#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2011 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς νέα βίαιη αναδιανομή του πλούτου υπέρ της πλουτοκρατίας

[caption id="attachment_98278" align="alignnone" width="600" caption="27 Απριλίου 1941, τα γερμανικά στρατεύματα καταλαμβάνουν την Αθήνα"][/caption]

Σφίγγει όλο και περισσότερο η θηλιά στο λαιμό της χώρας καθώς τα spreads εκτινάχθηκαν στις 1.270 μονάδες κάτι που σημαίνει ότι αν η Ελλάδα έβγαινε αυτή τη στιγμή στις αγορές θα δανειζόταν με επιτόκιο πάνω από 16% για τα δεκαετή ομόλογα. Όσο για τα πενταετή cds, άγγιξαν τις 1.500 μονάδες, μοναδικά ρεκόρ στην ιστορία της Ελλάδας. Την ίδια ώρα πληθαίνουν οι φωνές των ξένων για αναδιάρθρωση που πρέπει να γίνει ή που έπρεπε να έχει γίνει. Ούτε οι προσπάθειες στήριξης του Ρομπάι δεν μπορούν να κρατήσουν την ξέφρενη κούρσα των επιτοκίων, γεγονός που δείχνει ότι η οικονομία βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση και είναι σχεδόν αδύνατη η έξοδός της στις αγορές το 2012, όπως υποστηρίζει η κυβέρνηση.

Όλα δείχνουν ότι η κυβέρνηση πιέζεται, αφενός από τους ξένους, αφετέρου εξαιτίας της ανικανότητάς της να βρει λύση, να προχωρήσει σε ακόμη πιο επώδυνες λύσεις. Ακόμη κι αν δεν προκρίνεται το σενάριο της αναδιάρθρωσης με γενναίο κούρεμα, οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για πολύ σκληρά μέτρα που θα αναγκαστεί να πάρει. Διότι, ακόμη και το καλό σενάριο της επιμήκυνσης πληρωμής του συνόλου του δανείου να δεχθούν οι δανειστές μας, θα επιβάλλουν πολύ σκληρούς όρους για να εξασφαλιστούν. Όπερ σημαίνει νέο Μνημόνιο μακράς διάρκειας που θα μας «προστατεύει» από τους κερδοσκόπους, αλλά θα μας καταντήσει… αφρικανική χώρα.

Η αναδιανομή του πλούτου σε βάρος των μικρών και μεσαίων στρωμάτων της ελληνικής κοινωνίας θα είναι τόσο βίαιη που εκτιμάται ότι δε θα μείνει τίποτε όρθιο. Κι αν αυτή η κυβέρνηση ή η επόμενη δεσμευτεί με κάτι τόσο μακροχρόνιο και βάρβαρο, θα πρέπει να εξαντλήσει κάθε προσπάθεια επαναδιαπραγμάτευσης. Να φτωχύνουμε ναι, για να ξεκινήσουμε από την αρχή, να το καταλάβουμε. Αλλά να φτωχύνουμε για να γίνουν κάποιοι πλουσιότεροι, δεν το χωράει ο νους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 27/04/2011 13:31:44

    ρε γιωργηδες παρτε πιστωτικη καρτα, φθηνοτερα θα σας ερθει εκει που τα φτασατε τα επιτοκια.
    φοβεροι εκει στο Πασοκ, καταρριπτουν το ενα παγκοσμιο ρεκορ μετα το αλλο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Enzo 27/04/2011 15:04:33

      Στην έκδοση κοινού ομολογιακού δανείου 150 εκατ. ευρώ προχώρησε πρόσφατα η Motor Oil. Συγκεκριμένα, η εταιρεία ανακοίνωσε ότι υπεγράφη συμφωνητικό με κοινοπραξία τραπεζών για την έκδοση του συγκεκριμένου δανείου, σκοπός του οποίου είναι η αναδιάρθρωση μέρους του υφιστάμενου βραχυπρόθεσμου τραπεζικού δανεισμού της εταιρείας με τη μετατροπή του σε μακροπρόθεσμο. Στο κοινοπρακτικό σχήμα συμμετέχουν η Εμπορική Τράπεζα, η HSBC και η Γενική Τράπεζα. Διαχειριστής του δανείου είναι η Εμπορική Τράπεζα.

      ΠΠ

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/04/2011 13:35:43

    Μέσω της σύνδεσης των επιδομάτων ανεργίας με περιουσιακά κριτήρια ετοιμάζεται βίαιη αναδιανομή πλούτου χειρότερη κι από το έγκλημα του χρηματιστηρίου. Ο άνεργος που τυχαίνει να έχει ένα σπίτι να μένει, θα αναγκάζεται να το πουλήσει κοψοχρονιά για να μπορέσει να επιβιώσει μέσα σε ένα ζοφερό περιβάλλον υπερμακροχρόνιας ανεργίας. Θα μετατρέπεται έτσι σε νοικάρη στο πρώην σπίτι του, και νυν ιδιοκτησία των real estate εταιρειών που -όλως "συμπτωματικώς"- θα σπεύσουν να συστήσουν οι τράπεζες. Άλλωστε, εδώ και χρόνια οι "εταίροι" μας εξ Εσπερίας λένε σε όλους τους τόνους ότι το ποσοστό ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα είναι "υπερβολικά υψηλό" και πρέπει να μειωθεί δραστικά.

  3. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 27/04/2011 13:35:46

    Χριστος Ανεστη!

    Καποια στιγμη θα πρπει να βρουμε το θαρρος να κατωνομασουμε την πλουτοκρατια αυτη, η οποία δεν ειναι μια άυλη οντοτητα. Και εντος και εκτος Ελλαδος. Υπαρχουν προσωπα και πραγματα τα οποία σε βαθος χρονου μεθοδευουν τις καταστασεις για να βρεθουν καποια στιγμη ως σωτηρες της κρισης την οποια οι ιδιοι δημιουργησαν.

    Τα πραγματα εχουν ΟΜΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ. Πείτε τα! Αρκει να μην σας πεσει και εσας καποια στιγμή το Lotto.

  4. Φούλης avatar
    Φούλης 27/04/2011 13:52:09

    Θα μας τρελένετε τι θέλετε ακριβώς. Χρεωκοπία, αναδιάρθρωση, μνημόνιο, να μας δανείσουν τα Ελοχίμ? Η πικρή ιστορία είναι πως θα υπάρξει αναδιανομή πλούτου αφού ο Κωστάκης και ο θίασος του μας έφεραν στην χρεωκοπία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Φούλης 27/04/2011 13:54:51

      Πώς τη φαντάζεσαι ακριβώς την αναδιανομή του πλούτου εσύ; Ή, για να είμαστε ακριβείς, πώς την ορέγεσαι;

      • Φούλης avatar
        Φούλης @ Αυριανιστής 27/04/2011 13:58:43

        Εμείς οι νεοταξίτες στοιχιζόμαστε με την επιλογή Σαμαρά κατά του μνημονίου και την άμεση χρεωκοπία που θα είχε επέλθει το 2009. Η Ελλάδα θα αναγκαζόταν να κόψει μια νέα δραχμή και εμείς με τις νεοταξικές Ελβετικές μας καταθέσεις θα τα αγοράζαμε όλα κοψοχρονιά. Οι νεοταξίτες θέλουμε Σαμαρά.

        • σκαθάρι avatar
          σκαθάρι @ Φούλης 27/04/2011 14:53:05

          όλοι οι οπαδοί της χρεοκοπίας ανήκουν στις εξής κατηγορίες:
          1. έχουν κάνει "το κουμάντο τους" με λεφτά και εισοδήματα εκτός Ελλάδος οπότε μετά θα τους είναι όλα τσάμπα στην Ελλάδα
          2. έχουν ποντάρει με CDS στη χρεοκοπία οπότε θα τα "παντελονιάσουν"
          3. έχουν χρεοκοπήσει οπότε αν πέσει το σύστημα ποντάρουν ότι "θα χαθούν στην αναμπομούλα" -βλέπε ΑΛΤΕΡ
          4. οι ΄"χρήσιμοι ηλίθιοι" που πάντε θέλουν να υποστηρίζουν τους περιθωριακούς (βλέπε Σαντάμ, Μιλόσεβιτς, Καντάφι κλπ) και να πηγαίνουν εναντίον των επιτυχημένων είτε λαών είτε ανθρώπων γιατί με αυτό το τρόπο καλύπτουν τη δικιά τους τεμπελιά, ανικανότητα και αποτυχία και υιοθετώντας τη λογική της 17Νοέμβρη -αφού εγώ είμαι "κάτω" και δεν μπορώ να σε φτάσω σε ζηλεύω και θα σε πάω και σένα "κάτω".
          Γιατί και τα χρέη να διαγράψουμε στο 100% αν δεν μειωθεί το έλλειμα -που αναγκαστηκά θα μειωθεί γιατί κανένας δεν θα μας δανείζει- θα ζούμε χειρότερα και από τους ουκρανούς...
          Είναι εύκολες οι φανφάρες αλλά λεφτά δεν υπάρχουν και κοινωνική πολιτική με δανεικά δεν γίνεται...αυτά αν κάποιος αρχίσει τα περί νεοφιλελευθερισμού, ανλγησίας κλπ

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ σκαθάρι 27/04/2011 17:41:45

            Για αυτό στηρίζουν την ΝΔ που ήταν υπέρ της χρεωκοπίας.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Φούλης 27/04/2011 17:13:08

          Παλι παραμυθια γραφεις.Το 2009 τα σπρεντ ησαν στις 130 μοναδες και αν δεν ηταν ο Παπανδρεου δεν θα ανεβαιναν ποτε.
          Το προγραμμα σωτηριας του μνημονιου προβλεπει οτι δηθεν το 2013 θα βγουμε στις αγορες.Αλλα το 2013 το χρεος θα ειναι στο 160% του ΑΕΠ.Το 2009 ηταν στο 115%.
          Δεν μου λες γιατι ο Παπανδρεου θα μπορει να δανεισθει απο τις αγορες με 165% χρεος και δεν μπορουσε με 115%;
          ¨Η για να στο πω αλλιως γιατι η ελληνικη οικονομια ηταν στην εντατικη,τιτανικος κλπ με 115% χρεος και θα εχει "εξυγιανθει" με 165%;

        • Κώστας avatar
          Κώστας @ Φούλης 27/04/2011 17:21:18

          Φούλη, ακόμη το παραμύθι "χρεοκοπία τον Μάιο του 2009 ή Μνημόνιο" αναμασάς; Telecity βλέπεις και σε έχουν πείσει οι αστείες δικαιολογίες του Καρατζαφέρη;
          Τον Μάιο του 2009 έληγε ένα ομόλογ0 (σημιτικό 10ετές, ξέρεις...από τα ομόλογα της "ισχυρής Ελλάδας"). Το επιτόκιο τότε ήταν γύρω στο 8% με τα spreads στα ύψη. Για όσους βλέπαμε πως το Μνημόνιο θα μας βυθίσει σε άβυσο ύφεσης υπήρχε λύση. Δανειζόμαστε το Μάιο με έστω δυσβάστακτο επιτόκιο για μία φορά και ζητούσαμε νέο, άλλο Μνημόνιο με λιγότερο δυσβάστακτους όρους, με το επιχείρημα-όπλο-απειλή της αναδιάρθρωσης.
          Για να μην σου πως οι όροι του Μνημόνιου έπρεπε να είχαν διαπραγματευτεί καιρό πριν. Αλλά τι λέω τώρα; Εδώ το κόμμα σου έφτασε να αναθέσει την σύνταξη του Μνημονίου σε δικηγορικό γραφείο της Αγγλίας(you know Anan Plan?) και ο πρωθυπουργός να τραυλίζει εξευτελιζόμενος και παιρνώντας στην Ιστορία, στη Βουλή: "δεν την γράψαμε εμείς την εισηγητική έκθεση του Νομοσχεδίου, η τρόικα την έγραψε...".
          Αλλά τι να περιμένεις; Ο άνθρωπος παρακαλούσε τον Στρος Καν από τον Δεκέμβριο του 2009(γι' αυτό τσιμουδιά ε; κατάπιαμε γλωσίτσα;) και εμείς ζητάμε από αυτό το πελιδνό ανθρωπάκι να είχε διαπραγματευτεί άλλο Μνημόνιο ή να κάνει αναδιαπραγμάτευση αλα Ιρλανδία....Και υπάρχουν-ελάχιστοι βέβαια- οπαδοί που αναμασάνε το ξεκαρδιστικό ψέμμα Μνημόνιο τον 5/09 ή χρεοκοπία. Κλαυσίγελος....

        • EtsiMareSei avatar
          EtsiMareSei @ Φούλης 27/04/2011 19:37:36

          Έτσι σου είπαν να λες τώρα?
          Την στιγμή μάλιστα που ο ΓΑΠ μας οδηγεί ο ίδιος στην χρεωκοπία και στο πάρτυ λεηλασίας του πλούτου της χώρας που θα επακολουθήσει,εσύ μιλάς για νεοταξικές στοχεύσεις του Σαμαρά ?
          Ε λοιπόν,μη φας έχουμε γλαρόσουπα!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Φούλης 27/04/2011 15:49:18

      Τι θελουμε?
      ΗΓΕΤΗ που δεν προκειται ποτε να βγει ουτε απο το ΠΑΣΟΚ ουτε απο την Αριστερα ενεκα των τερατωδων αγκυλωσεων τους με τη Παλαια και Νεα Ταξη, ουτε απο τα τσουτσεκια του Στεμματος και του Νεου Αμερικανικου Μεσαιωνα βλεπε Καρατζαφυρερ.
      Τοσο δυσκολο να γινει αντιληπτο?

  5. Μisha avatar
    Μisha 27/04/2011 13:54:53

    Eίναι γελοίοι όι ισχυρισμοί πως δήθεν οι «αγορές» ανταγωνίζονται την ΕΕ ή το ΔΝΤ , και ηλίθιοι ή παπαγάλοι όσοι πιστεύουν πως η πραγματική οικονομία έχει σχέση ή ενδιαφέρει καν τους διεθνείς τοκογλυφους.

    Αυτό που έχουμε μπροστά μας, ντυμένο με το γνωστό βρυξελλιώτικο καλβινιστικό-ηθικιστικό φερετζέ, είναι η εξώφθαλμη προσπάθεια ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΟΣ της Ελλάδας και ΕΞΑΝΔΡΑΠΟΔΙΣΜΟΥ των Ελλήνων.

    Μας επιτιθενται όπως μας επιτέθηκαν οι μακαρονάδες το 1940. Και επειδή φοβήθηκαν μη και τους προκύψει καποιο νέο ΟΧΙ, φροντισαν και έβαλαν τον Τσολάκογλου τους επάνω εκ των προτέρων.

    Αυτό που απαιτείται τώρα είναι μια ΝΕΑ, ΠΑΛΛΑΪΚΗ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ σαν αυτή που έβγαλε το «ΟΧΙ στις ΗΠΑ» στην Κύπρο, σαν αυτη που μας κατέβασε στους δρόμους για τη Μακεδονία...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Μisha 27/04/2011 14:00:16

      Δεν διαβάζεις και τους ντόπιους νεοδοσίλογους-παπαγαλάκια της "ηθικής" των ευρωπέων; Χιώτης χθες, Δανίκας σήμερα (αμφότεροι στο Βήμα), ήταν σαφείς στα εμετικά κείμενά τους: "γιατί φάγατε οβελία, άσωτοι Ελληναράδες, χωρίς πρώτα να αποπληρώσετε τα δανεικά στη Μέρκελ";

      • Μisha avatar
        Μisha @ Αυριανιστής 27/04/2011 14:15:55

        Αυτά τα εξωνημένα σουργελα, οι κήνσορες της ηθικής και της τάξεως, οφείλουν πρώτα να μας πουνε πόσα εκατομμύρια και ΓΙΑΤΙ χαριστηκαν στο Μέγαρο Νταλάρα , πόσα χρωστάει το Μέγκα τους στο κράτος, γιατι αναβάλλεται συνεχως ο φορος στις διαφημίσεις των καναλιών, και ΠΟΙΟΥΣ δημοσιοκάφρους «ενημερώνει» «κατ ιδιαν» το ΔΝΤ δια του Φλέσσα...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Μisha 27/04/2011 14:20:11

          Ο Δανίκας, πρώην κριτικός κινηματογράφου, αφού πρώτα μάς φλόμωνε επί χρόνια με ακαταλαβίστικα φλαναφήματα για θολοκουλτουριάρικες εθνομηδενιστικές ταινίες, αποφάσισε εσχάτως να μεταπηδήσει στη σχολή Εισαγγελάτου, παριστάνοντας τον τιμητή και τον άτεγκτο αναμορφωτή των "υπανάπτυκτων" που τολμούν ακόμα να ξεχωρίζουν από τον ευρωπολτό. Κάθε λίβελλός του, αυτό το χαρακτήρα έχει.

          • Μisha avatar
            Μisha @ Αυριανιστής 27/04/2011 16:01:28

            Τοσο καιρό με την κυρια-κυρία Επιτροπο του «ιδώ Πουλυτεχνείου», αυτά παθαίνεις...

  6. Thrax avatar
    Thrax 27/04/2011 14:12:05

    Ενώ ο δικός σου αρχηγός ο ΓΑΠ, και το κόμα του, υπόδειγμα ηθικής αμφότεροι, κατάφερε να διαλύσει τα πάντα μέσα σε 18 μήνες...

    Καλή η καραμέλα για τον Κωστάκη κλπ... αλλά έχει λιώσει εδώ και κάνα χρόνο τουλάχιστον... γι' αυτό σας πήρε ο κατήφορος..
    Και μιας και τέλειωσαν οι καραμέλες για πιπίλισμα, βλέπω τον ΓΑΠ στην καλύτερη λίαν συντόμως να παίζει τάβλι στην ..Ραφήνα... παρέα με τον άλλο..

    Γιατί την χειρότερη δεν θέλω να την δω...

    • Φούλης avatar
      Φούλης @ Thrax 27/04/2011 14:32:04

      Μην με μπλέκετε με μαζικότητες και κόμματα κύριε.

      • Thrax avatar
        Thrax @ Φούλης 27/04/2011 15:26:09

        Αλλού αυτά...

        Οι Τροία και η άλλωσή της είναι γνωστή σε όλους!
        :-)

  7. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 27/04/2011 14:41:21

    Το ζήτημα της Αναδιανομής του Ελληνικού πλούτου μας απασχολεί χρόνια τώρα με τις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ να θεωρούν ότι πρέπει ο πλούτος να διαχέεται προς τα κάτω στρώματα της κοινωνικής Ελληνικής πυραμίδας στα πιο μικρά εισοδήματα ώστε να υπάρχει διαθέσιμο εισόδημα προς κατανάλωση η οποία με την σειρά της συντηρούσε την όποια ανάπτυξη παράχθηκε τα προηγούμενα χρόνια. Η αύξηση του εισοδήματος του μεσαίου κοινωνικού στρώματος επιτεύχθηκε μέσο κρατικής συνεχόμενης εισοδηματικής επιχορήγησης τόσο στο κομμάτι των αμοιβών αλλά και των Δημόσιων Επενδύσεων.Οι οικονομικές αυτές ενέργειες χρηματοδοτήθηκαν όλα αυτά τα χρόνια μέσο της αύξησης των Κρατικών Προϋπολογισμών οι οποίοι ήταν δυστυχώς ελλειμματικοί.Κάθε χρόνος που περνούσε υπήρχε αύξηση του ελλείμματος και άρα του συνολικού χρέους.Στο σημείο αυτό θα πρέπει να τονίσουμε ότι οι Ευρωπαίοι Εταίροι μας δεν είναι άμοιροι των ευθυνών τους διότι η αύξηση του συνολικού εισοδήματος μέσο των Κρατικών παρεμβάσεων συντηρούσε την καταναλωτική ευδαιμονία που οδηγούσε στην όσο περισσότερη τόσο καλύτερη για αυτούς αύξηση των Εισαγωγών μας και μείωση των Εξαγωγών μας με άμεση συνέπεια την αρνητική αύξηση του Ισοζυγίου Πληρωμών μας και δραματική αύξηση του Δημόσιου Χρέους.Με άμεσες συνέπειες σήμερα να γίνονται μέσο των Μνημονίων, Οριζόντιες μειώσεις μισθών , συντάξεων , επιδομάτων, και κάθε λογής αμοιβών δίκαιων και αδίκων. Άρα εκ του αποτελέσματος κρίνουμε ότι το Μοντέλο Οικονομικής Ανάπτυξης που μας επέβαλε το ΠΑΣΟΚ τα τελευταία τριάντα χρόνια κρίθηκε καταστροφικό για την Ελλάδα. Πρέπει λοιπόν να συνεχίζουμε να το στηρίζουμε; Σαφώς και ΟΧΙ!!!!
    Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι μόνο ο Φιλελευθερισμός έχει τις λύσεις για τα προβλήματα που μας απασχολούν.
    Μικρό Εποπτικό Κράτος
    Μεγάλη Ιδιωτική Επιχειρηματικότητα
    Μεγάλη Αγορά.
    Μεγάλη Παραγωγικότητα.
    Αύξηση της Απασχόλησης
    Αύξηση των Εισοδημάτων.
    Αύξηση της Αποταμίευσης
    Αύξησης της Επένδυσης.

    • Μisha avatar
      Μisha @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 27/04/2011 16:03:12

      χοχοχο

      144 δις στις τραπεζες από τον Δεκέμβρη του 2008 εν ονόματι του «φιλελευθερισμού» , ο οποιος σημαίνει ελευθερία στον τραπεζιτη και τον εργολάβο να πίνει το αίμα του τόπου και των ανθρωπων του...

  8. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 27/04/2011 14:48:28

    ΠΑΡ'ΤΗΝ ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΗΝ!

    Δυστηχως κυριοι εφοπλιστες, τραπεζιτες, πολιτικοι, καναλαρχες ειστε ΑΧΡΗΣΤΟΙ!
    Ξεπουλησατε βιαστικα τον λαο για ενα κομματι ψωμι, για μερικες μοναδες CDS.
    Πηρα τη παρακατω ειδηση απο τον ινφογνωμονα και παρακαλω οι κυριοι:

    ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ, ΚΑΝΑΛΑΡΧΕΣ, ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, ΝΑ ΤΗ ΤΡΙΨΟΥΝ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ!

    Τρίτη, 26 Απριλίου 2011
    Τουρκία: Ναυπηγικό πρόγραμμα-μαμούθ με ιαπωνική συνεργασία

    Πιστώσεις αλλά και σχέδια για την κατασκευή πλοίων μεταφοράς φορτίων θα παράσχει στην Τουρκία η ιαπωνική κυβέρνηση, σύμφωνα με δημοσίευμα του Dow Jones Newswires, στο πλαίσιο ενός φιλόδοξου προγράμματος της Τουρκίας να κατασκευάσει 100 τέτοια πλοία μέσα στην επόμενη πενταετία.

    Οι δύο πλευρές αναμένεται ν α υπογράψουν σχετικό Μνημόνιο Κατανόησης στις αρχές του επόμενου μήνα. Σύμφωνα με το ίδιο δημοσίευμα, είναι η πρώτη φορά που η ιαπωνική κυβέρνηση αποφασίζει να παράσχει τεχνογνωσία σε μεγάλης κλίμακας ναυπηγικό πρόγραμμα άλλης χώρας και από τη συνεργασία αυτή φιλοδοξεί να ενισχύσει τις εξαγωγές μηχανολογικού εξοπλισμού και κινητήρων.

    Οι ιαπωνικές πιστώσεις θα προέλθουν από την Japan Bank for International Cooperation.

    Το συνολικό κόστος του τουρκικού προγράμματος, για τη ναυπήγηση 100 πλοίων μεταφοράς φορτίου βασισμένων στο ίδιο κατασκευαστικό σχέδιο, υπολογίζεται σε 800 εκατ. δολάρια.

    Αυτη ειναι η ειδηση.
    Συνεχιζω το σχολιο μου.

    Αυτή τη στιγμή για όποιον δεν το έχει καταλάβει η ιαπωνία προχωρά σε ενα outsourcing αρχικά της βιομηχανικής της παρουσίας. Κρατώντας πάντα φυσικά τον έλεγχο και μεγάλο μέρος των κερδών με στρατηγικής σημασίας μεταφορά τεχνογνωσίας που όμως τα βασικά κομμάτια ελέγχει η ίδια.
    Ελλάδα και ειδικά το μεγάλο κεφάλαιο, τράπεζες, εφοπλιστές, καναλάρχες κτλπ στη βιασύνη τους να ξεπουλήοσυν τον Ελληνικό λαό πιθανός ποντάρωντας στο "χρηματηστήριο χρεωκοπίας" της Ελλάδας γνωστό και ως CDS (για να καταλάβετε γιατί τρομολαγνούν σύσσωμη με αντιπολίτευση και την κυβέρνηση 2 χρόνια τώρα, ειναι πολλά τα λεφτά όταν οι 10 και οι 100 και 300 μονάδες βάσης το 2006, 2007, 2008 στα CDS τώρα εκτοξέυτηκαν στα 1500) δεν περίμεναν οτι η πρώτη οικονομία στον Δυτικό κόσμο η Ιαπωνική (πραγματικά πρώτη με δικές τους προσπάθειες και οχι φούσκα όπως της Αμερικής) μετά απο έκτακτα γεγονότα θα επεδιδώταν σε ενα μαζικό outsourcing. Οι Ελληνες εφοπλιστες, καναλαρχες, πολιτικοι, εφοπλιστες, πηγαν βιαστικα για ψιχουλα ξεπουλωντας τον Ελληνικο λαο ενω στη γωνια τους περιμενε ο πακτωλος με το ατυχημα της Ιαπωνιας.

    Ο Θεος εχει αλλα σχεδια, ας το καταλαβουν καλα οι πουλημενοι και οι ριψασπιδες. Κερδισμενος και ΠΑΛΙ ο Ερντογαν που τιμα και τα παντελονια του και τη θρησκεια του.
    Εμεις απορω πως ξεμειναμε με τους φοβιτσιαρηδες ΚΚ β'ητες και τους τρομακτικα ερασιτεχνες Παπανδρέϊδες.

    Εμεις οι Ελληνες απομειναμε με το τρομακτικα λιγο κι επικινδυνο Σορο-σχεδιασμο για εναν νεο Αμερικανικο Μεσαιωνα φυσικα με τις ευλογιες του Στεμματος της γηραιας Αλβιωνας ΣΤΟ ΧΕΡΙ!

    Το Ψευτορωμαϊκον ΕΛΑΒΕ ΤΕΛΟΣ!
    Οτι και να κανουν, οτι και να σκεφτουν.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Greece Pleading 27/04/2011 15:15:52

      Ποσα δικια εχεις !!!!!!!!!!!!!!!!
      Μπραβο !

      ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 15:14:38

    Τα κολλεγια στρογγυλευουν την Σουπα της Παγκοσμιας Ταξης.....
    Εαν ειναι να εχουμε Καθηγητες ανεπαγγελτους αχρωμους και αοσμους στα Οικονομικα, καλυτερα να παραδωσουμε τα οπλα μονοι μας...
    Στα Σχολεια εκπαιδευονται οι Νεοι λειαντες των αριθμων.
    Μην ακουτε Καθηγητες!!! να ακουτε τον κοσμο και την κοινη λογικη σας.

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 15:41:45

    Επαναλαμβανω οτι το ελλειμμα δεν ειανι 10.5% ειναι 11-12.5% !!! θα με θυμηθειτε..... θα γινει αναθεωρηση του ελλειμματος 2010 !!!
    ξεχασατε οτι bάσει των στοιχείων των ιδιων των ΠΑΣΟΚΩΝ !!!!, τον Δεκεμβριο 2010 δεν ειχαν οικονομικα στοιχεια απο 1200++ φορεις ????
    Πηραν στοιχεια απο 405/1600 !!! λειπει πραμα...
    εχω εχω πατατε εχω και κασετε εχω εχω εχω

    ΠΠ

  11. anonymous avatar
    anonymous 27/04/2011 16:12:32

    party επενδυτών με αποδόσεις ιλίγγου έως και 28,20% και spreads έως 2680 μ.β. – σε ιστορικά υψηλά τα CDS της χώρας και των τραπεζών – πουλάνε Citi, Goldman Sachs και ΒofA τράπεζες

  12. Enzo avatar
    Enzo 27/04/2011 16:26:36

    Αθήνα
    Μετά την εβδομάδα του Πάσχα αναμένεται να συνεδριάσει το Συμβούλιο Συστημικής Ευστάθειας, υπό τον υπουργό Οικονομικών Γ.Παπακωνσταντίνου.


    ρε συ ΠΠ καινουριο ειναι αυτο το συμβουλιο? ακου συστημικης ευσταθειας!!!???λες και ειναι τιποτα με συνδρομο down.
    πλουσια σε λεξεις η ελληνικη γλωσσα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Enzo 27/04/2011 20:22:10

      Εντσο,
      μεχρι προτινος ο Γ. Παππους στο ΜΕΓΚΑ μιλουσε για Τραπεζικη Ευσταθεια οταν τους εκαναν την ενεση των 30 δις !!!

      τωρα να συμπερανω κι αλλη "ενεση"???... καπου θα χωσουν φραγκα!

      ΠΠ

  13. Orestios avatar
    Orestios 27/04/2011 16:49:52

    Ζητώ ο Σοσιαλισμός!

    Σοσιαλισμό δεν ήθεαν οι Έλληνες?
    Ας φάνε τώρα σοσιαλισμό.
    Περαστικά τους.

    • Φυγόκεντρος avatar
      Φυγόκεντρος @ Orestios 27/04/2011 17:06:56

      Ποτέ δεν ήθελαν Σοσιαλισμό οι πασόκοι. Να βολευτούν ήθελαν.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Φυγόκεντρος 27/04/2011 18:17:40

        Μια χαρά ήθελαν Σοσιαλισμό.
        Άσε τα σάπια.

        Τώρα ας ταΐσουν τα παιδιά τους Σοσιαλισμό.

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ Φυγόκεντρος 27/04/2011 18:36:56

        Λεφτά μοίραζε ο Ανδρέας το 80 και τον λούζανε στις ψήφους θεωρώντας εαυτούς προοδευτικούς μάλιστα. Λεφτά υποσχέθηκε και ο Γιωργάκης πρίν 1,5 χρόνο ακολουθώντας την γνωστή συνταγή του πατέρα του, κάτι σαν κληρονομικό χάρισμα.
        Βέβαια τώρα πολλοί είναι αυτοί που τρίβουν τα μάτια τους αδυνατώντας να πιστέψουν πως τους προέκυψε τέτοιο καθεστώς που όλο και περιοσσότερο ομοιάζει με της Ρουμανίας επι Τσαουσέσκου.
        Και ακόμη δεν πιάσαμε πάτο να φανταστείς..

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ EtsiMareSei 27/04/2011 22:12:36

          Ο Τσαουσέσκου, για να αποπληρώσει το χρέος, χρειάστηκε 7 χρόνια απόλυτης εξαθλίωσης των Ρουμάνων. Εδώ, η φασιστική μπότα του ΔΝΤ, της Ε"Ε" και του ΓΑΠ, λένε ότι θα χρειαστούν 30 χρόνια και βάλε...

          • EtsiMareSei avatar
            EtsiMareSei @ Αυριανιστής 28/04/2011 00:01:24

            Έτσι ακριβώς είναι Αυριανιστή,βλέπεις θεωρούν οτι έφτασε η ώρα της πληρωμής για αυτούς και θέλουν να το απολαύσουν για πολλά χρόνια.
            Το αρχικό έγκλημα βέβαια δεν συντελέστηκε ούτε σχεδιάστηκε πρόσφατα απο το καθεστώς .Οι δοσοληψίες και η εκτεταμένη διαφθορά δεν δημιουργήθηκαν σε μια νύχτα.
            Το πτώμα ήταν εδώ αλλά κάναμε(και εμείς σε κάποιο βαθμό) οτι δεν το βλέπαμε,και άλλοι πιο χοντρόπετσοι οτι δεν το μυρίζαν καν..
            Τώρα επέστρεψε ο ίδιος ο θύτης-ιθύνον νούς στο χώρο του εγκλήματος προσποιούμενος οτι δεν γνωρίζει αρκετά πρόσωπα και πράγματα ώστε να διαφωτίσει πραγματικά το έγκλημα.Ποιός? Ένας στυλοβάτης του καθεστώτος!
            Γιατί ποιόν άλλον θα έβαζαν πάνω που να ξέρει την δουλειά καλύτερα απο έναν Παπανδρέου..
            Ο στόχος σαφής, να μη θρηνήσουμε καν το πτώμα (της ελλάδος) αλλά να το μισήσουμε για το πως κατάντησε.
            Γι'αυτό προσπαθεί να μας διασύρει όσο περισσότερο μπορεί,να το πάρουμε απόφαση να ξεμπερδεύει και με το έγκλημα !
            Μπορεί να πιστεύει οτι θα αγαπήσουμε και τον θύτη μας στο τέλος,ποιός ξέρει..

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 17:13:03

    Το ΔΝΤ εκτιμά ότι σε όρους ισοτιμίας αγοραστικών δυνατοτήτων, το κινεζικό ΑΕΠ θα αυξηθεί από 11,2 τρισ. δολ. φέτος σε 19 τρισ. το 2016.

    Με μία διακριτική αναφορά σε μία έκθεση που πέρασε εν πολλοίς απαρατήρητη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο έριξε μια πραγματική «βόμβα»:
    - Προέβλεψε ότι η οικονομική ηγεμονία της Αμερικής (που χρονολογείται από το 1890) θα λήξει το 2016, με την Κίνα να της παίρνει τα πρωτεία: Το ΔΝΤ εκτιμά ότι σε όρους ισοτιμίας αγοραστικών δυνατοτήτων (purchasing power parity ή PPP), το ΑΕΠ της Κίνας θα αυξηθεί από 11,2 τρισ. δολ. φέτος σε 19 τρισ. δολ. το 2016. Την ίδια περίοδο, το αμερικανικό ΑΕΠ θα αυξηθεί από 15,2 τρισ. δολ. σε 18,8 τρισ. δολ.

    ΠΠ

  15. Σοφρων avatar
    Σοφρων 21/05/2011 19:47:05

    Το πρόβλημα της Ελλάδας προέκυψε πολύ απλά:
    οι πραγματικά πλούσιοι δεν πληρώνουν φόρους.
    Πρώτοι και καλύτεροι οι εφοπλιστές.
    Και υπάρχουν αρκετοί στον Πειραιά.
    Αυτοί οι πολυεκατομυριούχοι κρύβουν τα πλούτη τους πίσω από εταιρείες offshore, δηλ. εταιρείες μαιμού, αυτοπαρουσιαζόμενοι έτσι ως άποροι. Ουτε η σημερινή κυβέρνηση τολμά να πειθαρχήσει αυτούς τους μεγαλοφοροφυγάδες.

    Σύμφωνα με επιστημονικούς υπολογισμούς οι φόροι που θα όφειλε να πληρώνει ο καθένας έλληνας εφοπλιστής αντιστοιχούν στους φόρους μιας ολόκληρης ελληνικής πόλης μεσαίου μεγέθους.

    Η κυβέρνηση οφείλει να αντιδράσει επιτέλους. Ούτε οι μειώσεις των μισθών και των συντάξεων ούτε οι περικοπές την δημοσίων δαπανών οφελούν, όσο οι Παπανδρέου-Παπακωνταντίνου επιτρέπουν σ αυτούς τους μεγαλοφοροφυγάδες να μήν πληρώνουν τους φόρους που θα έπρεπε να πληρώνουν.
    Και αν απειλήσουν ξανά ότι θα φύγουν από τη χώρα αν φορολογηθούν, δηλ. αν το ελληνικό κράτος πάψει να αναγνωρίζει τις εταιρείες-μαιμού, ας φύγουν, αφού πληρώσουν όμως προηγουμένως τα δισεκατομύρια που χρωστούν.
    Ενα κράτος που δεν έχει πραγματικά έσοδα είναι καταδικασμένο σε χρεωκοπία.