#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2008 19:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς νέο «φιάσκο» με το ασφαλιστικό νομοσχέδιο;

Με νέο φιάσκο τύπου «βασικού μετόχου» απειλείται η κυβέρνηση σε ότι αφορά την ένταξη του ταμείου των εργαζόμενων στην Τράπεζα της Ελλάδας (ΤΣΠ - ΤΕ) στο ΙΚΑ - ΤΕΑΜ. Σε ανακοίνωση που εξέδωσε η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, με υπογραφή του Ζαν Κλοντ Τρισέ, αναφέρονται οι διαφωνίες για το επιχειρούμενο σχέδιο. Εκφράζονται μάλιστα επιφυλάξεις επειδή, όπως τονίζεται, θα μπορούσε δυνητικά να επηρεάσει το καθεστώς της ΤτΕ ως ανεξάρτητης Αρχής. Επιπροσθέτως, υπογραμμίζεται ότι η χρηματοδότηση των ελλειμμάτων του Ταμείου Ασφάλισης των Υπαλλήλων της ΤτΕ μετά την ένταξή τους στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ συνιστά νομισματική χρηματοδότηση προς το Δημόσιο, η οποία ρητώς απαγορεύεται από το Άρθρο 101 της Συνθήκης του Μάαστριχ.
Αναλυτικότερα, η ΕΚΤ εκφράζει την ανησυχία της γιατί η ρύθμιση στο νέο Ασφαλιστικό Νομοσχέδιο, με την οποία υποχρεώνεται η Τράπεζα της Ελλάδος να καταβάλλει ετησίως στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ποσό ίσο με το ύψος του ελλείμματος του ΤΣΠ - ΤΕ, το οποίο ανέρχεται σε 23 εκατ. ευρώ για δεκαπέντε χρόνια (ήτοι συνολικό ποσό τριακοσίων 345 εκατ. ευρώ), ενδέχεται να υπονομεύσει την οικονομική ανεξαρτησία της ΤτΕ. Με λίγα λόγια, όταν ψηφιστεί το νομοσχέδιο μπορεί να προσφύγει κάποιος στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο και να δικαιωθεί. Τώρα αυτό γιατί μας μοιάζει με «πεπονόφλουδα» του Γκαργκάνα στον Αλογοσκούφη και την Φάνη δεν ξέρω…..

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο ανώνυμος λεχρίτης avatar
    Ο ανώνυμος λεχρίτης 20/03/2008 20:34:03

    Διεθνής η αλληλεγγύη των τραπεζιτών. Που ζούμε ρε γαμώτο... Σε όλους μπορεί να παράσει το νομοσχέδιο εκτός από τους τραπεζίτες...

  2. wert01gf avatar
    wert01gf 20/03/2008 22:24:15

    Ασφαλιστικό BANK

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/03/2008 22:34:23

    Είπαμε : οι τράπεζες είναι η απόλυτη διαχρονική διαπλοκή.

    Για την ρύθμιση που αφορά τους υπαλλήλους της Τραπέζης Ελλάδος εξέφρασε πριν λίγες μέρες δημόσια αντιρρήσεις ο Παπαδήμος. Αντιπρόεδρος της ΕΚΤ.
    Ε, εύκολο είναι να πείσει και τον Πρόεδρο (Τρισέ).

    Ο Γκαργκάνας έχει "καμμένη τη γούνα" του.
    Η κυβέρνηση δεν ανανεώνει τη θητεία του με αφορμή τη δυσλειτουργία της ΤτΕ,
    Όποιον πάρει μαζί του.
    Γκαργκάνας και Παπαδήμος, λιγότερο ο πρώτος απόλυτα ο δεύτερος, προέρχονται από τον κύκλο Σημίτη. Λογικές συσχετίσεις.

  4. Theodore avatar
    Theodore 20/03/2008 22:49:36

    Τι πα να πει απο τον κυκλο Σημιτη; Δηλαδη, ψωρα ειχε ο ανθρωπος;
    Για ν ακουσω!

  5. thanos avatar
    thanos 21/03/2008 01:41:07

    Re paidia ...Otan anafereste sto Shmith hdonizeste?? ...vgazete spithourakia? se kalws sas.

  6. Apapa papapapa avatar
    Apapa papapapa 21/03/2008 11:07:56

    Μία κάστα υπερ-προνομιούχων αυτοπροστατεύεται.

    Σιγά μην κινδυνεύει η ανεξαρτησία της ΤτΕ από την υπαγωγή των εργαζομένων της στο ΙΚΑ.

    Μα για ηλίθιους μας περνάνε;

  7. Swell avatar
    Swell 21/03/2008 13:52:49

    Ο ΓΚΑΡΓΚΑΝΑΣ

  8. ΝΙΜΙΤΣ avatar
    ΝΙΜΙΤΣ 21/03/2008 14:22:54

    Η πολιτική της σημερινής κυβερνητικής ΝΔ (όχι αυτής που είναι έξω από τα πόστα) είναι η χειρότερη εκδοχή της πολιτικής Σημίτη.

    Και πατάει σε αυτή, αφού έχει από το 40-45% περίπου του ΠΑΣΟΚ το 20%, τους σημιτικούς δηλαδή μαζί της.

    Δε βασίζεται στην παραδοσιακή λαϊκή δεξιά, την έχει αιχμαλωτισμένη. Βασίζεται στο 20% της ΝΔ τους κλασικούς πολτικούς δοσίλογους για μια θέση, που κοιτάνε και προς ΠΑΣΟΚ για να βολευτούνε, αν αλλάξει η δουλειά.

    ΕΝΑΙ Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΗΜΙΤΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ 8ΕΤΙΑ και με τρομοκρατία αργότερα, άλλη μια 4ετία.

    Κι ο μάγειρας είναι ένας πρώη αριστερός β' τηλεπαρουσιαστής ειδήσεων!!!!!!!

    ΑΥΤΟΣ ΚΥΒΕΡΝΑ.