02/01/2009 18:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς παρέμβαση Καραμανλή για το άσυλο;

Προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση για την Παιδεία ζήτησε αιφνιδίως ο Πρωθυπουργός, με επιστολή του προς τον πρόεδρο της Βουλής, Δημήτρη Σιούφα. Όπως αναφέρει ο κ. Καραμανλής, το θέμα της Παιδείας, κυρίως σε ό,τι αφορά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, αποτελεί μείζον ζήτημα το οποίο πρέπει να συζητηθεί κατά προτεραιότητα στο κοινοβούλιο, ώστε όλες οι πολιτικές δυνάμεις να λάβουν θέση. Η ημερομηνία διεξαγωγής της συζήτησης δεν ορίσθηκε ακόμα,

Οι πληροφορίες μας λένε ότι κατά τη σχετική συζήτηση  ο κ. Καραμανλής θα επιχειρήσει να βελτιώσει την εικόνα του ιδίου και της κυβέρνησής του, η οποία έχει υποστεί σοβαρό πλήγμα από τον χειρισμό της πρόσφατης «κοινωνικής έκρηξης» στους συντηρητικούς ψηφοφόρους, Όπως εκτιμούν σύμβουλοι επικοινωνίας του Μαξίμου, παρά τα όσα λέγονται για «ανατροπή του πολιτικού σκηνικού», ένα ποσοστό γύρω στο 42% του εκλογικού σώματος εξακολουθεί ακόμα να ελπίζει τον κ. Καραμανλή.

Σύμφωνα με τους ίδιους, δεν αρκεί μόνο ένας «δομικός ανασχηματισμός» για να ανατάξει την εικόνα του πρωθυπουργού. Οι συντηρητικοί ψηφοφόροι προσδοκούν από τον κ. Καραμανλή να υιοθετήσει αποφασιστική στάση στα θέματα της οικονομίας και της δημόσιας τάξης, στα οποία τους έχει απογοητεύσει καθώς το πρώτο αφορά την επιβίωσή τους και το δεύτερο την ασφάλειά τους.

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τη συζήτηση για την Παιδεία; Μην εκπλαγείτε αν ο κ. Καραμανλής προχωρήσει σε συγκεκριμένη παρέμβαση στο θέμα του ασύλου και της συνδιοίκησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Suhoi avatar
    Suhoi 02/01/2009 18:59:18

    Ψήφο στα 16;

  2. περιεργο.. avatar
    περιεργο.. 02/01/2009 19:05:22

    τα επισημα σαιτ των μμε,εξαφανισαν την ειδηση,για την ρωσικη ασκηση.
    τον in.gr την απεσυρε.

  3. Idefix avatar
    Idefix 02/01/2009 19:05:42

    @1
    Ελεος!

  4. καραμανλης avatar
    καραμανλης 02/01/2009 19:15:22

    φακτορ
    εισαι καλα?
    τι με νοιαζει εμενα για το ασυλο?
    δικο μου ειναι?
    βεβαια εαν ελθει ο τσιπρας και μου ζητηση να το καταργησω,θα ενδωσω..

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 02/01/2009 19:27:30

    Η συζήτηση θα αφορά την επανέναρξη του διαλόγου (μεταξύ αλόγων) για το σύστημα εισαγωγής υποψηφίων φοιτητών στα Πανεσπιστήμια, και όχι για το σύστημα εξαγωγής πεπαιδευμένων πτυχιούχων.
    Η συζήτηση γίνεται για να υποστηριχθεί ο τραυματισθείς Υπουργός Παιδείας.
    Φυσικά τίποτε δεν θα γίνει στην πράξη.

  6. Μάρκος avatar
    Μάρκος 02/01/2009 19:53:06

    Η ΝΔ έπαθε πλάκα διότι πλεον ακόμη και οι σκληροπυρηνικοί οπαδοί της την βλέπουν να λειτουργεί ως αριστερίστικη στο θέμα της αντιμετώπισης των κουκουλοφόρων. Δηλαδή αν είχαμε κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ τι διαφορετικό θα έκανε απο τη ΝΔ; Πάλι οι χουλιγκαν θα έκαιγαν ατιμώρητοι. Λάθος; Οπότε και οι νοικοκυραίοι σε λίγο θα εγκαταλείψουν τη ΝΔ. Βούτυρο στο ψωμί του ΛΑΟΣ η αδιαφορία της ΝΔ για προστασία των νομοταγών πολιτών.

  7. ataktos avatar
    ataktos 02/01/2009 20:31:01

    Σας είχα πει ότι και το Play Stetion το έχει σκυλοβαρεθεί ε κάτι τέλος πάντων τόσοι σύμβουλοι θα σκεφτούν να του προτείνουν

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/01/2009 20:44:05

    Έχουν απόλυτο δίκαιο, με τι άλλο να ασχοληθούν άλλωστε οι ΚΚ ο Β, ο ΓΑΠ (υπουργός Παιδείας ...κάποτε), ο Αλαβάνος (...εδώ μπερδεύομαι των Βρυξελλών ή των Αθηνών -> για τα ιδιωτικά ΑΕΙ), και οι λοιπές δυνάμεις:

    -με την αξιολόγηση δασκάλων και καθηγητών? κάτω τα χέρια από τα κεκτημένα...αύξηση θέλουμε μόνο
    -με το επίπεδο των βιβλίων? ζήτω ο συνωστισμός των λιμανιών
    -με το 5% για την Παιδεία? η επόμενη κυβέρνηση
    -με την παραπαιδεία? ...μαύρη οικονομία άραχνο μέλλον
    -με τις υποδομές? πόσα να "φας" από ένα κτίριο, καλύτερα τα Πολιτιστικά Μέγαρα, τα Πνευματικά Ιδρύματα και οι δρόμοι των κατασκευαστών
    -με τους ηλεκτρονικά αναλφάβητους Ελληνες? εδώ στην εποχή του διαδικτύου, έχουμε ένα σύγραμμα, μια αλήθεια, και η επιτυχία καταδεικνύεται με την παπαγαλία.

    Για αυτό ας ασχοληθούν με το ...άσυλο.
    Αυτό είναι το πρόβλημα της Παιδείας μας...
    Αλήθεια γιατί δεν εφαρμόζουμε για το άσυλο ότι και στις υπόλοιπες χώρες? ....σιγά τη ξέρουν οι κουτόφραγκοι...

  9. The Predator avatar
    The Predator 02/01/2009 21:10:09

    Τωρα θυμηθηκε την παιδεία ? Θα βαρέθηκε το playstation και τα DVD.

  10. The Predator avatar
    The Predator 02/01/2009 21:24:19

    Μια σκέψη.

    Στην Ελλάδα έχουμε :

    1. Εκλογή πρυτάνεων απο τους φοιτητές
    2. τις χαμηλότερες δαπάνες για την παιδεία στην ΕΕ
    3. παντελής έλλειψη αξιολόγησης σχολών και καθηγητών
    4. Το άσυλο
    5. πληθώρα ΑΕΙ και ΤΕΙ.
    6. έντονο κομματισμό στον χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης.

    ΚΑΙ τα χειρότερα πανεπιστήμια του πλανήτη. Λυπάμαι αλλά έτσι είναι.

    Μήπως, λεω μήπως υπάρχει σχέση ?

    Μη

  11. ataktos avatar
    ataktos 02/01/2009 21:43:55

    Και έτσι οι καθηγητές Πανεπιστημίου οι διπλ. Μηχανικοί της ΔΕΗ α.ε. σημερα ακόμα μπερδεύουν τα N με gr xa xa xa

  12. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 02/01/2009 22:14:52

    υποχρεωτικα τα ρωσσικα από το νηπιαγωγειο.

  13. ataktos avatar
    ataktos 02/01/2009 22:29:00

    Proponuje jezyk polski – προτείνω την πολωνική γλώσσα .

  14. ataktos avatar
    ataktos 02/01/2009 22:34:59

    Αν δεν σου αρέσουν υπάρχουν και τα κινέζικα είναι ωραία !!!

  15. ataktos avatar
    ataktos 02/01/2009 22:38:58

    Τα σαρακατσάνικα, τα βλάχικα ,τα ποντιακά , κλπ και αυτά καλά είναι .
    Τουλαχειστον η Αννούλα Δ. μας θα μας σκαμπαζει λίγο λίγο

  16. ataktos avatar
    ataktos 02/01/2009 22:42:19

    Υπάρχουν και τα αρχαία ελληνικά !!!

  17. ataktos avatar
    ataktos 02/01/2009 22:45:50

    ΚΚ-
    Ας δοθεί επιτέλους βήμα στους νέους... να μιλήσουν για όνειρα, για οράματα, για ελπίδες, για προσδοκίες, για το μέλλον τους....

  18. miamar avatar
    miamar 02/01/2009 23:03:27

    Μάρκε δηλαδή για 30% βλέπεις σε λίγο το ΛΑΟΣ; Γιατί εδώ στην Κρήτη ο ένας μετά τον άλλο τα στελέχη του φεύγουν!

  19. Provocator. avatar
    Provocator. 02/01/2009 23:52:34

    Το μελλον της νεολαιας, ειναι να τους φροντιζουν οι γονεις τους, που εχουν εγκλωβιστει σε ατερμονα αναζητηση χρηματων και οταν καταλαβαινουν οτι εχουν προβλημα στο σπιτι τους, ειναι αργα.
    Και να διαβαζουν τα παιδια τους, απο τα πολυ μικρα χροια, πριν πανε ακομα στο Σχολειο,ωστε να το δουνε ευκολα, οταν θα πανε εκει,γιατι η κατασταση δεν ειναι καθολου καλη στα Σχολεια.
    Τελος για την 3βαθμια,δεν ειναι υποχρεωτικο να παει καποιος εκει για να πουλησει μουρη η μανα του.
    Υπαρχουν ενα σωρο επαγγελματα, που φερνουν τιμια και καλα λεφτα,και δε χρειαζονται πτυχιο.
    Και τελος, οσον αφορα στο ασυλο, αυτο ειναι μια ακομα μαλακια των πασοκων, που το ανηγαγαν σε κατι φοβερο,ενω ειναι μια τριχα.
    Τι λεει λοιπον υτο το περιβοητο ασυλο; Μα τιποτα παραπανω, απο το αυτονοητο,δηλαδη, να μπορει ο καθε ενας να μιλαει και να δουλευει μεσα στο ιδρυμα, χωρις να μπορει καποιος αλλος, υπαλληλος, η οχι,να τον εμποδιζει.
    Εμεις τωρα,απαγορευουμε στον υπαλληλο, δηλαδη στο χωροφυλακα, να μπει μεσα, αλλα επιτρεπουμε σε καθε ανωμαλο, που δεν εχει καμια σχεση με το ιδρυμα, να μπαινει μεσα και να τα κανει λαμπογυαλο.
    Ετσι το ενοειτε καποιοι απο σας το ασυλο; Μονοπλευρο δηλαδη;
    Μεσα οι τραμπουκοι, εξω οι χωροφυλακες;
    Ετσι που το πατε, σε μερικα,(λιγα),χρονια,τα Παν/μια, θα τα βλεπουμε απο φωτογραφιες μονο.
    Και κατα τα αλλα,θα λετε οτι ενδιαφεροσαστε για τη δημοσια και δωρεαν εκπαιδευση.
    ...Φουτσες μπλε δηλαδη.

  20. Idefix avatar
    Idefix 03/01/2009 00:30:24

    Τι ισχύει στις άλλες Ευρωπαικές χώρες για το άσυλο;

  21. ss_sk avatar
    ss_sk 03/01/2009 01:21:25

    Το άσυλο έξω αφορά στην ελεύθερη διακίνηση ιδεών και όχι στην απαγόρευση εισόδου αστυνομικών δυνάμεων. Αλλά με τις πρόσφατες αντιτρομοκρατικές πολιτικές άρχισαν μικρότερα ή μεγαλύτερα ''παρατράγουδα'' - η αναζήτηση π.χ. (από τους παρακολουθούμενους πανεπιστημιακούς υπολογιστές) στο διαδίκτυο υλικού για τρομοκρατικές οργανώσεις σε καταχωρεί σε λίστα υπόπτων. Νομίζω στην Αμερική κάθε πανεπιστήμιο έχει δική του ομάδα ασφαλείας ιδιωτική(?) με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

  22. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 03/01/2009 02:23:29

    Εδώ και πολλά χρόνια ήθελα να διατυπώσω μερικές σκέψεις για την κατάσταση της παιδείας στη χώρα μας αλλά το ανέβαλα συνεχώς. Έχουν ειπωθεί τόσα πολλά ώστε αναρωτιέται κανείς αν μπορεί να προσθέσει κάτι σημαντικό. Όλοι συμφωνούν ότι...


    πρέπει να αυξηθούν ο δαπάνες για την παιδεία με στόχο το 5 % του ΑΕΠ, να βελτιωθεί η περιβόητη υλικοτεχνική υποδομή, να υπάρχει επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, να υπάρχουν καλά βιβλία κλπ. Τελικά το αποφάσισα όταν ένας συνάδελφος του Πολυτεχνείου μας κοινοποίησε τα αποτελέσματα της τελευταίας έκθεσης αξιολόγησης των μαθητών που διενεργείται από το διεθνές πρόγραμμα PISA. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα αυτά η δημοκρατία της Τσεχίας, που ξοδεύει ανά μαθητή μ ό ν ο το 1/3 των χρημάτων που ξοδεύουν οι ΗΠΑ, παρουσιάζει μια από τις δέκα καλλίτερες επιδόσεις στον κόσμο. Αυτό οφείλεται κυρίως στην ποιότητα των δασκάλων. Αλλά τι σημαίνει καλός δάσκαλος σε όποια βαθμίδα της εκπαίδευσης;
    Καλός δάσκαλος είναι αυτός που έχει μεράκι γι αυτό που κάνει, γνωρίζει καλά το αντικείμενο του μαθήματος, αγαπάει και σέβεται του μαθητές του, διδάσκει με παραδείγματα και επιζητεί τον διάλογο, δέχεται τις ερωτήσεις κατά τη διάρκεια του μαθήματος, αντέχει την αμφισβήτηση ακόμη και την επιθετικότητα του μαθητή, δεν τον ενοχλούν οι παλιές αίθουσες και τα συνθήματα στους τοίχους, δεν κάνει επίδειξη γνώσεων, δεν ειρωνεύεται τους μαθητές, δεν προσπαθεί να καλύψει την ανεπάρκεια του με υπερβολική αυστηρότητα, δηλώνει με ειλικρίνεια την αδυναμία του να απαντήσει σε κάποια ερώτηση, δημιουργεί οικειότητα και φιλία με τους μαθητές, είναι έτοιμος να ασχοληθεί με τα προσωπικά τους προβλήματα, μεταδίδει γνώσεις αλλά και την αγάπη για τη γνώση και καλλιεργεί και οξύνει την κρίση των μαθητών του. Με την αποφοίτηση η επικοινωνία του δασκάλου με τον μαθητή λήγει και ο μαθητής ακολουθεί τον δικό του δρόμο. Καλός δάσκαλος είναι αυτός που επιβιώνει με θετικά συναισθήματα στη μνήμη των μαθητών του. Πόσοι από μας δεν οφείλουμε άραγε την ύπαρξη και την προκοπή μας σε έναν καλό λόγο, σε μια ενέργεια ή στην έντονη επιρροή ενός καλού δασκάλου στη ζωή μας; Και πόσοι από αυτούς τους δασκάλους, που επηρέασαν θετικά τη ζωή μας, δεν έζησαν και έδρασαν σε αντίξοες συνθήκες;
    Τα λεφτά για την παιδεία και η περίφημη υλικοτεχνική υποδομή ασφαλώς και είναι απαραίτητα αλλά σημαντικότερο από όλα είναι, κατά τη γνώμη μου, η ποιότητα των δασκάλων. Χρέος της πολιτείας είναι να διορίζει σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης δασκάλους ικανούς και με μεράκι για τη δουλειά τους. Πιστεύω ακράδαντα ότι η παιδεία μας θα βελτιωθεί σημαντικά χωρίς να περιμένουμε «αιώνια» τη βελτίωση της υλικοτεχνικής υποδομής.
    Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα χαμογελάσουν και ενδεχομένως «ειρωνικά» με την άποψη αυτή αλλά η πίστη μου στηρίζεται στη μακροχρόνια ενασχόλησή μου με τη διδασκαλία. Πρόσφατα σε δημοτικό σχολείο της περιοχής άλλαξε ο διευθυντής. Τη θέση του παλιού βαριεστημένου διευθυντή ανέλαβε ένας νέος ορεξάτος δάσκαλος που αφιερώνει το χρόνο του για την καλυτέρευση της λειτουργίας του σχολείου. Το πνεύμα στο σχολείο έχει αλλάξει ριζικά με την ίδια υλικοτεχνική υποδομή. Οι νεαροί μαθητές ξυπνούν και πηγαίνουν με χαρά και ενθουσιασμό το σχολείο ενώ πριν δεν έδειχναν ιδιαίτερο ζήλο.

    Αρα το προβλημα δυστυχως ΔΕΝ ειναι οικονομικο η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ οικονομικο οπως ευκολα αναμασουν ολοι για να χαιδεψουν τα αυτια και του καθηγητικου κατεστημενου αλλα και των μαθητων οτι μπορει ναχουν και δικο τους play station στο σχολειο....

  23. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/01/2009 02:58:16

    Μαζί σου Μαύρη Αντίδραση , έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα αλλά ακόμα κι αυτή η ποιότητα η οποία αναζητάς έχει αλλοιωθεί πια κι ένας από τους λόγους είναι η ίδια η παιδεία που παράγει αυτούς τους δασκάλους (φαύλος κύκλος) και το βιωτικό επίπεδο τα οποία είναι άμεσα συνδεδεμένα με πολιτικές αιτίες .

  24. xazamares avatar
    xazamares 03/01/2009 03:35:26

    η αξιολόγηση στην εκπαίδευση, πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια, εφαρμόζεται εδώ και χρόνια.

    κι είναι κομματική.

    δείτε κάθε φορά πως το πασοκ ή η νδ επιλέγουν διευθυντές, υποδιευθυντές σχολείων ή στελεχώνουν θέσεις με πρόσθετη αμοιβή.

    δεν υπάρχει περίπτωση να μη γίνει αυτός που θέλουν τα κομματικά επιτελεία.

    έτσι λοιπόν οι υπόλοιποι αδιαφορούν.

    η αληθινή αξιολόγηση θα γινει όταν διαλυθεί το πασοκ η νδ ο συνασπισμός το κκε...

    μπορεί να γίνει αυτό; όχι φυσικά. έτσι λοιπόν όποιος αναφέρεται σε έλλειψη αξιολόγησης στην εκπαίδευση ή είναι διανοητικά κρετίνος ή πολιτικά ηλίθιος.

    είδαμε πως πήραν τα διδακτορικά τους κοτζαμ γυναίκα πρωθυπουργού... ή από ίντερνετ ανύπαρκτα πανεπιστήμια κάποιος απίθανος πρόεδρπος δημόσιου οργανισμού επί νουδου

    κι αυτοί θα εγχειρήσουν ή θα αξιολογήσουν..

    α να μη χ...σ...

  25. ataktos avatar
    ataktos 03/01/2009 06:55:58

    Άρα μια είναι η λύσει
    να διαλύσει!!!! ο ΚΚ της κομματικές και συνδικαλίστηκες του οργανώσεις για μια !!!!μέρα ,έτσι θα αναλάβουν ολοκληρωτική δράση η πρασινοφρουροί(Τώρα είναι στην βαθειά παρανομία ???) και μετά ο ΓΑΠ διαλύει της δίκαιες του .
    Σε δυο-τρεις μέρες θα στρώσουν τα παραμάγαζα στην παιδεία (Μην μου λετε ότι οι άλλοι έχουν δύναμη ….)

  26. Provocator. avatar
    Provocator. 03/01/2009 10:35:15

    Εννοειται οτι εχει δικηο ο ανθρωπος παραπανω.
    Ταχω γραψει κι εγω, "πολλακις φορακις" εξ αλλου,ως ζησας και εγω για 35 χρονακια μεσα στα Λυκεια και παθων και μαθων αρκετα.
    Τα λεφτα,δεν ειναι το παν στα Σχολεια.Και αυτοι που σκουζουν βαζοντας τα πρωτα, συνηθως για παρτη τους γυρευουν.Για να κονομησουν δηλαδη αυτοι οι ιδιοι.
    Το προβλημα,ειναι πολυσυνθετο, οπως ολα τα προβληματα του τοπου μας εξαλλου,και οποιος θελει να βλεπει μονο μια πτυχη, η ασχετος ειναι και βλαξ, η ιδιοτελης.
    Το ζητημα ξεκιναει απο την αρχη αρχη.Απο την πρωτη του Δημοτικου, για το οποιο κανενας δε μιλαει, ενω εκει ειναι το μεγαλο προβλημα.
    Αμα το παιδακι, δε μαθει να διαβαζει και να γραφει καλα,στις πρωτες δυο ταξεις του Δημοτικου, παει, παπαλα.Τιποτα δεν μπορει να γινει μετα.
    Αρα, εκει πρεπει να πεσει το βαρος.Και καλυτερα ακομη, στο Νηπιαγωγειο,ιδιαιτερα για τα παιδακια που προερχονται απο υποβαθμισμενα σπιτια και περιοχες,πχ γυφτοι,μεταναστες κλπ.
    Οταν εγω ξεκινησα να ασχολουμαι με ενα παιδακι, εντελως διαισθητικα, αυτο εγινε σε ηλικια 7 μηνων. Ναι αυτο.7 μηνων.Και του εμαθα το Ο.
    Σε ηλικια 2,5 χρονων, διαβαζε κανονικα βιβλια.Οχι συλλαβες.Βιβλια.
    Οταν πηγε στο Σχολειο, ειχε διαβασει, μια βιβλιοθηκη ολοκληρη.
    Αλλα υπηρχε παντα ενας ανθρωπος διπλα, που ασχολειτο μαζι του συνεχως και το μαθαινε .Και το αοτελεσμα ηταν μπορω να πω,εξωγηινο.
    Σε ηλικια 3,5 χρονων,μιλαγαμε για το Θεο, και σε ερωτηση δικη μου, μα πουντος αυτος ο περιφημος Θεος, δεν επρεπε να τον βλεοπυμε;Μου απηντησε.
    Και τα ηλεκτρονια υπαρχουν, αλλα ομως δεν τα βλεπουμε!Ναι ακριβως.
    Καιβεβαια, μουπεσε η μασελα.
    Αρα, τα παιδακια, αμα τα φροντισουμε,ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΟΜΩΣ,απο τη μερια των μπαμπαδων ιδιως,για να πρωτευσει το παιδι τους,(ο χειροτερος δασκαλος, ειναι ο μπαμπας του παιδιου), τοτε κανουν φοβερα πραγματα,ετσι ωστε,οταν φτασουν στο Σχολειο,να μην εχουν καν αναγκη και τον πιο μαλακα δασκαλο τυχον τους πεσει.
    Και για το τελευταιο αυτο,επειδη η εμπειρια ειναι τραυματικη για ενα παιδι, αμα πεσει σε τετοιο φρουτο, που τωρα τελευταια, ενδημει πλεον,(ας ειναι καλα ο συνδικαλισμος, και οι πασοκικοι πειραματισμοι),πρεπει να ειμαστε αυστηροι και απολυτοι,γιατι τα παιδια, δεν ειναι χαρτια, να τα ξαναγραψουμε,χαζος δασκαλος= χαμενα παιδια.
    Εχω ξαναγραψει,οτι το μεγαλυτερο ποσσοστο των μαθητων στα Λυκεια, ειναι για τα μπαζα,αλλα αυτο δε φαινεται, γιατι εχουμε κατεβασει το επιπεδο, και ετσι περνανε ολοι.Λογικο λοιπον ειναι, το παιδι να νομιζει, οτι εμαθε γραμματα τωρα, και αρα,δε μπορει να δουλεψει χειρωναξ, αλλα πρεπει να του εχουμε ετοιμο ενα γραφειο, να το βαλουμε μεσα, οπου με το καλημερα, θα του δινουμε και το μισθο, ασχετως του τι θα κανει.Και βεβαια αυτο, δε γινεται,εξ ου και η ανεργια.
    Γι αυτο, η ανεργια, ειναι μεγαλυτερη στην Ελλαδα, σ αυτους που εχουν χαρτια, απο εκεινους που δεν εχουν.
    Και ετσι, βλεπουμε στις καφετεριες τα πρωινα, νεους ανθρωπους, να καθονται,λεγοντας οτι δεν εχουν δουλεια, ενω διπλα τους, μεταναστες δουλευουν κανονικα.
    Μη μου πειτε,οτι τα παιδια σας, ειναι μιας αλλης συνομοταξιας,που δικαιουνται ειδικης μεταχειρησης,και πρεπει να δουλευουν σε ευκολες και υψηλα αμειβομενες εργασιες,χωρις κανενα προσον,ενω τις αλλες δουλειες, ειναι καταδικασμενοι να τις κανουν καποιοι αλλοι, κατωτεροι.
    Ε,δεν ειναι.

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/01/2009 10:38:15

    Θα συμφωνησω απολυτα με Μαυρη Αντιδραση 23 και Ατακτο 26.

    Φρυδια δεν εχουν οι πολιτικοι μας. Ψηφαλακια βλεπουν.

    Οταν η αδερφη μου πηρε υποτροφια για Phd στο S Fransisco ως Χημικος, ως μια παο τους 10 παγκοσμια στη μελετη του καρκινου κλπ κλπ το Μπουρδελοστημιο ΜΑΣ την εστειλε και με ενυπογραφη επιστολη του οτι θα καλυπτε καποια εξοδα της στην αλληα καρη του κοσμου. Ποτε δεν πηρε 1 δραχμη !
    Οταν πηγα να ρωτησω τον λογο.. μου ειπαν.. θελαμε τα $$ για να αγορασουμε υπολογιστες στο τμημα !!

    Φυσικα εβρισα..και καποιοι με ξερουν πως βριζω !..

    Ειχε αδικο μετα η αδερφη μου στα 32 να τους συνδεσει και να δωσει ΑΣΕΠ να περσαει απο τις πρωτες και να το ξυνει τωρα ως καθηγητρια σε Δημοσιο Λυκειο? Τοση ακτινοβολια εφαγε.. τωρα δουλευει στη ουσια 2-34 μερες την εβδομαδα και μεγαλωνει ως καλη μανα 2 παιδια !

    Αυτα

    ΠΠ

  28. KaryID avatar
    KaryID 03/01/2009 11:41:35

    Συμπληρώνω εδώ διότι συνδέεται με το νόημα της ανάρτησης ότι ήδη τα πρώτα 10 εδώ ιδιωτικά κολλέγια που συνδέονται με ξένα ιδρύματα (δεν ξέρω αν είναι πανεπιστημιακά αυτά τα ξένα) κατέθεσαν την αίτηση για αναγνώρισή τους ως ισότιμα με τα δημόσια ανώτατα ιδρύματα.

  29. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 03/01/2009 11:58:44

    κι ενω τα πιδια μας θα κανουν καταληψεις, οι γονοι των "καλων" οικογενιειων (...) θα τελειωνουν τα ιδιωτικα πανεπιστημιακα ιδρυματα, θα κανουν και το μεταπτυχιακο τους με τα λεφτα του μπαμπα παντα και θαρθουν πισω να παρουν ΑΥΤΑ τις θεσεις των 700 ευρω αφηνοντας για τα φτωχα ελληνακια ουτε τη θεση του περιπτερα...Εδω λοιπον κατι πρεπει να γινει και μαλιστα ΑΜΕΣΑ. Χρειαζομαστε ποιοτητα στη γνωση, η μαλλον σε ολη την εν γενει παιδεια, απλα γιατι η γνωση ειναι δυναμη που ελεγαν οι παλιοι...

  30. ataktos avatar
    ataktos 03/01/2009 12:03:52

    Για κανένα ψαράκι θα πάει να ντηρλικοσει

  31. KaryID avatar
    KaryID 03/01/2009 12:12:36

    Να προσθέσω επίσης πως είμαι υπέρ της αναβάθμισης του δημόσιου πανεπιστημίου και της δημόσιας παιδείας, εξακολουθούμε να έχουμε λαμπρά ιδρύματα (Μετσόβιο, Καποδιστριακό, διαμάντια) χωρίς να παραβλέπω τα προβλήματά τους.

  32. ataktos avatar
    ataktos 03/01/2009 12:35:17

    Προς ΚΚ
    Δεν είπα ιγώ πως δεν θα γέντς προκοπή εσύ…

  33. xxx- avatar
    xxx- 03/01/2009 12:40:48

    H παιδεία μας χρειάζεται χρήματα και συνεργασία σε όλα τα επίπεδα,ώστε η γραμμή να ανεβοκατεβαίνει συνεργάσιμη από το κατώτερο έως το ανώτερο επίπεδο.Τα άλλα είναι ντουφεκιές στον 'αέρα'!

  34. Ηλίας avatar
    Ηλίας 03/01/2009 13:12:17

    Δυστυχώς η διαφορά στην ποιότητα και το επίπεδο της εκπαίδευσης περνάει και μέσα από την τσέπη.Εντάξει, το φάγαμε το παραμύθι της δωρεάν εκπαίδευσης. Πολλά παιδιά από τη δεξαμενή του "πόπολου" έχουν φιλότιμο, διαβάζουν και προσπαθούν για κάτι καλύτερο στα δημόσια πανεπιστήμια.Η αγορά εργασίας όμως απαιτεί και άλλες δεξιότητες οι οποίες φυλάγονται, μέσω υψηλών διδάκτρων, για την νεανική αφρόκρεμα ανθρώπων με χρήματα, ανεξάρτητα από το πολιτικό τους χρώμα.Η προσπάθεια μόνη της δεν αρκεί.Ειδικά στην Ελλάδα που η διαφθορά και η αναξιοκρατία έχουν γίνει κοινωνική μάστιγα, είναι πολύ εύκολο να κυλήσεις μέχρι την πόρτα του τοπικού πολιτικάντη για να ζητιανέψεις τα 1000-1200 ευρώ και την ασφάλεια του δημοσίου, όταν βλέπεις το τέρας που λέγεται αγορά εργασίας, να σου τάζει ανασφάλιστη δουλεία 15 ωρών την ημέρα.Ανεξάρτητα από το τρέχων πολιτικό σύστημα,αναρωτιέμαι αν υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα δούλοι,που θα πέρνουν ένα κομμάτι ψωμί χθές, 600 ευρώ σήμερα και τίποτα αύριο, πάνω στους οποίους παταέι η εκλλησιαστική-δικαστική-πολιτική εξουσία σε απόλυτη συμφωνία με τον κάθε επιχειτηματία-ευεργέτη.

  35. xxx- avatar
    xxx- 03/01/2009 15:49:06

    Όλα αυτά λύνονται με χρηματοδότηση για σωστή κτηριακή,τεχνολογική και αξιοκρατική διδακτική υποδομή.Πρέπει να συμληρώσουμε βέβαια και την αξιοκρατική λειτουργία του πολιτικού συστήματος σε όλες του τις εκφάνσεις.

  36. F avatar
    F 03/01/2009 16:00:46

    Ὅταν τὰ ἑξάχρονα παιδιὰ μαθαίνουν ἀντὶ ἀλφαβῆτας, ἄ, βού, γού, δού, κὄκ. (εἶναι λένε οἱ φωστῆρες πιὸ εὔκολο), γιὰ ποιἀ παιδεία νὰ μιλήσουμε; Τὸ κακὸ ξεκινᾶ ἀπὸ τὴν πρώτη δημοτικοῦ καὶ ἀκόμα πιὸ πρίν...

  37. ataktos avatar
    ataktos 03/01/2009 16:25:59

    Όπως δήλωσε ο Βούλγαρος διευθυντής της Βουλγαργαζ Δ.Γκογκοβ υπαρχει σημερα μειώσει πιέσεις στον Αγωγό Φ.Α. που διασχίζει την Βουλγαρία με κατάληξη Ελλάδα έως 15%

  38. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 03/01/2009 16:38:51

    Εκτός απο ολα τα υπόλοιπα να προσθέσω οτι η εκπαίδευση στηρίζεται στον σωστό και καλό δάσκαλο; Ζούμε σε μια εποχή που η γνώση, οι ανάγκες της κοινωνίας και οι εκπαιδευτικές μέθοδοι αλλάζουν συνέχεια. Πρίν απο 10 χρόνια μιλούσαμε για άλλη μεθοδολογική προσέγγιση, σήμερα και αυτό εχει αλλάξει γιατί η εξέλιξη τεχνολογία έχει κάνει την διαφορά.Και δεν μπορούμε να δουλέψουμε χωρίς αυτήν. Γιαυτό χρειάζονται επιμορφώσεις, συνεχής πληροφόρηση, τεχνολογικός εξοπλισμός για κάθε μάθημα πιά, ανταλλαγές με το εξωτερικό, μαθητεία στο τι συμβαίνει εξω,δηλαδή χρήμα. Και πολύ χρήμα, και κυρίως με έλεγχο διαχείρησης. Γιατί εκεί πάσχουμε τραγικά. Οπως και απο νοοτροπίες, που φρενάρουν τις εξελίξεις γιατί ξεβολεύουν.Και κίνητρα, δηλαδή μισθοί.Γιατί αυτό που συμβαίνει τώρα με τις παρέες των κολλητών καφενόβιων, άχρηστοι και αδιάφοροι υπαλληλίσκοι πολλοί απο αυτούς που απολαμβάνουν προνομίων και θέσεων που αμοίβονται αδρά, ειναι ενα απο τα βαρίδια της εκπαίδευσης.
    Και κάτι τελευταίο:
    δεν αρχίζουμε απο την Α Δημοτικού, απο το νηπιαγωγείο αρχίζουμε, η βάση της Εκπαίδευσης αυτή ειναι. "Θέλετε Παιδεία;φτιάξτε νηπιαγωγεία",

  39. ataktos avatar
    ataktos 03/01/2009 16:55:38

    Αλεξάνδρα -Με το τελευταίο σου συμπέρασμα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω (προσωπική μου εμπειρία)

  40. KaryID avatar
    KaryID 03/01/2009 17:01:13

    @ataktos: τι θέλεις να πεις; μείωση παροχής;

  41. ataktos avatar
    ataktos 03/01/2009 17:35:33

    Θέλεις να πεις πρόοδο, ισότητα ?

  42. KaryID avatar
    KaryID 03/01/2009 17:45:20

    @43: για το σχόλιο για τον αγωγό ρώτησα τι εννοείς.

  43. ataktos avatar
    ataktos 03/01/2009 17:46:35

    Πάμε παρακάτω .....
    εσωτερικός ανταγωνισμός η όχι;;

  44. KaryID avatar
    KaryID 03/01/2009 17:55:56

    Πραγματικά δεν σε εννοάω.

  45. ataktos avatar
    ataktos 03/01/2009 17:56:22

    Βουλγαρία: πτώση προμήθειες φυσικού αερίου από τη Ρωσία
    asz, PAP kr, ΜΖΠ
    2009-01-03 12:52 2009-01-03, τελευταία ενημέρωση 2009-01-03 12:52
    Η Βουλγαρία είναι μια άλλη χώρα, η οποία αρχίζει να αισθάνεται τις συνέπειες της ρωσο-ουκρανική κρίση του φυσικού αερίου. Οι παραδόσεις των ρωσικών πρώτων υλών να είναι μικρότερος, αν και η μείωση αυτή δεν έχει ακόμη υπερέβαιναν το κρίσιμο σημείο.
    Gazprom διακόπτει προμήθειες φυσικού αερίου προς την Ουκρανία.
    Από το πρωί σήμερα, έχουμε λιγότερο αέριο - αερίου, δήλωσε ο επικεφαλής της Bulgargaz Dimitar Gogow. Gogow τόνισε ότι η μείωση της πίεσης στον αγωγό αγγίξει πρώτη ύλη διέλευση μέσω της Βουλγαρίας προς την Τουρκία, την Ελλάδα

  46. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 03/01/2009 17:58:31

    @άτακτο,
    δεν θέλω να πω πρόοδο, στο νηπιαγωγείο γίνεται κυρίως παιδαγωγική δουλειά, μέσα απο βιωματικές προσεγγίσεις αναπτύσσεται η ψυχοπνευματική του προσωπικότητα,η κοινωνικοποιησή του,αναλαμβάνει ευθύνες και ρόλους. Η βάση, το πρίν το δημοτικό που αρχίζει "η δουλειά" Αυτό το 'χτίστε νηπιαγωγεία' το ειπε κάποιος πολλιτικός, μου διαφεύγει ποιος,γιαυτό το έγραψα.

  47. KaryID avatar
    KaryID 03/01/2009 18:01:41

    αυτό σε ρώτησα κι' εγώ, για μείωση παροχής.

  48. ataktos avatar
    ataktos 03/01/2009 18:08:49

    @Αλεξάνδρα-Έχω δει 50 διδακτορικές διατριβές για το καλό και άλλες 50 διατριβές πόσο κακοί είναι η μαργαρίνη .
    Είδα και νηπιαγωγό που στα 36 έγινε χειρούργος σε κρατικό Νοσοκομείο ας τα να πάνε …

  49. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 03/01/2009 18:29:26

    Καλά, να συμφωνήσω για την μαργαρίνη, εγω ομως ειδα εξαιρετικές δουλειές Νηπιαγωγών και οχι ολίγο-νηπιαγωγών που ντρεπόντουσαν γι΄αυτό γιατί δεν ήταν και τόσο σίκ.Και πραγματικά τις θαύμασα.(τις καλές)

  50. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 03/01/2009 18:33:54

    Διαβάζοντας τον άτακτο, μου ήρθε μια συνωμοσιολογική σκέψη: Και αν είναι η μείωση παροχής αερίου από την Ουκρανία δάκτυλος εξ Αμερικής για να αποδείξει τη Ρωσία τάχα μου αναξιόπιστο προμηθευτή αερίου στην Ευρώπη;

    Σε μια τέτοια περίπτωση, η μόνη επιλογή που θα έχει ο Βλαδίμηρος θα είναι να ξανακάνει την Ουκρανία τμήμα της Ρωσικής επικράτειας. Δεν θα χρειαστεί σχεδόν καν να πολεμήσει, αφού οι περισσότεροι Ουκρανοί πολίτες (πλην μιας δυτικόφιλης μειονότητας στα δυτικά της χώρας) θα ήταν πολύ χαρούμενη με αυτή την προοπτική.

    Ε, ρε γέλιο και κλάμα που έχει να πέσει τότε.

  51. KaryID avatar
    KaryID 03/01/2009 18:49:57

    Δεν είναι καθόλου συνωμοσιολογικό, η Ουκρανία δεν πληρώνει τη Ρωσία, δεν έχει ή δεν δέχεται να την πληρώσει διότι τώρα θυμήθηκε ότι η Ρωσία δεν πληρώνει αρκετά για την διέλευση των αγωγών μέσα από το έδαφός της. Έτσι λέει ή την έβαλαν να πει για να στραφεί η Ευρώπη πάλι στο πετρέλαιο και να ανέβει η ζήτηση.
    Ο Πούτιν όμως παίζει και αυτός το δικό του παιχνίδι με την τιμή του αερίου και θα θυμώσει η Μέρκελ.

  52. Koυκουλοφορος Χαμας avatar
    Koυκουλοφορος Χαμας 03/01/2009 19:05:01

    Καρρυ ΙΔ

    Πως να θυμωσει η Μερκελ, οταν χτες ανακοινωσε οτι η ενεργειακη καλυψη απο ρωσικο γκας τελειται διχως προβληματα κατα τα συμφωνηθεντα στο 80 τοις εκατο της ζητησης της Γερμανικης αγορας.

  53. Κωστάκης avatar
    Κωστάκης 03/01/2009 19:11:06

    @KaryID -Και εμείς με


    Ενεργειακό έλλειμμα 15 δισ. KWh στις χώρες της Nοτιοανατολικής Ευρώπης
    Σόφια, 16 Δεκεμβρίου 2008 (12:02 UTC+2)
    Ενεργειακό έλλειμμα 15 δισεκατομύρια kWh ετησίως καταγράφεται στις χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, σύμφωνα με έρευνα της Bulgaria Energy Holding, την οποία «φιλοξενούν» διαδικτυακές ιστοσελίδες εφημερίδων.

    Σύμφωνα με τη Bulgaria Energy Holding, από πρόσφατες μελέτες προκύπτει ότι οι χώρες της περιοχής «σπαταλούν» ενεργειακά αγαθά λόγω της παλαιάς και μη αποτελεσματικής υποδομής και της νοοτροπίας των καταναλωτών. 'Ετσι, ο τομέας της ενέργειας χρειάζεται μεγαλύτερες επενδύσεις για να είναι αποδοτικός και περισσότερη πολιτική υποστήριξη. Η αποτελεσματικότητα του ενεργειακού τομέα είναι αναγκαία για τον περιορισμό του ενεργειακού ελλείμματος, επισημαίνεται, μεταξύ άλλων, στην έρευνα.

    Για τη Βουλγαρία σημειώνεται ότι η πυρηνική μονάδα του Κοζλοντούι επέτρεπε στη χώρα να καλύπτει περισσότερο από 70% του ενεργειακού ελλείμματος των γειτόνων της, αλλά πλέον, μετά τη διακοπή λειτουργίας των δύο αντιδραστήρων, λόγω της εισόδου της στην Ευρωπαϊκή Ένωση, δεν είναι σε θέση να καλύψει το έλλειμμα αυτό.

    Όσο για τη δυναμική της ευρύτερης περιοχής, αν και χαρακτηρίζεται τεράστια, τονίζεται, ταυτόχρονα, η ανάγκη ανάληψης πρωτοβουλιών από τις κυβερνήσεις.

    Οι περισσότερες χώρες της περιοχής είναι καθαροί εισαγωγείς ενέργειας. Ο ενεργειακός τομέας αποτελεί έναν από τους πιο σημαντικούς και περισσότερο ρυπογόνους τομείς των τοπικών οικονομιών. Οι βασικοί πόροι για την παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος στην περιοχή είναι ο λιγνίτης και το νερό. Οι χώρες μπορούν να καλύψουν τις ενεργειακές τους ανάγκες επενδύοντας σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, όπως η ηλιακή και η αιολική.

    Τρώμε φρέσκα ψάρια σε ψαροταβερνα χα χα χα

  54. KaryID avatar
    KaryID 03/01/2009 19:19:01

    @54: ααα!!

  55. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/01/2009 19:28:56

    Ναι αλλά η Μερκελ έχουν κάνει και μελετήσει το ενεργειακό τους ισοζύγιο για τα επόμενα 30 χρόνια εμείς για «αύριο» τι ξέρουμε η δεν μας ενδιαφέρει .Έχουμε βλέπετε το ΒΗΜΑ .

  56. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/01/2009 19:32:39

    Archeopteryx – εσύ τα λες ποιο κομψά .
    Πες τα σε Παρακαλω για άλλη μια φορά .