07/07/2009 00:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς συμφωνία ΝΔ – ΠΑΣΟΚ για την αμνήστευση σκανδαλοποιών;

Θέμα ωρών είναι πλέον η άσκηση ποινικής δίωξης κατά του Μ. Χριστοφοράκου στη Γερμανία, γεγονός που θα καθυστερήσει σημαντικά την έκδοσή του στην Ελλάδα. Ο πρώην ισχυρός άνδρας της Siemens Ελλάς, έδωσε χθες νέα κατάθεση στη γερμανίδα εισαγγελέα.

 Στο μεταξύ μετά την αρχική αρνητική αντιμετώπιση της πρότασης του προέδρου του ΠΑΣΟΚ, Γ. Παπανδρέου, για ευνοϊκή μεταχείριση ή ακόμη και αμνηστία σε κατηγορούμενους που θα δώσουν στοιχεία για μεγάλα σκάνδαλα (με αφορμή την περίπτωση Χριστοφοράκου) η κυβέρνηση αφήνει τώρα ανοικτό το ενδεχόμενο να την συζητήσει. Έτσι ο υπουργός Δικαιοσύνης, Ν. Δένδιας, άφησε χθες ανοικτό το ενδεχόμενο επέκτασης του προγράμματος προστασίας μαρτύρων και την ευνοϊκής μεταχείρισης κατηγορουμένων με νομοθεσία που θα φέρει στην Βουλή η κυβέρνηση.

 «Η κυβέρνηση πρέπει να αποφασίσει αν συμφωνεί, ή όχι, με την κατεύθυνση που είχαμε προτείνει και κατά δεύτερον, η κυβέρνηση έχει την νομοθετική πρωτοβουλία, την οποία αν δεν κάνει, θα την κάνουμε εμείς», απάντησε ο εκπρόσωπος τύπου του ΠΑΣΟΚ, Γ. Παπακωνσταντίνου. Ενώ το μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ Ντίνος Ρόβλιας δήλωσε ότι η πρόταση του ΠΑΣΟΚ είναι απλή και αυτοτελής και μπορεί ως εκ τούτου να ψηφιστεί στη Βουλή, χωρίς κανένα πρόβλημα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 07/07/2009 01:03:12

    Σκανδαλοποιός, όπως λέμε ειρηνοποιός? Και τί σχέση έχει η εκκλησιαστική έννοια της λέξης με την αρπαγή χρημάτων του ελληνικού λαού? Είναι τόσο βαρύ να λέγεται κάποιος κακοποιός?
    «Αγίασε Κύριε αυτούς που αγάπανε την ευπρέπεια του οίκου Σου»!

  2. Orestios avatar
    Orestios 07/07/2009 01:06:29

    Είναι όμως στο ΠΑΣΟΚ πανικόβλητοι. Αναγκαστικά πρέπει να αμνηστευτεί γιατί αλλιώς μπορεί να τους κάψει ο λαός. Με νύχια και με δόντια θα το προσπαθήσουν. Γιατί έτσι συμφέρει την Ελλάδα. Η πρωτοβουλία εντάσσεται στο πλαίσιο της πράσινη μπίζνας?

  3. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 07/07/2009 04:41:55

    Απο εδω το πανε, απο εκει το φερνουν, να δειτε φιλοι εν Antinews οτι τελικα θα μας τη φερουν οτι δηθεν εκαναν καθαρση για να τους ξαναψηφισει το ποπολο. Αλλα δεν πρεπει να τους αφησουμε να μας χορεψουν αλλο. Μαυρισμα, λοιπον, και των 297 της σημερινης Βουλης, αντι για τον σταυρο μας. Και φυσικα, μαυρισμα και των "γονων", για να τελειωνουμε μια και καλη. Ειναι η μοναδικη απαντηση που πληττει ταυτοχρονα και τους παντος ειδους και επιδιωξεων "νταβατζηδες".

  4. pizza avatar
    pizza 07/07/2009 06:51:34

    Κυριε ευλογησον τας αμαρτιας υμων! Και δινε υπομονη στον Εληνικο λαο πριν τους δαιολοστειλη απο εκει που ηρθαν. Οταν ακους τον Παπακωσταντινου να μιλαη για τισ μιζες που δηθεν δεν πηρε το Πασοκ απο την Ζημενς ειναι σαν να ακους τον εκροσωπο των Ταλιμπαν που εβγαινε στην τηλεωραση και μας ελεγε οτι κερδιζαν τον πολεμο οταν τους επετεθηκαν οι Αμερικανοι στο Αφγανισταν. Κανενας δεν ειδε κανενας δεν ξερει τιποτε.

  5. pizza avatar
    pizza 07/07/2009 06:55:33

    Ουτε η ΝΔ ουτε το Πασοκ θελει τον Χριστοφορακο στην Ελλαδα. Αυτα που μας λενε και οι δυο ειναι για καταναλωση. Δεν ερχεται στο Ελλαδα. Ας το χονεψουμε να τελειωνουμε

  6. pizza avatar
    pizza 07/07/2009 07:31:43

    Η ιδεα ειναι καλη, αλλα δυστυχως εχουν τα τσιρακια τους και αυτους που τρωνε μαζι τους που βγαινουν και ψηφιζουν. Αλλα το μαυρισμα τουσ αξιζει. Βαλτους πισα πανω τους και ριχτους πουπουλα

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/07/2009 07:31:45

    Ημών θελεις να πεις

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2009 09:16:59

    θα φάνε δυο τρείς συνταξιούχους και αμφιβάλλω αν θα έρθει ποτέ πίσω ο Χριστοφοράκος. Τουλάχιστον όχι για 5-6 χρόνια ή αν δεν γίνει κάποιο μεγάλο πατατρακ ώστε να ξεχαστούν τα πάντα.

    Βέβαια, έχω ήδη κάνει λάθος πρόβλεψη, δεν πίστευα ποτέ ότι θα φτάσει έστω και μέχρι εδώ το πράγμα. προφανώς οι Δυνάμεις θέλουν κάποιο ταρκούνημα (λες να βαρέθηκαν να μας λαδώνουν;)

  9. tiramola avatar
    tiramola 07/07/2009 09:36:21

    Κατ αρχήν ο Ζαγορίτης χθες βράδυ στο ΜEGA απέρριψε από μόνος του την πρόταση περί ευνοικής μεταχείρισης...
    Κατά δεύτερον από που προκύπτει ότι το ΠΑΣΟΚ συμφωνεί περί αμνήστευσης των σκανδαλοποιών?
    Η κυβέρνηση τον αφήνει να την κάνει κοπάνα στην Γερμανία και η κυβέρνηση ήταν αυτή που έκλεισε τη βουλή και οδήγησε σε παραγραφή.
    Δηλαδή τι μας λέτε?
    Ότι το σχέδιο "αμνήστευσης" που έχουν συμφωνήσει τα δύο μεγάλα κόμματα περιλαμβάνει σενάριο τύπου "εσύ (ΠΑΣΟΚ) θα προτείνεις συνεχώς εξεταστικές και αλλαγές νόμων με ευνοικές μεταχειρήσεις σε όσους δίνουν στοιχεία και εγώ (ΝΔ) θα τα απορρίπτω?
    Κανονικά οι οπαδοί της ΝΔ έπρεπε να φωνάζουν...
    Φυσικά δεν πρόκειται περί σχεδίου...
    Πρόκειται για προσπάθεια σωτηρίας του Μητσοτακέικου , του Βουλγαράκη , του ξάδερφου Μιχάλη και φυσικά της μη αποκάλυψης των διπλών βιβλίων του κόμματος της ΝΔ...
    Ο Παπανδρέου είναι αποφασισμένος να τινάξει στον αέρα το πολιτικό σύστημα!
    Όσοι εκ των εκσυγχρονιστών εμπλέκονται αλλά και όλοι οι ανωτέρω δεν θα την γλυτώσουν.
    Και αυτό το ξέρουν και οι ΔΟΛιοι...
    Το απόστημα θα σπάσει και μόνο ένας αποφασισμένος όπως ο Παπανδρέου μπορεί να το πετύχει , και θα το πετύχει!

  10. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 07/07/2009 10:37:51

    Αν τα βάλεις όλα κάτω θα δεις ότι ο ΚΚ τους αδειάζει αργά αλλά σταθερά. Μπορεί να λέμε ότι θέλουμε γι αυτόν αλλά αν δεις τις κινήσεις όχι μόνο σε σχέση με τη Ζήμενς αλλά και με τα άλλα σκάνδαλα τους άδειασε. Δεν ξέρω αν τα έχει πάρει ή όχι. Αν όμως δεν τα έχει πάρει θα τους χορέψει στο ταψί.

  11. osaperas avatar
    osaperas 07/07/2009 10:55:09

    Ο Λιάπης απομακρύνθηκε από την κυβέρνηση λόγω εμπλοκής του σε σκάνδαλα;

  12. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2009 11:14:58

    Και ο πότε «ισχυρός άντρας» και «ιδεολόγος» καθηγητής παρακαλώ ….Μήτσος Παπούλιας δεξί χέρι του Σημίτη από Αρκαδία ,δεν συμπεριλαμβάνετε 21 που τους απαγορεύτηκε η έξοδος από την χώρα από τον κύριο εισαγγελέα …..

  13. Nick avatar
    Nick 07/07/2009 11:43:03

    @Tiramola: Εάν ήταν αποφασισμένος ο George, θα το είχε ήδη κάνει. Αλλά βλέπεις, Τρεπεκλής και SAIC είναι θέμα ταμπού...

    Όσο για τον Καραμανλή, νομίζω εδώ στο antinews είχε γραφτεί ότι "όποιος ελέγχει τo σκάνδαλο Siemens, ελέγχει και την Αγία Οικογένεια".

    Πάντως, εάν το σκάνδαλο Siemens δεν γινόταν θέμα στα ιστολόγια και στο Ιντερνετ εν γένει, δεν θα μαθαίναμε τίποτε. Ποιός ξέρει, κάποια στιγμή ίσως διαρρεύσουν ονόματα σε κανά wikileaks...

  14. striftompolas avatar
    striftompolas 07/07/2009 11:48:22

    Ας υποθέσουμε ότι έρχεται ο κ. Χ. στην Ελλάδα και έχει πραγματικές αποδείξεις (και όχι το λόγο του ή τιμολόγια που παράπεσαν και δεν πληρώθηκαν) ότι δωροδόκησε, λάδωσε βουλευτές, υπουργούς, κόμματα και άλλα τέτοια εγκλήματα που έχουν παραγραφεί.

    Και λοιπόν?

    Ποιο ακριβώς θα είναι το πρόβλημα? Όλα αυτά θα είναι συκοφαντίες που δεν μπορούν να δικαστούν, η υπόθεση έχει κλείσει νομικά και θα βρουν κι ένα τρόπο να κάνουν κι από πάνω αγωγή σε όποιον τα αναδημοσιεύει για συκοφαντική δυσφήμιση.

    Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ο πιστός ψηφοφόρος ενός καλού εκλογικού μηχανισμού που περιμένει το κατι τις του δεν θα πάει να ψηφίσει. Μπορεί κανά δεύτερο όνομα να μην βγεί αλλά η βασική ομάδα θα είναι και πάλι μαζί μας.

    Δηλαδή. Μόνο ο κύριος Χ. κινδυνεύει να πάει φυλακή και μετά business as usual.

    Ενδιαφέρον βέβαια έχει η εκδοχή να υπάρχουν στοιχεία για περιπτώσεις που ΔΕΝ έχουν παραγραφεί.

  15. occultist avatar
    occultist 07/07/2009 11:51:58

    ""Το απόστημα θα σπάσει και μόνο ένας αποφασισμένος όπως ο Παπανδρέου μπορεί να το πετύχει , και θα το πετύχει!""

    Το φλέγων ερώτημα είναι εάν ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ να σπάσει το απόστημα, πράγμα για το οποίο έχω σοβαρές επιφυλάξεις. Από ικανούς πάσχουμε όχι από αποφασισμένους.

  16. tiramola avatar
    tiramola 07/07/2009 11:53:43

    @Nick
    Δηλαδή εσύ τι θα έκανες στη θέση του?
    Όποιος πασοκος την επίμαχη περίοδο είχε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σχέση με τον ΟΤΕ , θα τον διέγραφες?
    Έτσι χωρίς στοιχεία?
    Είναι τόσο απλά δηλαδή?

    Για τον "έλεγχο" του Καραμανλή στην άγια οικογένεια...
    Ποιός διόρισε τη Ντόρα υπουργό εξωτερικών?
    Ποιός έδωσε το χρίσμα για να γίνει δήμαρχος Αθηνών?
    Έτσι ελέγχουνε στο χωριό σου?

  17. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2009 12:04:02

    Αγαπητέ τιραμολα αφού όλοι μας το είδαμε έβανε τον Γ.Π.(μέλος Δ.Σ. ΟΤΕ) πρώτο στο ψηφοδέλτιο και τον έβγαλε πανηγυρικά …E Πες μας επιτέλους σε τι διαφέρουν αυτοί οι δυο….

  18. Nick avatar
    Nick 07/07/2009 12:16:29

    Ναι, είναι πολύ απλά. Αλλά βλέπεις, το να είσαι ειλικρινής και να πεις την αλήθεια στους ψηφοφόρους πονάει. Εϊναι αυτό που λένε "πολιτικό κόστος". Και δεν ήταν μόνο ΠΑΣΟΚοι. ΤΟ σκάνδαλο, αν δεν απατώμαι, ξεκινάει από το 1989 και την Οικουμενική κυβέρνηση.

    Και όχι δεν θα διέγραφα τον οποιοδήποτε, αλλά θα τον έβαζα στον πάγο και υπό αυστηρή επιτήρηση. Η κοινή λογική αυτό λέει, αλλά στο Ελλάντα τα αυτονόητα δεν ισχύουν. Θα ήταν μάλιστα μοναδική ευκαιρία εάν ήμουν Παπανδρέου να εκκαθαρίσω το κόμμα από "εκσυγχρονιστές" και "προοδευτικούς" συντρόφους που μου βάζουν τρικλοποδιές.

    Ποιός διόρισε τη Ντόρα υπουργό; Ρώτα τον μπαμπά της και την πρεσβεία. Να την έβαλε ο ίδιος ο Καραμανλής, μπα. Αδύναμος και άτολμος πολιτικά σίγουρα είναι, όχι και βλάκας.

  19. occultist avatar
    occultist 07/07/2009 12:18:21

    ""Πρόκειται για προσπάθεια σωτηρίας του Μητσοτακέικου , του Βουλγαράκη , του ξάδερφου Μιχάλη και φυσικά της μη αποκάλυψης των διπλών βιβλίων του κόμματος της ΝΔ""

    Τόσο σε τυφλώνουν τα πράσινα γυαλιά??? Για ξαναδιάβασε τι γράφεις. Ο Κ.Κ προσπαθεί να σώσει το Μητσοτακέϊκο??? Χα-χα-χα-. Για την Ν.Δ. είπε ο Τσουκάτος ότι έχει διπλά βιβλία?? Χι-χι-χι. Στην Ν.Δ. πήγενε ο Πάγκαλος βαλίτσες με Χρήμα??Χο-χο-χο. Οι Τζοχατζόπουλος, Βάσω, Τρεπεκλής, Παπακω/νου και τα άλλα λαμογιομπούμπουκα είναι στελέχη της Ν.Δ??? Για το όνομα του Θεού πιά. Και η διαστροφή έχει τα όριά της.

  20. occultist avatar
    occultist 07/07/2009 12:23:41

    ""Έτσι χωρίς στοιχεία?""

    Τον φουκαρά (δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή το όνομά του νομίζω Πάχτα) που τάχα έιχε εμπλοκή με εκτάσεις στην Χαλκιδική, και αργότερα αποδείκτκε ότι ήταν αθώως με τι στοιχεία τον καρατόμησε??

  21. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 07/07/2009 12:36:01

    Φιλε Nick δεν χρειαζεται καποιο wikileaks για να βγουν στη φορα οι βρωμιες τους. Οποιος ξερει κατι σχετικο μπορει να το πει με μια προκηρυξη, μ΄ενα κειμενο που μπορει να γραφτει στο κομπιουτερ και να εκτυπωθει αμεσως. Το ιδιο θα μπορουσε να ειχε γινει και με τα ονοματακια εκεινων που ειχαν αποφυγει με διαφορα τερτιπια τη στρατευση. Φυσικα δεν ηταν οποιοι και οποιοι, πισω τους ηταν διαφοροι "ισχυροι" που ειχαν και τη δυνατοτητα εκτος απο τη "ρυθμιση" να φροντισουν να κλεισει τα στοματα και η Αρχη Προστασιας Προσωπικων Δεδομενων, η οποια, τελικως, δεν αφηνει να μαθουμε διαφορες βρωμιες. Με τον ιδιο τροπο θα μπορουσαν ολοι οι Ελληνες να μαθουν και το περιεχομενο των περιφημων DVD του Ζαχοπουλου, ο οποιος εξακολουθει να ειναι εξω, παρα το γεγονος οτι εχουν αποκαλυφθει οι βρωμιες του σε βαρος υφισταμενης του, που ζητουσε μια θεση στο Δημοσιο.
    Προκηρυξη, λοιπον, οποιος γνωριζει λεπτομερειες για οποιοδηποτε θεμα, προκηρυξη που μπορει να διακινηθει χερι χερι για να ενημερωθουν ολοι οι Ελληνες ανεξαιρετως και να φουντωσει η κατακραυγη. Ειναι η μονη δυνατοτητα που μας παρεχεται για να βγουν στην επιφανεια ολα εκεινα για τα οποια ουτε τα blogs μπορουν να μιλησουν ανοικτα και με συγκεκριμενα ονοματα απο το φοβο των Ιουδαιων. Βουρ, λοιπον, να μην μεινει τιποτα στο σκοταδι, να τα μαθουν ολα οι Ελληνες για ολους τους βρωμιαρηδες.

  22. tiramola avatar
    tiramola 07/07/2009 12:44:26

    @ occultist
    Κατ αρχήν ένα-ένα και μην πνίγεσαι...
    Στην περίπτωση Πάχτα καρατομήθηκαν 7-8 βουλευτές επειδή φαινόνταν να έχουν υπογράψει τροπολογία στη βουλή χωρίς να είναι παρόντες...

    Για πέσε μου λοιπόν εσύ που τα ξέρεις όλα...
    Για τον Τσοχατζόπουλο εκτός από τον γάμο στο four seasons , τι άλλο ξέρεις?
    Για την Βάσω τι γνωρίζεις?
    Γιατί κατηγορείς τον ιδιώτη Τρεπεκλή που κοίταξε τα συμφέροντα της εταιρείας του και όχι αυτούς που υπέγραψαν την παραλαβή του συστήματος?
    Μιλάω για αυτούς που εσύ ψήφισες σαν εκπροσώπους σου για την υπεράσπιση των συμφερόντων της χώρας...
    Η πραγματική διαστροφή είναι δική σου όπου πλέον όποιος μετείχε σε διοικητικό συμβούλιο του ΟΤΕ είναι εκ των προτέρων λαμόγιο...
    Το ΠΑΣΟΚ είπε όλα στο φως και να ματώσουμε.
    Εσύ ας πούμε έχεις πεισθεί ότι ΜAYO δεν υπήρξε και ότι τα βιβλία της ΝΔ είναι καθαρά?
    Εγώ δεν λέω ότι είναι βρώμικα αφού κανένας δεν έχει παραδεχτεί ότι τα έπαιρναν από την siemens...
    Μην φανατίζεσαι λοιπόν και προσέγγισε την αλήθεια με ψυχραιμία.
    Κανένας δεν πρόκειται να σε ταίσει.
    Το μέλλον σου εξαρτάται αποκλειστικά από σένα.
    Υποστήριξε τα αυτονόητα.
    Μην αφήνεις να σε πιάνουν κορόιοδο οι επαγγελματίες της πολιτικής.
    Δεν έχεις ανάγκη κανέναν!

  23. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 07/07/2009 12:58:59

    Το λαθος με την περιβοητη οικογενεια ειναι οτι ο Εβερτ δεν ακουσε τον Κωστα Παπαιωαννου που απο το "Ποντικι" του ζητουσε επιμονα ν διαγραψει το καθαρμα του '65. Και τωρα τη λυπητερη δεν την πληρωνει μονον η Νεα Δημοκρατια αλλα και ο τοπος. Και φτασαμε στο σημειο, αυτος που ευθυνεται για τη δικτατορια των γαλοναδων, την εισβολη των Τουρκων στην Κυπρο και τη δημιουργια των προβληματων στο Αιγαιο να μας παριστανει σημερα τον υπερανω ολων και να δινει και "συμβουλες" για το τι πρεπει να γινει και να κανουμε. Αν μπορεσει ο Καραμανλης να τους πεταξει ολους εξω απο το μαντρι θα εχει προσφερει μεγαλη υπηρεσια στον τοπο...

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Ξενητεμενος 07/07/2009 15:12:37

      Το προσπαθεί με τη Ζήμενς αλλά δεν του βγαίνει.

  24. Kostas avatar
    Kostas 07/07/2009 13:03:16

    Μια χαρα τα εχουν καταφερει ολοι τους

  25. Orestios avatar
    Orestios 07/07/2009 17:58:51

    To σκάνδαλο SIEMENS ζέχνει ΠΑΣΟΚ φίλε τιραμόλα.
    Εύχομαι να εφαρμόσεις για τον εαυτό σου τις τελευταίες προτάσεις σου προς τον occultist. Εκτός αν σε λένε GAP και ευελπιστείς να σε εκλέξει ο λαός. Όχι οι φίλοι και οπαδοί.

  26. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2009 18:02:17

    Tiramola – ντε και καλά πρέπει να σε πάω στο Ντεβιλικη για να καταλάβεις ε. .πες μου πότε …

  27. Jimmy L avatar
    Jimmy L 07/07/2009 18:03:30

    Τι ειδους συμφωνια θα ειναι αυτη ? Να συμφωνησουν σε τι? Δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρξει τετοια συμφωνια διοτι θα ειναι συμφωνια ''Ονειδος"" και φανταζομαι τουλαχιστον στο Πασοκ υπαρχουν και φωτεινα μυαλα..Οσοι φταινε να πληρωσουν και να μη πληρωνουν οι ανυπερασπιστοι και ο απλος πολιτης μονον!!

  28. tiramola avatar
    tiramola 07/07/2009 18:18:04

    Εντάξει Ορέστιε ζέχνει μόνο ΠΑΣΟΚ , εντάξει...
    Αυτό τι σημαίνει , ότι δεν πρέπει να μάθουμε τι συμβαίνει?
    Οι δικοί σου που δεν ζέχνουν και έχουν το μαχαίρι και το πεπόνι 5 χρόνια τώρα , γιατί κωλυσιεργούν με διάφορους τρόπους?
    Έχεις εξήγηση για αυτό ή φταίει η αργοπορία της ανεξάρτητης δικαιοσύνης?
    Κατάντησε αηδία ρε Ορέστιε...
    Να παρακαλάνε αυτοί που ζέχνουν να αποκαλυφθεί η αλήθεια και οι άλλοι ...οι καθαροί να κάνουν το κορόιοδο...
    Το έχεις ξαναδεί αυτο το φαινόμενο?

  29. Orestios avatar
    Orestios 07/07/2009 18:22:57

    Μακάρι να μάθουμε τιραμόλα. Αλλά με τις μαϊμουδιές του GAP για αμνηστία και εξεταστική μάλλον θέλει να το κουκουλώσει. όσο για την κωλυσιεργεία της δικαιοσύνης οφείλεις να γνωρίζεις τις αντίξοες συνθήκες κάτω από τις οποίες γίνεται η διαδικασία. Ειδικά όταν παρεμβαίνουν και εξωθεσμικά κινήματα πέρα από τα θεσμικά.

  30. tiramola avatar
    tiramola 07/07/2009 18:26:40

    Άλλα λογια να αγαπιόμαστε...

  31. theo1611 avatar
    theo1611 07/07/2009 18:26:55

    Φίλοι μου αντί να ξεκατινιαζόμαστε, υπάρχει και η άλλη μέθοδος:

    ¨Ελεγχος των παραλαβών στις προμήθειες και τα έργα, σε σχέση με τις αρχικές συμβάσεις και τα υπεσχημένα.

    Δουλειά πολλή, αλλά μόνο έτσι θα κλάψουν μανούλες. Αφήστε το γιατί και ποιοί τα πήραν. Ζημιωθήκαμε, πληρώστε!!!

    ΥΓ: Και ξανασκεφτείτο το οι μεν και οι δε!!!

  32. G. Αποστολόπουλο; avatar
    G. Αποστολόπουλο; 07/07/2009 18:48:43

    Ο Αρκάς στη καταγωγή ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών Δημήτριος Β. Παπούλιας, πρόεδρος του Ομίλου Προβληματισμού για τον Εκσυγχρονισμό της Κοινωνίας μας (ΟΠΕΚ) τη δεκαετία 1991-2001, που διετέλεσε επιπλέον Πρόεδρος της ΔΕΗ Α.Ε. (2000- 2004), Πρόεδρος του ΟΤΕ Α.Ε. (1996- 2000), και προγενέστερα υποδιοικητής της ΕΤΒΑ, γενικός γραμματέας ΔΕΚΟ του υπουργείου Εθνικής Οικονομίας, και σύμβουλος του υπουργού Γεωργίας Κ. Σημίτη, (δες: http://www.perizitito.gr/authors.php?authorid=8674 ) συμπεριλαμβάνεται στη λίστα των 21 ατόμων που τους έχει επιβληθεί απαγόρευση εξόδου από τη χώρα, λόγω εμπλοκής τους στο σκάνδαλο ΟΤΕ–SIEMENS, (http://www.paron.gr/v3/new.php?id=42453&colid=37&catid=33&dt=2009-06-21 0:0:0) Επί της θητείας Παπούλια στη ΔΕΗ Α.Ε. (2000- 2004) οργίασαν οι απευθείας και/ ή μεθοδευμένες αναθέσεις των μεγάλων Έργων της ΔΕΗ (ταινιόδρομοι Μεγαλόπολης, αεριοστρόβιλοι Κρήτης, Λαύριο, κλπ) στις γνωστές ελληνικές εταιρείες σε υπερβολικά τιμήματα, που προκάλεσαν τις επανειλημμένες παρεμβάσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με τις αλλεπάλληλες καταδίκες της Ελλάδας από το Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων. Η πλέον πρόσφατη καταδίκη δημοσιεύτηκε στις 04 Ιουνίου 2009, και αφορά μεθοδεύσεις στην ανάθεση του έργου της ΔΕΗ στον Αθερινόλακκο Ν. Λασιθίου Κρήτης, αξίας πολλών δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ, μεταξύ 2003 – 2005. Η είδηση της νέας ευρωκαταδίκης σημειωτέον αποκρύφτηκε από όλο τον διαπλεκόμενο Τύπο…. Η Εφημερίδα ΑΞΙΑ της 27/06/2009 ερωτά: 1. Τα πεπραγμένα του καθ. Δημ. Παπούλια κατά τη διάρκεια της θητείας του στη ΔΕΗ πότε παίρνουν σειρά εξέτασης από την Ελληνική Δικαιοσύνη; 2. Μήπως το νέο επάγγελμα του κ. Παπούλια είναι τώρα πιά κηπουρός, αφού έχει θεαθεί πολλές φορές να ποτίζει το γκαζόν βίλας που ανήκει σε offshore εταιρεία; Εμείς επιπλέον ερωτούμε; 3. Πότε θα ασχοληθεί επιτέλους η Ελληνική Δικαιοσύνη με τη διαφθορά στην ενέργεια, που είναι πολλαπλάσια του ΟΤΕ? Είναι δικαιολογία ότι δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία διακίνησης μαύρου χρήματος, επειδή όλες οι συναλλαγές έγιναν χέρι με χέρι μεταξύ των γνωστών εγχώριων εταιριών? 4. Τι έχει κάνει ο πολύς Τάκης Αθανασόπουλος, καθηγητής και αυτός από την Αρκαδία, για να περιορίσει τη συνεχιζόμενη διαφθορά στη ΔΕΗ?