιων τους για να αυξησουν την ανταγωνιστικοτητα τους αλλα και για να ελαφρυνουν το πορτοφολι του δυσμοιρου και διαλυμενου καταναλωτη.

  4. Χρήστος avatar
    Χρήστος 11/04/2013 11:24:36

    Εννοείται, ότι όταν πρόκειται για το συμφέρον των κηφήνων ΔΥ, στο υπουργείο ξημερώνονται για να τους σώσουν. Αλοίμονο στον δυστυχή ιδιωτικό υπάλληλο. Κατά τα άλλα η ΝΔ είναι η φιλελεύθερη παράταξη....Το άλλο με τον Τοτό..

  5. Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς avatar
    Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς 11/04/2013 11:43:00

    δεν είναι αυτό το θέμα και το γνωρίζετε.
    Το θέμα είναι το θάψιμο των διεκδικήσεων(162δίς)...παραπομπή στις καλένδες!!
    και φυσικά μετά απο το PSI και την ανακεφαλαιοποίηση των (50δις) πως μέσω χρηματιστηρίου τα μισά και βάλε θα καταλήξουν στη Ντόιτσε Μπανκ!υπάρχουν τρύπες για σοβάτισμα!

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 11/04/2013 15:25:18

    Να μη μειωθεί καθόλου το χαράτσι ,για να μην απολυθεί κανένας Δ.Υ!

    Αλίμονο τώρα ,επειδή κάποια παιδιά πήραν μερικές μίζες και είναι στη φυλακή , να τους κόψουμε και το μισθό!

    Αλλωστε τα "μικρά δώρα στον εαυτό τους" έχουν θεσμοθετηθεί απο Πρωθυπουργό της χώρας!!!!